Vakbondsleden in de haven wij zen plan cao af Binnen twintig jaar zijn vijf honderd kerncentrales nodig Tijdens rumoerige vergadering in Rotterdam Economische groei van W."Duitsland neemt af Varkensvlees moet weer normaal de grens over De Graaf wil andere verdeling wao-premie Tarieven apotheker omhoog ECONOMIE Automatische inlichtingen over aankomst van charters SCHILHOL (ANP) - Per 1 novem ber zullen telefonische inlich tingen over de aankomsttijden van chartervluchten op de luchthaven Schiphol via een au tomatische antwoordgever ver strekt worden. Hiervoor is een nieuw telefoonnummer 020-5110666 ingesteld. Met het invoeren van het automa tische systeem hoopt men het bestaande inlichtingennummer 020-5110432 voor een belangrijk deel te ontlasten. Dit nummer blijft wel gehandhaafd voor in formatie over andere vluchten en algemene inlichtingen. Volgens de luchthaven is het be langrijk dat mensen die het nieuwe nummer draaien het vluchtnummer weten van de vlucht waarover men informa tie wil hebben. Volgens de luchthaven vergeten reizigers maar al te vaak dit vluchtnum mer, dat achterop het ticket staat, bij de thuisblijvers achter te laten. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 22 oktober 1979. Andijvie p. kg. 0.35-0.40,boerekool 0.58-0.61, snijbonen I 3.60, groene kool 0.48-0.50, spitskool 0.31, bospeen II bos 0.72-1.-, Waspeen AI p.kist 5.20-7.40, All 3.60-4.60, BI 9.40-12.20, Cl 5.20-6.80, CII 2.60-3.30. Aanvoer 108.720. breekpeen BI 3.—3.40, Bil 1.80-2-, schorseneren A p. kg 1.75, spinazie- 6 UUIEN 0.13, krul- peterse.50. Specificatie bloemkool 6p.bak I 0.77-0.87, 6 II 0.24-0.39, 8 I 0.76-0.80, 8 II 0.30-0.43 12 I 0.53, 15 I 0.35. Aanvoer 9.132 LEIDEN - Veemarkt Aanvoer op de markt van dinsdag 3831; Totale aanvoer 5585; slachtrunderen 735; gebruiksvee 300; graskalveren 96; nuchtere kalveren 1285; veulens/pony's 20; varkens 837; biggen 122; schapen of lammeren 803; bokken of geiten 133. Slachtvee (per kilogram geslacht ge wicht): stieren eerste kwaliteit 7,25 tot 7,95; stieren tweede kwaliteit 6,80 tot 7,15; vaarzen eerste kwaliteit 7,25 tot 7,90; vaarzen tweede kwaliteit 5,70 tot 7,30; koeien eerste kwaliteit 6,80 tot 7,80; koeien tweede kwaliteit 5,90 tot 6,25; koeien derde kwaliteit 5,50 tot 5,75; worstkoeien 4,50 tot 5,55; extra kw. en dikbillen 9,00 tot 14.00. Nuchtere slachtkalveren (per kilogram levend gewicht): 1,25 tot 2,00. Slachtzeugen (per kilogram levend ge wicht): 2,70 tot 2,80. Gebruiksvee (per stuk): melk- en kalf- koeien 1625 tot 2650; varekoeien 1200 tot 2100; pinken 1050 tot 1600; graskalveren 500 tot 1000; nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 425 tot 600, zwart 350 tot 500; biggen 100 tot 105; schapen 160 tot 200; lammeren 160 tot 210; veulens/po ny's 250 tot 700; geiten 20 tot 100. Toelichtingen (respectievelijk aanvoer, handel, prijzen): slachtrunderen rede lijk. redelijk, als maandag is iets stijver; kalf- en melkkoeien redelijk, rustig, sta biel; varekoeien redelijk, redelijk, sta biel; vaarzen en pinken redelijk, rede lijk, iets hoger; graskalveren redelijk, redelijk, stabiel; nuchtere kalveren re delijk, vlot, stabiel; paarden/pony's ma tig, redelijk, stabiel; varkens ruim, rede lijk. stabiel; lopers en biggen matig, ma tig, stabiel; schapen en lammeren rede lijk, goed, stabiel; geiten redelijk, rede lijk, stabiel. WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Istanbul LAS Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis o Ei I EsicB onbew. 11 4 onbew. 11 2 onbew. 11 2 onbew. 10 1 onbew. 12 2 onbew. 10 5 onbew. 10 2 onbew. 10 2 onbew. 