„Onder de Pannen" is uit de moeilijkheden Wegwijs in Leiden Bodemonderzoek in De Camp LEZERS SCHRIJVEN Mare Grond en plannen zijn er WUKCOMITE WORDT STICHTING International House heeft gastenverblijf DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent. kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36. tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Michelangelo Vanavond begint de Leidse Volksuniversiteit K&O met een sludiecursus onder de naam Michelangelo en zijn tijdgenoten De cursus wordt gegeven in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Lei den. De cursus omvat zes les sen. De eerste vier avonden zullen voornamelijk worden besteed aan het werk van Mi chelangelo, de laatste twee krijgen de cursisten een over zicht van het werk van Leo nardo da Vinei. Docente is mevr. drs. P. H. Friederich - Kuenen. De cursus begint om acht uur. S P-discussieavond De Leidse afdeling van de So cialistische Partij (SP) houdt vrijdagavond een discussie bijeenkomst over de gevolgen van de stakingen in de haven en bij de slepers in Rotterdam en de rol van de SP daarin. Verder zal er een diaserie worden vertoond. De bijeen komst wordt gehouden in het zaaltje van 'Ons Huis" aan de Groenesteeg 33. Aanvang 20 uur. Echtscheidingen De Vereniging van Gescheiden Mannen "Man '79" houdt vanavond een bijeenkomst in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Op de avond zal aan dacht worden besteed aan de plannen om te komen tot de oprichting van zogenaamde zelfhulpgroepen. Deze groe pen zijn erop gericht de ge scheiden mannen niet te leren leven met "het ervaren on recht", maar om zich strijd baar op te stellen tegen de wat genoemd wordt rechteloos heid. De bijeenkomst begint om acht uur Bingo-dansant In het Clubhuis "Klein Matillo" aan de Zaanstraat wordt vrijdagavond een bingo dansant georganiseerd. De toegang is gratis voor perso nen van 16 jaar en ouder Aanvang 20 uur. Surrealisten Defümcyclus "De Surrealisten" wordt vanavond in hel Kijk- huis voortgezet met de verto ning van een film van Juan Bunuel. In de hoofdrollen spelen Michel Piccoli en Liv Ullman. Het is een surrealis tisch liefdesdrama met horro- effectevEr zijn twee voor stellingen.De eerste begint om acht uur en de tweede om kwart over tien. Toegangs prijs f450. Foto-expositie In het Amro-bankgebouw aan de Stationsweg is tot en met 1 november een foto-expositiue te zien gewijd aan het jaar van het kind. Op de tentoon stelling hangen vijftig foto's die geselecteerd zijn door een jury bestaande uit Guus de JongMichel van der Plas Gerrit den Braber. Ruud Krol, Ria Bremer, Dick Bru- na, Martine Bijl en Bert Haanstra. De foto's kunnen bezichtigd worden tussen 9 uur 's ochtends en 4 uur 's middags. Pasar Gambir De echtgenote van burgemeester Vis opent vanavond om half acht de Pasar Gambir in de Leidse GroenoordhallenGe durende de avond wordt op deze exotische oosterse markt een show gegeven van klas sieke Indonesische kleder drachten terwijl ook de groep Magnet and Steel optreedt. Hengelsport HSV "Zuid-West" viste de zesde wedstrijd in de ringvaart. De vangst was slecht: 144 stuks met een gewicht van 10.835 gram. De uitslag was: 1. A Ruis 2050 gram (21 stuks), 2. W.Moenen 1500(16),3.H.v.d. Laan 1445 19), 4. C. Schouten 1380 (17), 5. H. Schouten 1160 (20) 6. H. Moenen 1080 (14), 7. I. Mazurel 840 (15), 8. G. v.d. Laan 750 (14) 9. D. Schouten 630 (8). Ik vraag me af hoe lang raadsbe sluiten bewaard dienen te blij ven. Of ze worden na elke zit tingsperiode van vier jaar door het nieuwe gekozen college ver nietigd? Het huidige college van B en W moet toch zeker op de hoogte zijn van de wijze waarop de demping Fundamenten kerk opgegraven LEIDEN - Dezer dagen is begon nen met bodemonderzoek in een van de oudste plaatsen van Lei den: De Camp. Tijdens de opgra vingen, die van belang zijn gezien de oudheidkundige waarde van deze omgeving, is men tot nu toe alleen nog maar gestuit op funde ringen van