Ombuigingen in gezondheidszorg oen mass Vanaf 5 december weer een anti-rookcampagne lij "Boer niet laten opdraaien voor zuivelprobleem Siert Bruins maandag voor rechter In 1980 en 1981 meer eigen bijdragen Stijgende n in gebruik van trein ONDERZOEK HEROPEND NAAR DOOD VAN JAGER y&. i/ax //cr V6C2GrJ£eA/ttfAf Bluyssen achter Schillebeeckx ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 DEN HAAG (GPD) - Zangeres Connie Vandenbos heeft gisteren haar tekstschrijver Herman Pie- ter de Boer beloofd vanaf 5 de cember een halfjaar lang niet te roken (De Boer rookt al lang niet meer). Actrice Pleuni Touw be loofde hetzelfde voor een maand aan collega acteur-cabaretier Willem Nijholt. Dat gebeurde bij de start van een nieuwe campag ne tegen het roken van de Stich ting Roken en Volksgezond heid. Het was niet zomaar een belofte: de toezeggingen van Conny en Pleuni zijn vastgelegd per con tract, netjes ter plaatse onderte kend. Op niet-naleving staat straf, op naleving beloning, zoals het hoort in de maatschappij. Beide dames hebben mondeling hun vurige voornemens, toch nog wel wat moeizaam, bevestigd. En ze hebben oprecht de bedoeling de contracttijd uit te dienen, in de stille hoop helemaal niet meer te roken... Artiesten geven goede voorbeeld Dat geheel stoppen, daarop mikt de Stichting Volksgezondheid en Roken dan ook met deze actie. Contracten om met elkaar het „tijdelijk stoppen" af te spreken (als vriend met vriend, als collega met collega, als man met vrouw of omgekeerd) zijn vanaf half no vember te koop in alle boekwin kels. want de Nederlandse boek handelaren hebben hun mede werking toegezegd. Zo'n „Niet- roken-afspraak" kost f 1,50 en je kunt er nog een speciaal boekje Dat alles vanaf begin november, want de Stichting Volksgezond heid en Roken maakt „We heb ben het nu eens een keer wat speelser willen opzetten", aldus SVR-directeur Ad Ponfoort, „maar wel met een ondertoon van ernst. Feit is dat wij in Nederland met onze rookgewoonten aan kop gaan. Van de mannen rookt 57 procent, van de vrouwen 37 procent, in totaal 45 procent van alle inwoners boven de 15 jaar. Ter vergelijking: in de Verenigde Staten rookt 33 procent der be volking, in de ons omringende landen zijn de percentages ook lager". „En we weten ook dat 8 van de 10 rokers vaak met plannen rond lo pen om geheel te stoppen. Ze komen er alleen niet zo gemak kelijk toe en daarop spelen we nu met deze actie in. Internationaal is uit onderzoek gebleken dat de overgrote meerderheid van de rokers liever vandaag dan mor gen met hun gewoonte zou willen ophouden. De markt voor deze campagne bestaat uit 4,5 miljoen rokende Nederlanders". DEN HAAG (ANP) - Het ge bruik van de trein geeft een steeds stijgende lijn te zien. Werd in de afgelopen jaren door Verkeer en Waterstaat rekening gehouden met een geleidelijke vermindering van het treingebruik met een procent per jaar, op het ogenblik vermeerdert het met meer dan een procent per jaar. Dit deelde premier Van Agt gis teren mee ter omlijsting van het nieuwe meerjarenplan personenvervoer, dat door de ministerraad is goedgekeurd. Het geld voor de periode 1980-1984. Nieuw in het plan is onder meer dat er een hoofdstuk in voor komt over de energie, waarin verschillende mogelijkheden worden besproken om tot een besparing van energie in de verkeers en vervoerssector te komen. In dit nieuwe plan richt het be leid zich ook - wat de hoofd wegen betreft - op het met voorrang opheffen van de meest storende knelpunten. De kwaliteit van het openbaar vervoer zal onder meer verbe terd worden door maatrege len die doorstroming en re gelmaat bevorderen. De regering heeft een nationaal plan voor het "parkeren-en- reizen" opgesteld: meer par- keerfaciliteiten bij de halten van spoor, metro, tram en bus. Er komt-een nieuw ver keersbord