Nut van 2-i jarige brugklas wordt sterk betwijfeld Reislust per spoor neemt toe 'GEEN REDEN VOOR VAL KABINET Extra agenten gaan straat op XEsna Wiegel; "Over aantal nieuwe provincies nog geen uitspraak Reacties op plannen Pais Uit in de Randstad DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 UTRECHT (GPD) - De invoe ring van jaarkaarten door de Nederlandse Spoorwegen heeft de reislust per spoor flink doen toenemen. Dat geldt vooral voor vrouwen en kinderen. Het aantrekkelijke van de jaar kaarten is dat de gezinsleden er, anders dan met een auto, op eigen houtje op uit kun nen. Onafhankelijk van el kaar op elk moment van de dag naar vrijwel elke plaats in het land. De beperkingen van de dienstregeling worden niet als echt hinderlijk erva ren. De kaarten worden vooral veel gebruikt in gezinnen, waar van een aantal leden forenst. De openbaar vervoerkaart is vooral in trek in de grote ste- Invoering jaarkaarten een groot succes den waar bussen en-of trams frequent rijden. Van de jaarkaarten zijn er tot nu toe ruim 17.000 verkocht, wat betekent dat zo'n 55.000 men sen er gebruik van maken. Zestig procent heeft de kaart die onbeperkt vervoer met de trein mogelijk maakt. De rest heeft de OV-jaarkaart waar mee onbeperkt in treinen, maar ook in bussen, trams en metro's kan worden ge reisd. Laatstgenoemde kaart is erg in trek; sinds de invoering ervan hebben 4000 jaarkaarthou ders hun oorspronkelijke kaart - met geringe bijbeta ling - ingewisseld voor de OV- kaart. Nog meer in trek is de kortingenkaart. Die kaart, waarmee een onbeperkt aan tal gezinsleden voor 375 gul den per jaar gereduceerd kan reizen, wordt nu al door zo'n 60.000 mensen gebruikt; dat aantal groeit snel. Het vervoer is in vergelijking met vorig jaar met zo'n 5 pro cent toegenomen: 350 miljoen reizigerskilometers meer dan de ruim 8 miljard van 1978. Ruim 150 miljoen is te danken aan de drie kaarten. En 50 miljoen meer is toe te schrij ven aan de strenge winter. Wat de oorzaken zijn van de verdere toename wordt nog onderzocht. Maar voorzich tigjes wordt het toegeschre ven aan reclamecampagnes, de energiecrisis en een daar mee samenhangend verstan diger autogebruik, maar ook toenemende ongemakken van de auto door de stijgende kosten (dure benzine), files en parkeerproblemen. Sinds de jaarkaarten niet alleen voor gezinnen, maar ook voor „duurzaam samenlevenden" verkrijgbaar zijn, stromen de aanvragen van communes, homofielen, studentenhuizen en bejaardenoorden binnen. In die gevallen beperken de NS de uitgifte tot twee perso- DEN HAAG (GPD) - De onduide lijkheid over het aantal nieuwe provincies dat zal worden ge vormd bij de reorganisatie van ons binnenlands bestuur blijft voorlopig nog bestaan. In het be grotingsdebat over binnenlandse zaken zei minister Wiegel giste- DEN HAAG (GPD/ANP) - Alle grote fracties uit de Tweede Kamer betwijfelen het nut van een tweejarige brugklas voor het voortgezet onderwijs. Dit blijkt uit de eerste voorlopige commentaren van de politieke partijen op de plannen die minister Pais (onderwijs) gisteren met be trekking tot het voortgezet onderwijs ontvouwde. PvdA en CDA vragen zich af of een dergelijke'lange brugperiode wel zinvol is. De WD gelooft dat de ze brugperiode alleen kan slagen als alle docenten daaraan mee werken. Daarnaast is het volgens de liberalen nodig dat de brugpe riode binnen de vijf soorten lager beroepsonderwijs geharmoni seerd wordt. Zolang iedere sa menhang hier ontbreekt, zal niet tot grote verbanden gekomen kunnen worden, aldus de WD. Alle fracties reageerden slechts on der voorbehoud op de plannen van de minister. Een volledig kamerdebat wordt noodzakelijk geacht. Dit zal plaatsvinden na dat de Kamer in een of meerdere hoorzittingen de meningen van de betrokkenen uit de onder wijswereld gehoord heeft over de plannen. Met de brugperiode willen de be windslieden op onderwijs voor komen dat de leerling te jong wordt gedwongen