„Wanneer valt de eerste dooie..?" H eidse agenda „Dit gaat ten koste van natuurschoon" Financiële ruimte in 1980 minder dan dit jaar Geld voor zangvereniging Tunneltje onder spoorlijn op losse schroeven Miening krijgt alle verkeer tussen Leiden en Zoetermeer te verwerken STAD EN RAND VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 ZOETERWOUDE - De Miening zal al het doorstromende verkeer tussen Leiden en Zoetermeer ook in de toekomst weer moeten verwerken. Een voorstel om via eenrich tingverkeer het aanbod over Keerweer en Miening te ver delen werd zowel door WD als door CDA niet gesteund. Zij waren er juist voor dat nu de werkzaamheden aan de Miening zijn voltooid, de Keerweer wederom een auto-lo ze straat wordt en de Miening al het verkeer te verwerken krijgt. Politiek Zoeterwoude deed enkele gadering van gisteravond ver weken geleden het voorstel één- vulde vooral het CDA een opval richtingverkeer op beide wegen lende rol bij de behandeling van in te voeren. Tijdens de raadsver- het voorstel van PZ. Zo noemde ZOETERWOUDE - Over de toe kenning van een subsidie van 8000 gulden aan de christelijke gemengde Zangvereniging "Zing den Heere" in Zoeterwoude toonde Roessen van het CDA zich tijdens de raadsvergadering gisteravond verheugd. Dit koor wil eind 1982/begin 1983 een uitvoering van de Johannes Passion van J.S. Bach verzorgen. Een omvangrijk karwei, waar Roessen graag steun aan wilde verlenen. Niet alleen als liefheb ber maar ook omdat het dan pre cies 260 jaar geleden is, dat de Jo hannes Passion voor het eerst werd uitgevoerd. Nu de provincie ook Zoeterwoude in aanmerking wil laten komen voor een buurtbusexperiment tussen de verschillende dorps- delen zal de gemeente op korte termijn vrijwilligers oproepen om een buurtbuscomité te vor men en de buurtbus te besturen. Om aan de ruimteproblemen van drumband VIOS en de St. Jans fanfare enigszins tegemoet te komen zal het noodlokaal nabij de Aloysiusschool voorlopig nog niet worden gesloopt. Dit kon Van der Heijden meedelen op vragen van Straver tijdens de rondvraag aan het einde van de raadsvergadering. Engelkes de vragen die de pro gressieven over dit onderwerp stelden "een streek met de pers" "U wilt graag met uw ideeën in de krant", verweet hij PZ. "Boven dien zijn de bewoners van de Miening al zo lang aan tweerich- tingverkeer gewend". Van der Geest voegde aan deze ar gumenten nog toe dat minder verkeer op de Miening een uitno diging zou zijn om harder te rij den. Hij zei dat daarom éénrich- tingverkeer de verkeersveilig heid niet ten goede komt. Ook mevrouw Nel van der Poel speelde een opvallende rol. Na dat zij, zelf bewoonster van de Miening, in de vorm van een lyri sche ontboezeming (zoals ze het zelf noemde) had laten horen het te berouwen dat nu alle verkeer weer over de Miening komt, stemde zij toch tégen het pro gressieve voorstel. VVD-woordvoerder Michielsen voelde er wel voor om de lasten over Keerweer en Miening te verdelen, maar vond het toch te veel op een "gelegenheidsbeleid" lijken om met het voorstel van PZ mee te gaan. Omleidingsweg Wethouder Van der Heijden (CDA) gaf in zijn beantwoording op de vragen van PZ de argumenten weer waarom B en W niet met het voorstel konden instemmen. WEG, i ECNHCiE HGG& VfeMtElUNU? KtttSttttoit? r De Miening in Zoeterwoude: "Terwijl de gemeente slaapt, liggen wij wakker Open houden van de Keerweer kost vele tienduizenden guldens en bovendien is het lastig voor de voortgang van de werkzaamhe den aan Provinciale weg 17 (de omleidingsweg die over twee jaar de problemen weg zal nemen). Ook moet de eerdere eerder toe zegging om de Keerweer nu weer te sluiten worden gehc~>oreerd, aldus Van der Heijden. Straver (PZ) en Van der Geest nog wel om de omstandigheden, vooral voor fietsers en voetgan gers, zoveel mogelijk te verbete ren. Zij noemden een inhaalver- bod op de Miening en een duide lijk aangegeven oversteekplaats voor de fietsers op de Calverie- berg. De