Blik in de weekbladei Duizenden pagina's persoonlijke ervaringen voor honderd gulden te koop KISEVIERS DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 DEN HAAG - Voor wie het nog niet wist: mr. L. R. J. Ridder van Rappard, oud-burgemeester van Gorin- chem, weet het nog steeds beter. Dat is de onont koombare indruk na het lezen van de ruim duizend pa gina's persoonlijke ervaringen van "de Ridder" als burgemeester voor, in en direct na de Tweede We reldoorlog. „Hoe was het ook alweer?", is de vraag die Van Rappard zich telkens weer stelt. Het ant woord is elke keer hetzelfde: „In elk geval anders dan dr. Lou de Jong het in zijn officiële geschied schrijving over de Tweede Wereldoorlog heeft neergezet" Hoewel mr. Van Rappard in zijn inleiding stelt dat het niet om een autobiografie gaat, komt de lezer die erin slaagt de twee delen door te werken heel wat te weten over de achtergron den van de oud-burgemees ter. Zijn autoritaire houding - die hem zijn hele leven heeft gekenmerkt en hem ook de felste voor- en tegenstanders heeft opgeleverd - had hij al vroeg. Zijn vader-die rechter in Tiel was en Tweede-Ka merlid was voor de toenmali ge conservatieve liberale par tij - waarschuwde hem daar zelfs voor tijdens zijn studen tentijd in Utrecht. Dat heeft echter niet geholpen. „Per soonlijk heb ik nooit erg zwaar getild aan die geladen term", zo schrijft Van Rap pard in zijn boek. Schimpscheuten Vanuit die achtergrond zijn ook de vele schimpscheuten aan het adres van dr. Lou de Jong begrijpelijk, vooral omdat die nogal tot een negatief oordeel komt over een aantal mensen van wie mr. Van Rappard een hoge dunk had. Daarbij speelt volgens de Ridder mee dat bij De Jong zijn jood-zijn auto matisch'tot frustraties leidt. Volgens Van Rappard was het gevolg hiervan dat De Jong de oorzaken van het an tisemitisme alleen zocht in christelijk ressentiment. Er zijn echter, zo stelt de oud burgemeester van Gorin- chem in zijn boek, nog meer oorzaken van antisemitisme „De weigering van het over grote deel der joden tot elke assimilatie en integratie, ge paard gaande met een bewust gekozen „apartheid" kon moeilijk anders dan tot een blijvende vervreemding lei den. Hoe weinig plafcht men dientengevolge elkanders taal te verstaan? En bij dit al les plachten de onbetwistbaar aanwezige verschillen in ge aardheid, levensinstelling, physieke raskenmerken en uiteindelijke heilsverwach ting de toch al aanwezige irri tatie alleen maar te verster ken." Geen commentaar Dr. Lou de Jong wilde niet rea geren op de aanvallen aan zijn adres in het boek van Van Rappard. „Ik heb er geen commentaar op. Het boek' heb ik ook niet ter inzage ge kregen. Van Rappards me ning ken ik deels uit een briefwisseling die ik enkele jaren geleden met hem heb gehad. Ik doe met die kritiek wat ik met alle soortgelijke ui tingen placht te doen. Als er nieuwe feiten in voorkomen, wijzig ik mijn visie. Is er al leen maar kritiek, dan kom ik daar in mijn slotdeel op te rug". Volgens een woordvoerder van uitgeverij Boom in Meppel bestaat er voor het boek van de Ridder - dat bijna honderd gulden kost-veel belangstel ling. „Tot onze verbazing hebben wij bij de voorinteke ningen reacties uit het hele land gekregen. Kennelijk zien de mensen het verhaal wat Ridder van Rappard te ver tellen heeft als een stuk be langwekkende geschiedenis. Hij is natuurlijk een markant figuur die de zaken goed uit een kan zetten. Het boek is een onverkorte weergave van zijn verhaal, waaruit niets weggelaten is" Dat is aan het bij tijden archaï sche woordgebruik dan ook wel goed te merken. Er wordt enorm uitgeweid over allerlei plaatselijke zaken in Van Rappards