tot een studie- of beroepskeuze. Ook past het in het streven om alle leerlingen ge lijke kansen op ontplooiing te ge- AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 19 okt. 20.15 uur, Amsterdams Phil- harmonisch Orkest olv Lawrence Foster/Danièl Wayenberg pia no: 20 okt. 15.00 uur, Radio Philharmonisch Orkest/Groot Om roepkoor olv Jean Fournet mmv vocale solisten; 20 okt. 20.15 uur Het Nederlandse Kamerorkest olv Nicolas Cleobury/Elisabeth Gale/The English Bach Festival Dancers; 21 okt. 20.15 uur, Utrechts Symfonie Orkest olv Jean Bernard Pommier; 22 okt. 20.15 uur, Staatsorchester Rheinland-Pfalz olv Waldemar Nels- son; 23 okt. 20.15 uur, Kon. Chr. Oratoriumvereniging/Amster dams Philharmonisch Orkest olv Martin Kamminga. Kleine Zaal: 18 okt. 20.15 uur, Georgisch Kwartet; 19 okt. 20.15 uur Sandra Tamman, piano; 20 okt. 20.15 uur, Georgisch Kwartet; 21 okt. 11.00 uur, koffieconcert door het Phemios Trio; 21 okt. 20.15 uur folkgroep Rum; 22 okt. 20.15 uur, Aldeburgh String Trio; 23 okt. 20.15 uur, Carolyn Watkinson en Tan Crone met werken van Schumann, Bizet, Ives en Britten; 24 okt. 12.30 uur Ensemble Hedendaagse Muziek; 20.15 uur, Peter Frankl, piano, György Pauk, viool en Ralph Kirshbaum violoncel. Spiegelzaal 21 okt. Nederlandse Omroepstichting, "Für Elise", rechtstreekse radio-uitzending. Stadsschouwburg; 18 okt. 20.15 uur, Publiekstheater met "De kale zangeres" van Ionesco en "Ubu van Alfred Jarry; 19 en 20 okt. 18.00 uur, "Antigone" van Jean Anouilh; 20 en 21 okt. Publiek stheater met "Mensch durf te leven" van Gerben ellinga; 24 okt. Haagse Comedie met "Geleerde Vrouwen" van Molière. Carré: t/m 27 okt. 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Overspe len"; t/m 20 okt. 20.30 uur, Cabaret Nar. Theater De Balie: t/m 20 okt. 20.30 uur, Toneelgroep Fact met "Woede om gisteren" van John Osborne; t/m 27 okt. 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "Mensch Maier" van Franz Xaver Kroetz. De Kleine Komedie: t/m 21 okt. 14.00 en 19.30 uur, Pantomimethea ter Rob van Reijn met "Reis om de Wereld in tachtig dagen"; 22 okt. 20.15 uur, Urbanus van Anus zingt en vertelt; 23 en 24 okt. 20.15 uur, Cabaret Don Quishocking met "Trappen op". Nieuwe de la Martheater: 21 okt. 14.00 uur, "Moordkuil" van Ira Levin. Centrum Bellevue: 25 okt. 14.15 uur, Toneelgroep Centrum met "Overspelen" van Fay Weldon; 18 okt. Cabaret Nar met "Zat ik maar thuis met een goed boek; 18 okt. 12.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Sundance" van Meir Z. Ribanow. Tingel Tangel: 24 okt. 20.30 uur, "Viva Europa", Marijke en Sieto Hoving. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 18 en 21 okt. 20.15 uur, Haagse Comedie met "Het wederzijds huwelijksbedrog" van Pieter Langendijk; 19 en 20 okt. 20.15 uur, Haagse Comedie met „Geleerde Vrou wen" van Molière; 24 okt. Haagse Comedie met „Kleine Eyolf van Hendrik Ibsen. Congresgebouw: 18 okt. 20.15 uur, "Cuba amor" met Jeroen Krab bé en Linda van Dijck; 18 en 19 okt. 20.15 uur, Residentie Orkest; 20 okt. 20.15 uur Manitas de Plata; 20.15 uur, Toneelvereniging ABC met "Alles in tweevoud"; 22 okt. 20.15 uur, Nederlands Kamer Orkest; 24 okt. 20.15 uur, Lionel Hampton. Diligentia: 18, 19 en 20 okt. 20.15 uur, "Alle laatjes open" met Conny Stuart en Willem Nijholt; 21 okt. 11.30 uur, Kunstkring Diligentia 14.30 uur, Piano-matinee; 23 okt. 20.15 uur, Piano avond met Steven Mayer. De Appel: 18,19,20 en 24 okt. 