'Pommetje zo gauw mogelijk vergeten' Delftse Antiekbeurs wijzigt koers maar traditie blijft gehandhaafd De opvallendste coupé van Nederland Bram Biesterveld wil waken voor een Swiebertje effect DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 VARIA PAGINA 23 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt. tel. 071-144941. toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Bram Biesterveld wil in geen geval verhullen dat de persoon van Pommetje Horlepiep hem het grote succes heeft gebracht („Deze week heb ik eindelijk m'n geheime telefoonnummer gekregen"). Niette min wil de Hoofddorpse artiest liever vandaag de guitige huisknecht vergeten dan morgen. Begin december zijn immers de allerlaatste opnamen en Biester veld beseft dan dat hij als de wiedeweerga verder moet. „Het succes mag mij dan nu in de schoot worden geworpen, zo meteen is dat voorbij want ik ben er nog lang niet. Wil je je in dit vak staande houden, dan zul je gewoon door moeten gaan met hard werken." Bram Biesterveld waakt als geen ander voor het Swiebertje-effect. Hij wil zo gauw mogelijk af van dat stempel van die kwajongen sachtige butler, die zo enig 'mielord' kan zeggen. Heeft daarom Onder het motto 'Blijven lachen' laat Biesterveld tweeëneenhalf uur lang zien wat hij kan. Fijne liedjes wisselt hij af met komische sketches, vrolijke conferences en aardige danspasjes. Totaaltheater dus, iets dat Biesterveld fel propageert. „Daar houd ik nu eenmaal van. Vandaar dat ik een hoop eigen geld in deze show heb gestoken. Maar ach, de try-outs zijn tot dusverre uit stekend ontvangen. En mocht het allemaal wat grootser uitpak ken, dan maak ik va "Pommetje heeft altijd schik voor tien. Een vriende lijk ventje, een Dik Trom. Biesterveld had het gelijk aan zijn zijde toen hij eerder in het ge sprek verkondigde dat de rol van Pommetje hem op het lijf is geschreven. De 40-jarige kleinkunstenaar toont zich minstens zo gewiekst als Horlepiep. Vragen over de succesvolle jeugdserie beantwoordt hij kort; veel liever ziet hij het gesprek over de boeg van zijn one-man-show gegooid. Ellende Waarmee we dreigen te vervallen in clichématig taalgebruik: „'Blijven lachen' pretendeert niks. Zegge en schrijve drie ernsti ge noten zitten erin. Ach ja, er zijn al zoveel boodschappen, we krijgen al zoveel ellende te zien. Daar wil ik me niet teveel in verdiepen." „Laat de mensen eens een avondje lachen", luidt Biestervelds re medie. „Je leeft al zo ontzettend kort en de mensen maken het mekaar al zo moeilijk. We zitten allemaal om het hardst te schreeuwen maar er verandert toch geen ene moer. En de drei ging van de atoombom. Daar denk ik vaak over na. Want het is niet zo dat ik de ernst wil ontlopen. Alleen: in de show verberg ik dat angstige gevoel onder het mom van: 'Jongens blijven la chen." Als Pommetje Horlepiep dus? Biesterveld: „Inderdaad, Pommetje heeft altijd schik voor tien. Een vriendelijk ventje, een Dik Trom die in zijn vrolijkheid de mensen op een leuke manier in de maling neemt. Een Pietje Bell dus, die het met iedereen goed meent. Maar ja m'n show dus. Het is altijd mijn wens geweest dat te bereiken...." „Het is allemaal erg snel gegaan ja. Kleinkunstacademie, na ander- halfjaar daarmee gekapt. Het Amsterdams Volkstoneel, Snip en Snap, Joop Doderershow, Cahmeroshow. En wat heb ik allemaal nog meer gedaan? Napolitaans liedjeszanger, Rooie Sien, accor