'Betaald voetbal moet boetekleed aantrekken' Herenblijf wakker VRIJ-UIT Voorzitters zijn niet meer wat ze geweest zijn Romeinse politie kent naam jchutter Bijeenkomst over wangedrag van supporters NSDAG 30 OKTOBER 1979 Bij de wedstrijd Unitas Leiden 3 - Alpheuse Boys 7 heeft zich een onaangenaam incident voorgedaan, zo las ik gisteren in de krant. Scheidsrechter Van Beelen uit Katwijk stuurde de Unitas-speler Emiel Slagwijn uit het veld en die gaf daarop de arbiter "rake klappen, waardoor hij niet meer in staat was het duel van zijn leiding te voorzien". Volgens Unitas-voorzitter Van der Weijden was de slechte leiding oorzaak van het inci dent. Ik citeer hem maar even voluit: "Er stonden een paar rapporteurs langs de lijn. Waarschijnlijk was de scheidsrechter daar var der de indruk, want zijn be slissingen waren bepaald duidelijk. Hij maakte t blunders. Toen hij een van ze spelers uit het veld stuurde, sloeg de vlam in de pan". In de gegeven omstandigheden vind ik dit een reactie die nu werkelijk nergens naar lijkt. Verbazen doet het me niet, want ik weet zo langzamer hand hoe en wat er in de voet balwereld wordt gedacht, maar ergeren wel. Ik laat nu maar in het midden of de arbiter wel of niet slecht was en of die rapporteurs van enige invloed waren. (Ik heb zelf ook een paar jaartjes ge scheidsrechterd en dan merk te je pas na afloop dat er rap porteurs waren). Wat Van der Weijden zo'n beetje suggereert is: de scheidsrechter maakte er niet veel van en ja dan loopt-ie het risico dat er wat onaangenaams met hem ge beurt. Voetballers maken fouten en scheidsrechters al evenzeer - het is nu eenmaal mensen werk. Voetballers worden niet voor hun raap geslagen als ze voor open doel missen en zo behoren scheidsrechters niet onheus te worden behandeld als zij er naast zitten. Daarom had Van der Weijdens reactie moeten zijn: "Wij betreuren het ten zeerste dat een lid van onze vereniging zich op een dergelijke wijze heeft mis dragen. Arbitrale fouten zijn misschien wel eens moeilijk te verwerken, maar wie geweld gebruikt op een voetbalveld heeft altijd ongelijk. De betrokken speler is met on middellijke ingang geschorst in afwachting van de beslis sing van de tuchtcommissie van de Afdeling Leiden". Maar ja, voorzitters zijn helaas niet meer wat ze geweest zijn. Stilte Bij het bekijken van de stan denlijstjes gisteravond be speurde ik tot mijn schrik dat het Leiderdorpse RCL nu ge heel alleen aan kop gaat in de eerste klasse A van het zater dagvoetbal. Wat ik mij afvraag is hoe het bestuur zich onder deze ge beurtenis houdt. U weet dat RCL's vroede vaderen jaar lijks meer trammelant maken dan de achterban ter plekke eigenlijk kan consumeren. Maar de laatste weken is het ontzettend stil. En dat maakt me bezorgd. De heren zullen toch niet uit vorm zijn ge raakt? Joop Vrijdagavond naar de receptie van de 60-jarige wielerclub Swift geweest. Het was weer een feest zoals alleen wielren ners dat kunnen organiseren. Er stond een taart op tafel, zo groot dat ik sterk het vermoe den kreeg dat voorzitter Joop Riethoven, gelijk een oosters vorst, zijn gewicht in gebak had laten neerzetten. Want op de hitlijsten van erkende smulpapen staat hij tenslotte al jaren hoog genoteerd (met stip). Bij de blik op dat ding alleen al steeg het cholesterol gehalte in je bloed tot onaan vaardbare hoogte. Joop was blij en ontroerd door die onderscheiding van de KNWU. En ik onderschrijf het graag: zelden zal een ereteken zo terecht zijn gegeven. Maar na die taart houd ik wel mijn hart vast voor dat hart i Joop. Wimbledon Onlangs ben ik een paar