-Gsmnsm Een zeeman is niet zo hokjesgebonden Velen op bres voor Schillebeeckx Als u nu naar de bank gaat, kunt u uw sinterklaas-surprises al betalen met Eurocheques. Honger Oost-Timor nog erger dan in Cambodja Pater Witkamp neemt afscheid van'Gezinscontact Zeevarenden' Schrijver wil onderzoek naar verleden van prins Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. DINSDAG 30 OKTOBER 1979 rijft. der gf (Van een medewerker) di,ROTTERDAM - ,jZeeman-het vervelende van dit beroep is ad eci ^et sociaal onzichtbaar is, en daarom gaan de mensen zijn. i fantaseren. Liefst in negatieve zin. Dronkelappen en in er vaj elke havenstad achter de vrouwen aan. Pure onzin. Elke V001 dag komen er in de Rotterdamse haven zo'n vierduizend binnen. Als die allemaal naar Katendrecht moesten was daar plaats te kort. 't Gaat slechts om enkelen. Het is dan ook hoog tijd om af te rekenen met de volkomen misplaat- ste beeldvorming over de mannen die de zeeën bevaren. vloed Voor het overgrote deel zijn het keihard werkende huisva ders". ig een is pater J. B. Witkamp (62) - oprichter ere en directeur van de op algemene aan- leest geschoeide stichting Ge zinscontact Zeevarenden - is on gekend heftig wanneer hij dit naar voren brengt. Niet zo we vreemd, want hij heeft in zijn we functie al heel wat te doen gehad i zyn met het jeed van veel zeemans- üken vrouwen en kinderen, voortko- aari mend uit de kennelijk ongebrei delde verbeeldingskracht van de mensen over handel en wandel maai van zeelieden. Het zijn altijd de lof 5 gezinnen van deze mannen die er 'houl in hun woonomgeving direct of indirect mee te maken krij- gen. De buitenwacht heeft gauw een verklaring voor het gedrag van vrouwen of kinderen van zeelie- den. „Als Jantje bijvoorbeeld een ruit heeft ingegooid komt dat al tijd volgens de buren omdat zijn i vader „nooit thuis isen moeder kan haar gezin niet aan. Zo zijn er nog vele andere voor beelden te geven van de haast wel vijandige reacties van mensen in de woonomgeving van een zee mansgezin. Het is terug te bren gen tot onbegrip over de zeeman en zijn vrouw en kinderen. Triest gevolg hiervan is de extra problematiek waarmee de zee mansvrouw kampt", aldus pater Witkamp. Goed apparaat Op 2 november neemt hij om ge zondheidsredenen afscheid als directeur van de stichting. Hij blijft hoofdaalmoezenier van de haven van Rotterdam. Het is niet met weemoed dat hij zijn functie overdraagt aan een ander. „Ik heb het gevoel dat er in de af gelopen jaren een goed apparaat is opgebouwd om de specifieke problemen van zeemansgezin nen voor zover mogelijk op te los sen. In het hele land zijn er groe- pen-afdelingen waar zeemans vrouwen terecht kunnen. Er kan nu doelmatig worden gewerkt; dat is voor mij een plezierig mo ment om ermee op te houden. Als havenaalmoezenier blijf ik overi gens nauw betrokken bij het wel zijnswerk voor zeevarenden en hun gezinnen en dat hoop ik nog lang te mogen doen', aldus Wit kamp. In 1953 werd pater Witkamp aange steld als havenaalmoezenier in Rotterdam belast met de zorg voor buitenlandse zeelieden. Na een paar jaar kreeg hij de op dracht om Nederlandse zeelieden die met hun schip in de Rotter damse haven lagen te bezoe ken. „Interessant werk. Ik voer ook re gelmatig een poosje mee op zee schepen maar het werd me al gauw duidelijk dat er toch niet zoveel zinnig werk viel te verrich ten. Als er een schip aankwam verliet de bemanning dat zeer snel en kwam er niet eerder dan een paar uur voor het vertrek op terug. Dit waren niet bepaald gunstige tijdstippen om zeeva renden te bezoeken. Ik vroeg me dan ook steeds vaker af wat ik eigenlijk op die schepen moest doen, en de gedachte groeide - mede door de verhalen van de zeelieden over hun vrouw en kinderen - om me meer te richten op de aan de wal achterblijvende gezinnen. In een gesprek met een zeemansvrouw kreeg ik eens te horen dat wij ons als