met de symbolen P en R die de weg naar deze parkeer- en reishalten aange ven. De veiligheid voor het fietsverkeer buiten de be bouwde kom zal worden ver hoogd. Ook streeft men naar een samenhangend netwerk van fietsroutes in de steden. Voorts komt er een proef met carpooling, het met elkaar meerijden van mensen die op hetzelfde tijdstip dezelfde kant op moeten. DEN HAAG (GPD) DEN HAAG - Verdere ombuigingen in de gezondheidszorg kunnen in 1980 en 1981 meer dan 800 miljoen opleveren. Het gaat onder meer om wijzigingen in de omvang van de ziekenfondsverzekering en de invoe ring van meer zogenaamde eigen bijdragen voor patiën ten. Staatssecretaris mevr. Veder-Smit (volksgezond heid) heeft dit gisteren laten weten aan de Tweede Kamer, die de kwestie binnenkort zal beoordelen. De maatregelen die de bewinds vrouw wil nemen in het kader van Bestek '81 zullen waar schijnlijk zelfs iets meer bezuini ging opleveren dan aanvankelijk was gepland. Invoering gebeurt op basis van de adviezen die een meerderheid van de Zieken fondsraad onlangs heeft uitge bracht, maar ook op de nog te verwachten advisering van die kant. De ombuigingen, die worden ver kregen door het aantal zieken fondsverzekerden te beperken; aanvullende premie voor partti mers te heffen; het aan- en afmel den van verplicht-verzekerden te veranderen en de controle te ver scherpen, zullen in 1980 215 mil joen opbrengen en in 1981 ruim 258 miljoen. De bezuinigingen door het verstrekkingenpakket en de eigen-bijdrage regelingen aan te passen, leveren in 1980 ruim 95 en in 1981 ruim 107 mil joen op. Plannen voor ombuigin gen op geneesmiddelengebied, waarop de Ziekenfondsraad nog studeert, worden alvast geschat op 65 miljoen voor 1980 en 70 miljoen voor 1981. Mevrouw Veder wil al per 1 januari 1980 een groot aantal bezuinigin gen invoeren. Hierbij gaat het om: betere voorlichting over en indicatiecontrole van het zieken- vervoer; beperking van het aantal fysiotherapeutische behandelin gen voor ziekenfondsrekening; X"s£-/.C—een nieuw aanvraag systeem voor fysiotherapeuti sche behandelingen; verande ringen in de eigen bijdrage voor kraamzorg, zodat die overal ge lijk komen te liggen; invoering van een nieuw verwij skaarten- systeem (van huisarts naar spe cialist); invoering van een eigen bijdrage met een maximum voor medisch niet noodzakelijke zo genaamde cosmetische of plasti sche chirurgie. Niet bij verwijzing Zo spoedig mogelijk na 1 januari wil de staatssecretaris de volgen de maatregelen invoeren: herzie ning van de eigen bijdragen in het ziekenvervoer; afschaffing van eigen bijdragen voor ambulance vervoer en invoering van een ki lometervergoeding voor het ge bruiken van particuliere auto's in verband met ziekenvervoer. Ei gen bijdragen bij verwijzing naar de specialist wil zij voorlopig nog niet i Mevrouw Veder deelt de Kamer ook mee dat, in afwachting van plannen om op de verstrekkin gen van geneesmiddelen te be zuinigen, is besloten tot een alge hele herziening van de medisch- farmaceutische voorlichting. Die zal zodanig worden ingericht, dat er met name voor de artsen doel treffende handleidingen worden geboden om een zo economisch mogelijk voorschrijfpatroon te bezigen. De staatssecretaris is ook van plan de problematiek van de honore ring van de huisartsen aan te pakken. In dit verband wil zij op zeer korte termijn komen tot ver kleining van zeer grote huisart senpraktijken (een meerderheid van de Kamer heeft hierop bij motie sterk aangedrongen). Deze zaak wordt eerst afgehandeld. Verder moet ook de gemiddelde praktijkomvang worden ver kleind en moeten de inkomens stijgingen voor huisartsen wor den afgeremd. SCHIPHOL - Castor en Marco, twee in Brabant gekocht Mechelse her ders,gaan de Schipholpohtie assisteren bij de bewaking van de luchtha ven. De honden zullen