Herindeling provincies voorlopig op de tocht „Verdachte handelde onder druk" Hulp Cambodja komt nu op gang Verkrachting bezien vanuit oogpunt vrouw Tweede Kamer boos op kabinet Wachttijden rijexamen worden bekort Eroscentrum op losse schroeven Minder verkeersdoden eerste helft dit jaar WAT KRAAKT TGEZELLIGST BIJ DE OPEN HAARD? VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 binnenland DEN HAAG (GPD) - Minister Tuijnman (verkeer) ver wacht dat de wachttijden voor het rijexamen binnen kort een stuk kunnen wor den teruggebracht. De be doeling is dat vanaf 1 no vember - wanneer nieuwe regels voor het rijexamen van kracht worden - de wachttijden tot acht weken beperkt kunnen blijven. Dat zei de minister gisteren in de Tweede Kamer. Tot nog toe moest de kandidaat na de administratieve afhande ling van zijn aanvraag vaak erg lang wachten. Die proce dure zal nu worden verkort. Overleg over deze zaak is nog aan de gang met de organisa tie van rijschoolhouders en het CBR, dat de examens af neemt. Tuijnman herhaalde de aan kondiging van een aantal nieuwigheidjes in het rijex amen. Zo zullen per oproep- plaats een aantal v£ste exa menroutes worden vastge steld. Zowel instructeur als kandidaat kunnen tevoren van die routes kennis nemen. De examinator zal overigens de bevoegdheid hebben om delen van diverse hem ter beschikking staande exa menroutes te gebruiken. Over het laten meerijden bij het examen van de instruc teurs is nog overleg gaande, zei Tuijnman. Hij wil dat wel bevorderen via een instruc tie aan de examinatoren, door binnenkort een brief te sturen aan de rij-instruc- teurs zelf en door het verkor ten van de praktische rij proef. Daardoor ontstaat meer ruimte tussen de exa mens en vallen een aantal praktische problemen voor de instructeurs weg. Tuijnman zei overigens niet te verwachten dat het aantal geslaagden door deze maat regelen fors zal toenemen. Het zal slechts om een gerin ge stijging gaan, die ook nu al te bespeuren valt. Het per centage geslaagden ligt in het buitenland aanzienlijk hoger dan in Nederland, zei Tuijnman, maar hij kon daarvoor niet een partij als oorzaak aanwijzen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt zal geen defini tieve beslissing meer nemen over de vorming van nieuwe provincies. Dat is de overtuiging van de Tweede-Kamer commissie van binnenlandse zaken die gisteren niet zon der verontwaardiging gehoord heeft dat het kabinet bin nen enkele weken een vraagpuntennota zal sturen. andere kant is er ook het Bra bantse verzet tegen opdeling van de provincie die, naar men aan neemt, van invloed geweest is op de visie van vooral KVP-minis- ters. Gevreesd wordt dat het groeiende ongeduld in de komende tijd zo zwaar op de proef zal worden ge steld, dat zelfs de meest fervente voorstanders hun enthousiasme zullen opgeven. Zelfs in Twente, waarvan wordt aangenomen dat er een onaantastbare eensge zindheid is. klinken nu stemmen van tegenstanders harder door. Het moet, aldus Stoffelen, wel heel gunstig lopen, wil de vor ming van nieuwe provincies niet ten minste een vertraging van een jaar hebben. „Wat willen die mi nisters eigenlijk met zo'n vraag puntennota. Moeten we nu aan het kabinet zeggen hoe het uai uij moet..?" imtelijke ordening sterk ^et Stoffelen deelt Faber de me- De Kamer heeft het gevoel dat, nu het kabinet er niet uit kan komen, het de zwarte piet in handen ge drukt krijgt. PvdA'er Stoffelen heeft daarom een interpellatie aangevraagd, die 1 november ge houden zal worden. D'66'er Brinkhorst meent dat als de be slissing te lang uitblijft, een spe ciale wettelijke regeling voor Twente nodig is. Zowel de PvdA'er Stoffelen als zijn CDA-collega Faber zien in de jongste ontwikkelingen rond de plannen voor vorming van nieu we provincies een nederlaag voor minister Wiegel (binnenlandse zaken). In het kabinet heeft hij onvoldoende steun kunnen vin den voor indeling van zeventien provincies. Die