Zorgen in YS over Europese reactie op aanbod Brezjnjev Nieuw Brits plan voor Rhodesië Tien doden bij nieuwe gevechten in El Salvador Nobelprijs voor vrede naar moeder Theresa HUA ONTMOET KISSINGER Henk Vredeling blijft aan na alcohol-rel 95:1 Taiwan niet Pekingen Moskou praten nu formeel Carter mag verdrag met opzeggen PONDERDAG 18 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Nederlands schip neemt vluchtelingen aan boord HONGKONG (Reuter) - Het Ne derlandse schip "Sinoutskerk" is met vijftig Vietnamese vluchte lingen aan boord in Hongkong aangekomen. Het schip heeft de vluchtelingen opgepikt uit de Zuidchinese zee. De Nederlandse regering gaat ermee akkoord dat zij zich in ons land vestigen. De vijftig, onder wie 6 vrouwen en 21 kinderen, vormen de vierde groep, die door Nederlandse schepen zijn gered en naar ons land mogen komen. Moeder Theresa. (Van onze correspondent) OSLO - De Nobelprijs voor de vre de 1979 is door het Noorse Nobel- comité toegekend aan de beken de Moeder Theresa, een 69-jarige katholieke non die de laatste der tig jaar onder de armen heeft ge werkt in de krottenwijken van Calcutta. Al eerder, in 1971, kreeg Moeder Theresa de speciale vre desprijs van het Vaticaan voor haar barmhartigheidswerk. Moeder Theresa wordt dikwijls een van de meest merkwaardige vrouwen ter wereld genoemd. Ze werd op 17 augustus in 1910 in Skopje in Joegoslavië geboren uit Albanese ouders. Als 17-jarige non kwam zij in India terecht. De eerste jaren was zij er werkzaam als lerares in een kloosterschool, maar op 40-jarige leeftijd kreeg ze naar eigen zeggen een openba ring, die sedertdien haar hele le ven heeft veranderd èn dat van honderdduizenden behoeftigen, onder anderen in India. Dat zij haar werkzaamheden juist in Calcutta begon, is geen toeval ligheid. In deze grootste stad van India met 10 tot 12 miljoen inwo ners zijn de armenwijken ontel baar. Een half miljoen mensen leeft letterlijk op straat in de grootst mogelijke ellende. Vanuit deze stad groeide de organisatie van Moeder Theresa uit tot een wereldomspannend net werk. De door haar opgeleide barmhar tigheidsmissionarissen werken nu verspreid over een zestigtal plaatsen in de hele wereld. In de Verenigde Staten, Ethiopië, Bangladesj, Jordanië, Tanzania en Venezuela om er maar enkele te noemen, werken de ruim dui zend missionarissen voor Moeder Theresa. In Calcutta heeft ze on der meer zogenaamde huizen van de dood ingericht, waar sterven den worden verzorgd, maar ook ziekenhuizen, scholen en kinder tehuizen. Miljoenen mensen krij gen hulp en hebben hulp gekre gen van haar en haar medewer kers. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De VS maken zich ernstige zorgen over de Europese reactie op Russische pogingen om de opstel ling van nieuwe kernwapens voor de middellange afstand in West-Duitsland, Groot-Brittannië, België en Nederland te voorkomen. wanneer de beslissing over de versterking van de Europese kernwapens is gevallen. In de Amerikaanse debatten over SALT begint de laatste weken het argument dat de Europese geallieerden SALT van de groot ste betekenis achten, steeds meer door te klinken. Deze argwaan ten aanzien van de politieke betrouwbaarheid van een aantal Westeuropese NAVO- bondgenoten wordt mede inge geven door de misvatting dat de verwerping van de neutronen bom destijds moet worden toege schreven aan politieke en diplo matieke manoeuvres van de Sowjet-Unie. Een Amerikaanse missie, onder leiding van waarnemend advi seur voor veiligheidszaken David Aaron (eerste medewerker dus van Zbigniew Brzezinski) brengt van 16 tot 22 oktober een bezoek aan de Bondsrepubliek, Groot- Brittannië, Italië, België en Ne derland om daar met „hoge rege ringsfunctionarissen" te over leggen. De VS zullen in het kader van dit beraad aandringen op het accepteren van de nieuwe kern wapens, om terzelfdertijd een gemeenschappelijk standpunt te kunnen ontwikkelen over on derhandelingen met de Sowjet- Unie omtrent beperking van tac- MOSKOU (AFP) - De onderhande lingen tussen de Sowjet-Unie en China over de normalisering van hun betrekkingen zijn