.Kl 'Ware liefhebber' Ruud van Ooyen op WK-teakwon-do Moment van ontroering dankzij Tscheu la Ling Controle op doping onvoldoende Joop Riethoven krijgt onderscheiding van KMI] Oostduitsers hebben er nieuw zwemtalent bij Reserves van LUSV blijven verrassen in volleybalstrijd ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 SPORT PAGINA 13 Wat beweegt een mens om naar Ajax-Omonia te gaan, de be roemdste club ter wereld tegen de beroemdste club van Cyprus? Niet alleen gemakzucht. Lekker dichtbij. Niet een halve dag on derweg voor anderhalf uur voet bal, op tijd terug voor Studio Sport. Op de perstribune was ik gewoon maar ergens gaan zitten, maar ik werd weggestuurd door Bobby Vosmaer en Hans Erkens, ik zat op hun plaats. „Ja, maar ik ben al een heel oud sportjourna- listje, slecht ter been", probeerde ik in een poging hen te vermur wen, terwijl ik me plotseling herinnerde hoe ik, als aanko mend sportjournalist, óók een keer, toen de perstribune over belast was, dooreen oudere ANP- collega werd veijaagd omdat ik op zijn legitieme plaats zat. Op eens besefte ik dat Bobby en Hans nog veel slechter ter been zijn dan ik, en grootmoedig ben ik ergens anders gaan zitten, ik weet hoe het hoort. Ik hoef er ten slotte niet echt over te schrijven, over zo'n wedstrijd tussen de kampioen van Nederland (14 miljoen inwoners) en de kam pioen van Cyprus (600.000 inwo ners), dus omgerekend tussen de kampioen van Nederland en de kampioen van Friesland, SC Cambuur dus. Ik kwam alleen maar om naar Tscheu La Ling te kijken, in een wedstrijd waarin hij technisch zo superieur zou zijn aan zijn tegen standers dat hijook al zouden die hem hard willen aanpakken, te gen Omonia ongeveer net zo zou kunnen spelen als tegen Neder landse eredivisiespelers die hem niet met unfaire middelen pro beerden af te stoppen. Schreef Joop Niezen het niet deze week nog in Voetbal International? „Want de tactiek is een keurslijf geworden, in het veld overheer sen de plichten, de mandekking wordt tot vervelens toe uitge voerd, de tackles zijn meedo genloos. Het gevolg van dit alles is dat er geen ruimte meer is voor creatieve voetballers. Pas als de omstandigheden een beetje mee zitten blijkt de creativiteit van Ling wel op te bloeien. En bo vendien effectief'. Welnu, de tackles van de Cyprioten waren NIET meedogenloos, die jongens speelden heel matig maar ook heel sportief, een feit dat door de drie gele kaarten die ze desondanks toebedeeld kre gen ten onrechte versluierd werd, en Ling (of la Ling, dat weet ik nog steeds niet) kreeg inderdaad de ruimte. Zijn creativiteit bloei de gedurende die ene avond op als een Victoria Regia, en hij was nog effectief ook. Hoeveel doel punten heeft hij dan gescoord van die tien, zult u willen weten? Niet één dus. Een fraaie knal met zijn linkervoet tegen de paal, al thans tegen de bal die vervolgens tegen de paal knalde, dat was zijn dichtstbijzijnde doelpunt. Maar het gaat bij Ling niet om het ma ken van het doelpunt, maar om het maken van de opening naar het doelpunt, net als bij Coen Moulijn indertijd. De passeertechniek van Ling kent verschillende facetten. Hij gooit de bal vanuit stilstand langs zijn tegenstander en glipt deze dan op pure startsnelheid voorbij. Hij stopt in volle ren abrupt af, waar door de hem achtervolgende te genstander machteloos doorbol- dert, of, zoals zijn Cyprische te genstander, nog meters door glijdt over