Meerderheid van Kamer stemt voor "aftopping "Ik ben veel rustiger" Kritiek op Wiegel maakt vier slachtoffers Comité tegen deelname Zuid-Af rika Paralympics Brezjnjev stuurt brief aan Van Agt Huurder mag eerst kopen Motie Engwirda (D '66) aanvaard Trieste terugreis Uitputtend kamerdebat Superdok losgetrokken Den Uyl wijzigt oude motie op sanctiewet WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 BINNËNLAXD PAGINA 7 Mevrouw De Bruin terug van bezoek aan zoon in Tel Aviv LEIDEN - "Alles was geweldig. Het aanbod van de krant, het ver blijf in Tel Aviv, het feit dat ik mijn zoon en schoondochter weer zag, maar ik was toch blij dat ik weer terug was in Nederland." Mevrouw De Bruin uit Leiden is een paar dagen geleden te ruggekeerd uit Tel Aviv. Ze heeft daar haar zoon bezocht, die in het ziekenhuis wordt verpleegd nadat hij als Unifil- soldaat gewond raakte in Zuid-Libanon. Deze krant bood haar de gelegenheid haar zoon in Tel Aviv op te zoeken. "Het is voor mij een enorme ge ruststelling dat ik nu zelf weet hoe het met mijn zoon gaat. Ik ben een stuk rustiger gewor den dan voordat ik wist waar DEN HAAG (GPD) - De herin voering van de jaarlijkse vie ring van bevrijdingsdag zal binnen het kabinet aan de or de worden gesteld. Dit zegde premier Van Agt de commu nist Wolff gisteren toe bij de behandeling van de begroting van het departement van al gemene zaken. Volgens Wolff is een dergelijke jaarlijkse viering zinvol. Ook signaleer de hij een „wens tot herbele ving" van de vijfde mei in de maatschappij. Volgens de communistische af gevaardigde is het nuttig tot een nieuwe opzet van de her denking van de oorlogstijd te komen. Hij wees hierbij ook op de komende troonsafstand van koningin Juliana, waar mee het argument dat twee nationale feestdagen beter niet zo dicht na elkaar konden komen, in zijn ogen kwam te vervallen. Premier Van Agt maakte overi gens duidelijk dat zijn kabi net geen plannen zou hebben om ook de vijfjarige lustrum viering van bevrijdingsdag af te schaffen. „Het afschaffen hiervan ligt volstrekt niet in onze bedoeling," aldus Van Agt. Hij wees er wel op dat vanuit de maatschappij sug gesties in die richting waren gedaan. ROTTERDAM (ANP) - Bergers en slepers van Smit Internationale zijn er gistermiddag in geslaagd het superdok vlot te trekken, dat twaalf dagen geleden in een vlie gende storm op de rotsen bij Kir- kenes is gelopen. De zeeslepers 'Smit London' en 'Smit Rotterdam' die op 4 okto ber hun sleep verspeelden toen ze voor de storm schuilden in de Va- rangerfjord, hebben zelf het dok weer vlotgekregen. De schade valt mee. Het dok is minder zwaar gehavend, dan aanvankelijk werd vermoed. Be schadigd zijn vooral de zijkanten, maar de bodem is niet 'gerim peld' of gescheurd. Dat komt vol gens Smit doordat de zeebodem ter plaatse vrij zanderig is. Alle apparatuur op het dok (kranen, pompen en accommodatie) func tioneert nog normaal. Het ongeluk is gebeurd vlak over de Noors-Russische grens. De 'Rotterdam' en de 'London' ver loren het dok op tachtig mijl voor Moermansk, waar ze donderdag 4 oktober het nog naamloze dok hadden moeten afleveren. De zeventien bergenrs van Smit hadden met het vlottrekken eerst willen wachten tot maandag. Op die dag wordt springtij verwacht, waardoor het water een halve me ter hoger komt dan normaal. Een sleeppoging gistermiddag deed het superdok echter al losschie ten. Volgens de woordvoerder van Smit waren de omstandighe den ook vrij goed. Er