aalmoeze niers gek liepen achter zeevaren den van vele nationaliteiten, maar dat er zinniger werk was te doen bij de Nederlandse zee mansgezinnen. Problemen op het gebied van opvoeding van de kinderen en het huwelijk waren er genoeg". „Ik kreeg dat nog eens bevestigd door gepensioneerde zeelieden en door wijlen prof. Buitendijk die veel heeft gepubliceerd over vrouwenpsychologie. Kortom, mijn gedachte om de aandacht meer op de zeemansgezinnen te richten dan op haastige contac ten met zeelieden die de haven waren binnengelopen rijpte steeds meer. In het begin van de jaren zestig ben ik toen begonnen met het organiseren van ge- spreksavonden voor zeemans vrouwen; zowel de vrouw van de kapitein als van de matroos. Het succes van deze, zeg maar, groepsavonden van en voor zee mansvrouwen was groot. Einde lijk konden zij hun problemen kwijt aan mensen die in feite al lemaal met dezelfde vragen te maken hebben". „Een voorbeeld: als de man thuis komt na een zeereis is het feest en is er geen tijd om problemen uit te praten. De zeemansvrouw blijft daarmee, na het vertrek van pa, worstelen. Ze kan ze niet voorleggen aan niet-zeemans- vrouwen want in verreweg de meeste gevallen snappen die niets van de geheel eigen problematiek van een vrouw wier man lange tijd van huis is. In het begin was een reis van tien maanden of nog meer heel ge woon, sinds kort zijn de meeste zeelieden niet langer weg dan een half jaar'. Meer bekend Toen Pater Witkamp met zijn werk begon waren er ongeveer 40.000 Nederlandse zeelieden; dat is in de afgelopen jaren gedaald tot 10.000. De conclusie dat er dan voor de stichting Gezinscontact Zeevarenden minder werk is ge komen is echter onjuist. Pater Witkamp neemt aan dat er in ons land 3500 zeemansvrouwen zijn. Het aantal dat regelmatig deel neemt aan de in alle regio's van ons land plaatshebbende groepsavonden van de stichting bedraagt niet meer dan 1400. Alle reden, zegt hij, om nu het apparaat goed draait (33 groepen die worden begeleid door vijf beroepskrach ten en circa 120 vrijwilligsters) er meer bekendheid aan te geven. Aan het secretariaat van Gezins contact Zeevarenden (tel. 010-137881) kunnen zeemans vrouwen vragen waar en wan neer in hun woonomgeving groepsbijeenkomsten worden gehouden. Kort na de aanvang van het werk van pater Witkamp nam deze vorm van hulpverlening grote omvang aan, zozeer zelfs dat een andere organisatievorm gewenst bleek. Dat kon in de vorm van een stichting. Op algemene grond slag, want anders wilde het mi nisterie van CRM geen subsidie verlenen. In 1967 was de stichting Gezinscontact Zeevarenden een feit. Tot op heden is er steeds sprake geweest van een groei en verdieping van de hulpverle ning. Over het algemene karakter van zijn werk merkt pater Witkamp nadrukkelijk op: „In mijn werk voor zeevarenden en hun gezin nen heb ik nooit naar geloofs overtuigingen gevraagd. Een zeeman is wat dat betreft niet zo hokjesgebonden Prof. Geense. De Groningse ker kelijke hoogleraar prof. dr. A. Geense, voorheen hervormd predikant te Leiderdorp, is geko zen in het bestuur van de Confe rentie van Europese Kerken (CEK), die vorige week haar al gemene vergadering op Kreta heeft gehouden. Dr. J. van Klin ken, directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken in Nederland, kwam in het adviescomité. Het bestuur van de CEK bestaat uit zeven leden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Leimuiden en te Zuidland kandidaat R. J. de Vries Driebergen, te Werkendam P. J. Droogers Bodegraven, te Akker- en Murmerwoude J. van 't Ende Groningen, te Baarn A. W. van der Plas Rijssen, te Enkhui zen J. H. Hoekert Oudenhoorn; bedankt voor Tzum (Fr.) R. C. Cuperus te Bennekom. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot pasto raal medewerker te Ten Post (Gr.) M. A. Lodder Rotterdam-Zuid- wijk. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Enschede H. van der Schaaf Dordrecht. