J achthaven-plan Y alkenburg voor Vrouwen en arbeid centraal in Lisser "Vrouwentrefpnnt" Zuid-Holland denkt aan omleidingsweg om De Zilk heen Ruzie om dominee: kerk erbij Mogelijk oplossing verkeersoverlast Alphens nieuwe burgemeester wi! af van meeste nevenfuncties WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 Katwijkse groep scheidt zich af van christelijk gereformeerde kerk KATWIJK - In het met kerkge nootschappen zo rijkelijk bedeelde Katwijk staat een nieuwe, nog naamloze kerk op het punt geboren te wor den. De kerk wordt gesteund door de mensen die zich af zetten tegen het beleid van de kerkeraad van de christe lijk gereformeerde kerk Katwijk en de classis 's-Gra- venhage. Dominee van de nieuwe kerk wordt K. van den Belt, die nu nog verbonden is aan de Christan Free Reformed Church in Flicton, een stad in New Jersey (Noord-Ame- rika). Classis en kerkeraad hielden in de zomer van dit jaar de benoeming van Van den Belt tegen. Daarop volgde een handteke ningenactie, die op touw was gezet door 17 leden van de christelijk gereformeerde kerk. De actie wees uit dat 78 manslidmaten voor de be noeming van ds. Van den Belt waren. Pogingen om de classis en de kerkeraad te bewegen Van den Belt naar Katwijk te halen liepen ech ter op niets uit. Eén van de aanhangers van ds. Van den Belt, de heer W. Veldhuyzen uit Katwijk ver telde: "Wij kwamen steeds voor gesloten deuren. Ik streef er niet naar nieuwe kerkmuren op te richten. Als de kerkeraad op zijn dwaze besluit terugkomt willen we nog wel praten". De groep die zich afscheidt van de christelijk gereformeerde gemeente in Katwijk heeft ds. Van den Belt uitgenodigd naar de badplaats te komen. Verwacht wordt dat hij eind van dit jaar zijn intrede zal doen. Voor het houden van de kerkdiensten hebben de aanhangers al een zaal in Katwijk aan Zee gehuurd. Ook is voor huisvesting van ds. Van den Belt en zijn gezin gezorgd. Veldhuyzen beklemtoonde dat het bij het stichten van een nieuwe kerk niet gaat om het evangelie, maar om deze predikant, die in mei 1979 twee preekbeurten verzorg de in de Ankerkerk. Veldhuyzen: "De mensen wa ren zo enthousiast, dat wij toen gesteld hebben: Dit wordt onze dominee". Kerkeraad en classis dachten daar anders over en be noemden ds. D. Slagboom, als opvolger van ds. Van der Ent, die vorig jaar vertrok bij de christelijk gerefor meerde kerk in Katwijk. Rietkerk spreekt in Lisse LISSE - De fractievoorzitter van de WD, Koos Rietkerk, komt aan staande maandag 22 oktober naar Lisse. Rietkerk zal een lezing houden op een open avond van de VVD-afdeling Lisse. Het on- derweip van gesprek is de rijks begroting (huishoudboekje van de regering) voor 1980. Koos Rietkerk is een oud-Lisse- naar. "We zijn erg gelukkig, dat Rietkerk in deze drukke tijd tijd heeft kunnen vrijmaken om naar Lisse te komen", zegt de heer Grimme, voorzitter van de WD afdeling Lisse. "Het is geen echte bijzondere gele genheid", gaat Grimme verder, "Maar je moet het meer zien als propaganda voor onze afdeling. We zijn er al lang genoeg mee be zig om onze plaatsgenoot naar Lisse te halen. Koos komt regel matig in Lisse, maar dan privé. Nu is het dan eindelijk gelukt" De open avond wordt gehouden in café-restaurant De Beurs, Haven LISSE - "Vrouwen moeten bewust kunnen kiezen of zij wel of niet willen werken en zij moeten daarbij niet wor den geremd door zorgen over de opvang van de kinde ren". Dat zegt Lissette van Gulpen-De Roos, arbeidsbemiddelaarster van het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) in Lisse. Vanavond zal zij in het vrouwen trefpunt in de Vivaldistraat te genover het winkelcentrum in de Poelpolder in Lisse een lezing houden over dit onderwerp. De bijeenkomst valt uiteen in drie delen. Tijdens de inleiding zal Lissette van Gulpen spreken over het recht op arbeid. Voorts vertelt zij over de vrouw en haar taak binnen het gezin met daarbij de mogelijkheden en zeker ook de onmogelijkheden om deze taak te combineren met een vol ledige baan. Het laatste deel van de bijeenkomst is gereserveerd om met de aanwezigen gedach ten uit te wisselen. Technische beroepen Het GAB in Lisse zet zich de laatste tijd met r van de i markt. 