oubliek "Die spanning van: zal die opstijgen?" IJshockeyteam moet in Lake Placid propaganda maken VOETBALLER JUBILEERT Leidse raketbouwer Bas Coster: T v I De Taverne boekt knappe zege op Katwijkers: 8-5 Aanvoerder Larry van Wieren: Puntenzege voor Leidse bokser Rob Abspoel 3INSDAG 30 OKTOBER 1979 „Als m'n tegenstander mij passeert, toont hij zich op dat moment de betere en heb ik dat te Respecteren. Ook al staat er nog zoveel op het spel, dan haal ik hem niet onderuit." Al sedert Nieuwvenneper Jan Schrama de kleuren van het plaatse lijke DIOS verdedigt - en dat is 21 jaar - houdt hij deze welhaast romantische mening op het voetbal na. Nog nimmer heeft een scheidsrechter zijn vermanende vingertje ook maar even in de richting van Schrama gewezen. Ook afgelopen zondag niet, toen de 35-jarige onderwijzer z'n 500ste wedstrijd in het eerste elftal van DIOS speelde. Reden voor het bestuur om zijn verdediger, jeugdsecretaris en voorzitter Jan Schrama met bloemen en cadeaubonnen flink in het zonnetje te zetten. Niet minder hulde ontving aanvoerder Schrama van zijn elftalgenoten, van wie enkelen overigens een oud-leerling van hem zijn. Schrama: „Vroeger was het altijd meester, maar nu is het Jan voor en Jan na. Ach, je moet met je leerlingen omgaan als vrienden. Zeker in het veld. En dat hoop ik nog enige jaren te doen." Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Alpha, Shrike en Black Widow. Dat zijn tot dusver de troeven van Bas Coster, raketbou wer te Leiden. Tussen aanhalingstekens. Want ten eerste bouwt de 22-jarige student fysiotherapie die ruimtevaartuigen in het klein en ten tweede is het louter z'n lief hebberij. Toch is raketje bouwen niet zomaar een hobby. Een beetje raketbou wer, van wie er in Ne derland zo'n honderd zijn en tot wie Coster zich zeker mag reke nen, een beetje raket bouwer heeft om te be ginnen al een vaste brandstof voor zijn ra ketten in huis, waar voor naar gelang de hoeveelheid toestem ming nodig is van de politie. Bas Costers hoeveelheid kruit is momenteel ech ter nogal gering. Z'n studie heeft de raket voor enige tijd naar het achterplan verdrongen. Maar zodra Coster een gaatje ziet, koppelt hij zich van z'n studie los om zich bij de Alpha of de Shrike te voegen. Artikel 18 Fanatiek is hij die Coster. Wel iswaar nog niet zo idolaat van de raket als die Groningse kampioen. Die heeft dermate zwaar luchtgeschut in huis, dat hij onder artikel 18 van het Reglement Gevaarlijke Stof fen valt. En is daardoor wil hij in het open veld zijn raketten gaan lanceren telkenmale ge doemd contact op te nemen met de afdeling bijzondere wetten van het hoofdbureau. boodschap te hebben. Zijn Alpha en Shrike (de Black Widow is al een poos in revi sie) zijn dermate licht, dat er bij de lancering weinig stuw- stof komt kijken. Wat overi gens volgens Coster weer niets hoeft te verklappen over de vorm van ontbranding. Ter toelichting lepelt hij enige technische gegevens op. Ze gaan het ene oor in en het an dere weer uit, maar één op merking blijft me bij: „Mits je maar goed balanceert, zorgt dat die raket kaarsrecht de lucht ingaat. Dan zitje goed. Wantje kunt er wel een kwak geld tegenaan gooien en zo'n zware raket van 200 gulden de lucht in sturen, maar dat wil nog niks zeggen over een goede vlucht." „Ik heb laatst iemand zo'n dure zien afschieten en die ging toch ook maar horizontaal. Kwam met z'n neus in de grond tot stilstand: total loss. Dus prijs of grootte garan deert niks." De Merenwijker toont z'n Al pha, een tweetraps-raket van enerzijds balsahout, ander zijds karton. „Heeft