Nieuw schoolgebouw voor De Horst WAARDGRACHT GAAT OPEN 99 Tarieven voor kort-parkeren fors omhoog VVD wil experiment met vrije horeca-sluitingstij den 99 Bewoners „Noord" eisen tunnels Aandacht voorde ander oplossing van agressiviteit DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 LEIDEN Werkzaamheden beginnen in november LEIDEN - Morgen zal de aanbeste ding plaats hebben van de werk zaamheden verbonden aan het opengraven van de Waardgracht ten zuiden van de Oosterkerk straat. Waarschijnlijk zal nog in november met de uitvoering van het plan worden begonnen Dat antwoorden B en W van Leiden op schriftelijke vragen van het CDA-raadslid Vink. In de vragen had hij geconstateerd dat de directe omwonenden van de Waardgracht in grote meer derheid bezwaar hebben tegen de opengravingsplannen. Vink wil de weten of dat aanleiding zou zijn tot nader overleg met de be- wonders. Volgens B en W zijn er geen gege vens waaruit blijkt dat er zoveel bezwaren tegen het opengraven zijn. Wel is er een brief binnenge komen van de buurtcommissie Herengracht-Zijlsingel waarin bezwaren staan, maar volgens het Leidse college is die brief slechts ondertekend door 30 van de on geveer 200 bewoners van de Waardgracht. B en W zeggen verder dat het al of niet openhouden van de Waard gracht niet alleen voor de betref fende wijk speelt, maar ook op stedelijk niveau van belang is. Een dergelijke afweging heeft volgens het college plaats gehad in het kader van het bestem mingsplan voor het gebied tus sen Herengracht en Zijlsingel. In antwoord op de vragen van het CDA-raadslid Vink zeggen B en W niet bereid te zijn de aanbeste ding en gunning op de schorten. Men wijst erop dat op dit punt raadsbesluiten zijn genomen en dat ook de toezichthoudende overheid deze uitgave heeft goedgekeurd. "Daarmee heeft men uitdrukkelijk te kennen ge geven de uitgave verantwoord te vinden", aldus B en W. Bovendien wijst men erop dat het rijk vorig jaar in principe gelden beschikbaar heeft gesteld voor het opengraven van de Minne broersgracht, liggend in het ver lengde van de Waardgracht. Dat gebeurde toen in de wetenschap dat ook de Waardgracht in de toekomst open zou blijven. LEIDEN - "Die brand in februari heeft ons wel danig aan gepakt". Schoolleider A.L. Kimpel van de school voor buitengewoon onderwijs "De Horst" zegt het overtui gend. Even duidelijk is zijn opluchting over het feit dat 'De Horst", waarvan het tijdelijke schoolge bouw in het Morskwartier begin dit jaar praktisch geheel af brandde, sinds een aantal maan den in haar nieuwe - definitieve - onderkomen zit: de voormalige katholieke lagere Don Bosco- school aan de Beijerincklaan (Professorenwijk). Het geheel opgeknapte gebouw zal op 26 oktober officieel worden geopend. "De Horst", een school die zich volgens de wat minder populaire aanduiding bezig houdt met "zeer moeilijk op voedbare kinderen" heeft nu veel meer ruimte voor de 60 leerlingen dan aan de Morsweg. Een geluk bij het ongeluk van de brand in februari was dat de plannen voor definitieve huisvesting aan de Beijerincklaan op dat moment al rond waren. Er zijn nu grote klaslokalen, waar ook het overblijven van de leer lingen (die voor een groot deel van buiten Leiden komen) mo gelijk is en verder zijn er aparte ruimten voor verscheidene des kundigen die aan de school ver bonden zijn. Het forse schoolplein van de school zal gedeeltelijk worden ingericht met speelmateriaal dat is betaald door de Leidse Vrouwenraad. Na de brand organiseerde deze or ganisatie een actie. Schoolleider Kimpel is trouwens niet bang dat de school materieel op den duur nog veel zal ontbreken. Wat er Schoolleider A. L. Kimpel de brand was is óf in de ventaris al te vinden of zal daarin terugkeren, gelooft hij. "De Horst" groeit nog steeds. "Op dit moment loopt de aanmelding van kinderen door het lager on derwijs vrij goed. De tijd tussen aanmelding en plaatsing van een leerling op onze school is korter geworden. Het komt ook niet veel meer voor dat leerlingen van de lagere school op oudere