VERTREK SJAH IRAN NADELIG VOOR UITVOER VAN BLOEMEN Verdachte Sassenheimse I hasjsmokkel-affaire vrij j Energiebesparing voorop in nieuwe orgelfabriek Onenigheid in dorp over protest rond muziekschool er Officier van justitie: Dit verzwakt de zaak Maandag opening modern bedrijf „Lering trekken uit ongeval in Katwijk VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 LEIDEN/REGIO AALSMEER - Het vertrek van de sjah uit Iran heeft voor de bloemenhandel naar dit land de nodige nadelige gevolgen gehad. Over de eerste 9 maanden ir\ 1978 werd voor 31/» miljoen gulden uitgevoerd naar het vroegere kei zerrijk. Dit jaar bedroeg de uit voer over dezelfde 9 maanden nog maar 600.000 gulden. Toch zit er een duidelijke stijgende lijn in de algehele export van bloemen. Begin dit jaar nog wa ren de vooruitzichten weinig hoopgevend, gezien de barre weersomstandigheden. De ex port heeft zich echter goed her steld. met als gevolg dat over de eerste negen maanden van dit jaar een stijging is genoteerd van 13,2 procent, wat neerkomt op 140 miljoen gulden. Toch stijging van export Met name de Fransen blijken steeds meer Hollandse bloemen mee naar huis te nemen. Frank rijk staat wat de uitvoer betreft van planten en bloemen op de Canada tweede plaats. West-Duitsland neemt nog altijd een duidelijke eerste plaats in. De export naar dit land steeg met 8,8 procent Naast Iran toont ook Canada min der interesse voor de Nederland se bloem. Hier daalde de export met 25 procent. De oorzaak hier van moet nog altijd worden ge zocht in het minder goed in han den hebben van de markt door de Nederlandse bloemist in dat land. Ai deze cijfers werden gisteren be kend gemaakt tijdens een bij eenkomst naar aanleiding van de nationale bloemen-vaktentoon- stelling, die woensdag 7 novem ber in Aalsmeer wordt geopend. Owe Olson, de voorzitter van de Zweedse tuinbouworganisatie, is uitgenodigd om het officiële ge deelte voor zijn rekening te ne- Hoewel de bloemenshow in de eer ste plaats is bedoeld voor de vak lieden uit binnen- en buitenland zijn ook andere belangstellenden tijdens de show welkom. Vorig jaar werden 40.000 "gewone" be zoekers geteld. Op woensdag 7 november is de ten toonstelling geopend van 18.00 tot 22.00 uur. Donderdag 8, vrij dag 9 en zaterdag 10 november van 9.00 tot 22.00 uur en op zon dag 11 november van 11.00 tot 18.00 uur. Deze laatste dag van de show zijn de zogenaamde techni sche stands al afgebroken. Personeel tekort De voorzitter van de vereniging van de Nederlandse Bloemisterij, mr. P.P.A. Teunissen, wees gisteren voorts op het grote tekort aan personeel. "In de kassen kunnen zowel vaste krachten als mensen met een deelbaan worden ge plaatst. Velen denken dat het "kruipen in de modder" is, maar het tegengestelde is waar. Wij zit ten om personeel te springen" SASSENHEIM - Het gerechtshof heeft de 43-jarige Noordwijker GRJ, één van de verdachten in de smokke- laffaire van 2000 kilo hasj, op vrije voeten gesteld. De tweede verdachte, de 42-jarige charterreis-organisator CJG uit Lisse, is nog altijd ingesloten. Het "hasjschip' smokkelwaar werd ontdekt. Beiden werden begin september op het jacht 'Beauty' in Warmond gearresteerd. Onder de kiel vond de politie een extra brandstof tank die was gevuld met de ver dovende middelen. De eigenaar van het schip, de Sassenheimer Groonheim, heeft altijd ontkend ook maar iets van de zaak af te weten. De Noordwijker, jachtenverkoper, en de verdachte uit Lisse, kapi tein van het jacht, zullen zich be gin december voor de rechtbank moeten verantwoorden. Tot dat tijdstip heeft de rijkspolitie te wa ter nog de tijd om een derde ver dachte in deze affaire op te spo ren. Deze man, de 47-jarige Ita liaan EF, nam de benen toen de politie aan boord kwam. Vóór de hasj tevoorschijn kwam was de man al verdwenen. Onbekende Zowel de Noordwijker als de ver dachte uit Lisse blijft volhouden dat ze de Italiaan niet kennen. Zij zeggen hem louter en alleen een lift uit Spanje naar Nederland te hebben gegeven. De rijkspolitie te water én Interpol kennen hem ook niet. Voor de rijkspolitie is de zaak afge sloten. Volgens