liPHllCma9! Ommekeer in sociaal klimaat door actie van havenslepers Wel eens last van koffie? Koffie Haq, probleemloos lekker! Want Hag is échte koffie, gezuiverd Br van schadelijke stoffen zoals coffeïne. Ja, zo'n kopje écht goed! Hag doetje goed. ELSEVIERS Met de beëindiging van de staking van het sleepbootperso- neel van Smit Internationale en Smit Vos is de rust in Rotterdam weer enigszins teruggekeerd. De sleepboten varen weer, schepen worden weer gelost en ook Shell Chemie draait na een korte onderbreking weer op volle toeren. Stilte voor de storm? Volgens velen wel. De kans op een storm is door de ontwikkelingen in Rotterdam wel een stuk groter geworden. Want al lijkt de staking van het sleepbootpersoneel op het eerste gezicht niets te hebben opgele verd, de actie heeft natuurlijk wel wat losgemaakt. Bijvoorbeeld een loonsverhoging van f 28,50 per maand voor het personeel dat onder de haven-cao valt. Het sleepbootpersoneel zelf zal daar nog tot januari van het volgend jaar op moeten wachten. Maar er zijn meer dingen gebeurd waardoor de stakingsacties van de laatste weken niet zo snel ver geten zullen worden. Bijvoor beeld de doorwerking van de ac ties in het kabinetsbeleid. De sta king brak uit, juist op het mo ment dat minister Albeda van so ciale zaken en minister Andries- sen van financien een groot me ningsverschil hadden over het al dan niet handhaven van de koopkracht van de inkomens tot 32 duizend gulden ("modaal"). Andriessen stond op het stand punt dat ook de inkomens bene den deze grens het komend jaar een veer zouden moeten laten. Albeda, ervan overtuigd dat dit nog meer moeilijkheden met de vakbeweging zou opleveren, probeerde zijn collega van finan ciën van dit plan te weerhouden. Overtuigd vens zei hij dat in bedrijven waar het goed ging, best wat meer be taald zou kunnen worden. Waar mee de FNV-voorzitter streep zette onder het gecoördi neerde arbeidsvoorwaardenbe leid zoals dat de afgelopen jaren door de FNV is gevoerd. Deuk Toch is ook de vakbeweging geha vend uit de strijd gekomen. Het prestige van menige bond heeft een flinke deuk opgelopen. Vak bondsbestuurders zijn in de ha ven door hun eigen leden wegge hoond. Ontevreden leden bezet ten zelfs enige tijd het kantoor van de Vervoersbonden FNV. De vakbeweging heeft lijdzaam moeten toezien hoe partijen als de CPN en de Socialistiese Partij en splintergroeperingen zoals De Rode Morgen een staking volle dig beheersten. De actie van het sleepbootperso neel maakte duidelijk dat groe pen werknemers niet eens op de nullijn wensten te gaan zitten, laat staan de minlijn. Albeda kreeg zijn zin binnen het kabinet. Via een belastingmaatregel wordt nu de koopkracht van de werknemers met een inkomen tot 32 duizend gulden voor 1980 gegarandeerd. De staking brak ook uit op het mo ment dat de vakbeweging de eer ste aanzetten gaf tot het formule ren van het arbeidsvoorwaar denbeleid voor het komend jaar. Binnen de FNV, waar toch al heel wat onvrede heerste over de cao resultaten van dit jaar, werd de roep om een minder strak beleid van bovenaf steeds groter. Bondsbestuurders uit goed flore rende bedrijfstakken zeiden hun leden nauwelijks meer te kunnen overtuigen van de noodzaak tot loonmatiging ten bate van de zwakke bedrijven. De staking van het sleepbootpersoneel en la ter de rest van de haven voor meer geld onderstreepte dat nog Hoe langer de arbeidsonrust in de Rotterdamse haven voortduurde, des te dreigender werd de taaj van FNV-voorzitter Wim Kok.. Looneisen