"Gewone mensen zouden eens gewoon moeten doen tegen ons ILe/cfee agenda Regelmatig exposities in raadhuis L dorp Herfstwandeltocht CJV Wassenaar Meer ruimte biljartclub Zoeterwoude Politieman gewond Burgerlijke stand PAGINA 2' STAD EN RAND DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 Werkgroep wil duidelijkheid geven over verstandelijk gehandicapten WERKBEZOEK VROLIJK AAN WASSENAAR OEGSTGEEST - "Gewone mensen zouden eens gewoon tegen ons moeten doen!" Dit was de reactie van een geestelijk gehandicapte jongen toen hem werd gevraagd hoe hij dacht over ons, de zogenaamde "normale" men sen. Met deze korte zin trof hij het kern probleem waarmee zwakzinnige mensen dagelijks te maken heb ben. De "gewone" mens accep teert hen niet of denkt eenvoudig verkeerd of nooit over hen na. Om hier enige verbetering in te Gunstig advies over extra operatiezaal Elisabeth- ziekenhuis Leiderdorp DEN HAAG/LEIDERDORP - Het Elisabethziekenhuis in Leider dorp kan zijn operatieruimte uit breiden. Dit is althans de mening van de commissie voor geestelijke volksgezondheid en de commis sie voor ziekenhuisvoorzienin gen die gisteren een positief ad vies over de uitbreiding over brachten aan de provinciale raad voor de Volksgezondheid in Den Haag. Verwacht wordt dat de provinciale raad op zijn beurt gunstig zal adviseren aan gede puteerde Staten. Zoals gisteren gemeld in deze krant (wil het Elisabethziekenhuis de operatie-afdeling verbouwen en uitbreiden. Dit onder meer in verband met een toename van het aantal operaties van zesduizend vorig jaar tot zevenduizend in de nabije toekomst. WASSENAAR - De CJV-wandel groep uit Wassenaar houdt zater dag een herfstwandeltocht. Door de groep wordt een parcours over verschillende afstanden uitgezet. De kortste afstand van 5 kilometer wordt aangekondigd als een tocht met veel verrassingen, vooral geschikt voor kinderen. De dubbele afstand, 10 kilometer, loopt door de duinen en langs het strand. De 15- en 25-kilometer- route gaat langs de schelpenpa den door de Katwijkse duinen en door het wel zeer fraaie Panbos. Men kan starten tussen 8.00 uur en 15.00 uur bij het dorpscentrum aan de Schoolstraat in Wasse naar. De deelnemers krijgen een speciale medaille als herinnering. ZOETERWOUDE - Met het missen van een eenvoudige carambole opende wethouder Maan gisteren het herbouwde café Rijnegom aan de Hoge Rijndijk. "Maar U moet dat niet zien als een slecht voorteken", zo vergoelijkte Maan zijn misser. De tweede poging op een van de twee gloednieuwe biljarts had dan ook meer succes. Maan complimenteerde eigenaar Siem Heemskerk en zijn vrouw omdat door hun initiatief de bil jartvereniging "Rijnegom" over meer ruimte en twee wedstrijd- biljarts kan beschikken. De voorzitter van deze vereniging, de heer H. van Oort, toonde zich uiteraard ook bijzonder ver heugd. Niet in het minst omdat de biljartbond de kampioen schappen van de le klasse bij Rijnegom zal laten verspelen, nu de accommodatie geschikt is. Hij drukte de dankbaarheid van de vereniging uit in een cadeau, een versiering in glas-en-lood voor het café. Verder kondigde hjj aan de voorzittershamer, in het be lang van de vereniging, de eerst volgende vergadering door te ge ven. "Er moet doorstroming van jongeren komen", zo stelde hij. Woensdag 24 oktober zal de biljart vereniging de nieuwe biljarts feestelijk in gebruik (laten) ne men door Rinie van Bracht en Ad Verlouw. Zjj zullen vanaf half ne gen een partij driebanden, een partij bandstoten en een demon stratie kunststoten weggeven. brengen werd in üegstgeest on langs een werkgroep opgericht de werkgroep verstandelijk ge handicapten Oegstgeest. In deze werkgroep zijn de Diaconieën van zowel de hervormde als de gereformeerde als de rooms-ka- tholieke kerk vertegenwoordigd. Ook zijn er