haar blijven de verdachten ontkennen ook maar iets van de hasj in de tank te heb ben afgeweten. Zij zeggen dat die brandstoftank onder de boot zou zijn aangebracht om extra lange vaartochten te kunnen maken. "De hoofdfiguren blijven natuur lijk weer op de achtergrond", al dus een woordvoerder van de rijkspolitie te water. „Je komt alleen wat aan de weet als er één uit rancune zou gaan praten. Maar daarvoor passen ze meestal wel op...." WADDINXVEEN/BODEGRAVEN - De produktie van or gelkasten geschiedt er al een jaar, maar maandag pas zal de nieuwe orgelfabriek van Eminent in Waddinx- veen officieel in gebruik worden gesteld door burge meester A. Smallenbroek. In deze uiterst moderne fabriek (kosten 18 miljoen) werken zo'n honderd mensen aan het ver vaardigen van ongeveer 20.000 orgelkasten per jaar. De moge lijkheden tot uitbreiding en ver dubbeling van de produktie zijn aanwezig. Eminent - de moederfabriek van Europa's grootste orgelfabrikant staat in Bodegraven - heeft ter gelegenheid van de ingebruik neming een geheel nieuw orgel geïntroduceerd, dat van de nieuwste electronische snufjes is voorzien. Meer nog echter vestigt Eminent de aandacht op zich met de uiterst zuinige wijze van ener gievoorziening in de Waddinxveense fabriek. Het complex is niet aangesloten op het openbare electriciteitsnet, maar beschikt over een eigen energiecentrale. Vier diesel-elec- trische agregaten iscneepsmoto- ren), waarvan één als reserve, zorgen voor de stroomvoorzie ning, terwijl er nog een vijfde hulpagregaat is voor ondermeer de nachtverlichting. Van al deze agregaten worden uit laatgassen en opgewarmd koel water niet afgevoerd maar ver zameld en weer benut voor bij voorbeeld de centrale verwar ming. Ook de schade aan het mi lieu blijft zo beperkt. Bromfietser (16) verongelukt ALPHEN AAN DEN RIJN - De lft- jarige scholier J. G. den Hartog uit Alphen aan den Rijn is gis terochtend op tragische wijze om het leven gekomen. Door nog onopgehelderde oorzaak be landde de jongen met zijn brom fiets tegen een bruggetje in het fietspad Alphen-Ter Aar. De scholier raakte daarbij bekneld tussen de leuning van het brug getje. Het slachtoffer werd ontdekt door twee passerende meisjes. Bij aankomst in ziekenhuis Kij- noord bleek de bromfietser te zijn overleden. De jongen was met zijn bromfiets naar Ter Aar gegaan om die te laten repare ren. De politie tast nog volledig in het duister over de juiste toe dracht van het ongeval. Fietsers en bromfietsers die het slachtoffer hebben zien rijden - het ongeval werd omstreeks kwart voor twaalf ontdekt - wordt verzocht contact op te nemen met de Alphense politie. Afvalmot Een tweede belangrijke vorm van energiebesparing is het verbran den van afvalmot. Elk hout- en vezelspaandertje dat bij het ma ken van de orgelkasten overblijft, gaat via een speciaal buizennet naar een centraal punt, waarna alles wordt verpulverd tot zoge naamde mot en wordt gebruikt als brandstof voor een aparte verbrandingsketel met een capa citeit die groot genoeg is voor verwarming van het gehele be drijf, behalve tijdens een vorstpe riode. De energiebesparing beloopt alles bij elkaar zo'n veertig procent. De kostenbesparing in vergelijking met aansluiting op het openbaar electriciteitsnet is becijferd op ongeveer 275.000 gulden (huidige prijspeil). Ook qua machinerie staat de Wad dinxveense Eminent-fabriek model voor moderme bedrijfs voering. De houtbewerking ge schiedt er volledig automatisch. Vier van de nieuwste houtbe werkingsmachines zijn in lijn ge zet en vormen een straat waarin het plaatmateriaal achtereenvol gens wordt gezaagd, gefreesd, voorzien van fineer, weer gef reesd en geschuurd. Daarna gaan de houten delen naar de lakstraat waar kleurbeitsen en laklagen worden aangebracht zonder dat eigen energiecentralehergebruik afvalwarmte. De rijkspolitie verwacht niet dat er meer arrestaties in deze smok- kelzaak zullen worden verricht. "We staan aan het eindpunt. Ik geloof niet dat we nog veel verder zullen komen." Mr. Blok, de officier van justitie die het onderzoek in de hasjaffaire leidt, zegt verbaasd te zijn