Conflict Kamer-Van der Stee over haringvangst Vervoershonden FNV gaan meer loon eisen El Al en KLM uit problemen Nederlander rookt per jaar 2500 sigaretten Parlement wil vangst van 5000 ton Ook hoger personeel denkt aan looneisen Olieconcerns melden weer grote winsten Markt berichten VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 AMSTERDAM (ANP) - De Fransman is een matige ro ker wanneer men de gemid delde jaarlijkse consumptie per hoofd van de bevolking, ongeveer 1700, vergelijkt met die in Nederland name lijk 2500, Engeland ongeveer 2400. en de VS (bijna 3000). Dit staat in het jaaroverzicht 1978-79 van Turmac Tobaco company BV. Wel is het sigarettenverbruik in Frankrijk toegenomen van 61 miljard stuks in 1968 tot 82 miljard in 1978. Over het algemeen kan men zeg gen dat er meer Fransen zijn die minder roken. Dit geldt H voor de mannen want er zij naar verhouding weinig vrouwen die daar roken. Wat betreft het type sigaret zijn in Frankrijk de laatste jaren grote verschuivingen opgetreden. Er is een snel groeiende voorkeur de 'blonde' sigaret in tegenstel ling tot de vanouds bekende 'zwarte'. Ondanks het niet onaanzienlijke prijsverschil zal de relatieve groei van de 'blonde' sigaret nog wel eni ge tijd aanhouden. Ook de filter heeft een snelle opmars gemaakt. In 1978 be stond het totale verbruik voor 60 procent uit filtersi garetten. Een ander opval lend verschijnsel op de Franse markt is de betrekke lijk grote populariteit van mentholsigaretten. De ge woonte om zelf te rollen is in Frankrijk weinig populair. SCHIPHOL (ANP) - De lucht vaartproblemen tussen Israël en Nederland zijn wat betreft de beide luchtvaartmaatschappijen, El Al en KLM, opgelost. De KLM heeft van El Al toestemming ge kregen om indien dat echt nood zakelijk is meer passagiers met grotere toestellen per week naar Israël te vliegen en datzelfde geldt voor El Al. Dit heeft de directeur van El Al in Nederland Krill gisteren bij aan komst op Schiphol meegedeeld. In Israël heeft hij samen met an dere El Al vertegenwoordigers tweedaagse besprekingen ge voerd met de heren Sint en Was- senbergh van het bureau buiten landse betrekkingen en samen werking van de KLM. Voordat een definitief gejuich kan opgaan bij beide maatschappijen zal hun overeenkomst eerst moe ten worden goedgekeurd door beide regeringen. Zo spoedig mogelijk zullen deze van de uit slag van de besprekingen op de hoogte gebracht worden, aldus Krill. Hij voegde eraan toe dat hij geen reden zag waarom beide overheden "nee" zouden zeggen. De luchtvaartproblemen tussen Is raël en Nederland dateren al van enige, tijd geleden toen de KLM het verzoek indiende om meer passagiers per week naar Tel Aviv te mogen vliegen. In dit ka der voert de staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat onder meer besprekin gen met de Israëlische minister van transport Landau. Deze on derhandelingen leidden niet tot een overeenkomst. Later maakte Smit-Kroes kenbaar om El Al per 1 oktober te verbie den met Boeing 747-vliegtuigen op Schiphol te vliegen. Dit ulti matum werd een maand ver schoven gezien de onderhande lingen die inmiddels op maat schappij-niveau gestart waren. Momenteel voert El Al vier re tourvluchten tussen Amsterdam en Tel Aviv per week uit. Drie met Boeing 707-vliegtuigen en een met een Boeing 747. Daar naast vliegt El Al eenmaal per week een dienst Tel Aviv-Am- sterdam New-York-Tel Aviv met een Boeing 747. El Al heeft verder een geregelde vrachtdienst op Schiphol. Driemaal per week voert de maat schappij een vrachtretourdienst Tel Aviv-Amsterdam-New York uit, allemaal met Boeing 747- vrachtvliegtuigen. WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur M Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Tunis licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt geh. bew. onbew. weerlicht onbew. geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. regenbui geh. bew. half bew. licht bew. onbew. 