actief in I vrije tijd I Verversbrug maakt plaats voor geheel nieuwe brug Open dag archief trekt meer dan 400 bezoekers Gastkolom Scheluwbrug volkomen doorgerot Belangrijke schakel in verkeer PAGINA 4 LEIDEN Fancy fair De Haanstra-kleuterschool (verbonden aan de Haanstra- opleidingsschool voor kleu terleidsters) aan het Rapen burg 129 houdt op zaterdag 27 oktober een fancy-fair. Die is bedoeld om geld bijeen te brengen voor de viering van het 100-jarig bestaan van de school, volgend jaar zomer. De fancy-fair wordt gehouden van 13 tot 16 uur. Sportinstuif De korfbalvereniging Fides Pacta organiseert morgen een grote sportinstuif voor vol wassenen. De club van de Zoe- terwoudse Singel wil met dit festijn de aandacht vestigen op de recreatiesport. Het eve nement staat onder leiding van gediplomeerde sportlei ders. Plaats van handeling morgen middag - vanaf 16 uur - zijn twee zalen van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruin- laan. De aandacht is behalve op korfbal ook gericht op voetbal, hockey en basketbal. Tevens kunnen de deelnemers testen hoe het met hun conditie is. De toegang is gratis. Wel moeten belangstellenden zelf voor kleding en gymschoenen zorgen. Muziekavond In de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 wordt vanavond een klassie ke muziekavond gehouden. De uitvoerenden zijn: Marti- ne Telkamp en Swanny Wie- lenga. Aanvang 20.15 uur Vluchtelingen In de Waalse Kerk aan de B ree- straal 64 wordt vanavond een bijeenkomst gehouden waar in de Franse predikan t Jean- Jacques Dunant zal spreken over het vluchtelingen probleem in Zuid-Oost Azië. De heer Dunant heeft 20 jaar in Laos en Thailand gewerkt en kent daardoor de politieke en sociale toestanden uit ei gen ervaringMomenteel is hij belast met de zorg voor vluch telingen uit Z.O. Azië in Frankrijk. Buurtfeest Buurt- en speeltuin "Groenoord" aan de Mus- schenbroekstraat 25 organi seert op zaterdag 27 oktober een buurt-leef-feest. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 10 uur muziek en mnjoretten- korps. 11 uur: straatteken- wedslrijd op schoolplein in Pasteurstraat) 15 uur Pop penkast voor de kleintjes en film voor de groten, 20 uur: barbecue. Augustinus Morgen wordt er in het gebouw van de jongerenvereniging Augustinus" aan het Ra penburg 24 een klaverjas-, flipper- en tafelvoetbaltoer nooi georganiseerd. Het in schrijfgeld bedraagt twee gulden per paar voor klaver jassen en tafelvoetbal en twee gulden per persoon voor het flipperen. Verder worden er die avond slapstickfilms ge draaid van onder andere Charlie Chaplin, Buster Kea- ton en Laurel en Hardy. Het programma begint om 21 uur precies. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- Westorganiseert op zater dag 27 oktober een wandel tocht. De afstanden waaruit een keuze gemaakt kan wor den zijn: 5,10,15 en 20 kilome ter. Er kan tussen 9 uur en 1430 uur gestart worden bij 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Nadere inlichtingen: 071 - 132596. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert op zondag 28 oktober een na tuurwandeling door het Huijs te Warmond. De wandeling die begint aan de Herenweg in Warmond om twee uur 's middags duurt anderhalf uur en staat onder leiding van er varen natuurgidsenDag kaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang. De Ratel Werkgemeenschap "De Ratel" gaat zondag de 29ste ver jaardag vieren in het Leidse Volkshuis aan de Apolhe- kersdijk 33. Mevr. M. R. Bom- hoff-v. Rijn zal op die bijeen komst spreken over de Engelse oorsprong van het Volkshuis werk. Verder zal er een loterij worden gehouden. De bijeen komst begint om 1030 uur 's ochtends. LEIDEN - De Scheluwbrug, die een verbin ding vormt tussen de Oude Rijn en de Heren gracht, moet met de grootst mogelijke spoed worden afgesloten voor alle autoverkeer. De hoofdligger van de brug is volkomen doorge rot. De brug hangt nog vast aan de laatste draadnagel. Deze alarmerende mededeling deed ir. Baren- dregt, directeur civiele werken bij de ge meente, gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning. Uit een diepgaand onderzoek is