Toch zonnewarmers voor zwembad in Ridderveld „Kans dat belastingen vrijwilligers aanpakken die vergoeding krijgen" De kaas vindt toch wel een baas... Vragen rijzen rond dood van Katwijkse bejaarde dame Stalen pijp boort zich door kabine van vrachtwagen NOORDWIJK BLIJFT OPHALEN OUD PAPIER MET GELDAANMOEDIGEN Burgemeester Hermans Hillegom: Geert parkeergarage of autoshowroom nabij Huis ter Duinstraat DINSDAG 23 OKTOBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 17 KATWIJK - De Katwijkse me vrouw M. de Kort-van Zuilen heeft een klacht ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Katwijk over het optreden van de poli tie op 22 september toen haar tante, de 73-jarige mevrouw D. van der Bent, in het winkelcen trum Hoornes onwel werd. Twee gealarmeerde politieagenten brachten mevrouw Van der Bent in een politiewagen naar huis. Daar vererger de haar situatie echter zodanig, dat zij naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. Een uur later overleed zij. Volgens mevrouw De Kort hebben de politieagenten té laat een arts gewaar schuwd. Dat had, zo meent zij, al in het winkelcentrum moeten gebeuren. Mevrouw De Kort heeft dezelfde klacht ingediend bij het Medisch Tuchtcolle ge en de inspectie voor de Volksge zondheid. Ook de gemeenteraad heeft over de kwestie een brief gekregen. De klacht van mevrouw De Kort komt erop neer, dat de dienstdoende agen ten de ernst van de situatie niet vol doende hebben onderkend. De agen ten waarschuwden pas een arts nadat de bejaarde vrouw naar huis was ge bracht en in bed was gelegd. De arts constateerde een hartaanval en liet mevrouw Van der Bent naar het zie kenhuis brengen waar zij overleed. Volgens inspecteur Roelevink van de Katwijkse gemeentepolitie is door de agenten gehandeld zoals dat bij een dergelijke situatie altijd wordt gedaan. De politie krijgt regelmatig te maken met mensen die op straat onwel zijn geworden. "Ze worden naar huis ge bracht en meestal lost alles zich verder vanzelf wel op", aldus de inspecteur. "Het overlijden van mevrouw Van der Bent is een uitzondering". In Katwijk bestaat een ongevallendienst die wordt bemand door twee artsen. De één is aangewezen als ongevallenarts, de andere is reserve. Mevrouw De Kort protesteert met name tegen het feit dat de doktoren de politie de instructie hebben gegeven om alvo rens medische hulp in te roepen, eerst zelf de ernst van het geval te onderzoe ken. Volgens mevrouw De Kort is het onaanvaardbaar dat de beoordeling van de ernst van ziekteverschijnslen wordt overgelaten aan politiebeamb ten. De Katwijkse politie stelt momenteel een onderzoek in naar de gang van zaken. De chef van het Katwijkse politiekorps heeft de inspecteur voor de volksge zondheid laten weten dat het onder zoek gaande is. Er moet nog één getui ge worden gehoord, een man die mo menteel met vakantie is en getuige was van het politie-optreden. Wanneer dat verhoor heeft plaatsgevonden, krijgt burgemeester Bos een rapport van dat onderzoek. Dan kan worden bekeken of er maatregelen nodig zijn. Een opengesnedenma quette van het zwembad in Ridderveld II. dat vooral be doeld is voor de gezelligheids zwemmers. Er komen dus zit- hoekjes, plantenbakken, een solarium, een restaurant, een tafeltennisruimte en, want het blijft toch wel een zwembad, de nodige zwem- en instructiebas sins. Chauffeur ernstig gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bad en badwater van het nieuwe overdekte zwembad, dat in de wijk Ridderveld II in aanbouw is, zullen gedeeltelijk worden verwarmd door zonne-energie. Een grote vertegenwoordiging van de gemeenteraad (de commissies openbare werken en fi nanciën) liet zich gisteravond tenminste positief uit. Ver wacht mag dan ook worden, dat de