dagen naar Londen geweest. Om even los te komen van de be slommeringen van alledag. Van die gelegenheid heb ik gebruik gemaakt om Wimble don te bezoeken. Er speelde wel niemand, maar zoiets stoort mij absoluut niet. Wimbledon in de herfst is erg mooi en om vrijwel alleen te vertoeven in de groene tennis- kathedraal heeft, althans voor mij, ook grote bekoring. Bovendien is het tennismu- seum van Wimbledon het hele jaar door open, dus te zien valt er genoeg. Ik was in gezelschap van John Parsons, één der beste tennis- verslaggevers van Engeland en bij menige Leidenaar be kend van de Oxford - Leiden uitwisseling. John kent Lei den beter dan zeer vele Leide naar s. Dwalend door het omvangrijke gebouwencomplex dat onder de tribunes van de hoofdbaan ligt, stuitten we op zeker mo ment op de groundsman. Hij vertelde dat men al de dag na het beroemde jaarlijkse toer nooi begint met het herstel van de grasbanen. Op de hoofd baan mag, behoudens die twee toernooiwéken, niemand ooit een voet zetten. Heilige grond. Pas de zaterdag voor Wimbledon begint wordt het vier dames toegestaan het gras te ontmaagden (nu ja) en er een uur op te spelen. Nee, er komt geen man aan te pas. Wimbledon (2) Vlak bij de poort met Kiplings fameuze woorden "If you can meet with triumph and disas ter and treat these two impos- ters just the same" (Kort ge zegd: je moet oog en gevoel hebben voor zowel zegepralen als rampspoed) staat de prij- zenkast. In een zorgvuldig af gesloten glazen vitrine treft men de bekers en schalen voor de vijf onderdelen. Het benne krengen van dingen, want enige artisticiteit straalt er niet vanaf. Maar ja, ze zijn oud en dus kostbaar, zeker in Engeland. Jaarlijks verlaten die bekers maar gedurende een uur de vitrine. De winnaars mogen het zilverwerk even in handen houden en er triomfantelijk naar pa, moe en de fotografen zwaaien, daarna gaan ze weer afgedrieduivekaterssnel de kast in. Aan de bar zat John Barrett, oud-aanvoerder van het En gelse Davis-Cupteam. Van teen tot hoofdhaar een echte Brit. We hadden het er over dat het elk jaar moeilijker wordt om aan plaatskaarten te komen. Jaarlijks retour neert de penningmeester van Wimbledon vele duizenden ponden aan mensen die al vast geld sturen in de hoop er toegangskaarten voor terug te krijgen. Barrett zei: Je bent van alle kaartzorgen af als je lid wordt van de Wimbledon Club. Dat is helemaal niet duur, maar het is wel een ont zettende klus het zo ver te schoppen, want je moet er voor worden uitgenodigd. En dat gebeurt maar met mond jesmaat. De Club telt zo'n 300 leden". Zonder een spier van zijn ge zicht te vertrekken ging hij voort: "Je kunt ook via een eenvoudiger manier lid van de Club worden en dus altijd van kaarten verzekerd zijn. Dan moet je gewoon het Wimbledon-toernooi winnen, want de winnaars zijn auto matisch lid van de Club. Mijn vrouw (Angela Mortimer) won de Wimbledon titel jaren geleden en heeft dus geen en kel probleem. Dat zeg ik haar dan ook vaak: "Je bent een mazzelaar, een geluksvogel. Jij bent op de gemakkelijkste manier lid van de Wimbledon Club geworden en dus in het bezit van kaartjes gekomen. Denk eens aan al die mensen die de zware weg hebben ge kozen en moeten zwoegen om ooit nog eens tot de Club te be horen". Wimbledon cake Welk jaargetij ook, op Wimble don tref je altijd van die keu rige, bijna breekbare wijfies aan die vermoedelijk rond 1810 zijn geboren, maar hun stervensuur eenvoudig over slaan. Eén van hen onderwees mij in het maken van de enige echte Wimbledon cake. Ik geej het recept maar even door, opdat u volgende zomer Wimbledon