Wapenbeheersing voorwaarde voor modernisering ,Veel invloed VVD in kabinet Verzet tegen benoeming Aantjes in Omroepraad Flirt van PvdA gênant Lubbers: CDA wil VVD niet tegemoet komen Slapende militairen veroordeeld Minister Schol ten van defensie: Storing in computer salaris komt later BINNENLAND VVD-leider Rietkerk in Lisse: 99 (Van één onzer verslaggevers) LISSE - De VVD zal onverkort blijven vasthouden aan z'n standpunt dat de rente-aftrek van hypotheken voor het ei gen huis onaangetast moet blijven. Dat heeft VVD-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer, Rietkefk, gisteravond tijdens een spreekbeurt in Lisse duidelijk gemaakt. Vol gens de liberale voorman zal een aantasting van de renteaf trek de door de WD gewen ste ontwikkeling naar meer eigen woning bezit frustre ren. Ook zag hij niets in het stellen van een grens (zoals het CDA wil bij hypotheken van 400.000 gulden en hoger) omdat het punt van de rente aftrek dan pas echt een poli tieke speelbal wordt waarbij de grens gemakkelijk kan worden verlaagd. Rietkerk: "Wij hebben een dui delijk standpunt en overval len het CDA hier niet mee. We betogen dit al ruim een jaar. Gezien de intrekking door het CDA van een motie over deze zaak heb ik goede hoop dat het niet zal uitdraaien op een ernstig conflict". De WD- leider wekte gisteravond de indruk niet zwaar te tillen aan de tegenstellingen die de af gelopen weken tussen de WD en het CDA aan het licht zijn getreden (behalve over de rente-aftrek bijvoorbeeld ook over zaken als de Paralym pics, de kernwapens en de af topping van de prijscompen satie). "We zijn nou eenmaal verschillende partijen die over bepaalde zaken anders denken", was de opvatting van de WD'er die wel uitge breid inging op de naar zijn mening verdienstelijke ver richtingen van het kabinet Van Agt/Wiegel. Rietkerk noemde onder meer het rege ringsbeleid ten aanzien van de inflatie ("is lager dan el ders in Europa"), de werk loosheid ("loopt niet verder op ondanks de olieprijsstij gingen"), de export ("ont wikkelt zich gunstig") en de minderheidsgroepen ("is een apart beleid voor gecreëerd"). Fel haalde Rietkerk uit naar oppositieleider Den Uyl van de PvdA: "Het is gewoon gê nant te zien hoe Den Uyl hen gelt naar samenwerking met het CDA. Vorig jaar werd het programma van het CDA af gekraakt, dit jaar kwam Den Uyl bij de algemene be schouwingen opeens met het verhaal dat er tussen de PvdA en het CDA zoveel program matische overeenstemming bestaat. Alsof het CDA-pro- gramma veranderd zou zijn". Weinig goede woorden had Rietkerk eveneens over voor D'66. De houding van die par tij noemde hij onduidelijk en elitair. )e kernwapenproblematiek kwam gisteravond in Lisse ook ter sprake. Volgens Riet kerk is vernieuwing van kernwapens en eventuele sta tionering in Nederland daar van niet te vermijden. De WD'er. "Rusland is met de uitbouw van de SS-20-raket een geweldig overwicht aan het bewerkstelligen. Onder handelen met lege handen heeft geen zin. Rusland heeft alleen respect voor een tegen stander die bereid is tot ver sterking en vernieuwing van kernwapens. Bovendien is het bezwaarlijk als Nederland zich in NAVO-verband met een afwijkend standpunt zou isoleren. Je stelt jezelf dan buitenspel en ie ontloopt bo- vendien je verantwoordelijk heid door je achter een ander te verschuilen". DEN HAAG (GPD) - Het CDA is niet van plan de VVD tege moet te komen in de me ningsverschillen over de kernbewapening en de hypo theekrente. Dit valt op te ma ken uit de opmerkingen van CDA-fractieleider Lubbers gisteravond in Lisse. Hij wees de coalitiepartner nadrukke lijk op de afspraken, die over beide onderwerpen werden gemaakt bij de vorming van het kabinet-Van Agt. „Wij zullen ook de WD aan de uit voering ervan houden", aldus Lubbers. Volgens Lubbers is het juist veeleer zo dat de PvdA op een aantal sociaal-economische punten het CDA is gaan vol gen. Hij wijst dan ook sugges ties dat het CDA zal hengelen naar samenwerk ng met de PvdA van de hand. „Hoezeer de heer Den Uyl momenteel ook naar obuigti wij zijn een samenwerking in dit kabinet aangegaan voor déze parlementaire periode" zei Lubbers. „Het CDA heeft vanaf het aller eerste Bestek-debat een dui delijke lijn getrokken. Daar waarbij