gemeenteraad don derdagavond het voorstel om voor zonne-warmers 400.000 gulden uit te trekken, zal steunen. Dat die zonne-collectoren nu toch op het dak van het zwembad zul len worden geplaatst, is verras send te noemen. Nog tijdens de vorige maand gehouden verga dering van de commissie open bare werken liet wethouder D. van Leeuwen weten, dat het col lege van burgemeester en wet houders geen brood meer zag in het project. "Ik sprak toen voor mijn beurt", moest Van Leeuwen gisteravond verklaren. "Ik had ten onrechte begrepen, dat de plannen schipbreuk leken te lij den. Maar er was nog verder on derzoek gaande, ondermeer in het buitenland. Maar die infor matie kwam later binnen dan ge dacht" Die inlichtingen verjoegen wel de zeer donkere wolken die zich bo ven het project "zonnewarmte voor het Ridderveldse overdekte bad" hadden samengepakt. "De gegevens, met name uit Amerika, bleken hoopvoller dan ooit voor mogelijk was gehouden. En dat leidde ertoe, dat we als college zeiden, het is nu of nooit. Over een voorstel als dit kun je ver schillend denken. Je kunt als een rekenmeester jagen op het slui tende geheel. Je kunt ook uit psychologische en ideèle over wegingen een stap zetten, die je financieel niet helemaal kunt overzien. Maar die je als overheid wel wilt zetten vanwege het voorbeeld", zo meende Van Leeuwen. Gedeeld Een mening die helemaal bleek te worden gedeeld door onder meer het CDA-raadslid J. Plompen. Hij vond ook, dat de installatie maar in tien jaar in plaats van vijf tien jaar moest worden afge schreven. "Dit is allemaal nog zo nieuw, je weet niet waar de ont wikkelingen nog toe leiden. En dan verdienen we maar geen ton, maar dan spelen we maar quitte, of om mijn part verliezen we maar een ton. We moeten energie besparen, daar gaat het om" Daarbij keken een aantal van zijn fractiegenoten wat zuinigjes. Met name drs. J. de Jong ing. vond dat de ten tonele gevoerde cijfers niet klopten en er eigenlijk niet bij hadden mogen worden gesleept om het voorstel aantrekkelijker te maken. Alleen op grond van de door de wethouder genoemde psychologische en ideële over wegingen was De Jong echter wel een voorstander van de plan- Om wat cijfers te noemen: als prij zen van gas en renten van lenin gen zich ontwikkelen als in het verleden, dan houdt de gemeente Alphen na vijftien jaar een be dragje van 15.000 gulden over aan het gebruik van zonne-collecto ren. (En geen ton zoals aanvan kelijk ten onrechte was bere- ALPHEN AAN DEN RIJN - Le vensgevaarlijk gewond slaagde de 32-jarige vrachtauto-chau ffeu r H.M.G. uit Woerden er gister morgen in zijn vrachtauto tot stil stand te brengen, uitzijn voertuig te klauteren en omstanders te vragen tijn vrouw te waarschu wen. Daarna stortte de man bloe dend in elkaar. G. reed met zijn auto over de weg Leiden-Bodegraven ter hoogte van Zwammerdam. Vanaf de te genovergestelde richting nader de een vrachtauto, bestuurd door de 50-jarige M. de M. uit Leiden. Juist toen de wagens elkaar pas seerden, schoot het dekzeil van de Leidse vrachtauto los. De sta len pijp, waarmee dat zeil aan de auto bevestigd is sloeg los en vloog de kabine van de Woerden- se auto binnen, waarbij G.'s buik bijna geheel werd doorboord. De chauffeur werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, dat gistermiddag laat kon melden, dat het levensgevaar was geweken, maar dat G. nog al tijd in zorgwekkende toestand verkeerde. Omdat de politie van Alphen aan den Rijn nog niet helemaal tot in de puntjes op de hoogte is van de juiste toedracht wordt getuigen verzocht contact met de politie op te nemen. Vooral zij, die achter de Leidse vrachtauto reden, die op weg was richting Leiden, worden verzocht zich te melden. 