Fevenoord- Malmö» of „hgt gelijk! van Clemens Westerhof Kees Rijvers geeft PSY vrije hand „Dit is voor mij als trainer natuurlijk erg goede reclame DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 Twente-Ajax 14 november ZEIST (ANP) - De KNVB heeft de data vastgesteld van de inhaal wedstrijden in het betaalde voet bal. Het gaat hier om de wegens mist afgebroken en niet begon nen wedstrijden. Voor de wegens een incident afgebroken wed strijd NAC-Feyenoord is nog steeds geen nieuwe datum ge vonden. NEC-Sparta en FC Den Bosch- Eindhoven worden gespeeld op woensdag 31 oktober om 19.30 uur. FC Twente-Ajax wordt op nieuw gespeeld op woensdag 14 november om 19.30 uur. ROTTERDAM - Het lachen is ze nu wel vergaan. Vol ple zier hadden ze het aangehoord bij Malmö FF, toen Cle mens Westerhof bij één van de duels was komen spione ren en vernietigende conclusies had getrokken. "Dit Malmö is een amateurploegje. Dat wordt in de Kuip met 4-0 opgerold", had de hulptrainer van Feyenoord min zaam meegedeeld. Een boute uitspraak die breed uitge meten de Zweedse media had gehaald en die een geheel eigen leven was gaan leiden. In Malmö - waar de plaatse lijke voetballers en trainers nadien duidelijk en zeer iro nisch hadden laten doorschemeren dat zij Westerhof niet al te veel verstand van het tegenwoordige voetbal toe dichtten ("want het was toevallig wel onze beste uitwed strijd die hij had gezien") - én in Rotterdam. Jezek heb gemaakt. En dat ze daar zo gelachen hebben, nou ja.. Ik ben blij dat ik ze zoveel plezier heb bezorgd" Ook daar bestond hevige twijfel of de waarneming van de assistent- oefenmeester wel zo juist was geweest. En zelfs al was dat het geval, dan nog gaf het geen pas om zoiets ook openbaar uit te spreken. In het van voorzichtig heid bol staande voetbalwereld- je, zegje vooraf niet watje denkt en zeker niet als het een tegen stander betreft die pas nog in de Europa Cup I-finale heeft ge staan. Voor alles immers, moet voorkomen worden dat de oppo nent extra geprikkeld raakt, dus werd Westerhof ter verantwoor ding geroepen in de Kuip. Hij moest op het matje komen bij di recteur Peter Stephan, werd daarna in de pers sterk bekriti seerd, maar hield zijn oordeel staande. Zelfs toen Malmö-trai- ner Bob Houghton na aankomst in Rotterdam verteldê dat ze heel wat hadden afgelachen om die uitspraken, bleef Westerhof bij zijn standpunt. Terwijl de altijd serieuze hoofdcoach Vaclav Je zek veel moeite deed een rook gordijn aan te leggen, meldde zijn medewerker vlak voor het duel in de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup nog even: "Let maar op. Het wordt 3-0 als het tegenzit en 6-0 als het meezit". Het werd dus 4-0, waarmee zijn eerste voorspelling exact uit kwam. Westerhof kon naderhand dan ook uitvoerig triomferen. "Ik heb het nu prima naar mijn zin. Als de uitslag anders was ge weest, had ik me natuurlijk niet zo lekker gevoeld, maar eigenlijk heb ik geen moment getwijfeld. Datgene wat ik in Zweden heb gezien, is vanavond allemaal be vestigd. Malmö was in technisch en tactisch opzicht gewoon ont hutsend zwak. Precies zoals dat in het rapport stond dat ik voor Speelschema voor Oranje pas bekend in december PARIJS (AFP/ANP) - Op verzoek van de Ierse voetbalbond is de bijeenkomst tijdens welke het wedstrijdschema van groep 2 voor het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal van 1982 in Spanje wordt vastgesteld, ver schoven naar half december. De Ieren willen eerst de data van de wedstrijden van groep 4, waarin Engeland speelt, weten. De meeste Ierse internationals