de uitlijn om pas tegen de afrastering tot stiltstand te komen. Verder beschikt hij over een schijnbeweging die ik een ander nooit heb zien volvoeren, en die ook tamelijk ingewikkeld in elkaar zit. Het is een soort dansje over de stilliggende bal heen, er zit een beweging naar rechts in (tegenstander trapt er niet in), gevolgd door een bewe ging naar links (DIT IS HET MOMENT!, denkt de tegenstan der, en hij hapt gretig toe), waar na Ling de bal toch nog met de rechtervoet, als besluit van zijn slangedansje, rechts langs de te genstander weet te plaatsen. Maar misschien toch nog het meest efficiënte in zijn passeertechniek is, dat hij zijn opmars langs de lijn het liefst een beetje van de zijlijn af begint, zodat hij, bij het op snelheid passeren van zijn direc te tegenstander, de bal niet alleen rechts langs deze naar voren plaatst, maar ook nog een beetje naar rechts, naar de zijlijn toe, zo dat die tegenstander de bal niet alleen niet kan toucheren omdat hij net iets te laat komt, maar ook, als hij wél alert reageert, met zijn uitgestoken been een decimeter te kort komt omdat de bal een beetje van hem vandaan werd geplaatst. Ling zwenkt dan even mee naar rechts en laat de tegen stander ontredderd achter in het koele gras. Ik ben ook nog een keertje volge schoten, u kent dat wel: de ogen schieten opeens vol tranen. Bij voetbal heb ik dat, als ik het goed heb uitgerekend, ééns in de tien jaar, in de bioscoop eens in de tien films, en verder natuurlijk eens in de tien bladzijden van het boek „Koot graaft zich autobio" van Kees van Kooten. De eerste voetbalkeer was bij Abe Lenstra, en heb ik in een gedicht beschre- Ik vind het mooi maar ik kan er niets mee doen. Een warme violist speelt Handel in 't Concertgebouw. Ik vind het mooi maar ik kan er niets mee doen. Alleen als Abe Lenstra zwijgend speelt met tegenstanders en een oerbe sef, laat ik een traan op 't asfalt van de kunst. Want ik vind het mooi: ik kan er niets aan doen". En dan al die regeltjes onder elkaar. De bundel waarin het verscheen is van 1957, de ervaring van die traan op 't asfalt van de kunst zal van iets vroeger hebben geda teerd, toen Abe nog in topvorm was. Omstreeks 1970 heb ik die ontroering bij de een of andere actie van Johan Cruijff wel weer eens ondervonden, al herinner ik me het moment niet meer, maar wel weet ik dat ik het weer had toen Panenka in de beslissings wedstrijd West-Duitsland-Tsje- choslowakije bij het strafschop pen nemen na afloop de beslis sende strafschop midden door het doel met een tergend lang zaam boogje over Sepp Maier heen lepelde, wel wetend dat Suf fe Seppie een machtige duik naar een der beide hoeken zou nemen. Ik denk dat dat toch wel mijn al lermooiste moment als voetbal- kijker is geweest. En afgelopen woensdagavond had ik het dus weer, tijdens het voor spel van Ajax' achtste doelpunt. Tscheu La Ling dolde alle hem omringende Cyprioten, ging in zijn kleine achtertuintje bij de cornervlag een paar keer heen en weer, ijsberend met de bal, gaf nog net bijtijds af, voorzet volgde en Lerby scoorde 8-0. Opeens zag ik veld en spelers in glitterlicht, maar ik zag nog wel hoe alle Aja- cieden niet naar Lerby toehol- den, maar naar Tscheu La Ling, hoewel die niet eens de „assist", de beslissende voorzet had gege ven. Daaruit blijkt dus wel, dat die Ajaxspelers verstand van voetbal hebben! NICO SCHEEPMAKER PARIJS (ANP) - De zeven positie ve