2 e in voor de positie ïw op de arbeids- is er een project "vrouwen in technische beroe pen" gaande. Vertegenwoordi gers van het arbeidsbureau heb ben met diverse bedrijven con tact opgenomen met het verzoek te bekijken in hoeverre ook vrouwen binnen het bedrijf werkzaam kunnen zijn, waarbij rekening kan worden gehouden met de schooltijden van de kin deren. Na enige aarzeling, zo blijkt uit de woorden van Lissette van Gulpen, hebben diverse be drijven ingestemd met de voor stellen van het GAB. Inmiddels beschikt het GAB in Lisse daar om nu over een redelijk aanbod van banen voor vrouwen in deze sector. "Een groot deel van de werklozen in de bollenstreek bestaat uit vrouwen", constateert Lissette van Gulpen. "Zij staan meestal ingeschreven als kleuterleidster of kinderverzorgster, over het al- Lissette van Gulpen: "Vrouwen mogen i door schoolgaande kinderen". hun werk niet worden geremd gemeen echte vrouwenberoepen. In die sector wordt nu juist nau welijks personeel gevraagd. Wij willen proberen om op een of an dere wijze deze vrouwen toch aan werk te helpen, daar zijn wij Studeren De voorlichting die het GAB in Lis se aan de vrouwen probeert te geven strekt zich ook uit naar de scholen. Lissette van Gulpen daarover "Wij proberen te bena drukken dat het ook voor meisjes belangrijk is om verder te stude ren. Bij jongens is dat vanzelf sprekend, voor meisjes lijkt dit nog altijd nog niet zo belangrijk. Toch staat het GAB altijd klaar om de meisjes die mogelijk eer der van school komen bij te staan bij het zoeken naar een baan. De deur van het vrouwentrefpunt gaat vanavond om 20.00 uur open. Lissette van Gulpen hoopt dat alle vrouwen die enige be langstelling voor dit onderwerp hebben vanavond naar de Vival distraat komen. DEN HAAG - Een voorstel van de provincie Zuid- Holland om een omlei- dingsweg om De Zilk te maken is "zeer aanstaan de". Dit vertelde de eerst verantwoor delijke provinciaal bestuurder voor verkeerszaken, gedeputeer de Diepenhorst, gisteren. Hij ver richt op 1 november in Rijns burg de officiële opening van secun daire weg 1, de provinciale weg die de inwoners van de kern De Zilk zoveel problemen oplevert Voorbij Noordwijkerhout ligt het plotselinge einde van deze weg. VALKENBURG - Een jachthaven met meer dan 250 ligplaatsen, tennisbanen, volkstuinen, zo merhuisjes, een sporthal en een café-restaurant. Ziedaar enkele onderdelen uit een recreatieplan dat gerealiseerd moet worden op een strook braakliggende grond achter het pand Hoofd straat 149 in de gemeente Valkenburg. Sporthal Het plan is ontwikkeld door "pro ject-promotor" A. M. van Rijn uit Scheveningen in opdracht van de Valkenburgse accountant P. Barnhoorn."Er gaan al enige tijd geruchten door het dorp dat er iets staat te gebeuren", zegt Van Rijn. "Geruchten die variëren van de bouw van een kerncen trale tot de aanleg van een lan ceerbasis voor raketten, dus ik vind dat het tijd wordt om het plan dat voor die strook grond is opgezet openbaar te maken". Van Rijn heeft enige tijd geleden het Haagse architectenbureau Mehrtens en Van Veldhoven een schetsplan laten maken voor de lap grond tussen de Hoofdstraat en de Oude Rijn. Volgens Van Rijn is het terrein uitermate ge schikt voor een dergelijk project. Hoewel de grond een agrarische bestemming heeft meent hij, dat de afmetingen te klein zijn om werkelijk rendabel te "boeren". De heer Barnhoorn is eigenaar van een deel van de grond waarop het project is gepland. Van de eige naar van het andere deel heeft hij EXPOSITIE LISSE - In het huys Dever in Lisse wordt momenteel een ten toonstelling gehouden van wandkleden van Roelande Nieuwenhuis van den Berge. De wandkleden zijn deels in Indone sië, deels in Nederland gemaakt en hebben allen een zeer groot formaat. Het is de eerste maal dat zij een expositie in Nederland houdt. De tentoonstelling is da gelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur en loopt tot 28 oktober. Aanvliegroute Van Rijn heeft over zijn plan in middels verschillende malen contact gehad met het gemeen tebestuur. De