gisteren in Moskou formeel begonnen. Naar uit Chinese bron in Moskou ver luidt kwamen in feite voor de eer ste keer de delegaties in plenaire zitting bijeen. De Russische de legatie stond onder leiding van Leonid Iyitsjev, onderminister van buitenlandse zaken, de Chi nese delegatie onder diens tegen speler Wang Jouping. Aan deze plenaire zitting waren vijf bij eenkomsten voorafgegaan waar op men het niet eens kon worden over het opstellen van een agen da. Waarnemers in Moskou menen dat het belangrijk is dat de onder handelingen een aanvang heb ben kunnen nemen, ondanks de obstakels die de besprekingen ui terst moeilijk maken. Hoewel men van mening is dat de onder handelingen zeer lang kunnen gaan duren, gelooft men toch dat ze kunnen leiden tot het vast stellen van een nieuw kader waarin de betrekkingen tussen de twee landen zich moeten be wegen. Dit nieuwe kader is nood zakelijk geworden na de opzeg ging door China van het Rus- sisch-Chinees vriend schapsver- dag, dat in 1950 voor 30 jaar werd getekend. De slechte relatie tussen de twee landen, die in het begin van de jaren zestig openlijk aan de dag trad. begon als een ideologisch geschil dat later leidde tot grensincidenten en een strijd op wereldniveau om uitbreiding van invloedssferen. Terwijl de ideo logische argumenten met het verstrijken van de tijd minder belangrijk zijn geworden, is de rivaliteit tussen de twee commu nistische giganten steeds groter geworden, met name in Azië. De vijandigheid bereikte eerder dit jaar een hoogtepunt met de door de Russen gesteunde omverwer ping van het door de Chinezen begunstigde regime van Pol Pot in Cambodja, en China's daarop volgende inval in Vietnam. Ondanks de voortdurende felle woordenstrijd tussen Moskou en Peking hebben beide partijen kennelijk besloten dat een ver mindering van de spanning in beider belang is. tische nucleaire wapens in Cen- traal-Europa. De reis van deze Amerikaanse rege ringsmissie is inmiddels door het ministerie van buitenlandse za ken bevestigd. Wanneer de dele gatie in Den Haag zal zijn, kon de zegsman van het ministerie nog niet vertellen. „Waarschijnlijk 21 en 22 oktober". Brief Op de vraag of het bezoek een reac tie op de jongste voorstellen van Brezjnjev is, wees de woordvoer der erop dat het al lang voor de rede van de Russische partijlei der op 6 oktober was gepro grammeerd. „Maar er zal zeker wel over worden gesproken", voegde hij eraan toe. Dat geldt ook voor de brief die Brezjnjev aan de regeringsleiders van de NAVO-landen heeft gestuurd, waarin hij zijn aanbod herhaalt. Ook president Carter heeft een dergelijk persoonlijk schrijven van de Sowjet-leider ontvan gen. De besprekingen tussen de VS en hun Europese NAVO-partners zijn in een merkwaardige vicieu ze cirkel terechtgekomen; van Europese zijde wordt (onder an dere door de Westduitse bonds kanselier Schmidt en een niet onbelangrijke groep politici in andere landen) gezegd dat een beslissing over de opstelling van de Pershing II en kruisraketten pas kan vallen wanneer de Ame rikaanse Senaat het SALT 2-ver- drag heeft goedgekeurd. Dit ak koord immers moet de weg ope nen naar SALT 3 waarin deze wapens uit de zogenaamde grijze zone onderwerp van onderhan delingen zullen vormen. De Amerikanen echter zetten hun Europese bondgenoten onder druk met het argument dat SALT 2 gunstiger zal worden beoor deeld in de Amerikaanse Senaat SAN MARCOS-Een moeder en haar dochtertje zoeken beschutting achter een voertuigterwijl een vuurgevec plaatsvindt tussen linkse guerrilla's en militairen. SAN SALVADOR (Reuter) - Bij vuurgevechten tussen linkse te genstanders van de nieuwe mili- Het militaire bewind, taire junta van El Salvador en militairen zijn gisteren zeker tien mensen gedood, zo hebben zie kenhuiskringen gezegd. De ge vechten vonden plaats in San Marcos, ten zuiden van de hoofd stad San Salvador. Ongeveer 200 gewapende mannen en vrouwen leverden daar strijd met militai- dat deze week president Romero verdreef, liet gisteren 60 mensen vrij die dinsdag waren gearresteerd na een korte maar bloedige strijd. Zij waren aangehouden nadat