11 11 kend). Als de gasprijzen in de toekomst echter sprongen blij ven maken als nu is voorgesteld door de regering Van Agt, dan is de gemeente veel eerder in de voordelige cijfers. Per jaar kan zo'n 22.000 kubieke meter gas be spaard worden, zo is berekend. schijnlijk goed zijn voor een sub sidie van 25 procent. Bovendien kan de gemeente bij het Rijk nog eens 25 procent lenen tegen een rente van vijf procent. Die lening wordt kwijt gescholden als de zonne-collectoren een totale mislukking zullen blijken te zijn De collectoren kunnen nog wor den opgesteld op het huidige bad Een van de redenen, dat de ge meenteraad zich donderdag avond al moet uitspreken is gele gen in de voortgang van de bouw. De afgelopen weken waren er al wat problemen in verband met de onzekerheid van het al of niet ge bruiken van zonne-energie. De door die problemen opgetreden vertraging is echter niet noe menswaard en het bad kan vol gend voorjaar in gebruik geno men worden. RIJNSTREEK - Eenendertig ka zen lagen gistermiddag in de Op- standingskerk te wachten op hun beurt om aan een nauwkeurig ondereoek naar hun kwaliteit en gebreken te worden onderwor pen. Evenzovele keren waren het J. Kranenburg, H. Oosterhuis en Joh. Nusselder die al ruikend, tastend en proevend het oordeel velden tijdens de jaarlijkse kaas keuring in Alphen. NOORDWIJK - Het ophalen van oud papier door verenigingen en scholen in Noordwijk blijft in elk geval nog een jaar een lonende zaak. Burgemeester en wethouders van de badplaats willen de regeling om per kilo ingezameld papier vier cent bij te leggen met een jaar verlengen. Vanavond neemt de raad over dit voorstel van B en W een beslissing. De regeling werd vorig jaar voor het eerst in Noordwijk toegepast. De klad zat in het ophalen van oud papier door de lage prijs die de handel voor het ingezamelde papier betaalde. Door de subsidie regeling hoopte het Noordwijkse gemeentebestuur het ophalen voor verenigingen aantrekkelijker te maken. De regeling trok sterk de aandacht en werd later door veel gemeenten nagevolgd. Alle buurgemeenten van Noordwijk hebben de regeling in de loop van dit jaar overgenomen. Hoewel de animo bij de verenigingen in het begin minder groot was dan werd verwacht, is vanaf november vorig jaar ruim 85.000 kilo oud papier opgehaald. Dat spekte de verenigingskassen en schoolpotten met ruim 3400 gulden extra. Het aantal scholen en verenigingen dat meedoet is nog beperkt. Tot nu toe houden alleen de Noordwijkse IJsclub, de handbalvereni ging MSV, de openbare school en de rooms-katholieke basis-" school De Bronckhorst zich met het inzamelen van oud papier bezig. Nu de handelsprijs voor oud papier de laatste tijd belang rijk is gestegen, verwachten B en W van Noordwijk dat meer verenigingen aan de regeling zullen deelnemen. HILLEGOM - "Ér bestaat een goede kans dat vrijwilli gers bij verenigingen, die voor hun werkzaamheden een kleine vergoeding krijgen, straks door de belasting dienst zullen worden aangepakt". Die vrees sprak burgemeester drs. J. Hermans van Hillegorn gister avond uit tijdens een vergadering van de werkgroep die in Hille gom het maken van een welzijns- plan moet voorbereiden. Een en ander heeft te maken met een nieuwe subsidiëring door de rijksoverheid van activiteiten in de gezondheidszorg en in de sec toren recreatie en cursussen ge ven. Alle verenigingen en institu ten moeten voor de jaren 1981 tot en met 1985 een plan indienen op basis waarvan de rijksoverheid in die jaren geldelijke steun ver leent. Daartoe is het noodzakelijk dat de verenigingen in Hillegom volledige opening van zaken ge- NOORDWIJK - Er komt geen par keergarage en geen autoshow- room onder het woongebouw dat op het terrein van de voor malige Dr. J. Th. de Visserschool te Noordwijk