"De hoeksteen" wint school- voetbal toernooi E Vissterfte in poelstraat Politiebureau niet gebruiken als urinoir Rembrandt SG eerste bij B-junioren Wiegel dwingt Leiden niet tot afgifte van bevolkingsgegevens Burgerzaal versleten verflenst vervaald 'Geen personeel in bts-commissie' DINSDAG 16 OKTOBER 1979 Vakantiebezighe- den( 1 De activiteiten van Leidse buurt- en clubhuizen in ver band met de herfstvakantie worden morgen op diverse "fronten" voortgezet. Zo or ganiseert "Klein Matilo" in het clubhuis aan de Zaan- straat 126 een teken filmfesti val voor de jeugd. Er worden filmpjes vertoond van de Pink Panter, Popeye, Barney Beer en vele andere striphelden. De voorstelling begint om twee uur en de entreeprijs be draagt f2.50. Vakantiebezighe- den(2) Clubhuis "De Tamboerijnaan de Valeriusstraat 73 organi seert morgenmiddag een vos senjacht. In de wijk rondom het clubhuis moeten de vossen worden opgezocht. Daartoe krijgen de deelnemers gele genheid van twee uur tot half vier. De deelnemersprijs be draagt f 0.60. "In de Vrolijke Ark" aan de Pie- terskerkchoorsteeg 15 wordt diezelfde dag een grote spel- middag gehouden. De spel letjes beginnen om twee uur 's middags en de entreeprijs be draagt één gulden. Vakantiebezighe- den(3) Buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 trekt morgenochtend met de kinde ren naar het bos om allerlei vruchten, bladeren en derge lijke op te zoeken. Vertrek om tien uur en de deelname kost twee kwartjes, 's Middags kunnen er voor hetzelfde be drag van de gevonden voor werpen herfststukjes worden gemaakt. Aanvang 2 uur in het buurthuis. Het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33 heeft voor morgen een fietstocht op het vakan tieprogramma staan.De tocht gaat naar het bos "De Hor sten" en is bestemd voor kin deren vanaf 9 jaar. Kinderen die jonger zijn gaan met de auto. In het bos zal er onder meer een speurtocht worden georganiseerd. Kosten f250. Typevaardigheid In het kader van de lustrumvie ring van de Leidse school voor meao werd een typewedstrijd gehouden voor alle meao- scholen in Nederland. Daar aan werd deelgenomen door 36 leerlingen, vertegenwoor digend 18 scholen. Bij de test vaardigheid werd Richard Pieterse van de Leidse meao nummer één. Hij won een penneset met inscriptie. Els Gansewinkel uit Weert werd eerste bij de proef accuratesse. Zij kreeg een horloge met in scriptie. Inmiddels zijn de fes tiviteiten op de meao afgeslo ten met een groot slotfeest in de sportzaal en de aula van de school. Jeugdfilms De Leidse Volksuniversiteit K en O gaat het komende win terseizoen weer een groot aan tal films voor de jeugd verto nen. Dat gebeurt voorlopig el ke woensdagmiddag. Mor genmiddag wordt het spits afgebeten met de vertoning van een film van Stan Laurel en Oliver Hardy. De "dikke" en de "dunne" beginnen in een fietsenzaak hun werk als brokkenmakers en belanden uiteindelijk bij de luchtbe schermingsdienst. De vertoning begint om half drie in het K en O-gebouw aan de Oude Vest 45, ingang HazewindsteegDe toegangs prijs bedraagt f3.-. Einde van de voorstelling: circa kwart voor vier. Bloembollen "Bloembollen in huis en tuin". Dat is het onderwerp waar over de heer J H MEijking uit Hillegom vanavond een le zing houdt in het Rijksherba rium aan de Schelpenkade 6. De lezing wordt georgani seerd door de afdeling Leiden van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde. In de lezing zal aan dacht besteed worden aan de minder bekende bol- en knol gewassen. Ook het in huis in bloei brengen van bolgewas sen krijgt de aandacht. De heer Eijking is verbonden aan het consulentschap voor de Tuinbouw in Lisse als be drijf svoorlichterDe lezing begint om acht uur. Macrobiotisch koken Morgen begint er in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een cursus macrobiotisch koken. Macrobiotiek is een