deonist. Ach ja, arme tijden maar als je je werk niet verzaakt, kom je er altijd. Neem nu mijn show. De middelen daarvoor zijn ook niet zomaar aan komen waaien." Pommetje toch evenmin? Biesterveld weifelend: „Nou.... Ik weet nog goed dat telefoontje van de NCRV vier jaar geleden. Of ik beschikbaar wilde zijn voor een nieuwe jeugdserie. Zal wel een bijrolletje wezen, dacht ik. Maar toen ik hoorde dat mij de hoofdrol was toebedeeld, sprong ik een gat in het plafond. Wat lag ons toen nog in de weg om op die plek maar meteen onze open haard te creëren. Haha. Ziedaar slechts één van de vele spontane grapjes, waarvan Biester veld (ad rem als hij is) zich bedient. Verheft zich tijdens dit ge sprek ook meermalen uit z'n stoel om druk gebarend typetjes neer te zetten. Een muzikale collega, die toevallig op visite is, spreekt in dit kader dan ook van de 'kleine, grote man.' Die kleine, grote man is inmiddels bij het kijkersvolkje razend populair. Biesterveld: „Daar ben ik dan ook ontzettend blij mee. Maar ach. Pommetje stopt. Er wordt volgend jaar weliswaar een hele reeks afleveringen op het scherm herhaald, maar ja ik kan me niet permitteren me daarop vast te prikken. Heb ik gelukkig ook nooit gedaan." „M'n komische goochelnummer en m'n accordeon heb ik er nooit voor opzij gezet. Ik heb altijd gezegd: 'Ik ben Bram Biesterveld En Pommetje Horlepiep, die speel ik toevallig oók.' Evenals m'n show." „Ik ga er vanuit dat je elke dag leert. Ik heb ook wel degelijk naar de grote jongens gekeken hoor. Voor m'n show ja. Die show is dus zo'n tweeëneenhalf uur Een aardige vent overigens, die Horlepiep, eh sorry. Biesterveld moet ik zeggen! Nu ook schilderijen uit romantiek en Victoriana t Schepen op de rede van Jan van Os, één i e schilderijen op de Delftse Antiekbeur. Cuyp, rijk gestoffeerd met vee en haast fluwelig van toon. Duide lijk een uitgerijpte Cuyp die het métier volstrekt beheerst. Noortman heeft daarnaast een charmante paardenmarkt van Philips Wouwerman, een rozig Godenfeest van Cornelis van Haarlem en verscheidene goede bloemstillevens. De sector marines is bij Rob Kat tenburg goed vertegenwoordigd. Dat zal niet voor lang meer zijn, want naar hij meedeelde zal de zaak in Amsterdam binnenkort worden verruild voor een pand in Aerdenhout, waar de keuze heel wat ruimer zal worden. Katten burg zal zich daar ook niet in hoofdzaak tot de 17e eeuw be perken zoals hij nu in Delft laat zien, maar wil zijn grenzen zo breed mogelijk leggen. Nu. in Delft, heeft hij een ongelooflijk fraaie Jan van Os met enkele schepen op de rede. Een doek waarin het licht heel subtiel wordt behandeld en dat toch ook voor de liefhebber van een mooi geschilderd schip veel te bieden heeft. Bij Schlichte Bergen uit Amster dam treft vooral een triptiek uit het begin van de 16e eeuw met als voorstelling de Aanbidding der koningen Het rechter paneel is helaas leeg, midden- en linkerpa neel verraden een al zeer verfijnd Antwerps maniërisme. Onder de drieduizend Delft is vanouds de beurs van een uitstekend stuk antiek. Dat zoiets niet duur hoeft te zijn, ook niet op deze beurs, bewijzen enkele vi trines die met voorwerpen zijn ingericht die voor minder dan drieduizend gulden worden aan geboden. Uit een zo'n vitrine noem ik onder meer een Tibe- taans beeldje in brons voor 1E50 gulen (16e-17eeeuw, zeer fraai en zijn geld meer dan waard), een Hollandse