Kuzela: "Polen heeft geen kans tegen Oranje. Wiersma toont weer initiatief Wederom verlies van jong Oranje JVest-Duitsland kan EK-plaats zekerstellen k Nederlands elftal topfit en geladen Poolse coach niet optimistisch Pronk: "Omonia valt me reuze mee" WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 PAGINA 13 ZEIST (GPD) - Het met enige spanning tegemoet geziene rap port van Oranjes medische dienst bevatte louter positieve berich ten. KNVB-arts Frits Kessel kon bondscoach Jan Zwartkruis voor alle geselecteerden het groene licht geven. Maandag kampten de middenvelders Jansen en Pe ters nog met een lichte blessure, waardoor zij niet konden deel nemen aan de baltraining. „Nu zijn ze honderd procent Fit", ver klaarde persvoorlichter Evert Grifhorst. Om geen risico's te lopen besloot Zwartkruis de voor dinsdagmid dag geplande oefenwedstrijd te gen DHC af te gelasten. Door de regen was het veld van het KNVB-sportcentrum zo glad ge worden dat het gevaar voor nieuwe blessures veel te groot was. In plaats van het oefenduel werd een lichte training met bal gehouden en verder werd de tijd gebruikt voor langdurige per soonlijke gesprekken tussen de spelers en de bondscoach. Een en ander had het gevolg dat de sfeer in Zeist bijzonder geladen is. Vooral ook de medische dienst ondervindt daarvan de gevolgen. Grifhorst ween „De dagen voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgen was iedereen bij zonder ontspannen. Nu ligt dat duidelijk anders. Praktisch elke speler loopt de deur van dr. Kes sel en zijn staf plat om naar aller lei kleine kwaaltjes te laten kij ken. We kunnen aan alles mer ken, dat de spelers doordrongen zijn van het belang van de wed strijd tegen Polen". IF misleidt Tahamata en Peters ZEIST (GPD) - Hoewel het bureau Inter Football door de KNVB op dood spoor is gezet, bewegen Coster c.s. hemel en aarde om ook ten aanzien van de EK 1980 en de WK 1982 een vinger in de pap te krijgen. Gisteren werd bekend dat niet alleen Piet Schrijvers, maar ook Simon Tahamata en de middenvelder Jan Peters een contract hadden afgesloten met IF. De laatste twee zijn persoon lijk tot de conclusie gekomen dat ze misleid zijn door het Amster damse bureau. Zij hebben de KNVB inmiddels meegedeeld dat ze zullen vragen om ontbin ding van de aangegane overeen komst. Peters: „Ik ben in de waan gebracht dat reeds een groot aantal colle ga's een dergelijke overeenkomst had afgesloten. Aangezien ik geen buitenbeentje wilde zijn, tekende ik dus maar". Tahamata: „Zo is het mij ook vergaan. Maar hier in Zeist hoorde ik dat ik praktisch de enige ben. Zelfs Krol heeft niets getekend". Sectiebestuurslid betaald voetbal Herman Chouffoen „Alle spelers dienen een overeenkomst aan te gaan met de KNVB. Dat is ze schriftelijk meegedeeld. Overi gens pas in een stadium nadat een drietal spelers al met IF in zee was gegaan. Dat is op zich jam mer". ELBLAG (ANP) - Jong Oranje, al kansloos voor een plaats in de volgende ronde van het toernooi om de Europese beker voor jeugdploegen, heeft gisteren ook de tweede ontmoeting met jong Polen verloren. De Polen won nen in Elblag met 2-1, na een ruststand van 1-1. Nederland begon sterk en maakte een ruim gebruik van zijn techni sche kwaliteiten en zijn grotere snelheid (Valke, Wildschut en Hofkens). Het openingsdoelpunt van Roger Schouwenaar, na een klein kwartier, was dan