Heilige Birmaan steelt de Parijse kattenshow Zendamateur is geen z°voor 1980 Strepen en snoepgoedkleurtjes WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Magnifiekste der snoezepoesjes klaar i Pieter Neuteboom uit Leiden Zuid-West stak het afgelopen weekeinde z'n blijdschap niet onder stoelen of banken toen zijn Heilige Birmaan, am per vijftien maanden oud, op een belangrijke kat tententoonstelling in het Palais du Congres zo maar werd uitgeroepen tot zowel het fraaiste exemplaar van de langhaarshow als de mooiste van de kastraatshow. Begrijpelijk dat je als baas volop glundert wanneer het moment is aangebro ken, dat bekers, oorkonden, rozetten en lindjes je met veel huldebetoon worden overhandigd. Ja toch? Kopjes geven enzovoorts. Magnifiek is erg aanhanke lijk. Hij toont veel kameraad schap, luistert altijd, is kort om een erg fijn huisdier." Eitje Maar wat gaat er op dat moment in hartje Parijs door zo'n kater heen? Hoe reageert-ie? Miauwt hij van geluk, spint hij? Of slaat hij de huldiging met toegeknepen oogjes koel tjes gade? Pieter Neuteboom moet be kennen dat hij er niet zo op heeft gelet. „Ik denk dat het allemaal langs Magnifiek heen is gegaan. Dat-ie het niet in de smiezen heeft gehad. Dieren beseffen ook niet veel, volgens mij. Wel uiteraard of ik er al dan niet ben. Want als ik een poosje ben weggeweest is-ie de hele tijd om me heen. Van kennissen, die in Apel doorn een cattery houden, heeft de 20-jarige Leidse ad ministratief medewerker de Heilige Birmaan ruim een jaar geleden gekocht en se dertdien struinen ze menige tentoonstelling af. Volgens Pieter is de bruin-witte Magnifiek qua verzorging niet veeleisend. Z'n moeder beaamt dat: „Hij hoeft maar één keer per week geborsteld te worden. En het eten...: Veel rauw vlees, af en toe een hardgekookt eitje t Kees." Magnifiek is voor Neuteboom geen goedkope liefhebberij. Het bezoeken van tentoon stellingen hapt er stevig in. Telkens veertig gulden 'staangeld'. „Hij is geca streerd. Ik kan er niet mee dekken. Niet dat dat ooit mijn intentie is geweest hoor. Maar er zou uiteraard veel belang stelling hebben bestaan." Hele eer „Vooral na deze twee onder scheidingen. Niet niks na tuurlijk als je nagaat dat er 700 Perzische katten meededen. En als jè je dan ook bedenkt dat juist een Birmaan, waar van er slechts 40 deelnamen, wordt uitverkoren....dan is dat toch een hele eer. Zeker voor Magnifiek. Een aparte naam vind je? Eigenlijk heet- ie anders." ,Zijn volledige naam luidt 'Magnifiekste van de snoeze poesjes'. Ja echt", grinnikt Neuteboom, „ik kon destijds geen betere naam bedenken. Maar voor het gemak noem ik 'm maar Magnifiek." Waaraan hij verzuimt toe te voegen wat er had kunnen gebeuren wanneer zo'n Frans jurylid toevallig een woordje Neder lands had gesproken. Als rechtgeaard zendamateur en be stuurslid van de vereniging voor expe rimenteel radio-onderzoek in Neder land had Voorhouter P. van Weerlee er in het verleden al meermalen op gehamerd een zendamateur vooral niet te verwar ren met een etherpiraat. Toch lijkt het misverstand nog niet uit de weg geruimd, meent Van Weerlee. De twee verschillende begrippen worden nog steeds verward. Een zendamateur heeft een vergunning, overtreedt de wet niet en is daarom niet strafbaar, een etherpiraat daarentegen wel. Vandaar dat de heer Van Weerlee, als braaf zen damateur, zich in zijn eer voelt aangetast wanneer hij wordt vergeleken met een piraat. Iets dat anno 1979 naar zijn zeg gen maar al te vaak