dertig aanwezigen op de publieke tribune, hoofdzakelijk bewoners van Miening en Keer weer, hielden zich overigens op vallend rustig tijdens de discus- WARMOND - De bouw van een voetgangers- en wielrijderstun nel onder de spoorlijn Leiden- Amsterdam bij Warmond is op losse schroeven komen te staan. Dit is gisteravond gebleken tij dens de raadsvergadering van de gemeente Warmond. JJe kosten van de tunnel zouden 1,7 miljoen gulden bedragen waar van in het beste geval 70 procent zou kunnen worden gesubsi dieerd. Gistermiddag echter is naar voren gekomen dat een sub sidie-aanvraag voor die tunnel vermoedelijk zal worden afgewe zen door het rijk. Dit komt omdat de tunnel te dicht bij het bijna voltooide viaduct komt te liggen. Hierdoor zou de bouw ervan overbodig worden. Bonjer (VVD) zei, na overleg te hebben gevoerd met de diverse fracties, dat hij toch nog wilde proberen om de subsidie te ver krijgen. Er zouden dan nieuwe argumenten moeten worden ge vonden om het rijk over te halen. Wat die inhielden kon gister avond nog niet worden gezegd. Wel is uit de nieuwe gegevens gebleken dat het een bijzonder zware klus zal worden om geld los te krijgen van het rijk. De toe komst voor het zo fel begeerde tunneltje ziet er dan ook zeer somber uit. Als het eventueel toch nog zou lukken om de sub sidie-aanvraag rond te krijgen kan er niet eerder worden begon nen dan in 1981/1982. Dit heeft de NS laten weten. De bedoeling was om volgend jaar al te begin nen, maar de dienstregeling voor dat jaar is al overbelast, aldus de NS. Een andere mogelijkheid voor het tunneltje is een fietspad onder het viaduct. Na aanpassing van het viaduct zou dit van twee richtingen kunnen worden bere den. Woningen De raad kwam weer terug op het behandelde punt van de wonin gen voor één- en tweepersoons huishoudens. De commissie uit de raad voor financiën en econo mische zaken besloot toen een positief advies uit te brengen aan B en W over de reservering van geld. De raad ging dan ook ak koord met de reservering voor de bouw van deze woningen. Tim merman (PW) wees er nog eens op dat de reservering van dit be drag geen nadelige financiële ge volgen zal hebben voor de ge meente. Ook niet als de bezwaar schriften die zijn ingediend tegen het plan gegrond worden ver klaard door gedeputeerde staten (dagelijks bestuur provincie). Volgens burgemeester De Vreeze is het nu gewoon afwachten wan neer de beslissingen genomen worden door GS. De twee wallen die in de sloot zijn aangebracht moeten in de toekomst de toegangswegen tot het woonwagen kamp gaa n vormenNu zijn ze nog professorisch afgesloten door een prikkeldraadversperringOp de plaats waar nu de twee wallen en de twee gescheiden fietspaden zijn aangelegd,stonden vroeger veel bomen. Het was een mooie broedplaats voor diverse soorten vogels. Protest tegen verbreding weg in Oegstgeest: OEGSTGEEST - De heer C. J. den Haan uit Oegstgeest heeft bezwa ren tegen de wijze waarop de ver breding van de Haarlemmer- straatweg plaatsvindt. Hij is van mening, dat dit ten koste gaat van een stuk natuurschoon, dat tus sen de Haarlemmerstraatweg en de Rijksweg 44 ligt. "Er is een brede strook bos wegge kapt", vertelt Den Haan. "Op sommige plaatsen zelfs meer dan de helft. Nu kan ik dwars door het bos heen kijken naar de Rijks weg. Tegenwoordig is het 'groen' toch al zo schaars en voor de ver breding van de weg wordt het zonder pardon door een bulldo zer weggeramd." Het ongeveer vijftien jaar oude bos was een broedplaats voor diverse soorten vogels. Er zaten veel ek sters, vlaamse gaaien en hout duiven. Den Haan woont 26 jaar aan de Haarlemmerstraatweg en hij heeft nu reeds geconstateerd, dat het aantal vogels drastisch is verminderd. Volgens Den Haan heeft de ge meente Oegstgeest te weinig voorlichting gegeven over haar plannen. Afgelopen zomer lagen deze ter inzage, maar toen was de familie Den Haan op vakantie. Zodoende heeft hij niet kunnen reageren en bezwaar hiertegen kunnen