gevallen, die zijn gebleken bij de controle op het gebruik van verboden stimulerende midde len in de atletiek, hebben de noodzaak van het onderzoek aangetoond. Zij hebben echter tevens duidelijk gemaakt dat de controle, waarvan in de laatste twee jaar twaalf Oosteuropese sportmensen (Sowjet Unie: 6, Roemenië en Bulgarije ieder 3) het "slachtoffer" worden, onvol doende is. Gecontroleerd namelijk wordt slechts bij belangrijke evene menten, maar op die manier kan de strijd tegen het gebruik van verboden stimulerende midde len in de atletiek, nauwelijks se rieus worden genomen. In andere takken van sport, wielrennen bij voorbeeld, vindt een veel gere gelder controle plaats en record verbeteringen dienen, om erkend te kunnen worden, altijd gevolgd te zijn door een dopingcontrole. Bij de atletiek geldt die regel niet en dat heeft tot gevolg dat atleten met opvallende prestatielijsten, met name werpers en stoters van beide sexen, op wedstrijden waar wel een controle wordt gehou den, ver van hun gebruikelijke prestaties blijven. Niet iedereen is altijd geneigd dit als een toe valligheid te zien. Hoewel vooral Oosteuropese atle ten betrapt zijn, zal de controle bij de Spelen van Moskou gelijk zijn aan die van Montreal. Het groot ste verschil is dat het gebruik van anabole steroiden in 1980 veel sneller zal kunnen worden aange toond dan in 1976. Het is echter nog niet mogelijk een dergelijke overtreding van de regels te 'ont dekken' wanneer die langer dan zes maanden voor de onder zoeksdatum voor het laatst heeft plaats gevonden. Tijdens de Spelen van Moskou zullen ongeveer 2000 atleten zich moeten onderwerpen aan de con trole op het gebruik van de 'con ventionele' verboden stimule rende middelen en ongeveer 700 sportmensen zullen onderzocht worden op het gebruik van ana bole steroiden. Het ligt in de be doeling in Moskou niet uitslui tend de medaillewinnaars aan de dopingtest te onderwerpen, maar ook de nummer vier. Dit om een herverdeling van de medailles mogelijk te maken, wanneer een van de medaillewinnaars dope zou hebben gebruikt. llen springen; Joop Zoetemelk LEIDEN - Een jaar of wat geleden raakte een aanzienlijk deel van de Nederlandse jeugd, beïnvloed door films van het fenomeen Bruce Lee, verslingerd aan Koreaanse vechtsporten. Een tweetal exponenten daarvan, het kara te en het taekwon-do, beleefden een ware hausse. Maar 'The King', zoals Lee wel genoemd werd, kwam op tragi sche wijze aan zijn einde en naarmate de interesse voor de zogenaamde Hongkong-Westerns verflauwde daalde ook de belangstelling voor het zelf beoefenen van deze spor ten navenant. Het kaf is weer van het koren gescheiden, zeg maar, de ware liefhebbers gaan door. Twee daarvan komen uit Leiden. LEIDEN - De jubileumreceptie van de Leidse Ren- en Tourver eniging Swift stond gisteravond niet alleen in het teken van het zestigjarig bestaan van de ver eniging, maar ook een beetje van haar scheidend voorzitter Joop Riethoven. In Holiday-Inn was hij weer nadrukkelijk aanwezig en mocht hij zichtbaar ontdaan een onderscheiding van de KNWU in ontvangst nemen. Ook Swift zelf bleef echter niet zonder lege handen. Nadat Joop Zoetemelk en Gerben Karstens, de jubileumtaart hadden aange sneden, zorgden wethouders Tesselaar en Waal voor het ope ningsgeschenk: Een maquette van het nieuwe clubparkoers, dat gepland is op de voormalige vuil nisbelt van Roomburg. Het i bedoeling dat