Afkeurende reacties op proces Praag Tevredenheid na bezoek Hua Relatie Turkije- Griekenland weer op de tocht Dreigement aan Elisabeth Egyptische steden dreigen te verkrotten BREZJNJEV WEER OPENBAAR Bij operatie galblaas van sjah verwijderd DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 In Oeganda wordt nog steeds gemoord KAMPALA (AFP) - In Kampala, de hoofdstad van Oeganda, zijn in de afgelopen drie nachten 11 men sen, onder wie drie politieman nen, vermoord door gewapende mannen in militair uniform. In dezelfde periode werden 25 'ver dachte personen' door de bevol king doodgeranseld. De inwoners van Kampala zijn bang voor een nieuwe terreu r- golf. In september kwamen bij terreuracties ongeveer 300 men sen om het leven. Van officiële zijde is nog steeds niets bekendgemaakt over de identiteit van de moordenaars die 's nachts toeslaan ondanks het nachtelijk uitgaansverbod dat al twee maanden van kracht is. Men weet alleen dat het om militair uniform gaat. Sow jet-partijleider en president Brezjnjev begroet president Abdoel Fa ttah Ismail van Zuid-Jemen. Het u voor het eerst sinds geruchten rond ziekte en dood van Brezjnjev dat deze. weer in het openbaar verscheen. (Van onze correspondent) MOSKOU - Sowjet-par- tijleider en president Leonid Brezjnjev is gis teren weer in het open baar opgetreden nadat een week geleden spec taculaire geruchten de ronde deden over zijn gezondheidstoestand. Na zijn bezoek aan Oost-Duitsland is Brezjnjev twee weken lang nergens versche nen totdat hij gisteren kou en wind trotseerde bij de begroeting van president Abdoel Fat- tah Ismail van Zuid- Jemen. De Russische leider scheen daarbij geen last te hebben van de temperatuur van ze ven graden onder nul en de koude wind die over het vliegveld woei. Brezjnjev was niet meer in het openbaar ver schenen na zijn terug keer op 1 oktober uit Oost-Berlijn waar hy de viering had bijgewoond van het 30-jarig bestaan van de DDR. Nadat hij vorige week niet te voorschijn kwam tij dens het bezoek van president Hafez al As sad van Syrië verbreid den zich plotseling vo rige week donderdag hevige geruchten die spraken over een ern stige ziekte en zelfs over de mogelijke dood van Brezjnjev. Een dag later werd in Moskou verkondigd dat de par tijleider weliswaar ziek was maar weer spoedig zijn werkzaamheden zou hervatten. Zijn verschijnselen op het koude Moskouse vliegveld ter begroe ting van de gast uit Zuid-Jemen is waar schijnlijk een demon stratie van zijn artsen rond zijn gezondheids toestand. De volgende fysieke test wordt be gin november de para de op het Rode Plein waar Brezjnjev onge veer twee uur op het Lenin mausoleum moet blijven staan. In het verleden is de Sowjetleider wel vaker en ook wel langer niet meer in het openbaar verschenen hetgeen telkenmale aanleiding heeft gegeven tot ge ruchten over zijn ge zondheidstoestand die politiek van belang is in verband met de opvol gingskwestie. President Abdoel Fattah Ismail van Zuid-Jemen brengt zijn eerste be zoek aan de Sowjet- Unie nadat hy eind vo rig jaar met Russische steun aan de macht is gekomen. Zuid-Jemen is voor het Kremlin van belang als bastion op het Arabische schie reiland en ook in ver band met de strategi sche ligging bij de in gang van de Rode Zee. Bij de begroeting van de Jemenitische gast waren ook minister van defensie Ustinov en minister van buiten landse zaken Gromiko aanwezig. De bespre kingen zullen zich con centreren op economi sche en militaire steun van de Sowjet-Unie voor Zuid-Jemen. AMSTERDAM (ANP) - CPN-kamerlid Joop Wolff vindt het proces tegen zes Tsjechoslo- waakse dissidenten "absurd en onaanvaard baar". (Van c correspondent) BONN - Bondskanselier Schmidt en de Chinese partij en regeringsleider Hua Guo- feng zijn zeer tevreden over het resultaat van Hua's be zoek aan Bonn. Schmidt zei dat hij