waren nodig om de koopkracht van grote groepen werknemers veilig te stellen. Te- Een paar honderd meter verderop van het rumoer in de haven on derhandelde Industriebond FNV bestuurder Piet Scheele met de directie van Shell Chemie over een nieuwe cao. Hoewel de voor zitter van de Industriebond, Arie Groenevelt, al in mei van dit jaar. had toegegeven dat de strijd voor de 35 urige werkweek verloren was, legde Scheele dit punt sa men met de eis voor een vijfploe gendienst, toch weer op tafel. Sterker nog, toen Shell hier niet op inging werden de vestigingen van Shell Chemie in Pernis en Moerdijk onder zijn leiding stil- .Moest die 35-urige werkweek een vijfploegendienst er bij Shell nu per se komen, of vond de Indus triebond FNV dat zij in het sta- kingsgeweld niet kon achterblij ven en ook een daad moest stel len? Dat de bond de situatie bij Shell verkeerd heeft beoordeeld, staat als een paal boven water. De "actiebereidheid" bleek veel minder j?root te zijn dan de Indus triebond had verwacht. Geweld «■ww'w&r 7 jp "«i Werkwilligen bij Shell Chemie proberen de blokkade van stakers te doorbrekenNog nooit is de spanning t ijdens een staking tussen werkwilligen en stakers zo groot geweest. Ook dit maakt de acties van de afgelopen weken tot een uniek gebeuren. Vakbondsbestuurders, altijd drei gend met acties dan wel harde ac ties, liepen op een gegeven mo ment te leuren met werkwillig- heidsverklaringen. Wie zo'n ver klaring ondertekende, kreeg een uitkering van de bond. De vak bond als stakingsbreker; welke werkgever had dat anno 1979 nog durven dromen? van de kant van de Shell directie werd gretig aangegrepen om de staking binnen een week weer op te heffen. Het betekende de zo veelste nederlaag van dit jaar voor de Industriebond FNV. aangetoond dat^het hoog tijd wordt dat alle betrokkenen weer om de tafel gaan zitten om tot wat meer duidelijkheid op dit punt te komen. iedereen is weer aan het werk. "Maar we komen terug" hebben de diverse actieleiders al aange kondigd. Dat zal dan vooral ge beuren op de vakbondsvergade ringen waar het cao-beleid door het volgend jaar wordt bepaald. Deze vergaderingen worden momenteel overal in het land ge houden. De eerste berichten zijn niet bemoedigend voor de rege ring Van Agt die loonmatiging zo hoog in het vaandel heeft staan. De werknemers zijn het matigen beu. Dat is de algehele tendens van het ogenblik. Voor 23 augustus, toen de staking uitbrak, leek iedereen zich weer verzoend te hebben met een jaar tje nullijn. Nu. bijna twee maan den en heel wat stakingsacties la ter, is dat lang niet meer zo zeker. Lpongolf Tot voor kort was de havenstaking van 1970 in Rotterdam een be grip. Het was de staking die een loongolf van 400 gulden door het hele land veroorzaakte. En het was deze loongolf die het toen zit tende kabinet De Jong voor het eerst in zijn bestaan echt in moei lijkheden bracht. Het begint er op te lijken dat de sta king van het Rotterdamse sleep bootpersoneel net zo'n begrip gaat worden, maar dan voer de jaren '80. Het kabinet Van Agt kan danig in moeilijkheden ko men wanneer één van de peilers van het beleid, loonmatiging, wegvalt. De staking van de Rot terdamse havenslepers van zeven en een halve week met alles wat daar omheen is gebeurd, heeft voor een ommekeer gezorgd in het sociale klimaat van ons land. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteur». Uniek i actievoeren, maakt de Rotterdamse stakingen even eens tot een vrij uniek gebeuren in de Nederlandse arbeidsver houdingen. Zelden is de span ning tussen werkwilligen en sta kers zo groot geweest. Werkge vers kregen te maken met "dweilploegen" op hun terrein die werkwilligen trachtten te "overtuigen" het werk maar neer te leggen. Dat overtuigen ge beurde niet altijd zonder intimi datie zoals de argeloze tv kijker kon constateren in het Journaal. Toch bleven ook de werkgevers niet stilzitten. Shell organiseerde een tegenactie van werkwilligen om de blokkade die door stakers was opgeworpen, te doorbreken. Wat kan wel en wat kan niet tijdens een staking. Dat is de vraag die werkgevers, werknemers en overheid gezamenlijk dienen op te lossen. Partijen zijn het nog steeds niet eens kunnen worden over stakingsregels of een sta kingscode. De gebeurtenissen van de afgelopen tijd hebben koffie HffC Een staking die de stakers op het eerste gezicht niets heeft opgeleverd, maar toch voor een ommekeer heeft gezorgd in het sociale klimaat van ons land. Zo is de actie van het sleepbootpersoneel dat afge lopen maandag weer aan het werk ging, het best te karakteriseren. De 500 slepers hebben met hun stakingsactie gezorgd voor onrust binnen de vak beweging, onrust bij de werkgevers en onrust bin nen het kabinet Van Agt dat één van de belangrijk ste peilers van zijn beleid ziet wegvallen. Daarom zou het best zo kunnen zijn dat deze actie op dezelfde wijze de geschiedenis ingaat als de haven staking van 1970. Eén overeenkomst is er al: plaats van handeling was beide keren Rotterdam. Landerigheid is weer troef in dit met de week dikker wordende weekblad. Zoals de meeste bla den deze week wordt ingegaan op het rapport van Lou de Jong. El sevier is nogal lovend over de onthullingen: De rehabilitatie van Frangois van 't Sant (dik wijls van verraad beschuldigd) en van wijlen jhr. Hendrik van Vredenburch, Harer Majesteits gezant in Brussel". En er is nog een andere verdienste, juicht het commentaar "Dr. Lou de Jong heeft in deze gehandeld met goedkeuring van de regering en met medeweten van koningin Juliana. Hij heeft daarmee de hoogste autoriteiten bereid ge vonden een taboe te doorbreken dat, zoals blijkt, aanleiding is geweest tot valse beschuldigin gen". Elsevier maakt zich zorgen over het groeiend aantal wao'ers: eender de van werkend Nederland. Die kosten moeten door tweederde worden gedragen, leert een een voudig rekensommetje. Daarbij komt nog dat een groot aantal van deze wao-ers oneigen lijk tot deze verkapte werkloos heid wordt veroordeeld. Daarvan is ook de werkgever de schuld, die de wao ziet als een gemakke lijke weg om mensen weg te wer ken, constateert het blad. De krakende coalitie, die nog vóór het kerstreces zware uitspraken van de Kamer krijgt te verduren, is eveneens een reden tot grote zorg, vindt Elsevier. Maar de hoop is nog niet verloren, want Maup Caransa heeft een kroon prins benoemd: Tom Wester- meijer, een jongen uit het volk, aldus dit weekblad. Frangoise Vandermeersch is een katholieke non die werkt voor organisaties die humanitaire steum aan Vietnam geven. Ook reisde zij door Cambodja. Haar ooggetuigeverslag dient de voor pagina van VN onder de kop: De moord op Cambodja. Haar verslag stemt tot nadenken over de gevolgen van het Pol Po- tregime, maar roept eveneens vraagtekens op over hoe het nu verder moet met dit geteisterde land, dat nog steeds onder hevige strijd gebukt gaat. Er zijn geen kinderen onder de vier meen "Er zijn er maar weinig geboren. En van degenen die wel geboren werden, moesten er veel sterven. Nu