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met "Zerken". Pepijn: 19, 20 en 24 okt. 20.30 uur, Cabaret Van Santen met "Net Cabaret", 21 okt. 15.00 uur, Gilius Haagsche Hofje". Theater aan de Haven: 18, 20, 23 en 24 okt. 20.30 uur, Nieuwe Comedie met "Een mondvol water". Theater in de Steeg: 20 okt. 20.30 uur, Kabaret Langtong; 21 okt. Haags Sprookjes Toneel. LEIDEN Leidse Schouwburg: 18, 19 en 20 okt. 20.15 uur, "Die Czardasfür- stin" door de Hoofdstadoperette. LA K-theater: 18 okt. 20.30 uur, Toneelgroep Proloog met "Geen vingers....? Dan gaan we verder"; 19 okt. 20.30 uur, Theater Au gustus met "De Ander"; 20 okt. 20.30 uur, Pasta-B met "Het dossier De Hoop". Kapelzaal K O gebouw: 19okt. 20.15 uur, Kamermuziek mmv Bob van Asperen en Gerard Hengeveld. ven, om het onderwijs- en vor mingsaanbod te verbreden en om binnen de school verschillende leersituaties mogelijk te maken. De tweejarige brugperiode zal met een invoering in fasen om streeks 1990 algemeen moeten zijn. Volgens de PvdA vormt de invoe ring van een tweejarige brugpe riode geen oplossing voor de problemen van "vroegtijdig voorsorteren". Ook leidt dit niet tot een verbetering van de on derwijskansen van arbeiders kinderen, meisjes en kinderen van culturele minderheden. Omdat de brugperiode verbonden blijft aan de bestaande schoolty pen blijft de scheiding in het voortgezet onderwijs bestaan, al dus de PvdA. Daarmee blijft het voor scholieren noodzakelijk om al op 11-jarige leeftijd te beslissen over hun toekomst. Een oplos sing voor dit probleem kan vol gens de socialisten alleen worden bereikt door de invoering van de middenschool voor alle leerlin gen tot 15 a 16 jaar. De CDA-fractie wil langer door denken over de tweejarige brugklas. Een dergelijke lange overgangsperiode tussen basis school en voortgezet onderwijs zou kunnen leiden tot een onaan vaardbare ongelijkheid tussen de leerlingen, die nu van verschil lende scholen komen, aldus de christen-democraten. De WD juicht het toe dat minister Pais en staatssecretaris De Jong het onderwijs de vrijheid en de ruimte geven voor eigen ontwik kelingen en vernieuwingen. Daarnaast biedt het plan aan leerlingen de kans individueel benaderd te worden, zodat elke leerling datgene gegeven kan worden wat hij of zij nodig heeft. Het doet de fractie deugd dat daarmee eindelijk een van haar liberale uitgangspunten voor het onderwijs als algemeen onder wijskundig beginsel geformu leerd is. WOERDEN (ANP) - De 48-jarige J.J. Hoogeveen uit Utrecht is gis teravond bij een kettingbotsing op rijksweg 12 tussen Utrecht en Den Haag ter hoogte van Woer den om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtauto achterop een file in reed en daarbij twee personenau to's verpletterde. Het slachtoffer zat in één van de personenauto's. De inzittenden uit de andere per sonenauto raakten lichtgewond, aldus een politiewoordvoerder. Als gevolg van het ongeval stond gisteravond op de bewuste rijks weg rond 8 uur een file van zeven kilometer. DEN HAAG - Terwijl minister De Ruiter van justitie in de Tweede Kamer tijdens het debat over uitbreiding van de politie het woord voert schijnt minister Wiegel van binnenlandse zaken zich nogal te vermaken. DEN HAAG (GPD) - De tweehon derd extra politiemannen die de vier grote steden er van minister Wiegel (binnenlandse zaken) bij- krijgen zullen niet voor bureau werk worden ingezet maar de straat opgaan. Dit hebben de burgemeesters van de grote ste den, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, aan minis ter Wiegel beloofd. De bedoeling is dat de extra agenten vooral wijksurveillancewerk zullen gaan doen, zo zei minister Wiegel gistermiddag bij de behandeling van het onderdeel politie uit de begrotingen voor justitie en bin nenlandse zaken Dé betrokken burgemeesters heb ben de bewindsman ook toege zegd dat ze bereid zijn om binnen hun gemeenten te gaan experi menteren met een andere werk en organisatiewijze. Minister Wiegel zal het tot nu toe gevoerde sterkte-beleid met be trekking tot de politie blijven voortzetten, ondanks verzet van onder andere PvdA en D'66. Het verst ging mevrouw Wessel- Tuinstra (D'66) die vindt dat de uitbreiding van de gemeentepoli tie met 150 man verminderd moet worden. Zij is het niet eens met de gelijktijdige toename van de politiesterkte met de groei van de bevolking. „Meer politie bete kent niet automatisch meer vei ligheid". De bewindsman van