eerste gemeente Zoelen en zijn tweede - en laatste - gemeente Gorin- chem. Voor inwoners van die plaatsen mag dat misschien nog wel boeiend zijn, voor buitenstaanders is het boek soms wel erg langdradig. Dat Van Rappard ooit een functie in de internationale bijenteelt vervuld heeft, is op zich als anekdotebron interessant, maar om er een heel hoofd stuk aan te wijden is teveel van het goede. Het enige leuke in dit verband is de vermelding dat toen Van Rappard in 1939 solliciteerde naar de vacante burgemees terspost in Gorinchem, hij de de koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. Van Karnebeek, de stuipen op het lijf joeg. „Toen hij mijn toege stoken hand zou grijpen, stootte hij die onder de kreet van ajakkes met afgrijzen van zich af. Dat was op zichzelf nog niet eens zo verwonder lijk, omdat dit lichaamsdeel vanwege dertien bijensteken dermate opgezwollen was, dat de heer Van Karnebeek de indruk moet hebben gekre gen dat hij de hand van een reuzepad of van een olifant dreigde te schudden" Geruchten Over de gezindheid van burge meester Van Rappard deden in en na de oorlog verschil lende (kwade) geruchten de ronde. In zijn boek probeert de Ridder daaraan voor eens en voor goed een eind aan te maken. Het probleem waar hij vooral mee worstelde, is de geschiedenis in te gaan als „de burgemeester in oorlogs tijd". Moest hij aanblijven, ook al ging wat de Duitsers van hem vroegen tegen zijn geweten en zijn interpretatie van de ambtsinstructies in, om te voorkomen dat er een slechtere Nederlander op zijn plaats zou komen? Het ant woord van Van Rappard hierop is zeer beslist. Het niet- weggaan van zijn post baseert hij op de geheime „Aanwij zingen die de burgemees ters in 1937 ontvingen van de regering voor het geval van een vijandelijke inval. Daarin stond onder meer dat be stuurders op hun post moes ten blijven en er in het belang van de bevolking naar moes ten streven het bestuur onder de gewijzigde omstandighe den zo goed mogelijk door gang te laten vinden. Wel moesten ze de bevelen van de Nederlandse regering zoveel mogelijk opvolgen. Zon bevel werd in februari 1943 door Radio Oranje gegeven toen in de bestuurlijke wereld het zogenaamde Leidersprin cipe werd ingevoerd, waarbij de macht in de handen van de burgemeesters kwam te lig gen. Hieraan gaf Van Rap pard echter geen gehoor, om dat volgens hem die oproep berustte op een verkeerde in terpretatie van de situatie in Nederland en de bestuurs ambtenaren er bovendien niet mee uit de voeten kon den. Kort daarna, in juli 1943, werd de burgemeester van Gorinchem gearresteerd om dat hij had meegedaan aan een burgemeestersprotest te gen de ontvolking en ont krachting van Nederland. Gijzelaar Hij belandde uiteindelijk in het gijzelaarskamp Sint-Mi- chiesgestel, waar hij vooral opzien baarde door zijn standpunt over hoe het ge- meentebestel er na de oorlog zou moeten uitzien. Geheel in overeenstemming met zijn autoritaire opvatting bepleit te de Ridder een radicale wij ziging van de bestuursver- houding. Net zoals een aantal andere „vernieuwers" pleitte hij voor een sterk gezag van de vorst. „Deze hoort noch buiten de persoonlijke, noch buiten de politieke verant woordelijkheid te staan. Het koningschap als ornament is volksbedrog, de persoon van de vorst onwaardig en ver laagt deze tot een schertsfi guur en zijn onderdanen tot figuranten bij een weinig zin vol kijkspel" Deze gedachte van een sterk persoonlijk gezag van de Oranjes leefde bij meer men- het gijzelaarskamp, zo als onlangs nog helder naar voren is gebracht door Ma deion de Keizer in haar boek De Gijzelaars van Sint-Mi chielsgestel. Zijn stellingna- me bracht Van