18 13 3 14 10 23 12 - - UTRECHT (GPD/ANP) - Ook het hoger personeel zal (eventueel) met aanvullende looneisen ko men. Het wil wel de "nullijn-filo sofie" handhaven, maar dan moet het beginsel daarvan niet worden aangetast. Aldus een kernpunt in het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980, zoals de ledenraad van de Nederlandse Centrale van Ho ger Personeel (NCHP) dat heeft vastgesteld. In de komende cao-onderhande lingen zullen op basis van het uit gezette beleid een aantal eisen worden gesteld, zoals die voor eventuele aanvullende loonsver hogingen. De NCHP wenst vol ledige prijscompensatie zonder beperking voor hogere inko mens, verdere uitbouw van de regelingen voor vrijwillig ver vroegd pensioen naar een in gangsleeftijd van 60 jaar. Andere eisen zijn: uitbreiding van vakantierechten in het kader van uitbreiding dan wel herverdeling van werkgelegenheid; nadere studie over de wenselijkheid dan wel mogelijkheid van invoering van arbeidstijdverkortende maatregelen; maatregelen die pensioenverlies van de werkne mers bij verandering van baan voorkomen en werkgeversbij dragen voor het vakbondswerk. VNO Het VNO, de grootste werkgevers organisatie noemt de uitspraak van de Tweede Kamer dat de prijscompensatie voor inkomens boven 50.000 gulden moet wor den beperkt een "ongewenste bemoeienis van de volksverte genwoordiging met een zaak die tot de verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers be hoort". De minister mag wat het VNO be treft de motie van de D'66-er Engwirda, waarin de kamer die uitspraak vorige week deed, naast zich neer leggen, aldus het verbond in haar blad "De Onder neming" van deze week. De werkgeversorganisatie vindt dat de Kamer met haar uitspraak buiten haar boekje is gegaan. "Het parlement heeft de moge lijkheid om via belastingtarieven te nivelleren als dat nodig en ver antwoord wordt geacht". DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer en minister Van der Stee van landbouw en visserij zijn het niet eens over de hoeveelheid haring die volgend jaar door Neder landse vissers uit de Noordzee gehaald zou mogen wor den. Van der Stee wil in het Europees visserij overleg pleiten voor niet meer dan 2000 tot 3000 ton. LONDEN - Dit metselaar waarbij iedere aannemer zijn vingers zou moeten aflikken. De 40-jarige Ralph Chamock metselt namelijk niet minder dan 698 stenen per uur. Zijn prestatie, verricht tijdens de Nationale Britse Metselaars - kampioenschappen zal worden vermeld in het Guinnes record boek. De Tweede Kamer wil echter dat hij gaat pleiten voor 5000 ton. Het is overigens helemaal niet zeker of er volgend jaar wel haring in de Noordzee gevangen zal mogen worden. Het internationale visse rij adviesorgaan van de Europese Gemeenschap heeft namelijk een algehele vangststop voor haring op de Noordzee bepleit. De eis voor 5000 ton haring was vervat in een motie van de VVD'er Blaauw, welke door CDA. PvdA. D 66 en SGP was medeondertekend. Volgens Van der Stee is die eis onhaalbaar. „Als ik 5000 ton vraag, dan wordt ik in Brussel weggehoond", zei hij. „Zo'n wfens maakt geen schijn van kans. In verband met de verdeling van de quota is dat ook objectief niet te verdedigen" De minister wees erop dat volgens de visserijbiologen volgend jaar wellicht 20.000 ton haring uit de Noordzee gevangen kan worden. In dat licht is 5000 ton voor Ne derland zeker te veel. Maar de WD-er Blaauw was het daar niet mee eens. Hij wees erop dat Van der Stee vorig jaar, toen de ha- ringstand veel slechter