Gemeentearchief houdt open huis "Proefbruggetje 99 over de Oude Rijn Meerburg vindt clubhuis te klein Steeds meer belangstelling voor historie van Leiden van "lift- affaire" Controle langzaam verkeer 'Geen nieuw bedrijf in overbelaste buurten" PvdA maakt geen punt DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 Vakantiebezigheden (1) In het kader van de herfst vakantie-activiteiten wordt morgenmiddag in clubhuis "De Tamboerijn" aan de Va- leriusstraat 73 de film "De wolf en de zeven geitjes" ver toond. De voorstelling begint om twee uur en de entreeprijs bedraagt f 1.50. Buurthuis Groenoordaan de Musschenbroekstraat 25: morgenochtend voor de jeugd een "levend ganzebord"Het is een spel waarbij allerlei opdrachten moeten worden vervuld. Aanvang 10 uur, kosten f0.50. 's Middags is er voor de jeugd vanaf 16 jaar "Kafesoteek". Aanvang 15 Vakantiebezigheden (2) "In de Vrolijke Arkaan de Pie- terskerkchoorsteeg 15 en Het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 sluiten de herf- vakantiebezigheden morgen af met een uitstapje naar Duinrell in Wassenaar. De tocht wordt per bits gemaakt en de kosten bedragenes gul den per persoon. Vertrek om half tien vanaf de Vrolijke Ark en om tien uur vanaf het Leidse Volkshuis. Kijkhuis In het Kijkhuis wordt van avond de filmcyclus "De Sur realisten" voortgezet. In de filmzaal aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 worden achtereenvolgens een korte satirische film van Bunuel en een korte film van Orson Wel les met muziek van Erik Satie vertoond. Er zijn twee voor stellingen: een om acht uur en een tweede om kwart over tien. Toegangsprijs f 450. Leger des Heils De gereformeerd en hervormde wijkkerkeraad organiseert vanavond een bijeenkomst in de Bevrijdingskerk aan de Montgomery straat. Majoor A.M. Bosshardt (eigenlijk lui tenant-kolonel) zal spreken over haar werk vanuit het Goodwill-centrum van het Leger des Heils in Amster dam. Na afloop van haar in leiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Tijdens de bijeenkomst zal er een collecte voor het Leger des Heils worden gehouden. De bijeenkomst begint om acht Klaverjassen De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een klaverjas- en jo- keravond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20 uur, toegang boven 16jaar Bazaar In het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169 wordt vrijdag en zaterdag een bazaar georga niseerd door de speeltuinver eniging "De Vijf Hoven". De bazaar wordt vrijdagaoch- tend om half acht geopend 's avond zal de nieuwe pop groep "Sherlock" optreden. Zaterdags is de bazaar ge opend van 11 uur 's ochtends tot 11 uur 's avonds. De toe gang is gratis en tot de attrac ties behoren onder meer bal len gooien, visspel en rad van avontuur. Voor de kinderen zijn er spe ciale attracties. Popavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt morgenavond de Geoff Ca- vander Band op. Geoff Ca- vander, geboren in Nieuw Zeeland richtte in 1971 in En geland een eigen band op. In 1977 kwam hij naar Amster dam waar hij nu nog woont en een eigen band heeft. Die groep bestaat naast Geoff uit Ray Anthony (gitaar), Mas- hali Erkine (bas), George Landhuis (drums). Samen spelen ze een subtiele rockmu ziek met latin- en jazzinvloe- den. De zaal is geopend vanaf 9 uur en de toegangsprijs bedraagt f5.50. Ruilavond De afdeling Leiden van "Phila- telica" organiseert een post- zegelruilavond in de kantine van de chr. scholengemeen schap dr. W. A. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1De kan tine is vanaf half acht ge opend. Nauwgezet LEIDEN - Enkele tientallen jonge ren uit de wijk Meerburg hebben wethouder Tesselaar gistermid dag een petitie plus 250 handte keningen overhandigd. Daarmee wilden ze de wethouder overtui gen van de ruimtenood waarmee de jongeren in clubhuis Klein Matilo te kampen hebben. Het huidige clubhuis, 225 vierkante meter groot, barst zo langzamer hand uit z'n voegen omdat de re latiefkleine oppervlakte door zo veel verschillende groepen moet worden gedeeld. Met name voor de jongeren blijft er niet of nau welijks ruimte over. Op een on langs gehouden open avond be slisten de jongeren dan ook dat een kleine aanpassing van de ruimte beslist niet als voldoende kan worden beschouwd. Voor het kunnen doordraaien van het gehele jongerenwerk wordt een nieuwe en eigen ruimte als eerste vereiste gezien. De