dat het gerechtshof de verdachte uit Noordwijk heeft vrijgelaten. "Ik begrijp dat niet, hoor. Ik heb in elk geval een ander standpunt dan het gerechtshof. Als de rechtbank en ik onze zin zouden hebben gekregen, was geen van hen vrijgekomen. Beiden zullen worden vervolgd, dat is zeker. De zaak zal door deze ontwikkeling niet worden geseponeerd. Al moet ik toegeven dat het voor het onderzoek storend is dat één van de twee is vrijgelaten. Er was be paald dat de verdachten géén contact met elkaar mochten heb ben. Hoe hou je dat nu tegen?", vraagt mr. Blok zich af. "'t Is dui delijk, het maakt de zaak wel wat zwakker." Voor de officier van justitie is het een vraagteken waarom de Noordwijker nu vrij is en de Lis- senaar nog vastzit. "Ik heb steeds gezegd: allebei vasthouden. De rechtbank was het daarmee eens. Het gerechtshof dacht er anders over", aldus mr. Blok. Overigens is de officier van justitie ook nog niet zo bar veel meer aan de weet gekomen in zijn onder zoek. "Ze blijven ontkennen en zeggen niets met de hele affaire te maken te hebben. Ik moet hard zien te maken dat dit wel het ge val is. Er zijn wel wat aankno pingspunten", zegt mr. Blok, maar hij wil het achterste van zijn tong niet laten zien. De officier van justitie zal voorals nog geen stappen ondernemen tegen de eigenaar van het zestien meter lange jacht, de Sassenhei mer Groonheim. "Ik heb tot nu toe geen bewijzen in handen waarmee ik zou kunnen aanto nen dat hij iets met de hasjsmok- kel te maken zou hebben", aldus mr. Blok. er één mensenhand aan te pas komt. En vervolgens worden na droging de diverse halffabrikaten op vier naast elkaar gelegen montagelij nen in elkaar gezet tot orgelkas ten van diverse typen. Die meu bels gaan dan naar Bodegraven om tot orgel te worden afge bouwd. De BV Eminent vindt zijn oor sprong in het winkeltje in orgels en piano's, dat Jacob Vreeken 65 jaar geleden in een huisje tussen Zwammerdam en Bodegraven begon. Financieel moest de in 1976 overleden oprichter van de huidige orgelfabriek het doen met het geld dat hij verdiende met het geven van orgellessen in de wijde omgeving. Jacob Vree ken boerde goed. Na een jaar of vijf betrok hij een groter pand in het centrum van Bodegraven, nog eens vijf jaar later kon hij zelfstandig gaan handelen en in de jaren dertig begon hij met de import van harmoniums. Na de oorlog moest de zaak weer van de grond af worden opge bouwd. Pas twintig jaar geleden leidde dat tot het ontwikkelen van een eigen orgel. Daarna ging het hard met Eminent In 1969 werder vooral ook vanwege de toeneming van de export, flink uitgebreid en werd tevens de ou de meubelfabriek van Kempkes in Waddinxveen opgekocht voor het vervaardigen van orgelmeu bels. In 1971 bleek de weekpro- ductie van de orgelfabriek even groot als die van het jaar 1961, toen het eerste eigen orgel werd afgeleverd. Eind 1977 werd in Waddinxveen begonnen met de nieuwbouw op een terrein van 38.000 vierkante meter aan de Staringlaan. Op dit moment werken er bij Eminent ruim 500 mensen in Bodegraveh en Waddinxveen en ook nog eens 350 bij sociale werkplaatsen waar bepaalde onderdelen worden vervaardigd. Het bedrijf kampt met een tekort ,aan geschoolde vaklieden. KATWIJK - "Het is raad zaam, geen risico te ne men. De politie kan een arts beter een keer te veel, dan te weinig inschakelen. We moeten uit dit geval le ring trekken". Woorden die gisteravond uit de mond kwamjn van WD-raads- lid R. Buitendijk naar aanleiding van een brief, die mevrouw M. de Kort- Van Zuilen aan de gemeen teraad heeft geschreven. Zij klaagt hierin over de behandeling van haar tante, die op het Hoor- nesplein onwel werd en korte tijd later overleed. De politie bracht de tante eerst naar haar huis alvo rens de hulp van een arts in te roepen. Mevrouw De Kort protesteert dat de politie eerst de ernst van een ongeval beoordeelt. Deze in structie zouden de artsen aan de politie hebben gegeven. "Als die instructie bestaat dan oefent de politie ongeoorloofd de genees kunde uit", was de mening van PvdA-raadslid J.H. Haasnoot. Volgens hem moet deze instruc tie verdwijnen, want