leeftijd bij ons worden aangemeld. En gebeurt het, dan zeggen de ou ders vaak: hadden we dat maar eerder gedaan", aldus Kimpel. Met extra materiaal, extra leer krachten en speciale methoden kan "De Horst" een intensievere opvang bieden dan het lager on derwijs aan kinderen die zich daar niet kunnen handhaven. "Het gaat om kinderen die in hun omgang problemen hebben met volwassenen en leeftijdsgenoten. Als het lager onderwijs de moge lijkheden zou krijgen zouden ze die leerlingen misschien ook kunnen opvangen. Dat zou wel wenselijk zijn omdat er eigenlijk niets beter is dan dat kinderen in hun eigen situatie en bij hun ei gen vriendjes opgroeien", zegt Kimpel. De praktijk leert dat na plaatsing op "De Horst" ongeveer 2 tot 3 kin deren per jaar terug kunnen naar het lager onderwijs. Maar dan wel na intensief contact met de nieu we school. Kimpel: "Het mag dan eigenlijk niet meer fout gaan" In het schoolgebouw aan de Beije rincklaan gelooft de schoolleider binnen afzienbare tijd een "opti male situatie" te kunnen krijgen. Een goed gebouw: "De Horst" heeft er 8 jaar op moeten wach- Met borden met het opschrift "Tunnels Ja" in de hand trokken Leiden Noord-bewoners gistermiddag naar de vergadering van de gemeentelijke verkeerscommiss. erkeerscommissie rkeerscommissie. Zij werden op deze vergadering echter weinig wijzer. LEIDEN - Gewapend met borden met het geschrift „Tunnels Ja" hebben enige bewoners uit Lei- den-noord gistermiddag de ver gadering bezocht van de gemeen telijke verkeerscommissie. De bewoners voeren al geruime tijd actie voor een of meer tunnels onder de belangrijke verkeersa der de Willem de Zwijgerlaan. Bij hun actie worden zij gesteund Leiden ziet ton aan neus voorbijgaan 100.000 gulden waarschijnlijk aan haar neus voorbij zien gaan. De gemeente Voorscho ten zou dat bedrag nog aan Leiden schuldig zijn voor het in gezamenlijke opdracht maken van een verkeersplan, begin 1970. Volgens ambte naren van de gemeente Lei den is echter uit onderzoek gebleken, dat het bedrag niet meer op de gemeente Voor schoten te verhalen valt. Die conclusie zou door overleg met de provincie Zuid-Hol land zijn bevestigd. Eén en ander bleek gisteravond op een vergadering van de raadscommissie voor reke ningen. tij- Een planbegeleidingsgroep heeft zich twee jaar geleden op het standpunt gesteld dat er een tun nel moeten komen op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan met de Kooilaan. Volgens de be woners is er in die twee jaar een heleboel veranderd en is een tun nel op het kruispunt Sumatra- straat-Willem de Zwijgerlaan net zo urgent geworden. "In de onmiddellijke omgeving van dit kruispunt is een aantal objec ten gekomen welke enorm veel kinderen aantrekt, bijvoorbeeld zwembad De Zijl. Al die kinderen steken de Willem de Zwijgerlaan over terwijl de verkeerslichten op het kruispunt dikwijls niet wer ken en automobilisten herhaal delijk met hoge snelheid door het rode licht rijden", aldus een Lei- den-noord bewoonster gister middag in de verkeerscommis- Wethouder Waal liet de bewoners weten dat hij goed begreep dat het wat hun betreft geen kwestie dus tunnels op beide kruispun ten. De enige toezegging die de wethouder aan de bewoners kon doen was dat de aanleg van de tunnels in het verkeerscircula tieplan zal worden opgenomen. Maar dat betekent nog niet dat de tunnels er dan ook daadwerkelijk zullen komen want het is nog maar de vraag of de provincie de benodigde subsidie beschikbaar wil stellen. LEIDEN - In het Leidse stadhuis leven plannen om het parkeren in de binnenstad fors duurder te maken. Een half uur parkeren bij een "kort-parkeermeter" gaat als het allemaal doorgaat 75 cent kosten. Dit is nu twee kwartjes. Parkeren op een terrein met een parkeerautomaat moet volgens het ambtelijke plan inplaats van de huidige 75 cent per uur een gulden gaan kosten. De plannen om de parkeertarieven op te schroeven staan in een nota van het ambtelijk apparaat van de gemeente. De nota is nog niet in het college van burgemeester en wethouders