voet ballen in de Engelse league. De bijeenkomst vindt plaats in Brussel. Vertegenwoordigers van de voet balbonden van Nederland, Frankrijk, België, Ierland en Cy prus zouden aanvankelijk op 2 november over het wedstrijd schema vergaderen. Ingepakt Het was het enige vermaak wat de Zweden was vergund, want een maal in het veld lag louter "ellen de" op de spelers te wachten. Malmö werd voor 36.000 kijkers in de Rotterdamse Kuip profes sioneel ingepakt en retour ge zonden, als gold het een pakket voetballers dat verkeerd was be zorgd. Daar had het trouwens ook alle schijn van. Het Malmö van gisteravond was allerminst rijp voor het grote Europese werk. Zelfs zonder naar een hoog ni veau te reiken "We hebben de eerste helft slecht gespeeld" oordeelde Gerard v.d Lem) kon Feyenoord dat pijnlijk hard aan tonen. Uiteraard had Bob Houghton de nodige excuses voorhanden. Zo kon de jonge Engelsman terecht wijzen op de blessuregolf die zijn club heeft overspoeld, waardoor hij belangrijke krachten als Bo Larsson, Roland en Roy Anders- son, Staffan Tapper en Tore Cer- vin moest missen met als gevolg dat slechts acht man waren over gebleven van de ook al gehandi capte formatie die in mei aantrad tegen Nottingham Forest. Het toch al jonge team had daardoor gisteravond een nog jeugdiger aanzien gekregen, nu verdediger Ulf Martensson en de aanvallers Matts Arvidsson en Björn Nils- son hun opwachting maakten als spelers met erg weinig ervaring. Voetballers uit de Zweedse school, waarin pas sinds een jaar of vier een semi-professionalise- ringsproces op gang is gebracht, die bovendien verschrikkelijk snel met de realiteit van het echte beroepsvoetbal werden gecon fronteerd. Nog geen minuut was de wedstrijd aan de gang, of de eerste bal lag al achter doelman Jan Möller. Bij de eerste de beste aanval schoof Pe- tursson droog de 1-0 binnen na een voorzet van de later excelle rende Gerard van der Lem en een hakje van Jan Peters. Een gewel dige opsteker uiteraard voor de Rotterdammers, die daarvan ech ter zelf ook schrokken. De belof tevolle ouverture werd in ieder geval niet van een vervolg voor zien. Integendeel. Feyenoord zakte terug, ging knoeien. "Om dat we toch vrij angstig waren", aldus René Notten. "Malmö stond bij ons nog altijd bekend als een ploeg met één van de bes te defensies van Europa, die juist door dat verdedigende spel vorig seizoen de finale had gehaald. Daardoor werden we voorzichtig; we wilden zuinig zijn op die 1-0" Hard Gereserveerdheid, die achteraf on nodig bleek, maar die op dat moment wèl leidde tot de enige wedstrijdperiode, waarin Malmö nog enigszins kon hopen op een j de eerste de beste Feyenoordaanval de 1-0 in. Doelman Möller is kansloos. Links Ulf n het duel nog negatief zou opvallen. gunstig eindresultaat. Een klein half uurtje kon die illusie worden gekoesterd, met bikkelhard ver dedigen (Ulf Martensson kreeg de gele kaart) gekoppeld aan een incidentele uitval. Het gunstige perspectief smolt evenwel weg als sneeuw voor de zon, toen Feyenoord zichzelf terugvond Meer en meer ging Wim van Til, die de voorkeur had gekregen boven André Stafleu vanwege zijn grotere aanvallende kwalitei ten, over de geroutineerde spel maker Ljungberg heen, wat het Rotterdamse herstel versnelde. Het werd onderstreept met twee treffers. Opnieuw van Petursson, die van elf meter raak schoot na dat hij zelf was neergelegd door zijn directe tegenstander Mar tensson ("Die man bewoog hele maal niet en volgde me verder ook niet", verbaasde de ljslander zich later) en vervolgens van Van Deinsen. Op slag van