jonge ren kondigden gistermiddag aan dat zij de eerste van een reeks groepen uit het clubhuis zijn die bij de wethouder op de stoep ko men te staan. Binnenkort zal er een witboek worden uitgebracht. Wethouder Tesselaar verklaarde eerst met het bestuur te willen praten alvorens een antwoord op de petitie te geven. Hij zegde toe voor het eind van de maand iets van zich te laten horen. Wethouder Tesselaar (rechts) neemt de handtekeningen in ontvangst van een deputatie van buurtbewoners. Het werk dat in het Gemeentear chief wordt verezet vereist bij zonder veel tijd en nauwgezet heid. Archieven moeten gesor teerd, uitgezocht en beschreven worden. Zo kan het voorkomen dat een stuk blad voor blad, ge reinigd, ontzuurd, aangevezeld, ingestukt en met Japans papier moet worden beplakt. Restaura- teuren zijn soms maanden bezig om een bijna tot stof vergaan boek weer zo op te knappen dat het de komende eeuwen weer kan trotseren. De bibliotheek van de archief om vat vrijwel alle voor de geschie denis van Leiden en wijde omge ving belangrijke boeken, er is een prentverzameling met ongeveer 70.000 kaarten, waaronder vele uiterst kostbare gravures, etsen, tekeningen e.d. Gemeentearchivaris Downer: "Alle Leidenaren hebben grote inte resse voor mooie verhalen als de geheime gangen ondér de Burcht (een ervan zou zelf in Katwijk uitkomen), tussen de Pieterskerk en de Academie, onder het Gra vensteen. Ja zelfs op zoveel plaat sen dat de hele stad boven een soort mollengangen gebouwd zou moeten zijn. Of voor de ver halen over de heldenmoed van Van der Werff en Van der Does, Goeie Mie de gifmengster. Om die fabeltjes te weerleggen of ze enige grond van aannemelijkheid te geven, of er zelfs de harde be wijzen voor te leveren zijn de ar chieven noodzakelijk". LEIDEN - Wijken die het moeilijk hebben met luchtvervuiling en verkeersoverlast moeten ontzien worden bij het vestigen van nieuwe bedrijven. Deze gedraglijn moet uitgangspunt zijn van het beleid van de Leidse PvdA in de toekomst. Dat zei gis teravond het PvdA-raadslid me vrouw Hes, op een vergadering van de raadsfractie van haar par tij. Haar PvdA-collega Ranner, die onlangs een nota over de econo mische toekomst van Leiden het licht heeft doen zien, bleek bereid om haar opmerkingen in zijn nota - die trouwens al aan de pers is gepresenteerd - op te nemen. De nota zal wellicht als initiatief voorstel bij de gemeenteraad worden ingediend, maar niet voordat over de nota overleg is geweest met de WD, de andere coalitiepartner van de PvdA in het college van burgemeester en wethouders, zo bleek gister avond. Wethouder Tesselaar benadrukte de noodzaak van overleg met de WD-partner. "Als de VVD-frac- tie met een voorstel op mijn ge bied zou komen zonder overleg zou ik wel op mijn achterste be nen staan", zei hij gisteravond. In het college van burgemeester en wethouder is het economisch beleid toebedeeld aan WD-wet- houder mevrouw Fase. Besloten werd om zo snel mogelijk twee expemplaren van de nota aan de WD-fractie te sturen. LEIDEN - De belangstelling voor de historie van Leiden vertoont een opvallende groei. Een duidelijk bewijs daar voor vormt het sterk toegenomen bezoek aan de studie zaal van het Gemeentearchief. In 1955 werden er 823 be zoekers geturfd, het afgelopen jaar waren het er ruim 5000. Kwamen er in 1955 alleen beter gesitueerden, vaak excentrieke figuren en bejaarden, nu komen de bezoekers uit alle lagen van de bevolking. LEIDEN-Aan de "terechtwijzing" die burgemeester en wethouders van Leiden onlangs kregen voor de gang van zaken rond de bouw van een lift in het gemeentehuis verbindt de raadsfractie van de Partij van de Arbeid geen vér strekkende gevolgen. Wel vindt een aantal socialistische raadsleden dat vragen over deze zaak (gesteld door PPR-raadslid Beijen) "onvoldoende" door bur gemeester en wethouders zijn beantwoord. Bordewijk (PvdA) noemde het antwoord dat Beijen destijds kreeg "curieus". Dit kwam gisteravond naar voren tijdens een vergadering van de PvdA-fractie. De "terechtwij zing" voor B en W werd vorige maand uitgedeeld door een ge meentelijke onderzoekscommis sie (commissie voor de rekenin gen). De commissie bestaat gro tendeels uit raadsleden. Het college had volgens de com missie onvoldoende rekening gehouden met een mogelijkheid om inplaats van een lift van 560.000 gulden een hefplateau van 210.000 gulden in het ge meentehuis