gebeurt. Tegenstander „En niet alleen in diverse kranten. Ook bij de gewone man is het verschil tussen een etherpiraat en een zendamateur nog al tijd niet duidelijk. Hoe vaak gebeurt het niet dat, wanneer ik vertel dat ik zenda mateur ben, mij de vraag wordt gesteld of ik soms al gepakt ben. En dan te be denken dat ik juist een felle tegenstan der ben van piraterij op de 27 MC." „Er zijn nu eenmaal bepaalde regels en daaraan heb je je te houden. Je hebt de wet te eerbiedigen. En die wet zegt dat, wil je zenden, je een vergunning moet hebben. Die heb ik dertig jaar geleden dan ook gehaald." Gevaren Aan de nonchalance van de etherpiraat zegt Van Weerlee zich nogal eens te erge ren. „Menig etherpiraat heeft er geen enkel benul van welke gevaren hij kan veroorzaken. De 27 MC bijvoorbeeld is onder meer toegewezen aan bestuurders van modelvliegtuigen. Bij een demon stratie deze zomer stortte zo'n vlieg tuigje naar beneden, zo op iemands hoofd: zwaar gewond. De bestuurder was ineens de controle kwijt over dat vliegtuigje; hij werd gestoord. Men ver moedt dat het een piraat is geweest." Ook voor het „ge-O.H." op de band kan hij geen enkel respect opbrengen. „Daar is het zendamateurisme niet voor bedoeld. Laat men dan de telefoon nemen", luidt het advies van de Voorhouter. Experimenteren „Het zendamateurisme is er louter om te experimenteren. Ja apparatuur en an tennes zoveel mogelijk proberen te ver volmaken. Alles optimaal afregelen zo- datje zoveel mogelijk energie de ether in zendt. En daarin valt genoeg bevredi ging te vinden", stelt Van Weerlee. Overigens wordt volgende week zaterdag, ter gelegenheid van 50 jaar zendamateu risme in Nederland, in de Amsterdamse RAI de 'Dag van de zendamateur ge houden. „Warm aanbevolen", aldus Van Weerlee. zijn apparatuur Een kniebroek waaronder pumps worden gedragen PARIJS - "Dat wordt streepjes drukken!" Op de eerste ochtend van de 38e internationale dames- confectiebeurs (le prèt-a-porter féminin) in Parijs constateert een textielbedrukker dat hij er goed aan heeft gedaan zijn persen op streepjes in te stellen: een enkele blik op de beschikbare persfoto's stelt hem gerust er zullen veel gestreepte stoffen verwerkt wor den in de zomermode van Een week lang staan de grote hallen van Porte de Versailles in het te ken van de zomermode 1980. Het moge wat aan de vroege kant lij ken, de praktijk blijkt anders. Op grond van de bestellingen die zo'n 50.000 inkopers deze dagen bij 1300 exposerende textielbe drijven doen, gaan de ateliers op volle toeren draaien om volgend vooraar bij de eerste zonnestra len aan de bestellingen van zo merkleren te kunnen vol doen. Uit 39 verschillende landen waren verkopers hun stand komen in nemen, maar de overgrote meer derheid kwam toch uit Frankrijk zelf. De Franse textiel heeft dit voorjaar niet geweldig verkocht; vooral de import uit Italië, maar ook die uit België en Nederland zijn flink gestegen, terwijl de Franse export maar een heel lich te stijging te zien gaf. Belangrijk ste exportlanden voor de Franse textiel zijn België, Luxemburg en West-Duitsland, terwijl Neder land de vijfde plaats haalt in de ry. Spektakel Een deinende massa van overwe gend paars en bordeaux-rood bewoog zich afgelopen zaterdag naar de eerste dag van de beurs. Een spektakel dat de moeite van het zien ruimschoots waard is. Op deze beurs trekken de bezoekers het menigmaal meer blikken naar zich toe dan de eindeloze rekken zomerconfectie. De een is nogal modieuzer, chiquer of