in totaal ongeveer tien uur met zijn gast heeft ge sproken en dat daarbij dui delijk was geworden dat de Bondsrepubliek en China het over zeer veel zaken eens zijn. Verder verklaarde de Duitse regeringleider dat China een sterk West-Europa wenst en dat het bewaren van de we- reldvrede een belangrijk ge meenschappelijk doel van beide landen is. Gisteren zijn drie akkoorden tussen de Bondsrepubliek en China getekend. Een econo misch verdrag bepaalt dat beide landen zullen streven naar intensivering van hun economische betrekkingen. China is met name geïnteres seerd in investeringsgoederen uit de Bondsrepubliek. West- Duitsland zou in ruil daar voor in eerste instantie grond stoffen willen hebben. In een cultureel akkoord wordt on der meer de uitwisseling van wetenschappers, sportlieden en studenten geregeld. Verder zullen in het kader van een consulair akkoord twee con sulaten worden geopend: in Sjanghai en in Hamburg. Wolff vindt niet alleen de dinsdag uitgesproken vonnissen absurd en onaanvaardbaar, maar ook de wijze van procesvoering. Het proces in Praag was niet open baar, buitenlandse journalisten mochten de rechtszaal niet in. "Op deze manier heeft inderdaad een schending, plaats van funda mentele mensenrechten", aldus Wolff. "Als Rude Pravo (het partijblad) vaststelt dat de zes beklaagden verklaren zich niet tegen het so cialisme te keren, zeggen niet te streven naar omverwerping van de wettige overheid en zich be roepen op artikel 29 van de grondwet (recht van kritiek op wetgevende en uitvoerende in stanties) en het blad daaruit dan opmerkt dat het hier om "sluwe lieden gaat die hun bedoelingen verbergen", zo meent Wolff. De Franse minister van buiten landse zaken, Jean Francois- Poncet, heeft gisteren meege deeld dat hij met het oog op het proces in Praag zijn bezoek aan Tsjechoslowakije uitstelt. Juristen De in Genève gevestigde interna tionale commissie van juristen, een onafhankelijk orgaan dat strijdt voor een strikte naleving van de internationale rechtsre gels, heeft gisteren gereageerd op de veroordeling van het proces tegen de zes Tsjechoslowaakse ondertekenaars van 'Charta 77' De commissie gaf een verklaring uit waarin zij zegt zich aan te slui ten bij allen die hun afkeuring over het Praagse proces hebben uitgesproken. Als het optreden van de verdachten uit protest te gen de vrijheidsbeperking wer kelijk de veiligheid van "de staat bedreigde, dan kan de wettigheid van de Tsjechoslowaakse rege ring zelf in twijfel worden ge trokken", aldus de verklaring. Namens de landen van de Europese Gemeenschap veroordeelde de Ierse minister van buitenlandse zaken, Michael O'Kennedy, de vonnissen tegen de Tsjechoslo waakse dissidenten en in Londen betreurde de Britse regering deze vonnissen die zij onverenigbaar acht met de verklaring die in 1975 door de Europese veiligheids conferentie in Helsinki werd op gesteld. De Zweedse minister van buiten landse zaken, Ola Ullstein, noemde het Praagse proces een "belachelijk politiek schouw spel". Het internationale verbond van metaalbewerkers waarbij vak bonden in 65 landen zijn aange sloten liet in Genève weten dat het proces en de vonnissen een grote tegenslag betekenen voor het streven van de vakbondsle den in de westerse landen die de ontspanning met de communis tische landen actief steunen. Het internationale verbond van vrije vakverenigingen (IVW) sprak van een schandelijk en cynisch proces Labour De Britse Labourpartij drong aan op de vorming van een commis sie die een onderzoek zou moeten instellen naar de uitoefening van de mensenrechten in Tsjecho slowakije. Radio-Vaticaanstad sprak van een deprimerende gebeurtenis die alleen maar gevoelens van ver slagenheid kan opwekken. In een communiqué van het minis terie van buitenlandse zaken ver oordeelden de VS zowel het pro ces als zodanig als de "onredelijk zware vonnissen". De regering in Praag, aldus het communiqué, heeft weer eens onderdanen ge straft wegens pogingen hun grondrechten uit te oefenen. Amnesty International, de interna tionale organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, heeft de zes veroordeelde Tsjechoslowaakse dissidenten geadopteerd, aldus een woordvoerder van de Oos tenrijkse afdeling van Amnesty (Van c correspondent) PARIJS (AP) - Kort na de aan komst van de Britse vorstin Eli sabeth in Frankrijk is gisteren het Franse persbureau door een ano nieme man telefonisch benaderd met de boodschap dat er door "de NEW YORK (Reuter/UPI) - De ex- sjah van Iran heeft gisteren in het Newyorkse Cornell-ziekenhuis een .verkennende' operatie on dergaan. Volgens medewerkers van het ziekenhuis was de in greep bedoeld om een duidelijker inzicht te krijgen in de kwaal waaraan de in februari afgezette vorst lijdt. Bij de operatie is de galblaas van de sjah verwijderd, terwijl tevens uit de nek van de patiènt stukjes lymfklierweefsel werden wegge nomen. Dit heeft de woordvoer der van de sjah, Robert Armao, gisteravond verklaard. Hij deelde mee dat de sjah al zes jaar aan kanker in de lymfklieren lijdt en dat een groep vooraan staande Franse artsen hem daar voor behandelt. Armao wilde niet zeggen of er een kwaadaardig gezwel was ont dekt, maar beperkte zich ertoe te verklaren, dat „herstel wordt verwacht, als zich geen complica ties voordoen" Terwijl de sjah in een aparte kamer De Franse afdeling van de provisio nele IRA" een aanslag op haar le ven zou worden gepleegd. In Franse politiekringen zegt men nog nooit van een dergelijke IRA- afdeling te hebben gehoord. De koningin arriveerde voor een twee-daags privé-bezoek aan Frankrijk onder uiterst strenge veiligheidsmaatregelen. Zij heeft, vergezeld door onder ande re de vrouw van de Franse presi dent en de vrouw van de Engelse ambassadeur een rondtocht langs de befaamde Loire-kaste- len gemaakt. Gisteravond heeft zij op het Elysée gedineerd met president Valéry Giscard d'Es- taing. met nadruk dat hij in voor operatiepatiënten verbleef, hielden ongeveer 150 demon stranten voor het ziekenhuis een betoging tegen hem. Zij hadden spandoeken bij zich met op schriften als „Een vredige dood is te goed voor de sjah. Hij moet met bloed betalen". opdracht sprak van de provi nelen. "omdat de IRA (het Ierse Republikeinse Leger) niet achter ons plan staat". Beide vleugels van de IRA hebben in het verleden banden gehad met het verboden Bretonse be vrijdingsfront en het Bretonse bevrijdingsleger, die op beperkte schaal strijd voeren voor de onaf hankelijkheid van Bretagne. Er zijn op cultureel en op taalkundig gebied sterke banden tussen de Keltische bevolking van Bretag ne en Ierland. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Parijs zei niets te weten van een dergelijk dreige ment, maar voegde daaraan toe dat het uiteraard serieus wordt genomen. De Franse politie had in zijn ogen afdoende maatrege len getroffen om de veiligheid van de vorstin tijdens haar be zoek te waarborgen. Een woordvoerder van de IRA in Belfast heeft ontkend dat er plannen tot een aanslag op de Britse vorstin zijn. Ook een ge rucht als zou de IRA in Los An geles een aanslag willen plegen op de zuster van koningin Elisa beth, prinses Margaret, werd door hem ontkend. Foto: Koningin Elisabeth met me vrouw Giscard. ISTANBOEL - Tussen Turkije en Griekenland zijn de betrekkingen de laatste paar dagen vrij plotse ling verslechterd, waarvan beide partijen elkaar de schuld geven. Van Turkse zijde is gisteren be kendgemaakt dat de besprekin gen, die al jarenlang tussen de twee landen op het niveau van hoge ambtenaren van de ministe ries van buitenlandse zaken wer den gevoerd en in november in Ankara zouden worden voortge zet, zijn afgebroken. Er is wederzijds sprake