stond wei nig wind en het was hoog tij. De bergingsploeg blijft voorlopig in het hoge noorden. Over de financiële kant van de zaak en over de verzekeringsaspecten wil Smit nog weinig kwijt. Bij een sleep over korte afstand wordt de Mevrouw De Bruin: "Aat kan het geestelijk allemaal erg goed verwerken" hij aan toe was. Maar aan de andere kant kan ik het nog steeds niet accepteren dat mijn zoon zo ernstig gewond is geraakt. Het gekke is dat als ik nu iets in huis hoor, ik steeds denk: "Daar heb je die jongen". Het is nog steeds niet precies duidelijk hoe ernstig de toe stand van luitenant Aat de Bruin is. Sinds hij gewond raakte in Libanon is hij vanaf borsthoogte verlamd. Sinds dien ligt hij in het ziekenhuis. De artsen durven nog niet te zeggen of hij ooit weer kan lo pen. Zijn moeder: "De be handelende professor wil geen officiële prognose ge ven. Maar hij heeft wel gezegd Dat betekent in de praktijk dat de inkomens boven de 50.000, res pectievelijk 45.000 gulden, (amb tenaren) minder prijscompensa tie krijgen dan waar ze op grond van prijsstijgingen recht op zou den hebben. De motie-Engwirda, waarin deze zogenaamde „aftopping" werd voorgesteld, werd aanvaard met alleen de stemmen van WD, CPN en GPV tegen. Ook de chris ten-democraat Van Dam stemde helft vein het sleeploon aan het begin van de reis betaald en de andere helft bij aankomst op de plaats van bestemming. Wie voor de kosten opdraait nu het dok vastliep, is volgens de woord voerder nog niet bekend. Het su perdok is nog steeds eigendom van de Zweedse werf Götaverken -in Göteberg. Smit heeft volgens de woordvoer der het geluk dat het dok dat op 400 kilometer ten noorden van de poolcirkel blijft, voor de inval van de poolnacht en de komst van het pakijs is vlotgekomen. Volgens hem was het dok niet verspeeld. Wanneer Smit-London en de Rotterdam in volle zee waren gebleven. Op de plaats waar zij voor een storm schuilden, in de Varangerfjord, was de speelruim te te klein om een plotselinge draai van de wind op te vangen. De „Smit-London en de „bmit- Rotterdam", elk goed voor 22.000 pk, zijn de zwaarste sleepboten in dienst van Smit Internationale. dat een patiënt van hem die precies hetzelfde was over komen na een aantal jaren opeens wel weer een beetje kon lopen, zij het met behulp van krukken. Eerst moeten alle botbreuken genezen zijn en dan kunnen er foto's worden gemaakt. Dat zal over ruim een week wel zover zijn. Aan de hand van die foto's kan worden bepaald hoe ernstig de verwondingen van Aat zijn. Er zijn zenuwen in zijn rug geraakt en de mo gelijkheid bestaat dat die ze nuwen op de lange duur weer wat aan elkaar groeien, zodat hij dan misschien weer wat meer kan bewegen. Daar ho pen we dan maar op. Intussen heeft Aat al bijna negen we ken plat gelegen. Maar als die foto's eenmaal zijn gemaakt gaan de artsen proberen hem geleidelijk overeind te krij gen, zodat hij kan zitten. Dat gaat stukje bij beetje en dat duurt wel een week of twee. In denk niet dat ze hem dan vervolgens meteen in het vielgtuig zullen zetten, dus tel er nog maar twee weken bij. Alles bij elkaar zal het dus nog wel een week of zes duren voor hij weer naar Nederland komt." Intussen houdt Aat zich vol gens zijn moeder uitstekend en ook zijn vrouw weert zich goed. "Aat kan het geestelijk allemaal erg goed verwerken. (op principiële gronden) tegen het voorstel. De CPN stemde te gen omdat de motie een verschil maakt tussen de ambtenaren en de overige inkomenstrekkers. Volgens