besproken. De nieuwe tarieven zullen hoogst waarschijnlijk onderdeel uitma ken van de voorstellen bij de ge meentebegroting voor 1980. Leiden heeft vorig jaar al gepro beerd om de parkeertarieven te verhogen, maar dat stuitte op verzet bij de Kroon. Dezelfde voorstellen worden nu (in een iets andere vorm) weer aan de ge meenteraad gedaan. De vorm waarvoor nu is gekozen, is het verkorten van de parkeerduur per munt-eenheid. Kon men bij voorbeeld eerst 15 minuten par keren voor een kwartje, nu wordt dat bij de "kort-parkeer-meter" 10 minuten. De voorstellen passen in het beleid van de gemeente Leiden om par keren "kostendekkend" te ma ken, wat betekent dat de rond ne gen parkeercontroleurs uit de opbrengsten van de meters wor den betaald. In 1977, toen dat principe net was ingevoerd, is dat in elk geval niet gelukt. Dat bleek gisteravond op een vergadering van de raadscomissie voor de re keningen. Leiden heeft ip dat jaar een verlies van bijna een kwart miljoen gul den geleden op de exploitatie van parkeermeters en -automaten. Voor het raadslid Vink (CDA) was dat gisteravond aanleiding om een vraagteken te zetten ach ter het hele systeem van parkeer- gelden, omdat nu de mensen die zich wel aan de parkeerregeling houden in feite betalen voor het controleren van de niet-betalers. Het raadslid Beijen (PPR) deelt de bezwaren van Vink. Hij zei dat de parkeerwachters in feite moe ten worden betaald uit de op brengst van de uitgedeelde boe tes. Op dit moment gaan de boe- tegelden echter naar het ministe rie van justitie, wat hij een onjuis te regeling vindt. Mevrouw De Ridder (links achter de tafel) en brigadier Zand- stra (rechts) gisteren tijdens de thema-ochtend van de Leidse Vrouwenraad. op een thema-ochtend af. Niet deze vraag overigensmaar wat de oorzaken van agressief gedrag zijn en wat we eraan moeten doen waren de be langrijkste punten van ge sprek. Want hoewel de dames het misschien graag hadden horen ontkennenze weten da t sommige jongeren zich in elk geval agressief uiten, waar om ander§ dat thema. Ze zijn blij als hun eigen dochters en zonen, "de normale jeugd" noemde één van de dames dat gisteren, 's avonds weer veilig thuis zijn. "Ik heb na achttien jaar werken bij de kinderpolitie mijn ver trouwen in de jeugd nog niet verloren. Voor mij bestaat er alleen maar normale jeugd zei brigadier Zandstra. die één van de sprekers was. Maar de agressiviteit, onder invloed van alcohol en "nog bedenkelijker middelendie vooral in clubhuizen en in kantines van sportverenigin gen worden genoten, baart ook hem zorgen. "Een oplossing zien wij niet, in tegendeel, we vrezen dat het probleem alleen maar erger wordt. De politie kan alleen maar de symptomen bestrij den, ze is een uitvoerend or gaan van de overheidzonder eigen bevoegdheden. En het eigen gezag dat de politie vroeger had is verdwenen"In het aantasten van de oorzaak van de agressiviteit ziet Zandstra een grote taak voor het onderwijs weggelegd. "Want agressiviteit heeft ook te maken met een grotere per soonlijke vrijheid en de straf rechtelijke aanpak is daar niet aan aangepast" Hoe agressief gedrag bij de Leidse Boddaert-eentra wordt aangepakt vertelde mevrouw De Ridder die daar werkt als pedagoge. De doel stelling van de Boddaert-een tra. het vierde zal in december in Leiden Zuid-West worden geopend, is kinderen met op voedingsmoeilijkheden hel pen en te voorkomen dat ze uit huis worden geplaatst. Ze brengen een groot gedeelte van de dag, buiten schooltijd, in het centrum door om er te spelen, hun huiswerk te ma ken en te eten. De Boddaert- eentra betrekken het hele ge zin waaruit het kind komt in tensief bij hun werk omdat men ervan uit gaat dat de oorzaken van de problemen in het gezin liggen. "Agressief gedrag komt voort uit angst en een gebrek aan vertrou wen. Dat zien we zowel bij de kinderen als bij de ouders" zei mevrouw De Ridder. "In het centrum geven we het kind zoveel mogelijk ruimte om zichzelf te laten zien en om zelf meer greep op zijn situa tie te krijgen. We zijn bang dat als