militairen de textielfabriek wa ren binneneedroneen waar zij' een onderdirecteur hadden ge- PARIJS (AFP) - Het officiële be zoek van de Chinese partijleider Hua Guofeng aan Frankrijk is gisteren gekenmerkt door een verrassende ontmoeting tussen Hua en de voormalige Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger. Tot verbazing van veel waarnemers in Parijs ontving de opvolger van Mao Zedong en Zhou Enlai de Amerikaanse ex-bewindsman in zijn Parijse verblijf, het hotel Ma- rigny. Kissinger, die in Europa is om zijn onlangs gepubliceerde memoires aan te prijzen, was een sleutelfiguur in de opening die Washington naar Peking maakte en die uiteindelijk heeft geleid tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen de Verenig de Staten en de Chinese Volksre publiek. De algemene indruk in Parijs was dat het gesprek tussen Hua en itomst tussen de Chinese en de Kissinger zich concentreerde op Franse leiders. Indo-China, en met Frankrijk had al in juli, tijdens de conferentie over de Indochinese name de Cambodjaanse tragedie, en op de militaire situatie in Eu ropa. Noch Kissinger, noch de Chinezen wilden na afloop com mentaar geven. Naar uit diploma tieke bronnen verluidt was het gesprek al geregeld voordat Kis singer naar Frankrijk kwam. Kort voordat de ontmoeting Hua Guofeng - Henry Kissinger plaatsvond kondigde in Peking de voormalige Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanouk aan dat hij in november naar Ja pan gaat en vervolgens naar Frankrijk. Bovendien zijn uit goede bron aanwijzingen ont vangen dat de crisis rond Cam bodja en de militaire vooruitzich ten in Europa zijn aangesneden tijdens de derde werkbijeen- vluchtelingen in Genève, vertegenwoordigers van China en Vietnam te kennen gegeven dat de voormalige monarch een belangrijke rol zou kunnen spe len bij het zoeken van een oplos sing voor Cambodja. Sihanouk zelf, evenals andere Cambod jaanse groeperingen die zich zo wel tegen de Rode Khmers als te gen de Vietnamese bezetting ver zetten, hebben aangedrongen op het bijeenroepen van een interna tionale conferentie van de landen van Indo-China, de vijf landen van de Asean-groep, Joegoslavië gijzeld. De junta, bestaande uit de kolonels Adolfo Arnoldo M^jano en Jaime Abdul Gutierrez, is gisteren uit gebreid met kolonel Jorge Guil- lermo Gorcia die zal optreden als minister van defensie. De nieuwe militaire junta van El Salvador had gisteren bekend gemaakt dat een poging tot een staatsgreep van linkse guerrilla strijders is verijdeld. De junta heeft de opstandelingen opge roepen hun wapens neer te leg gen. San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, maakte gisteren een rustige aanblik. Er waren geen militairen te zien en ook bij na geen politiemensen in de stra ten van San Salvador en het enige teken van de gevechten die zich dinsdag afspeelden was de rook van een door de linkse strijders in brand gestoken schoenfabriek. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Ir. Henk Vredeling is het middelpunt in een schandaal dat hem politiek als lid van de Europese Commissie groot nadeel zal berokkenen. Drie weken geleden gooide Vredeling na een twistgesprek een fles door een hotelbar in Straatsburg: de schade bedraagt bijna 25.000 gulden. Dat onthulde een woordvoerder van de Europese Commissie gisteren. Na het incident dat zich ver na het middernachtelijk uur afspeelde, ging Vredeling, die overspannen was, met ziekteverlof. Zijn arts schreef absolute rust voor. Gisteren hervatte hij zijn Brusselse werk, op hetzelfde moment dat Italiaanse kranten met sensatio nele verhalen kwamen over de ruzie in de bar van het Sophitel- hotel in Straatsburg. De commissie-woordvoerder ontkende de berichten in de Italiaan se kranten als zou de Italiaanse belastingbetaler moeten opdraai en voor de gevolgen van Vredelings woede-uitbarsting. Vrede ling zal de schade (50.000 Franse franken) die voortvloeit uit dit betreurenswaardige incident zelf volledig betalen, aldus de woordvoerder, die sprak over de „lancering van een niet-geiden- tificeerd voorwerp" waardoor een kostbare ruit alsmede versie