niet alleen kunt zien op tv) maar ook proeven. Benodigde spulletjes: 30 gram amandelen, 40 gram sukade, 100 gram rozijnen, 150 gram boter, 150 gram suiker, vier eieren, 200 gram zelfrijzend bakmeel, wat geraspte ci troenschil, sap van een halve citroen, poedersuiker en ge konfijte kersen. Bereiding: ontvel de amandelen en maak ze fijn, snij de suka de en de rozijnen in stukjes. Roer boter en suiker tot een romig mengsel. Klop de eieren los, sla de helft daarvan bij kleine beetjes door de boter. Zeef de bloem, klop die er luch tig door en voeg vervolgens de rest van de eieren, amande len, sukade, rozijnen, citroen schil en het sap van de halve citroen er aan toe. Plaats dit mengsel nu in een in gevet rond cakeblik van 18 cm doorsnee (of iets dat zo onge veer dezelfde afmetingen heeft) en strijk de bovenkant glad. Het blik vervolgens in het midden van de oven zet ten,verhitten tot ongeveer 170 graden Celsius gedurende ruim een uur, tot de cake ver end aanvoelt en vrij komt van de rand van het blik. Paar minuten laten staan en dan hupsakee, cake ontladen. Vervolgens opmaken met poedersuiker en die kersjes. Lieve lezeressen, ik hoop vurig dat ik de boodschap goed overbreng. Zoudt u eens een poging willen wagen en mij mededelen of het maaksel door de strot te krijgen is? Dan ga ik er zelf ook aan be ginnen. tOME (ANP) - De politie kent de identiteit van de 'schutter die zondag in het Olympisch stadion van Rome tijdens de voetbalder by tussen AS Roma en Lazio de vuurpijl afvuurde die de 33-jarige supporter Vincenzo Paparelli dodelijk verwondde. Het is de 18- jarige huisschilder Giovanni Fio- rillo. Aldus een melding van het Italiaanse persbureau Ansa. De politie kwam op de naam van de schutter na 150 personen te heb ben ondervraagd die tijdens de wedstrijd plaats hadden geno men in het vak van waaruit werd geschoten. Fiorillo kon nog niet worden aangehouden. I De Europese voetbalunie heeft Sporting Lissabon zwaar gestraft na de ongeregeldheden die woensdag j.l. plaatsvonden tij dens de wedstrijd Sporting-1 FC Kaiserslautern voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker. De UEFA heeft besloten dat Spor ting een thuiswedstrijd voor een toernooi om een Europese beker op neutraal terrein moet spelen. Voorts heeft de club een boete gekregen van 40.000 Zwitserse frank (ongeveer 50.000 gulden). Paulo Roberto en Antonio Fidal- go werden voor twee Europa cupwedstrijden geschorst omdat beide Portugese spelers zich on behoorlijk tegenover de arbiter hadden gedragen. UTRECHT (GPD) - De KNVB is mede schuldig aan het wangedrag van het publiek tijdens de wedstrijden in het betaald voetbal. Vanuit dat standpunt hebben het bestuur betaald voetbal, de clubs, de spelers, de scheidsrechters en de trainers gisteravond uitvoerig gediscussieerd over de vraag op welke wijze het wangedrag van voetbalsupporters beteugeld kan worden. Maar veel verder dan het steken van de hand in eigen boezem kwamen de afgevaardigden van het betaald voetbal niet. De bijeenkomst verzandde in een reeks van voorstellen, die in theorie wel aardig, maar in de praktijk moeilijk uitvoer baar zijn. i inslag op de velden. Eric Vilé vindt dat de KNVB zelf maar het boetekleed Ad Du sée haalt uit naar clubbestuurders LEIDEN - De kreet "blijf wakker, heren" was gisteravond tijdens de jaarlijkse algemene ledenver gadering veelvuldig uit de mond van Ad Dusée te horen. Allereerst maakte de afdelingsvoorzitter zich grote zorgen over het reilen en zeilen van de toto- en lottogel- den. Ondanks de instelling van het twee nieuwe spelen, toto-ge lijk en het