te bouwen. De laat ste mogelijkheid bleek uit een rapport van een ambtenaar. De gemeenteraad had echter al in juni vorig jaar besloten om een volwaardige lift te bouwen. Na een langdurige discussie be sloot het college om niet meer te rug te krabbelen: de lift moest er komen. "De aanbesteding was toen al ge weest. Als we toen het werk niet hadden gegund liepen we de kans dat het tot 'besmet werk' was verklaard. Dat had vertra ging kunnen opleveren voor de hele verbouwing van het stad huis. Bovendien hebben we overwogen dat de waarde van het stadhuis met een lift stijgt en dat nieuwe afdelingen op de boven ste verdiepingen makkelijk be reikbaar worden", aldus wet houder Van Dam (financiën) gis teravond. Hij vindt het rapport van de com missie trouwens onvolledig. Wethouder Tesselaar en burge meester Vis waren het destijds niet met de beslissing van de rest van het college eens. Zij vonden nader onderzoek naar andere mogelijkheden wél gewenst. Tesselaar zei gisteravond dat hij het niet eens is met de conclusie van de commissie dat het college on voldoende rekening heeft ge houden met de alternatieven. Hij wees er op dat er bijzonder lang over is gepraat. De PvdA-raads- fractie zal afwachten welke hou ding andere raadsfracties in de gemeenteraad aannemen. Daar zal het commissierapport (op verzoek van raadslid Beijen) bin nenkort worden behandeld. Foto van het gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst door J. Goedeljee, genomen in 1893 kort na de ingebruikname van het gebouw. Ondanks bezwaren omwonenden LEIDEN - Het moet mogelijk zijn om in het verlengde van de Dul- lebakkerssteeg over de Oude Rijn een voorlopige voetgan gersbrug aan te leggen. Aan de hand van ervaringen met zo'n brug kan worden bekeken of er misschien op die plaats een defi nitieve overbrugging moet ko men. Dat vindt de raadsfractie van de Leidse Partij van de Arbeid. Wanneer komende maandag we derom het bestemmingsplan Ma- redorp in de gemeenteraad wordt behandeld zal de fractie een amendement van die strekking (van PvdA-raadslid Koning en WD-raadslid Zonnevylle) steu nen. De fractie besloot dit gister avond. Raadslid mevrouw Van Dongen is niet enthousiast over het voorstel dat een compromis betekent tus sen verklaarde tegenstanders van de brug en zij die de brug wél willen. Zij zei gisteravond een brug over de Oude Rijn bij de Dullebakkerssteeg esthetisch niet fraai te vinden. Een 26-tal bewoners van de Oude Rijn heeft dezer dagen opnieuw een brief aan de Leidse raad ge stuurd waarin weer bezwaren worden geuit tegen de komst van de brug. Met het besluit om de Mare open te graven zou het vol gens de bewoners van de Oude Rijn volkomen inconsequent zijn om een nog gave stadsgracht te verkrachten met een volkomen overbodig bruggetje wat via een nauwelijk tweeënhalve meter breed onaantrekkelijk steegje aansluiting moet geven op de Haarlemmerstraat. Bij de raadsleden wordt erop aan gedrongen om de knoop door te hakken en te beslissen dat de brug er niet komt. "Gebruik ons geld toch voor zinvollere doel einden in de stad", zo besluit de brief. LEIDEN - De landelijke verkeerscontrole waarbij de aandacht hoofd zakelijk zal uitgaan naar het langzame verkeer zal volgende week ook in Leiden worden gehouden. De politie zal de gehele volgende week drie keer per dag op verschillen de plaatsen in de stad controles uitvoeren. Het accent ligt daarbij op voetgangers, fietsers en bromfietsers. Voetgangers die niet haaks of binnen 30 meter afstand van een zebrapad oversteken lopen daarbij de kans te worden bekeurd. Hetzelfde geldt voor fietsers en bromfietsers die verzuimen richting aan te geven of niet voldoende "rechtshou- den". Ook zal de verlichting van fietsen, bromfietsen en motorvoertuigen worden gecontroleerd. Daarnaast zal, in verband met de komende winterperiode, worden gelet op technische onvolkomenheden van motorvoertuigen. Het doel waarvoor men komt loopt nogal uiteen. De een komt ge nealogie bedrijven, dat wil zeg gen het voorgeslacht uitpluizen of een stamboom maken. De an der speurt de geschiedenis van een pand na en weer een ander brengt een bezoekje om weten schappelijk onderzoek te ver richten. Soms ook wordt het ar chiefmateriaal gebruikt als bron voor artikelen, brochures of boe- Ondanks die groeiende populari teit vindt de Leidse gemeentear chivaris mr. W. Downer dat er nog te weinig bekend is van het werk