ook een logisch uitvloeisel van de krachtsverhouding in Elblag. Het keerpunt in de wedstrijd was een fout van Wijnberg, in de 24e minuut. Het werd de inleiding tot de gelijkmaker van de beste Polen wint met 2-1 Poolse speler Palasz. Na de hervatting bracht de Poolse coach twee nieuwe mensen in het veld en met Jarosz en Szarek in de ploeg bleef er niets meer over van de aanvankelijke Nederland se superioriteit. Pas acht minuten voor het einde viel de beslissing ten gunste van de Polen uit, Sza rek maakte het winnende doel punt. Trainer Ger Blok meende dat het resultaat aanwijsbaar was beïn» vloed door zwakke momenten van Wijnberg en dat Nederland na een goed begin verviel tot te schematisch voetbal. De opstelling van Jong Oranje was: Van Breukelen (Utrecht), Mole naar (Volendam), Balkenstein (Sparta), Wijnberg (Ajax) en Wildschut (PSV), Hofkens (Beve- ren), Woudsma (Go Ahead) en Valke (PSV) (vervangen door Riemens-Roda JC), Van der Dungen (Den Bosch), Broeken (Willem II) en Schouwenaar (AZ'67) (vervangen door Ophof) (NEC). De Zweedse scheidsrechter Kjell Johansson gaf gele kaarten aan de Pool Zalezny en de Nederlan ders Wijnberg en Balkestein. Er waren 6500 toeschouwers. AMSTERDAM (GPD) - Ryscard Kulesza, sinds de laatste wereldkampioenschappen in Argentinië bondscoach van het nationale Poolse elftal, heeft zich op voorhand inge dekt tegen een eventueel verlies tegen Nederland, van avond in het Olympisch Stadion van Amsterdam. Kulesza namelijk geeft zijn team nauwelijks enige kans tegen het Nederlands elftal, hoewel hij tij dens de gistermiddag in Amster dam gehouden persconferentie herhaaldelijk liet blijken toch weer niet zo heel veel af te weten van het voetbal zoals dat tegen woordig in Nederland wordt ge speeld. De Poolse bondscoach staart zich kennelijk nog altijd blind op de prestaties van het Oranje-team tijdens de beide laatste wereld kampioenschappen, maar die glanzende prestaties hebben de Nederlanders daarna nu ook weer niet zo heel erg vaak her haald, zodat zijn (gespeelde?) vrees voor de kracht van het Oranje-team wat gekunsteld aandoet. „We zijn uiteraard naar Amsterdam gekomen om zo goed mogelijk tegenpartij te geven, maar erg veel kans om volgend jaar in Ita lië present te zijn kan ik het Pool se team bepaald nu ook weer niet toedichten", aldus een vrijwel steeds grijzende Ryscard Kules za, die het in eigen land nooit ver der heeft kunnen brengen dan jeugdinternational en de laatste jaren werkzaam was als trainer van de tweedeklasser Polonia Warszawa. „In 1974 stond Polen aan de top van het internationale voetbal. We hadden toen een team met jon gens van vrijwel allemaal dezelf de leeftijd, een elftal bovendien dat uitstekend op elkaar was in gespeeld en daarvan zowel op de Olympische Spelen van Mün- chen als van Montreal de vruch ten kon plukken. Daarna is het allemaal wat minder geworden. Met uitzondering van Boniek zijn er in feite nauwelijks nog nieuwe talenten doorgebroken. Szyma- nowski en Lato zijn nog over gebleven van de gouden Poolse voetbalploeg en juist deze twee vormen nog steeds de ruggegraat van het nationale team". Na de tegenvallende prestatie te gen het DDR-team (1-1 in Kato wice enkele weken geleden) ge loven inderdaad nog weinigen in Polen dat een plaatsing voor de eindronde van het Europese kampioenschap, volgend jaar in Italië, tot de mogelijkheden