was. zelf al voor 5000 ton pleitte. „Gezien de concurrentieverhouding is 5000 ton voor Nederland zeker niet te veel", vond Blaauw. De motie-Blaauw zal volgende week door vrijwel de gehele Tweede Kamer worden aan vaard, maar gezien de uitlatingen van minister Van der Stee moet eraan worden getwijfeld of hij hem in het Europese visserij- overleg zal uitvoeren. Van der Stee deelde de Tweede Kamer mee te zullen pleiten voor een gelijke hoeveelheid te van gen tong als dit jaar. De interna tionale biologen hebben een to taal van 14.000 ton voor de Noordzee geadviseerd, maar Van der Stee wil de vangst op 15.000 handhaven. Op grond van de ad- Om inkomens tot 32.000 te beschermen UTRECHT(GPD) De Vervoersbonden FNV zijn van plan bij de komende cao-onderhan delingen voor 1980 bo venop de prijscompensa tie een aanvullende loon eis te stellen van tenmin ste 1,5 procent. „Die aanvullende eis", zo zegt voor- zitter Jan Schroer Schröer de Vervoersbond, „is nodig om de NEW YORK (Reuter) - Aan de rij Amerikaanse olie-ondernemingen met een behoorlijke winstgroei in het derde kwartaal, zijn er vier toege voegd. Standard Oil Company of Ohio (Sohio) met British Petroleum als grootste aandeelhouder boekte een winst van 366.2 miljoen dollar, een groei van maar liefst 191 procent vergeleken met het positieve saldo van 125.7 miljoen dollar in dezelfde periode vorig jaar. Verder gaf Sun Oil Company te kennen met 174.3 miljoen dollar 65 procent meer winst te hebben behaald, deed Marathon Oil het met 79.7 miljoen dollar 58 procent beter en groeide de winst van Cities Service Company met 64 procent tot 86.1 miljoen dollar. De afgelopen week hebben meer Amerikaanse olieconcerns hun zeer posi tief luidende kwartaalverdiensten bekendgemaakt. Dat leverde prompt commentaar op van de zijde van het Witte Huis, het ministerie van financien, leden van het Amerikaanse Congres en voorvechters van consumentenbelangen. Die vonden de resultaten reden te meer voor heffing van een forse "overwinstbelasting". koopkracht van de modale werk nemer (die met een inkomen van rond 32.000 gulden) op peil te houden". Volgens Schroer Schröer die iets achteruit te gaan als gevolg van o.m. verhoging van het aardgas en andere op handen zijnde tariefswijzigingen. Eerder deze week had de Dien stenbond van de FNV bekend gemaakt met een aanvullende looneis van 2 procent te komen. Die loonsverhoging zou evenwel niet in de portemonnee van de werknemers terecht moeten ko men, maar rechtstreeks moeten worden gestort in een pot voor meer werk. De federatieraad van de Vervoers bonden FNV, het hoogste wetge vende orgaan binnen de bond, besprak gisteren in Utrecht de cao-eisen voor 1980. Wantrouwen motie van wantrouwen, bedoeld voor Schroer Schroër en dis trictsbestuurder Eldik, die eerder deze week op een ledenvergade ring in Rotterdam werd inge diend, is niet aan de orde geko men. Een andere motie uit Rot terdam en afkomstig van sta kingsleider Flip Schults, kwam wel ter sprake. Daarin wordt het cao-plan voor 1980 van de FNV (grofweg: handhaving van de koopkracht tot 32.000 gulden en van de uitkeringstrekkers, en de eis om korter werken) van tafel geveegd. Die motie zegt dat het nu voorgestelde arbeidsvoor- waardenplan geen enkele garan tie biedt voor handhaving van de koopkracht, en dat „al onze soli dariteit geen stop op de werk loosheid tot stand heeft ge bracht". Die motie vond geen meerderheid, ondanks dat een één de Rotter dammers uit de haven kort er voor er voor had gezet hoe de stemming onder de havenwer kers is. „Onze mensen zijn wan hopig. We willen best solidair zijn met de anderen, maar als we de zaken eens op een rijtje zetten en kijken wat er de afgelopen jaren is binnengehaald, dan komen