11 5 onbew. 10 2 zwaar bew. 11 9 zwaar bew. 17 12 ona 12 "l I regen 13 8 II zwaar bew. 4 -2 i regen 11 6 geh. bew. 12 6 0i licht bew. 8 -8 i zwaar bew. 21 13 i regen 14 10 onbew. 24 1 licht bew. 23 1 zwaar bew. 8 zwaar bpw. 20 1 zwaar bew. 7 zwaar bew. 12 zwaar bew. 21 1 geh. bew. 21 1 half bew. 24 2 zwaar bew. 29 zwaar bew. onbew. 26 i AMSTERDAM (GPD) - Zelfs bij een geringe groei van de vraag naar energie en een doelmatiger gebruik zijn de komende 20 jaar 500 kerncen trales, 600 nieuwe kolenmij nen, zes nieuwe aardgasvel den ter grootte van het Gro ningse veld en zeven nieuwe grote olievelden in de (niet- communistische) wereld ver eist. Omdat de ontwikkeling van zulke projecten vele jaren vergt, moeten nu de beslissin gen worden genomen. De overheid zou moeten bij springen om de enorme inves teringen mogelijk te maken. Deze harde conclusies legde de topman van Shell, president directeur De Bruyne, voor aan een energiecongres dat gisteren in Amsterdam werd gehouden. De Rotterdamse professor Peter Odell vocht dit "geloof in schaarste" aan olie heftig aan. Doordat de OPEC-lan- den, die de oliemarkt beheer sen, de toevoer beperken, is er nu sprake van een crisis. Maar dat is volgens Odell een politiek-economische crisis. In werkelijkheid zijn er tot 2020 genoeg olievoorraden. Shell-topman tijdens energie-symposium: Odell's recept luidt: nu dras tisch besparen, de eigen pro- duktie zo hoog mogelijk op voeren en zoveel mogelijk nieuwe bronnen aanboren buiten de OPEC-landen. Zo vermindert de afhankelijk heid tegenover de OPEC. Vanuit een betere onderhan delingspositie kan daarna worden gewerkt aan energie plannen voor de langere ter mijn. Als woordvoerder van de OPEC merkte de Algerijn Ahmed Said op dat er nog helemaal geen echte crisis is geweest. Die zal echter onvermijdelijk zijn als het Westen blijft wei geren haast te maken met be sparingen en met het ontwik kelen van nieuwe energie bronnen. Dan zullen de olie voorraden uitgeput raken. Angst Tijdens het symposium stond Odell vrijwel alleen met zijn optimistische visie op de olie voorraden. Ook minister Van Aardenne (economische za ken) wees er in zijn openings rede op dat waarschijnlijk onvermijdelijk binnen twee jaar besloten moet worden tot gebruik van kernenergie en steenkool. Ook tijdens dit congres bestond onenigheid over de cijfers: op welke olievoorraad mag men rekenen? Tegenover de strikte opvatting van de OPEC - al leen rekening houden met wat bewezen voorraad is - stond Odell met meer geloof in de groeiende kennis en technolo gie op het gebied van olie winning. Hij wees op de ge stage ontwikkeling van de cij fers in de afgelopen 20 jaar en vroeg: "Kunnen we nu ineens niet meer verder?" Volgens hem zijn grote gebieden, vooral in de Derde Wereld, nog nauwelijks onderzocht. Hij was bezorgd over dit "ge brek aan vertrouwen in het eigen systeem". Juist door de ze "onwetenschappelijke" angst wordt niet genoeg geïn vesteerd in exploratie van nieuwe gebieden. Dit, en de politiek in diverse westerse landen om zuinig aan te doen met de eigen voorraden, is oorzaak van de schaarste. "Men zet de zaken op zijn kop. Terwijl deze schaarste op kor te termijn het grote gevaar is, neemt men maatregelen voor de langere termijn". De Bruyne bestreed deze opvat tingen. Hij wees er op dat Shell al jarenlang in de Derde Wereld opereert. Hij noemde projecten in Pakistan en Tan zania. "De uitgaven aan ex ploratie staan op een uitzon derlijk hoog niveau, het is meer dan ooit". Over mogelijke investeringen merkte De Bruyne verder op dat bij de huidige zeer hoge prijzen op de vrije oliemarkt (de ,'spotmarkethet renda bel kan worden om andere energiebronnenbijvoorbeeld zonne-energie, te ontwikke len. "De prijs is hoog genoeg om een kans te wagen geld te steken in die ontwikkelin gen". De Bruyne betreurde het dat Shell in de voorgaande jaren flink wat geld heeft ge stoken in de ontwikkeling van kerncentrales. "De bouwpro jecten zijn gestopt, er wordt alleen nog maar onderzoek gedaan", verklaarde hij. ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een rumoerige vergade ring van het district west van de Vervoersbonden FNV gisteravond in Rotterdam hebben de aanwezige leden het arbeidsvoorwaardenplan van de bonden voor 1980 afgewezen. Andere leden hadden het beleid van de vak bonden 's morgens al afgekeurd. Voornaamste reden voor de afwij zing is, dat het plan geen concrete voorstellen bevat die de handha ving van de koopkracht kunnen garanderen. De leden zien in het plan een voortzetting van het ma- tigingsbeleid, dat zij resoluut af wijzen. Er waren ruim 200 mensen uit de vervoerssector aanwezig. De mo tie, waarin het vakbondsplan werd afgekeurd, kreeg de steun van de gehelezaal. Er waren geen tegenstemmers. In het cao-plan voor 1980 spreken de Vervoersbonden FNV over handhaving van de koopkracht voor iedereen tot het gemiddelde inkomen (32.000 gulden) behoud van werkgelegenheid, kortere werkweek, langere vakanties en vervroegd pensioen, maar zij formuleren geen concrete eisen. Dit is volgens het districtshoofd Ans van Lent ook niet nodig, om dat de leden van de verschillende bedrijfsgroepen deze zelf moeten invullen. "Het is een minimum pakket. De nota geeft alle ruimte voor het opnemen van de verlan gens per bedrijfstak. De mensen moeten zelf met voorstellen ko men", zei Ans van Lent tegen een opstandige en telkens interrum perende zaal. Haar verweer mocht echter niet ba ten. De leden hadden het ver- FUSIE VAN SLIJTERIJEN DEN HAAG (ANP) - De slijterij Party Shop bv zal op 5 november alle Santé-drankenmarkten overnemen. Party Shop heeft momenteel veertien vestigingen, allemaal in de Randstad, (o.m. Leiden en Alphen aan den Rijn), met een omzet van ongeveer veertig miljoen gulden. Door de overname van de Santé-dran- kenmarkten komen hier nog een zevental vestigingen bij plus een omzet van 12,5 miljoen gulden, aldus een mededeling van Party Shop. trouwen in de bonden verloren en vreesden dat er van al hun verlangens niets terecht zal ko men, als het FNV-beleid op deze wijze wordt voortgezet. Zij eisten een nieuw plan waarin al hun ei sen van een volledige prijscom pensatie, inkomensverbetering, herstructurering van de lonen, een vijf-ploegendiensten ver vroegd pensioen op 60-jarige leef tijd zijn opgenomen. Moties Het regende moties van afkeuring en wantrouwen in het bestuur van de vervoersbonden. Het district west telt ongeveer 23.000 leden, van wie de helft ha venwerkers. De andere komen uit de binnenscheepvaart, het wegvervoer en de spoorwegen. De meeste leden die aan de vier uur durende vergadering deel namen, waren havenarbeiders. Onder hen waren ook stakingslei ders Bertus van der Horst en Flip Schults. Zij refereerden bij her haling aan de staking, die niet tot het gewenste resultaat heeft ge leid maar wel als een waarschu wing aan de vakbonden moet gelden. De vervoersbonden moe ten zich realiseren dat zij het be leid niet op dezelfde wijze kun nen voortzetten. De stakings dreiging is nog niet voorbij, zo lie ten zij het districtsbestuur weten Donderdag komt in Utrecht de fe- deratieraad - het "parlement" - van de Vervoersbonden FNV bij een. Dan zal aan de hand van de rapportage