aantekenen. Woonwagenkamp De heer Den Haan heeft niet alleen bezwaren tegen de 'ontbossing', maar hij vindt het ook een merk waardige zaak, dat er al voorbe reidingen worden getroffen voor de aanleg van een woonwagen kamp, dat in de toekomst wel licht op het terrein van dit bos zal worden aangelegd. "Alles duidt erop, dat de eerste voorbereidin gen voor de totstandkoming van het woonwagenkamp verricht zijn. Wij hebben als buren geen inspraak hierover gekregen. Er zijn twee dammen in de sloot langs de Haarlemmerstraatweg aangelegd. Deze hebben ze niet voor niets aangelegd. Die moeten straks de toegangswegen tot het woonwagenkamp vormen", al dus Den Haan. "Je moet goed begrijpen, dat ik persoonlijk niets heb tegen woonwagenbewoners. Waar het mij alleen om gaat, is dat het ten koste gaat van een stuk natuur schoon. Je kunt zo'n bos in één dag omhakken. Dat is helemaal geen probleem, maar het duurt minstens tien jaar eer tiet er weer staat. Bovendien denk ik dat die woonwagenbewoners zich verre van gelukkig zullen voelen, zo vlak langs de snelweg. Waarom leggen ze geen woonwagenkamp in de polder acher ons aan. Daar is immers nog ruimte genoeg", aldus Den Haan. De heer C. J. den Haan heeft in middels een brief geschreven naar de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, waarin hij ver zoekt om de verbreding van de Haarlemmerstraatweg te schor sen. Deze instantie heeft het be zwaar doorgestuurd naar de commissie van beroep en be zwaarschriften. „Voorbarig" Volgens de heer Resseler. mede werker van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Oegst geest, reageert de heer Den Haan te voorbarig betreffende de aan leg van een woonwagenkamp op die plaats. "Er is voorlopig nog geen sprake van het feit, dat er op korte termijn een woonwagen kamp wordt aangelegd", zegt hij. "Mocht het er van komen, dan krijgen de omwonenden nog vol op de gelegenheid om hierop te reageren". De aanleg van de twee dammen in de sloot heeft een technisch en een financieel aspect. Voor het onderhoud van het bos moet het terrein goed bereikbaar zijn. En mocht het woonwagenkamp er ooit komen, dan kunnen de dammen als toegangswegen gaan functioneren. "Maar zo ver is het nog lang niet", vertelt Resseler. "Die twee dammen hebben ze niet voor niets aangelegd", zegt Den Haan nogmaals. "En ik laat me niet wijsmaken, dat die dienen als ingang voor de onderhouds- mensen van het bos. Vroeger is er nog nooit een ingang geweest. Bovendien zijn die dammen veel te groot. Er kunnen wel twee au to's tegelijk over heen rijden". Resseler tenslotte: "De verbreding van de Haarlemmerstraatweg gaat inderdaad ten koste van een stukje natuur. Dit kan ik niet ontkennen. Voor de aanleg van twee gescheiden fietspaden was er ruimte nodig, want tiet was een levensgevaarlijke weg". Belastingverhoging noodzakelijk in Voorschoten VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten zal in 1980 veel energie en geld steken in het plan Bijdorp en in de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis. Als alles naar wens gaat zal daar naast voor het eerst het zwem bad, dat in maart gereed kan zijn, drukken op het gemeentegeld. Dit blijkt uit de begroting, het ge meentelijk huishoudboekje, van de gemeente over 1980, die overi gens sluitend is. Binnen het totale inkomsten- en uitgavenpakket van Voorschoten blijft er ook nog wat ruimte voor nieuwe werkzaamheden. Toch is de bewegingsvrijheid minder dan dit jaar. Bij de samenstelling van de begroting is namelijk af gestapt van het vooruitlopen op de inkomsten van het volgende jaar. Het voordeel daarvan schijnt een begroting te zijn die reëeler is dan die van voorgaande jaren. Wethouder Van Dalen toonde zich gistermiddag bij de presentatie van de gemeentebegroting niet ontevreden. Moest de gemeente Voorschoten vorig jaar nog ruim te in de begroting maken door een renteverlaging toe te passen op de gelden die van de gemeen tebedrijven werden geleend voor de