Jongeren weg uit Oegstgeest door gebrek aan werk Eerste sleutel van Ter Weer [Le/cfee agenda Opknapbeurt Wassenaarse huizen WASSENAARDERS VECHTEN SAMEN TEGEN OVERLAST Toelichting milieugroep op bezwaar tegen nieuwe wijk Gebouw Eendekooi bestaat een jaar KEERWEERBEWONERS EISEN AFSLUITING VAN HUN STRAAT PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 16 OKTOBER 1979 WASSENAAR - Commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Vrolijk zal komende maandag de eerste sleutel uitreiken aan be woners van de honderd woning wetwoningen in het plan "Ter Weer" in Wassenaar. Deze nieuwbouwwijk ligt ten noordoosten van de laatste grote woonuitbreiding van de gemeen te; de wijk Zijl watering. Ze vormt een overgangsgebied tussen het bebouwde gebied van Wassenaar en het onbebouwde landelijke gebied en sluit aan op de nog be staande bebouwing van twintig woningen bij de voormalige tramremise. Het totale plan bestaat uit 100 wo ningwetwoningen, gestapelde flats en 8 kleine wo ningen van één woonlaag. De gemiddelde huur ligt op 470 gul den. Verder zijn er 33 premie koopwoningen met een gemid delde prijs van 147.467 gulden en 20 vrije sectorwoningen van ge middeld 316.810 gulden. Bij het plan behoren nog 20 garages. De laatste woning zal medio 1980 worden opgeleverd. Voor de eer ste woning zal Vrolijk de sleutel overhandigen aan de familie Beyersbergen. s Middags is er van 17.00 tot 18.30 uur een receptie in het Jeroens- huis voor de woningbouwver eniging "St. Willibrordus", die het hele project onder handen heeft. Deze vereniging bestaat dit jaar 60 jaar. Plein en omgeving WASSENAAR - De Wassenaar- se gemeenteraad heeft gister avond positief gereageerd op het plan om eventueel 39 hui zen op te knappen in de ge meente, mits daar subsidie voor zou komen. Deze huizen zijn aangewezen na een on derzoek bij het Plein en om geving en in het Langstraat- en Schoolstraatgebied. De gemeente heeft in samen werking met vertgenwoordi- gers van Monumentenzorg en het ministerie van CRM dit onderzoek uitgevoerd om mogelijkheden te scheppen voor het verkrijgen van sub sidie bij het verbeteren van woningen. Alle panden wer den beoordeeld op hun histo rische waarde en bouwkun dige kwaliteit. Zo is een plan op tafel gekomen (het zogenaamde rehabilita tieplan) dat gisteravond door de gemeenteraad werd beke ken. Zes van de 39 panden zijn eigendom van de ge meente. De raad zag het wel zitten deze huizen aan de Kerkstraat, de Berkheistraat, de Schoolstraat en het Plein te verbeteren. Gehoopt wordt dat door dit goede voorbeeld ook particuliere eigenaren er toe worden gebracht hun huis op te knappen. Er zal met die eigenaren overleg worden gepleegd. Op verzoek van enige raadsleden zal de mogelijkheid worden onder zocht om naast de door Mo numentenzorg en CRM toe te kennen subsidies ook een De raad toonde zich bereid woonhuizen waarvan de ei genaar niet voor een opknap beurt voelt, aan te kopen. Er gingen zelfs stemmen op om te trachten alle daarvoor in aanmerking komende pan den aan te kopen en op te knappen. Wethouder Dings tee wilde daarover in deze vergadering nog geen uit spraak doen, maar eerst het overleg met de eigenaren af wachten. Men zal bezien of het mogelijk is het opknap pen van een woonhuis, waar voor door de betrokken mi nisteries subsidie wordt toe gezegd, voor te schieten met gemeentegeld. WASSENAAR - Een aantal bewonersgroepen in Wassenaar-noord is sa mengebundeld in de strijd tegen de verkeersoverlast in de woonomge ving. Er leeft bij die groepen onvrede over het verkeersbeleid van de gemeente Wassenaar. De VVD-fractie in de Wassenaarse gemeenteraad heeft nu vragen gesteld over de verkeersoverlast