binnenlandse zaken vindt echter dat uit be stuurlijke kring voldoende steun is gekomen voor zijn beleid dat gericht is op uitbreiding van de politie. „Zowel de burgemeesters van de vier grote steden zijn het er mee eens als de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten en een aantal Commissarissen van de Koningin. Dat zegt toch wel voldoende". Over de bewapening van de arres tatieteams van de gemeentepoli tie, waarvan er vijf of zes ge vormd zullen worden, is volgens minister Wiegel nog geen beslis sing genomen. De twee arrestatieteams van de rijkspolitie zijn het afgelopen jaar, zo liet minister De Ruiter van justitie weten, in totaal 265 keer ingezet. Daarbij werd in zes gevallen toestemming gegeven gebruik te maken van de nieuwe snelvuurwapens. Slechts twee maal werd daarvan gebruik ge maakt, bij de aanhouding van enkele Molukkers in Breukelen en de arrestatie van enkele Israë li's die in Amsterdam mare chaussees hadden gegijzeld. Vol gens minister De Ruiter zijn deze cijfers het beste bewijs voor zijn stelling dat de arrestatieteams zorgen voor een minder geweld dadig optreden van de poli tie. Minister Wiegel herhaalde tydens het begrotingsdebat nog eens zijn eerder standpunt dat hij grote twijfels heeft over de invoering van de zogenaamde stopkogel. Er is nog geen definitieve keuze ge maakt over de invoering van de munitie voor het nieuwe hand vuurwapen van de Nederlandse politie. Minister De Ruiter (justitie) keerde zich, evenals zijn ambtsgenoot van binnenlandse zaken, tegen het plan van WD-woordvoerder Nijpels om een staatssecretariaat van politie in te voeren. „In het voorstel voor de nieuwe politie wet, dat eind van het jaar naar de Kamer zal gaan, blijft de beheers en gezagslijn van de politie ge splitst over binnenlandse zaken en justitie", aldus minister De Ruiter. „Het opperbeleid over de gedecentraliseerde politiekorp sen komt dan bij binnenlandse zaken te liggen. Justitie krijgt het zelfstandig beheer over alle lan delijke diensten". Voor het WD-kamerlid Nijpels was deze uitspraak aanleiding voor de opmerking dat er dan over de politie een nieuwe stam mentwist kan onstaan tussen de beide departementen, terwijl zoiets in zjjn voorstel juist onmo gelijk zou worden. Toch slaagde hij er niet in om met zijn redene ring zelfs zijn liberale partijge noot Wiegel te overtuigen. Geen honderd Vietnamese weesjes voor Nederland DEN HAAG, GENÈVE (GPD) - Van de honderd Nederlandse gezinnen die op een Vietna mees adoptiekindje wachten, zullen er vele teleurgesteld moeten worden. Uit rapporten van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties blijkt dat er onder de honderdduizenden vluchtelingen die in de kampen in Zuidoost-Azië verblijven, maar enkele weesjes zijn die aan de door staatssecretaris Haars van justitie gestelde cri teria voldoen. Mevrouw Haars had in juli tij dens de vluchtelingenconferen- tie in Genève toegezegd dat honderd Vietnamese adoptie kinderen tussen één jaar oud en de schoolgaande leeftijd, die geen naaste of verre familiele den hebben, in Nederland on derdak zouden kunnen vin den. Uit de rapporten die tot nog toe bij de vluchtelingenorganisatie van de VN zijn binnengeko men, is gebleken dat er vrijwel geen jonge kinderen zijn waar van met zekerheid gesteld kan worden dat zij geen ouders, broers, zusters, ooms, tantes of verdere familieleden hebben die in andere kampen verblij ven of in Vietnam zijn achter gebleven. Wel zouden zich in de verschil lende kampen zo'n 1800 alleen staande tieners tussen de 15 en 17 jaar bevinden. Er waren 46 kinderen tussen de 8 en 5 jaar oud; beneden de 5 jaar was er geen enkele. De vluchtelingenorganisatie in Genève heeft de hoop uitge sproken dat Nederland de hon derd beschikbaar gestelde adoptieplaatsen vrij zal geven voor oudere kinderen, of voor bepaalde gevallen waarin met spoed een veilige haven wordt gezocht. ren dat het kabinet nog niet heeft besloten hoeveel