vertegenwoordigers van de verschillende ouderver enigingen. Mevrouw drs. T. Hamer, orthope dagoog, en de heer J. Kwestro, namens de Diaconieën in Oegst geest wat over de doelstellingen van de werkgroep: In Oegst geest hebben we een grote zwak zinnigeninrichting, gezinsver vangende huizen en scholen voor zeer moeilijk lerende kinderen," zegt mevrouw Hamer. "Dan is het toch belachelijk dat de "gewone" mensen zo weinig van de zwak zinnigen afweten? Daarom pro beren we met de werkgroep iets van de onwetendheid weg te ne men." De eerste stap die de werkgroep heeft gedaan tot het verwezenlij ken van dit ideaal, is het organi seren van een informatie- en mu ziekavond volgende week woensdag in het Gemeentecen trum. Tijdens deze avond zal de zang- en muziekvereniging van de vrijetijdsbesteding voor ver standelijk gehandicapte kinde ren, "De Sleutels", een optreden verzorgen. Ook zal er door ver scheidene sprekers een beeld ge geven worden van het werk van de ouderverenigingen en het werken met zwakzinnigen in de praktijk. Door op deze manier de Oegstgeestenaren bekend te ma ken met het leven van een geestelijk gehandicapte, hoopt de werkgroep te komen tot inte gratie van de zwakzinnige in de Oegstgeester leefgemeenschap. "Integratie is ons belangrijkste doel," zegt de heer Kwestro. "Hiervoor is een voorlichting no dig van de wieg tot het graf. Daarom vragen wy scholen als De Walnoot, De Korte Vliet- school of gezinsvervangende te huizen tot het schrijven van stukjes informatie over hun werk. Wij streven er naar deze in formatie aan een zo groot moge lijk publiek voor te leggen." Mevrouw Hamer en de heer Kwestro: ,Ret is belachelijk dat de gewone mensen zo weinig van de zwakzinnige afweten". "Een andere doelstelling is het be zoeken van gezinnen met een geestelijk gehandicapt kind," vertelt mevrouw Hamer. "Ieder een hoopt natuurlijk altijd een "normaal" kind te krijgen. Wan neer een kind zwakzinnig blijkt te zijn weten ouders vaak niet wat ze er mee aan moeten. Wanneer zulke kinderen thuis blijven wo nen, raken ze vaak geïsoleerd. De ouders willen hun kind bescher men maar vergeten daarbij dat ook zij eens weg zullen vallen. Dan begint de grote ellende want het kind komt ineens in een ge heel vreemde omgeving terecht en heeft niet het vermogen zich daar aan te passen. Wij proberen het kind daartegen te bescher men door het al tijdens de jeugd bekend te maken met de buiten wereld." Mevrouw Hamer en de neer Kwe stro zijn erg enthousiast over de werkgroep. "Laten we hopen dat het goed van de grond komt," zegt mevrouw Hamer. Haar grootste droom is ooit eens een info-markt te organiseren. In Go- rinchem en Den Briel is dat al eens gebeurd. "Dat is dé gele genheid om een groot aantal mensen bekend te maken met het leven van de geestelijk gehandi capte mens." De heer Kwestro haakt daarop in: "Daarvoor is Club 58 opgericht, een vrijetijdsgroep voor verstan delijk gehandicapte kinderen. De muziek- en zangvereniging "De Sleutels is daar maar een onder deel van. In Club 58 is ook een zwemgroep, wandelclub, ballet en volksdans. En het belangrijk ste is natuurlijk de gezelligheid die de kinderen er vinden." UTRECHT (ANP) - De besturen van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en van landskam pioen AZC-Alphen zijn gister avond op het bondsbureau in Utrecht bijeengeweest om de achtergronden te bespreken van de verklaring waarbij drie AZC- spelers te weten Ton Buunk, Ed van Es en Gijze Stroboer zich weer beschikbaar stelden voor de nationale waterpolo-selectie. Over de inhoud van de gesprekken werd na afloop geen mededeling verstrekt. Wel dat besloten is het overleg voort te zetten. Wanneer en waar dit dient te gebeuren, is nog niet bekend. Diefstal van gereedschap LEIDEN - Uit twee bouwkeetwa gens, die gepaarkeerd stonden