gemeente houdt de boot echter nog wat af. Gister avond heeft de Valkenburgse raadscommissie van ruimtelijke ordening het plan in een besloten zitting besproken. Burgemeester Van 't Wout wilde vanmorgen echter geen mededelingen doen over het standpunt van de com missie: "Ik vind het nu niet de t(jd om commentaar te geven", aldus Van 't Wout. "Het plan is doorge sproken, de commissie heeft er commentaar op geleverd en dat wordt voorgelegd aan de stede- bouwkundige. Meer wil ik er nu niet over zeggen". Barnhoorn, die de reacties van de commissieleden peilde, meent dat er wel enthousiasme voor het plan bestaat. Volgens Van Rijn hoeft de gemeen te aan het plan financieel niets bij te dragen. "Valkenburg kan er alleen maar wijzer van worden", meent Van Rijn. De gemeente Valkenburg wilde op de plaats waarvoor Van R(jn nu het recrea tieproject heeft ontwikkeld oor spronkelijk woningen bouwen. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland gaf de gemeente echter geen toestemming voor een wijziging van het bestem mingsplan. Hei provinciebestuur vreesde geluidsoverlast omdat het terrein ligt in de aanvliegrou te naar de vliegbasis Valkenburg. Van Rijn acht de kans groot, dat Gedeputeerde Staten een wijzi ging van de agrarische bestem- Overigens staat geen van de onder delen van het plan vast. "Het plan zit momenteel in een oriënteren de fase. Er kan nog volop in ge rommeld worden", zegt Van Rijn, die eraan toevoegt dat hij nauw met de gemeente wil samenwer ken. Bij het opstellen van een de finitief plan zal rekening worden gehouden met de wensen van de gemeente. In het plan is ook een sporthal op genomen. Volgens Barnhoorn kan de bouw van een sporthal op het terrein aan de Hoofdstraat dc gemeente heel wat kopzorg schelen. De sportzaal - een heet hangijzer in Valkenburg - hoeft dan niet in het centrum van het dorp op het Dorpshuisplein te worden gebouwd. "Bovendien hoeft bij de bouw in het recrea tieproject niet te worden beknib beld op de afmetingen", aldus Barnhoorn. Wie de sporthal uiteindelijk moet gaan exploiteren staat nog niet vast. "Daar moet nog over ge praat worden", zegt Barnhoorn. Ook de bouw van het aantal zomer huisjes en de aanleg van het aan tal volkstuintjes staat nog niet vast. Voor de jachthaven zal een deel van het terrein afgegraven moeten worden. Er moet ruimte zijn voor tenminste 250 ligplaat sen, omdat anders de exploitatie (volgens rapporten van de KNAC en de ANWB niet haalbaar is. Het is de bedoeling dat er ook een bo tenhuis wordt gebouwd waarin het kantoor van de havenmeester wordt ondergebracht. Als de verschillende raadscommis sies van Valkenburg zich over het plan hebben gebogen komt het aan de orde in de gemeenteraad. Daarna zal, afhankelijk van het standpunt dat de raad inneemt, een wijziging van het bestem mingsplan worden voorbereid. Daarover moet het provinciaal bestuur vervolgens een uitspraak doen. De hele procedure kan en kele jaren in beslag r die aan de noordkant van Wasse naar begint en verder via Katwijk en Noordwijk noordwaarts loopt Het was altijd de bedoeling om het trace naar Noord-Holland door te trekken, maar de provin ciebesturen van Noord-en Zuid- Holland zijn het daar nooit eens over kunnen worden. In het Noordhollandse gedeelte waren kostbare bollengrond en fraaie natuurgebieden in het geding; inmiddels is de doortrekking van de Zuidhollandse secundaire weg 1 van het wegenplan voor Noord-Holland geschrapt. Het gevolg is wel altijd geweest dat de auto's die zich tamelijk riant op de provinciale weg konden voortbewegen, vervolgens waren aangewezen op de verbinding dwars door de kom van De Zilk, dat daardoor veel doorgaand verkeer krijgt te verwerken. Een situatie die voor het gemeentebe stuur van Noordwijkerhout her haaldelijk aanleiding voor pro test is geweest. Westwaarts Inmiddels bestaat het plan om se cundaire weg 1 niet noordwaarts, maar westwaarts, ten zuiden van De Zilk, te verlengen in de rich ting van Haarlemmermeer. Over de wijze waarop dat moet gebeu ren, kunnen de provinciebestu ren van Noord- en Zuid-Holland het al evenmin eens worden. Het verschil van mening