van on vriendelijke uitzendingen op de tv, waarbij de vraag opdoemt hoe officieel deze instituten in beide landen moeten worden be schouwd. Op de Griekse tv kwam daags na de Turkse verkiezingen van 14 oktober een journalist aan het woord, die de wenselijkheid uitsprak van uitroeping door Griekenland van de territoriale 12-mijlszone in de Middellandse Zee, iets waarvan de Turken al vele malen hebben gezegd dat het tot oorlog zal leiden. n een andere uitzending was spra ke van .Smyrna, ons verloren vaderlandOok leidde de op winding over de bekroning met de Nobelprijs voor literatuur van de Griekse dichter Elytis, zanger van de Egeïsche Zee, tot menig commentaar .waarbij het Griekse karakter van deze zee werd be klemtoond en vreugde uitgespro ken dat dit nu ook internationaal was erkend. Een en ander leidde tot een in waar schuwende woorden gesteld commentaar op de Turkse editie. Maar ook de Turkse nationale veiligheidsraad waarin hoge militairen en politieke gezags dragers elkaar ontmoeten, kwam deze dagen met een waarschu wing aan het adres van Grie kenland, waarna zowel de demis sionaire premier Ecevit als de nu aantredende kabinetsformateur Demirel de Grieken op het hart drukten, geen misbruik te maken van de overgangssituatie in Tur kije omdatzoals Demirel het uit drukte, .gebleken is dat militaire avonturen altijd schadelijker uitvallen voor Griekenland dan voor Turkije" De Griekse minister van buiten landse zaken Rallis en zijn colle ga van defensie Averof hebben de crisis aan „Turkse binnenlandse factoren" toegeschreven. Velen in Griekenland zijn overigens van oordeel dat de klimaatsverslech teringen begonnen toen de Turkse minister van buitenlandse zaken Okcun daags na Karamanlis' reis naar Moskou, begin oktober, waarschuwde dat de Griekse fa ciliteiten voor schepen van de Sow jet-marine op een scheeps werf op het Egeïsche eiland Xyros het evenwicht verstoren in deze regionen, zoals vastgesteld in de verdragen van Lausanne (1923) en Parijs (1947). Van Griekse zijde werd hierop geantwoord dat het hier een bin nenlandse Griekse aangelegen heid betrof, en dat de Grieken nooit hadden geprotesteerd tegen de uitvoerige technische hulp verlening die Turkije zich al ja ren van de zijde van Russisch personeel laat welgevallen. De Griekse irritatie werd echter gro ter toen ook admiraal Shear, commandant van de zuidelijke strijdkrachten van de NAVO, de faciliteiten op Xyros bekritiseer de en liet weten dat hij tevergeefs inzage had proberen te krijgen in de tekst van de overeen komst". Men vermoedt in Griekenland dat bij de Turken de vrees meespeelt dat Moskou na Karamanlis' be zoek niet meer zulke overwegende bezwaren heeft tegen de Griekse uitroeping van de 12-mijlszone. Iets waarvan de Griekse regering blijft betogen dat zij zich haar rechten erop voorbehoudtzonder er vooralsnog in de praktijk toe over te gaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE CAÏRO - De Egyptische regering heeft met een aantal Oostenrijkse bouwondernemingen overeen stemming bereikt over de bouw van meer dan 500.000 flats in Egypte. Met de overeenkomst is een bedrag gemoeid van onge veer drie miljard gulden. De Oos tenrijkers zijn van plan jaarlijks zo'n 200.000 wooneenheden neer te zetten in een programma dat drie jaar duurt. Er gaat geen dag voorbij of in de hoofdstad stort wel een of ander huizenblok m elkaar, waardoor weer een aantal mensen dakloos wordt en in kampen buiten de stad moet worden onderge bracht. Het huizenprobleem hangt nauw samen met het probleem van de afwatering, het slechte wegennet en het Egypti sche huurstelsel, dat vernieu wing en onderhoud van huizen tegenwerkt. joen Egypte heeft met zijn ruim 41 mil- Sinds de bouw van de grote stuw dam in de Nijl bij Assoean, op de grens van Egypte en het zuidelij ke buurland Soedan, is de grondwaterspiegel