de Vrouwenkerk en een groot aantal stoffelijke resten van in die kerk begraven mensen. Voor de leek zijn dat weinig specta culaire zaken, maar deskundigen kunnen aan de hand van de vondsten vaststellen hoe een en ander er in vroeger eeuwen moet hebben uitgezien. Volgens een van de onderzoekers kunnen er misschien nog wel interessante vondsten op pathologisch gebied worden gedaan. "Vroeger was hier een armenhuis in de buurt. Mensen die daar kwamen mankeerden vaak wat. Als ze dood gingen lag het voor de hand dat ze in de buurt, in de kerk dus, werden begraven. Aan de hand van de stoffelijke resten kunnen wij nu nagaan met wat voor afwijkingen de mensen vroeger waren behebt". Op de plaats waar momenteel de opgravingen worden verricht wil de gemeente een plateau aanleg gen. Deze verhoging moet een functie als openbaar plein krij gen. De gemeente denkt deze his torische plaats in de Leidse bin nenstad op deze manier een ont moetingsfunctie te geven. Naast de aanleg van het plateau op de resten van de kerk moet her stel van de oude kerkmuren de historische plaats accentueren. De Vrouwenkerk, die tijdens de tachtig-jarige oorlog onder meer als paardenstal werd gebruikt, dateert uit de middeleeuwen en werd in de vorige eeuw op een paar muren na afgebroken. Op de plaats waar tot voor kort de school stond die diende als dagverblijf voor gehandicapten worden nu de fundamenten van de Vrouwenkerk blootgelegd. LEIDEN - Na enkele mislukte pogingen om een bestaand pand aan te trekken heeft de stichting "Onder de Pan nen" het oog laten vallen op een stuk bouwgrond. De stichting, die sinds de oprichting een project begeleide kamerbewoning wil realiseren, denkt op de grond aan de Heemskerkstraat drie eengezinswoningen te kunnen neerzetten. Behalve een mentor zou het complex onder dak moeten bieden aan twaalf tot veertien jongeren die (nog) niet zelfstandig kunnen of willen wonen. LEIDEN - Het wijkcomité Vree wijk wordt omgevormd tot een stichting. Op die manier kan het comité beter uit de voeten wan neer zaken die voor de buurt van belang zijn juridisch moeten worden begeleid. De leden van het buurtcomité na men de beslissing tot omzetting in een stichting op de grote buurtvergadering, die in Huize Groenhoven werd gehouden. Ook gingen bewoners van het noordelijk deel en zuidelijk deel van de Rijn- en Schiekade an dermaal met elkaar in discussie over verkeersmaatregelen voor de Rijn- en Schiekade. Voorzitter Pieter Kramers van het wijkcomité is opge volgd door Paul van Amersfoort. In het bestuur volgde verder de heer Kuiper mevrouw Van der Mark op. De omzetting in een stichting zal nog even op zich laten wachten. De leden van het buurtcomité moeten zich eerst nog uitspreken over een groot aantal statuten wijzigingen dat met de wijziging gepaard gaat. Zendamateurs veroordeeld r verslaggevers) DEN HAAG - Een 25-tal illegale ra diozendamateurs uit Zuid-Hol land is gisteren door de politie rechter mr. Borgart in Den Haag tot een boete en voorwaardelijke gevangenisstraffen veroordeeld. De radiozendamateurs, afkom stig uit o.m. Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk, Bodegraven, Rijnsburg, Noord wijkerhout, Den Haag en Delft, kregen in de meeste gevallen een boete van 300 gulden opgelegd en één week voorwaardelijke gevangenis straf. De in beslag genomen ap paratuur, die was uitgestald in de rechtszaal, werd verbeurd ver klaard. De grond is eigendom van de ge meente Leiden. Wethouder Ver boom (volkshuisvesting) heeft de stichting laten weten best bereid te zijn de grond in erfpacht uit te geven. Voorwaarde is wel dat het gebouw na voltooiing wordt be heerd door de stichting Huisves ting Werkende Jongeren. Dit omdat de wethouder niet het risi co wil lopen dat een project be geleide kamerbewoning in elkaar stort zodra de stichting "Onder de Pannen" één en ander niet meer kan bolwerken. Beide partijen zijn met die voor waarde inmiddels akkoord ge gaan. Huisvesting Werkende