rust den derde zijn schot, na een vrije trap van Wim Jansen, dwars door de Scandinavische muur naar de 3-0 die het matige voetbal compen seerde. En daarmee was voor de pauze al het grootste verschil tussen de twee ploegen blootgelegd. Houghton: "Dat verschil was niet zozeer zichtbaar in het veld, als- wel voor het doel. Daar toonde Feyenoord en vooral Petursson zich erg trefzeker en erg profes sioneel." De oefenmeester ging met die ana lyse geheel voorbij aan de tweede helft. In zijn geval terecht, omdat zijn lichtblauwe brigade daarin werkelijk helemaal niets te ver tellen had gehad. Zo weinig zelfs dat Ton van Engelen net zo goed in zijn zondagse pak het Feye- noord-doel had kunnen verdedi gen. Zo weinig dat René Notten zonder overdrijving kon stellen dat het "allemaal vrij simpel" was gegaan. "Ik vond ze minder dan Go Ahead Eagles", sprak de mid denvelder. "Ze konden alleen verdedigen, meer niet". Zelfs dat sterkste punt was bij Malmö gisteravond zeer slecht verzorgd. De afweer stoelde meer op intimidatie (Jezek:"Ik vond ze bikkelhard en die Kinvall was gewoon gemeen") en mankracht, dan op kwaliteit, zoals inmiddels afdoende was bewezen. Alleen omdat de Feyenoord-aanvallers, van wie de geblesseerde Van der Lem was ingeruild voor Bud ding, nogal eens in de buiten- spelval trapten, konden ze daarna nog slechts éénmaal profiteren van het feit dat de Zweedse de fensie op één lijn speelde. Via, alweer, Petursson, die daarmee nu ook eens op dit niveau uit de verf kwam. Op aangeven van Budding kopte hij de 4-0 in, waarmee Malmö in één wedstrijd werd geconfronteerd met even veel tegengoals als in het hele vo rige Europa Cup I-s Reden voor Notten om op te mer ken: "Als we nu de derde ronde niet halen, zijn we het niet waard om in het UEFA Cuptoernooi te spelen". Jezek toonde zich als al tijd voorzichtiger: "Ik had dit al nooit verwacht". Clemens Wes terhof wèl. Voor de Zweden had hij dan ook een ware gedaante verwisseling ondergaan: van komediant tot voetbalprofeet. Zei Bob Houghton: "Wat kan die man voorspellen. Daar heb ik respect voor. Doe hem de groeten PAUL DE TOMBE PSV mocht gisteravond van Kees Rijvers aanvallen. Saint Etienne on dervond de kracht van de Eindhovenaren. Adrie Koster kopt hier vallend de 2-0 in achter Curkovic. Farison heeft zich al verzoend met het noodlot EINDHOVEN (GPD) - De twee duels tegen de Spaanse koploper Real de Gijon bewezen het gelijk van Kees Rij vers, de eerste confrontatie in de tweede ronde van de UEFA-Cup tussen St.-Etienne en PSV bewees het gelijk van de spelers. „Man uitschakelen, sober voetballen, alleen het resultaat telt, waren de dwingende eisen die de Eindhovense trainer zijn mannen oplegde. De spelers voerden de opdrachten uit. hoewel links en rechts stevig gesput terd werd. De spandoeken „Wij willen meer vrijheid" ontbraken, maar die sfeer leefde wel bij Van Kraay, Wildschut, Poortvliet en de ande- Niet alleen om aan de wens van zijn spelers tegemoet te komen maar ook omdat de omstandigheden rijp waren, koos Rijvers gisteravond voor een concept dat meer vrijheid inhield voor zijn spelers. Twee keereerder bedacht hij een tactisch schaakspel dat tegen de Franse topclub niet het gewenste resultaat bracht. Een dubbele uitschakeling zonder Ivan Cur kovic gepasseerd te hebben. Een tweede reden voor een speelplan dat op aanvallen gebaseerd is lag in de vermoede zwakte van de Franse verde diging. Geblesseerde Jan Poortvliet die zich voorlopig niet zal laten opereren en van de partij: „We moesten nu niet achter hen aanlopen maar zij achter ons. De opdracht