be hoort. Dat is dan ook de reden dat Kulesza in Amsterdam de talent volle Ogaza niet kan inzetten, omdat deze speler opnieuw is op geroepen voor het olympisch team, dat (eveneens vandaag) via een overwinning op Tsjechoslo- wakije - het eerste duel leverde in Praag een 0-1-nederlaag op - zich moet zien te plaatsen voor de vol gende ronde van het olympisch voetbaltoernooi. Kulesza: „Na de mindere prestaties van het natio nale team de laatste maanden zijn de Olympische Spelen erg be langrijk geworden voor ons land. Wij hebben daar de laatste jaren steeds goed gepresteerd en een dergelijke traditie moet je na tuurlijk proberen te handha- Toch, wanneer Polen vanavond ze gevierend uit de Olympische voetbalarena in Amsterdam te voorschijn zou komen, zijn de kansen van Pólen om de EK- eindronde te halen behoorlijk ge stegen. Nederland zou dan defi nitief zijn uitgeschakeld, terwijl een gelijkspel volgende maand tussen de DDR en Nederland ook voor de Oostduitsers onvoldoen de is, omdat de Polen een beter doelsaldo hebben vergaard in de voorgaande zeven kwalificatie wedstrijden. Assistent-trainer Blaut, ook als tweede man onder Kulesza's voorganger Jacek Gmoch: „Dan zou inderdaad alles mee moeten zitten. Zich aan een dergelijke strohalm vasthouden zou wel heel erg irreëel zijn. Nederland, voor eigen publiek, is een moei lijke tegenstander. Wij hebben onlangs de wedstrijd Nederland- België gezien, maar ik mag aan nemen dat een dergelijk duel geen maatstaf mag zijn voor het Nederlandse voetbal. Van de nieuwkomers maakten Valke en Wijnstekers een redelijk goede indruk op mij, maar het spel van Tahamata vond ik ronduit teleur stellend en voor zover mijn in formaties strekken behoorde de ze Ajacied in de laatste wedstrij den van het Nederlands elftal steeds tot de betere spe lers..." Behalve het niet beschikbaar zijn van Ogaza (en de al langer gebles seerde libero Zsmuda) kampt Kulesza nog met wat kleine probleempjes. Team-arts Janusz Garlicki heeft het sein voor de geblesseerden Lipka en Rudy nog altijd nog niet op groen gezet, terwijl ook middenvelder Na- walka, die in de wedstrijd tegen de DDR uitgewisseld werd voor Wlodimierz Mazur, ook nog met wat lichamelijke ongemakken kampt. Kulesza: „En dan is er natuurlijk ook nog de blessure van Krzsys- tof Adamczyk. Het is bijzonder spijtig dat ik deze man thuis heb moeten laten. Met hem erbij zou den er aanvallend geen proble men zijn geweest. Dan had ik zonder meer met drie spitsen te gen Nederland gespeeld. Nu moet ik het allemaal nog eens be zien of het niet verstandiger is om slechts twee mensen in een voor uitgeschoven positie te zetten" Een wat vreemde overpeinzing van de Poolse bondscoach, om dat Adamczyk tot nu toe nog nooit door hem of zijn voorgan ger Gmoch in het nationale team is opgenomen. Dit weekeinde speelden de Polen een oefenwedstrijd tegen de der de klasser Bielsko, een pover duel waarin Lato beide doelpun ten scoorde: 2—1. Kulesza had toen de volgende formatie op het Ondanks het feit dat coach Kuzela weinig in de katisen van zijn pupillen ziet, heeft de Pool toch tijd voor i gulle lach. Op de voorgrond schateren troetelkind Boniek met zonnebril) en Lato mee in de ontvangsthal i Schiphol. veld staan: Mowlik - Dziuba, Szymanowski, Janasz en Nawal- ka - Wieczorek (Boniek), Ma- jewski en Kmiecik - Sybis, Mazur en Terlecki (Lato). In