Rustig verloop referendum Basken en Catalanen Hongaarse dreigementen aan Nederlands adres Spaanse demonstratie tegen abortusproces Britten houden conferentie over Ulster Conferentie VN over hulp Cambodjaanse vluchtelingen Palestijnen ter dood veroordeeld in Turkije VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Het progressieve Madnleense dagblad Diario-16 opent vandaag met een lijst van de namen van duizend Spaanse mannen, die de verklaring: „Ik heb vrijwillig mijn medewerking verleend aan een abortus", hebben onderte kend. Onder deze mannen zijn 34 Tweede-Kamerleden, onder wie de communist Santiago Carrillo, de radicale socialist Luis Gomez Llorente en Antonio de Senillosa, Tweede-Kamerlid voor de con servatieve Democratische Coali tie, die als partij sterk gekant is tegen abortus. Voorts bevat de lijst bekende figuren uit de varié té-, pers- en Spaanse filmwereld en een groot aantal namen van beroemde personen, die zelf standige beroepen uitoefe- De laatste weken zijn er over heel Spanje door feministische groe peringen betogingen gehouden tegen het abortusproces in Bil bao, die een nationale discussie (Van onze correspondent) MADRID - Een grotere opkomst dan verwacht, het uitblij ven van terreurgeweld en een normaal verloop kenmerk ten gisteren de referendums over autonomie in het Bas kenland en in Catalonië. Zowel Basken als Catalanen toonden zich gisteravond optimistisch over deze nieuwe fase, die Spanje van een gecentraliseerde staat in een re gionaal georganiseerd land verandert. i mogen uitspreken MADRID/BILBAO (GPD/ANP) - De Spaanse oproerpolitie heeft gisteravond met behulp van rub berkogels en traangasgranaten een eind gemaakt aan een de monstratie van honderden vrou wen, die amnestie eisten voor 11 Baskische vrouwen die vandaag terecht moesten staan omdat zij onder het bewind van wijlen ge neraal Franco abortus hebben la ten plegen. Het proces werd om politieke redenen uitgesteld. Het was de tweede maal in zes da gen tijd dat in de Spaanse hoofd stad met geweld een eind werd gemaakt aan een dergelijke beto ging waarvoor geen vergunning was verleend. De politie reed met autobussen in op de demonstran ten en verrichtte 12 arrestaties. Terwijl in Madrid de politie in ac tie kwam publiceerden in Bas kenland 793 vrouwen een com muniqué waarin zij verklaarden vrijwillig een abortus te hebben ondergaan. Volgens de laatste, voorlopige re sultaten is de opkomst in het Baskenland en in Catalonië gro ter geweest dan bij de algemene verkiezingen van 1 maart. Zowel in het Baskenland als in Catalo nië was het koude regenachtige weer geen belemmering voor de kiezers om te gaan stemmen. In het Baskenland bemoeilijkte Herri Batasuna, de politieke vleugel van de radicale Baski sche afscheidingsbeweging ETA- Militar, met flauwe trucs het uit brengen van de stemmen. De grappen bleven beperkt tot het gooien van rommel in de stem bussen om vervolgens te verkla ren dat de stemming ondemocra tisch verliep, omdat er rotzooi in de stembussen zat. Aan de vooravond van het referen dum heeft ETA-Militar verklaard dat er geen sprake is van een poli tieke wapenstilstand in verband met de volksstemming over Bas kische autonomie. „Het is een technische wapenstilstand, ver oorzaakt door factoren van bui tenaf. Het is niet onmogelijk dat in de dagen vlak na het referen dum blijkt dat wij de gewapende strijd voortzetten", aldus een woordvoerder van deze terreur beweging in Bilbao. Verzoening De vertegenwoordiger van de ETA zei dat het Baskische statuut van zelfbestuur een verzoening bete kent tussen de regeringspartij UCD, het leger en het monarchis tische regime, plus de partijen die bepaalde hervormingen wilden doorvoeren, maar dat deze auto nomie nooit een mijlpaal kan zijn voor de groeperingen, die voor een echte democratie hebben ge streden. „Ook al zou 99 procent van de Basken met ja op het refe rendum hebben gestemd, dan nog zijn er redenen te over om door te gaan met onze gewapende acties", besloot deze woordvoer der van de ETA. uitslagen van de referendums in november moeten de Spaanse Eerste en Tweede Kamer de wet ten op deze regionale autono- mieën met een absolute meer derheid (de helft plus 1 van alle gekozen parlementariërs) goed- (Van onze speciale verslaggever) BOEDAPEST - „Een NAVO-be- slissing om het kernwapenarse naal te moderniseren, zal door de Sowjet-Unie onmiddellijk wor den beantwoord. Dat