ring werd vernield. Vredelings medewerkers ontkennen als zou de Nederlandse Euro pese commissaris, die de portefeuille sociale zaken beheert, overwegen af te treden. Er is ook geen sprake van dat in die zin druk op hem is uitgeoefend, zo wordt gezegd. Maar in Brusselse EG-kringen is men het er roerend over eens dat dit schandaal Vredeling die al een op zijn minst omstreden reputatie had, poli tiek op een dieptepunt van onmacht heeft doen belanden. Over het incident in de Sophital-bar deden al enige weken geleden geruchten de ronde, in Brussel zowel als in Den Haag. Vredeling voerde een discussie met mr. Jansen van Raay, een ex-advocaat die voor het CDA in het Europese parlement werd verkozen. Onder invloed van een niet te veronachtzamen alcoholgebruik liep het gesprek uit tot een twist. Vredeling gooide met een fles of een asbak (daarover zijn de meningen verdeeld) met de enorme schade als gevolg. Woordvoerders van de Europese Commissie ontkennen met na druk berichten in de Italiaanse kranten als zou Vredeling ook in zijn hotelkamer vernielingen hebben aangericht Hij logeerde niet in het Sophitel maar was daar slechts gast in de bar. Het breken van de enorme glazen ruit achter de bar maakte overigens zoveel lawaai dat twee Straatsburgse agenten die op ronde wa ren, het hotel ijlings binnenstormden. De hoteldirectie wist de twee echter weer naar buiten te loodsen. Vredelings medewerkers kregen de volledig medewerking van de hoteldirectie bij het geheimhouden van het incident. Italiaanse kranten (de Corriere della Sera en II Messagero) kwamen gisteren toch met de onthulling, juist op de dag dat Vredeling uit ziekte verlof terugkeerde. In Brussel werd direct weer herinnerd aan de kritiek op het Europese Rekenhof op het whisky-verbruik van Vredeling (128 flessen in 3 maanden). Nog niet lang geleden was Vredeling in opspraak gekomen wegens zijn alcoholconsumptie. De Europese Commissie vergaderde onlangs een weekeinde in een hotel in de Ardennen om zich te bezinnen op haar werk. Vredeling zonk toen aan de vergadertafel in slaap. Toen hij werd wakker gemaakt werd hij onwel en gaf over, waarbij de kleding van zijn Franse collega Ortoli werd be smeurd. ALS JE ECHT GOED WILT LEREN SKIËN Kom dan naar de ski-piste "DE MEERBERG" in Hoofddorp Ummeq de wmdetigile 2 iit lledvdrnd! SKI-PAS ski-verhuur: f2.- 9.50 7.50 4.90 6.00 4.00 SPECIALE AANBIEDING' ski-pas GRATIS! JEUGDIGEN-TARIEF 4- ski-pas GRATIS! ski-piste" DE MEERBERG" Arnolduspar k 10- Hoofddorp Bel voor prospectus (02503) 10138 of (nog beter) kom even langi! Frankrijk levert Italiaan uit PARIJS (UPI) - Het Hof van Appèl in Parijs heeft het Italiaanse ver zoek goedgekeurd tot uitlevering van de extreem linkse Francesco Piperno. De Italiaanse justitie wil hem horen in verband met de moord op oud-premier Aldo Mo de grote mogendheden die Het hof verwierp het verweer deelnemen aan de Geneefse c ferentie over Indo-China 1954. Piperno, dat hij niet bij de moord betrokken was en daarom niet uitgeleverd diende te worden. Links Frankrijk heeft wekenlang campagne gevoerd tegen uitleve ring. Veertien kernleden van de Italiaan- _ls- se stadsguerrillagroep "Rode Brigade" zijn gisteren veroor deeld tot aanvullende gevange nisstraffen vanwege hun gedrag tijdens een eerder proces. Hun leider Renato Curcio kreeg er tien jaar bij, boven de 15 waartoe hij WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse regering mag het defen sieverdrag van 1954 met Taiwan niet per 1 januari 1980 opzeggen zonder de steun van het Congres. Dit heeft de federale districts- rechter Oliver Gash gisteren be paald nadat de Republikeinse senator Barry Goldwater en 25 andere conservatieven een aan klacht hadden ingediend. Rechter Gash bepaalde dat voor opzegging van het verdrag een tweederde meerderheid in de Senaat of een gewone meerder heid in Senaat en Huis van Af gevaardigden nodig is. Senator Goldwater en zijn mede standers hadden gesteld dat hun rechten in de Senaat zouden worden geschonden als de rege ring tot eenzijdig handelen zou overgaan. De regering stelt zich op het stand punt dat rechten