oosterse zienswijze met een geheel ei gen voedingsleer, die bij zie ken wordt toegepast in plaats van medicijnen. De cursus omvat zeven avonden en wordt gegeven door Bep Zwetsloot. Deelnemers kun nen zich opgeven via tele foonnummer 071 - 142895. LEIDEN - Betraande gezichten om een zojuist geleden nederlaag. Schreeuwende moeders, bemoedigende woorden van de meesters. En natuurlijk ook vreugde om de overwinning. Kortom, het was weer eens een dagje schoolvoetbal op de Leidse velden. De lagere scholen streden op het complex Morschkwartier II, de accommodatie van w Leiden en ZLC. De speelruimte aan de Bos- huizerkade was gereserveerd voor de C- (tot 14 jaar) en B-jeugd (tot 16 jaar). Door de gisteren steeds maar neersijpelende regen kon het toernooi van de C-jeugd niet worden afgewerkt. De sport stichting besloot in de loop van de dag twee velden af te keuren waardoor het voor de organisatie noodzakelijk werd om de wed strijden van de C-categorie van het programma af te voeren. Dit toernooi zal in de paasvakantie opnieuw worden vastgesteld. Het team van de Rembrandt SG kwam bij de B-junioren als over winnaar uit de bus. De ploeg hield in de voorronden de BTS (4-0) en Oranje Nassau MAVO (2-0) achter zich. In de kwartfi nale moest de strijd worden aan gebonden tegen het stugge Loui se de Coligny. Rembrandt kwam met een minieme 1-0 zege in de halve eindstrijd, waar tegen LTS Haagweg opgebokst moest wor den. Via een duidelijke 2-0 zege werd door Rembrandt de finale bereikt. Agnes SG was in die con frontatie de tegenstander. Ook in deze wedstrijd bleek Rembrandt onoverwinnelijk. Door een dui delijk 3-0 oveiwinning mochten de "schilders" de beker in ont vangst nemen. LEIDEN - Duizenden naar zuur stof happende vissen zwommen gisteren aan de oppervlakte van het water langs de Mariënpoel- straat. Op kleine schaal deed zich ook sterfte voor onder de voorn, blei, brasem en zeelt in deze sloot, die de verbinding vormt tussen het complex van het Academisch Ziekenhuis en de Haarlemmer- trekvaart. Gealarmeerd door omwonenden werden door het hoogheemraad schap van Rijnland watermon sters genomen die in de loop van de dag nader werden onderzocht. Volgens de heer Heinsdijk van Rijnland is uit het onderzoek niet gebleken dat het water giftige stoffen bevatten. De in adem nood verkerende vissen bleken ook geen vergiftigingsverschijn selen te vertonen. Wel werd geconstateerd dat het wa ter vrijwel geen zuurstof meer bevatte. Naar de oorzaak daarvan kan slechts worden gegist. "Der gelijke verschijnselen doen zich in deze periode van het jaar op meerdere plaatsen voor", aldus de heer Heimsdijk en moeten waarschijnlijk toegeschreven worden aan een min of meer "na tuurlijke oorzaak'Voor tiental len meeuwen betekende de ademnood van de vissen een welkome aanvulling op de dage lijkse maaltijd. Bij de lagere scholen verliep de eindstrijd niet zonder proble men. De scheidsrechter ver zuimde in de tweede wedstrijd tussen de Telderskadeschool en Oppenheimschool een doelpunt aan de laatstgenoemde school toe te kennen en dat was aanleiding voor de spelertjes om het verder niet met de voeten, maar met de handen te doen. Toesnellende meesters konden de zaak nog sussen maar de teleurstelling (lees: forse tranen) kon bij de Op penheimschool uiteraard niet meer worden uitgewist. De Hoeksteen werd uiteindelijk de triomfator. In de laatste kracht meting (drie scholen streden in drie wedstrijden om de eerste plaats) bleek die school over de langste adem te beschikken. De Teldersschool werd met een 3-0 nederlaag geconfronteerd en eindigde voor de Oppenheim school op de tweede plaats. Vandaag wordt het toernooi, ten minste als de weergoden willen meewerken van de A-jeugd en senioren afgewerkt. Uitslagen B-JEUGD A Rembrandt SG 1-B.T.S.l 4-0, B.T.S. 1-Or. Nassau MAVO 1 1-0. Rembrandt SG 1-Or. Nassau MAVO 1 