Rappard in de hoek van degenen die een Leidersbeginsel aanhingen, in wezen de verlichte regent die wel zal bepalen wat goed voor zijn mensen is. Hoewel hij zichzelf van die beschul diging wil vrijpleiten, komt die tendens toch op veel plaatsen in het boek van Van Rappard naar voren. Fascist? Dat doet haast vanzelf de vraag naar voren komen of Van Rappard als fascist moet worden aangemerkt. Als daaronder verstaan zou wor den een aanhanger van de NSB of iemand met een pro- Duitse instelling, dan kan dat verwijt terecht terzijde ge schoven worden. Iets anders wordt het wanneer men er de groep mensen onder verstaat die hangen naar het idee van een sterke man (of vrouw) die leiding geeft en daartoe voor al op grond van afkomst ge schikt wordt geacht. Opvallend in dit verband is Van Rappards eigen vermelding dat hij voor de oorlog een ge trouw lezer was van het fas cistische weekblad De Waag. Doelstelling van dat blad, ge steund door de toenmalige Shell-directeur Henri Deter- ding. was „verdediging der christelijke beschaving en de westerse cultuur tegen god- looze stofgelovigheid en vals internationalisme". Dr. Lou de Jong plaatst in zijn ge- schiedsschrijving deze verte genwoordiger van het groot kapitaal duidelijk in de fascis tische en antisemitische hoek. Hier wil Van Rappard echter niets van weten. Voor hem is Sir Henry Deterding een vooruitziende geest die „niet zonder reden het com munistische stelsel als een kwaadaardig maatschappe lijk ziekteverschijnsel zag". Kort na de Duitse bezetting zei Van Rappard zijn abonne ment op het blad op, omdat er een agressief artikel in stond waarin schimpend werd ge sproken over de vlucht van de koningin naar Engeland. Met de inhoud van het blad was de Ridder het echter eens, getui ge zijn brief aan de redactie van het weekblad die hij in zijn boek afdrukt. Optelsom Met een eenvoudig optelsom metje zou zo een antwoord op de vraag gegeven kunnen worden of Van Rappard een fascist was. Als een autoriteit op het gebied van de Tweede Wereldoorlog als De Jong het blad De Waag aanmerkt als fascisitisch en Van Rappard instemde met de inhoud van dat blad, mag hij dan geen fascist genoemd worden? Eigenlijk is het antwoord op die vraag niet zo belangrijk. Het is uiteraard een kwestie van etikettering. Maar wat uit het boek van Van Rappard wel duidelijk naar voren komt, la dat hij een standsvertegen woordiger - een regent - van de oude stempel is. „Hij ver toefde graag te midden van de bevolking bij nationale ge beurtenissenzo wordt de Ridder gekarakteriseerd in het persbericht van de uitge ver. Ook dat past helemaal in het beeld van de minzame re gent. Naast alle kritiek die op een fi guur van Van Rappard mo gelijk is. heeft hij het gelijk op één punt aan zijn kant. Dat betreft de kritiek op de na oorlogse zuivering, de Bin nenlandse Strijdkrachten en het Militair Gezag. Vooral in het eerste jaar na de oorlog zijn er veel mensen ten on rechte verdacht gemaakt en veroordeeld. Pie periode - het blijkt ook uit het vorig jaar verschenen boek van prof. Belinfante over de bijzondere rechtspleging - is bepaald geen periode waar we met trots op terug kunnen kijken. Daarvoor was het allemaal te chaotisch en - in sommige gevallen - duidelijk on rechtvaardig wat er op zuive- nngsgebied gebeurde. Ne derland ging met een kater de vrede in en wilde het daarom allemaal het liefst maar verge ten. Gezien de stroom van boeken over de oorlog en de direct daarop volgende pe riode is daaraan nu wel een einde gekomen. afgedrukt. Een bijzonder boeiende woordenstrijd waarbij Frost imponeert met zijn feno menale kennis van het oorlogs gebeuren in het Verre Oosten. In HP de eerste