in de gemeente. Zou het geen aanbeveling verdienen, zo vraagt de fractie, dat het college met deze verontruste groepen op korte termijn een informatieavond organiseert ter bespre king van de problemen? Verder vraagt de fractie of het college wil bevorderen dat het toegezegde verkeersplan op korte termijn gereed komt en in de gemeenteraad kan worden besproken. Gevraagd wordt of het geen aanbeveling verdient thans reeds aan TNO een opdracht te geven om metingen te verrichten van het door het verkeer geproduceerde geluid op de oost-west routes door de gemeente. De resultaten van die metingen kunnen dan wellicht een onderdeel vormen van de behandeling in de gemeenteraad van de verkeers problemen. Burgemeester mr. K. Staab zegde toe, dat een en ander zal worden beke ken. DEN HAAG/OEGSTGEEST - "De jongeren trekken niet weg uit Oegstgeest omdat er niet genoeg huizen zijn, maar omdat er geen werk is en omdat er niet genoeg hogere beroepsopleidingen zijn", aldus mevrouw De Groot van de werkgroep Milieuzorg uit Oegstgeest. Zij zei dit gisteren tijdens een toelichting van de bezwaren van deze groep tegen het plan Haaswijk. Dat gebeurde tijdens een zitting van de Raad van State in Den Haag. Zij was van mening dat nieuwbouw in Haaswijk de Oegstgeester jon geren niet kan vasthouden. "Het woon- en leefklimaat is dermate verslechterd omdat het geen rus tig dorp meer is". Volgens haar trekken de jongeren weg en kan de bevolking nog verder afnemen door het sterfte-overschot dat er momenteel is. Zo ontstaat bij nieuwbouw een overschot aan woningen, zo redeneerde de ver tegenwoordigster van de Milieu groep. Ouderdom Mevrouw de Groot liet verder we ten dat "haar" werkgroep be vreesd is voor een toename van het woon- en werkverkeer door de nieuwbouwwijk in de Morse belpolder, iets dat "in strijd is met het streekplan". Een ander punt van bezwaar dat zij aanvoerde was de ouderdom van het hele plan. Zij wees erop dat "Haaswijk" is gebaseerd op plannen, waarvan het oudste van twintig jaar geleden stamt. "Het huidige plan toont daar dan ook nog tekenen van. Zo gaat men uit van een sterk verouderde afwik keling van het verkeer. Zelfs de maker van het plan heeft toege geven dat de afwerking van het verkeer de zwakke plek vormt in het plan". Mevrouw De Groot liet opnieuw weten dat er eerst concrete cijfers op tafel moeten komen die aan tonen dat er wel degelijk behoef te is aan Haaswijk. "Wanneer een serieus woningonderzoek zou aantonen dat er grote behoefte is aan woningen in Oegstgeest dan zouden wij meteen onze bezwa ren intrekken", aldus de woord- voerdster van de werkgroep. Zij is er zelf van overtuigd dat de cijfers die de gemeente tot nu toe heeft gepubliceerd heeft en waaruit blijkt dat er behoefte is aan een groot blok woningen, zijn gebaseerd op gegevens van pro jectontwikkelaars, makelaars en woningbouwverenigingen. Vol gens haar nou net niet dé instan ties die in dit verband voor objec tieve cijfers zorgen. Recreatiegebied De werkgroep Milieuzorg wil de Morsebelpolder ingericht zien als een recreatiegebied in de ruimste zin van het woord. Daarbij wordt gedacht aan een voetbalveld, volkstuinen, hengelsportvoor zieningen en een kinderboerde rij. "Een wandelgebied en met name een doorgaande fietsroute zouden ook een oplossing kun nen zijn voor de Haarlemmer- trekvaartweg". Mevrouw De Groot is van mening dat het hui dige weidegebied met de singels door de aanleg van wandelpaden kan worden veranderd in een wandelgebied met grote waarde. Uit een oogpunt van volksgezond heid zouden de volkstuinen ook naar de Morsebelpolder moeten verhuizen, zo verwoordde me vrouw De Groot namens de werkgroep. De plek waar ze nu liggen (naast de rijksweg) kan een verontreinigig van de gewassen (lood) opleveren. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest gaf als antwoord op het betoog van mevrouw De Groot, aan dat het ontstane sterf te-overschot onder andere is te verklaren, uit het feit dat zoveel jongeren wegtrekken. "Waar geen woningen worden ge bouwd, daar móeten de jongeren weg", aldus de burgemeester. Mevrouw De Groot reageerde daarop door te zeggen dat niet duidelijk aan te geven valt waar om de jongeren wegtrekken zo lang er geen goede cijfers zijn. De heer Noordermeer liet namens de gemeente weten dat er een lijst van woningzoekenden in voorbe reiding is. "Dit heeft zolang ge duurd omdat er in Oegstgeest nooit een registratie van woning zoekenden is geweest" Verkeersoverlast Een andere groep die gisteren haar bezwaren kwam toelichten bij de Raad van State waren de bewo ners van de Kennedylaan. Zy vrezen een enorme verkeers overlast voor deze route wanneer Haaswijk er gaat komen. "Er moet een noordelijke randweg komen die van en naar Haaswijk leidt, zodat het verkeer niet in Oegstgeest zelf terecht komt". De gedachten van de groep bewo ners gaan concreet uit naar een brug over de Haarlemmertrek vaart die moet aansluiten op de weg met dezelfde naam. Eerst moet deze weg echter worden verbeterd. Ook het verkeersbu reau Dwars Hederik en Verhey, dat zich bezighoudt met een ver keersplan voor Oegstgeest, heeft al gesproken over de afwikkeling van het verkeer via een brug die naar een verbrede Haarlemmer- trekvaartweg moet lopen. De bewoners deelden mee dat er nu al een toename van het verkeer op de Kennedylaan wordt gecon stateerd, na de afsluiting van de Trekvaartweg voor alle verkeer behalve fietsers. "Eigen tellingen wijzen op 600 auto's per uur tij dens de avondspits. Ook de smalle Dorpsstraat wordt extra belast. Wij vrezen nog meer ver keer als het verkeersplan klaar is. Daarin is sprake van een gelei ding. Het is de bedoeling dat de kern van Oegstgeest verkeersluw wordt gemaakt. Dit betekent een verzwaring van het verkeer op de Kennedylaan", aldus mevrouw Ploem die sprak namens de Ken- nedystraatbewoners. Verder zijn de bewoners bang voor het bouwverkeer voor Haaswijk en vrezen zij dat de weg over de Haaswijkbrug door de polder een doorgaande route gaat worden voor het verkeer uit de Dorps straat dat naar de Haarlemmer- straatweg toe moet. Noordermeer deelde namens de gemeente mee dat het de bedoe ling is dat het bouwverkeer van uit het noorden Haaswijk gaat binnenrijden. Hij zei dat is ge dacht aan een weg die in de buurt van de kruising Haarlemmer- straatweg/Trekvaartweg zou uit komen. "Het is alleen nog niet helemaal zeker aan welke kant van de Marine Electronische Be drijven de weg op de Haarlem merstraatweg zal uitkomen", al dus Noordermeer. Volgens hem betekent een verbetering van de Trekvaartweg, die waarschijnlijk in 1982 begint, tegelijkertijd een betere verspreiding van het ver keer in noordelijke richting. Een brug naar de Trekvaartweg is volgens Noordermeer een zaak die nog niet helemaal is uitge werkt en die mede afhankelijk is van de verdere ontwikkeling van Haaswijk in deze hoek van de Morsebelpolder. ZOETERWOUDE; - Het multifunk- tionele (te gebruiken voor diverse doelen) gebouw "de Eenden kooi" bestaat aanstaande zater dag 20 oktober één jaar. Het ge bouw is het centrale punt in het sportieve-, het gezelligheids- en het verenigingsleven aan de Ho ge Rijndijk. Voor de viering van het jubileum is een uitgebreid programma van festiviteiten voor kinderen, sportieve mensen, cul tuurminnaars en feestgangers samengesteld. Woensdag 17 oktober is er om 14.00 uur een filmmiddag