provincies- nieuwe-stijl er moeten komen. Zijn voorstel om zeventien pro vincies te vormen is aan het kabi net voorgelegd, dat een beslis sing zal moeten nemen. Minister Wiegel weigerde uitdruk kelijk een uitspraak te doen over de vraag of hij het kabinet gead viseerd heeft zeventien nieuwe provincies te vormen of dat het er meer of minder zouden moeten worden. Wiegel gaf toe dat er spoedig meer duidelijkheid moet komen over de aantallen provincies, „maar dat kan ik helaas niet doen, om dat de discussie in het kabinet nu eenmaal nog niet is afgerond". Binnen het kabinet schijnt on enigheid te bestaan rond het ma ken van de keuze van het aantal nieuwe provincies. De proble men spitsen zich onder meer toe op de financiering ervan. Een an der moeilijk punt is de deling van provincies. Zo is er onder meer vanuit Noord-Brabant veel kri tiek gekomen op de voorgestelde driedeling van de provincie. Minister Wiegel wilde de Kamer ook nog niet zeggen hoe lang de discussie in het kabinet zal gaan duren. „Dan zou ik mijn collega's in het kabinet voor het blok zet ten, en dat wil ik niet". Hij be streed de opvatting van D'66, dat de hele reorganisatie van ons binnenlands bestuur in dood tij terecht is gekomen. „Er zit wel degelijk vaart in". Minister Wiegel zei over burge meestersbenoemingen, dat vrouwen voorgetrokken zullen worden wanneer het gaat om kandidaten van gelijke kwalitei ten. „Enige tijd geleden heb ik bijvoorbeeld een vrouw voorge dragen als kandidaat voor een burgemeesterspost die niet als nummer één op de voordracht stond. Daaruit blijkt dat ik deze zaak wel degelijk in de gaten houd", aldus minister Wiegel, die eraan toevoegde dat ook onge huwde kandidaten wel degelijk een goede kans hebben bij bur gemeestersbenoemingen. „Maar de kwaliteit van de kandidaten staat bij mij voorop". Over de wensen van politieke par tijen zoals de PvdA en D'66 om meer van hun partijgenoten tot burgemeester te laten benoemen, zei minister Wiegel dat hij er alles aan doet om de achterstand van bepaalde politieke partijen op te heffen. „Maar ik kan het ijzer niet met de handen breken. Het aantal gemeenten is sinds mijn komst als minister achteruitgegaan", aldus minister Wiegel. Bij na-botsing vliegtuigen boven Hengelo ENSCHEDE/HENGELO (ANP) - De rijksluchtvaartdienst is een onderzoek gestart naar de bijna- botsing tussen een Fokkei Friendship van de luchtmacht en een reclamevliegtuigje, afgelo pen zaterdag boven Hengelo. Het reclamevliegtuigje bevond zich in de aanvliegroute van de vlieg basis Twente, terwijl de Friends hip met dertig militairen aan boord de landing inzette. De pi loot van het militaire vliegtuig kon een botsing dankzij een ui terst snelle reactie voorkomen. Op het ogenblik dat deze situatie zich voordeed wist de verkeers leiding van de vliegbasis Twente volgens een woordvoerder van dit vliegveld niet waar het recla mevliegtuigje zich precies be vond. De piloot hiervan had zich (overeenkomstig de voorschrif ten) bij de verkeerstoren van Twente gemeld toen hij in de zo ne van de basis kwam, maar hij verzuimde door te geven dat hij in de aanvliegroute vloog, zo ver onderstelt de woordvoerder van de vliegbasis. (Van e r verslaggevers) LEIDERDORP - Als het aan CDA- loyalist Van Houwelingen ligt wordt het kabinet Van Agt niet ten val gebracht en zullen er dus pas weer in 1981 verkiezingen voor de Tweede Kamer worden gehouden. Dat bleek gisteravond in Leider dorp, waar het Leiderdorps Poli tiek café een discussie-avond had georganiseerd tussen Van Hou welingen en Ed vanThijn (PvdA). Discussieleider was Han Mulder, hoofdredacteur van deze krant. Beide politici gaven hun visie op toekomstige ontwikkelingen en gaven aan in welk opzicht die ontwikkelingen veranderingen in het maatschappelijk leven no dig zouden maken. Voor Van Thijn is de komende ja ren bepalend de vraag of wij be reid zullen zijn de in zijn ogen noodzakelijke groei van de zoge naamde 'kwartaire