nederlaag wordt enerzijds geweten aan het ver langen binnen het kabinet om het aantal groter te maken (een ver langen dat bij volkshuisvesting leeft), daarbij rekening houdend met de plannen van 22 politiere gio's en 26 BB-districten. Aan de ROTTERDAM (ANP) - De toe komst voor een eroscentrum in Rotterdam ziet er sinds gisteren minder rooskleurig uit. Ambte naren van de Rotterdamse dienst Stadsontwikkeling hebben een tussentijds rapport gepubliceerd, waaruit blijkt dat de toekomstige woningbouw bij de wijk Feij- enoord-Noordereiland nog maar heel moeilijk te realiseren is, als er ook een prostitutiecentrum met zogenaamde "bufferzones" moet komen. In het Binnenhaven-Spoorwegha vengebied, waar het centrum is gepland, zijn vermoedelijk geen goede stedebouwkundige plan nen uit te voeren, zegt de dienst Stadsontwikkeling. Voor de Rot terdamse gemeenteraad was dat eind maart een voorwaarde om akkoord te gaan met de vestiging van een centrum waar de Rotter damse prostitutie zich zou moe ten concentreren. Een week voordat de gemeente raad "groen licht" gaf voor het erosproject, kwam in Rotterdam de discussie over de woning bouw goed op gang. Aanleiding was een berekening van de pro jectgroep Feijenoord-Noorde- reiland, die de stadsvernieuwing ter plekke begeleidt. De discussie mondde uit in een op dracht aan de dienst Stadsont wikkeling om een schets te ma ken van het "eros-gebied". Daar uit zou dan moeten blijken wie gelijk heeft. De PvdA-fractie in de Rotterdamse raad liet B en W in een motie weten, dat de cijfers voor 1 oktober op tafel moesten liggen. De dienst Stadsontwikkeling heeft dat niet gehaald, maar heeft gis teren een tussentijdse nota (zon der cijfers) uitgebracht, waarin wordt gesteld dat goede stede- bouw "twijfels doet rijzen" we gens de combinatie met een eros centrum. De dienst hoopt over zes tot acht weken met harde ge gevens te komen. ning dat het kabinet met c zonderlijke procedure komt. „Het is nog nooit vertoond dat een kabinet, ondanks de beloften bij een regeringsverklaring, na twee jaar regeren nog steeds niet weet wat het met een wetsont werp van een vorig kabinet doet" D'GG'er Brinkhorst, die het in grote lijnen eens is met zijn collega's van PvdA en CDA, spreekt over een „volstrekt misse vertoning" „Na alle opgeklopte verhalen blijkt nu dat men niet, zoals bij de processie van Echternach, twee stappen vooruit en een stap ach teruit zet, maar een stap vooruit en twee achteruit". Wiegel heeft volgens hem een misrekening gemaakt door zijn 17-provin- ciënplan ter discussie te stel len. Tegenover de kritische geluiden van de oppositie en het CDA klinkt bij de WD vertrouwen in het regeringsbeleid. Binnenland se zaken-expert Evenhuis vind dat er „eigenlijk niets bijzonders aan de hand is". Voor hem spreekt het vanzelf dat bij een zo gevoelige aangelegenheid de mening van de Kamer eerst ge vraagd wordt. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering is bereid een be drag van tussen de 5 en 10 miljoen gulden uit te trekken voor hulp aan de noodlijdende bevolking van Cambodja. Deze hulp zal deel uitmaken van een grootscheepse hulpactie die door de Europese Gemeenschap en het Internatio nale Rode Kruis zal worden ge start. In totaal is met dit geza menlijke hulpprogramma een bedrag van ongeveer 300 miljoen gulden gemoeid. Minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee. Het Internationale Rode Kruis heeft 225 miljoen gulden ter beschikking gesteld, waarvan Nederland voorlopig 300.000 gulden als aanloopkosten zal be talen. In EG-verband zal ver moedelijk een bedrag van 100 miljoen gulden worden uitge trokken. Vandaag nog zou een voorstel over een EG-bijdrage aan de Europese Commissie, het DEN HAAG - Prins Claus vermaakte zich gis teren kennelijk uitstekend tijdens een fxetsritje op het Haagse Lange Voorhout. Behalve de prins klommen ook de staatssecretarissen Smit-Kroes (links) en Ve der-Smit tweede van