Toevalstreffer van Stevens behoedt Oranje voor Vamp9 "Nederland was angstig" West-Dnitsland haalt fors Bit tegen Wales Poolse coach Kulesza verbaasd: Losse flodder ontkracht strijdplan Zwartkruis Stand AMSTERDAM - Jan Zwart kruis weigerde na afloop van de landenconfrontatie de schuld in eigen gelederen de zoeken. "Polen heeft hier vooral voor de rust uitstekend gevoetbald"meldde de luchtmachtkapitein, die met die uitspraak de problemen wat naar de achtergrond ver schoof. Toegegeven, Oranje speelde bij vlagen weliswaar aardig, samenvattend kwam het echter nooit boven de mid delmaat uit. "Door het feit dat Jantje Peters zich gistermiddag niet fit ge noeg voor een dergelijk zware wedstrijd voelde, moest ik mijn taktiek helemaal om gooien. Dat vergde enige aanpassing", verontschul digde Zwartkruis zich voor de matige start. Dat Nederland er in de openingsfase zo'n puinhoop van brouwde, had geen mens durven denken. Ook de Poolse coach Kulesza niet, die "aangenaam tuas verrast door het feit dat Oran je zo angstig speelde". "Daar door konden mijn spelers hun opdrachten gemakkelijker uitvoeren". Angst "Van angst was volstrekt geen sprake" verklaarde Zwart kruis echter. "De vleugelver dedigers bleven te lang han gen waardoor die Poolse spit sen vrij spel kregen". Huub Stevens was een andere me ning toegedaan. De PSV'er, verantwoordelijk voor de ge lijkmaker ("ik haalde maar om zie tot m'n stomme verba zing die bal in het net ver dwijnen) weet het aan "een schromelijk gebrek aan agressieviteit""We speelden ook veel te behoudend in de beginfase. Op het moment dat het begon te draaien kregen we die goal tegen Toen werd het moeilijk want nadien moesten we Polen onder druk zetten". Blunder Piet Schrijvers over zijn blun der: "Ik zag twee Poolse aan vallers op me afkomen. Ik zag de bal te laat en die zeilde zo de hoek in". Door de pauzewissel Ling- Brandts wilde Zwartkruis meer aanvallende impulsen in het elftal brengen en het moet gezegd dat de inge brachte Ajacied meer ge vaarlijk acties voor het Poolse doel inleidde. De oefenmeester was derhalve content over de rentree van de flankspits. "Tot mijn tevredenheid is Ling wat volwassener gewor den. Dat geeft hoop voor de toekomst". Ling zelf hield zich wat op de vlakte. "Ach, na tuurlijk ben ik tevreden. Ho pelijk is het verhaaltje dat ik een eeuwig talent zou zijn nu uit de wereld geholpen, 't Was een aardig weertje en de grasmat lag er prachtig bij. Dat zijn belangrijke zaken voor mij. De interland tegen de DDR? Ik zal er denk ik wel bij zijn. Maar ik kan wel door m'n enkel gaan of vijf slechte wedstrijden bij Ajax spelen. Dan word ik mooi niet gese lecteerd". Zwaar Captain Ruud Krol meldde dat het op 21 november in Oost- Duitsland "wel erg zwaar gaat worden". "De DDR is als het goed loopt een machine die heel moeilijk is af te stoppen. Vooral nu, met al die festivi teiten daar (het land viert haar 30-jarig bestaanwillen ze ten koste van alles een goed resultaat behalen". De moge lijkheid van de terugkeer van Johan Neeskens beschouwde de Amsterdammer dan ook als een "welkome verster king". "Vooral op het mid denveld kan hij daar van ge weldige betekenis zijn. Voor de kwalificatie voor het Eu ropees kampioenschap moet je alle middelen aangrijpen om zo sterk mogelijk voor de dag te komen". De visie van Krol maakte alles duidelijk. De Oranjeaanvoerder weet dat het huidige team de Oost- duitse stormen (dat het daar flink gaat waaien zal een ie der duidelijk zijn) nauwelijks zal kunnen weerstaan. Krol's slotzin: "Zwartkruis is ver antwoordelijk voor de opstel ling, ik niet" was daarom ty perend genoeg. ROB ONDERWATER Huub Stevens heeft omgehaald en zal even later tot z'n stomme verbazing constateren dat het leder achter de Poolse doelman Kukla in het doel verdwijnt. Het