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Kampen J. C. Schaeffer Emmeloord. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Apeldoorn C. van de Poel Yerseke, voor Scherpenisse J. M. Kleppe Woerden. Interview Schillebeeckx. Een werkgroep van de Leidse Stu- dentenekklesia vertoont volgen de week maandag, 5 november, om 8 uur 's avonds in het Tref punt Rapenburg 100-102 een uit gebreid tv-interview dat de Belgi sche verslaggever Joos Florquin indertijd, in de serie "Ten huize van had met prof. Schille beeckx en dat de NOS-televisie reeds uitzond. In dit gesprek gaat het over God, de theologie, het ambt in de kerk en het christen- zijn in deze tijd, de relatie tussen christendom en politiek en de vernieuwingen in de kerk ten ge volge van het tweede Vaticaanse concilie. Jubileum. Ds D. Biesma, christelijk gereformeerd predi kant te Hillegom is 40 jaar predi kant. Hij diende zijn kerk in Broek op Langcdijk, Nieuwe Pe- kela, Amsterdam-Oost, Utrecht- Centrum, Aalsmeer en Veenen- daal. In augustus dit jaar deed ds. Biesma (63) intrede te Hillegom. Op 5 november wordt hem in Treslong (Hillegom) een receptie aangeboden. Waarden. De Evangelische en de Rooms-Katholieke Kerk in West-Duitsland hebben onder de titel "Fundamentele waarden en Gods gebod" stelling genomen in een discussie over de diepste waarden van het leven. De poli tieke partijen laten in deze dis cussie een serie vragen onbeant woord, aldus een verklaring die vandaag tegelijkertijd in Han nover en Bonn is gepubliceerd. De kerken zeggen daarin dat de tien geboden "normen voor een menswaardige maatschappij" zijn. De door de politieke partijen gehanteerde principes - vrijheid, solidariteit, gerechtigheid - zijn niet voldoende. Iedere maat schappij heeft behoefte aan be paalde r De kerken vragen bescherming van het geboren en het ongeboren le ven. Dat houdt ook een inzet voor de vrede in en het afwijzen van militair geweld. Zij verzetten zich tegen een levenshouding die slechts op eigen voordeel uit is. Zowel het privé eigendom als de natuur moet worden beschermd. Protest. De internationale rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi protesteert in een telegram aan de president van Tsjechoslowakije, Husak, te gen het recente proces tegen zes Tsjechische ijveraars voor de rechten van de mens. Het tele gram herinnert aan het akkoord van Helsinki en vraagt de zes ver oordeelden in vrijheid te stellen. De betuigingen van steun aan de Nijmeegse hoogleraar Schille beeckx - tegen wie in Rome een proces loopt in verband met zijn boek "Jezus, het verhaal van een levende" - nemen in tal en kracht met de dag toe. Op een congres van het 75- jarige Thijm-genootschap - een uit de rooms-katholieke emancipatie beweging voortgekomen vereni ging van academici met een christelijke levensovertuiging - zette het overgrote deel van de 360 aanwezigen zijn handteke ning onder een protest tegen de manier waarop het onderzoek naar Schillebeeckx' opvattingen in Rome wordt gevoerd. Zij vin den, met vele anderen in kerke lijk Nederland, dat een dergelijke Zijn werk belangrijk voor oecumenische toenadering procedure in strijd is niet alleen met de rechten van de mens, die een openbare en controleerbare behandeling en een vrije keuze van de verdediger vereisen, maar ook met de aard en de functie van de theologie als wetenschap. Bij meningsverschillen vraagt de theologie om een openbare en wetenschappelijke discussie. Ook de Sint Willibrordvereniging, een advies- en service-orgaan voor de oecumene, stelt zich ach ter Schillebeeckx op. Zij is niet alleen ontevreden, maar ook on gerust. Volgens de vereniging is het theologische werk van Schillebeeckx van dien aard dat ook reformatorische christenen er zich in kunnen herkennen. De vereniging zal een motie naar de Nederlandse bisschoppen sturen om op het belang van