links) en minister Gardeniers (tweede van rechts) op de fiets in het kader van het witte-fietsen-wagen plan van de Nederlandse Hart stichting en de ANWB. De "witte fietsenwagen" is een bijna 15 meter lange truck met oplegger. Hierin wor den acht fietsenstallingen meegevoerd waarin 72 wit te fietsen hangen. De witte fietsenwagen zal vanaf april 1980 worden ingezet bij activiteiten van lande lijke of plaatselijke organi saties die tot doel hebben het gebruik van de fiets te stimuleren. DEN HAAG (ANP) - In het eerste halfjaar van 1979 zijn 23 procent minder mensen in het verkeer om het. leven gekomen dan in het eerste halfjaar van 1978. Dit blijkt uit voorlopige gegevens over verkeersongevallen op de open bare weg in de eerste zes maan den van dit jaar, die gisteren door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn gepubliceerd. In het eerste halfjaar van 1978 kwamen in het verkeer op de Nederlandse wegen 1.175mensenomhet leven en in dezelfde periode van dit jaar 910. De maand januari gaf in ver gelijking met januari 1978 een daling te zien van 53 procent, fe bruari 45 procent, maart 25 pro cent, april 8 procent, mei 4 pro cent en juni 1 procent. De'scherpe daling in de eerste maanden is volgens een persbericht van het ministerie van economische za ken een gevolg van het strenge winterweer. Het aantal verkeersongevallen op de openbare weg waarbij doden of gewonden vielen nam in het eerste halfjaar van 1979 met on geveer 16,5 procent af ten opzich te van de eerste zes maanden van het vorig jaan 21.900 tegen 26.212. Die teruggang is voornamelijk te rug te vinden in het eerste kwar taal. In de eerste drie maanden van 1978 gebeurden er op de Ne derlandse wegen 11.996 onge vallen en in het eerste kwartaal van dit jaar 8.400. ROTTERDAM (ANP) - Verkrach tingen moeten veel meer vanuit de positie van de vrouw worden bezien. De rechtbanken gaan bij het beoordelen van verkrach tingszaken nog veel te veel uit van een mannelijke visie en vra gen zich dan af hoe het mogelijk is dat een vrouw in een bepaalde positie is verzeild geraakt en of ze zich wel genoeg tegen de ver krachting heeft verzet. Een verkrachting moet veel meer gezien worden als een misdrijf, dat inbreuk maakt op de per soonlijke vrijheid van de vrouw dan als een delict tegen de goede zeden. Dit zei officier van justitie mevrouw Mr. A.G. Korvinus gis teren voor de Rotterdamse rechtbank bij de behandeling van de zaak tegen drie Rotterdam mers, die worden verdacht van verkrachting van een 19-jarig meisje. Zij eiste tegen de drie mannen, in de leeftijd van 19 tot 21 jaar, twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan twee voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. Mevrouw Korvinus wees in haar betoog op het belang van het feit, dat bij justitie de laatste jaren een onderzoek naar verkrachtingen op gang is gekomen en dat veel vrouwen zich daar mee be moeien. "Wij zijn er achter geko men, dat een verkrachting zich vaak heel anders afspeelt dan men denkt. Het stereotiepe beeld van een vrouw die op een verla ten plaats door een bruut wordt belaagd en verkracht, klopt niet Een verkrachting werd vroeger alleen bewezen geacht als een vrouw zich had verzet. Uit een onderzoek is naar voren geko men dat slechts de helft van de vrouwen zich nadrukkelijk ver zet", aldus mr. Korvinus. Zij haakte hiermee in op de bewe ringen van de verdachten, dat het slachtoffer op geen enkele ma nierweerstand had geboden. "We kregen de indruk dat ze het wel fijn vond. Ze is ook uit zichzelf met ons meegegaan", aldus één van de verdachten. Indruk Het bewuste meisje stond op 1 au gustus rond drie uur 's nachts bij de Maashaven op een taxi te wachten, toen zij door de drie jongens die in auto langskwa men, werd aangesproken. Zij nam het aanbod aan door de jon gens naar huis te worden ge bracht en ging eerst met hen wat drinken in een koffiebar. Volgens een van de verdachten werd in de auto