Strauss gooit nazi's en socialisten op één hoop gnggyg jubliek "Kijken of het uitkomt is de grote sport" CDA houdt vast aan beperking van renteaftrek Sjak Jansen Oegstgeester weerbroeders Kooy nu ook op de radio Frans had de afgelopen strenge winter voorspeld Voor alle kinderen van 16?° DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 PAGINA 23 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Frans en Jeroen Kooy uit Oegstgeest zijn het er roerend over eens dat er, op het moment dat u dit leest, een hogedrukgebied op komst is, waarvan het centrum in betekenis toeneemt en z'n maximum vandaag nog bereikt. Vrij vertaald wil dat zeggen dat meer zon mag worden verwacht. Frans (links) en Jeroen Kooy bij de thermo-hydrograaf in de tuin. Omdat het enige studie vergt o Jeroen "voor een duidelijker weerbericht op radio en tv". i wegwijs te worden in de vaktaal, pleiten Frans Om het allemaal nog nauwkeu riger te kunnen berekenen hebben de broers Kooy zich nu tevens geabonneerd op het bulletin van 'das Institut für Meteorologie' in Berlijn, waarin zij slechts de juiste bladzijde hoeven op te slaan om het weerbericht van Wol- gograd, Godthab, Odessa of Heraklion op te kunnen zeg gen. Zo heel af en toe doet Frans dat ook. Voor de Alphense zie kenomroep 'Alpheo' om pre cies te zijn. Elke donderdag- avond is hij voor dat medium een kwartier 'in de lucht' om een onderhoudend weer- praatje af te steken. Al met al hebben de broers het er razend druk mee. Vier keer per dag de windsnelheid me ten. Daar het gemiddelde van berekenen en dat weer door spelen aan beroeps-weer mannen Hans de Jong en Jan Pelleboer. Voorts om de haverklap pools hoogte nemen bij de thermo- hydrograaf en de regenmeter. len, dan onmiddellijk Hans de Jong in Gorredijk bellen, op dat hij er in z'n radiopraatje gewag van kan maken. En verder uiteraard moeder van advies dienen wanneer zij het beste de dekens kan buiten- hangen, zonder de kans te lo pen dat die nat worden. KNMI Terwijl Jeroen één en ander uit de doeken doet, toont Frans de stapel boeken en mappen met kranteknipsels die hij de afgelopen jaren over het weer heeft verzameld. De geschie denisstudent haalt tevens een hele berg kleurenfoto's van wolken voor de dag. Een berg die wekelijks groeit. Frans is duidelijk de meest fa natieke weeramateur in het gezin Kooy. Hij had dan ook dolgraag bij het KNMI in De Bilt een baan gehad, maar dat zit er voor hem niet in omdat hij op de middelbare school de talenrichting insloeg. „Wanneer ik het allemaal had kunnen voorzien, had ik ui teraard de exacte vakken ge kozen", zegt hij. Dertien graden Dat laatste had hij dus niet kunnen voorspellen. „Wat hij wel zag aankomen was de af gelopen strenge winter", zegt Jeroen. „Frans heeft het Hans de Jong geschreven. En De Jong heeft die brief in z'n weerrubriek in het dagblad Trouw afgedrukt." Jeroen toont het bewuste arti kel. Een citaat- „Het valt me in deze herfst op dat de hoge- drukgebieden boven het zui delijk deel van de Atlantische Oceaan (Azoren) en boven Zuid-Europa langzaam maar zeker steeds verder noord waarts komen. Als dat zo blijft doorgaan, komen wjj in december of daaromtrent uit op een krachtige hogedruk- gordel van Groenland tot Scandinavië met als resultaat die lang verwachte strenge winter." Jeroen bergt het artikel weer op, Frans glundert en buiten is het dertien graden. Ik voel het aan m'n water. Frans (21, geschiedenisstudent) en Jeroen (20, bank- employee) willen best beamen dat je zonder een verklarend handboek onherroepelijk zult verdwa len in een ingewikkelde materie als de weerkunde is. Het vergt enige studie om wegwijs te worden in deze vaktaal, waarin termen als '1006 millibar' en 'depressies bij IJsland' hoogtij vieren. Frans: „Daarom pleiten wij ook voor een duidelijker weerbe richt op radio en tv." Zelf ho pen ze daaraan hun steentje bij te dragen door hun weer- praatje te allen tijde zo helder mogelijk te doen. Zeker voor de radio, waarvoor zij als lid van de Nederlandse werk groep weerkundigen, eens per twee maanden uit hun bed worden gebeld om in het ochtendprogramma van VA- RA's Felix Meurders te ver tellen hoe de weersgesteld heid in Oegstgeest is. Regenmeter Afgelopen dinsdag was het weer zover. Frans wist toen te vertellen dat het half tot zwaar bewolkt was en er de voorafgaande nacht zes liter regenwater per vierkante me ter was gevallen. Dat had hij afgeleid aan de regenmeter die evenals de thermo-hy drograaf (a 900 gulden stuks) in de tuin is geïnstalleerd. Overigens zonder z'n instru mentarium, dat ook nog een barograaf en een weerstation (op het dak) omvat, had Frans die zware regenval ook op z'n klompen kunnen aanvoelen. De gebroeders Kooy zijn im mers geabonneerd op satel lietfoto's en alle bulletins van het KNMI. Daarin worden dagelijks vrij wel alle gegevens van de weersgesteldheid overzich telijk op een rijtje gezet en de deur uit gedaan. Elke dag glijdt er dus een dik pak nieuwsbrieven door de brie venbus aan de Oegstgeester Schoutenburgstraat. Bulle tins boordevol gegevens: uurvakken met mist, regen, sneeuw; kortom alles wat je weerkundige hartje begeert, staat er in. Sport Jeroen: „Als je die papieren al lemaal naast elkaar legt en de vroegere weersituatie verge lijkt met die van nu, dan kun je d'r enigszins uit opmaken hoe het weer over een dag of drie, vier zal zijn. En te kijken of dat uitkomt, ja dat is de gro te sport, hè." Grote verontwaardiging in Bondsrepubliek (Door onze correspondent Hans Amesz) BONN - Het presidium van de Westduitse sociaaldemocra tische regeringspartij SPD heeft gisteren de CSU van Franz Josef Straus ervan beschuldigd dat zij aan grove geschiedsvervalsing doet door te beweren dat nationaal- socialisten eigenlijk socialisten waren. Voorzitter Willy Brandt zei dat hierdoor de vermoorden van toen worden gelijkgeschakeld met de nazi-moordenaars. De voorzitter van de metaalvakbond, Eügen Loderer, verklaarde dat de uitla tingen van belangrijke CSU-poli- tici „de smerigste zijn die ooit door verantwoordelijke politici zijn geuit". Enige tijd geleden zei de secretaris generaal van de Beierse CSU, de 38-jarige jurist Edmund Stoiber, dat „de christen-democratische partijen tot nu toe verzuimd heb ben om de kiezer duidelijk te ma ken dat nationaal-sociaiisten in eerste instantie socialisten wa ren". Die opmerking was in de Bondsrepubliek het begin van een heftige discussie, die tot op de dag van vandaag voort duurt. Dat werd versterkt doordat Stoi- bers baas, Franz Josef Strauss, op het partijcongres van de CSU in München deze woorden nog eens - zij het in een iets gewijzigde vorm - herhaalde. Er moet, zei Strauss in zijn rede, waarin hij met name de SPD en haar „col- lectivistische doeleinden" scherp aanviel, aan herinnerd worden dat het nationaal-socialisme toch ook een „variant van het socia lisme" was. De voorzitter van de Junge Union in Beieren, Alfred Sauter, wak kerde het vuur nog eens krachtig aan door in het huisorgaan van Strauss, de Bayern Kurier, te schrijven dat jongsocialisten en jongdemocraten (de jongerenor ganisaties van SPD en FDP) als mede „soortgelijke communisti sche groepen" de „enige en wer kelijke fascisten van deze tijd zijn". Verontwaardiging Al deze uitlatingen zorgden in het bijzonder in SPD-kringen voor een storm van verontrusting en verontwaardiging. De partijraad formuleerde een