is de helft van de vrouwen in de vruchtbare leeftijd steriel. De dwangarbeid, de ondervoeding en ook de angst hebben die sterili teit veroorzaakt". Is er nog hoop voor het volk van Cambodja? vraag je je af na lezing van dit relaas. "Het kaasmeisje van verkeer en wa terstaat", zo kenschetst Neelie Smit-Kroes zichzelf tegenover Bibeb. Over haar ook door het Simplistisch Verbond opge merkte splitten zegt de dappere staatssecretaris: "lk vind dat je best mag choqueren. Dat zet de n het denken. En ik vind ook dat ik dat niet in een grijze pij hoef te doen". Bij het vertrek laat Bibeb zich ont vallen: "Ik vind je wel aardig, of nee. toch niet, aardig is het woord niet". En ziet dat ze tot in haar wijd open ogen verstrakt. Even daarvoor heeft Smit-Kroes gezegd, dat ze zich getraind heeft in het niet tonen van haar gevoe lens. Verder in VN een interview met Joop Den Uyl, een analyse van het nationale Kabinet van Ruud Lubbers en de zeer naieve brief van Van der Klaauw over de Pa ralympics. Bovendien een extra dikke boekenbijlage, waarin on der meer de Vijftigers levend worden begraven. hervormd nederland De kernwapenkwestie wordt in Hervormd Nederland besproken met Hans de Boer. "Een moge lijkheid is dat Nederland geen deel meer heeft aan de kernbewa pening van de NAVO, zoals Noorwegen en Denemarken dat nu al niet hebben. Dat kan dus blijkbaar. Dan zullen andere landen ze nemen en dan krijg je weer het schone-handen-ver- haal". De Boer vindt niet dat Nederland dan uit de NAVO zou moeten. De Boer, eerste vice-voorzitter van de CDA-fractie, gelooft echter niet in dit "alles of niets-verhaal HN filosofeert wat over de nieuwe rechter. "De nieuwe rechter is een vrouw en stemt progressief'. Maar is daarmee het traditionele mannenbolwerk wel echt ver overd? Catherine Keyl roept de lezers op een briefkaart naar de paus te sturen met de mededeling dat "vrouwen ook mensen zijn". Jos Schneider schreef alvast een uitgebreid portret van de Russi sche leider, die nu eens niet op de mestvaalt van de geschiedenis zal belanden, maar binnenkort ge woon met pensioen gaat, aldus Schneider. Bert Jansen probeert achter de oorzaak van de snel stijgende populariteit van "The Police" te komen. Een popgroep die in korte tijd de platenmarkt veroverde. De Amsterdamse wethouder Jan Schaefer drukt in de HP zijn spijt uit over het opstappen van CPN- wethouder Rudi van der Velde: Rudi heeft een groot gevoel voor humor en dat kun je node missen in het Amsterdamse bestuur. Dat kan je je wel voorstellenHij kan op een fantastische ma de grond inboren, op een r waar je plat om ligt. Rudi is toch wel een produkt van de vernieuwing uit de jaren zestig". Overigens is Van der Veldes humor niet de enige reden waarom Schaefer zijn heengaan betreurt. "Men weet zeker dat Brezjnjev een (Amerikaanse) pacemaker heeft in verband met een haperende hartfunctie, dat hij een (West- duits) gehoorapparaat draagt vanwege zijn afnemend gehoor". ,*an officier van jus titie Abspoel wordt door hemzelf beschreven: "Het Maagdenhuis- proces was een vergissing", schrijft hij in De Tijd. Maar dat proces is wel goed voor een aantal amusante gebeurte nissen, waarmee hij zijn betoog doorspekt. Hans Vandenburg heeft zijn Grup- po Sportivo opgeheven. In een interview met Jim van Alphen geeft hij de reden tot het de rug toekeren van het succes: "Ik wil een wereldreis kunnen maken of gewoon ergens in zee dmv. n Het relaas van een opgelucht ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11