tweede reservegetal, vermeerderde de omzet slechts met 0.18 procent en die geringe stijging baarde Dusée, die overi gens voor de periode van twee jaar als voorzitter van de afdeling Leiden werd herkozen, grote zor gen. "De verenigingen kunnen er niet meer buiten", verklaarde hij. "Twaalf en een half procent van de winst vloeit in de clubkassen terug. Dat is niet gering, maar de clubs moeten zich wel beseffen dat aquisitie een noodzakelijk kwaad is. Er zijn voldoende nieuwe woonwijken in aanbouw en het lijkt me vreemd dat daar geen markt aanwezig is". Voorts onthulde de praeses op de bijeenkomst (die overigens een kwartier te laat begon omdat het personeel van de Stadsgehoor zaal niets van een vergadering scheen af te weten) dat binnen af zienbare tijd van het zegelsys teem van toto-lotto etc. zal wor den afgestapt. Er is een klein ap paraatje ontwikkeld dat het ge bruik van de zegels (elk jaar een verliespost van drie ton) overbo dig maakt. Deze nieuwe methode zal rond september 1981 worden ingevoerd en zal zo'n inverstering van 10 miljoen gulden vergen. De huur van de apparaatjes bedraagt 60 tot 80 gulden. De introductie van de F-junioren (6 en 7-jarigen) was het volgende punt dat Dusée helemaal niet lekker zat. De afdeling Leiden ging na veel wikken wegen dit seizoen van start met een compe titie maar was volgens de afde lingsvoorzitter een grote "maar" aan verbonden. De bond stelde als eis dat de clubs leiders een speciaal in het leven geroe pen curcus dienden af te vaardi gen om dit kader "te specialise ren" (een zogenaamde ABO cur sus). "We hadden een grote toe loop verwacht", meldde Dusée. Uiteindelijk bleken slechts drie clubs (Docos, SJC en Kickers '69) belangstelling te tonen, waardoor de opleiding van het programma werd afgevoerd. "U houdt zich niet aan de afspraken", vervolgde Dusée lichtelijk ontvlamd. "Als bestuur van een vereniging draagt u verantwoording tegen over de ouders van het kind. Daarom hoop ik dat u uw jeugd leiders kunt overtuigen en we voor de winterstop alsnog met een cursus kunnen beginnen". Tijdens de vergadering werd Dirk van der Klugt met de gouden bondsspeld, de op één na hoogste onderscheiding van de KNVB, onderscheiden. Speciaal daar voor was bondsbestuurslid Den Doelder naar Leiden gekomen om de scheidende Van der Klugt, die na een periode van 48 jaar alle functies binnen de voetbalbond neerlegt, de onderscheiding op zijn revers te spelden. Ook Alk- mania, kampioen van Nederland bij het vrouwenvoetbal, werd in het zonnetje gezet. In het bestuur werden Jaques van Leeuwen (als vervanger van Jan Persoon) en Proper (voor Bree- develd) als nieuwe krachten be groet. Toch was de bijeenkomst, waar voor een massale belangstelling bestond, niet helemaal zinloos. Maar dat was dan voornamelijk te danken aan de besluiten, die het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB al vóór het begin van de bijeenkomst had geno men. Zo kondigde voorzitter Eric Vilé aan, dat hij op korte termijn in overleg wil treden met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en met politieautoritei ten. „Maar voordat ik met die mensen ga praten, moeten we eerst in eigen huis orde op zaken stellen", aldus Vilé Schuld Alle aanwezigen konden zich dan ook vinden in de opmerking van Vilé, dat het betaald voetbal de schuld van het wangedrag van de supporters niet langer op derden kan afschuiven. „We zijn samen verantwoordelijk voor het be taald voetbal en dus ook voor het imago van het betaald voetbal", stelde Vilé. Dat leidde weer tot de conclusie, dat de gebeurtenissen in het veld hun invloed