eerst je man uitschakelen en dan voetballen, hadden we niet meegekregen. We begrijpen best dat het in bepaalde duels nodig is, maar het ligt ons niet. We willen meer doen dan het uitschakelen van onze directe tegenstander" Gehoor Voor de toeschouwers is het te hopen dat Rijvers vaker gehoor geeft aan de aanvallende inspiraties van zijn mannen. PSV-St.Etienne werd een schitterend kijkspel. De Eindhovense ploeg viel aan, de Fransen trok ken zich niet terug voor eigen veste, maar kwamen eruit als dat maar even mogelijk was en toonden in die periode ijzersterk aan de bal te zijn. Een gevaarlijke opponent die door PSV met 2-0 aan de kant werd gezet. De veulens die door Rijvers een beperkt stukje gras toegewezen kregen, mochten nu verder draven. Jan Poortvliet: „Als je de bal hebt en je moet denken: mag ik naar voren, is het verantwoord, dan is de mogelijkheid voorbij. Die stringente opdrachten hadden we niet, we voetbalden zoals wij dat wilden" PSV, minder volgepompt met tactische opdrachten, leefde op en zorgde voor een verrukkelijk voetbalavondje. René van de Kerkhof stal de show in de openingsfase. Maandag nog zei Rijvers: „René krijgt een speciaal manchet dat hem mogelijk maakt te spelen. Maar ik zal daar alleen in geval van uiterste nood gebruik van maken". Dat leek niet het geval. Willy van der Kuylen, Huub Stevens en Jan Poortvliet trokken de voetbalschoenen aan en met Paul Posthuma en de zeven fitte man schappen had Rijvers een elftal gehad dat waardig tegenstand kon bie den. Een noodsituatie was niet aanwezig en toch koos de Brabandse oefenmeester voor z'n snelle linkerspits. Het is het risico waard ge weest. Van de Kerkhof viel niet te stoppen. „Honger naar de bal", verklaarde hij zijn uitstekende prestatie die bij elf minuten bekroond werd met een doelpunt. 371 Minuten had Curkovic PSV in de afgelopen jaren afge stopt, nu moest hij capituleren voor een schot dat vanaf de rand van het penaltygebied in zijn richting gezonden werd. Curkovic protesteerde nog omdat op het moment dat René van de Kerkhof uithaalde Harry Lubse zich in buitenspelpositie bevond. Vijf minuten later had Renè zijn onverwachte rentree nog meer glans kunnen geven. Hij profiteerde van een te zachte terugspeelbal en wees de Franse defensie vervolgens op hun zwakte: een gebrek aan snelheid. Curkovic bezwoor het gevaar, zoals St.Etienne via Santini twee minuten later het gevaar-Van de Kerkhof lamlegde. Een aanslag op de benen die zeer ten onrechte niet bestraft werd met rood. De vrees voor een gebro ken knieschijf bleek ongegrond. Renè: „De aanhechtingen van mijn knie zijn geraakt. Ik hoop niet dat het lang gaat duren, uit tegen St.-Etienne wil ik er weer bij zijn" Lankmoedigheid De Zweedse scheidsrechter Ericsson die eerder de fout maakte een over treding van Ernie Brandts tegen de voortreffelijk spelende Johnny Rep niet te bestraffen, kreeg het na zijn lankmoedigheid ten opzichte van de beul Santini moeilijk. Natrappen en grove charges werden een normale zaak. Rijvers maande zijn mannen vanaf de kant tot rust. PSV speelde die harde fase van het duel met tien man omdat de Eindho vense trainer wachtte met het inzetten van een nieuwe man. Hij aarzelde tussen Posthuma en Willy van de Kerkhof. Toen de keuze op de laatste viel, moest er nog een speciale bandage aangebracht worden Met de openingsgoal had PSV zijn doel bereikt. Rijvers: „Vooraf was ik tevre den geweest met 1-0". Achteraf niet. PSV kreeg voor de pauze vier riante mogelijkheden en benutte er één Het najagen van een tweede goal hoorde niet tot de opdrachten voor de tweede helft. Piet Wildschut werd de bewaking opgedragen van de uitstekende middenvelder Larios, die in de eerste helft enkele keren profiteerde van de vrijheid die een aanvallend PSV bood. Het gevaar was daarmee niet verdwenen. St.