deze week gebleken dat de conditie van de brug zo slecht, dat het onaanvaardbaar is de brug nog één dag langer voor autoverkeer open te houden. De heer Barendregt heeft het college van burgemeester en wethouders geadvi seerd te besluiten om de brug zo snel moge lijk voor alle gemotoriseerd verkeer af te slui ten en liet tegelijkertijd weten tot sluiting over te zullen gaan ongeacht wat B en W er van vindt. "Ik wil niet langer verantwoorde lijk zijn voor een open Scheluwbrug", aldus de heer Barendregt. Overigens verkeert de verbinding tussen de Herengracht en Oude Rijn al geruime tijd in slechte staat. De Scheluwbrug is één van de laatste twee draaibruggen in de binnenstad. Enkele maanden geleden adviseerde ge meentewerken al om aan weerszijden van de brug paaltjes te plaatsen zodat er alleen (brom)fietsers en voetgangers overheen kunnen. De conditie van de brug zou met name door de strenge winterperiode snel zijn verslechterd. Ir. Barendregt heeft B en W ook geadviseerd om vaste paaltjes neer te zetten aan weerszij den van de Hoogstraat. Zoals bekend verke ren de kelders onder deze straat ook al lange tijd in zeer slechte staat. De Hoogstraat is momenteel afgesloten met paaltjes die door middel van een sleuteltje wegneembaar zijn. Dit systeem voldoet niet, volgens de heer Ba rendregt, omdat de paaltjes om de haverklap zijn verdwenen en in het water van de Oude Rijn belanden. "Ik sta doodsangsten uit dat er vandaag of morgen iemand met zijn wielen door de Hoogstraat gaat", aldus de heer Ba rendregt. "Het is nu kiezen of delen: of we laten het open of er moeten paaltjes komen die muurvast zitten". LEIDEN - De Verversbrug over de Oude Heren gracht, tussen de Lange- gracht en de Ververs straat, zal geheel worden vernieuwd. Zoals bekend is in het begin van dit jaar, uit een oogpunt van veilig heid, de brug al ontdaan van de bovenbouw. Bij een routine-in spectie was aan het licht geko men dat de bovenbouw van de stalen ophaalbrug in zo slechte staat verkeerde dat het niet ver antwoord was om de brug te laten staan. Uit een onderzoek is nu gebleken dat ook de onderbouw zo slecht is dat het niet mogelijk is om de brugverbinding aan de toekomstige verkeersdruk aan te passen. De Verversbrug dateert uit 1926 en is al een aantal jaren buiten ge bruik voor het scheepvaartver keer. Als verbinding voor het au toverkeer zal de brug in de ko mende jaren echter een steeds belangrijker schakel worden. In het onlangs gepresenteerde deel drie van het verkeerscirculatie plan wordt uitgegaan van een verbreding van de nabijgelegen Heerenpoortsbrug ter verbete ring van de verbinding Kooilaan/ Langegracht/Hooigracht. Zodra deze brug geschikt is gemaakt voor tweerichtingsverkeer moet ook de Verversbrug worden aan gepast en zal de Zijlpoortsbrug worden afgesloten voor gemoto riseerd verkeer. Door gemeentewerken is onder zocht of een nieuwe Verversbrug moet worden aangelegd of dat het mogelijk is om de bestaande brug te verbreden. Nu is geble ken dat de constructie en de kwaliteit van de onderbouw zo slecht is dat de brug niet is bere kend op haar toekomstige functie moet dus worden uitgegaan van de aanleg van een geheel nieuwe brug. De Leidse gemeenteraad moet nog akkoord gaan met de bouw van een nieuwe Verversbrug. Al eer der heeft de raad een bedrag van 1,4 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de vernieuwing van de Heerenpoortsbrug. Voorbe reiding en bouw van de Ververs brug gaat ongeveer 1 miljoen gulden kosten. Vermoedelijk zal in de loop van 1980 een begin worden gemaakt met de recon structiewerkzaamheden. De Verversbrug die plaats gaat maken voor Door Ingrid Moerman conservatrice van De Lakenhal In het begin van deze maand vierden we weer de traditio nele 3 oktober. Fijn weer in de binnenstad, de haring- en palingkraam voor de deur. Veel Leidse gezinnen met uit gelaten kroost, zuigend op zuurstokken, dromden de La kenhal binnen. Het was im mers 3 oktober en dan staat een bezoek aan het museum op het programma. Dat deden we vroeger met pa en moe, nu met eigen (en ook wel andermans) kinderen. Het staat ook ieder jaar in