niet meer gekost dan twee. drie tientjes. Het is een bouwpakket, komt helemaal uit Amerika, hier worden modelbouwraketten niet gemaakt te geringe be langstelling." Organisatie Toch zijn de raketbouwers in ons land wel georganiseerd. In Amersfoort zetelt de Dutch Rocket Research Organisa tion. Zij organiseert de wed strijden, zoals onlangs de Ne derlandse kampioenschap pen, waaraan Coster overi gens niet deelnam. „Ik had te weinig tijd om me voor te be reiden. Maar ik ben wel wezen kijken. Prachtig windstil weer was het, geen enkele last van turbulentie. Ja, menige goede lancering toen." Zo'n lancering (de reglementen beslaan tien bladzijden!) gaat als volgt in zijn werk. Je doet stuwstof in de motor, laat het met behulp van een accu ont branden. De raket gaat de lucht in, de neuskegel - waar aan een parachute is beves tigd - schiet eruit en de raket komt (hopelijk) naar bene den. Het principe van een vuurpijl dus. Spanning ter dat-i overgaand vliegtuig zal 'tor pederen' heel soms. „Een pi loot zou er van kunnen schrikken", zegt Coster nuch ter. „Daarom is deze hobby niet helemaal ongevaarlijk. Wel erg interessant, zoals ei genlijk de gehele ruimte vaart." Sommigen monteren in de neuskegel een hoogtemeter en een gevoelig cameraatje. Bas Coster is het echter om iets gans anders dan fraaie luchtopnamen te doen. „De spanning 'hè. Zal die opstij gen of niet? Gaat hij recht en komt-ie terug? Dat is 't 'm. En als je 'm dan zo naar beneden ziet bungelen Roodenburg volledig kansloos SPORT Larry van Wieren: "Van Canadezen hebben we niet zo veel meer te HEERENVEEN (GPD) - „Voor Nederlandse be grippen hebben we een vrij aardige voorbereiding op de Olympische Spelen. We spelen wat interlands en gaan ook naar Ameri ka". Larry van Wieren, de aanvoerder van het Ne derlandse ijshockeyteam, geeft geen krimp. Hij wei gert de gebrekkige voor bereiding van het Oranje team aan de kaak te stel len. Hij weet best dat in andere landen heel anders naar de Spelen wordt toege- leefd, maar Van Wieren is professioneel genoeg om zijn eventuele kritiek niet naar buiten te brengen. Bovendien, Nederland presteerde tot nu toe het meeste op internationale kampioenschappen na de meest gebrekkige voorbe reidingen. Toch moet de amateuristische wij ze waarop Nederland naar de Winterspelen toeleeft de perfec tionist Larry van Wieren niet ge heel lekker zitten. In Heerenveen kan hij bijna alles naar zijn hand zetten. Als trainer-coach-speler van de ijshockeykampioen van het vorig seizoen vraagt hij veel van zijn teamgenoten. Van Wie ren: „Dat is één van de weinige voordelen als trainer-speler. Je kunt van je spelers eisen wat je van jezelf kunt eisen". Hoofdrol In dat eisenpakket speelt het ka rakter bij de 27-jarige Larry van Wieren een hoofdrol. Hij is ervan overtuigd dat je met een juiste mentale instelling ver kunt ko men. Zijn eigen ijshockeycarriè- re is daar een aardig voorbeeld van. Acht jaar geleden kwam hij vanuit Canada voor familiebe zoek naar Nederland, het land dat hij op tweejarige leeftijd verliet. Tijdens een voetbalwedstrijd in Den Haag kwam hij in contact met HYS en omdat zijn dierbare Amerikaanse voetbal vanwege een knieblessure niet meer mo gelijk was, ging hij op het Haagse aanbod in. Via Nijmegen belandde hij driejaar geleden bij het Heerenveense Flyers. Op 24-jarige leeftijd nam hij de training en de coaching op zich en naar later zou blijken met veel succes. De Flyers werden drie keer kampioen van Neder land, wonnen driemaal de beker, schopten het ver in de Europa Cup, terwijl een vierde bekersuc ces