in Egypte enorm gestegen omdat er wel voortdurend wordt bevloeid, maar niet voldoende wordt afge waterd. In Cairo heeft dat tot ge volg dat de grond steeds drassi- ger wordt en dat de fundamenten van veel huizenblokken letterlijk wegsmelten. In augustus stortte m het centrum van de stad een blok van 400 oude woningen par does in elkaar doordat de riole ring en de waterleiding onder het blok zo waren verzakt, dat de pij pen braken en de hele omgeving in een moeras werd herscha pen. i huizentekort dan een miljoen; een aantal dut jaarlijks drastisch stijgt. Het half miljoen nieuwe appartementen komt voorname lijk in de omgeving van de hoofd stad Cairo en Egyptes tweede stad, Alexandrië. Egypte is ook in onderhandeling met landen als Roemenië, Zuid-Korea en Cana da, terwijl ook enkele Nederland se consortiums bij de bouw van nieuwe steden in Egypte worden betrokken. Huisvesting is, naast voedsel, we genbouw, afwatering en tele communicatie, het voornaamste probleem waar de Egyptenaren op dit moment mee worstelen. De volkswijk Boulaq, waar een van de grote markten van de hoofd stad is gevestigd, zorgen de voor bij denderende vrachtauto's voor grote scheuren in de woningen, waarna instorting meestal niet lang op zich laat wachten. Het wereldberoemde Egyptisch museum, waar onder andere de schatten uit het graf van farao Toetanchamon zijn opgeslagen, dreigt ook al in te storten als niet snel met herstel wordt begonnen. De bouwwerkzaamheden aan di verse hotels in de omgeving van het museum en de aanleg van een enorm viaduct dat het verkeer tussen de aan weerszijden van de Nijl gelegen delen van de stad moet vergemakkelijken, ging el drllwerk gepaard, dat de i het al- Egyptische bevolking neemt elke De meeste oude huizen in Cairo, tien maanden met een miljoen zielen toe, en in de hoofdstad Cai ro bijvoorbeeld is het huisves tingsprobleem zo explosief, dat men zich ongerust begint te ma ken over de eventuele sociale on rust die eruit voortvloeit. gebouwd van tichelsteen i zon gedroogd leem, kunnen bo vendien niet tegen het sterk toe genomen verkeer dat zich door de nauwe straten van de binnen stad perst. In de bijna een half miljoen inwoners tellende lerlei scheuren zijn verschen zodat er nu een miljoenenpro gramma op stapel staat om de boel te redden. Het huurstelsel is een andere be langrijke oorzaak van het hui- zenverval. De huren in Egypte zijn vastgesteld onder het bewind van president Nasser zodat, uit gezonderd in de betrekkelijk kleine vrije sector daargelaten, er zo'n 25 jaar geen huurverhogin gen meer zijn geweest. Dat houdt in dat Egyptenaren voor een vierkamerwoning soms niet meer dan 25 gulden per maand huur betalen; nauwelijks vol doende om een loodgieter het sa nitair na te laten kijken. De huis bazen proberen dat op te lossen door hoge bedragen aan sleutel- In Cairo stort bijna dagelijks wel een huizenblok m elkaar. De regering van Egypte heeft nu besloten de komende drie jaar in het land een half miljoen nieuwe appartementen te bouwen. geld te vragen, die op kunnen lo pen tot 30.000 gulden voor een vierkamerflat, welk geld echter zelden of nooit in het opknappen van woningen wordt gesto ken. Aan de meeste oude woningen is derhalve in tientallen jaren niets meer gedaan, zodat zeker drie kwart van de stad Cairo en bijna geheel Alexandrie op ontstellen de wijze zyn verkrot. Het probleem is nagenoeg uitzicht loos, zo lijkt het. Met hun mini male salarissen - het gemiddelde loon bedraagt 150 gulden per maand - kunnen de meeste Egyp tenaren zich geen hogere huren veroorloven, terwijl de door de bevolkingsdruk enorm gestegen grondprijzen het voor de huisei genaar aantrekkelyker maken zijn womngbezit te zien instor ten. zodat nieuwe en meer huur opbrengende gebouwen kunnen worden neergezet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9