de Feestwijzer: van 10-12 uur gratis bezoek aan het Stede lijk Museum de Lakenhal. Dit jaar was er nog een extra at tractie: de historische afde ling met de beroemde Spaanse kookpot was na ruim een half jaar gesloten te zijn geweest weer opengesteld in een nieuw jasje. Dus op naar de Lakenhal. En ze kwamen, in twee uur ruim 1500 bezoekers. Het museum is dus wel te vinden. Of is dit slechts mogelijk in een entou rage van marktkraampjes? Vaak krijgen we van buiten staanders namelijk te horen: nu heet het wel Leiden Mu- seumstad, maar waar zijn die musea dan? Slechts het Rijksmuseum voor Volken kunde en het museum Boer- haave zijn in het gelukkige bezit van een enorme recla mezuil voor de deur, de rest moet het doen met zeer oude bewegwijzering (zelf rijp om in de collectie opgenomen te worden) die de lieve jeugd met veel plezier alle richtingen op laat wijzen, behalve de goede. Zijn de volhouders er dan toch in geslaagd de poort te berei ken, dan is daar de drempel, die voor velen zeer hoog is, be halve (het wordt wat eento nig) op 3 oktober. Waar ligt dat toch aan? Is er een vrees voor de 'heilige hallen', verkeert men in de veronder stelling binnen te moeten fluisteren en op zijn tenen te lopenIk heb inderdaad eens een leraar van een scholen gemeenschap uit Leiden aan een groep leerlingen horen LEIDEN - Wie hel gebouw van de gemeentelijke archiefdienst aan de Boisotkade slechts kent van bezoeken aan de studiezaal waar immer fluisterende beambten en wandenvullende hoeveelheden klappers leiden naar verre voorvaderen, heeft gisteren eens kunnen zien wal er nog meer in dat gebouw gebeurt en aanwezig is. De open dag in het kader van de internationale archiefwéken trok meer dan vierhonderd bezoekers. "De belangstelling is bevredi gend", zei gemeente-archivaris W. Downer gistermiddag al. "Ik had geen flauw idee of er veel of weinig mensen zouden komen, uiteindelijk zijn wij een vrij on- LEIDEN - Burgemeester en mevrouw Vis brachten giste ren een bezoek aan het echtpaar C. Snoek-Uramp aan de Drie OctoberstraatHet echtpaar vierde gisteren zijn zes tigjarig huwelijksfeest. bekende instelling. Maar dit zal er wel toe leiden dat mensen terug komen naar de studiezaal, het zal een geringe stijging van het be zoek betekenen, maar een sterke stijging kunnen we niet eens verwerken. We halen dit jaar ze ker weer de vijfduizend bezoeken van vorig jaar". "De burgerij mag weten wat we hier doen", aldus Downer. "Want een heleboel mensen weten he lemaal niet dat we hier zoveel za ken van de stad hebben. En als ze er belangstelling voor hebben en ze zien het nu. dan zijn ze ermee geholpen. We staan uiteindelijk ten dienste van het publiek". Wat er allemaal wordt bewaard in het archief is teveel om op te noemen. Er zijn archieven van "stadsheerlijkheden en vroonwa- teren (1360-1908) tot en met het archief van de Leidsche IJsclub (1890-1939). Helemaal boven in de charterzaal (stukken perka ment met zegel) vertelt admini strateur P. de Baar dat er van de tijd voor 1850 misschien toch nog niet eens vijf procent van alles wat toen geschreven is in het ar chief aanwezig is. "Aan de ene kant is dat gelukkig, want anders hadden we een ge bouw nodig dat drie keer zo groot was, aan de andere kant jammer, want op die manier is een hele boel verloren gegaan wat nooit meer is te reconstrueren. Maar het is toch wel zoveel om een goed beeld te geven van wat speelde in die tijd", zegt hij. Hij noemt het een groot dilemma om uit te maken wat bewaard zal worden en wat niet. "Van voor 1850 mogen we niets vernietigen, maar van daarna is het een heel moeilijke zaak. Want nu zeggen we: wat waren het vroeger een ezels dal ze bepaalde dingen niet bewaard hebben, en later zeggen ze misschien over ons: wat een r Restaurateur A. Maas ezels dat ze dat wel en dat niet bewaard hebben. Je probeert zo goed mogelijk een balans te ma ken. Er zijn commissies bezig met richtlijnen, maar dat geeft vaak hooglopende ruzies", ver telt De Baar. Een etage lager toont G.Terling in een andere met boeken volge stouwde zaal hoe van gegevens uit verschillende archieven ge- zinskaarten