Feestdag buitenlandse kinderen "Nog slechter behandeld dan Heli's Angels..." BOLLENMARKT LISSE VERWACHT GROTE AANLOOP Instramenten "te slecht": musici niet naar H'woude MODELBOUWERS IN HOOFDDORP WILLEN EIGEN VLIEGTERREIN Komend weekeinde voor zesde maal georganiseerd VORMINGSLEIDERS TERUG, DEEL VAN BESTUUR STAPT OP Leidse politie wil misdaadin computer stoppen BMW LEIDEN/REGIO HOOFDDORP - "We worden nog slechter dan Heli's Angels be handeld. Die krijgen tenminste nog een gebouwtje, wij krijgen helemaal niks", aldus een ver ontwaardigde heer L.H. Thuis, voorzitter van de Hoofddorpse Luchtvaartclub voor mo delvliegtuigen. "Al die jaren to nen burgemeester en wethou ders geen belangstelling voor ons. Zo lang als we bestaan heb ben ze ons nog nooit gevraagd te laten zien, waar we ons mee be zig houden. Alle verenigingen hebben recht op een eigen ac commodatie, waarom wij dan niet"? Al zes jaar bestaat deze club van beoefenaren van de modelvlieg tuigsport en al zes jaar zijn ze op zoek naar een eigen vaste ac commodatie. "We hebben drie keer een verzoek bij de gemeente 1 ingediend, het is altijd afgewe zen. We schuiven met onze hobby steeds voor de bebouwde kom van het zich snel uitbreidende Hoofddorp uit", aldus Thuis. Gediscrimineerd "Elk jaar moeten we weer op zoek naar een stukje land bij een boer, waar we onze hobby kunnen uit oefenen. We voelen ons gedis crimineerd. Voor een skipiste en twintig tennisbanen is wel ruim te", roept voorzitter Thuis, "ter wijl de gemeente ons nog nooit fatsoenlijk op de hoogte heeft ge steld van de redenen voor de af wijzing. Voor het modelvliegen is juist een goed veld noodzakelijk, anders maak je te snel brokken met de vliegtuigen" Crasht De heren Thuis (links) en Mens tonen hun zelfontworpen en -gebouwde modellen. Het probleem van hun club: het vinden van een goed veld. Bij de gemeente Hoofddorp kregen ze tot dusverre steeds nul op het rekest tuigen. Alles bij elkaar bezitten de leden ruim honderd vliegtui gen waarvan ruim 60 procent zweefvliegtuigen zijn. De meeste leden bouwen hun "kisten" zelf. De meer ervaren vliegers ont werpen hun eigen modellen en zetten ze zelf in elkaar. "Zo is on ze hobby een combinatie van huisvlijt en recreatie, want na het bouwen breekt natuurlijk het spannende moment aan, waarop je moet gaan kijken hoe je model vliegt", vertelt de heer Mens, eveneens lid van de Lucht vaartclub. "Als je vliegtuig "crasht", en dus in aanraking komt met de grond, heb je weer veel werk, want het is allemaal dun materiaal en dus zeer kwets baar" Bouwen Het bouwen van een model kost ongeveer 150 uur, maar als je, zo als de heer Mens, je zender ook zelf ontwerpt en bouwt, ben je nog veel meer tijd kwijt. De zweefvliegtuigen worden met een lang elastiek van bijna hon derd meter de lucht ingeschoten. Een goed zweefvliegtuig kan, als de "thermiek" (opwaartse lucht) gunstig is, een half uur tot drie kwartier in de lucht blijven, hoe wel er ook vluchten van meer dan anderhalf uur gemeten zyn. Koffiemolen Juist omdat een groot deel van de leden met model-zweefvliegtui gen vliegt, wijst Thuis het be zwaar van geluidshindr veront waardigd van de hand. Ook de motorvliegtuigen, die een snel heid van over de honderd kilome ter kunnen bereiken, maken vol gens voorzitter Thuis "niet meer herrie dan een elektrische kof fiemolen". Thuis: "Onze Hoofddorpse Lucht vaartclub voldoet geheel aan de normen van de Rijksluchtvaart dienst, we veroorzaken niet te veel geluidsoverlast, we zenden op de door de PTT toegestane frequenties en we vliegen niet binnen de bebouwde kom" Thuis begrijpt niet, welke rede nen de gemeente Haarlemmer meer kan hebben om het verzoek om accomodatie van de club niet in te willigen. "We voldoen aan alle den", zo zegt hij, "en bovendien nemen we als club onze veilig heidsmarges altijd zo hoog mo gelijk, omdat we ongelukken willen voorkomen. Om die reden hebben we ooit nog eens een voetbalveld bij Badhoevedorp als terrein afgewezen. Dit veld lag' in de buurt van de rijksweg en omdat sommige van onze leden beginners zyn en hun toestel nog niet onder alle omstandigheden onder controle hebben, leek ons dit te gevaarlijk". Een probleem voor de Lucht vaartclub is wel dat Hoofddorp in de nabijheid van de nationale luchthaven Schiphol ligt. Binnen een straal van drie kilometer van de start- en landingsbanen mag niet met modelvliegtuigen gevlogen worden. In het gebied dat tussen de drie en de vyf kilo meter ligt, mag slechts tot een hoogte van honderdvijftig meter gevlogen worden. Volgens voor zitter Thuis blijven er echter nog genoeg