ge woon gekker uitgedost dan de ander. Puntgaaf opgemaakte vrouwen veroorzaken soms ver warring door hun treffende gelij kenis met modepoppen: de eigen gelaatstrekken zijn door de bor deaux-rode make-up modieus weggestyleerd,'zodat veel gezich ten uit dezelfde mal lijken te ko- Zo modebewust - en gewaagd - het bezoek van de prét-a-porter ge kleed, ging, zo weinig verrassend is de kleding van de Parisienne die men op straat, in de metro en in winkels ziet. Menigmaal wan neer een opvallend goed en mo dieus geklede vrouw op straat opdoemt, blijkt het niet te gaan om een Parisienne, maar een Duitse of een Nederlandse. Re sultaat is een saai modebeeld op straat, aangezien ook de gekke pofbroeken, overalls, satijnen fel gekleurde jasjes en dergelijke die bij ons de boel opfleuren niet in de Parijse kraam te pas ko- Sportief Terug naar de zomermode van 1980. Die laat zich niet in een paar zinnen vatten, aangezien ver schillende stijlen zich naast*el kaar vertonen. Om te beginnen dringt de sport de damesmode binnen, zogenaamde jogging pakken (een soort van trainings pakken) bestaande uit truien met een ronde hals of vesten met sjaalkraag en nauwe broeken van hetzelfde, gebreide materiaal zet ten verder door. De piratenbroek (een broek tot halverwege de kuit of soms net onder de knie) wordt hoog mode, maar moet aan spor tiviteit inboeten door de pumps die eronder worden gedragen. Dan komen de overalls (die tot nog toe voornamelijk in en om het vrouwencafé gesignaleerd worden) er volop in. bermuda's, gekleurde spijkerbroeken en (vaak glanzend satijnen) shorts komen op de markt. „De vrouw is geen slavin meer" stond op een affiche waar een vrouw in een gemakkelijk zittend Ook de mini komt hier en daar weer om de hoek kijken short stond afgebeeld. Als de reclame aanvoelt dat vrouwen meer bewegingsvrijheid willen, is het des te onbegrijpelijker dat strakke rokken en schoenen met naaldhakken de markt hebben veroverd. Mini De pumps blijven trouwens nog in, en vaak nog met veel spitsere neuzen dan de afgelopen winter. Daarnaast komen er ook lage balletschoenen en platte sanda len die men op het been kan vast strikken. Ook strakke rokken zullen volgend jaar zomer nog niet uit het zicht verdwijnen, ook al krijgen ze wat meer ruimte. Ze worden veel verwerkt in twee kleurige mantelpakjes. Ook ko men er witte kleren die regelrecht van de tennisbaan afkomstig lij- Door Nel van Bemmel Een gemakkelijke dracht voor slanke vrouwen zullen de t- shirtjurken vormen: t-shirt die op of net onder de knie vallen, en eventueel een ceintuurtje om de taille krijgen. De rokken worden korter. In de meeste gevallen waren de knieen nog maar net bedekt. Een aantal bedrijven voorspelde echter met zekerheid dat de minimode - of althans de rok net boven de knie - het veld zou winnen. Ook Thierry Mugier. bepaald niet de eerste de beste onder de ontwerpers, bracht minirokken in zijn nieuwe zomercollectie Strapless De diepe V-halzen, waarmee we voor de wintermode bepaald niet altijd aangenaam werden verrast, werden in de belijning voortgezet meer nu opgevuld door een drie hoek op zijn punt, waardoor de draagbaarheid weer is gered. V- halzen blijven erg gewild (met re- vers-kraag. sjaalkraag of zonder kraag), evenals asymmetrische knoopsluitingen in combinatie met een boordje om de hals en brave kleine strakke kraagjes. Aangeknipte mouwen worden heel veel gemaakt, verder gladde korte mouwen (met omslag) en een enkele ballenmouw. Strapless wordt hoogmode, en