algemene dienst, voor 1980 is dat niet nodig. Doordat Voor schoten zelf kapitaal heeft gehad, hoefde men sinds 1973 geen geld meer te lenen en dit heeft duide lijk in het voordeel van de slui tende begroting gewerkt. Er zijn wel incidenteel bezuinigingen geweest, maar die hebben niet nadelig gewerkt op subsidies. De grote subsidieposten van de stichting gezondheidszorg en openbare bibliotheek zijn vol gens de ingediende begrotingen gehandhaafd. Nog niet verwerkt in de gemeente begroting zijn de gemeentelijke belastingen. De gemeenteraad heeft zich al akkoord verklaard met die verhogingen, maar zij worden pas als begrotingswijzi gingen na de behandeling van de begroting toegevoegd. Hoewel volgens de gemeentebegroting 1980 deze verhogingen niet nodig zijn om de balans in evenwicht te LEIDEN - Gewond aan zijn hoofd is een 21-jarige Marokkaan vannacht naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hij was rond kwart voor twaalf op het Noordeinde slaags geraakt met een 34-jarige landgenoot. De laatste werd een uurtje later op de Haarlemmerweg door de poli tie aangehouden. Hij reed daar onder invloed van alcohol in zijn auto. De man gaf toe zijn landge noot te hebben mishandeld en werd overgebracht naar het poli tiebureau. LEIDEN - In een café aan de Doezastraat is gisteravond een vechtpartij uitgebroken tussen een groep studenten en een aan tal leden van een sportvereni ging. Aanleiding voor de kloppartij moet de stomp op zijn oog zijn geweest, die een 25-jarige student zonder aanleiding kreeg toegediend. De vechtpartij werd op straat voort gezet, waarbij geen gewonden vielen. houden, is verhoging van de ge meentelijke belastingen noodza kelijk om een verlanglijstje van uit te voeren werken mogelijk te maken. Deze lijst is nog niet bekend. Ook de aanbiedingsbrief van burge meester en wethouders, welke normaal gelijktijdig met de be groting wordt meegegeven, is nog niet gereed, waardoor de openbaarheid van de Voorscho- tense gemeentebegroting thans alleen bestaat uit het ruim 400 pagina's tellende boekwerk met cijfers. Het beleid voor 1980 zal worden ge voerd volgens het zogenaamde beleidsplan waarvan de bijstel ling voor 1980 ook nog niet ge reed is. De gemeente-secretarie is duidelijk in tijdnood. Op 21 no vember gaat de raad de begroting al bespreken. Oegstgeest zal acties voor Derde Wereld aanmoedigen OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest gaat net als enkele andere gemeenten in Nederland aan ontwikkelingshulp doen. Dit althans is de bedoeling van een motie, die de gemeenteraad gis teravond aannam. Het college van B en W wordt hierin verzocht de burgers uit te nodigen met ini tiatieven te komen om een pro ject in een ontwikkelingsland te steunen. Het door de burgers hiervoor bij eengebrachte geld zal door de gemeente met een gelijk bedrag worden aangevuld. Centraal moet echter staan dat het hulp project ook direct aan de be wustwording van de nood in ontwikkelingslanden bij de Oegstgeester burgers bijdraagt. Het initiatief voor dit project is al jaren geleden genomen door het PPR-raadslid Karei Beckers. Hij was het dan ook die gisteravond mede namens de andere fractie voorzitters de motie indiende. Een direct voortvloeisel van de motie zal zijn dat B en W de bur gers uitnodigen voor een bijeen komst waarin ideeen over de in houd van de hulpverlening naar voren kunnen komen. Op die burgeravond zal een des kundige de Oegstgeestenaren over de mogelijkheden van ont wikkelingshulp inlichten. De raad stemde ermee in ten hoogste 50.000 gulden voor een en ander uit de gemeentekas bij te dragen. Tegenstemmer Steenkamp (WD) zei veel moeite te hebben gehad om niet gewoon met het voorstel in te stemmen. "Ik ben helemaal niet tegen ontwikkelingshulp, maar ik vind wel dat het eerder een taak voor de rijksoverheid is en niet van afzonderlijke ge meenten", zo merkte hij op. Verder vindt hij dat het hier een ini tiatief betreft dat eigenlijk in eer ste instantie van de burgers zelf zou moeten dienen uit- te gaan. "En niet weer toch een beetje van boven af opgelegd". Waalse kerk - Breestraat 64, lezing c vluchtelingen in Z.O.