met hun begeleiders gaan surveilleren op de uitge strekte parkeerterreinen van Schiphol waar de laatste tijd ettelijke au to s door de baldadige jeugd zijn vernield. Zij zullen ook worden inge schakeld bij de bewaking van vliegtuigen die geacht worden het doelwit van terroristische acties te kunnen zijn. ADVERTENTIE VALKENSWAARD (ANP) - Het onderzoek naar de dood van de 59-jarige J. Bosmans uit Val- kenswaard op 13 oktober van dit jaar is heropend. Onderzoek op het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk heeft uitgewezen dat de dood van Bosmans tijdens de jacht vermoedelijk geen ongeval was. Aanvankelijk zei de politie vertuigd te zijn dat de Schouten: „Volkomen DEN HAAG (GPD - „De uitlatin gen van minister Van der Stee dat de melkveehouders in de EG wel eens een inkomstendaling van 10 a 20 procent kunnen verwachten, zijn een rauwe uitspraak en vol strekt onaanvaardbaar", aldus Joris Schouten, voorzitter van het Landbouwschap, vrijdag middag in een gistermiddag „Ook de veehouders van de lan delijke werkgroep Beter Zuivel beleid kunnen daar absoluut niet mee akkoord gaan. Zij zien Van der Stee's uitspraak juist als een zeer doordachte en tactische uit spraak en daardoor des te ver werpelijker. Van der Stee ge bruikt namelijk, net als vorig jaar, de taktiek van het schetsen van donkere wolken boven de zui vel wereld. Met andere woorden: de veehouders geruime tijd doordrenken met de meest tries te vooruitzichten". ZX/S. //£<se/Jozy<$, ySc/ o LEIDSE SPAARBANK Ë5 heer Bosmans, die alleen op pad was gegaan, was gestruikeld, waarbij zijn geweer zou zijn afge daan. Nu wordt een misdrijf niet uitgesloten geacht, aldus een mededeling van de politie te Val- kenswaard. De heer Bosmans was op 13 okto ber gaan jagen. Toen hij niet op de afgesproken tijd thuiskwam, ging zijn zoon hem zoeken. Hij vond zijn vader dood in het jacht gebied meteen schot in de borst. ge slagen komen ze dan ook tot het „inzicht" dat de financiële problemen voor Brussel onop losbaar zijn, tenzij via de rug van de veehouders. Vervolgens kan dan - wanneer er bij de Brusselse prijsonderhandelingen een vol strekt onvoldoende resultaat uit rolt - Van der Stee zich op zijn borst kloppen voor zijn geweldi ge inzet voor de Nederlandse veehouders. Die Nederlandse veehouders en hun landbouwor ganisaties zullen dan gelaten al les over zich heen laten komen, zuchtend dat het achteraf toch wel weer meevalt". Volgens Schouten zijn Van der Stee's voorstellen voor onze vee houders op geen enkele voor waarde te accepteren. „Voor de zuiveloverschotten zijn niet wij verantwoordelijk. Een deel van ons heeft voldaan aan de door het EG-beleid gestelde eisen om ge forceerd uit te breiden om zo doende een redelijk inkomen te behouden. Maar het merendeel van de veehouders heeft al jaren een te laag besteedbaar inkomen, zeker als de lange werktijden in aanmerking worden geno- „Door een toenemende druk op het inkomen wordt de noodzaak om meesje produceren groter en een op meer werkgelegenheid ge richt beleid tot een grote fop speen. Voor de veehouders zijn andere oplossingen nodig. Na melijk een prijsbeschermende produktiebeheersing, welke uit eindelijk ook Brussel van de zui veloverschotten afhelpt. Voor de veehouders is werkelijk triest dat de Brusselse beleidsmakers al leen besluitvaardig zijn in het di rect. zonder inhoudelijke argu mentatie, van de hand wijzen van door de veehouders zelf bedachte oplossingen", aldus de voorzitter van het Landbouwschap. DEN BOSCH (GPD) - Bisschop Bluyssen staat achter de Nij meegse theoloog prof. dr. Schil lebeeckx. die zich in december in Rome moet komen verantwoor den voor zijn theologische opvat tingen. De bisschop van Den Bosch heeft zijn handtekening gezet onder een brief van het beraad van priesters en pastorale werkers in zijn