we bedrogen uit. Als we het arbeids- plan voor 1980 afwijzen, komt dan niet omdat we niet solidair willen zijn, maar omdat we geen vertrouwen hebben in het ge voerde en nog te voeren be leid". viezen van dezelfde biologen zal de internationale kabeljauwvis serij volgend jaar in totaal 200.000 ton kabeljauw kunnen vangen, mede door de gestegen kabel jauwstand. Van der Stee liet blijken niet erg optimistisch te zijn over het Eu ropese visserijbeleid. Voornaam ste probleem is dat de EG-landen het maar niet eens kunnen wor den over al dan niet exclusieve viszones of zones waar bepaalde landen voorrechten hebben Hij zei echter wel bij de Britten - de grootste dwarsliggers tot nog toe - een bereidheid te hebben be speurd om tot een aanvaardbare oplossing te komen. Dat betekent dan wel dat ook de andere landen open moeten staan voor com promissen, aldus Van der Stee. Minder winst bij NKF-groep DEN HAAG (ANP) - De NKF Groep BV (draad en kabel) heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 14.3 miljoen tegen 15.7 miljoen in 1977 bij een van 1.371 miljoen tot 1.314 miljoen ge daalde omzet. De groep, die deel uitmaakt van het Philipsconcern, behaalde een bedrijfsresultaat van 42.2 mil joen 50.6 miljoen) en een winst na belastingen van 15.6 miljoen 21.0 miljoen). Eind 1978 telde de groep 11.200 man personeel, 200 minder dan eind i977. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 25 10/1979: Andijvie per kg. 35-44, Andijvie per kg 20, Boerekool per kg. 66-72. Rode kool per kg. AI: 35. Groene kool per kg. 33-37, Spitskool per kg. 36-37, Bospeen II per bos 75-93, Waspeen AI per kist 5 40-6.70, Was peen All per kist 3.20-4.50, Waspeen BI per kist 13 20-15 10. Waspeen Cl per kist 540-560, Waspeen CII per kist 3.80-4,10, aanvoer 133680 ton, Breekpeen per kist 2.30, Breekpeen BI per kist 2.20, Breekpeen Cl per kist 6.20-6.50, Schor seneren A per kg 1 60-1.70, Selderij per bos 44-49, Knolselderij per st 52-54. Pe terselie per bos 52. Specificatie bloem kool: sortering 6 p. bak 162-72.6 p. bak II 34-43, 6 p.bak II 21, 8 p. bak I 54-60, H p. bak II 29-35, 10 p. bak I 42-47, 12 p bak I 41-45. Aanvoer 15267 ton. Personeel van Hollandia wordt overgenomen VEENENDAAL (ANP) - Van Schuppen (Scheepjeswol, Jago- shawls) zal in de loop van decem ber ongeveer 80 mensen gaan overnemen van de ook in Vee- nendaal gevestigde concurrent Hollandia (Clos en Leembrug gen) die failliet is. Daardoor zal de produktie kunnen worden ver hoogd en aan de gestegen vraag kunnen worden voldaan. Ook zijn de merken Leithen en Van Wijk Spoeltjeswol en een deel van het machinepark overgeno men, aldus de directie tijdens de jaarvergadering. De al eerder gemelde omzetstijging bleef zich ook na de zomervakan tie voortzetten. Door personeels gebrek moest zelfs werk worden uitbesteed. GOUD EN ZILVER Goud 24660 25360 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak heeft op de laatste dag van deze beursweek opnieuw een af brokkelend beeld te zit n gege ven. De afwachtende houding van Wall Street leidde ook in Am sterdam tot een ongeïnteresseer de markt, waarbij de omzetten nogal beperkt bleven. 72,20c 25,30 582,00 -. 24610(25310 Vongc 1036; U38.50 Enkele actieve fondsen begonnen hoger, maar ev< n,.Is dat bij de verliezers het geval was, ging het hierbij om dubbeltjeswerk. Zo '5 2.05 begon Heineken 50 cent hoger op 8M 1 76.50 en Van Ommeren een 5 112^25 gulden op ƒ204. HVA was twee o kwartjes beter op 47, AMRO 4 Bank werd 40 duurder op 68,20, 5 49.2$ maar raakte deze winst bijna di- s *48 2? rect weer geheel kwijt. Unilever 5 4i25 trok ten bubbeltje aan tot 5 39:25 120.70. De staatsfonds! rein prijsgeve 1 moest licht ter-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31