op deelterreinen soms ook dezelfde conclusies uitkomen als de PvdA of D'66, zullen wij die inzichten Smit-Kroes verdedigt optreden van liberalen 99 SON (GPD) - „De invloed van de liberale bewindslieden in het beleid is duidelijk en on miskenbaar. Degenen die stellen dat de liberalen in het kabinet door de pomp zijn gegaan, hebben ongelijk. De feiten bewijzen dat. Ze heb ben echter andere doeleinden voor ogen. Zij willen af van dit kabinet, en nu hun dit via de christen-democraten niet lukt, proberen ze het door on vrede te kweken in WD- kring", aldus staatssecretaris Smit-Kroes gisteravond op een partijbijeenkomst in het Brabantse Son. Mevr. Smit-Kroes hield haar gehoor voor dat onder dit ka binet, ondanks de Iraanse oliecrisis Nederland, de laag ste inflatie van de westerse industrielanden heeft, lager zelfs dan Duitsland. Terwijl ten tijde van de oliecrisis in 1973 onder het kabinet-Den Uyl de werkloosheid steeg met 80.000 werkzoekenden, is die werkloosheid nu niet ge stegen. Er is sprake van een evenwichtig en actief bui tenlands beleid, de aftrek van de hypotheekrente is ge handhaafd en er wordt geen vermogenswinstbelasting in gevoerd. Onder dit kabinet zal bovendien het woning bouwprogramma worden verhoogd. Het niet doorgaan van de infla tiecorrectie voor de volle honderd procent valt te be treuren, maar is onvermijde lijk om de koopkracht van de inkomens tot éénmaal mo daal (32.000) en zo mogelijk tot tweemaal modaal te handhaven, zoals is afgespro ken in het regeerakkoord. Het verschil met volledige infla tiecorrectie betekent overi gens slechts dat bij een be lastbaar inkomen van 120.000 gulden per jaar een verzwa ring optreedt van 15 gulden per jaar. Dus waar praten wij eigenlijk over, vroeg de staatssecretaris zich af. Zou het kabinet-Den Uyl op dit moment aan het bewind zijn, dan zouden we nu geconfron teerd worden met een verdere beperking van de inflatiecor rectie voor inkomens boven de 50.000 gulden, een zwaar dere belasting voor energie- intensieve produkten, aftop ping van de prijscompensatie en invoering van een vermo genswinstbelasting, aldus mevr. Smit-Kroes. Het voornaamste probleem dat dient te worden aangepakt, is volgens een recente NIPO- enquéte de werkloosheid. Een knelpunt daarin vormt, volgens de staatssecretaris, het verschil tussen vraag en aanbod van arbeidskrachten. Er is sprake van 200.000 werklozen en 100.000 moeilijk vervulbare vacatures. Onder de werklozen maken gehuw de vrouwen en schoolverla ters het grootste deel uit. Dat betekent dat meer aandacht zal moeten worden besteed aan het vervulbaar maken voor vrouwen van bepaalde omscho- banen er ling. Het dient bijvoorbeeld een normaal verschijnsel te wor den, dat vrouwen een hef truck bedienen, net zo goed als mannen. Het is volgens de staatssecretaris bijvoorbeeld te gek, dat in Rijnmond men sen in de scheepsbouw werkloos worden waarvoor krokodilletranen in de Kamer worden gestort en dat in die zelfde scheepsbouw op enige afstand geen personeel te krijgen is. Betere vacaturemelding en ge gevensverstrekking zullen noodzakelijk zijn om dit soort knelpunten op te heffen. Het kabinet is geen voorstander van een loonmaatregel. Wat de resultaten van het huidige beleid betreft, wanneer de werkloosheid in Nederland gelijk blijft terwijl die in de omringende landen stijgt, dan betekent dat volgens de staatssecretaris dat dit kabi net het goed doet. niet prijsgeven, louter we gens de oppositionele ver houdingen. Integendeel, het CDA zal haar eigen koers be houden". Lubbers wees er voorts op dat het kabinetsbeleid duidelijk succes heeft. Zo noemde hij de vermindering van de infla tie tot ongeveer 4 procent, waardoor de concurrentiepo sitie van het bedrijfsleven is verbeterd. Ook hebben de in vesteringen zich hersteld, terwijl de werkloosheid on danks sombere perspectie ven niet gestegen is. In Dordrecht verwees de libe rale sociaal-economische woordvoerder De Korte de al ternatieve begroting van de PvdA naar de prullenmand. Dit plan zou hebben geleid tot nog hogere lasten voor het bedrijfsleven en stijgende werkloosheid. „Met Den Uyl als premier zal volgend jaar elke extra verdiende gulden in zijn geheel naar de over heid en de sociale zekerheid gaan", aldus De Korte. „Voor