zijn samengesteld. Hij zoekt voor particulieren al lerlei zaken over verre voorvade ren of'andere bekende of minder bekende Leidenaars uit. Helemaal beneden in het gebouw is het restauratie-atelier. Twee mensen die soms maandenlang met één boek bezig zijn, verrich ten daar een voor het archief be langrijke taak. Want veel archie ven hebben jarenlang in vochtige kelders gelegen, en zijn daardoor aangetast door zuren en schim mels. Als dat nodig is worden ze blad voor blad ontzuurd en her steld. Er worden nieuwe perka menten ruggen omheen gezet, enz. De schimmelvorming is in het archief tot stilstand gebracht met klimaatbeheersing, maar er is nog voor jaren en jaren werk om alles weer in redelijk goede staat te brengen. vragen: weten jxdlie hoe deze poort hier heetGeen ant woord van de leerlingen, dus vervolg van de leraar: de poort der stilte: als we hier onderdoor gegaan zijn, hoor ik geen woord meer van jullie Om er gillend uit te loven! Waar ligt dat dan aan dat de mensen over het algemeen de musea links laten liggen, is dat een "museumvrees" of geldt dat voor alle culturele instellingen? Bij de schouw burg kan ik me nog voorstel len dat de mensen afgeschrikt worden door de hoge toe gangsprijzen en ik verwacht ook langzamerhand een in krimping van het publiek tot een zeer klein select groepje. Maar anderhalve gulden t een volwassene in zoen voor een bezoek, dat men zo lang kan laten duren als men wil nou ja, tot vijf uur 's middags)', lijkt me toch niet een prijs waarvan men wak- ker moet liggen. Bovendien is een groot gedeelte van het jaar - en dat begint as. donderdag al-de prijs te ruggebracht tot de helft en op zondag is de Lakenhal geheel gratis open. Al met al toch geen ernstige belemmeringen om het museum te gaan zien. Toch valt het bezoekersaantal tegen en daarom nogmaals de vraag: waar ligt dat aan? Houdt men niet van "oude dingen"? Dat kan je bijna niet geloven, zeker niet als je het bezoek aan antiekmark ten ziet. Is ons tentoonstel ling sprogramma dan niet naar de zin van het Leidse publiek? Het is natuurlijk e moeilijke opgave om steeds weer nieuwe onderwerpen te bedenken en het daarbij dan ook nog iedereen naar de te maken, maar komt u met suggesties. Dan kunnen wij zien .of we daarmee iets kunnen doen en u kunt drommen binnenkomen. Alleen ié het wel jammer dat i niet iedereen binnen kunnen latenSlechts als u gezond v lijf en leden bent en liefst niet al te oud en goed ter been, bent u van harte welkom. Andere bezoekers wordt het namelijk zeer moeilijk, zo niet onmoge lijk gemaakt de collecties te bekijken. Als u gehandicapt of slecht ter been bent kunt u de Oude Hal met de wapen collectie bewonderen, de Oud- Hollandse tegeltjes zien en lang bij de balie vertoeven, waar u veel ansichtkaarten en reproditkties kunt kopen van de schilderijen werpen, die u niet in het echt kunt zien omdat de rest zalen niet bereikbaar i Wel het invalidentoilet, dat spe ciaal geïnstalleerd is opdat wij het blauwe bordje met de witte rolstoel aan de mogen bevestigen'. Erg jammer dat de rest x plan, waardoor wij vi validen bereikbaar zouden zijn, de ijskast in moest. De broodnodige lift zal minstens tot 1988 moeten wachten, ter wijl hij al jaren op ons pro gramma staat. Een face-lift (in eigen beheer) voor de his torische afdeling, maar touw trekken om een personenlift. Onlangs las ik in deze krant dat de PvdA geen punt van de 'lif- taffaire' in het Stadhuis maakte. Dat is prettig v PvdA en het College W, maar ik blijf het een merk waardige zaak vinden dat men 560.000 gulden uitgeeft voor een lift, terwijl men had kunnen volstaan met een hef plateau van 210.000 gulden. Waarvoor dienen de andere twee liften in het stadhuis? De (naar eigen zeggen') 'cultuur barbaar'Hans van Dam - wethouder - vertelde dat de waarde van het stadhuis met een lift gestegen i Gisteren konden d werk moeten prt keer laten zien I om d« gaan en die dat karu rsoonlijk vindt ik een lift de Lakenhal niet mooi en vraag me af of de waarde vc dit 17de-eeuwse pand daar door stijgt, maar het is praktisch.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4