zal het be gin zijn van een nieuwe wapen wedloop, omdat de westerse lan den de huidige evenwichtige mi litaire balans tussen Oost en West door invoering van nieuwe kernwapens verstoren" Deze zeer duidelijk gestelde waar schuwing kreeg minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gisteren in Boedapest te horen van zijn Hongaarse collega Fri- gyes Puja. Volgens Puja is er geen grond voor stationering van nieuwe kernwa pens door de NAVO. „Harde fei ten voor de westerse stelling dat de Russische SS-20-raketten een bedreiging vormen voor West- Europa zijn nooit aangetoond" Puja refereerde daarbij aan het bezoek dat een Westduitse dele gatie onder leiding van bonds kanselier Schmidt onlangs aan Hongarije bracht. De Hongaarse minister, die in zijn uitspraken consequent de argumentatie van Moskou volgde, zei niet welk mi litair gewicht dan wel moet wor den gehecht aan de nieuwe mo biele Russische kernraketten. Minister Van der Klaauw vroeg niet om nadere uitleg, maar bracht naar voren dat de dreiging van de SS-20 in West-Europa wel degelijk wordt gevoeld. Terughoudend Van der Klaauw voegde daar nog aan toe, dat er in Nederland te rughoudendheid bestaat over het stationeren van nieuwe kernwa pens (572 Pershing-2 en Cruise- raketten). „Maar ik moet zeggen: wij blijven in de NAVO en maken deel uit van de beslissing", aldus Van der Klaauw, die daarmee onderstreepte dat Nederland zich over dit probleem op gang heeft gebracht. De regeringspartij Unie van het Democratisch Cen trum (UCD), de Baskisch-Natio- nalistische Partij (PNV), de con servatieve Democratische Coali tie (CD) en de extreem-rechtse partijen zijn felle tegenstanders van het niet-strafbaar stellen van abortus of de legalisatie er- De socialistische Arbeiderspartij PSOE, die abortus als een agres sie tegen de vrouw beschouwt, bewandelt een middenweg tus sen de voor- en tegenstanders van abortus. De partij is tegen een ju ridische vervolging van de vrou wen, die dit hebben laten uitvoe ren óf van de personen die hier aan actief hebben meegewerkt, maar meent dat de legalisatie van abortus het laatste middel is voor de onderbreking van een onge wenste zwangerschap. Alle ande re linkse partijen zijn voor de le galisatie van abortus. keuren. Hierna vaardigt koning Juan Carlos deze organieke wet ten uit, en op het moment van publikatie in het Spaanse staats blad wordt het zelfbestuur in beide regio's van kracht bij een NAVO-besluit zal neer leggen. Nederland neemt in de kemwapenmodernisering een sleutelpositie in, omdat de nieu we raketten behalve in ons land ook in de Bondsrepubliek en België zouden moeten komen. Duitsland heeft steeds verklaard niet alleen met de modernisering te willen beginnen. Half decem ber zal de ministersconferentie van de NAVO zich definitief over de kernwapenvervanging uit spreken. Puja haalde ook het voorstel van de Russische president en partijlei der Brezjnjev naar voren om het aantal Sowjet-kernwapens te verminderen wanneer de moder nisering van westerse zijde niet door zou gaan. Hij vond de wes terse reacties op deze voorstellen nogal „typisch" en zei dat Brezjnjevs ideeën onderdeel moeten vormen van toekomstige onderhandelingen over een SALT-3-akkoord (dat moet stre ven naar vermindering van het aantal strategische kernwapens). Van der Klaauw stelde dat Brezjnjevs voorstellen nog door de NAVO worden bestudeerd en dat voor een beoordeling van de westerse houding niet mag wor den afgegaan op afzonderlijke reacties uit de NAVO-lidstaten, zoals die in „de vrije pers" zijn verschenen. (Van onze correspondent) LONDEN - Over twee weken zal de Britse regering met plannen ko men om Noord-Ierland meer zeggenschap te geven in eigen zaken. De Britse minister voor Ierse zaken Humphrey Atkins wil daarna een conferentie beleg gen met de vier belangrijkste par tijen in de „provincie", zoals Noord-Ierland in Londen wordt genoemd. Atkins maakte echter meteen dui delijk dat het niet in de bedoeling lag om de Noordieren zeggen schap te geven in het handhaven van de orde en veiligheid - dat zou de bevoegdheid blijven van het Britse parlement. De voorstellen van Atkins, die hij in een toespraak in het Lagerhuis onthulde, werden door de Noordierse parlementariërs koel ontvangen. Ian Paisley, de mili tante leider van de Democratic Unionists, zag er alleen heü in wanneer een conferentie belegd zou kunnen worden met gekozen