Bakker ten onrechte omdat de ambtenaren ook op an dere wijze al extra moeten inleve- Engwirda had zijn motie vorige week ingediend tijdens de alge mene beschouwingen. Nadat een gelijksoortige motie van de PvdA was verworpen, paste hij zijn kameruitspraak aan de wensen van de socialisten aan. Zo legde hij vast dat de aftopping niet mag betekenen dat lopende cao's doorbroken worden. Dit was een van de hoofdbezwaren van de PvdA tegen de motie-Nypels (D'66), die in juni door de Kamer werd aanvaard. CDA-fractieleider Lubbers vond dat de motie eigenlijk iets te vroeg kwam, omdat het arbeids voorwaardenbeleid voor 1980 nog niet is afgesloten. Maar zijn fractie acht de aftopping van zo groot belang dat deze de motie toch steunde. Ook de PvdA ondci streepte het belang dat de Kamer een uit spraak over deze materie zou doen. Woordvoerder Kombrink liet weten dat zijn fractie de af- toppingsgrens eigenlijk liever wat lager had gezien. Ook ont brak de door de PvdA gewenste koppeling met een verdere ver mindering van de inflatiecorrec tie, maar deze punten vormde voor de fractie geen reden tegen te stemmen. VVD-leider Rietkerk beperkte zich in zijn commentaar tot de verkla ring dat de bezwaren van de libe ralen tegen de aftopping bekend zijn. Ook ging hij niet in op het duidelijke meningsverschil tus sen CDA en VVD dat ook in deze zaak weer aan het licht was ge treden. we hebben in het ziekenhuis veel kunnen lachen. Mijn schoondochter kan langza merhand ook weer over de toekomst nadenken en we hebben in Tel Aviv al veel ge sproken over hoe het straks moet als Aat weer terug is. Misschien moeten ze hun huis wel verkopen en een an der huis kopen waar alles op de begane grond is", zegt me vrouw De Bruin, die vol lof is over de verzorging van haar zoon in Tel Aviv. De enige kri tiek die ze heeft is op de in haar ogen zeer strenge toe passing in het ziekenhuis van allerlei joodse wetten: "Ze kunnen om de kleinste din gen, althans in onze ogen, wi theet worden. Aat at bijvoor beeld een keer een boterham met chocoladehagelslag en hij morste wat korreltjes op een schoteltje met kip. Toen had je ze moeten zien: het personeel was razend. En al leen maar om het feit dat er een melkprodukt was ver mengd met een vleespro- dukt" Mevrouw De Bruin prijst ook het echtpaar Pijl, dat in Tel Aviv, in hetzelfde hotel waar zij logeerde, een militair te huis beheert. Dat "Hollands Huis" is bedoeld voor Ne derlandse Unifilsoldaten die met verlof in Tel Aviv zijn. Het echtpaar Pijl heeft ook volop aandacht voor Aat de DEN HAAG (GPD) - De uitput tende algemene en politieke beschouwingen die vorige week in de Kamer zijn ge houden, hebben maar liefst vier kamerleden een stukje van hun gezondheid gekost of een ongeluk bezorgd. Voor voorzitter Dolman is dit reden genoeg dit soort langdurige debatten niet meer te laten plaatsvinden. CDA-kamerlid Jan Nico Schol ten moest in de nacht van donderdag op vrijdag in een ambulance naar huis worden gebracht nadat hij last had gekregen van een kwaal, die gewoonlijk zijn levensritme ongestoord laat. Mevrouw Ria Beckers, fractieleidster van de PPR, verstuikte om streeks middernacht lelijk haar enkel op een van de tre den in de vergaderzaal. Blootsvoets, hinkend en met een dikke zwachtel moest ze de rest van de nacht naar het spreekgestoelte strompelen om voor haar fractie het woord te voeren. Het socialis tische kamerlid Duinker moest naar huis worden ge bracht nadat hij, overmand door