Laatste zaak van „De Gruyter" in Leiden verdwijnt Modeshow EGGER „Alarmpost" zonder geld van gemeenten proces over kabeltelevisie? „Ik kan hebben veel Non heropent Nonnenbrug Toch nog proef- _THEA_ damesmode tassen schoenen laarzen EGGER L Nieuwe supermarkt in Zuid-West LEIDÉN LEIDEN - De laatste vestiging van De Gruyter in Leiden - die aan het Bevrijdingsplein in Zuid-West - gaat verdwij nen. In de winkelruimte bij het Gezondheidscentrum zal een nieuwe supermarkt worden gevestigd onder de naam "Gruma". Na een ingrijpende interne verbouwing van het pand zal de supermarkt nog voor de kerstdagen officieel worden geopend. geruimd voor de zogenaamde "versgroepen". Zo komen er een slagers-, een warme bakkers- en een zuivelafdeling. Bovendien zal de niet-voedingsec- tor worden uitgebreid. In de nieuwe supermarkt zal ook glas, porcelein, aardewerk, huishoud- textiel, gereedschappen en plas tics worden verkocht. Voor het personeel zal de ombouw volgens de VDB geen gevolgen hebben. Er wordt zelfs rekening gehou den met enige uitbreiding in ver band met de verkoop van "verse" levensmiddelen. Overigens zal het levensmiddelen pakket worden aangepast. VDB- woordvoerder: "Er zijn bijvoor beeld nu vijf merken jam te koop en ook nog elk in vijf smaken. Die vijf smaken blijven, maar het aantal merken wordt iets inge krompen". De VDB exploiteert behalve een twintigtal Gruma-supermarkten ook rond 300 Spar-winkels ver spreid over het land. Bovendien heeft men een aantal "Disky's", kleine supermarkten met een buurtverzorgende functie. De winkel van De Gruyter in Zuid- West was een van de laatste in ons land, die nog onder die naam draaide. Toen alle De Gruyter- winkels jaren geleden werden overgenomen door de SHV (Steenkolen Handels Vereniging) in Utrecht werd een groot aantal winkels gesloten. De panden werden verkocht. Dat gebeurde ook in Leiden. Op 1 januari 1977 werden de nog overgebleven De Gruyter-zaken overgenomen door de Verenigde Distributie Bedrijven in Den Bosch. Daar begon men systema tisch met de ombouw van de winkels tot Gruma-supermark ten. Die operatie moet op 1 janua ri 1980 zyn voltooid. De naam De Gruijter zal dan volledig zijn ver dwenen. Op dat tijdstip zullen er in ons land 24 Gruma-super markten zijn, merendeels gecon centreerd in de Rotterdamse re gio en Brabant. Volgens een woordvoerder van VDB zal de nieuwe supermarkt concurrerender gaan werken dan tot dusver onder de oude naam De Gruyter gebeurde. Onder de noemer "soft discount" zal het winkelbeeld ingrijpend worden gewijzigd. De indeling verandert en er wordt een grotere plaats in- Vaandel van Augustinus weggehaald LEIDEN - Het presidium vaandel dat de bestuurskamer van jonge renvereniging Augustinus aan het Rapenburg siert is verdwe nen. Een aantal "verontruste Au gustijnen" is van plan het vaan del vanavond ceremonieel te verbranden als het bestuur, waarmee ze deze week een ge sprek heeft gehad, hun eisen niet in de vereniging bekend maakt. De verontruste Augustijnen geven met één en ander uiting aan hun ongenoegen over de huidige gang van zaken bij Augustinus, tot voor kort een "bloeiende studen tenvereniging" die ze een "steeds verder kwijnende jongerenorga nisatie" noemen. Zo willen ze dat er in de vereniging weer besloten wordt, dat er geen "bebaarde Commissie Eigen Huis-commis sarissen" zijn en dat Augustinus weer meer mannelijke bestuurs leden gaat tellen. Overigens liet het bestuur bij monde van Su zanne Luiken weten geenszins van plan te zijn om op de eisen in te gaan. i De Gruijter aan het Bevrijdingsplein die binnenkort verdwijnt en plaats maakt i Zowel keurig in overhemd en colbert gestoken heren en eveneens onberispelijk gekle de dames, als jongens met een "Stop de Neutronen- bom"-speldje op hun jack drukten Onnekink gisteren de hand en waren bijeen in het zaaltje van 't Parlement. Be woners van de Klikspaan- weg, waaraan Onnekink achttien jaar lang zijn krui denierswaren sleet. "Ik heb me altijd neutraal gehouden, vooral nu de Klikspaanweg zo in het middelpunt staat. Ik heb gezegd: ik blijf neutraal, jullie zijn allemaal klant van me", zegt de nu 65-jarige kruidenier. Naar zijn afscheidsreceptie kwamen gistermiddag naar zijn eigen schatting driehon derd mensen. Er werden spee ches gehouden en iedereen die De sprankelende Show wordt met levende muziek