-Azië, 20 uur. Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v eekendcafé, 21.30 i Jongeren advies centrum (JAC)-Advies en begeleidingscentrum, hulpverlening aan jongeren (kosteloos), Lange Gracht 246a, tel 143762 gedurende openingstij den. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing: Werken wij aan een nieuwe we reld? 20 uur. Groenoordhallen - Passar Gambir, vrij en za. van 12-24 uur en zo van 10-22 uur. Zaterdag Leiden - Wandelsportvereniging Zuid- West, wandeltocht, start Nieuwe Rijn 52 9-14.30 uur. Groenoord - Musschenbroekstraat 25, i buurtfeest v.a. 10 uur. Haanstra kleuterschool - fancy fair, 13-16 uur. Volkshuis - open huis, 14-17 uur. Fruinlaan 15-Sportinstuif,Fides Pacta, 15.30 uur. Augustinus - Klaverjas-, flipper- en ta- felvoetbaltournooi, 21 uur. Waag - dag voor het poëzie-album. N.Z.H. - Stationsplein, open dag, 11-16 Stadsgehoorzaal, Harry Sacksioni, 20.15 Schouwburg - "Toen, Nu en Later" 20.15 uur. Schouwburg - "En nog vele jaren", 20.15 LAK-theater - Levendaal 150, Stichting Dansproduktie met "Lopen", 20.30 uur. Oegstgeest - de Voscuyl, van 10-2 oefe ning Rode Kruis brigades Leiden tegen Delft. Zondag LAK-theater - Levendaal 150, Kinder voorstelling: "Potvoordrie", met ,,'n Potje buiten spelen", 15.00 uur. Manege Moedig Voorwaarts - Wasse- naarseweg 25, bazaar en fancy fair 10-16 Warmond - Huys te Warmond, wande ling IVN, 14 uur. Stadsgehoorzaal - koffieconcert, Leids Symphonie orkest, Belli Toni, 11.30-13.00 uur. Wassenaarse Slag - 4e Holland Strand- loop 11.00 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor 13-16 uur. Maandag Stadhuis - Cie politionele aangelegen heden, 21 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos, 14.30 uur. Leidse rechtswinkel - maandag- en woensdagochtend van 10-12.30, dins dag- en donderdagavond van 18.30-20.30 ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 vm tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwari- ter, en Groenoord), J. Reinders G. Brandtstraat 29. tel: 760947, Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) P Dersjant, Hooigracht 61 tel: 123752. Wijk 3 (Waard, Professo- renwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad), J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, teL 122538. Wijk 4 (Zuid-West, Haag- wegkwartier), tot zon. 8 uur, vm, W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035, zo vanaf 8 vm. A. van Rjjn. Melis- setuin 5, tel: 210797. Leiderdorp - za 27 okt. J. van de Leden, Hoofdstraat 8, tel: 894539, zo 28 okt. S. Ouwerkerk, Loevestein 40. tel: 891037. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg, teL 150394. Voorschoten - Za 27 okt. F.M. Platteel- de Jongh, tel: 5417, zo 18 okt. B. Schota nus, tel: 071-766462. Warmond-L. Lempers, teL 02522-10140. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 26 okt. - 2 nov door apotheek Leiden Zuid-West teL 763134, apotheek Beker, Lijtweg 4 Oegstgeest, teL 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men voor spoedgevallen van een taxi, teL 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL, ten noorden van de oooqooottttttoooq- ooottijn 134304 ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenrode, Lei derdorp. tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14 - 15 uur. Oegstgeest - Interkruis - Lijtweg 4, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan teL 4641. Warmond - Zr. R. Koster. Helmstraat 43, Noordwijkerhout tel: 2523-3398. DIERENARTSEN Plantsoen 23, tel. 125057. Weekendrege ling dierenartsen Kril, v. Gooi, Vestjes F. van Gooi, Pr. Fredenkdreef 14, Katwijk, tel: 01718-74781. B. Broer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij vi uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- er cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2