-Etienne bleek goed op waarde geschat door de talrijke spionnen: een formatie die sterke met zwakke momen ten afwisselt. Kort voor rust een zwakke fase, PSV had in die periode uit moeten lopen. Na de tweede treffer van Adrie Koster kende men een sterk kwartier. Voorstopper Janvion bemoeide zich met de aanval, La rios dribbelde enkele keren in de richting van Jan van Beveren en Johnny Rep bood zich steeds gevaarlijk aan. Huub Stevens, de bewaker van de Nederlander in Franse dienst: „Rep voetbalde sterk. Onbereken baar als altijd. Hele perioden had je geen kind aan hem en dan was hij ROTTERDAM - In stilte ge noot hij van zijn triomf. Als of Clemens Westerhof zojuist de voetbaltoto had gewon nen, zo vierde hij na de UEFA Cup-botsing Feyenoord- Malmo FF zijn privéfeestje. In werkelijkheid had de as sistent-trainer van Feye noord ze niet alle dertien op een rijtje gezet, maar slechts één uitslag goed voorspeld. De eerder in Zweden tot Neer- lands grootste komediant uitgeroepen hulpkracht van Vaclav Jezek voelde zich in zijn rol van geslaagd koffie dikkijker duidelijk op zijn gemak. Met de keiharde fei ten in de hand veegde de Arnhemmer in één vloeiende beweging alle Zweedse spot van tafel. "Die trainer van die lui, die Houghton, die schijnt beweerd te hebben dat Malmo in die door mij bezochte uitwedstrijd tegen Hammerby zijn beste sei zoenprestatie heeft geleverd. Als die man dat werkelijk heeft gezegd, durf ik te stel len dat hij de leiding heeft over een stel gasten, dat niet kan voetballen", weerlegde hij na de door hem zo gewen ste 4-0 Feyenoord-zege de veronderstelling van Bob Houghton "dat die Wester hof waarschijnlijk had zit ten slapen". "Dat Malmo leeft gewoon ver boven zijn stand", hakte Westerhof verder met de hotte bijl op de kritiek van de Engelse trai ner in. "Die jongens, die mis sen stuk voor stuk toch alles wat een topvoetbalier heb ben moet. Vanavond is dat opnieuw duidelijk gewor den. Alle hallen, die ze voor hun voeten kregen, gingen richting tweede ring. Daar om ben ik voor Houghton zo blij dat hij die kerels onder zijn hoede heeft. Die man is in ieder geval zeker van zijn baan. Want hij heeft die Zweden nog zo ontzettend veel te Ieren", sprak Wester hof, die zich, zijn rake voor spelling van de 4-0 uitslag ten spijt, in de toekomst wel twee keer zal bedenken voordat hij zich aan een nieuwe wedstrijdprognose zal wagen. Want ik heb door die ene uitspraak een hoop geouwehoer gekregen. Voor taan verwijs ik iedereen maar naar Jezek. Ik ben uit eindelijk hier assistent- trainer en niet ik, maar hij heeft de supervisie over Feyenoord. Of ik die beslis sing onder druk van het be stuur heb genomen? Ach, we hebben gewoon een goed ge sprek gehad... Belangrijk voor mij is in ieder geval dat ik nu niet ben afgegaan". "Ja en dat heb je wel aan ons te danken", riepen vervolgens Gerard v.d. Lem en Wim van Til in koor uit. "Daarom wordt het tijd dat je met een rondje over de brug komt". Waarop Westerhof: "Moet je die twee nu horen. Het lijkt wel alsof ze een topclub heb ben verslagen en niet een stel goedwillende amateurs. Ik heb in ieder geval de voldoe ning dat ik het in Zweden toch nog niet zo slecht blijk te hebben gezien. En dat is voor mij als trainer alleen maar een goede reclame"... GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15