er in het nieuwe seizoen op het 1300 meter lange traject ijverig gekoersd kan wor den. Swift zou daarmee van de huidige problemen bij het verrij den van clubwedstrijden af zijn en zelfs in een vrij unieke positie verkeren. Want niet alleen be schikt slechts een ger-ing aantal Nederlandse wielerclubs over een geheel afgesloten eigen par koers, maar is ook de wijze waar op het traject aangelegd wordt een extra luxe. Een royaal gebaar maakte sportstichting voorzitter Biegstraten door de florerepde jeugdafdeling van Swift een ge heel nieuwe racefiets aan te bic- den. De belangstelling voor dit sfeervolle wieleravondje was groot Vandaag en morgen geeft dit duo, Gerard van den Berg en Ruud van Ooyen, acte de presénce op de wereldkampioenschappen die in het Duitse Stuttgart worden gehouden. De één, Van Ooyen (25) doet daadwerkelijk mee met de nationale ploeg, de ander, Van den Berg, moet langs de kant toekijken. Een wat merkwaardi ge verhouding als men weet dat Van Ooyen de stiel leerde van de overigens jongere (21) Van den Berg. Maar laatstgenoemde zit nu eenmaal in een zwaardere ge wichtsklasse en hikt sinds jaar en dag aan tegen ene Hans Brugman die hem altijd net een half puntje voorblijft. Gerard van den Berg stelt evenwel optimistisch: "Mijn tijd komt nog wel". Ruud van Ooyen doet zijn verhaal". "Deze uitverkiezing vooi de natio nale ploeg is een bekroning op mijn werk. Ik beoefen het tae kwon-do nu vijfjaar intensief en in 1979 kon ik eigenlijk de vruch ten plukken van de trainingsar- beid. Bij de Open Nederlandse kampioenschappen werd ik der de. maar bij de echte titelstrijd stond ik op de hoogste tree. Die derde plaats was eigenlijk een foutje. Ik kwam in een zwaardere gewichtsklasse uit. Op de natio nale kampioenschappen in de Vijf Meihal was ik op mijn nor male gewicht van 60 kilo. Toen ging het bijna vanzelf, ik heb me niet eens voor de volle honderd procent hoeven geven". Dat zal Ruud van Ooyen, net vader geworden van een welgeschapen dochter, in Stuttgart wel moeten, want daar is de hele wereldtop bijeen. Want maakt Nederland in het karate internationaal gezien de dienst uit, met het taekwon-do is dat (nog) niet het geval. Landen als Zuid-Korea, Taiwan, Ameri ka en West-Duitsland staat voor alsnog hoger aangeschreven en vooral vanuit die hoek kan Van Ooyen de nodige tegenwind ver wachten. Hij realiseert zich dat, gaat er ook niet vanuit dat hij in Stuttgart zomaar even een me daille zal pakken". "Nee, dat zal niet meevallen daar, want alle grote jongens doen mee. Maar helemaal kansloos ben ik niet. Veel hangt af van de lo ting. Als ik een beetje geluk heb moet ik een eind kunnen komen. Mijn conditie is goed, dat is be langrijk in zo'n toernooi. Ik heb de laatste weken samen met Ge rard vijf keer per week getraind. Eén duel duurt drie keer drie mi nuten. Lijkt kort. maar geloof me dat is ontzettend lang. Taekwon do is een zeer intensieve bezig heid, want je moet constant op je hoede zijn. De vorm is er. ik ben zelf zéér benieuwd hoe het zal gaan". De Nederlandse afvaardiging staat onder leiding van de gebroeders Ad en Walter van Emmerik, Bos schenaren die al jarenlang aan de weg timmeren met het taekwon do en onder wier supervisie deze sport eindelijk volwassen begint te worden. Nu de harde kern is overgebleven lijkt de tijd rijp om, in navolging van het karate, in ternationaal gezien op de voor grond te treden. Wellicht ontstaat