bisdom. Daarmee is hij het eerste lid van de bisschoppen conferentie dat zich over de zaak- Schillebeeckx heeft uitgelaten Van de andere bisschoppen is nog niets vernomen Volgens een woordvoerder van de bissc hop pen is geen gemeenschappelijk ln de brief van het priesterberaad in Den Bosch verklaren de onder tekenaars zich solidair met prof. Schillebeeckx. Ze betreuren het dat zijn rechtzinnigheid opnieuw m twijfel wordt getrokken. standpunt te ehten. Is inwoner van Nijmegen behoc Schillebeeckx tot het bisdo Den Bosch. In het Westduitse stadje Hagen wordt van 29 oktober tot 23 novem ber een proces gevoerd dat met name in Noord-Nederland in de belangstelling zal staan. Aangeklaagd voor moord op de Delfzijl ster gebroeders Sleutelberg zullen daar terechtstaan de al in 1949 in ons land bij verstek ter dood veroordeelde 58-jarige Siert Bruins en zijn voormalige Duitse SD-chef August Neuhauser. Elf dagen heeft de rechtbank in Hagen voor het proces uitgetrokken: 29 en 31 oktober en 2. 5, 7, 9. 12, 14. 16. 19 en 23 november De aanklacht tegen Bruins en Neuhauser is op 4 november vorig jaar ingediend door de openbare aanklager, dr. Weissmg uit Dortmund. In verband met personele verschuivingen in de rechtbank van Hagen is pas op 25 juni van dit jaar beslist dat de aanklacht rijp is voor een proces. ALTENBRECKERFELD (GPD) - ln het aan natuur schoon rijke en daarom ook door veel Nederlanders als vakantiereisdoel gewaar deerde Sauerland woonde tot juli 1978 in alle rust een man die zich met de fabricage van tuinhekjes een goed verzorgd bestaan had opgebouwd. Siegfried Bruns noemde hij zich. Met zijn vrouw en twee zonen leidde hij een leven dat zich niet onderscheidde van dat van de doorsnee inwoner van Altenbreckerfeld, een gehucht in de buurt van Ha gen. „Fleissig, hilfsbereit und streb- sam" - zoals hij door dorps genoten genoemd wordt - fa briceerde Bruns zijn „Jager- zaune" (tuinhekjes van bruin geteerde rustieke paaltjes, die kruiselings op elkaar zijn ge spijkerd). Zondags ging hij met zijn vrouw ter kerke (waar ze een eigen bank had den); hij hielp dorpsgenoten in financiële nood, dronk een glas bier en een borrel in zijn stamkroeg en was lid van de plaatslijke kegelclub en schietvereniging. Zijn dorps genoten respecteerden hem. Ze wisten dat „er iets in zijn verleden was geweest", maar finesses kenden zij niet. Toen in 1971 de oudste zoon van Siegfried Bruns wilde trou wen, bleek op het gemeente huis van Breckerfeld dat de geboorteacte uit Loppersum in Nederland moest komen. Toen viel wel op dat de naam in Nederland anders gespeld werd dan in Duitsland, maar volgens Stadtdirektor Werner Kubenne werd aangenomen dat er in het verleden een fout was gemaakt door een amb tenaar. Dat mogelijk Sieg fried Bruns zelf zijn eigen naam Siert Bruins wat „ver duitst" kon hebben om niet op te vallen, zich te verber gen, kwam ter gemeentese cretarie bij niemand op. „Wij namen aan dat de heer Bruns in Duitsland nieuwe papieren gekregen had, waarin deze fout was geslo pen. U begrijpt wij zijn geen opsporingsinstantie dus wij hebben daar verder geen be lang aan gehecht. Het was lo gischer geweest als er op de gemeentesecretarie van Lop persum een lichtje was gaan branden, u moest daar eens gaan zoeken. In 1971 is de oudste zoon, Siegfried, ge trouwd en nu pas komt het uit", verklaarde Kubenne vo rig jaar aan een Nederlandse journalist. Nederlandse journalisten heb ben er de hand in gehad dat Siegfried Bruns uit Alten breckerfeld ontmaskerd werd als Siert Bruins, een man die als oorlogsmisdadi ger in Nederland in 1949 bij verstek ter dood veroordeeld De eis tegen Bruins destijds le venslang. Het bijzonder ge rechtshof van Leeuwarden in Groningen veroordeelde hem ter dood. Siert Bruins heette toen al Siegfried Bruns c-n leefde in