op het Waardeiland in Leiden, is een grote hoeveelheid gereedschap gestolen. De waarde van het gestolen gereed schap (boormachines, schietha- mers, zagen en een compressor) zou bijna 12.000 gulden bedra gen. Verder is er voor ongeveer 1000 gulden schade aangericht aan de wagens. Stereospullen gestolen LEIDERDORP - Een tuner/ver sterker, een draaitafel, een kop telefoon en nog wat antieke spullen zijn gisteren gestolen uit een kelderbox van een flat aan de Merelstraat in Leiderdorp. De deur naar de kelderbox werd door de dader(s) opengetrapt. Boetseerwerk van dit type is er momenteel te zien in het Leiderdorpse gemeentehuis. LEIDERDORP - De komende maand kunnen beel dende kunstenaars uit de regio zich via een soort openbare inschrijving aanmelden om in aanmerking te komen voor een eigen expositieruimte in het nieuwe gemeentehuis in Leiderdorp. Burgemeester en wethouders van deze gemeente willen hiermee een aanzet geven om de huidige geëxposeerde wer ken regelmatig te vervangen door nieuwe creaties. De opening van het nieuwe gemeentehuis betekende tevens het begin van de eerste expositie die in de hal en gangen, op de begane grond en verdiepingen, in raadzaal en commissiekamers te zien is en tot en met 16 november duurt. Het Leiderdorps college heeft zich verantwoordelijk gevoeld voor de totstandkoming en het brengen van kunst aan de mensen. Wethouder Gehner is van me ning dat de ruimtes binnen het nieuwe gemeente huis een uitstekende gelegenheid bieden om de unst in het algemeen te bevorderen. Volgens haar is iet tevens een vrjj unieke manier om de één pro centsregeling te benutten. Deze regeling houdt in dat het rijk één procent van de bouwsom van bijvoor beeld een gemeentehuis geeft voor het brengen van kunst, in het gebouw. Meestal wordt een speciale interieurcommissie inge steld die voor het verkregen bedrag - voor Leider dorp is dat 70.000 gulden - bepaalde kunstwerken mag aankopen. Met het exposeren en tijdelijk neer hangen van bepaalde werken zijn de verschillende afdelingen binnen het gemeentehuis van^Leiderdorp echter in de gelegenheid zélf de kunstwerken te kie zen. Op deze wijze worden de ambtenaren betrokken in de uiteindelijke keuze. Inmiddels is gebleken dat ook van publieke zijde ge noeg belangstelling is voor de kunst binnen het ge meentehuis. Het Leiderdorps college van burge meester en wethouders staat daarom welwillend te genover het doorlopend houden van exposities. Daarin zullen werken aan bod komen die variëren van 200 tot 2000 gulden. Dit om de kunst voor ieder een bereikbaar te houden. Voorlopig komt het verzekeren, de vitrines en enkele schilderijlijsten voor rekening van de gemeente. Het zogenaamde "hanggeld" dat in andere galeries gehe ven wordt om onder meer de verlichtingskosten te dekken, zijn eveneens niet van toepassing in het ge meentehuis. De gemeente hoopt hiermee dat het aantrekkelijk wordt voor de kunstenaar om zijn of haar werk zo goedkoop mogelijk aan te bieden. An derzijds zal het zeker niet de bedoeling zijn om te concurreren met galeries en expositieruimten in de regio. LEIDEN - Een 84-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteren bij een aanrijding op de Lammen- schansweg in Leiden vermoede lijk haar been gebroken, aldus de politie. De bejaarde vrouw stak de rijbaan over en werd daarbij geschept door een personenauto, bestuurd door een 44-jarige Leidenaar. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Zieleen- huis. LEIDEN - Bij radarcontrole op de Willem de Zwijgerlaan, gister ochtend tussen acht uur en half tien, zijn in totaal 441 voertuigen gecontroleerd. Er waren er 59 in overtreding. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur. Tussen twee uur en half vier 's mid dags werd op de Lammen- schansweg een tweede radarcon trole uitgevoerd. Van de 645 ge controleerde auto's waren er ditmaal slechts 29 in overtreding. De hoogst gemeten snelheid be droeg hier 92 kilometer. LEIDEN - Bij een inbraak in een sigarenzaak aan de Valeriusstraat in Leiden is voor ongeveer 2500 gulden aan rookartikelen buit gemaakt. Men verschafte zich toegang tot de winkel door het forceren van een ruit. Vandaag tanken, morgen betalen LEIDERDORP - Bij een self-servi ce tankstation aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp reed gisteren een klant weg zonder te betalen. Niet veel later werd hij achterhaald door de politie. Hij vertelde dat hij van plan was morgen te betalen. De politie was van mening dat hij beter gelijk kon betalen en dat is dan ook ge beurd. WASSENAAR - De commissa ris van de koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk brengt komende maandag een werkbezoek aan Wasse naar Rond tien uur arriveert hij bij het gemeentehuis. Terwijl de heer Westgeest van de plantsoenendienst me vrouw Vrolijk in de ambts woning van de burgemeester iets zal vertellen over park De Paauw, voeren de commissa ris en de griffier der Staten een gesprek. Gezamenlijk wordt daarna een rondrit gemaakt. Tijdens die rit zal met name aandacht worden besteed aan de ver schillende gebouwen die in Wassenaar beschikbaar zijn voor het sociale en culturele leven. De route voert verder langs enkele woningbouw projecten. Na de lunch begeeft het gezel schap zich naar het plan Ter Weer waar de commissie om 14.30 uur de eerste sleutel zal uitreiken aan de bewoners van een van de eerst gereed gekomen woningwetwonin gen in dit bouwplan van de woningbouwvereniging St. Willibrord. Na nog een rond rit, waarbij onder meer de vuilstortplaats aan de Hoge- boomseweg en het bunker- terrein in Rijksdorp, dat de gemeente wil aankopen, zul len worden bezocht, volgt in het raadhuis een informele ontmoeting van de commis saris met leden van de ge meenteraad. Tijdens dit ge sprek met de raad zal me vrouw Vrolijk in gezelschap van een aantal dames van de Wassenaarse vrouwenraad luisteren naar een lezing dooi mevrouw Hanneke Louw man van dierenpark Wasse naar. Terre des hommes De Nederlandse Hervormde Jeug draad in Zoeterwoude zal deze week voor Terre des Hommes een actie starten, waarvan de opbrengst door Terre des Hom mes zal worden besteed aan de studiefinanciering van vijf Ar gentijnse weesjongens. Vrijdag zullen 's middags van 15.00 tot 18.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur allerlei activiteiten plaatsvinden. Er is ondermeer een boekenbeurs, postzegelsbeurs, kinderspelen en een speelgoedwinkel. Ook is er een stand van Terre des Hommes, een organisatie die kinderen in nood ongeacht reli gie, huidskleur of politiek wil helpen. De activiteiten vinden plaats in Ons Huis aan het Kos terspad in Zoeterwoude. VIOS Voor de tiende keer zal de Zoeter- woudse drumband VIOS zater dag en zondag een fancy fair or ganiseren. Men kan er een-en- twintigen, meedoen aan het lichtnamenspel, grabbelen in de grabbelton en vele andere din gen waaraan prijzen zijn ver bonden. De fancy fair zal zaterdag om 19.00 uur geopend worden door bur gemeester Detmers. Zondag is de fancy fair open van 11.00 tot 19.00 uur. St. Willibrordus Het is dit jaar zestig jaar geleden dat de woningbouwvereniging St. Willibrordus werd opge richt. Daarom wordt er maan dag van 17.00 tot 18.30 uur een receptie gehouden in het Je- roenhuis in de Kerkstraat in Wassenaar. Tuinenkeuring De Wassenaarse afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde heeft dit jaar de jaarlijks terugkeren de tuinenkeuring gehouden in het rayon "De Kievit". Tijdens ledensamenkomst vol gende week maandag om 20.00 uur zal de uitslag van deze keu ring bekend worden gemaakt in het Wassenaarse Jeroenhuis. Burgemeester mr. K. Staab heeft zich bereid verklaard de prijzen uit te reiken. Daarna zal drs. E. Wanders een boeiende lezing met dia's hou den over "Meyendell", klein en groot, leven en dood". VOORSCHOTEN Een Voorscho- tense politie-agent is gisteravond bij een botsing op de kruising Rembrandtlaan/Jan Steenlaan in Voorschoten na een botsing met zijn wagen enkele malen over de kop geslagen en tegen een gepar keerde auto tot stilstand geko men. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Volgens een collega-politie agent is zijn toestand vrij goed. De politieman kwam rond 22.45 uur in aanraking met een van rechts komende personenauto. Hij wil de uitwijken maar raakte daarbij de stoeprand waarna hij over de kop sloeg. LEIDEN - Geboren: Marantha dv J. W. van Beelen en H. Wijenberg; Markus Christiaan zv M. van den Berg en T. G. Brongers; Gerrit Johannes zv A. den Hamer en M. J. de Mare; Peter zv H. J. M. Steenvoorden en W. Nijenhuis; Jessica dv N. van der Blom en J A. Brand; Jo hannes Daniel zv C. A. M. L. Kastanja en J W. van Beelen; Janneke Carolina dv H. A. van den Bergen en C. J. Stuffken; Dennis zv T. G. van Schie en E. J. de Roode; Ewout Jan zv W. Smid en A. M. de Vries; Emanuel zv J. J. Florisson en E. H. Mirek; Petronella Johanna dv A. Was senaar en M. M. Mierek; Knipscheer; Saskia Alexandra dv H. A. Schaperen V. B. Voss: Michiel zv A. van Meeteren en M. J. Styl; Johanna Jacoba Florence dv D. F. Snellenberg en M. C. J de Groot; Jacquebne Antoinette dv J. W M. Loeff enA. L. Brown; Peter zvH Korbijnen A. Hage; Amenk Gerard Pieter zv H. van Duyvenvoorde en J. J. Souverijn; Pieter Schelte zv E. P. Heerema en W. I. J. van Doom; Paulus Theodorus Hendrikus zv H. P. W. Hoogervorst en W. M. J. Noor- dermeer; Selma Heieen dv E. M. Lustig en F. Sanlimeral; Ratno Joshua William zv L. W L. Worotikanen D Oosterbaan. Overleden; A. K. Spruyt C1979); P. C. Koeleman (1888); W H. van Wanrooij (1921); J. F Kerstens(1895); W.T. A.Orth (1923); N. W. Kors (1926); S. Ober (1906); M. G. van den Berg (1912). Huisvrouwen De Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt dinsdag in de middaguren een excursie naar de Staatsdrukkerij en - uitgeverij in Den Haag. Op dinsdag 30 oktober om 10.00 uur wordt in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam in Was senaar een ledenvergadering gehouden, met als belangrijkste punt een bestuursverkiezing. Donderdag Leiden - Waaggebouw - Aalmarkt, Opening Trianale, 19 uur. Stadhuis - Cie maatschappelijke zaken, 20 uur. Stadhuis - cie ruimtelijke orde ning, 20 uur. Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, vrouwenfestival, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open café-avond, 21 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leid- seweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invali den, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse- kerkgracht 32, vrij advies 19.30-21.30 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklozen advies centrum, vrijdd. van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14-16 uur, kaar ten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, Haarlemmerstraat 73b, van 10-12.30 uur. Schouwburg - "Die Czardarfür- stin", 20.15 uur. LAK-theater - Levendaal 150, To neelgroep Proloog met "Geen vin gers Voorschoten - Lïndehoeve, Den Uil spreekt over algemene be schouwingen 2e kamer, 20 uur. APOTHEKEN De avond- nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 12 tot 19 okt. door Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men van de taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum van de Waalslaan tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg, tel 154500. Warmond - Zr. T. Miedema-de Jong Kagerplein 307, tel. 02522-10542. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2