aflevering serie gesprekken met men van de criminaliteit hun beroep hebben gemaakt. Een antiekdief, die als eerste aan het woord komt, bekent bijna elke antiquair in Amsterdam te hebben gepakt. "Ja, het klinkt ongelooflijk maar toch is het zo. Vroeger was een antiquair niet beveiligd. De stuk ken stonden zo in de etalage. Eind zestiger jaren, die tijd. Ik ben eens bij een zaak geweest die net die dag was geopend. De bloemstukken stonden nog vers in de etalage en verder lag het vol zilver en goud: prachtig goed. Meteen 's nachts de hele handel leeggehaald. Die man is er toen gelijk mee uitgescheden". Drie bekende columnisten, Simon Carmiggelt, Renate Rubinstein en Kees van Kooten, praatten over hun bezigheden en dat van collega's. Een nogal melig ge sprek waarin men elkaar flink wat complimenten toeschuift. Op de vraag of ze altijd al columnist wilden worden antwoordt Koot "Ik wilde Carmiggelt wor den" en Rubinstein zegt: "Goh, ik wilde Kees van Kooten worden". Delen van het geruchtmakende in terview van David Frost met de voormalige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Kis singer, staan integraal in de HP De Tijd bevat deze week artikelen die niet meer dan het predikaat 'matig interessant' verdienen. Het meest schokkend is nog de bijdrage over de zogenaamde stroomstraf voor zwakzinnigen. Met behulp van een elektrische handprikker, die gedurende een seconde een behoorlijke stroom stoot geeft, worden mensen met zelfverwondend gedrag gestraft. De meningen over deze therapie zijn verdeeld. De ene hulpverle ner zegt: "In bepaalde gevallen is het nodig en dan moet je wel"; een ander meent: "Het toepassen van de stroomstraf is kwaad met kwaad uitdrijven". Medewerker Wam de Moor roemt de roman Opwaaiende zomerjur ken van de 26-jarige schrijver Oek de Jong. De Moor vindt dat De Jong met dit boek "de stortvloed van pessimistische uitslagen die de literatuur ons aanreikt dooi breekt" en hij noemt Opwaaiende zomerjurken één van de hoogtepunten in de romanliteratuur van de jaren ze ventig. Voorts een ooggetuigeverslag van de toestand in het Middenameri- kaanse El Salvador wa.;r pro gressieve militairen onlangs een staatsgreep uitvoerden. Een lei der van een verzetsgroepering zegt "De junta heeft ons opge roepen de strijd te staken. We moeten vertrouwen hebben in haar goede voornemens. Binnen een paar dagen zal ze ons ant woord weten: We gaan de straat op, we zullen stakingen uitroe pen en demonstraties organise ren. De nieuwe machthebbers zullen voelen wat het is zonder steun van het volk te regeren" De deze week aftredende D'66- voorzitter Jan Glastra van Loon ziet voorlopig in de WD nog geen regeringspartner "Er is nog geen spoor van vernieuwing, be halve op enkele ondergeschikte terreinen. In kabinet en parle ment gaat de WD een geheel an dere kant op dan D'66. Zeker wanneer Wiegel straks weer lijst trekker wordt is de WD een res tauratieve partij die naar het her stel van de oude economische verhoudingen streeft". Als een ware politicus gooit Glastra van Loon echter niet de deur volledig in het slot want even verder in het VN-interview zegt hij: "Het is in de toekomst wellicht toch moge lijk om tot zakelijke afsparaken te komen met de WD. Die partij zal zich er in ieder geval beter aan houden dan het CDA". Het omslagartikel gaat over acute problemen met kernafval in Zeeland. Deze provincie staat voor de moeilijke keus: óf drie maal meer kernafval óf 1300 werklozen. En dat alles als gevolg van een uiterst ongunstig con tract dat de Zeeuwse electrici- teitsmaatschappij PZEM vorig jaar heeft moeten sluiten met een Franse firma. De Russische dissident Boekowski toont zich een