2-0. B St. Gymn. 2-L. de Colignv 1 0-2, L.E.A.O. 1-St. Gymn. 2 1-0, L. de Coligny 1-L.E.A.O. 1 0-0. C C.T.S. 1-Visser 't Hooft 2 0-1, L Agr.school-C.T.S. 1 0-4, L. Agr. school-Visser 't Hooft 2 0-2. D Rembrandt SG 2-St. Gymn. 1 0-2, Haagweg 1-Rembrandt SG 2 3-0, Haagweg 1-St. Gymn. 1 1-1. EL. de Coligny 2-Vlietschans 1 0-0, Agnes Sg 1-L. de Coligny 2 2-1, Agnes Sg 1-Vlietschans 1 0-0. FHaagweg 2-Don Bosco 1 0-5, R.I.O. 1-Haagweg2 1-1, Don Bos co 1-R.I.O. 1 2-0. G Agnes SG 2-Bonaventura 1 4-0, Rijnl. Lyceum 1-Agnes SG 2 1-4, Bonaventura 1-Rijnl. Lyceum 1 1-3. H Duinzigt 1-Visser 't Hooft 1 1-1, L.E.A.O. 2-Duinzigt 1 0-3, Visser 't Hooft 1-L.E.A.O. 2 2-1. TWEEDE RONDE Rembrandt SG-L. de Coligny 1-0, Visser 't H-Haagweg 0-2, Agnes- Don Bosco 0-2, Agnes 2-Duinzigt 2-0. DERDE RONDE Rembrandt SG-Haagweg 2-0, Don Bosco-Agnes 10-1. FINALE Rembrandt SG-Agnes 3-0. LAGERE SCHOLEN: poule lPestalozzischschool-De Hoek steen 2 1-1, Pestalozzischschool- Klaverweide 0-2, Klaverweide- De Hoeksteen 2 5-0. II 3-Octoberschool-Oppenheim- school 0-2, Alph. Ariënsschool- Kardinaal Alfrinksch. 0-1, 3-Ok- toberschool-Alph. Ariënschool 0-0, Oppenheimschool-Kardi- naal Alfrinkschool 5-0, 3-Okto- berschool-Kardinaal Alfrink school 1-2, Alph. Ariënsschool- Oppenheimschool 0-4. III Lucas v. Leyden 2-De twee Sleutels 0-5, E.L.S.-Margriet- school 1-0, Lucas v. Leyden 2- E.L.S. 0-1, de twee Sleutels-Mar- Het team van "De Hoeksteen" dat met 3-0 won van de Teldersschool en eerste werd bij de lagere scholen. grietschool 0-2, Lucas v. Leyden 2-Margrietschool 1-2, de twee Sleutels-E.L.S. 0-0. IVArendshorstschool-K. Door- manschool 0-0, G.v. Prinsteren- school-Lusthoflaansch. 1-2, Arendshorstschool-G.v. Prinste- renschool 1-3, K. Doorman- school-Lusthoflaanschool 1-0, Arendshorstschool-Lusthof- laanschool 4-0, G.v. Prinsteren- school-K. Doormanschool 0-5. Vde Hoeksteen 1-Sjaloomschool 5-0, St. Janschool-Petrusschool 1-0, de Hoeksteen 1-St. Jan- school 5-0, Sjaloomschool-Pe- trusschool 0-1, de Hoeksteen 1- Petrusschool 7-0, Sjaloom- school-St. Jansschool 1-1. VI Lucas v. Leyden 1-Openb. Val kenpad 1-3, Aloysiusschool- Julianaschool 0-4, Lucas v. Ley den l-AloysiusschoolO-l,Openb. Valkenpad-Julianaschool 0-2, Lucas v. Leyden 1-Juliana- school 0-3, Aloysiusschool- Openb. Valkenpad 5-1. VII Zijlwijkschool-J. Ligthart- school 0-5, Gunningschool-Paus Johannes de 23e 1-1, Zijlwijk- school-Gunningschool 2-2, Paus Johannes de 23e-J. Ligthart- school 1-2, Zijlwijkschool-Paus Johannes de 23e 0-1, Gunning- school-J. Ligthartschool 2-4. VlIIde Meerpaal-Telderkade- school 0-4, Zuiderparkschool-de Meerpaal 0-0, Telderskade- school-Zuiderparkschool 1-0. IX W. de Zwijgerschool-Valkenier 0-1, De Valkenier-Carillon 3-1, Carillon-Willem de Zwijger- school 0-0. TWEEDE RONDE Poule A: Klaverweide-Oppenheim 0-2, ELS-Klaverweide 0-2, Op- penheim-ELS 2-O.B Karei Doorman-De Hoeksteen 0-3, Juliana-Karel Doorman 0-0, Hoeksteen-Juliana 1-0. 3C: Jan Ligthart-Telderskade 1-2, Valkenier-Jan Ligthart 0-2, Tel- derskade-Valkenier 3-0l FINALE Oppenheim-Hoeksteen 1-1, Tel- derskade-Oppenheim 2-1, De Hoeksteen-Telderskade 3-0. LEIDEN - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) is niet van plan om de gemeente te dwingen gegevens uit bevolkingsregister te geven aan de stichting Rijn en Lek (voor bijstand aan buitenlandse werknemers) in Gouda. Dat heeft de minister aan de stichting geschreven. Met zijn brief maakt de minister waarschijnlijk een einde aan het al enige tijd lopende conflict tussen de stichting en de gemeente. Om buitenlandse werknemers goed te kunnen helpen, zei de stichting in maart van dit jaar, is het nodig dat wij hun adressen hebben. De gemeente Leiden gaf die adressen al niet meer sinds 1974, omdat daardoor de "privacy" van haar inwoners in gevaar zou komen. Een beroep dat de stichting deed op diverse