op het ge dragvan het publiek hebben. Het aantal loze kreten, hoe goed bedoeld ook, was niet van de lucht. Opmerkingen als „We moeten de hand in eigen boezem steken", „Spelers dienen ten op zichte van elkaar toleranter te zijn", „Het betaald voetbal moet het boetekleed aantrekken" en „Scheidsrechters moeten conse quenter zijn" zijn natuurlijk aar dige constateringen, maar dragen niet wezenlijk bij tot de oplossing van het supportersprobleem. Voor de discussie begon mochten drie inleiders hun visie geven over de oorzaken van en de te nemen maatregelen tegen het geweld rond de velden. Tv-pre- sentator Herman Kuiphof ging van het standpunt uit, dat de spelers in staat moeten zijn het publiek om te turnen. Het publiek kan door acties op het veld worden opgehitst. Als voor beeld noemde hij de messenwer per tijdens de wedstrijd FC Gro- ningen-Telstar. „Ik heb gelezen dat de man van nature erg rustig is. Maar hij raakte over zijn toeren omdat zijn favoriete speler her haaldelijk werd neergelegd", al dus Kuiphof. Onderwereld De voetbalsport mag niet meer in teressant zijn voor de onderwe reld. Om dat te bereiken moet het roer drastisch om. De mandek king moet worden afgeschaft, de trainers mogen hun spelers geen negatieve opdrachten meer ge ven en er zullen meer rode kaar ten moeten worden gegeven. „Maar die maatregelen durft u natuurlijk niet te nemen", liet Kuiphof op zijn opsomming vol gen, „want dan blijven de resulta ten achterwege. De buitenlandse clubs zullen zich er niet bij aan aanpassen". Als die radicale maatregelen niet getroffen kunnen worden, dan moet de voetbalbond maar een aantal lapmiddelen hanteren. Zo zullen naar de mening van Kuip hof de scheidsrechters bedui dend consequenter moeten gaan optreden. Ook dienen in het veld de scheidsrechters alleen bena derd te worden door de aanvoer ders. Voorts mogen trainers niet meer tijdens het seizoen ontsla gen of op non-actief gesteld wor den, want dat werkt het pure prestatievoetbal met alle nega tieve gevolgen van dien in de hand. Leo van der Kroft, scheidsrechterseommissie, be nadrukte de rol van de scheids rechters met betrekking tot het wangedrag rond de velden. „Er zijn door de scheidsrechters af spraken gemaakt, maar ik moet helaas bekennen dat van die af spraken nog maar weinig terecht is gekomen. Het gedrag van de scheidsrechter is niet overal even consequent. Om een voorbeeld te geven: bij een vrije trap lukt het bijna nooit meer om de tegen standers op 9.15 meter te zetten. Daarom is afgesproken dat vrije trappen zo snel mogelijk geno men moeten worden. Helaas ge beurt dat niet overal", aldus Van der Kroft. Strenger Hij kondigde aan dat aan de scheidsrechters nieuwe opdrach ten zijn verstrekt. Met ingang van het komend weekeinde zal de scheidsrechter veel strenger gaan optreden tegen protesterende spelers. „Juist door dat proteste ren wordt het publiek opgehitst. Door daartegen zware maatre gelen te nemen, kunnen we wel licht een van de oorzaken van het wangedrag op de tribune weg nemen", opperde Van der Kroft. Met dat besluit, dat door de aanwe zigen overigens niet in hartelijke dank werd ontvangen, kreeg de bijeenkomst nog een beetje ge wicht. Maar het was te weinig om van een geslaagde vergadering te spreken. Dat vond Eric Vile ook wel een beetje. Hij had gehoopt op suggesties, die daadwerkelijk een bijd rage aan de oplossing van het supportersprobleem geweest zouden zijn. „Toch ben ik niet teleurgesteld. Er wordt nu in elk geval over het probleem nage dacht". THA/Og. T \jenv etucH 'J m

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11