Amsterdam fungeert vanavond meer dan waarschijnlijk het vol gende team als tegenstander van Nederland: Kukla - Dziuba, Szymanowski, Rudy en Janasz - Lipka, Boniek en Nawalka - La to, Terlecki en Mazur. Patrick Sercu nieuwe keizer van zesdaagse BERLIJN (ANP) - Patrick Ser cu is de nieuwe Zesdaagsen- keizer uit de wielergeschie- denis. Samen met Thurau won hij gisteravond de zes daagse van Berlijn en pas seerde daardoor Peter Post, die 65 keer winnaar was. Ser- cu's overwinning in Berlijn was zijn 66e. In de laatste uren van Berlijn namen Thurau en Sercu af stand van Raas en Pijnen, die nog in dezelfde ronde reden. Alleen Peffgen en Fritz be hoefden niets toe te geven, maar de Duits/Belgische combinatie overtrof hen dui delijk in premiepunten. Raas en Pijnen zakten terug naar de vierde plaats. De eindstand van de Berlijnse zesdaagse is: 1. Sercu (Bel)/ Thurau (Wdl) 235 pnt„ 2. Peff- gen/Fritz (Wdl) 181 pnt., op één ronde: 3. Clark/Allan (Aus) 164 pnt., op twee ron den: 4. Raas/Pijnen (Ned) 69 pnt., op drie ronden: 5. Savary (Zwi)/Frank(Den) 170 pnt., op acht ronden: 6. Knetemann (Ned/Hempel (Wdl) 82 pnt., op 20 ronden: 9. Venix/Schui- ten (Ned) 155 pnt. ZEGE OP WALES NOODZAKELIJK Gantwarg kan ternauwernood remise afdwingen Harm Wiersma UTRECHT (GPD) - Ook de twaalfde partij om de we reldtitel dammen tussen wereldkampioen Gant warg en uitdager Wiersma is in remise geëindigd. In tegenstelling tot de kleurloze elfde partij, was het nu een sprankelende strijd, waarin Gantwarg geen vuist kon maken tegen de in topvorm verkerende Harm Wiersma. Sterker nog, het was weer de met wit spelende Nederlander die het initiatief naar zich toetrok. Op de 23e zet plaatste Wiersma een gambiet. Dat leverde hem niet meer op dan een gelijkwaardige stelling, maar de verdediging kostte Gantwarg veel hoofdbrekens en bedenk tijd. Zes zetten later deed Wiersma weer een onverwachte zet in de hoop de toen al in tijdnood verkerende Rus in verwarring te brengen. Gantwarg wist de slag te pareren en ook voor Wiersma begon de tijd te dringen. In de ergste tijd nood kwam Harm Wiersma zeer dicht bij winst, maar de dreigen de klok verhinderde hem de scherpste voortzetting te bereke- Op de valreep probeerde Wiersma nog een keer zijn tegenstander in de val te lokken, maar Gantwarg liep er niet in. Na de tijdcontrole werd nog een zet gespeeld, waar na Gantwarg het remise-aanbod accepteerde. De stand is nu 13-11. Het zettenverloop was als volgt 1. 32-38 17-22, 2. 28x17 11x22, 3. 37-32 6-11.4.41-37 12-17,5.46-41 8-12,6.34-29 19-23. 7. 32-28 23x32, 8. 37x28 16-21. 9. 40-34 14-19. 10. 45-40 10-14, 11. 41-37 11-16. 12. 38-32 31-27, 13. 32x21 16x27. 14. 37-32 27x38, 15. 43x32 5-10, 16. 49-43 2-8, 17. 42-38 19-23, 18. 28x19 14x23. 19 35-30 7-11, 20. 31-27 22x31, 21. 36x27 10-14.22.30-24 14-19,23.47-11 19x30,24 34x14 23x45, 25. 14-10 9-14. 26. 10x19 13x24. 27. 41-36 17-22, 28 32-28 22x31. 29.36x27 24-30.30.28-23 18x29.3133x35 11-17, 32. 48-12 12-18, 33. 42-37 8-13, 34 38-32 4-9,35.43-38 18-23,36. 39-33 15-20, 37. 35-30 13-19.38. 33-29 23x25,39. 27-22 17x28. 40 32x14 1-7. 41. 14-10 9-14, 42. 10x19 20-24. 43. 19x30 25x34, 44 38-32 3-9. 45. 32-28 7-12. 46. 28-23 9-14. 47 37-32 14-20. 48. 32-28 20-24, 49. 