in een feestelijke sfeer gehouden i.v.m. het éénjarig bestaan van de modezaak Thea Egger. Maandag 22 oktober a.s. om 8 uur 's avonds in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Kaarten a 15,— NU verkrijgbaar bij Thea Egger en bij Haarsalon Jean-Pierre, Rapenburg 47. .THEA Het hoekpand met de kleine raampjes, Maarsmansteeg 2, hoek Vismarkt, Leiden. LEIDEN - Zuster Thomasine (69) van de Orde van Dominicanessen uit Voorschoten liet er gistermid dag geen gras over groeien. Met een vliegensvlugge beweging knipte zij het lint door dat de ge restaureerde Nonnenbrug over het Rapenburg even daarvoor nog symbolisch gesloten hield. En daarmee was de officiële hero pening van de Nonnenbrug een feit. Ruim een jaar is hij wegens een grondige vernieuwing dicht geweest. Tot 1572 was de Orde van Domini canessen gehuisvest nabij de hui dige plaats van de "Nonnen brug", in het huidige universi teitsgebouw. Reden voor het ge meentebestuur om nu één van de zusters van deze orde uit te nodi gen om de brug te heropenen. Het vernieuwen van de Nonnen brug heeft zo'n 800.000 gulden ge kost. Voor ongeveer eenzelfde be drag hoopt Leiden ook de Doelen brug (eveneens over het Rapen burg) te mogen opknappen. Maar daarvoor zijn de subsidies nog niet rond. Van mevrouw Bosch-Gans, be woonster van de Pieterswijk en actief lid van de buurtvereniging voor die wijk, kreeg wethouder Waal van ruimtelijke ordening links of foto) gisteren een stapel tje foto's. Die tonen volgens me vrouw Bosch aan dat de "Leide- naartjes" (paaltjes) die direct na het gereedkomen van de Nonnen brug langs een deel van het Ra penburg zijn geplaatst, het fout- parkeren nog niet afdoende ver hinderen. LEIDEN - Een "proefproces" van een bewoner van het Morskwartier die geen kabel-televisie wil tegen de grootste verhuurder van woningen m deze wijk, de Leidse Woningstichting, lijkt toch nog tot de mogelijkhe den te behoren. Nog steeds is er geen overeenstemming tussen de vereniging "Kabel netjes" (in de Morswijk opgericht nadat daar de aanleg van kabel-tv begon) en de verhuurders in de Morswijk. Voor de 110 leden van "Kabelnetjes" is het niet acceptabel dat een aanslui ting op kabel-tv voor twee kanalen (Nederland 1 en 2) f7,50 per maand kost. Voor een veel geringer bedrag kunnen immers deze bewoners via de gemeenschappelijke antenne naar die tv-stations kijken. Was er bij het begin van de aanleg van kabel-tv sprake van dat de gemeen schappelijke antennes in de Morswijk van het dak zouden gaan, nu zijn de antennes allemaal op de daken gebleven. Of dat zo zal blijven is de vraag. Wie kabel-televisie neemt hoeft niet meer voor de gemeenschap pelijke antenne te betalen, en daarmee wordt de exploitatie van dat systeem voor de LWS een moeilijke zaak. Volgens buurtwerker Peter Ciere (buurtcentrum Morschwijk) zijn er naast de 150 negatieve reacties die hij uit de wijk al binnen had op een nieuwe enquete nog eens 300 reacties van andere wijkbewoners gekomen. Had den deze eerder van de actie van "Kabelnetjes" geweten dan hadden zij volgens Cieres vaste overtuiging ook kabel-televisie geweigerd. Over het "proefproces" wordt momenteel overlegd tussen de vereniging en haar advocaat, mr. Teekens jr. Als de gemeenschappelijke antennes niet op het dak kunnen blijven vraagt "Kabelnetjes" om aansluiting op Nederland 1 en 2 tegen het oude tarief. LEIDEN - Alle gemeenten uit de Leidse regio en de duin- en bollenstreek die zijn betrokken bij de vor ming van een centrale alarmpost voor het am bulancevervoer zijn het oneens met de financiële regeling die de provincie heeft voorgesteld. De gemeenten vinden dat de uit voering van de Wet Ambulance vervoer geen financiële gevolgen voor de gemeenten moet hebben. Gewezen wordt op de mening van de staatssecretaris voor volksgezondheid en milieuhy giëne dat de kosten volledig moe ten worden doorberekend aan de ziekenfondsen en ziektekosten verzekeraars. Dat gezamenlijke standpunt is gebleken tijdens een overleg dat tussen de gemeenten heeft plaatsgehad. Minder eensgezind is men waar het gaat om de sa menstelling van het algemeen bestuur. Leiden is bijvoorbeeld erg ontevreden over het aantal toegekende stemmen. Men vindt die niet in verhouding staan tot de plaats die de gemeente in de gemeenschappelijke regeling in neemt. Bepleit wordt een verdeling die meer