over de diverse le denvergaderingen over het cao- beleid voor volgend jaar het standpunt worden bepaald van de Vervoersbonden ten aanzien van het arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1980. De FNV sluit overigens x<evoor het cao-beleid in 1980 een extra loon eis niet uit. In sterke bedrijfstak ken (zoals de havens in Rotter dam) zijn extra looneisen wel de gelijk mogelijk, zo liet de FNV- top destijds bij de presentatie van de FNV-discussienota over het cao-beleid voor 1980 weten. Vanaf vandaag bestaat de mogelijkheid voor automobilis ten in Amsterdam de verlich ting van hun auto bij de ANWB gratis te laten controleren. Dit gebeurt in samenwerking met de Amsterdamse politie. Tij dens een zelfde actie vorig jaar werden in één week 1920 auto's nagekeken .waarvan 60 procent gebreken vertoonde (Van c correspondent) BONN - De economische groei in de Bondsrepubliek (de belang rijkste handelspartner van Ne derland) zal volgend jaar afne men van 4 tot 2,5 procent. Dat be tekent echter niet dat er een eco nomische teruggang (recessie) komt. Dit verwachten vier van de vijf economische instituten, die gisteren hun jaarlijkse rapport over de toestand van de Duitse hebben gepubli- Het Instituut voor Wereldeconomie (Van onze correspondent) BRUSSEL - Vóór 30 oktober moet West-Duitsland zijn grenzen weer openstellen voor varkensvlees uit Nederland. Dit staat in een brief die de Europese Commissie aan de regering in Bonn heeft gestuurd. Als de Duitse regering geen gehoor geeft aan de oproep van het dagelijkse EG-bestuur, loopt ze gevaar voor het Europese Hof van Justitie te wor den gedaagd. Het eenzijdig sluiten van de igrens voor Nederlands var kensvlees is volgens de Europese Commissie strijdig met de regels inzake het vrije handelsverkeer in de EG. De Duitse regering ging drie weken geleden tot sluiting van de grens over. omdat varkensvlees in Nederland niet op het voorkomen van bepaalde ziektekiemen (trichine) wordt onderzocht zoals dat in Duitsland ge beurt. Na felle protesten zag minister Van der Stee (landbouw) zich genoodzaakt een tijdelijk compromis met de Duitsers af te sluiten om de Nederlandse export van varkensvlees niet te benadelen. Kiel daarentegen is veel pes simistischer. In een minder heidsstandpunt is sprake van een stagnatie of „mini-recessie" in het verkiezingsjaar 1980. Volgens het meerderheidsrapport zullen de investeringen van onderne mingen in de nabije toekomst niet verminderen. In het rapport staat dat het gevaar van afglijden naar een recessie „gering" is. Als de komende loonsverhogingen „niet al te ver" afwijken van de 5-procentsnorm die dit jaar geldt, is er, aldus de vier instituten, geen gevaar voor negatieve reac ties op de arbeidsmarkt. Er zullen nauwelijks ontslagen vallen. Omdat er elk jaar echter 100.000 jonge mensen moeten worden opgenomen in het beroepsleven, zal de gemiddelde werkloosheid licht stijgen. De vier instituten zijn van mening dat de belastingen volgend jaar nog niet omlaag moeten. Dit dient pas in 1981 te gebeuren. Daarmee stellen zij zich op één lijn met de Bondsregering, die in tegenstelling tot de oppositie, de zelfde mening is toegedaan. De woordvoerder van de oppositie, de CDU-minister-president van Sleeswijk-Holstein dr. Stolten- berg, zei dat het meerheidsrap port aantoont dat de economi sche situatie van de Bondsre publiek nog altijd niet stabiel Premie voor ziekenfonds iets omhoog O AMSTELVEEN (GPD) - De premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering zal in 1980 iets ho ger moeten worden. De Zieken fondsraad zal donderdag, naar wordt