28-22 24-29 remise. KEULEN (ANP) - Het Westduitse voetbalelftal is zo goed als zeker van een plaats in de eindronde van het toernooi om het Euro pees kampioenschap, in dien vanavond in Keulen van Wales wordt gewon nen. De eerste wedstrijd tussen beide landen, die uitkomen in kwalifi- catiegroep 7, eindigde in Wrex ham in een overwinning voor West-Duitsland: 2-0. De West duitsers zijn er echter de laatste jaren niet in geslaagd op eigen bodem Wales te verslaan. De meest recente ontmoetingen le verden twee gelijke spelen op (beide 1-1). Wales heeft in groep zeven de lei ding met 6 punten uit vier wed strijden. West-Duitsland staat tweede met vier punten, maar heeft een duel minder afgewerkt. Malta en Turkije spelen geen rol van betekenis meer in deze groep. Zeven van de elf internationals van Wales spelen voor clubs uit Wales (Wrexham, Swansea en Cardiff). Drie spelers van Leeds United en één van het Londense Crystal Palace completeren het elftal. De opstellingen luiden als volgt West-Duitsland: Burdenski De Engelse voetballer Dave Wat son, die maandag van de west duitse club Werder Bremen werd getransfereerd naar FC Sou thampton, is komende zaterdag nog niet speelgerechtigd. Dat komt doordat zijn naam niet voorkwam op de transferlijst van de Duitse voetbalbond. De 33-ja- rige Brit zal eerst het transferver- zoek moeten ondertekenen, voordat Werder Bremen aan de benodigde formaliteiten voor de Duitse voetbalbond kan voldoen. (Werder Bremen), Kaltz (HSV), Cullmann (FC Koln, Forster (VFB Stuttgart), Dietz (MSV Duisburg), Bonhof (Valencia), Schuster (FC Köln), Hansi Muller (VFB Stuttgart). Rummenigge (Bayern München), Fischer (Schalke '04) en Allofs (Fortuna Düsseldorf). Wales: Davies (Wrexham). Steven son (Leeds United). Jones (Wrexham), Mahoney (Swansea), Dwyer (Cardiff), Phillips (Swan sea), James (Swansea), Flynn (Leeds United). Curtis (Leeds United), Toshack (Swansea) en Nicholas (Chrystal Palace). Gerulaitis en Vilas ronde verder SYDNEY (ANP)-Der en twee van de plaatsingslijst, de Amerikaan Vitas Gerulaitis en de Argentijn Guillermo Vilas, heb ben gisteren de tweede ronde be reikt van het internationale ten nistoernooi om de Australische indoorkampioenschappen, dat in Sydney wordt gehouden. Geru laitis kwam in de ontmoeting te gen de Australiër Mark Edmond- son in de derde set weliswaar met 1-3 achter, maar de 25-jarige Newyorker toonde aan immer door te vechten tot het bittere einde: 4-6,6-2,7-5. Vilas versloeg de Australiër Cliff Letcher in twee sets: 6-4. 6-2. Opmerkelijk was het optreden van veteraan John Newcombe. De 35-jarige oud-Wimbledonkampioen ver sloeg zijn acht jaar jongere land genoot Ross Case met opvallend gemak: 6-3, 6-1. AMSTERDAM (GPD) - Omonia Nicosia, volgende week woensdag de tegenstander van Ajax in de tweede ronde van het Europa-Cupfoernooi voor landskampioenen, wordt door Tonny Pronk beschreven als een „goede eerste-divisieploeg". Ajax-spion Pronk, die het team afgelopen zondag op Cyprus aan het werk heeft gezien, voegt er echter aan toe dat Omonia hem reuze is meegevallen: „Deze jongens zijn beter dan HJK, dat Ajax in de eerste ronde tweemaal met 8-1 heeft verslagen. Omonia speelt georganiseerder. De ploeg bestaat geheel uil amateurs en heeft vier internationals. De hele voorhoede, met de bekende spits Kaiafas, behoort tot de nationale ploeg". De return op Cyprus op 7 november begint om acht uur plaatselijke tijd; om zeven uur Nederlandse tijd

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13