raadscommissies in Leiden haalde niets uit. Men schreef ook een brief aan de minister. Deze zegt dat aan het bescher men van de persoonlijke levenssfeer ook in dit geval de hand moet worden gehouden. Bovendien gaat het, zegt de minister, niet om een kerkgenootschap. Op grond van het Besluit Bevolkingsboekhouding zijn de gemeenten namelijk wel verplicht hun gegevens aan kerkge nootschappen te geven. LEIDEN - Versleten, verflenst en vervaald. Dat oordeel velt de Amsterdamse architekt Schnieder over bekleding, meubilair, gordijnen en ta pijten van onder meer de Burgerzaal (trouwzaal) in het Leidse stadhuis. Ter gelegenheid van de reor ganisatie en verbouwing van het hele stadhuis heeft Schnieder een aantal voor stellen gedaan om de tweede verdieping (waar behalve de Burgerzaal ook de raadszaal en de koffiekamer zijn geves tigd) op te knappen. In een rapportje zegt Schnie der dat de nieuwe "frisheid" van diverse gebruiksvoor werpen er wat af is, waar door in het stadhuis "een wat vermoeide, pseudo-deftige sfeer, kenmerkend voor een visie uit de jaren dertig op het "openbaar gebouw" is overgebleven". Ondoenlijk noemt hij het om het hele interieur van de tweede verdieping aan te passen. Wel kan een aantal verbeteringen aangebracht worden. Die gaan, zo viel gis teravond in een vergadering van een Leidse raadscom missie te horen, samen onge veer een kwart miljoen gul den kosten. In de raadszaal denkt de archi tekt aan het uitbreiden van de publieke tribune, het op knappen van het meubilair en het verbeteren van de monumentale kroonverlich- ting. Voor de Burgerzaal wordt ge dacht aan schilderwerk, het vervangen van verlichtings armaturen door spots en het ophangen van een aantal schilderijen uit de Lakenhal. Die schilderijen (twee mo derne werken en een klas sieke) werden gisteravond aan de raadsleden getoond. Raadsleden Walenkamp (CDA) en Peters (PvdA) waar schuwden voor te driftig in grijpen op de tweede stad huisverdieping. Dit gaf ar chitekt Schnieder aanlei ding om op te merken dat er kennelijk nog heel wat "hei lige koeien" het opknappen van het stadhuis in de weg staan. Raadslid Ham (CDA) is hele maal tegen het plaatsen van moderne schilderijen in de trouwzaal: hij is bang dat er een vergelijking met een "schiettent"-gaat ontstaan. LEIDEN - Het is niet te pruimen dat personeelsleden van de Leid se bedrijfstechnische school mo gelijk zitting kunnen krijgen in de bestuurscommissie van die school. Dat vinden de CDA-raadsleden Wk Walenkamp en Ham. Zij maakten dat gisteravond duidelijk in een vergadering van een raadscom- Daar werd gepraat over een wijzi ging van de gemeentelijke veror dening voor die school. Na wijzi ging zouden personeelsleden in de commissie kunnen zitten. De heer Ham zei vooral moeilijkhe den te vrezen in persoonlijke kwesties, zoals ontslag. De ande re raadsleden bleken het niet met hem eens te zijn. LEI DEN-Zonder veel ruchtbaarheid is gisteren het Jongeren Advies- en Begeleidingscentrum van start gegaan. Voorlopig draait het centrum nog drie maal per week {maandag .woensdag en vrijdagin een ruimte van de Vrijwilligerscent.rale aan de Langegracht 246a, van vier tot tien uur. Jongeren kunnen (anoniemmet allerlei problemen en vragen terecht bij de negen vrijwilligers van hel Adviescentrum. De eerste openingsdag trok het JAL nog sleehtséen cliënt. De vrijwilligers hielden zich gistermiddag en -avond bezig met de publiciteit rond het centrum. Zo zul naar alle scholen en instanties een strooibiljet worden gestuurd. Op de eindeloos lange zitting van de kantonrechter gisteren, de mid dagzitting begon een uur te laat omdat de ochtendzitting toen pas was afgelopen, zodat officier van justitie Van der Ham van tien tot zes uur zonder onderbreking en zonder eten zijn eisen stond te formuleren, op die zitting viel maar één enkel "aardig zaakje" te noteren. De