voor de jeugd. Om 20.00 uur begint de klaveijasavond voor de ouderen. Donderdag 18 oktober is vanaf 10.00 uur een opdrachtenspel voor kinderen van 6 t/m 13 jaar. Van 19.45 tot 20.15 uur geeft drumband "de Rijntamboers" een muzikale show. Zij die nog nooit de sfeer van een wijn- en kaasavond hebben geproefd, moeten zorgen dat ze om 21.00 uur in de Eendenkooi zijn. Men kan diverse soorten wijn proeven en tegen verlaagde prijs kopen. Vrijdag 19 oktober is er om 14.30 uur een poppenkastspel. Om 8 uur wordt een expositie geopend. Om 20.30 uur zorgt Mioritza uit Leiden voor een flonkerend op treden met Roemeense en Hon- ZOETERWOUDE - De be woners van de Keerweer zijn ongerust dat hun straat ook in de toekomst als doorgaande route zal gaan worden gebruikt. Aanvankelijk zou de Keerweer al leen als doorgaande route wor den gebruikt zolang de werk zaamheden aan de Noordbuurt- seweg en Miening bezig waren. Deze week worden die werk zaamheden echter afgerond en zou elk verkeer, uitgezonderd fietsers, weer van deze straat ge bruik moeten gaan maken. Dat zou betekenen dat de Keerweer van het vele verkeer dat nu door de straat komt, verlost zou zijn. Progressief Zoeterwoude heeft echter aan het college van bur gemeester en wethouders ge vraagd of een gedeelte van het verkeer niet over de Keerweer kan blijven rijden. Het idee is om zowel op de Keerweer als op de Miening éénrichtingverkeer in te stellen en op die keer komende uit de richting Leiden via de Keerweer te laten rijden. Dit heeft de Keerweerbewoners er toe aangezet een brief te schrij ven aan burgemeester en wet houders. Mevrouw G. Heems kerk, initiatiefneemster van de protestbrief, legt uit waarom zij niet blij is met de plannen van Progressief Zoeterwoude; "Voor de veiligheid van onze kin deren (totaal 18 kinderen) hebben wij als bewoners van de Keer weer toestemming verleend tot het plaatsen van hekken voor on ze garages. Daardoor kunnen wij geen gebruik meer maken van onze garages en bovendien wor den de kinderen op deze manier opgesloten in onze tuinen. Te vens is in de afgelopen maanden gebleken dat men zich noch aan de snelheidsbeperking noch aan het inhaalverbod houdt, zodat wij van geluk mogen spreken dat er in de afgelopen maanden geen ongelukken zijn gebeurd". "Ook voor de bedrijven, die zich solidair hebben verklaard met onze actie, levert de huidige si tuatie regelmatig problemen op met lossen en dergelijke. Daarbij komt nog dat we deze huizen des tijds hebben gekocht met de toe zegging dat de Keerweer voor alle verkeer dicht zou blijven. Daar om verlangen wii dat de Keer weer deze week dicht gaat en dicht blijft." De behandeling van de vraag van progressief Zoeterwoude, tijdens de volgende raadsvergadering op 25 oktober, zal licht brengen in deze zaak. waar de belangen van de bewoners van de Miening en die van de Keerweer lijnrecht te genover elkaar liggen. "Voorlo pig gaat de Keerweer deze week weer dicht", zegt de heer G. van Leeuwen, vertegenwoordiger van de gemeente. gaarse volksmuziek. Zaterdag 20 oktober is er om half elf een sprookjesfilm voor kinderen t/m 9 jaar. Om 11 uur gaan de ouders allerlei oud-Hollandse spelletjes doen. Jongens en meisjes vormen de jury. Schaakliefhebbers kunnen het vanaf 2 uur tegen de jeugd kampioen van Nederland en diens vader opnemen in een schaaksimultaan. Om 5 uur is er een prestatieloop. De feestelijk heden worden afgesloten met het Eendenkooibal, dat om 21.00 uur begint. Auto-inbraken OEGSTGEEST - Op het parkeer terrein van het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest in Oegstgeest zijn gisteren twee auto's openge broken. Vermoed wordt dat ook met de auto's is gereden. Beide