er dan opnieuw een hausse. Maar dun een echte en niet een die ge baseerd is op bloeddorstige tafe relen. ontsponnen uit het brein van supercommercieel denkende filmmakers AD VAN KAAM LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie is bij de dames Leython 3 alleen op ko^ gekomen. Bij de heren moet Ley thon 2 deze plaats delen met WW en DAC. De heren van Ley thon speelden erg sterk tegen Ridderveld en legden alle tekort komingen bij de Alphenaren duidelijk bloot. Zo gauw er even tempo gemaakt werd, kon Rid derveld het niet meer overzien en werden veel individuele fouten gemaakt. Daardoor nam Leython gemakkelijk met 15-5 en 15-6 een 2-0 voorsprong Het veroorloof de zich zelfs om hoofdaanvaller Louis Cloquet aan de kant te houden. Halverwege de derde set bleek echter een wissel aan Ley- thon-zijde verkeerd uit te pak ken, want door het falen van de aanval kwam Ridderveld punt voor punt dichterbij en won zelfs met 15-17. Met de basis-ploeg ging het daarna weer als vanouds Leython won via 15-9 met 3-1 de wedstrijd. LUSV 2 blijft de verrassing van de eerste klasse. Nu presteerden de studenten het om notabene in Warmond WVC te verslaan. WVC begon overigens prima met een 15-10 setzege, maar daarna for meerde LUSV zijn blok en veld- verdediging beter en vanaf dat moment was er voor WVC geen doorkomen meer aan. Met in de hoofdrollen Kees Lagerwaard en Rob Mudde won LUSV duidelijk de volgende sets: 10-15, 4-15 en 10-15 en daarmee de wedstrijd met 1-3. RW had het speltype veranderd. In plaats van een hoge aanval be gon men van het begin af aan te genstander Donar 2 met halve en korte ballen te belagen. Daarbij bleek dat het Donar-blok steeds iets te laat kwam, waardoor RW goed tot scoren kon komen. Het won met 15-11 de eerste set, zag daarna de volgende set nog verlo ren gaan (12-15), maar toen men daarna ook de snelle aanval af wisselde met tactische ballen bleef er van Donar weinig over (15-2 en 15-4). RVV won derhalve met 3-1. SKC had het erg gemakkelijk met het onderaanstaande Gemini/K 4. SKC opereerde collectief erg goed. DAC was ook al duidelijk sterker dan tegenstander NOVO 2. Men kon zich zelfs veroorloven, naar hartelust te experimenteren met korte combinaties en staffels. DAC won deze partij met 15-10, 15-11 en 15-9. Gem/K 3 leed een kansloze neder laag tegen koploper WW. Het grootste manco bij Gem/K was ditmaal een slecht sluitend blok. Hierdoor had de sterke WW- aanval vrij spel. getuige ook de setstanden: 1-15, 13-15 en 11-15. Dames Bij de dames kwam dus Leython 3 alleen op kop, door een thuiszege op Leython 5. Nu was Leython 5 verzwakt door het niet meespe len van Liesbeth Karreman en Janneke Oosterhoud (enkelbles sure). De eerste set ging gelijk op, met Leython 3 als de gelukkige winnaar (15-12). Daarna beheer ste Leython 5 enige tijd de strijd (9-15). Daarna echter ging de derde speelster door haar enkel (Els van Es), waardoor het ritme in de ploeg verdween. Leython 3 won de volgende sets gemakke lijk en de wedstrijd werd win nend afgesloten: 3-1. Met twee jeugdspeelsters begon NOVO 2 wat gehavend aan de confrontatie met Orion 1, in Ha- zerswoude. Beide ploegen wis selden goede met slechte spel momenten af en dat kwam dan ook duidelijk in de uitslag te voorschijn: 2-2, waarmee ieder een vrede kon hebben. Leython 4 begon zwak tegen S'70. De pass werd slecht verzorgd en de aanval was zwak. Gevolg: ver lies in de eerste