betekende de gelijkmaker van Oranje. Hansi Müller heeft keihard uitgehaald maar het schot zal geen doelpunt opleveren. Treffers vielen er in het duel West-Duitsland-Wales overigens voldoende te bewonderen. West-Duitsland won met 5-1 KEULEN (ANP) - West-Duitsland heeft na de gelijke spelen tegen Turkije en Malta gisteravond te gen Wales geducht van zich afge beten. De 60.000 toeschouwers in het niet geheel uitverkochte Muengersdorferstadion van Keulen kregen drie kwartier heerlijk voetbal voorgeschoteld. Toen had de selectie van Jupp Derwall een voorsprong van 4-0 genomen tegen Wales en diende de tweede helft nog slechts om het eindsignaal van scheidsrech ter Jan Keizer naderbij te bren gen. Bij dat proces viel in de laat ste minuten aan beide kanten nog een treffer, zodat de wedstrijd eindigde met een 5-1 zege voor de Westduitsers. De Duitse treffers werden gescoord door Fischer (2x), Kaltz, Rum- menigge, en Foerster. Voor Wales scoorde Curtis. De stand in groep 7: West-Duitsl. 4 2 2 0 6 7-1 Wales 5 3 0 2 6 11- 7 Turkije 3 1113 2-2 Malta 4 0 13 1 1+11 Engeland is vrijwel zeker van eert plaats in de eindronde van Jiet toernooi om het Europees kam pioenschap. De Engelsen ver sloegen in Belfast Noord-Ierland met 5-1 (ruststand 2-0) en hebben uit de resterende twee wedstrij den (groep 1) nog een punt nodig om zeker van plaatsing te zijn. Dat zou betekenen dat Engeland na een afwezigheid van bijna een decennium in de internationale landenkampioenschappen, in 1980 in Italië er weer bij zal zijn. Francis (2x), Woodcock (2x) en McKoll (eigen doel) scoorden voor Engeland terwijl Moieland de eer voor Noord-Ierland redde. In dezelfde poule won Ierland van Bulgarije. De stand in groep 1 i Engeland 6 5 1 0 11 18- 5 Ierland 6 2 3 1 7 9- 5 Noord-Ierl. 7 3 1 3 7 7-14 Denemarken7 1 2 4 4 13-14 Bulgarije 6 11 4 3 3-12 België won voor tienduizend be langstellenden, onder wie zes duizend Portugezen, met 2-0 van Portugal. Het was een erg ruwe wedstrijd. De Portugezen pro beerden met grove middelen de Belgische aanvallen te ontrege len. Niettemin scoorden vedette Wilfried van Moer en Francois van der Eist. De ploeg van Guy Thijs is door deze zege en mede door het gelijspel van Schotland tegen Oostenrijk (1-1) in een kansrijke positie gekomen in poule 2. De stand is: Oostenrijk 733 1 9 12-6 Belgie 6 2 4 0 8 7-4 Portugal 5 3 117 5-4 Schotland 5 2 1 2 5 10- 7 Noorwegen 7 0 16 1 4-17 Het Hongaarse voetbalelftal won de kwalificatiewedstrijd voor het eindtoernooi om het Europees kampioenschap (groep 6) tegen Finland met 3-1. Bij de rust was de stand 2-0 in het voordeel van de Hongaren. De doelpunten kwamen op naam van Fekete (2) en Tatar voor Hon garije, Toivola scoorde tegen voor de Finnen. Charles Corver trad op als scheidsrechter. Er wa ren 15.000 toeschouwers. De stand in groep zes is: Griekenland 63 1 27 13-7 Hongarije 6 2 2 2 6 9-9 Finland 5 2 1 2 5 8-13 Sowjet-Unie 5 1 2 2 4 5-6 AMSTERDAM - In twee momentopnamen van het EK- kwalificatieduel Nederland-Polen kreeg bondscoach Jan Zwartkruis het bewijs aangereikt dat Koning Voetbal zich ook in 1979 niet wil laten regeren. Het ongrijpbare begrip 'toeval' ontkrachtte gisteravond de studiearbeid van de soldaat van Oranje, die zich aan de vooravond van de confrontatie tot in de kleine uurtjes onledig had ge houden met het opstellen van een strategisch wedstrijd plan. De artikelen over sportsponsoring ("Sponsorkansen te beperkt" en "het wordt een chaos") die gisteren op de sportpagina's van deze krant stonden, bevatten een commentaar of een afgeleid commentaar van dr. Wim van Zijll van de Nederlandse sportfederatie. De algemeen secretaris van de NSF reageerde op de conceptnota Reclame in radio- en televisie uit zendingen van het ministerie van CRM en gebruikte daarbij argu menten die