lonen en bedrijven is er dan niets". En D'66 blijkt volgens hem niets anders te zijn dan een aanhangwagen van de PvdA op sociaal-economisch terrein. DEN HAAG (GPD) - Nederland zal niet met een besluit tot modernisering van de kernwapens van de NAVO ak koord kunnen gaan, als daar geen concreet voorstel voor wapenbeheersing aan is gekoppeld. Over dat voorstel moet dan vervolgens met de Russen worden onderhan deld. De wapenbeheersing weegt voor de Nederlandse regering zeer zwaar. Dat heeft minister Scholten (defen sie) gisteren gezegd tegen David Aaron, de plaatsvervangend vei ligheidsadviseur van de Ameri kaanse president. Deze maakt ADVERTENTIE momenteel een ronde langs een aantal Europese NAVO-landen om daar te praten over de moder nisering van de Westerse kern bewapening, in antwoord op on der meer de nieuwe Russische SS-20-raket. Over de inhoud van de besprekin gen weigerde men gisteren ver der iets mee te delen. Een defen siewoordvoerder noemde het „een goed en openhartig ge sprek", de gebruikelijke kwalifi catie van dit soort ontmoetingen. Er zijn, volgens hem, geen con crete voorstellen aan Nederland gedaan. Aangenomen mag wor den dat Aaron er bij de Neder landse defensieminister wel op heeft aangedrongen in december toch maar vooral met de moder niseringsplannen van de NAVO akkoord te gaan. SALT-2 De Amerikanen hechten daar zeer veel belang aan, maar in Neder landse politieke kringen bestaan grote bezwaren. Scholten heeft in het gesprek benadrukt dat Ne derland zich niet onvoorwaarde lijk aan een moderniseringsbe- sluit kan binden zolang het SALT-2-akkoord - over de be perking van strategische wapens - niet is goedgekeurd. In het gesprek werd volgens Haag se bronnen duidelijk dat de Ame rikanen zich zeer wel bewust zijn van de problemen die een uitstel van die SALT-goedkeuring bij de discussie over modernisering kan opleveren. Scholten heeft voor Aaron de houding van de Tweede Kamer en kabinet uit eengezet, daarbij het belang dat aan het terugdringen vap de rol van de kernbewapening wordt gehecht onderstrepend, aldus de defensiewoordvoerder. Belangrijk Hoe belangrijk de Amerikanen het moderniseringsbesluit vinden, blijkt ook wel uit de aanwezig heid in het gezelschap van twee topambtenaren van de Ameri kaanse departementen van bui tenlandse zaken en defensie, Ri chard Bartholomew en David McGiffert. Zij waren voorzitter van twee NAVO-werkgroepen, waarvan de een onlangs advi seerde tot het installeren van maar liefst 572 nieuwe atoomra ketten in Centraal-Europa, waar onder in Nederland, en de ander met voorstellen voor wapenbe heersing kwam, die gelijk met het moderniseringsbesluit zouden kunnen worden aangeboden. Deze twee funtionanssen hebben hun standpunten gisteren aan topambtenaren van de Neder landse ministeries van buiten landse zaken en defensie uiteen gezet. Volgens de defensie- woordvoerder was het doel daar van vooral „het op elkaar af stemmen van de nu verder te vol gen procedures". Die procedure houdt in dat tijdens de NAVO-topconferentie in Brussel op 11 en 12 december een besluit wordt genomen. Voor die tijd komt de Nucleaire Plan Groep van de NAVO op 13 en 14 november bijeen in Den Haag, om in eerste ronde over deze zaak te spreken. De beide rapporten van de NAVO-werkgroepen, waarin de voorstellen zijn vervat, zijn op enkele hoofdpunten na nog steeds geheim. NUNSPEET - De bestuurder van deze auto. waarvan op de foto nog slechts een deel herkenbaar is. kwam gisteren bij Nunspeet om het leven, toen hij met zijn auto frontaal tegen een met vloeibaar gas geladen tankwagen opreed. Het restant van zijn vernielde auto belandde in een greppel (links van de tankwagen). In verband met explosiegevaar werd de omgeving van het ongeluk afgezet. ADVERTENTIE waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn AMSTERDAM (ANP) - Door een storing in een onderdeel van een van de computers die bij IBM in Zoetermeer worden gebruikt voor de salarisadministratie van een aantal Nederlandse bedrij ven, krijgt een onbekend aantal werknemers het salaris over oktober enige dagen later dan gebruikelijk op bank- of giroreke ning. Volgens een woordvoerder van IBM zou de vertraging één tot twee dagen duren. Hoeveel mensen hun salaris nu later zullen