al wat gevrijd. Toen het meisje ermee instemde bij één van de jongens thuis nog wat te drinken, hadden de verdachten de indruk gekregen, dat zij ook wel met hen naar bed wilde. In de loop van de nacht vergrepen de drie jongens zich om beurten meerdere malen aan het meisje. Toen zij uiteindelijk was aange kleed, dwongen de jongens haar onder bedreiging van een mes zich opnieuw uit te kleden waar na zij opnieuw allerlei sexuele handelingen moest ondergaan. "Zij heeft maar één keer gezegd dat zij niet wilde. We begrijpen nu wel dat we te ver zijn gegaan. We hebben er veel spijt van" aldus het eensluidende commentaar van de verdachten. Uit de verklaringen van het slacht offer was naar voren gekomen, dat zij zich inderdaad nauwelijks had verzet. Volgens de officier van justitie had zij "uit angst voor de overmacht van de drie man nen alles maar over zich laten MULHOUSE (AFP) - De 21-jarige dagelijks bestuur van de Ge meenschap, worden voorge legd. Het Medisch Comité Nederland- Vietnam heeft f200.000 beschik baar gesteld voor geneeskundige hulp aan Cambodja. Het bedrag zal in samenwerking met het Franse comité voor medische- en gezondheidszorg ten behoeve van Cambodja worden besteed aan geneesmiddelen, medische instrumenten en melkpoeder. De goederen zullen per vliegtuig naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh worden gestuurd. De 200.000 gulden worden ont trokken aan het budget voor Vietnam, in welk land door het Nederlandse Vietnam-comité in de afgelopen tien jaar een zie kenhuis is gebouwd en vooral tu berculose en malaria zijn bestre den. Ook het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken m Neder land heeft besloten 200.000 gul den beschikbaar te stellen voor de hulpverlening aan de bevol king van Cambodja. De Wereld raad van Kerken had zijn leden gevraaagd om een bijdrage van in totaal 5 miljoen gulden, dat be stemd zal worden voor voedse- laankopen, kleding, medicamen ten en het opnieuw inrichten van de Cambodjaanse ziekenhui- De internationale commissie van het Rode Kruis (ICRC) zal 120 artsen en verpleegsters aantrek ken om medische hulp te bieden aan de tienduizenden Cambod jaanse vluchtelingen in Thailand. De regering van Thailand had hierom gevraagd in verband met de ernstige situatie in het grens gebied met Cambodja. Het medi sche team zal worden samenge steld uit leden van de diverse na tionale Rode-Kruisorganisaties. Het Nederlandse Rode Kruis zendt de arts W. M. A. van der Heijden uit Winschoten voor ten minste twee maanden naar Thailand. Het is de bedoeling dat morgen reeds een medische Ro- de-Kruisploeg uit Genève naar Thailand vertrekt. AANHOUDING komen" Recht Het feit, dat het meisje 's nachts om drie uur alleen op straat had ge lopen, mocht volgens mevrouw Korvinus ook geen rol spelen. "Vanuit de mannelijke visie zal men zich afvragen "Waarom is ze midden in de nacht meegegaan? Nederlandse studente E S. dinsdag in het Franse Mulhouse aangehouden, nadat de Franse douane één kilo hasjiesj en ruim twee gram heroine had aange troffen. die verborgen was achter haar couchette in de trein. De studente is inmiddels weer op vrije voeten, maar mag het land niet verlaten voor op 15 novem- HHPPIHJ berde zaak voor de rechter k..mt Heeft ze dan geen aanleiding ge- De Nederlandse reisde in het gezel geven?". Men kan zich ook afvra gen waarom een vrouw niet het recht heeft om 's nachts alleen op straat te lopen". Volgens me vrouw Korvinus had het meisje de situatie onderschat. Uitspraak donderdag 8 november. schap van een Zwitser die al her haaldelijk bij drugzaken betrok ken is geweest. Zij verklaarde dat haar reisgenoot de verdovende middelen zonder haar medewe ten achter haar couchette moet hebben verborgen. Advocaat in Turkenproces vraagt ontslag van rechtsvervolging: ADVERTENTIE Smiths chips. Dl- gezelligste krakers van Nederland. Smiths Chips 63 UTRECHT (GPD) - Overmacht en noodweer, daar kwam het plei