voorstander van een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Tekstdichter en journalist Miehei van der Plas daarentegen ziet het liefst dat de Spelen van politieke 'smetten' blijven gevrijwaard. Van der Plas: "We zullen graag zien dat anderen respect tonen voor onze vlag en ons volkslied; we ZUlIetl dus ook zelf respect moeten heb ben voor vlag en volkslied van anderen". Columnist Piet Grijs maakt zich evenals vorige week weer gewel dig boos over de geschiedschrij ving van dr. Lou de Jong. Grijs: "Wie een objectief oordeel wil uitspreken over de Londense koningin, die moet allereerst tot de conclusie komen dat zij het grote vermogen bezat, net als de Oranjes voor en na haar, om haar vertrouwen te geven aan charla tans, oplichters, vleiers, gods dienstwaanzinnigen en wonder dokters. Wie dat eenmaal weet kan ook zonder moeite de zaak Van't Sant in het juiste licht In het kleurenkatern artikelen over de handel in veiligheid en de we deropstanding van de Ku Klux Klan. Suzanne Bischoff, het 29-jarige kamerlid van D'66, bekent in EM dat ze het politiek werk soms nog niet zo goed begrijpt. Maar zt wordt op die momenten getroost door oudere collega's die haar zeggen dat ze het allemaal nog wel leert. "Het is verre van een voudig, de politiek. Als je het goed doet is het een hondebaan, als je het slecht doet een luize- baan", zegt Suzanne Bischoff die door interviewer Wim Bavelaar wordt omschreven als een weinig feministisch ogende volksverte genwoordigster. Wat dat dan ook mag betekenen. Prins Charles, de toekomstige ko ning van Engeland, wordt opge voerd als een onzekere en eenza me figuur die moeite heeft zijn rol in het leven te vinden. Ten op zichte van vrouwelijk schoon be toont Charles overigens weinig schroomvalligheid. Vele dames hebben reeds zijn levenspad ge kruist maar aan een huwelijk lijkt de prins vooralsnog niet te den ken. Bij de bookmakers is lady Sarah Spencer favoriet. Onder de kop 'CDA-kembom on der het kabinet' wordt de moei lijke positie van defensie-minis ter Scholten gekenschetst. Hij moet op het punt van de kernwa penvernieuwing opboksen tegen grote weerstanden in de kamer fractie van zijn eigen CDA. Vol gens EM zijn de argumenten van de minister straks sterke troeven in het kamerdebat waarin onge twijfeld ook de "exponenten van de anti-moderniseringslobby", De Boer en Fnnking, zich zullen Jos Brink, die niet uit de publici teitsmedia is weg te branden, heeft een nieuwe musical. Mas kerade. geschreven. Die musical schijnt leuk te zijn, volgens EM. hervormd nederland FNV-voorzitter Wim Kok heeft geen ambitie in een politieke car rière. Hij zegt "Ik ben belang stellend maar passief PvdA-lid. Ik word voor meer dan honderd procent opgeslokt door m'n werk. En ik heb niet het gevoel dat ik erg geschikt ben om in de politieke slangenkuil te opere ren. In de politiek viert het indi vidualisme hoogtij. In de vakbe weging is veel meer sprake van collegiaal bestuur en gezamenlijk beleid. Ik zou er veel moeite mee hebben over te stappen". In de rubriek Het Vingertje wordt staatssecretaris Smit-Kroes on der de loep genomen. "U bent misschien ook al ziek van alle krantenfoto's van mevrouw Smit-Kroes. Natuurlijk doet ze dat voor een deel zelf. Dat erkent ze ook ronduit. Ook haar beleid moet verkocht worden en ze ziet er niet tegenop van de splitten in haar rok gebruik te maken om haar doeleinden te bereiken. Dat is één kant van de zaak. De ande re kant is dat de Nederlandse kranten er ziekelijk alert op zijn om juist haar met haar fratsen (een helm op, een T-shirt aan van Blij dat ik rij) op grote foto's af te drukken" BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11