krijgen, kon de woordvoerder niet zeggen omdat de gegevens over bedrijven die hun salarisadministratie door IBM laten doen, vertrouwelijk zijn. Geldboetes voor Libanoneaneers ARNHEM (GPD) - „Natuurlijk is dit een ernstige zaak. Een schildwacht heeft een verant woordelijke taak en moet volle dig kunnen worden vertrouwd. Maar de inzet van deze Libanon- gangers was goed. Zij hebben zich zeker niet zonder meer aan de slaap overgegeven. Integen deel, zij hebben er tegen gevoch ten". Dat zei gistermiddag de au diteur-militair mr. J. Bekkering van de Arnhemse arrondisse mentskrijgsraad tegen vier dienstplichtig en van het VN-dc- tachement die tijdens hun wachtdienst op verschillende posten in Libanon in slaap waren gevallen. Tegen elk van hen eiste mr. Bekke ring een boete van f300,-. Het viertal, een 19-jarige Haagse kor poraal, een even oude Arnhemse soldaat en twee 21-jarige soldaten uit Dordrecht en Klazinaveen, had op verschillende data in april, mei en juni van dit jaar elk op verschillende posten hun plicht als schildwacht verzaakt. Overmand door vermoeidheid en gebrek aan slaap waren zij inge dommeld In alle gevallen hadden de kapi teins en de commandanten van de vier gewezen op de moeilijke omstandigheden waaronder de wacht verricht moest worden, de hier en daar slaapverwekkend hoge temperaturen en de over het algemeen goede inzet van hun ondergeschikten. „Spijtig", noemde mr. Bekkering het dat de vier Libanon-gangers niet in Li banon berecht hadden kunnen worden, zodat dit nu nog in Arn hem moest gebeuren. Voor de rechtspraak in Libanon waren de verdachten te laat gedagvaard; zij keerden toen al weer terug naar Nederland. President mr. P. E. Kloots van de krijgsraad veroordeelde drie mi litairen conform de eis van de au diteur-militair tot een boete van f 300,-. De vierde soldaat, die door gebrek aan mankracht was inge zet terwijl hij eigenlijk geen dienst had. werd veroordeeld tot een boete van DEN HAAG (GPD) - Ten minste vier leden van de Omroepraad, het belangrijkste adviesorgaan van de minister van CRM inzake omroepaangelegenheden, stap pen op als het kabinet in zijn voornemen volhardt de voorma lige voorzitter van de CDA-fractie in de T\\ cede Kamer, mr W Aan tjes, te benoemen tot voorzitter van dit belangrijke college. De Omroepraad bestaat uit 15 le den, die om de veertien dagen vergaderen. De voorzitter krijgt een honorarium. Mr. J. Dreijber burgemeester van Zwolle, heeft tot volle tevredenheid van het college het voorzitterschap van de Omroepraad sinds het vertrek van mr. J. van der Lee, waarge nomen. Het college vindt dan ook dat Dreijber in de eerste plaats in aanmerking komt voor de functie van voorzitter. In elk geval weigert een van de le den van de raad categorisch met Aantjes om de tafel te gaan zitten vanwege diens oorlogsverleden. De andere drie. die zullen ver trekken als Aantjes tot voorzitter wordt benoemd, hebben er overwegende bezwaren tegen dat de vroegere CDA-leider een poli- tieke carrière heeft kunnen op bouwen door zijn verleden te verdoezelen. WD'er, mr. Dreijber. die voordat hij burgemeester van Zwolle werd, wethouder van Leiden en burgemeester van Middelburg was, wordt algemeen bestuurlijk als zeer bekwaam gekenschetst en een „enorme doorzetter" ge noemd. Bovendien zou hij een man zyn die voorde broodnodige continuïteit in het voorzitter schap van de Omroepraad kan zorgdragen Het meest is de Omroepraad ge griefd door het feit dat de minis ter van CRM, mevrouw Garde niers, vorige week schriftelijk aan Dreijber heeft laten weten dat zij Aantjes had benaderd. Dit wordt door de meeste leden van het college als een uiterst onaan gename gang van zaken be schouwd Voor sommige leden is deze handelwijze tegenover de waarnemend voorzitter zelfs volledig „onverteerbaar' Deze leden zien het eigenmachtig op treden van de CDA-bewinds- vrouw, die geen voorafgaande contact heeft willen opnemen met mr. Dreijber, als een poging \.m het CDA Aantyet aan aan baan te helpen, waardoor deze verder zou afzien van een kandi- daatschap voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Aantjes zou door het CDA ook al zijn be naderd voor een functie in de Raad voor de Ruimtelyke Orde ning.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7