komt erop neer dat beide provincies vinden dat de weg voornamelijk op het grondgebied van de ander moet komen (die dan ook voor de kos ten moet opdraaien). Gedeputeerde Diepenhorst wijst het verwijt van het provinciaal bestuur van Noord-Holland, dat Zuid-Holland de aanleg van de weg vertraagt, van de hand. "Zo lang de Tweede Kamer het Struc tuurschema Rijkswegen nog niet heeft vastgesteld, heeft het geen zin dat Noord-Holland en Zuid- Holland hierover elkaar in de ha ren vliegen" Eerst moet vaststaan, zo vindt de Zuidhollandse gedeputeerde, welke de plannen van het rijk zijn voor de aanleg van wegen rond Haarlemmermeer. Anderzijds vindt Diepenhorst niet dat De Zilk moet wachten op de oplos sing van die problemen. "Het is daar een beetje onleefbaar ge worden". De omleidingsweg om De Zilk kan er volgens Diepenhorst al komen, voordat vaststaat hoe het hoofd wegennet er rond Haarlemmer meer zal uitzien. Hij hoopt bin nenkort het gemeentebestuur en de bevolking enige mogelijke traces voor te leggen. De provin ciaal bestuurder denkt aan een verbinding in de richting van Vo gelenzang. "Waarmee de grond slag voor het bestaan van Een Zilker Partij zal zijn verdwenen" zegt h(j niet zonder ironie. Leidse Baan Maar voorlopig zal secundaire weg 1 in provinciale kringen nog be kend blijven als de weg die van "niks naar nergens" gaat. Aan de noordkant door het ontbreken van een behoorlijke verbinding met Noord-Holland en aan de zuidkant doordat de aanleg van de Leidse Baan (tussen Leiden en Zo zou het terrein tussen de Hoofdstraat en de Oude Rijn in Valkenburg v ^en Haag) nie* is doorgegaan eruit kunnen gaan zien. Aan dit plan kan volgens de ontwerper echter nog *>ens »r. Tjalma, directeur van "gerommeld" worden. provinciale waterstaat, krijgt se cundaire weg 1 aan de zuidkant overigens straks toch goede ver bindingen als secundaire weg 4 van Leiden naar Katwijk wordt aangelegd. De grond die daar voor nodig is, is inmiddels gro tendeels in handen van de pro vincie. Via deze weg kan de ver binding Wassenaar-Noordwij- kerhout op rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam) worden aan gesloten. 1928 Als gedeputeerde Diepenhorst straks, na het totstandkomen van de aansluiting van Rijnsburg, se cundaire weg 1 op 1 november of ficieel opent, zal hij ongetwijfeld een blik werpen in de geschiede nis. Deze weg kwam namelijk voor het eerst voor op het provin ciale wegenplan in1928. Met de voorbereiding tot aanleg van de weg werd in 1939 een aan vang gemaakt. De contouren van de weg werden zichtbaar door de bouw van een brug over het uit wateringskanaal bij Katwijk. Maar vervolgens trad er een ver traging in de uitvoering van de plannen op, die tot 1962 duurde. In dat jaar werden er, als voort zetting van de werkzaamheden, bunkers b(j Noordwijkerhout ge sloopt. Sinds 1962 zijn er voor de verdere aanleg niet minder dan dertig bestekken gemaakt. Als gedeputeerde Diepenhorst straks secundaire weg 1 opent, is het meer dan vijftig jaar geleden dat het eerste plan daarvoor werd gemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphens' nieuwe burge meester Martinus Paats gaat zoveel mogelijk ne venfuncties neerleggen. Tijdens zijn installatie gis teren in het Alphense raadhuis zei hij de door de gemeenteraad gewenste beperking van nevenfunc ties "een billijk verlangen" te vinden. Het voorzitterschap van Philadel phia, een landelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind (volgens Paats een vrij veel tijd vragende func tie) gaat er over een maand af. Als commissielid van de Raad voor de Kinderbescherming heeft Paats al bedankt. Een tweetal an dere functies wil Paats met de gemeenteraad op "zinvolheid" bekijken. Wel bluft de nieuwe burgemeester nog, voor zo lang als het duurt, aan als penning meester van de Anti Revolutio naire Partij (ARP). "Het lijkt mij nauwelijks verantwoord daar voor nu, staande op de drempel van de fusie, te bedanken aldus Paats, die overigens zei dat deze laatste functie hem niet zal ver hinderen zijn werk voor Alphen met volledige inzet te doen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21