en het bezit achter de impo sante facade aan de Boisotkade. Daarom zal er op donderdag 25 oktober een open huis worden gehouden. Van 9.30 tot 12.30 uur, van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 21.30 uur is iedereen welkom. Wie het pand betreedt staat direct oog in oog met de Leidse laken fabrikant Justus Krantz. Met diens nagelaten spaarcentjes heeft de gemeente het gebouw destijds laten neerzetten. Het was het eerste gebouw van ons land dat speciaal voor het bewaren van archieven van een gemeente werd gebouwd. Het pand is om vangrijk en bestaat uit een groot aantal kamers, zalen en depot ruimten. Studiezaal Voor de bezoeker is de studiezaal het meest bekend. Daar kan men de gewenste archiefstukken op vragen, ze bestuderen, over schrijven e.d.. In een aparte afde ling zijn de voor genealogie be langrijkste bronnen op microfi ches vastgelegd. Men kan die zelf opzoeken en met behulp van een speciaal apparaat lezen. Op de begane grond van het ge bouw bevindt zich het restaura tieatelier. Overigens heeft het atelier daar de langste tijd geze ten en zal binnenkort met de bouw van een nieuwe ruimte worden begonnen. Op de huidige plaats zal een kantine ingericht worden. Ook op de begane grond ligt de tentoonstellingsruimte waar tweemaal per jaar een expo sitie wordt gehouden over een onderwerp uit de Leidse historie. Op de bovenverdieping bevinden zich onder meer de vertrekken voor het personeel (er zijn 14 ambtenaren in vaste dienst en daarnaast nog een viertal krach ten in WSW-verband). Achter het gebouw ligt een fraaie tuin, die normaal niet voor het publiek toegankelijk is. Daar bevindt zich ook het Pilgrim Fathers Docu- mentiecentrum, waarvan de in richting binnenkort geheel zal worden herzien. Daarnaast heeft het Gemeentear chief nog de beschikking over twee panden aan de Vliet. Een pand(41) dat zal worden omge bouwd tot restauratieatelier en in het andere(43) is de zogenaamde "natte afdeling" ondergebracht. De depots zelf zijn robuuste be tonnen opslagplaatsen, die zijn beveiligd tegen brand en ander onheil. Bovendien heerst er een constante temperatuur en voch tigheidsgraad om de archieven ook voor het nageslacht in goede staat te houden. Daarin bevinden zich volgens ar chivaris Downer de verslagen van vergaderingen, kasboeken, rekeningen, belastingkohieren, brieven, akten enz. Daarin wordt melding gemaakt van figuren als IJzeren Nelis, Goeie Mie, "De knoop van 't Spoor" burgemees ter De Gyselaar en prof. Huizin- ga, die nog een bekende klank hebben. Maar ook "onbekenden" met namen als Gijzenij, Plu, Dreef, Tegelaar, Ramak, Zaal berg, De Bolster, Lagas, Devilee, en Ouwerkerk. Het oudste stuk in het Leidse Ge meentearchief dateert al van 1290. Het is een onooglijk vodje perkament met gaten en vlekken erin, waarin graaf Floris de Vijfde de burgers van Leiden tolvrijheid garandeert. Het stadsarchief loopt tot 1880. Alle stukken van na die datum waren nog op het stadhuis toen op 12 februari 1929 het stadhuis in een rokende puinhoop veranderde. Overgenomen Veel van de aanwezige stukken konden niet gered worden. Wel bleef door een gelukkige om standigheid het bevolkingsregis ter van 1890 - 1923 vrijwel onge schonden. Daarentegen over leefden van het bevolkingsregis ter van 1880 - 1890 slechts twee van de veertig dikke boeken het inferno. Ook het na de brand gevormde ar chief tot 1946 bevindt zich bij de Archiefdienst. Verder zijn er vele archieven aanwezig van door de stad overgenomen instellingen en colleges, zoals de klooster van voor de Reformatie, de colleges van kerkelijke dienaren, de gast huizen en de archieven van door de stad opgerichte instellingen als het Stedelijk Werkhuis, de Hallen (Lakenhal, Saaihal (nu Lodewijkskerk), Baaihal, Rashal enz.), de Schutterij, diverse scholen, politie, brandweer, slachthuis, SLF enz. Bovendien zijn in het Gemeentear chief archieven opgeslagen van hofjes, weeshuizen, verenigingen en inmiddels opgeheven fabrie ken als de Katoenmaatschappij, Krantz, Hartevelt enz. Een over zicht van alle archiefstukken werd in 1967 gepubliceerd, maar is inmiddel sterk verouderd. Het ligt in de bedoeling om in 1981 met een nieuwe uitgave te laten verschijnen. Wie nu al een indruk wil krijgen van het omvangrijke archief kan volgende week don derdag terecht in het gebouw aan de Boisotkade. fySr1—*-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4