hele rest bestond uit het gewone werk, verkeersfouten en leerplichtwet (nog altijd 150 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk per kind dat ver zuimt voor vakantie of een ande re niet zwaar genoeg wegende re den). Maar dat ene zaakje: een in Leiden bekende straatzanger stond te recht omdat hij tegen de gevel van het pand Zonneveldstraat tien had geplast, jawel, het politiebu reau. Hij begon met een getuige op te voeren, een meisje dat ver klaarde dat het haar wel eens was overkomen dat ze langs het poli tiebureau liep en hoognodig moest. Ze is toen naar binnen ge gaan, heeft gevraagd of ze naar de wc mocht en dat mocht. Toen begon de straatzanger zijn eigen geval uit de doeken te doen. "Ik was op dat moment onvrijwillig en buiten mijn schuld dakloos en Huisvesting kon me niet helpen. Ik heb daarom de nacht van zes op zeven juli in een bestelauto doorgebracht die ik bij wijze van protest op het Stadhuisplein heb neergezet. De volgende ochtend maakte de politie er een eind aan, ze brach ten de wagen naa rde Ca- tharijnestraat en namen mijn spullen mee. 's Avonds heb ik ge probeerd een dak boven mijn hoofd te versierenben in cafés geweest, heb diverse mensen aan gesproken, maar het enige resul taat was.dat ze me uit medelijden maar een pilsje aanboden, geen dak boven mijn hoofd". Ik ben toen naar het politiebureau gegaan en heb gevraagd of ze me niet in een cel konden stoppen, in sluiten wegens openbare dron kenschap maar da t deden ze n iet Toen heb ik mijn slaapzak maar voor het politiebureau neerge legd, ik had er geen zin meer in. De volgende ochtend werd ik door een nieuwe ploeg agenten gewekt. Ik moest maken dat ik wegkwam. Maarik moest,ook gezien degrole hoeveelheid bier die ik had ge dronken, hoognodig naar de wc. Heb drie keer gevraagd, steeds vriendelijker, of ik van de wc in het politiebureau gebruik mocht maken, maar ze reageerden niet. Tenslotte ben ik maar buiten te gen de regenpijp gaan staan. En ik was met stomheid geslagen toen ik deze dagvaarding kreeg, ik had niet verwacht dat ze het lef hadden dit te doen", besloot de straatzanger De officier van justitie vond de dagvaarding zeer terecht, vooral omdat de hoge nood tegen het po litiebureau was gelenigd. Hij eis te 25 gulden boete, wat de ver dachte de opmerking ontlokte dat hij tot nu toe nooit meer dan 25 cent voor de wc had betaald Rechter Höweler streek zijn hand over het hart. "Voor een normaal geval zou ik de boete heel zinnig hebben gevonden, maar nu ik alle ellende weet zal ik u schuldig ver klaren maar geen straf opleg gen". Een andere, bij de politie bekende Leidenaar stond terecht omdat hij twee keer in een auto had ge reden zonder rijbewijs en zonder verzekeringDe officier van justi tie noemde de jongen in dit op zicht onverbeterlijk. Hij eiste de naar zijn oordeel geringe geld boete van 900 gulden waarvan 400 gulden voorwaardelijk en verbeurdverklaring van de au to's. De advocaat van de verdachte vond de boete, gezien de voorgeschie denis en de persoonlijke omstan digheden van de jongen, wel hoog. "Hij is van jongs af aan be zeten van auto's en van sleutelen aan aiito's. Hij had nog geen rij bewijs, maar de verleiding om ook met die auto's te gaan rijden was erg groot en hij kreeg veel be keuringen. Mede ten gevolge van de talrijke boetes raakte hij op het slechte pad, vorige maand is hij door de Haagse rechtbank we gens diefstal veroordeeld tot 26 weken hechtenis, waarvan elf weken voorwaardelijk. Hij is nu net weer vrij en wil met behulp van de reclassering afstand ne men van zijn criminele verleden. Ik vraag u hiervoor en voor zijn moeilijke financiële situatie be grip te hebben", pleitte de advo caat. Dat had rechter Attema, hij legde 175 gulden boete en verbeurd verklaring van de auto's op. MARGA WUIS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4