Jongeren is bereid het stuk grond aan te vragen op voorwaarde dat "Onder de Pannen" voor toe komstige bewoners en subsidie voor de mentor zorgt. Is de twee de eis nog aanleiding tot ondui delijkheden; gegadigden voor het complex zijn er meer dan vol doende. Nu al wordt de stichting regelmatig gepolst door zowel particulieren als instellingen die vragen of er al woonruimte voor handen is. Voor "Onder de Pannen' beteke nen die toezeggingen dat ze nu, twee jaar na de oprichting, daad werkelijk van start kan gaan. Voortgekomen uit de werkgroep hulpverlening was het oorspron kelijk de bedoeling van de stich ting een bestaand pand aan te kopen om er jongeren in onder te brengen. Zo had ze vergevorder de plannen om een pand aan de Zoeterwoudse Singel te betrek ken. Wegens te hoge kosten moest van dat plan worden afge zien. Nog onbekend is of het complex wordt gebouwd via de regeling één- en tweepersoonshuishou dens (de nota van Van Dam). In dat geval zouden de kamers als zelfstandige eenheden (met was- en kookgelegenheid) worden ge bouwd. Bestuurslid Jan Verver van "Onder de Pannen" denkt dat er al met al nog wel anderhalf jaar overheen gaat voordat het pand er staat. Tot die tijd hoopt hij tijdelijk el ders, in een bestaand pand een begin met het project te kunnen maken. Als alles volgens plein verloopt zal de stichting ook kunnen be schikken over de door het Ko ningin Juliana Fonds toegezegde start- en inrichtingssubsidie van 19.000 gulden. De subsidie gold voor een jaar (1978); de stichting moet nog gaan overleggen met het KJF of ze het geld ook op een later tiidstip kan krijgen. van de Mare tot stand is geko men, namelijk doordat in 1951 of 1952 de koningin zelf een uit spraak deed: "Dit is een open riool, dat moet dicht". Willen nu deze nieuwbakken wethouders en gemeenteraadsleden deze be slissing terzijde leggen, twintig miljoen gulden investeren voor weer een open riool? De Oranje- Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. gracht is weer open, hoe lang duurt het voordat deze gracht ook weer een open riool is? Winkeliers en LCC doen er goed aan eens bij de Kroon aan te kloppen. J.I. Tierolf Botermarkt 19a Leiden. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijek 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp 5l>rCt 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30—11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papeng Spreekuren ma. en vr. 14U 15-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. V.B.O.K. Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap, tel. 071-695724 Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDEN - Het "International Centre" van de Leidse uni versiteit opent woensdag 31 oktober officieel het nieuwe "gastenverblijf' van het In ternational House aan het Rapenburg 6. Het gasten verblijf telt elf kamers en één klein gezins-appartement. Het is bedoeld voor de eerste opvang van buitenlandse gas ten van de Leidse universi teit. De kosten voor een overnach ting variëren van vijftien tot veertig gulden. Men kan van de accommodatie van één dag tot één maand gebruik ma ken. De reservering moet schriftelijk gebeuren. Per studiejaar bezoeken ruim driehonderd buitenlandse relaties van de universiteit de Sleutelstad. Zij worden door gaans opgevangen door de gastvrouwen van het Interna tional House van de Leidse universiteit. Het Internatio nal House is oktober 1975 of ficieel geopend. Het veelomvattend en nog steeds groeiend management van het International House berust geheel bij vrijwillige organisatrices en gastvrou wen. Aan die werkzaamhe den, die van administratieve, horeca-, beheers- en van technische aard zijn, hebben drie dames een dagtaak. Volgens de Leidse universiteit is het International House belangrijk voor buitenlan ders om voor hun studie of hun onderzoek, sociale con tacten te vinden in een omge ving waar ze zich thuis voe len.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4