we ze in het centrum in het gareel laten lopen, ze hun agressiviteit ergens anders zullen uiten. En dan zie je vaak dat de aanval voor hen de beste verdediging is. Wij werken voortdurend met de spanning dat je de oorzaken van hun gedrag begrijpt en dus eigenlijk bereid bent het te tolereren, maar toch kun je niet tolereren dat ze alles ver nielen of andere kinderen slaan. We verbieden dus en brengen in het gezin ter spra ke wat wij zien als de oorza ken. Je kunt het best op agres sief gedrag reageren als je een relatie met het kind hebt,als je begrijpt wat de oorzaken zijn", vertelde mevrouw De Ridder. Brigadier Zandstra merkte na dit verhaal op: "Ze heeft me helemaal jaloers zitten ma ken. Dat je de kinderen met begrenst is binnen het cen trum heel respectabel, maar als een kind, en dat kan ook een kind van 23 jaar zijn,zich op straat agressief uit is dat duidelijk een appel. Ze zoeken een antwoord op de hun nog niet beantwoorde vraag: hoe ver kan ik gaan? Ze zoeken een grens, want een grens geeft zekerheid. En als ze dan op het politiebureau merken dat het allemaal wel meevalt, kun je er zeker van zijn dat je ze er heel snel weer te rug ziet" Het gesprek kwam op de maat schappelijke omsla ndigheden waarin agressiviteit voor komt. En de slotconclusie van de brigadier was: "De oplos sing is in eén woord te van gen: aandacht roor de ander. Het gebrek aan aandacht voor de ander is in de hand gewerkt door onze leefwijze, de stedebouw, onze manier van verplaatsen en ook door de televisie. We beginnen nu weer te ontdekken dat we el kaar nodig hebben en mis schien kan dathelpen de agressiviteit terug te drin gen". ADVERTENTIE C.C. Bender B.V Muziek. Service en Techniek. Hogen-ocrd 90. Leiatn. TeL: 07] -120097 LEIDEN - Volgens de WD-fractie dient er in Leiden een experi ment te worden genomen met ontheffing van de horeca-slui- tingstijden, en wel tot drie uur in het weekeinde (vrijdag- en zater dagavond) en tot twee uur voor de overige avonden. Daarbij moet het aan de betrokken horeca-exploitant worden over gelaten of deze wel of niet van de ontheffing gebruik wil maken. De burgemeester behoudt de be voegdheid om in geval van over treding de ontheffing al of niet tijdelijk in te trekken. De liberalen lanceerden deze ideeen begin deze week in een, zoals zij dat zelf noemen, notitie met betrekking tot het drank- en horecabeleid. Deze notitie is be doeld als bijdrage ter voorberei ding van de besluitvorming op het gebied van de horeca. Vol gens de WD moet er op korte termijn beslissingen worden ge nomen om een einde te maken aan de al jaren slepende horeca- kwestie in Leiden. In de VVD-notitie valt verder te le zen dat burgers en studenten ge lijke uitgaansmogelijkheden moeten hebben. Daarom bepleit de VVD één of twee café s nacht ontheffingen te verlenen tot zes uur in de ochtend. De locaties van deze zogenaamde nachtcafe's zouden door de gemeente in overleg met Horeca Nederland moeten worden bepaald Daar naast zouden de aan twintig zo genaamde c-vergunninghouders verleende ontheffingen, inclusief die van de studentensociéten moeten blijven gelden. Dit experiment mag volgens de VVD niet langer dan zes maan den duren waarna de gemeente raad een definitieve regeling vaststelt. Met betrekking tot de sexclubs stellen de liberalen zich nadruk kelijk op het standpunt dat de gemeente elke schijn van zeden meesterij moet vermijden. Spe ciale bepalingen met betrekking tot dergelijke clubs worden door hen van de hand gewezen. Het aanpassen van de omschrijving van "openbare vermakelijkheid" verdient volgens hen verre de voorkeur boven het opstellen van bepalingen die speciaal betrek king hebben op sexclubs. De aantrekkelijkheid van de bin nenstad ia naar de maning van da Leidse WD-fractic niet gediend met een overconcentratie van ho- recavestigingen in de Pieters- en Academie wijk. Een beperkte met betere parkeervoorzienin gen, zoals de omgeving van de Lammermarkt, ligt volgens de VVD meer voor de hand

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3