Schille beeckx voor de oecumenische toenadering te wijzen. Een af schrift van deze motie gaat naar de pauselijke nuntius (vertegen woordiger van het Vatikaan) in Den Haag. Menswaardig De dekenale raad in Den Haag, waarin alle dertig rooms-katho lieke parochies van deze stad zijn vertegenwoordigd, vraagt kardi naal Willebrands in een brief zijn invloed in Nederland en in Rome aan te wenden voor een mens waardige behandeling van de Nijmeegse theoloog. De raad vindt dat mensen naar wie een onderzoek wordt ingesteld tijdig, open en eerlijk moeten worden tegemoet getreden. „Een derge lijke openheid is nodig voor allen die theologisch werkzaam zijn De acht protestantse hoogleraren in de dogmatiek aan de univer siteiten van Leiden, Groningen en Utrecht, de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universi teit in Amsterdam en de theolo gische hogeschool van de Gere formeerde Kerken in Nederland te Kampen verzoeken de Con gregatie voor de Geloofsleer in Rome dringend, de procedure tegen Schillebeeckx stop te zet ten. Zij vrezen dat dit onderzoek ern stige gevolgen zal hebben voor de beoefening van de dogmatiek in ons land en voor de verhou ding tussen de rooms-katholieke en reformatorische beoefenaars van dit vak. De protestantse theologen zijn het weliswaar niet in alles met Schillebeeckx eens, maar zij hebben grote waardering voor hem als theo logisch deskundige en voor zijn openheid tot een eerlijk gesprek. DEN HAAG (GPD) - De schrijver journalist Wim Klinkenberg wil dat een parlementaire enquête commissie een onderzoek gaat instellen naar de handel en wan del van prins Bernhard. Dit is de conclusie aan het slot van een zeer lijvig boek dat door de uitge verij „Onze Tijd" gisteren in Den Haag is gepresenteerd. Wim Klinkenberg een overtuigde communist en republikein zal dit boek aan de voorzitter van de Tweede Kamer aanbieden en daarbij formeel aandacht vragen voor zijn omstandige „pleidooi voor het eindelijk deskundig op ruimen van deze blindganger uit de Nederlandse NAVO- tuin". In politiek Den Haag ondervindt Klinkenberg weinig steun bij zijn pogingen om het verleden van de prins nogmaals te gaan onder zoeken. Alleen de eenmansfrac tie van de PSP ziet er wel iets in; alle andere fracties verwerpen het verzoek. Een voorste) tot het Jongens verdacht van doden man AMSTERDAM (ANP) - De 15-jan- ge R.G. en de 17-jarige M.Z. uit Amsterdam zijn aangehouden omdat ze ervan worden verdacht in de nacht van 12 op 13 oktober de 26-jarige C.A. Jansen uit Am sterdam om het leven te hebben gebracht. Volgens hun verkla ring hadden de twee jongens ru zie gekregen met de hun onbe kende man, omdat deze hen zou hebben uitgenodigd homosek suele handelingen met hem te verrichten. De twee hadden de man achtervolgd en met stenen I bekogeld. Diezelfde nacht werd het slachtoffer door de politie zwaar gewond aangetroffen in een portiek niet ver van de plaats waar de ruzie had plaatsgevon den. Later bezweek hij aan zijn verwondingen. Overigens gelooft de politie het verhaal van de jon gens niet omdat in de omgeving waar de gedode man werd ge vonden veelvuldig berovingen of pogingen daartoe plaatsgrijpen. instellen van een parlementair onderzoek kan door een of meer kamerleden worden gedaan. PSP'er Van der Spek wil probe ren steun voor een dergelijk voorstel bij andere fracties te vinden, maar noemt elke poging daartoe reeds bij voorbaat een kansloze zaak. De schrijver noemt het uitgeven van dit boek „geen simpele zaak". Hij hoopt op een directe confrontatie met Soestdijk en steekt dit niet onder stoelen of banken. Op goede gronden mag echter worden aangenomen dat een reactie van de zijde van de prins zal uitblijven Klinkenberg heeft het leven van prins Bernhard in vijf delen ge- splistst; de tijd voor zijn huwe lijk, de oorlogsjaren, de periode tot 1965, de Lockheed-affaire en de periode daarna tot heden. Vol gens Klinkenberg moet daaruit onomstotelijk blijken dat de prins achtereenvolgens een vazal is van het nationaal-socialisme, van oorlogsimperialisten en van het Amerikaanse grootkapitaal. Het merendeel van de gegevens die in dit boek zijn verzameld, is door Klinkenberg eerder ge publiceerd in o.a. het weekblad Nieuwe Revue. Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f 300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. Bank DILI, INDONESIË (Reuter) - Van uit Dili, de hoofdstad van de vroegere Portugese kolonie Oost- Timor, is een dringende actie op grote schaal aan de gang om hon derdduizenden mensen voor de hongerdood te behoeden.- De hongersnood wordt grotendeels toegeschreven aan de burger oorlog van 1975-1976, toen de landbouwproduktie ernstig werd ontwricht door de vlucht van tienduizenden Oost-Timorezen naar de bergen. Een vertegenwoordiger van het in ternationaal comité van het Rode Kruis heeft gezegd dat de situatie in Oost-Timor erger is dan in Biafra in de Nigeriaanse burger oorlog van tien jaar geleden en gevaarlijker dan in Cambodja, dat ook door oorlog braak ligt. Het Indonesische Rode Kruis (PMI) en andere organisaties brengen in schepen die door het Indonesische leger zijn verstrekt honderden tonnen voedsel en medicijnen naar Dili. Het rampgebied strekt zich uit over 10 van de 13 bestuursdistricten buiten de grotere steden van Lo- ro Sae, dat een totale bevolking van 600.000 mensen heeft. Het Rode Kruis schat dat het al de helft van de bevolking, 300.000 mensen, met voedsel bereikt. De actie richt zich tot 60.000 mensen in de meest afgelegen, onher bergzame streken. Het Rode Kruis denkt dat ongeveer eenderde van het volk onder zijn toezicht onmiddellijke medische zorg nodig heeft. Maar velen zul len er geen baat meer bij hebben, voegt het eraan toe. Drie helikopters vormen een luchtbrug boven het binnenland van het wilde, ruwe Oost-Timor. Gevlogen kan er alleen worden tot ongeveer het middaguur van elke dag. Daarna verdwijnen de geïsoleerde vluchtelingendorpen in dichte nevel en wolken. Zij zijn in de barre bergen niet per auto bereikbaar. In Dili worden kleine landingsvaar tuigen door vrijwilligers met voedsel geladen. Dit wordt op de noordkust afgezet. Vanaf de stranden wordt het zover als mo gelijk is vervoerd door vrachtau to's en jeeps. De situatie werd verergerd doordat de vijandelijkheden op kleine schaal voortduurden tot onge veer voor een jaar. Pas onlangs zijn hongerige dorpelingen in grote aantallen uit de bergen te voorschijn gekomen. Daarbij komen de chronische problemen van een uitermate be rooid gebied met veel droogtepe rioden en mislukte oogsten. De burgeroorlog heeft het bestuur zo ontwricht dat er geen statistiek is over het aantal doden tot op heden, maar, geteld bij de oor logsdoden, moeten het er tien duizenden zijn. De situatie van nog eens duizenden in de bergen is niet bekend. De bevolking in het rampgebied lijdt aan de gevolgen van zowel langdurige ondervoeding als ziekte. Een arts van het interna tionaal comité van het Rode Kruis die met een Indonesisch team werkt in een bergdorp op 90 kilometer ten zuidwesten van Dili, rapporteerde dat uit een on derzoek dat in juli werd uitge voerd, blijkt dat ongeveer 80 pro cent van de bergbevolking mala ria heeft. Op uitgebreide schaal komen ern stige huidziekten en tbc voor. Organisaties als het Rode Kruis verdelen graanzaden zodat de hongerige dorpelingen, die hun eigen voorraad al lang geleden opaten en zo dit jaar niet konden planten, na het ophouden van de regen in april, hun eigen dage lijkse voedsel kunnen verbou- Mcn heeft in Dili het vermoeden, dat Ved Oost-Timorezen die zich in veiligheid stelden in de bergen om er de honger te ontmoeten, wellicht niet weten dat de bur geroorlog voorbij is en in de jungle beneden voedsel opgesla gen ligt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15