tabaksdoos uit de 18e eeuw voor 1500 gulden, een klei ne bronzen ïkoon voor 500 gulden (nog altijd niet duur gezien de huidige rage die de prijzen exor bitant opjaagt) en een 17e eeuwse vijzel uit Spanje: 850 gulden. Zo'n vitrine bevat uiteraard nog maar een keus want op de stands is genoeg te vinden voor wie on der de duizend gulden wil blij ven. Opvallend is ook dat som mige, vaak zeer redelijk prijzende deelnemers de bedragen voor hun objecten al op het titclkaartje vermelden, hetgeen een genante vraagstelling voorkomt. Delft is al 31 keer een schatkamer die alles van een sprookje weg heeft. Komt er dan nooit een ein de aan dat aanbod, kun je afvra gen. Ten aanzien van het goede meubei lijkt die vraag met ja te kunnen worden beantwoord. Het rijke aanbod van de vele kussen- kasten, de Zeeuwse en Friese keeftkasten en wat dies meer zij is al sinds jaren voltooide tijd Ook tafels en aardige Franse stoeltjes, buffetten en bureaus zijn in Delft zeldzaam gewor den. Maar aan het aanbod in andere ca tegorieën lijkt geen einde te ko men. Zilver is er overstelpend veel, porselein is nooit wegge weest en ook de klokken blijven met Stender en Katz goed verte genwoordigd. Zolang Stender bijvoorbeeld nog het eerste Hol landse staande horloge kan vin den of zo'n typische Japanse ta felpendule in de vorm van een tempel (gedragen door een drie tal kwelgeesten die letterlijk on der de vergankelijkheid gebukt gaan) lijkt het wel goed te gaan. Toch zou de beursleiding er goed aan doen de voorgenomen plan nen ten aanzien van de tijdslimiet ook daadwerkelijk uit te voeren. Dat vereist het aantrekken van nieuwe deelnemers en dus min der ruimte voor de huidige expo santen. Delft zal er echter wel aan kunnen winnen. (Tot en met woensdag 7 november, geopend op maandag tot en met zaterdag van 10 00 1U 00 uur. op zondag vanaf 1E 00 uur en bo vendien op dinsdag- en donder dagavond van 19.00-22.00 uur De entreeprijs bedraagt 6N50 gul den. de njkgeillustrcerde catalo gus kost twee tientjes). Met een heel voorzichtig, bijna miniem te noemen stapje heeft de Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft een koerswijziging inge zet. Tot nog toe werd de toelatingsgrens van de aangeboden voorwerpen rond het jaar 1850 getrokken. Wat daarna werd gemaakt, werd onverbiddellijk de deur gewezen, want zoals de oudere garde onder de beursexposanten zich regelmatig liet ontvallen, wat daarna kwam had helemaal niets meer te ma ken met datgene wat antiek als zodanig bestempelt. In de tweede helft van de vorige eeuw ontbreekt het in hun ogen aan zuivere stijlen en breekt eingelijk al het tijdperk van de moderne kunst aan. Voor een deel hadden ze wel gelijk: uit kunstzinnig oogpunt is menig meubel uit de laatste decennia van de 19e eeuw een gedrocht, ook al door de machinale ver vaardiging. DELFT (GPD) - Oude kunst en antiek is meer dan meubels. De Delftse beurs, waar het 17e eeuw- se schilderij traditioneel meer dan goed is .verte genwoordigd, begon in te zien dat ze ten aanzien van de schilderkunst van de 19e eeuw de boot begon te missen. Al verscheidene jaren beleeft de handel in de 19e-eeuwse schilderij en een behoorlijke ople ving en niet zonder reden. Romantiek, Haagse School, Hollands impres sionisme en zelfs de na volging hebben werken opgeleverd die op hoog peil staan. Men heeft daarover beraad ge voerd, met als resultaat dat met ingang van de