vermoeidheid en span ning. was bezweken. Het laatste slachtoffer van de algemene beschouwingen viel na afloop van de vergade ring. Kamerlid Piet Stoffelen (PvdA) reed zijn auto total loss tegen een boom. Voor hem staat vast dat er een ver band is tussen de uitputtende kamervergadering en zijn on geluk. „Het was rotweer op dat moment. Door de regen raakte ik in een slip. maar ik was gewoon te moe om snel genoeg te kunnen reageren", aldus Stoffelen, die overigens ongedeerd uit het wrak van zijn auto kon kruipen. In totaal heeft de Kamer vorige week in drie dagen veertig uur vergaderd. Dolman, die pas een paar maanden voor zitter is, heeft nu aangekon digd dat hij dit soort debatten over een langere tijd zal uit smeren zodat de kamerleden van meer rust verzekerd zul len zijn. Bruin en zijn vrouw. Me vrouw De Bruin: "Het zijn schatten, ze doen alles om het Aat naar de zin te maken. Hij is bijvoorbeeld een groot lief hebber van een karbonade. Maar dat is varkensvlees dus dat kan je in Israël wel verge ten. Nu heeft die mevrouw Pijl een slager gevonden die varkensvlees verkoopt. Als Aat dan trek heeft in een kar- bonaadje gaat ze stiekum naar de keuken gooit alle ra men open en zet de aircondi tioning vol aan en dan bakt ze stiekem een karbonade voor Aat. Die eet hij dan in zijn bed op, en dan moet je hem zien smullen. Maar ja, dat is ook begrijpelijk, als je elke dag kip krijgt met een beetje dro ge rijst komt dat op een gege ven moment ook je neus uit" Behalve dat hij een goede ver zorging van het ziekenhuis personeel krijgt, ondervindt Aat ook veel belangstelling vanuit Nederland. Allerlei to taal onbekende mensen stu ren hem brieven, kaarten en plaksels, waaruit hun mede leven blijkt. En zijn batal jonsmakkers hebben hem een schaakcomputer gege ven, zodat hij weer wat aan zijn geliefde schaaksport kan doen. Op weg naar Israël heeft me vrouw De Bruin steeds zitten denken wat ze tegen haar zoon zou zeggen wanneer ze DEN HAAG (GPD) - De plannen van minister Wiegel (binnen landse zaken) voor de reorganisa tie van ons binnenlands bestuur zijn gisteren in de Tweede Kamer vrij algemeen bekritiseerd. Dat gebeurde tijdens de behandeling van de begroting van binnen landse zaken voor 1980. Vooral de kritiek van hët CDA op de voor nemens van de minister om onze bestuurlijke organisatie te ver anderen was onverwacht fel. CDA-woordvoerder drs. B, M. J. Hennekam stelde dat de negatie ve lijst bij de gemeentewet, die de gemeenten verbiedt bepaalde ta ken te behartigen, moet verdwij nen. „De gemeente moet elke taak ter hand mogen nemen die men wenst te behartigen, zolang geen strijd ontstaat met een ho gere regeling. We verzetten ons daarom tegen overheveling via de negatieve lijst van zaken zoals brandweer, bedrijfsterreinenbe- leid en gezondheidszorg naar de provincies. Versterking van de provincies moet allereerst wor den gezocht in het naar beneden brengen van rijkstaken". Vol gens de heer Hennekam moet voorkomen worden dat gemeen ten worden gedegradeerd tot doorgeefluiken van rijks- of pro vinciaal bestuur. hem weer zou zien in het zie kenhuis. Toen het zover was wist ze het opeens, ze zei: "Ik had geen 55 cent meer voor een postzegel en daarom kom ik zelf maar even praten". Mevrouw De Bruin: "Toen was meteen dat moeilijke ogenblik voorbij. Aat schoot in de lach en we hoefden niet geforceerd te doen. Ik had van alles meegenomen van huis: blikken soep, sigaret ten. chocolade en dat hebben we direct uitgepakt. In