de onze niet zijn. Omdat hier en daar de aanhalingstekens waren weggevallen, kon de indruk worden gewekt dat de journalist zelf aan het woord was. Die indruk was niet juist, want Van Zijll houdt er (uiteraard) andere ideeën op na over dat onderwerp, dan de redactie van onze krant. Wij hebben niets tegen sponsoring in de sport, als daar echter maar geen verplichting ten opzichte van de media uit voortvloeit, wat maar al te vaak het geval is bij naamsveran deringen van de clubs. Dat het niet noemen van die nieuwe namen tot "een chaos" zou leiden bestrijden wij. Het is bovendien een gevolg: geen oorzaak. Die ligt bij de sponsors en de clubs die zo'n naamsverandering overeenkomen, niet bij de media. Dat evenwel tot een waardeloos vodje papier werd verfrommeld, toen eerst de Poolse linksback Wojchiech Rudy en vervolgens Huub Stevens met toevalstref fers de 1-1 uitslag bepaalden. Zo dat nu ook Zwartkruis op niet mis te verstane wijze duidelijk is gemaakt dat de toch al in een web van systemen verstrikte Monarch zich niet geheel in een weten schappelijk keurslijf wenst te la ten persen. Onvoorziene omstandigheden vormden derhalve de verfrissen de elementen in dit alles-of-niets treffen, dat in eerste aanleg beter in de besloten ruimte van een schaaklokaal had kunnen wor den afgewerkt. Koppelvorming troef in die openingsfase, waarin tien driftig dravende paartjes el kaar amechtig achtervolgden. Waarin op elke zet een tegenzet werd gevonden, zodat er her haaldelijk sprake was van een to tale patstelling. Die status-quo werd echter door broken door Wojchiech Rudy, die na 39 minuten uit pure wanhoop een losse flodder op Piet Schrij vers afvuurde en vervolgens tot zijn genoegen zag hoe de Ajax- sluitpost als een hobbelpaard in de fout sprong. Waardoor meteen een streep kon worden gehaald door het huiswerk van Zwart kruis, die zich de avond voor de botsing nog in de studeerkamer had moeten terugtrekken, "om dat AZ-speler Jan Peters zich wegens knieklachten had afge meld". "Hij was door de medi sche staf fit verklaard", aldus de KNVB-coach, "maar Peters liet mij weten dat ie toch nog pijn scheuten voelde. En daardoor heb ik tot twee uur vannacht aan een nieuw tactisch concept moe ten werken, want Peters was de centrale figuur in mijn aanvan kelijke strijdplan". Verbazing De min-en-plus arbeid van Zwart kruis had allerminst geleid tot opzienbarende vondsten in of- Zwartkruis naar het aanvallende voetbal opeens voor problemen geplaatst. Want van achteruit werden prompt aanvallende im pulsen aangedragen; ging de op eens voortreffelijke Wijnstekers veelvuldig over opponent Ter- lecki heen, raakte Willy van de Kerkhof meer in beeld en liet draaitol Tahamata rechtsback Dziuba spitsroeden lopen. Voor het doel van Zygmunt Kulka evenwel verzuimde met name Kist het optimale rendement uit de nu wèl agressieve Nederland se aanvalsoperaties te halen. Zo dat Huub Stevens er in de 76ste minuut aan te pas moest komen om het Nederlands voetbal via een gelukkige omhaal (na voor- arbeid van het duo Tahamata/ Rep en een door Kulka gekeerde inzet van Kist) voor een "ramp" (woorden van Zwartkruis) te be hoeden. 'Ondanks het feit dat we nu uitge schakeld zijn", sprak de Poolse bondscoach Ryszard Kulesza la ter, "ben ik tevreden". "Uitein delijk ben ik met deze selectie nog volop aan de opbouw bezig". "Maar", liet hij via zijn tolk Ja- nusz Kowalik (tegenwoordig trainer van het Belgische Patro Eysden) op relativerende toon weten, "ik moet ook toegeven dat het Nederlands elftal niet meer de kracht van enkele jaren gele den heeft. En daarom vrees ik dat Nederland het volgende maand in Leipzig tegen de DDR wel heel zwaar zal krijgen. Misschien wel te zwaar". Een waarschuwing, die zijn collega Jan Zwartkruis wel weer tot enig denkwerk zal