aanstaande is. Larry van Wieren deed het op eigen houtje. Een self-made-man dus om het eens in het ijshockeywe- reldje gangbare Engels te zeggen. De ijshockeykennis die Van Wie ren uit Canada meenam, was vrij gering. Zijn voorliefde voor het Amerikaanse voetbal ging im mers ten koste van het ijshockey. Pas in Nederland wierp Van Wie ren zich intensief op de ijshoc key sport. Hij sloeg er vaklitera tuur op na, volgde een Canadees symposium en keek tijdens de wereldkampioenschappen in Galati nauwkeurig om zich heen om op die manipr zijn trainings methoden te verbeteren. Veel meer Van Wieren haalt zijn stof vooral uit de Oosteuropese landen. Van Wieren: „Van Canada kunnen wij niet zo veel meer leren. Mentali teit en wat trainingsoefeningen, dan heb je het wel gehad. In Oost- Europa valt meer op te steken. Daar is men voortdurend bezig met nieuwe methoden". Van Wieren kijkt hoog op tegen het Oosteuropese ijshockey. Geen wonder derhalve dat hij aller minst blij is met de indeling tij dens de Olympische Spelen. Ne derland moet onder andere tegen Polen en Rusland spelen. „De zwaarste poule", concludeert Larry van Wieren niet bijster en thousiast. Hoewel hij zich aller minst van tevoren gewonnen wenst te geven. Hoewel Van Wieren in Heerenveen erg veel heeft te doen, speelt ook bij hem Lake Placid voortdurend door het hoofd. „De Spelen zijn de kans van je leven. Ik ben ervan overtuigd dat de andere jongens er net zo over denken. Bovendien kunnen we daar een geweldig stuk propaganda leveren voor het Nederlandse ijshockey. We moe ten proberen de mensen warm te maken voor deze sport, want de inbreng van de Nederlandse Amerikanen en Canadezen kan niet eeuwig duren. Dankzij ons zijn de Nederlandse jongens ook beter gaan spelen. Wij hebben het ijshockey hier omhoog gebracht; de jongeren zullen het straks moeten overnemen". Evenknie Veel zal in de komende periode van Van Wieren afhangen. Hij is meer dan alleen maar een verlengstuk DEN HAAG - Tijdens een gister avond in het Haagse Amicitia ge houden boksgala kwamen enkele leden van het Leidse DTS tot goede prestaties. Rob Abspoel bijvoorbeeld boekte een knappe puntenzege op de Hagenaar Van van Oranje-trainer-coach Hans Westberg. Hij is, zo wordt hier en daar gefluisterd, minstens zijn evenknie. Van Wieren wil daar niet zoveel over zeggen. Hij heeft een goede verhouding met West- berg en daar zijn beiden bij ge baat. De invloed van Van Wieren op de overige spelers is niettemin enorm en daar is niet alleen hij zelf, maar ook Westberg zich van bewust. Van Wieren: „Westberg en ik heb ben niet altijd dezelfde ideeèn hoe ijshockey moet worden ge speeld. Maar we hebben het tot nu toe steeds goed met elkaar kunnen vinden. Het heeft geen zin om te gaan speculeren over een eventueel conflict". Kralingen. Middengewicht Jaap Finger deed eveneens van zich spreken. Hij won op punten van de Haarlemse bokser Beider. In de hoofdpartij van de avond ten slotte dwong de Amsterdamse jeugdinternational Bronshof zijn Na de Olympische Spelen lopen vele contracten van de overzeese Nederlanders af. Lake Placid vormt een aardige etalage waarin de ijshockey-avonturiers hun kunnen aan de wereld zullen proberen te etaleren. Larry van Wieren verwacht overigens geen grote uittocht. „Wat mijzelf be treft ik zou in Canada hoogstens in aanmerking kunnen komen voor een training-profcontract. Ijshockey daar is heel anders, harder in elk geval. Daar ben ik het type niet voor. Bovendien boeit Canada mij niet zo erg. De afstanden zijn er enorm, je moet erg veel reizen en een normaal gezinsleven, zoals