dooi op neer van mr. A. Schellart, die gisteren in het Turken-proces aan de Utrechtse rechtbank vroeg zijn cliënt Ramazan G. te ontslaan van rechtsvervolging. Weliswaar staat overeind dat Ramazan zijn landgenoot Muzaf- fer C. doodschoot, maar hij han delde uit een „onweerstaanbare druk" die de Utrechtse Grijze- Wolvenleider M. Eskici op hem uitoefende, vond de advo caat. „Eskici heeft bij Ramazan een overspannen verwachtingspa troon gewekt, dat even scherp was afgesteld als het wapen waarmee hij schoot. En: Hier wordt over een politieke moord gesproken, maar de ware dader is voortvluchtig. Eskici had hier te recht moeten staan. Ramazan heeft zichzelf voor de samenle ving en zijn familie dood ver klaard, ook hij is een van de slachtoffers van dit drama". Herkenning Mr. Schellarts betoog stond haaks op het requisitoir van officier van justitie mr. A. Herstel, die bewe zen achtte dat Ramazan „willens en wetens Muzaffer C. wilde do den". Bovendien is er volgens de officier voldoende bewijslast dat de verdachte een poging tot doodslag op de broer van het slachtoffer Mesut C. moet wor den aangerekend. De eis van ne gen jaar gevangenisstraf houdt volgens mr. Herstel nauw ver band met „de geloofwaardig heid" van de Nederlandse justitie bij de Turken die hier wonen. „Er moet voor de Turken een stukje herkenning zijn met de rechts pleging zoals die in Turkije ge- bruikeljk is in dit soort zaken" zei de officier van justitie. „Wij die nen daar rekening mee te hou den, want anders blijven de Tur- In het requisitor gen niet de reden zijn Ramazan wegens moord te veroordelen zonder dat zijn schuld vaststaat". Mocht de rechtbank Ramazan over veertien dagen vrijlaten op grond van overmacht en ver meende noodweer, dan moet volgens de advocaat de Neder landse en Turkse pers „genuan ceerd" de Turken duidelij'k ma ken dat het hier geen vrijspraak betreft - de feiten blijven zoals ze in de rechtszaal zijn vastgesteld - maar ontslag van rechtsvervol Voor de officier van justitie was de schermen tegen een moordaan slag. Toen een politieke discussie in het Noordse park uit de hand liep - Grijze Wolf Eskici zou de ruzie hebben uitgelokt - voelde de verdachte het zijn plicht het wapen, dat hij juist voor dit soort bedreigingen aan het adres van zijn broer had aangeschaft, te ge bruiken, aldus mr. Schellart Niet zo duidelijk ken in Nederland het recht i gen hand nemen. Tenslotte wor den er in Turkije relatief hoge straffen gevonnist tegen daders van politieke moorden". Genuanceerd De verdediger daarentegen was het oneens met de voorbeeldstelling van de officier. „Hoewel de Ne derlandse justitie door Turken de .maat wordt genomen in dit pro ces, mogen deze Turkse arguso- ging, een mogelijkheid die strafrecht kent als voor de recht bank noodweer en overmacht aannemelijk is gemaakt. later nogmaals in het repliek wees mr. Herstel noodweer van de hand. Het door de verdediging aangevoerde ar gument van overmacht - de offi cier had dit schot voor de boeg van zijn opponent Schellart in de motivering van de bewijslast ach terwege gelaten - vond de officier volstrekt onjuist. De advocaat voerde echter aan dat gezien de culturele achtergrond van zijn cliënt en de manipulatie van Es kici met de familie-eergevoelens, Ramazan deed wat hij moest doen: zijn broer Mustafa be- rol van de Grijze Wolven in deze door hem zelf genoemde „opge fokte politieke moord" niet zo duidelijk. „De pers gelooft wel dat deze militante groep in deze moord een aanzienlijk aandeel heeft, maar ik heb geen aanwij zingen dat in Nederland een georganiseerde rechts-extremis- tische groep de samenleving be dreigt". Volgens mr. Herstel zijn er wel „tekentjes" dat er in Utrecht Grijze Wolven-activitei- ten zijn die misschien in de toe komst tot problemen in de Turk se gemeenschap en daarbuiten leiden. „We moeten wel voorzich tig zijn", aldus de officier. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7