auto's liepen lichte beschadigin gen op en uit één werd een auto radio gestolen. Dader steekpartij aangehouden LEIDEN - In verband met de steekpartij zondagavond in een café aan het Noordeinde is gis terochtend vroeg een 37-jarige Leidenaar aangehouden. Hij bracht een tien jaar jongere stadgenoot drie messteken in borst en bovenarm toe. Bij één van die steken bleef de punt van het mes in de arm van het slacht offer zitten. Die moest operatief worden verwijderd. De aangehouden man heeft op zijn beurt aangifte van mishandeling gedaan. Hij zou enkele tikken met een biljartkeu op zijn handen hebben gekregen. De politie, die vermoedt dat de ruzie tussen de twee is aangewakkerd door drank, zet haar onderzoek in deze zaak voort. Inbeslagname van zender LEIDEN - In een auto langs de Middelstegracht trof de politie gisteravond in het gezelschap van een 21-jarige man uit Sassen- heim een klandestiene Zender aan. De zender is in beslag geno men en de eigenaar is proces verbaal aangezegd. Dinsdag tisch Verbond 20.15 l Stadhuis - Cie financiën, 19 uur. Stadhuis - Cie econ. aangelegenheden, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: Bunuel, 20 en 22.15 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, Federatie Druk en Papier, 20 uur. K O - Oude Vest 43, woensdagoch tend, 14.30 uur, filmmiddag. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met de poiitie en/of de justitie. teL 156440. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen advies centrum, woe. van 10-12 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur, NVSH-trefcentrum, middelen verkoop en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ - Beweging werkende jongeren. Noordeinde 2a, klachtenspreekuur van 17^20 uur, geopend ma t/m vrij van 10-17 Woensdag Leiden - Rijksherbarium - Schelpenka de, lezing over bloembollen, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - Vrouwencafé, 21 uur. Schouwburg - Abrasevic, kinderen uit Joegoslavië, 20.15 uur. LAK-theater - Levendaal 150, LAK-ci- nema, "The Roaring Twenties", van Walsh, 20 en 22.30 uur. Leiderdorp - Gebouw 'De Sjelter", Poli tiek café, met Van Houwelingen (CDA) en van Thijn (PvdA), 21uur. Donderdag Leiden - Waaggebouw - Aalmarkt, Opening Trianale, 19 uur. Stadhuis - Cie maatschappelijke zaken, 20 uur. Stadhuis - cie ruimtelijke orde ning, 20 uur. Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, vrouwenfestival, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open café-avond, 21 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leid- seweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invali den, 1-9-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse- kerkgracht 32, vrij advies 19.30-21.30 uur. Breehuys ingang Schoolsteeg, Werklozen advies centrum, vrijdd. van 14-16 uur. APOTHEKEN De avond- nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 12 tot 19 okt. door Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb, tel. 153274. Indien het na 11 uur s avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men van de taxi tel 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum - van de Waalslaan tel. 4641. ^ffstgeest - Interkruis. Lijtweg, tel. Warmond - Zr. T. Miedema-de Jong Kagerplein 307, tel. 02522-10542. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. verkeerstoename met name via deze brug die de polder met deze straat verbindt. De werkgroep Milieuzorg is van mening dat de hele polder (op de achtergrondverpest wordt door woningbouw die in hun ogen overbodig is. De Keerweer in Zoeterwoude. De bewoners willen van het drukke verkeer door hun straat af.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2