ik dat nu hier heb, is daar bijna niet moge lijk". Leidse tegenstander Chris Lan- trok een onbeslist af. Judo De 17-jarige Leiderdorper Robert van der Vlist zorgde in Keulen bij de open Duitse kampioenschap- KATWIJK/LISSE - In de hoofd klasse van de Leidse zaalvoetbal competitie werden gisteravond twee wedstrijden gespeeld. De Ravensbergen weer eerste LEEUWARDEN - De vierde com petitiewedstrijd shorttrack le verde de Leidse Indoor Hardrij ders Club in Leeuwarden een dubbele zege op. Ane Ravens bergen werd eerste op de 100 me ter in 1.48.5. Door zijn overwin ning heeft de Voorschotenaar nu een voorsprong in het algemeen klassement van drie punten op Menno Boelsma. In het ploe- genklassement werd Leiden eveneens eerste. Delft en Am sterdam kwamen op de tweede en derde plaats. Van Ooyen breekt duim STUTTGART - Ruud van Ooyen, de Leidse taekwondoka die af gelopen weekeinde met de Ne derlandse ploeg deelnam aan het werelkampioenschap in Stutt gart, is nogal gehavend uit Duitsland teruggekeerd. In de eerste partij moest de 25-jarige Leidenaar al na twintig seconden opgeven. In zijn poging de Corsi- caan Sanchez te overrompelen stootte hij dermate fel toe dat hij zijn duim uit de kom sloeg. Nader analyse leerde dat dit lichaams deel op twee plaatsen gebroken pen judo voor een verrassing door in de categorie tot 68 kilo een zilveren medaille te verove ren. Een andere judoka van sportschool Van Houdt. Laurens van As, legde in dé klasse tot 53 kilo beslag op de vierde plaats. Taverne won verrassend van Vd Plas. Roodenburg moest in Lisse het onderspit delven tegen Van Gerven. Vd Plas - De Taverne 5-8 Een zege van de Leidenaars die voor een groot gedeelte tot stand kwam rond de 20ste minuut van de tweede helft. In die fase profi teerde de Leidse ploeg via tref fers van Hans Braat en Jan van Duyn namelijk van een numerie ke meerderheid (Gert Zwaan zat wegens straf op de bank) en liep daarmee uit van 4-6 naar 4-8. Jan van der Plas zette de thuisclub na vijf minuten op een 1-0 voor sprong, waarna Hans Braat via twee doelpunten de stand om boog in 1-2. Jan van der Plas bracht de beide ploegen via een zeer fraaie treffer in de vijftiende minuut op gelijke hoogte: 2-2. Martin van der Plas zette de thuisclub hierna op aangeven van Gert Zwaan opnieuw op voorsprong. Wim Oppelaar en Ton Kampheus zorgde er toch voor dat met de rust de voordeli ge 3-4 op het scorebord prijkte. Weer Wim Oppelaar breidde di rect na de pauze de stand uit tot 3-6, waarna de uitstekende pe riode van de Leidenaars aanbrak: 4-8 Martin van der Plas had nog tegen gescoord Wim Oppelaar passeerde op slag van tijd nog zijn eigen doelman Wim Eradus: 5-8. Van Gerven - Roodenburg 5-1 De Leidenaars zijn er in dit duel in het geheel niet aan te pas geko men. Met de rust hadden Gerard van Beek, Frank van der Sanden en Jack van Ruiten al voor 3-0 gezorgd. Na de pauze waren het opnieuw Gerard van Beek en Henny van Eewijk die de stand uitbouwden tot 5-0. Bram van Eigen redde uit een penalty de traditionele eer voor de Leide naars: 5-1. In de mter-regionale zaalvoetbaleompetitie staan voor de komende week de volgende wedstrijden op het programma. Koosjardin speelt woensdag om 21.00 uur tegen De Rozet. Plaats van handeling is de Leidse Groenoordhallen De Engel treedt eveneens woensdag aan tegen koploper VI. in de Lisser THB hal. Aanvang van de wedstrijd: 20.25 uur. GdeB tenslotte speelt woensdag in Rotterdam tegen de Rotterdamse studenten. In de Woudestein hal treden de Ryns- burgers om 20.30 uur aan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13