set 15-7. Daarna echter trad een herboren Ley thon aan: er zat ineens meer vaart in en de accuratesse was terug. Nu bleek de tegenstander toch vrij zwak en verdiend werden de volgende sets binnengehaald (5-15, 6-15 en 6-15), waarmee de ongeslagen status bewaard bleef. Bij S'70 speelde invalster Marieke Brouwer de Koning (jeugdspeel- ster) een goede partij. VCO wist ook de uitwedstrijd tegen DAC 2 niet in winst om te zetten. In het veld waren beide ploegen eigen lijk even sterk, maar VCO maakte meer individuele fouten op de kritieke momenten. Alleen de tweede set wist VCO op haar naam te schrijven: 11-15. In de overige sets was DAC de baas: 15-3 en tweemaal 15-10. Orion 2 boekte een belangrijke zege op Aarlanderveen. Met gedegen spel wist men de tegenstander ruim op afstand te houden: 3-0. GER RENES. ROSTOCK (SID) - Het Oostduitse zwemmen, dat het jarenlang heeft moeten hebben van enkele gevestigde coryfeeën heeft er een nieuw talent bij. Het is de 16-jari- ge Oostberlijner Joerg Woithe, die bij de verenigingskampioen schappen in Rostock op de 100 meter vrije slag (25 meterbaan) als eerste Oostduitser binnen de vijftig seconden bleef: 49.96. Van de zomer zwom Woithe in een buitenbad al 51.67. Er werden nog drie Oostduitse indoorre- cords gevestigd. Roger Pyttel kwam op de 200 meter vlinder slag tot 1.59.34, Rainer Strohbach tot 15.22.98 op de 1500 meter vrije slagen BarbaraKrausetot 1.58.76 op de 200 meter vrije slag. Op de eerste dag kwam Joerg Woi- China wil 300 atleten naar Moskou afvaardigen NAGOYA (AFP) - Als de leden van het internationaal Olym pisch Comité bij de schrifte lijke stemming akkoord gaan met de toelating van Com munistisch China, wil de Volksrepubliek aan de spelen van Moskou meedoen met een ploeg van driehonderd atleten en officials. Dit ver klaarde Song Zhong, de se en taris generaal van het Chi nees Olympisch Comité van daag in Nagoya. Zhong. die de uitslag van de stemming (25 november in Lausanne) met optimisme tegemoet ziet, kondigde voorts aan dat Chi na ook bij de winterspelen van Lake Placid vertegen woordigd zal zon en wel bij het kunstrijden en het schaat sen. Zhong ziet niet veel me dailles in het verschiet, maar hij is wel van mening dat de Chinezen zich in enkele tak ken van sport wel degelijk op Olympisch niveau zullen ma nifesteren. Dat geldt dan voor •n. het schoonsprin- (dar het the tot de meest opvallende pres tatie, een dag later trok Andreas Reichel alle aandacht naar zich toe. Op de 400 meter wisselslag verbeterde hij het Oostduitse Korte baanrecord met bijna 4 se conden en bracht het op 4.27.46. Het oude record stond sedert 1977 op naam van Zillgitt met 4.31.06. Bij de dames viel er ook een re cordverbetering te noteren. Petra Schneider realiseerde op de 800 meter vrije slag 8.30.92, wat ruim onder de vorige topnotering van Barbara Krausc (8.35.99) was. Krause toonde zich overigens op de sprint duidelijk de snelste. De 100 meter beemdigde zij in 55.79 seconden. ADVERTENTIE Uw vriend, die het postcodeboek altijd onder z'n diaprojector zet, heeft er eerst alle postcodes van familie, vrienden en kennissen in opgezocht en geno teerd in z'n agenda. En hij gebruikt die post codes ookVolgende dia Gebruik'm goed. pttpost Vijfmaal per week Ruud van Ooyen (r) bereidt zich samen met trainer Gerard van den Berg voor op de WK werken op de sportschool Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13