rekening houdt met de in wonertallen van de verschillende deelnemende gemeenten. Ander punt van verschil vormt de deel neming van de particuliere ex ploitanten van ambulanceauto's. De gemeentelijke commissie voor maatschappelijk aangele genheden en volksgezondheid in Leiden heeft gepleit voor opne ming van een vertegenwoordiger van elk bedrijf in het algemeen bestuur. Verder zou ieder lid van het dagelijks bestuur de be voegdheid moeten krijgen om het dagelijks bestuur bijeen te roepen. Bij een aantal andere gemeenten bleken die voorstel len op bezwaren te stuiten. Zoals bekend bestaan al geruime tijd problemen rond de vorming van de alarmpost. Een eerste voorstel van Leiden ontmoette veel kritiek bij de andere ge meenten, waarop de provincie het heft in handen nam en zelf met een regeling op de proppen kwam. M. Gardeniers directeur VBV LEIDEN - De heer M H G. Garde- niers uit Leiden, de echtgenoot van de huidige minister van CRM, is benoemd tot directeur van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers (VBV). De heer Gardeniers, afkomstig uit het bedrijfsleven, wordt de eerste directeur van deze vereniging die zich al meer dan 25 jaar inzet voor de verhoging van de verkeers veiligheid voor voetgangers. Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, die de VBV subsidieert, heeft het scheppen van de directeursfunc tie mogelijk gemaakt. hem en zijn vrouw de hand schudde liet blijken hun a wezigheid op de Sterflat i te hebben gewaardeerd. "Een onvergetelijk afscheid", vindt Onnekink. Onnekink en de studenten, dat was 110 jaar geleden al zo. Toen woonde er in de Mande- makersteeg een kachelsmid met die naam, hij verhuurde een deel van zijn huis studenten. F. C.Onnekink zelf werd geboren in Rotterdam en groeide op in Arnhem. Zijn vrouw is een Leidse. haar t der (De Bruin) had een melk zaak aan de Waardgraeht. En vandaar dat Onnekink in naar Leiden kwam, hij kon aan de Kraaierstraat melkzaak van Van der Voort overnemen. Na twee jaar i huisde hij naar de Haarlem merstraat, nummer 56. Nu i het een sigarenhandel, maa in de gevel zit nog steeds de steen met een afbeelding t "De Hollandsche Boerin" het jaartal: Anno 1656. In 1956 vierde hij daar het drie honderdjarig bestaan van de zuivelhandel. Hij had in die tijd meisjesstu denten in huis, Beatrix is daarboven bij hem nog ont groend vertelt hij trots. En hij leverde zijn produkten aan studentenhuizen aan de Oude Vest. En zo kwam hij terecht in de Sterflat, waar hij i 1961 tot nu samen met zijn vrouw een kruidenierswi keltje runde, speciaal voor studenten. "De congierge vroeg me of ik dat wilde doen want hij kon het niet aan. Hij deed het niet naar de zin van de heren, want toen zaten er alleen nog maar heren. Je moet het leren, want ze zijn anders dan een ander, mc ik kan veel hebben", zegt On nekink. "Ze konden alles bij me krijgen, al vroegen ze om een half ons kaas of een half ons spek. Want het waren eenpersoons kamers en er was in die tijd nog geen koeling. Toen we l gonnen had je die kleine wi kels nog. Pas de laatste jar> hebben we die grootwinkelbe drijven gekregen, ik mag het niet zeggen maar je wordt er belazerd. Wij hebben contact met de klant. En ik had alles, tot schrijfbehoeftenrookwa ren en maandverband c toe. Op een oppervlakte i een kleine twintig vierkante meter". In de Sterflat wonen 52Q studen ten. Praktisch allemaal kwamen ze m het winkeltje van Onnekink en zijn vrouw, 't Is om een kleinigheid, maar ze komen", zegt hij. Nadat de sociëteit aan de Breestraat was afgebrand kwamen zelfs bij hem thuis om daar een kaartje te leggen en boom op te zetten. Het is hem zwaar gevallen afscheid te nemen, want hij heeft achttien jaar lang met veel plezier ge werkt. "Ik ben nog jong"zegt hij: "Maar mijn vrouw kan niet meer". Zijn opvolger is J. Boxman, hij heeft al een zaak in Voorscho ten maar heeft dit er wegens omzetverlies bijgenomen. Onnekink: "Hij zal even moe ten wennen aa n het kleine sys teem van snijden, afwegen, enz. Hel is te doen maar je moet werken, wij zijn dat ge wend. Maar hij had het zwaar toen hij maandag begon, hij stond met een natte rug". DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 Het echtpaar Onnekink: "Een onvergetelijk afscheid". Studenten- kruidenier Onnekink vertrekt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3