afgevaardigden, die een duidelijk mandaat van de kiezers zouden hebben. James Molyneaux, Lagerhuislid voor de Ulster Unionists, was van mening dat Atkins' voorstel niet meer was dan „etalageveriering" Volgens hem kan de kwestie al leen in het parlement worden be handeld. Gerald Fitt, van de So cial Democratie en Labourpartij, zei dat iedereen in Noord-Ierland de conferentie met de grootste In San Salvador Junta noemt bezetting vreedzaam SAN SALVADOR (UPI) - De door de recente staatsgreep aan de macht gekomen junta in het Middenamerikaanse El Salvador heeft verklaard dat zij de bezet ting (sinds woensdag) van twee ministeries door leden van een uiterst linkse organisatie als een vreedzame actie ziet. Leden van het uiterst linkse „Re volutionaire Volksblok - BPR" houden in de ministeries in het hart van de hoofdstad El Salva dor sinds dinsdag de pas door de junta benoemde ministers van arbeid en economie plus tiental len ambtenaren in gijzeling. argwaan zou bejegenen en hij voorspelde dat er geen enkele overeenkomst bereikt zou wor den. Atkins toonde zich echter optimis tisch. „Alle Ieren in het Lager huis", zei hij, „hebben zich tij dens de verkiezingen op het standpunt gesteld dat Noord- Ierland meer zeggenschap moet krijgen. Die kans is er nu, maar zij moeten niet verwachten dat het parlement daarvoor speciale or ganisaties in het leven zal roe pen". Atkins gaf toe dat de perio de van onderhandelingen „vol gevaren" was en zei dat het ver boden katholieke Noordierse le ger (IRA) geen belangstelling zou hebben voor de gesprekken. „De IRA is alleen geïnteresseerd in terreur en vernieling", aldus At kins. NEW YORK (AFP Reuter) - Vol gens VN-kringen is een conferen tie voor hulp aan Cambodjaanse vluchtelingen in de maak, naar het voorbeeld van de Geneefse VN-conferentie van juli over boot- en andere vluchtelingen uit Indochina. Die conferentie bracht 190 miljoen dollar aan hulp voor 260.000 Indochinese vluchtelingen op. Verwacht wordt volgens de krin gen, dat VN-secretaris-generaal Waldheim een conferentie in New York zal bijeenroepen ter bespreking van de hulpverlening voor vluchtelingen uit Cambod ja. De conferentie zal volgens dezelfde kringen uitsluitend gewijd zijn aan de humanitaire en niet de po litieke aspecten van de Cambod jaanse situatie en zal waarschijn lijk op 5 november beginnen en niet langer dan twee dagen du- Op zijn vroegst zullen de statuten van zelfbestuur in het Basken land en in Catalonië pas half de cember in werking treden. Na de bekendmaking van de officiële ADVERTENTIE NViine heten. Betreft: DAGJE nsbekende Mii"ehe,en' 0 even Uten ï0°, groep als 30 u. Gelegenhe" dammen, tot 12.3 sjoelen. ™aa'[ankje drinken- feestellike ,oeki|ken- f( etatel w op,reden Uitgebreide ko1 n dansie. p 12.30 uur. U «enziin met 9>aa bingo- 13.30 tot S^bekendeartm«^--- 1 uu. ^enzil" »._4ten of btny". 13'3° t0,!t. van bekendeerb__ qezelhge B ffl3 bieden w»l ipXclusieV dvin en V j,nPr$ de bowling meemake dineren da dan even 93St. „rmiddebverbhivenwi. Hom9CKhD,BCKZ HOBECABEDBUV^ S E. de Haa° (directe' urV Inhakend op het gevoel dat de uit latingen van Oosteuropese zijde en nu ook van Puja vooral gericht lijken op beïnvloeding van de publieke opinie in Nederland, zei Van der Klaauw dat de in Neder land opgeslagen kernwapens nu eenmaal onderdeel uitmaken van de militaire afschrikkinspolitiek van beide machtsblokken. „Brezjnjevs voorstel geen kern wapens te richten op landen die deze wapens niet op hun grond gebied hebben, zal onze houding niet beïnvloeden", aldus Van der Klaauw. Mi7iister Van der Klaauw (rechts) wordt i gaarse collega Puja begroet. Boedapest door zijn Hon- ANKARA (AFP/Reuter) - Een Turkse militaire rechtbank heeft gisteren vier leden van de organi satie "Adelaars van de Palestijn se revolutie" ter dood veroor deeld, hun voornaamste Turkse medeplichtige kreeg 19 jaar ge vangenisstraf, drie andere Tur ken werden veroordeeld tot straf fen van zes maanden tot vier jaar. De vier Palestijnen hadden in juli de Egyptische ambassade in An kara bezet. Bij dc aanval op de ambassade, 13 juli van dit jaar, schoten z.ij twee Turkse politiea genten dood. Tijdens de bezet ting kwam een personeelslid van de ambassade om het leven toen hij bij een ontsnappingspoging uit een raam viel. Aan de bezet ting kwam na twee dagen een einde na bemiddeling door leden van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9