moet verrijzen. Dat blijkt uit een omvangrijk stuk van het Noordwijkse colle ge van burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad. Een speciaal bouwteam heeft sinds vorig jaar december ge werkt aan een bouwplan. Dat plan is nu klaar en bevat een voorstel voor de bouw van 51 twee-kamerwoningen. Daarvan komen er 41 aan de zijde van de Abraham van Royenstraat en 10 aan de kant van de Huis ter Duinstraat. Er is een kans dat aan de Huis ter Duinstraat zes woningen extra kunnen worden gebouwd, maar dat kan alleen wanneer de eigenaar van een aangrenzend perceel bereid is een strook grond van enkele me ters breed aan de gemeente te verkopen. B en W slaan die mo gelijkheid echter niet hoog aan. Dc onderhandelingen met de ei- In Noordwijk genaar van de benodigde grond verlopen nogal stroef. De bouwkosten per woning wor den geraamd op 66.000 gulden. De kale huur van de woningen zal (berekend op basis van die kosten) ongeveer 226 gulden be dragen. Geen showroom Er komt in elk geval geen auto showroom onder het woonge bouw. Garagehouder De Groot voelde daar aanvankelijk wel voor, maar schrok terug voor de hoge kosten die een dergelijke showroom voor hem zouden meebrengen, aldus B en W in hun nota. De Groot, die te kam pen heeft met een nijpend ruim tegebrek, breidt liever uit op zijn eigen grond aan de Huis ter Duinstraat. De mogelijkheid om onder het woongebouw een parkeergara ge te bouwen heeft het bouw team laten vallen vanwege de hoge exploitatielasten die voor een groot deel voor rekening van de gemeente zouden komen. Overigens ziet het er niet naar uit, dat snel een begin met de bouw kan worden gemaakt. Alvorens een bouwvergunning kan wor den afgegeven, moet het be stemmingsplan Oude Zeeweg worden gewijzigd. Om die (langdurige) procedure te be korten wil het college via een beroep op artikel 19 van de Wet Ruimtelijke Ordening van Ge deputeerde Staten een "verkla ring van geen bezwaar" zien te krijgen, zodat vooruitlopend op een wijziging van het bestem mingsplan kan worden ge bouwd. Met de bouw van deze twee-ka merwoningen. die bedoeld zijn voor één- en tweepersoons huishoudens, is een bedrag van ruim 3,5 miljoen gulden ge moeid. cieel reilen en zeilen bekend te maken", aldus een vertegen woordiger van de sector recreatie tijdens de vergadering. Hij sloot niet uit dat de besturen de financiële paragraaf niet zullen invullen om te voorkomen dat de belasting hun medewerkers een naheffing over een aantal jaren oplegt. "Als dat inderdaad het geval is, dan is de kans groot dat ons welzijnsplan niet door de ho gere overheid zal worden geac cepteerd", aldus burgemeester Hermans. Duizenden vrijwilligers hebben ja renlang een kleine vergoeding gekregen voor hun werkzaamhe den voor de vereniging. Kort ge leden is een groot aantal vrijwilli gers door de belasting aangesla gen. Dat leidde tot vragen in de Tweede Kamer. De minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk heeft op die vragen nog geen antwoord gegeven. Burgemeester Hermans hoopt dat de minister zo snel mogelijk een standpunt inneemt. Welzijnsplan Het opstellen van een welzijnsplan voor de Hillegomse verenigingen en instituten verkeert nog in een pril stadium. Begin volgend jaar zullen alle verenigingen schrifte lijk worden ondervraagd over hun wensen en plannen voor de jaren!981 toten met 1985.Hetligt in de bedoeling dat de commissie welzijnszaken uit de gemeente raad halverwege het volgende jaar de resultaten van die enquête zal bespreken. Dan zal een defini tief welzijnsplan en een pro gramma worden gemaakt, die zullen worden ingediend bij het ministerie van CRM. De Hillegomse instituten en clubs zullen duidelijk problemen krij gen met het maken van zo'n meerjarenbegroting. Vrijwel