en verplichtin gen van de Senaat waren geëin digd by de goedkeuring van het verdrag in 1954 en dat beëindi ging van het verdrag een zaak van de uitvoerende macht is, waar voor geen goedkeuring benodigd eerder veroordeeld was. beroep gaan, om dat de verbeterde betrekkingen met de Chinese Volksrepubliek wel eens in gevaar zouden kun nen komen als het verdrag met Taiwan niet zou kunnen worden beëindigd. LONDEN (Reuter) - Engeland heeft gisteren het plan bekend gemaakt om een beperkt aantal militaire en politie-adviseurs naar Rhodesië te sturen als on derdeel van zijn streven de kolo nie naar legale onafhankelijkheid te leiden, zo wordt uit Britse kringen vernomen. De Britse minister van buitenland se zaken Lord Carrington, voor zitter van de conferentie over Rhodesië in Londen, heeft zijn plan uiteengezet in een gesprek met de Rhodesische premier, bisschop Abei Muzorewa. De lei ders van het Patriottisch Front, Mugabe en Nkomo, waren niet bij het gesprek aanwezig. Lord Carrington heeft voorgesteld, 3 verluidt uit Britse bron, dat de legaliteit in Rhodesië wordt her steld door ontbinding van het parlement en het zenden van een Britse gouverneur, die terzijde wordt gestaan door adviseurs. Onder Brits oppertoezicht moe ten er voorbereidingen worden getroffen voor nieuwe verkiezin gen. Carrington stelde voor dat er in de strijdkrachten, die onder leiding van blanke officieren staan, geen verandering wordt gebracht in de overgangsperiode tot de verkie zingen. Die periode zou volgens hem 'veel korter dan zes maan den' duren. Ook de tegenwoordi ge, door blanken beheerste mi nisteries. zouden intact worden gelaten. Maar er zou een Britse aanwezigheid moeten komen in de vorm van een gouverneur of een soortgelijke functionaris, een beperkt aantal politie- en militai re adviseurs en een Britse verkie zingscommissaris Die aanwezig heid zou de weg effenen voor op heffing van de economische sancties ingesteld wegens het onwettig grijpen van de macht, veertien jaar geleden. Het Patriottisch Front zal weinig ingenomen zijn met Carringtons voorstellen. Het wil veel zeggen schap in de regeringsraad die het land in de overgangsperiode moet besturen. Hun strijdkrach ten zouden de grondslag moeten i een nieuw eeinte- De leiders van de Afrikaanse front- lijnstaten hebben gisteravond in Dar es Salaam na spoedberaad over de impasse op de Zimbab- we-Rhodesië-conferentie een verzoenende verklaring uitgege ven. Zij uitten optimisme over voort gang van de moeizaam verlopen de besprekingen in Londen. De Tanzaniaanse president, Julius Nyerere, noemde de huidige im passe alleen maar een hapering op het gebied van de kwestie van grond. Nyerere, die sprak namens de pre sidenten van Zambia, Mozambi que en Botswana en namens An golese ministers, zei dat zij blij waren over gemaakte vorderin gen. President Nyerere en zijn Zam- biaanse ambtgenoot, Kaunda, zouden Londen privé verzekerd hebben dat de bezwaren van de guerrillabeweging tegen de Brit se constitutionele voorstel kn zouden verdwijnen als eenmaal het probleem van de compensa tie voor grond zou zijn opgelost Nyerere waarschuwde dat een af zonderlijk akkoord tussen Lon den en de huidige regering in Sa lisbury onaanvaardbaar voor zwart Afrika zou zyn. Benzine De Amerikaanse Senaat is gisteren met overgrote meerderheid ak koord gegaan met een wetsont werp dat president Carter de be voegdheid moet geven tot het rantsoeneren van benzine bij een toekomstige oliecrisis. Het wetsontwerp, dat met 77 tegen 18 stemmen werd aanvaard, gaat nu naar het Huis van Afgevaar digden, waar het waarschijnlijk ook zal worden goedgekeurd. Het wetsontwerp is een compro mis. Rantsoenering kan worden ingevoerd als wordt verwacht dat een tekort van 20 procent van de behoefte zeker 30 dagen zal aan houden. Rantsoenering kan zon der meer worden ingevoerd als de president dat verlangt en Se naat en Huis van Afgevaardigden daarmee akkoord gaan. Volgens een eerder voorstel van het Huis zouden Huis of Senaat in voering van rantsoenering door een veto hebben kunnen treffen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9