niet alleen in de tricot „topjes", maar ook in jurken (soms met verharde cup), waarover dan vaak een jasje met sjaal, reverskraag of boordje wordt gedragen. In plaats van strapless worden er ook wel zeer dunne spaghetti-bandjes of en kele centimeters-brede banden opgezet, waardoor een vierkante hals ontstaat. De brede schouders houden het nog even vol, maar daarnaast zijn er raglan mouwen en in mouwlo ze jurken, een geheel weggesne den schouderlijn. Rokken zijn zowel strak als gerimpeld, strak geplisseerd, en klokkend. Een exposant had zelfs de petticoats uit de late jaren 50 uit de motte- ballen gehaald, maar volgens an dere confectiemensen krijgt deze geen schijn van kans. Disco-mode De disco-mode zal ingrijpend ver anderen: geen glitters meer, en geen leren broeken, maar strakke overalls, piratenbroeken en t- shirtjurken (met hoog split in de zijnaad) van katoenen jersey, die zeer sexy maken. Een verkoper van dit soort kleding had het sexy effect zorgvuldig aangevoeld, en liet de modellen showen op een manier die meer aan striptease- bewegingen dan aan een mode show doen denken. Jassen Onder de jassen was niet veel nieuws: regenjassen met revers kraag en een ceintuur in de taille (vaak van chitz), lakjassen, zeve- Feestelijk gestreepte avondjurk uit de collectie van Dior nachtste jassen en korte rechte jasjes. De bijbehorende hoeden blijven klein: de zogenaamde pillendoosjes, hoedjes met voile en met een Kleine afstaande rand. Ook handtassen zijn minuscuul, en vaak rond. Vrouwen werden blijkbaar niet geacht veel meer dan hun zakdoek, beursje en ma- ke-up-tasje bij zich te hebben, want dat past er allemaal net in. Maar een flinke agenda, een boek of een portefeuille wordt al moei lijker Kleuren Na het harde rood, geel en blauw van de afgelopen zomer, en het warme bordeaux en paars van nu. zullen er de komende zomer veel grijs (omdat het goed combineert met de winterkleuren), wit en pasteltinten te koop zijn; daar naast houden de hardere „snoep- goedkleuren" zoals aardbei, kers, pastis, citroen en oranje stand Witte en zwarte kleren worden afgezet met felle biezen, en effen stoffen worden in wiskundige fi guren met elkaar in contrast ver werkt. Er zullen erg veel gestreepte stoffen verwerkt worden (smal en breed, in de lengte en in de breedte), kleine figuurtjes op een effen on dergrond, en tweekleurige ruitjes. In de materiaalkeuze is de voorkeur voor katoen uitgespro ken; heel populair wordt het zo genaamde seersucker, een hob belig gemaakte katoensoort. Accessoires Ook in de accessoires zijn de wis kundige figuren vaak verwerkt; kettingen, urmbanden, ringen, oorbellen en broches hebben vierkantjes en driehoekjes van plastic of spiegelend materiaal. Ook hierin worden vaak twee kleuren gebruikt, evenals in de schoenen die zeer zoete kleuren combinaties te zien geven. Verder zijn veren op hoedjes, als broche, of op de gesp of sluiting van een ceintuur. Deze laatste blijven bij de voortzettend ge tailleerde mode een gewild arti kel, en geven ook weer alle gele genheid voor een extra versiering voorop de jurk of rok. Er worden veel corsages gebracht, en de meest exotisch (onder meer Chinees) beschilderde kammen en half-lang haar naar achteren te leiden. Brillen passen zich nog wat aan bij de brede schouderlijn door een vleugelvorm aan te ne men, terwijl in de zonnebrilmode de motorbrillen opgang lijken te gaan maken.s Strap te en niet oUei 11 oor top jes

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17