elke vereniging bepaalt per jaar wat de inkomsten en uitgaven zullen zijn. Overigens ontbreekt thans in Hil legom nog een groot stuk infor matie over de nieuwe wijze van subsidiëren. De gemeente zal een boekje verschaffen waarin staat welke activiteiten wel en welke niet in aanmerking komen voor ondersteuning. Dat betekent in sommige gevallen dat verenigin gen nieuwe activiteiten moeten gaan ontplooien om in aanmer king te komen voor subsidie. Bejaarden De Hillegomse bejaardenbond is boos omdat hij niet is vertegen-, woordigd. De werkgroep die het welzijnsplan voorbereid, bestaat in totaal uit twaalf vertegen woordigers van de sectoren ge zondheidszorg, recreatie en edu catie cursussen. Die vertegen woordigers zijn tijdens een ver gadering eerder dit jaar door de verenigingen en instituten zelf gekozen. De bejaardenbond betreurt het dat hij niet direct is vertegenwoor digd als een van de grootste groe pen in de gemeente. In de ge meente Hillegom wonen meer dan 2000 bejaarden. Het feit dat de bejaarden niet in de werk groep zitten, betekent overigens niet dat zij buiten het overleg zullen worden gehouden. De drie sectoren zullen elk in nauw overleg met de verschillende clubs en instituten een welzijns plan maken. Het was de eerste keer dat kaasdag commissies uit Alphen aan den Rijn en Ter Aar deze keuring ge zamenlijk organiseerden. De re den voor die samenwerking is volgens secretaris A. van Gaaien heel eenvoudig: er zijn te weinig inzendingen. "De laatste jaren waren er voor de keuringen in Ter Aar en Alphen elk ongeveer 20 inzendingen. Te weinig om twee aparte kaaskeuringen voor te or ganiseren", vindt hij. Dat er dit jaar maar 31 kazen zijn ingezonden, vindt hij dan ook ui terst teleurstellend. "Ik ben be slist niet tevreden", zegt hij, "Ik had toch wel verwacht dat er tus sen de 40 en 45 kazen zouden worden ingezonden". Een verklaring voor die verminde rende belangstelling voor de kaaskeuringen heeft hij wel. Hoewel de kaasproduktie toe neemt, neemt het percentage zelfkazende boeren steeds verder af. Schaalvergroting is hier het sleutelwoord. Hoge kaasprijs Een tweede reden voor deze ver minderde belangstelling voor de kaaskeuring is de hoge kaasprijs van de laatste jaren. "De beste kaas maakt natuurlijk de beste prijzen, maar de laatste jaren is de kaas goed aan de prijs geweest. De boeren denken blijkbaar; de kaas vindt toch wel een baas", al dus Van Gaaien. Naar zijn schatting heeft maar on geveer de helft van de zelfkazen de boeren dit jaar één of meer ka zen ingestuurd om te laten keu ren. "De boeren snijden zich daar uiteindelijk toch zelf mee in de vingers", vindt hij. "Als ze niet met hun kazen komen, dan horen ze ook niet wat ze fout doen. Van je eigen en andermans fouten leer je tenslotte het meest. Het is ook uitsluitend in het belang van de zelfkazers dat we deze keuringen organiseren", vindt Van Gaaien. Ideeën hoe men de boeren kan be wegen om toch maar kazen in te sturen, heeft de kaascommissie volgens Van Gaaien niet. Eén ding lijkt hoe dan ook wel zeker, de tijden van 30 jaar geleden, toen de jury soms honderd of meer ka zen onder het mes nam, zullen wel nooit meer terugkeren. Desondanks werd er natuurlijk wèl gekeurd. Behoedzaam werd elke kaas over de tafel gerold om te kijken of er afwijkingen in de vorm zaten. Met de kaasboer werd er vervolgens een stukje uitgehaald, waaraan, alvorens het brokje in de mond van één van de leden verdween, uitgebreid werd geroken. Tot slot werd de kaas vakkundig gehalveerd, om de binnenkanten te bekijken. De opmerkingen van de juryleden varieerden van "een lekker kaasje" tot "wat een kreng", de puntenwaardering was uiteraard navenant.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17