het ziekenhuis kon alles. Ik was er elke dag van 's mor gens 10 uur tot 's avonds 9 uur. Als je ergens trek in had kon je naar de keuken gaan om het klaar te maken, dus ik heb nog een beetje voor mijn kinderen kunnen zorgen. Ik ben af en toe inwendig ook wel eens wat opstandig ge weest, doordat ik niet kon ac cepteren dat Aat daar zo lag, maar dat ging steeds snel weer over. Aat heeft het naar omstandig heden uitstekend in Israel, maar ik hoop natuurlijk toch dat hij snel weer terugkomt. Mijn schoondochter houdt mij telefonisch regelmatig op de hoogte van de ontwikke lingen. Ik ben nu in elk geval een stuk rustiger en ik ben erg dankbaar dat ik hem heb kunnen opzoeken". BAS VAN KLEEF Ook de WD vindt het stelsel van de negatieve lijst onjuist en niet passend in ons grondwettelijk stelsel. Evenals het CDA heeft de VVD verder ook bezwaar tegen de manier waarop de decentrali satie van taken van het Rijk naar provincies en gemeenten toe ter hand genomen wordt. D'66 woordvoerder L. J. Brink horst constateerde dat sinds het optreden van het kabinet, minis ter Wiegel een zig-zagbeleid heeft gevoerd met betrekking tot het aantal in te stellen provincies. „Dit zal onherroepelijk naar AF DEN HAAG (GPD) - PvdA-leidor Den Uyl wil dat de Tweede Ka mer - via het aanvaarden van een PvdA-motie - er ook bij de Eerste Kamer op aandringt de Sanctie- wet zo snel mogelijk te aanvaar den. Hij wijzigde gisteren een eerder bij de Algemene Be schouwingen ingediende motie DEN HAAG (GPD) - De meerder heid van de leden van het Comité Olympische Spelen en Mensen rechten is tegen deelname van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor Gehandicapten die volgend jaar in Arnhem plaats zullen vinden. Aldus werd gister avond bekend gemaakt door de voorzitter van het Comité, Ed van Thijn (PvdA-Tweede-Kamerlid). Het door het Comité ingenomen standpunt is weliswaar niet una niem, maar Van Thijn was duide lijk blij te kunnen meedelen dat de leden, die voor deelname van Zuid-Afrika waren (Verkerk- Terpstra, Keja. Hennekam, Wag ner), niet uit het Comité zullen stappen. Het is nu in elk geval zeker dat de parlementaire minderheid bin nen het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten voor deelname van Zuid-Afrika aan de Paralympics is. Het ingenomen standpunt van het Comité staat overigens wel lijnrecht tegenover de visie van de minister van bui tenlandse zaken. Van der Klaauw, en staatssecretaris Wal lis de Vries. Ed van Thijn: „Daar ben ik me terdege van bewust, maar we hebben ons standpunt volkomen los daarvan genomen. Deelname van Zuid-Afrika druist in tegen de VN-resolutie van 1976 inzake sport en apartheid waar ook Nederland voor heeft gete kend. En daar houden we ons aan vast". Donderdag zal de Tweede Kamer zich uitspreken over de deelname van Zuid-Afrika aan de Olympi sche Spelen voor Gehandicap- DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft maandagmiddag een persoonlijke brief ontvangen van Leonid Brezjnjev. In de brief herhaalt de Russische partijlei der zijn vorige week in Oost-Ber- lijn gelanceerde voorstel tot een zijdige terugtrekking van 20.000 man Russische troepen en 1000 tanks uit de DDR. De brief werd aan Van Agt over handigd door de Russische am bassadeur m ons land, Vasily Tolstikov. De inhoud van de brief zal nauwkeurig worden onder zocht, vertelde ons een woord voerder van de Rijksvoorlich tingsdienst. Een commentaar was nog niet te krijgen, maar wel werd bekendgemaakt