huidige beurs, die in het Prinsenhof weer in alle pracht en praal is te zien, schilde rijen uit de Romantiek mogen worden geëxposeerd. Er werd een tweede uitzondering ge maakt voor wat betreft het ou- derdomsminimum, namelijk voor het Victoriaanse sieraad. Hetgeen op zich merkwaardig is, want waarom dan niet meteen wat meer voorwerpen uit diezelf de periode? Tenslotte hebben de Engelsen in de tweede helft van de 19e eeuw een aantal kostelijke prentenmakers en aquarellisten voortgebracht. Maar zover is het in Delft nog niet. Veel effect hebben de nieuwe re gels trouwens niet. Daarvoor leeft in Delft de traditie te zeer en Wat er bij komt, de beste kunst handelaren voor de 19e eeuw, zo als Pieter Scheen en Ivo Bouw man, zijn niet bij de organiseren de stichting aangesloten. De inbreng van de Romantiek en het vroeg impressionisme blijft eigenijk louter beperkt tot de deelneming van een enkele ex posant, Rob Kattenburg en Gebr. Douwes. Bij de laatste kunsthan del zijn onder meer twee werken te zien v*an Kasper Karssen, een J. C. Schotel, Jongkind, Boudin en Laurentius uit Zaltbommel in het afgelopen jaar bijeen en hij kan er terecht trots op zijn ze nu in Delft te tonen. Met een grote verschei denheid aan onderwerpen die Rembrandts veelzijdigheid ook op dit terrein nog eens onder streept enkele zelfportretten, landschappen, religieuze en gen- revoorstell i ngen Meer Rembrandts zijn te zien bij Hans Cramer uit Den Haag, die twee kleine panelen uit de serie „zintuigen" aanbiedt. Al op heel vroege leeftijd maakte Rem brandt een serie intieme paneel tjes die voorstelligen bevatten waarmee de zintuigen worden gesymboliseerd. Ze zijn voorzien van de bekende rossige gloed, zo typerend voor de vroege Rem brandt. Cramer laat - en dat is erg aardig - ook zien waar Rem brandt die invloed vandaan haal de. Hij exposeert een Jan Pynas, leermeester van de grote schil der, die eveneens met dat merk waardige rode licht werkte. De collectie van Cramer bevat vrij wel allemaal topstukken. Een tweetal portretten van Terborch, een heel getemperde Jan van Goyen, en voorts groten als Sa lomon van Ruysdael, Nicolaes Berchem en Guardi. De collectie middeleeuwers is kleiner dan in voorafgaande jaren, maar bevat wel veel moois, waaronder een madonna met kind van Sano di Pietro. Aelbert-Cuyp Bij Noortman schilderijen uit di verse periodes. Genoemd mag worden op de eerste plaats een rivierlandschap van Aelbert een Christoffel Bisschop. Mooi werk, daar niet van, maar je zou toch kunnen verwachten dat er meer exposanten waren die deze nieuwe gelegenheid te baat zou den nemen. Toch is de 31e Oude Kunst- en An tiekbeurs weer de beurs van de schilderijen geworden, al moet daar in één adem ook de prent kunst bij worden vermeld. Delft is ook de beurs van Rembrandt. Maar liefst 32 etsen bracht Theo VALKENBURG (Z-H) Ans B V Voorschoterweg 51071-766559 SUZUKI Suzuki SC 100 GX Kompleet mèt dagteller, zelfdenkende ventilator. stoelen met hoofdsteunen. 3-punts rolgordelsen elektrische ruitensproeiers, achterruitverwar- bovendien radio en toerenteller. neemt genoegen ming, afsluitbare tankdop. achteruitri)lampen, aan- met normale benzine (1 20.1). En dat alles voor de steker, moquette vloerbedekking, parkeerlichten, prijs van f9 999.- inclusief 12 maanden garantie. radiaalbanden, zonwerend glas, iijnesport-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23