sector" te stimuleren. De kwartaire sector is dat gedeelte van de samenle ving waarin allerlei niet-winst- makende activiteiten worden ontplooid, zoals maatschappelijk werk, bejaardenzorg, vormings werk en dergelijke. Het is van belang, vindt Van Thijn, dat er in die sector de komende jaren veel arbeidsplaatsen worden gescha pen, omdat anders de werkloos heid, tot een nog veel groter probleem uitgroeit dan nu al het geval is. "Er zullen de komende tien jaar zeker 500.000 nieuwe ar beidsplaatsen moeten worden geschapen", aldus Van Thijn. Hij erkent dat dat niet eenvoudig zal zijn, omdat er allerlei ontwikke lingen (bijvoorbeeld automatise ring) gaande zijn die juist ar beidsplaatsen afstoten. In het al gemeen vindt Van Thijn het noodzakelijk dat we de komende jaren gaan denken aan een nieu we samenlevingsvorm, waarin de groei wordt afgeremd, waarin de solidarteit toeneemt en waarin de nadruk komt te liggen op inko mensmatiging. De huidige over heid is volgens Van Thijn niet opgewassen tegen deze eisen en moet daarom worden gereorga niseerd. De overheid moet aller lei zaken van ondergeschikt be lang naar lagere organen overhe velen en zich voornamelijk be zighouden met belangrijke zaken als de zorg voor voldoende aan bod en een goede kwaliteit van de werkgelegenheid. Daarnaast moeten we in Nederland kiezen voor een vorm van gestuurde economie. We moeten volgens de PvdA'er niet langer vertrouwen op de werking van het marktme chanisme bij het oplossen van economische problemen. De economie moet geordend en ge pland worden. We moeten in strumenten ontwikkelen om de ze nieuwe inrichting van de sa menleving mogelijk te maken. Het besluit daartoe is een belang rijke politieke keuze", aldus Van Thijn. Zijn opponent Van Houwelingen was het eens met de visie dat de komende jaren niet langer kan worden vertrouwd op de werking van het marktmechanisme. "In de jaren tachting gaat het meer om de kwaliteit dan om de kwan titeit. We moeten inhoud gaan geven aan het begrip "selectieve groei". Het is van belang dat er in een nieuwe samenleving sturing wordt gegeven. De verhouding tussen arbeid en kapitaal zal de komende tijd nog verder veran deren en ik zie zeker vormen van arbeiders-zelfbestuur in het ver schiet", aldus Van Houwelingen, die nieuwe vormen van klassen strijd voorspelde, zoals de strijd tussen de actieven en de niet-ac- tieven in de maatschappü- Van Thijn vond dat laatste een grie zelige opmerking: "Dat zou een rampzalige ontwikkeling zijn. Ik moet er niet aan denken dat al lerlei mensen zoals gepensio neerden, arbeidsongeschikten en invaliden zich zouden moeten gaan afzetten tegen de actieven in de samenleving. Wij willen de so lidariteit juist handhaven en daarom denk ik eerder aan een strijd tussen lager en hoger per soneel, tussen witte boorden en de modale werknemers, waarbij het voornamelijk zal gaan om de strijd om de kwaliteit van het werk. Van Houwelingen is ervan over tuigd dat in de toekomst weer zal worden samengewerkt tussen socialisten en christen-democra ten, omdat die partijen het op belangrijke punten, zoals bij voorbeeld over de economische inrichting van ons land, groten- deele eens zijn. Op het ogenblik echter slaagt het CDA er niet in die opvattingen in de praktijk te brengen' omdat de lartij een coa litie is aangegaan met de WD, een partij die het beginsel van de vrije markteconomie hoogin het vaandel heeft staan. Toch is dat voor Van Houwelingen geen reden het kabinet ten val te brengen. "Wanneer je mede-ver antwoordelijkheid draagt voor een kabinet is het niet meer dan fatsoenlijk dat je dat kabinet zo lang mogelijk laat zitten Een ka binetscrisis is niet niks. Het enige criterium om een kabinet ten val te brengen is of dat kabinet een beleid voert dat niet in het belang is van het volk! En zolang dat naar onze mening niet het geval is moet het kabinet aanblijven".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7