anders loopt de politie het gevaar dat zij de zwarte Piet krijgt toegespeeld. Burgemeester Bos onthield zich van commentaar. "Anders zou ik het onderzoek dat nog gaande is kunnen beïnvloeden". TER AAR - "Ze lopen zomaar overal i voorbij. Dat actiecomité gaat zom op eigen houtje tegen de kast aan trap pen. Dat vinden wij prima maar dan willen we daar wel op een redelijke wijze bij betrokken worden. Het moet niet zo gaan dat één van ons op straat wordt aangeschoten door een lid van het actiecomité in de trant van: wij we ten niet of jullie wat met die muziek school te maken hebben, maar als jullie mee willen lopen mag dat". Zo reageert C. van der Vlugt, secretaris van de muziekvereniging "Arti et Reli- gioni", op de demonstratieve optocht die morgen wordt gehouden. Die wordt georganiseerd door een actie comité van ouders, dat daarmee uit drukking willen geven aan zijn onge noegen over het uittreden van Ter Aar uit de "Alphense streekmuziek- school". Daardoor is namelijk het mu ziekonderwijs in Ter Aar op de tocht komen te staan. Van der Vlugt koestert grote bedenkin gen tegen het comité. Hij noemt het "onbeschoft" dat het comité buiten de muziekvereniging om deze demon stratie op touw heeft gezet. "Dat comi té zegt dat ze namens alle betrokkenen handelt, maar ze hebben nooit contact gezocht met "Arti et Religioni". Maar wij zijn de enige muziekvereniging in Ter Aar en nemen een vooraanstaande plaats in Ter Aar in", aldus van der Vlugt. Verder verdenkt hij het comité ervan al leen voor de eigen portemonnee op te komen. Volgens hem worden de hoge kosten van het muziekonderwijs ver oorzaakt door de kinderen die op "on gewone" instrumenten als harp, viool en dwarsfluit spelen. Daar zijn niet veel liefhebbers voor, waardoor die kinde ren privé-lessen krijgen. En het zijn juist de ouders van die kinderen die het acttiecomité hebben gevormd. "Die mensen actiecomité alleen voor zichzelf op. Ze willen alleen maar dat hun eigen kinderen zo goedkoop mo gelijk thuis op hun orgel kunnen zitten raggen", aldus Van der Vlugt. Die pri- vélessen moeten die mensen zelf maar betalen, vindt hij, en niet de gemeen schap voor de kosten op laten draaien. "Arti et Religioni" heeft dan ook per brief aan het gemeentebestuur laten weten, zich van de actie van morgen te distan tiëren. "Wij willen best over een oplos sing praten, maar dan wel op een nor male manier", vertelt Van der Vlugt. Ook "Arti et Religioni" dreigt met 20 kinderen op straat te komen staan. De kinderen zelf muziekonderricht geven ziet Van der Vlugt niet zitten. Het blijft dan toch maar half werk, vindt hij. Een mogelijke oplossing ziet hij in het aantrekken door de gemeente van een eigen professionele muziekleerkracht. De gemeente geeft nu ook een halve ton per jaar uit aan het muziekonder richt, en daarvoor kan volgens hem wel een dergelijke kracht aangetrokken worden. De voorzitter van het actiecomité M. Ma ring, wijst alle verwijten van Van der Vlugt resoluut van de hand "Hoe ze precies benaderd zijn weet ik niet. Maar het is hier maar een kleine ge meente, en dan gaat het toch allemaal wat informeel. En formeel gesproken hadden we "Arti et Religioni" niet eens hoeven te benaderen. Want het gaat er toch in de eerste plaats om dat de kin deren die we hebben benaderd om mee te doen aan de optocht, lid zijn van de streekmuziekschool." Dat het juist kinderen van comitéleden zijn die op de ongewone instrumenten spelen, noemt hij onzin, hij veronder stelt dat het feit dat veelal kinderen van niet - autochtone inwoners op de streekmuziekschool les hebben, wel licht de oorzaak is, "van deze contra- Dat de comitéleden hoofdzakelijk voor hun eigen portemonnee op zouden komen, noemt hij "een bespottelijke opmerking". "Mensen die het kunnen betalen, laten hun kinderen toch wel muziekles volgen. Het gaat juist om de andere kinderen die er de dupe van worden als het muziekonderricht in Ter Aar verdwijnt. Dan moeten ze naar Alphen aan den Rijn voor muziekon derwijs, en dat is voor veel ouders moeilijk op te brengen, aldus Maring.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27