officiële verkla ring waarin sprake is van „onge- ADVERTENTIE Il| Unieke Walt Disney Sprookjes Omnibus, uitsluitend bij de Bruna-Winkels verkrijgbaar! O.a. Sneeuwwitje. Pinnocchio. Bambi. Elf prachtverhalen met originele tekenfilmillustraties! SÏWA**' Exclusief voor Nederland, omnibus alléén bij de Bruna-Winkels: LEIDEN Haarlemmerstraat 211 - Maarsmansteeg 10 hoorde beledigingen van de so ciaal-democratie door woord voerders van de CSU". Partij voorzitter Willy Brandt nam de uitdrukking „geestelijke burger oorlog" in de mond. Bondskan selier Helmut Schmidt had het over een „verschrikkelijke ge beurtenis". Ook liberalen en zelfs meer conservatief georiënteerde commentatoren beoordeelden de opmerkingen van de CSU-verte- genwoordigers als „enorme ont sporingen" die ertoe geëigend zijn om het politieke klimaat in West-Duitsland met het oog op de verkiezingen van volgend jaar te vergiftigen. De laatsten vinden het niet te ac cepteren dat Strauss en Stoiber net doen of sociaal-democraten precies hetzelfde zijn als socialis ten en communisten. De CSU heeft dit weliswaar ontkend, maar in heel Duitsland twijfelt vrijwel niemand eraan dat dit juist het vooropgezette doel van deze campagne is. De SPD wijst er terecht op dat het nazi-regime zeer veel slachtoffers juist uit haar rijen heeft gemaakt. Bovendien hebben de sociaal democraten in 1933 als enigen in de Rijksdag gestemd tegen de „machtigingswetten" van Hitier, waarmee de Weimar Republiek definitief het graf in werd gedra gen. De grotere zusterpartij CDU begon ook te morren over de historische thesen van de Beierse CSU. Voorzitter Helmut Kohl, die veel liever Ernst Albrecht als kandi daat-kanselier had gezien dan Strauss, zei dat men in de Bonds republiek eindelijk op moet hou den elkaar wederzijds de schuld te geven voor het nationaalsocia- listisch verleden. Veel duidelij ker nog uitte zich de minister van financiën van Nedersaksen en regionaal campagneleider voor de komende verkiezingen, Walter Leisier Kiep. Hij noemde Stoi- bers opmerkingen nonmoge- lijk". Aanvankelijk leek het erop dat de CSU zou inbinden en zo de om streden nazi-discussie zou beëin digen. De voorzitter van de CSU- Landesgruppe in Bonn, Frie- drich Zimmermann, deed een dergelijk voorstel. Hij werd ech ter teruggefloten door Strauss zelf. In een gemeenschappelijke verklaring gaven Strauss, Stoiber en Zimmermann duidelijk te kennen dat de discussie over ge meenschappelijke trekken van socialisten en nationaal-socialis ten moet worden voortgezet. De CSU-leiding is volgens eigen zeggen helemaal niet van plan sociaal-democraten als commu nisten of alle nationaal-socialis ten als marxisten voor te stellen. Het gaat erom duidelijk te maken dat fascisme, nationaal-socialis me en communisme „collectieve vormen van maatschappelijke orde" zijn en daarom, aldus de CSU, geheel in tegenspraak zijn met vrije individualistische prin cipes. Verkiezingsthema Volgens de partij van Franz Josef is het bovendien nodig nu daarover te praten omdat deze hele discus sie anders een verkiezingsthema zou worden. Dat is een nogal weinig overtuigend argument, want niemand bestrijdt dat de verkiezingsstrijd al begonnen is, sinds Strauss werd gekozen als lijsttrekker van de CDU-CSU voor de verkiezingen van vol gend jaar. ADVERTENTIE Win 75.000 peseta's cf een geheel verzorgde vakantie in Spanje Kijk op het achteretiket van een fles OSBORNE sherry hoe u kunt meedoen, of vraag uw winkelier om het wedstrijdformulier. Totaal zijn er zes van deze prijzen te winnen, dus DOE MEE! WIE SPANJE KENT, KENT OSBORNE SHERRY. Franz Josef Stra Het is zonder twijfel wel het doel van de CSU om de sociaal-demo craten bij de