aanzetten.. GERARD VAN PUTTEN fensieve zin. Integendeel. Met Ernie Brandts als voorstopper, Huub Stevens als puur verdedi gende linksback en de sinds jaren bij AZ als linkervleugelverdedi- ger geboekstaafde Hugo Hoven- kamp als onwennige linkshalf leek Oranje bezig aan een uit wedstrijd, waarin vóór alles de nul moest worden gehouden. Niet het Nederlands elftal, maar Polen verzorgde in de openings fase het aanvallende amusement. Tot verbazing van de 54000 Oranjegezinden bepaalden de fa vorieten zich, met uitzondering van de voortreffelijke Johnny Rep, voornamelijk tot bewa kingsdiensten. Willy van de Kerkhof was in die fase vastge klonken aan vedette Zbigniew Boniek, de nooit zijn Feyenoord- vorm bereikende Wim Jansen fungeerde als cipier van Adam Nawalka, Hovenkamp deed ver geefse pogingen om Leszek Lip- ka aan banden te leggen, terwijl de flankverdedigers Stevens en Wijnstekers permanent in een achtervolgingsrace lagen met respectievelijk Sybis en Terlecki. Desondanks slaagden de Polen er in die openingsperiode gere geld in om het door Oranje, lees Zwartkruis, voorgehouden IJze ren Gordijn open te schuiven. Zoals na 3 minuten Boniek bij voorbeeld, die eerst Willy van de Kerkhof minzaam zijn hielen liet zien, vervolgens Brandts voorbij- stoof als gold hij een kilometer- paal en daarna Lato de ruimte bood voor een doelpoging, die door Stevens met een desperate redding van 'kroning' werd afge houden. Johnny Rep, hij was een van de betere Oranjeklanten gisteravond, probeert met een van zijn schijnbewegingen langs de Poolse aanvoerder Seymanowski te komen. pen om invaller Mazur van scoren af te houden) in verlegenheid had gebracht, begon ook bij Zwart kruis het idee post te vatten dat Polen vooral met andere, dus minder botte wapens bekampt zou moeten worden. In de rust liet hij Brandts omkleden en be deelde hij Ling de rechterflank positie toe. Die mutatie leidde tot enkele omzettingen binnen het Met dat wapenfeit gingen Boniek en Lato hun ploegmaten voor in de Poolse strijd tegen Oranje, dat zichtbaar door angst verlamd raakte. Iets dat naderhand door Jan Zwartkruis overigens hard nekkig werd ontkend, al wezen bepaalde ontwikkelingen na drukkelijk wèl in die richting. Want zijn équipe kreunde bij tijd en wijle onder de spaarzame, maar gevaarlijke aanvalspenetra- ties van de Oosteuropeanen. Die voor doel echter te onzorgvuldig (Terlecki en Lato) met de sco- ringsrijpe mogelijkheden om sprongen. Missers Die missers grepen de routiniers Krol en Rep dankbaar aan als aanleiding om het strijdtoneel enigszins te verplaatsen. Krol schoof geregeld op naar het mid denveld en vrijwel elke actie van Rep impliceerde dreiging voor het Poolse defensiebastion. Vooralsnog miste het duo de broodnodige steun van de rest van de Oranje-familie, die het behoudende credo van Zwart kruis hoog bleef houden. Pas nadat Rudy's losse flodder Piet Schrijvers (die later zijn kolossale gewicht in de strijd moest wer- Door het resultaat heeft Polen de leiding in groep 4 overgenomen van, Oost-Duitsland. De Polen hebben twaalf punten verza meld uit acht wedstrijden. Ne derland en Oost-Duitsland heb ben elf punten, maar moeten het beslissende duel op 21 november in Oost-Duitsland nog uitvech ten. De stand in groep 4 is: 1. Polen 8 5 2 1 12 13- 4 2. Nederl. 7 5 1 1 11 17- 4 3. Oost-DI d 7 5 1 1 11 16- 8 4. Zwitserl. 8 2 0 6 4 7-18 5. IJsland 8 0 0 8 0 0-16 team. Stevens werd voorstopper, Hovenkamp kwam op de links backplaats terecht en Rep, die als rechtsbuiten was begonnen, be landde naast Kist in de punt van de aanval. Zwartkruis hield twee man (Jansen en Van de Kerkhof) op het middenveld en legde der halve zijn pupillen een 4-2-4 con cept op. Polen werd door die noodgedwongen bekering van

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17