Radevormwald, waar hij samen met zijn broer Derk een bedrijfje had opge zet. Omdat het vonnis niet binnen vijfjaar werd voltrok ken, werd het automatisch omgezet in levenslang. Met behulp van Simon Wiesen- tal slaagde na pogingen van anderen de Groninger jour nalist Klaas van Wier erin de verblijfplaats van Bruins te achterhalen. Bruins bleek zich inmiddels uit het bedrijf van zijn broer te hebben teruggetrokken en voor zichzelf te zijn begonnen in het plaatsje AJtenbrecker- feld. Van daaruit trok hij heel de Bondsrepubliek door om zijn „Jagerzane" te verkopen en te monteren. Dat leverde Ljoede boterham op aanhouding van „Herr Bruns" op het politiebureau van Hagen op 4 juli 1978 - waar hij op verzoek van de politie heen was gekomen en op de vraag van de daar ook aanwezige Amsterdamse commissaris G. G. J. Peters of hij wist dat hij in Groningen in 1949 ter dood veroordeeld was bevestigend antwoordde - verraste zijn dorpsgeno- De ongeveer 7000 inwoners van Altenbreckerfeld hoorden het nieuws dat Bruins voor een „Haftungsrichter" was geleid omdat de Groninger hoofdofficier van justitie, mr. P. M. Schenkenberg van Mie- rop om zijn uitlevering had gevraagd, via de Westduitse televisie. Journalisten van krant, radio en tv kwamen in groten getale naar het Sauer land om wat lokale kleur op te doen en nader informatie te krijgen van autoriteiten, fa milie en buurtgenoten. In Al tenbreckerfeld kregen ze niet zo erg veel te horen, want of wel men wist weinig van het oorlogsverleden van „Herr Bruns" ofwel men hield de mond zodra er een vreemde ling verscheen in de „Stammkneipe". Wie nagaat wat er nadien in ge drukte vorm over de zaak- Bruins verscheen, vindt een serie achtergrondverhalen over de jeugd van Siert Bruins, over zijn toetreden tot de SS en zijn detachering bij de Grensschutz in Delf zijl. Daar in Delfzijl ligt de reden van zijn aanhouding... En zijn vroegere terdoodveroorde ling. Daar namelijk ontpopte Siert Bruins zich volgens een aantal getuigen tot „het beest van Appingedam". De rech ter in Hagen zal straks moeten uitmaken of Siegfried Bruns inderdaad datgene gedaan heeft wat hem ten laste wordt gelegd. Daarbij gaat het in dit proces met name om zijn rol in de moord op de joodse ge broeders Sleutelberg. De gebroeders Sleutelberg hadden een slagerij in Farm- sum. In 1943 doken Meijer en Lazarus Sleutelberg onder. Aanvankelijk in de water molen bij Borgsweer, toen in het gemaal bij de boerderij van familie Lesman en ten slotte in de boerderij van de familie Dijkema aan de Geefsweersterweg tussen Meedhuizen en Delfzijl. In de herfst van 1944 werden de ge broeders Sleutelberg tgdelijk overgebracht naar de boerde rij van Jacob Kuiper een paar honderd meter verderop, waar ook hun zuster Mieke en haar man Ane van Dam on dergedoken zaten. Deze overleefden de oorlog. Dat verblijf duurde maar kort, want het gevaar dat dreigde was voorbij. Meijer en Lazarus keerden naar de familie Dgkcma terug en waren daar veilig tot enkele weken voor het einde van de oorlog. Een groep terugtrek kende Duitse soldaten - de Canadezen stonden al bij Wa genborgen - ontdekten de joodse onderduikers. Samen met dochter Jantje van boer Dijkema - z(j werd daags daarna weer vrijgelaten - werden de gebroeders Sleu telberg naar Delfzijl gebracht, waar ze in het hoofdkwartier van de Sü in M.n ktstra.it werden opgewacht door o.a. Siert Bruins en August Neu hauser. SD-chef Bordeaux besloot de joden te laten lo pen. Bruins en Neuhauser kregen opdracht daarvoor te zorgen. Zij namen de beide onderduikers mee in de auto in de richting van het kerkhof i Fai Daar en een zeker plaatselijke gen chap. De Lazarus en Meijer Sleutel berg hun eigen graf graven, de een na de ander, om ver volgens met ëen schot te wor den afgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7