kiezers een slechte naam te bezorgen. Dat gebeurt - ondanks alle ontkenningen uit Beieren - door te suggereren dat er geen verschil is tussen sociaal democraten, socialisten en com munisten. De voorzitter van de overkoepe lende Duitse vakbond DGB, Heinz Oskar Vetter, heeft dat zo begrepen. Hij leverde op een his torisch congres van zijn bond harde kritiek op Strauss en co. De voorzitter uit Beieren sloeg terug en verweet Vetter een „bedenke lijke terugval in de rede-metho den van het Derde Rijk". Ook daar waren critici, aldus Franz Josef Strauss, gebrandmerkt als „volksvijanden". Ondanks al het geroep om een za kelijk gehouden verkiezings strijd, is deze eigenlijk nu al ont aard in een discussie die slechts in een totale confrontatie kan eindigen. DEN HAAG (GPD) - Het CDA houdt onverkort vast aan een be perking van de renteaftrek voor hypotheken boven vier ton. „De discussie hierover is niet afgelo pen. Integendeel, zij begint pas", aldus CD A-fractieleider Lubbers in het KVP-blad „Politiek Nieuws". Het CDA heeft, zoals bekend, de motie-Van Amelsvoort, waarbij de aftrek boven vier ton wordt beperkt, onder druk van het ka binet en de WD-fractie tot nader order aangehouden. Lubbers maakt nu in het KVP-blad dui delijk dat het effect van de motie daardoor juist groter is dan wan neer hij door de Kamer was aan vaard. „Als de motie was aange nomen, had het kabinet hem toch niet uitgevoerd en was het laatste woord over de renteaftrek ge sproken", aldus Lubbers. Naar zijn mening kan de motie, nu die is aangehouden, invloed hebben op het sociaal overleg, waarin de inkomensmatiging centraal komt te staan. Afgelopen weekeinde verklaarde vice-premier Wiegel dat het ka binet desnoods bereid is een cri sis te riskeren om te beletten dat de CD A-plannen over de renteaf trek doorgang vinden. Volgens Wiegel mag aan de renteaftrek voor het eigen woningbezit onder geen voorwaarde worden ge tornd. Lubbers merkt op dat het CDA voorstander blijft van de ideeën van prof. Hofstra van inflatie- neutrale belastingheffing. „Te vens blijven w(j voorstander van het eigen woningbezit. dat een sociale rol in onze samenleving vervuld. Dat bijt elkaar ook niet. Wij bevoordelen alleen de men sen die zich een hypotheek van meer dan vier ton kunnen per mitteren iets minder. Dat lijkt ons alleszins gerechtvaardigd", aldus Lubbers. Lubbers heeft vooris kritiek op de houding van de PvdA tijdens de algemene beschouwingen. Lub bers is er vooral ontstemd over, dat de PvdA tegen zijn motie stemde waarin als voorwaarde voor matiging onder meer de VAD en de aftopping van de ho gere inkomens werd ge noemd. „Helaas bleek de geformuleerde wens over aftopping voor de VVD-fractie niet te verteren. Ronduit deprimerend was echter het stemgedrag van de PvdA- fractie. Hoewel zij met ons nage noeg op één lijn zaten, besloten zjj ons in de kou te laten staan. Hun argumentatie was boven dien nergens naar. Ik heb het ge voel dat de behoefte om zich dui delijk te distantiëren van het CDA, dat dit kabinet steunt, een hoofdrol heeft gespeeld. Daar mee werd echter een grote kans gemist, hetgeen ik diep betreur", aldus Lubbers. Politie lost inbraken op PURMEREND (GPD) - Met de aanhouding van zeven jonge mannen uit Purmerend heeft de recherche 37 inbraken in die plaats opgelost. De jongens, van wie enkelen verslaafd zyn aan hard-drugs, hebben in totaal voor ruim 50.000 gulden buitge maakt. Van de buit is niets over gebleven. De inbraken waren vooral gericht op geld, dat gebruikt werd voor de aanschaf van de verdovende middelen heroïne en cocaïne. De 37 inbraken werden in wisselen de combinaties gepleegd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23