dat de brief „geen nieuwe elementen bevat" ten opzichte van Bre2yn- jevs rede in Oost-Berlijn. Een soortgelijke brief blijkt intus sen ook aan andere Westeuropese regeringsleiders te zijn gestuurd, onder andere aan bondskanselier Helmut Schmidt en de Deense premier Anker Jorgensen. Vol gens insiders is een dergelijke gang van zaken niet ongebruike lijk. Het geeft de Sowjet-autori- teiten de kans hun voorstel schriftelijk uiteen te zetten en commentaar te leveren op in middels verschenen reacties. moeten leiden, als de Kamer zich niet zeer snel uitspreekt over de op tafel liggende voorstel len". Volgens D'66 is er sprake van een pat-stelling binnen het kabinet waar het gaat om het aantal nieuwe provincies dat moet wor den gevormd. „Dit moet wel haast gevolgen hebben voor het totale op tafel liggende pakket. Het meest onzeker is evenwel de positie van de gewesten, die ook financieel de gouden koorden met de staatssecretaris zien ver- 't 1 k n in die richting. In de oude motie vroeg de PvdA- fractie de regering het wetsont werp - dat al in 1977 door de Tweede Kamer is aanvaard - nu snel in de Eerste Kamer te verde digen. Maar bij nader inzien vond Den Uyl dat teveel uitsluitend op de regering gericht. DEN HAAG (GPD) - Bij de verkoop van een huurwoning moet do zittende huurder als eerste de kans krijgen de woning te kopen. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich daarvoor gisteren uitgesproken. De motie van CDA en WD. waarin dit voorkeursrecht voor huurders wordt bepleit, werd alleen door de PvdA verworpen. Een overgrote meerder heid van het parlement heeft er geen bezwaar tegen dat huurwoningen door verkoop aan de huurmarkt worden onttrokken. Een motie van de PvdA die de verkoop aan banden wilde leggen, haalde het niet. Jaarlijks worden ongeveer 20.000 woningwetwoningen verkocht. Het komt regelmatig voor dat de nieuwe huiseigenaar de huur drastisch verhoogt. Met name de PvdA heeft zich steeds verzet tegen die verkoop omdat die overgang van huur- in koopwoningen volgens de socialisten niet in het belang van de volkshuisvesting is. In een drietal moties wilde de PvdA die verkoop verbieden. Geen van de moties haalde echter een meerderheid. CPN wil jaarlijkse viering van bevrijdingsdag DEN HAAG (GPD) - De prijscompensatie wordt, als het aan de Tweede Kamer ligt, opnieuw aan banden gelegd. De Tweede Kamer heeft uitgesproken dat de inkomens uit het particuliere bedrijfsleven hoogstens vijfhonderd gulden per procent prijsstijging vergoed krijgen en de ambtenaren vierhonderdvijftig gulden. SCHIPHOL (ANP) - Onder begeleiding v sadeur in Nederland en echtgenote, it 27-jarige Ahmet Benier gistermiddag van Schiphol naar Izmir overge bracht. In Turkije zal het stoffelijk overschot in zijn geboorteplaats ter aarde worden besteld. De kist werd bedekt met de Turkse vlag, om streeks half twee in het vliegtuig geladen. Ahmet Benier, de enige zoon van de ambassadeur in ons land, werd vorige week vrijdag bij de Bosbrug in Den haag door een aanslag om h<-t leven gebracht. Terwijl hij in zijn Volkswagen vooreen stoplicht wachtte werd hij van dichtbij getroffen door vier kogels. De aanslag werd later op geeist door een groepering van Armeniërs die zich het Gerechtigheids- commando voor de Volkerenmoord op de Armeniërs noemt. Het onder zoek van de politie van Den Haag* heeft tot dusver niets opgeleverd. Over reorganisatie van binnenlands bestuur

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7