verwacht, de staatssecre tarissen van volksgezondheid en sociale zaken adviseren het percentage van 8.1 op 8.2 te brengen. Het is niet zeker of de regering dit advies zal volgen, want uit de begroting van sociale zaken voor 1980 bleek reeds dat reke ning wordt gehouden met een stijging van de premie tot 8.5 procent. Dit ondanks het feit dat het rijk opnieuw aanzienlijk zal bijdragen in het streven naar zoveel mogelijk gelijkhouden van de premielasten van de so ciale verzekeringen. De Ziekenfondsraad ziet echter kans, dankzij de rijksbijdrage van 525.5 miljoen, op een per centage van 8.2 te gaan zitten. Zonder rijksbijdragen zou het percentage van de premie ruim boven de 9 procent moeten ko men. Als het aan de Ziekenfondsraad ligt zullen ook voor dit jaar weer bedragen worden uitgetrokken om premiereducties mogelijk te maken voor de bejaardenverze kering en voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering, Don derdag moet worden beslist welke extra steun precies zal worden verleend. Voor de be jaardenverzekering zal het om ongeveer een miljard gulden gaan en voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering om ruim 9 miljoen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken heeft het oordeel van de Sociaal- Economische Raad (SER) (een adviesorgaan van de regering) gevraagd over zijn plan het mo gelijk te maken dat het werkne mersdeel van de wao-premie meer kan bedragen dan de helft van de totale premie. De huidige wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering laat dit niet toe. De wao-premie wordt deels door de werknemer en deels door de werkgever betaald, maar in de verhouding tussen die twee delen dient volgens de staatssecretaris verandering te komen, vooral nu de algemene arbeidsongeschikt heidswet (aaw) er is. De aaw- premie komt geheel voor reke ning van de werkgever. De aaw fungeert als basisvoorzie ning en de wao als aanvullende voorziening met name voor de nieuwe gevallen. Een steeds gro ter deel van het totaal aan ar- beidsongeschikheidsuitkeringen is rekening van de aaw en dat dient volgens de staatssecretaris natuurlijk van invloed te zijn op de premieverdeling van wao en O DEN HAAG (ANP) - Apothekers mogen hun prijzen voor genees middelen aan particuliere patiën ten met maximaal 0.7 procent verhogen. Dit heeft het ministe rie van economische zaken mee gedeeld. Over de verhoging heeft het ministerie overleg gevoerd met de Koninklijke Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) en de staatssecretaris van volksgezondheid 343,00 97,00 47,30 85Ï20 157.10 120,00 80,10 207.00 22.60 161.70 139,20 108,90 66,50 36.30 12Ï60 GOUD EN ZILVER Fe Goud: 24840 25540 Zilver I AMSTERDAM (ANP) Hoewel in mindere mate dan Wall Street moest ook de Amsterdamse ef fectenbeurs vandaag bij hervat ting van de handel terrein prijs geven. Sommige fondsen, zoals Kon. Olie en KLM, begonnen nog wel met een kleine winst, maar ook hier trad direct daarna een afkalving op. Goed in de mark', bleef Van Ommeren liggen met een winst van f2 op f207 t o v het slot van maandag. Ook Na tionale Nederlanden was enigs zins in trek en ging bij het begin een gulden omhoog naar 120. De mededeling van Holec, dat de gang van zaken is verslechterd waardoor dit jaar een verlies zal worden geleden van zeker 15 min, viel de beurs nogal rauw op de maag. Er kwam een 10 lagere advieskoers van 105 In de eer ste periode zouden geen transac ties plaatsvinden, maar de com missie van de notering stond eventuele handel in de tweede helft van de beurstijd toe

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19