mogelijkheden over. "We hebben het hele gebied waar we kunnen vliegen in kaart ge bracht". zegt hy, "en er is nog ge noeg ruimte" Elitair "Ook wij doen een stuk sociaal werk", stelt Thuis. "We willen dat dat door de gemeente wordt er kend. In feite worden we door de gemeente vogelvrij verklaard. Ze doen alsof modelvliegen een eli taire hobby is. maar het is echt niet duurder dan voetbal, en ie dereen kan bij ons terecht" Het aankopen van grond is te duur door de Hoofddorpse Lucht vaartclub, die haar leden overi gens in de hele Haarlemmermeer heeft zitten. "We hebben een stuk grond nodig van driehonderd bij driehonderd meter en als je dat als kleine club moet aanschaffen, zou contributie astronomisch hoog worden", meent Thuis. In antwoordt op het verzoek om grond heeft het college van bur gemeester en wethouders de club verwezen naar het recreatiege bied Spaarnwoude, waar al meer modelvliegers hun hobby beoe fenen. In een brief aan alle ge meenteraadsleden heeft de Hoofddorpse Luchtvaardclub dit alternatief van de hand gewezen. "Dit gebied ligt te ver verwyderd van Hoofddorp", licht voorzitter Thuis toe, "en bovendien wort daar al door zo'n 190 mensen gevlogen. Als wij daar met onze leden ook nog bijkomen, bete kent dit. dat je een hele dag staat te wachten, om tien minuten te kunnen vliegen. Bovendien wordt daar voornamelijk met motorvliegtuigen gevlogen, ter wijl de meest van onze leden het zweefvliegen beoefenen. Beide zijn moeilijk op een terrein te kombineren" Lijdensweg Voorzitter Thuis hoopt dat de club niet te lang meer hoeft te wach ten. "Er moet snel een einde ko men aan onze lijdensweg. Het enige wat we willen is een lapje grond en als dat niet snel komt raken onze leden het enthou siasme kwijt. Desnoods nemen we genoegen met een terrein in de buurt, wat we met een andere vereniging moeten delen. Wij vliegen gewoonlijk niet meer dan twee dagen per week. Zodoende kan, als daaraan tijden worden gesteld goed met een andere club worden gecombineerd. 'Als fn weg zegt Thuis, "maar het ontbreekt de gemeente aan een wil. Uit het feit, dat wij de redenen, waarom de gemeente ons verzoek om een terreintje heeft afgewezen, uit de krant hebben moeten halen, blijkt toch wel dat de democratie hier met de voeten wordt getre den" ARIEJAN KORTEWEG LISSE - Voor de zesde maal in haar bestaan organiseert de Stichting Nationale Bloembollenmarkt Lisse komend weekeinde een bloembol- lenbeurs in het CNB-veilinggebouw. De bezoekers worden hier in de gelegenheid gesteld om bloembollen rechtstreeks van de kweker te kopen De bezoekers krijgen op de markt voorlichting door onder meer medewerkers van de Rijkstuinbouw Voorlichtingsdienst. "Wij verkopen een belofte", zegt de heer Pijnacker, secretaris van de Stichting Nationale Bloembollenmarkt Lisse. "De bollen, die verkocht worden, moeten van een grote kwaliteit zijn. En dat zijn ze ook. In de afgelopen jaren hebben we geen klachten gehad". De bollen zijn in het afgelopen jaar schreeuwend duur geworden. Door de strenge winter hebben veel kwekers schade ondervonden. In de streek tussen Leiden en Haarlem is de schade echter beperkt gebleven, aldus Pijnacker. "Dit komt omdat de geestgronden in de bollenstreek van hoge kwaliteit zijn en omdat de waterhuishouding hier bijzonder goed is". De stichting is ontstaan naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Keukenhof in 1974. In de afgelopen jaren is de stichting meer gericht gaan kijken naar het verbruik van bloembollen in eigen land. Hoewel bijna alle tuinen in het voorjaar vol bloemen staan, kreeg men de indruk, dat slechts een klein deel van de in ons land geteelde tulpen, hyacinten en narcissen binnen de grenzen bleef. Per jaar worden in ons land 2 miljard tulpen, 200 miljoen hyacinten en 300 miljoen narcissen gekweekt. "Het unieke van de bloembollenmarkt", zegt Pijnacker, "is dat er zo'n enorm uitgebreid assortiment bloembollen door de kwekers gezamen lijk wordt aangeboden. Er zijn liefst honderden variëteiten tulpen" Belangstelling Dat de markt in een behoefte voorziet, is uit voorafgaande jaren gebleken. "De landelijke oelangstelling was enorm", gaat Pijnacker verder. "Er kwamen opvallend veel bezoekers van builen de randstad en dat wil toch wel iets zeggen. Enkele jaren geleden hebben wij een enquête gehouden. Hieruit bleek dat de mensen nog meer informatie wilden dan de kweker hen al gaf. Daarom hebben wij de rijksvoorlichtingsdienst voor de tuinbouw uitgenodigd". In verband met de grote drukte die de organisatie verwach*. is de markt twee dagen geopend. Aanstaande vrijdagavond 19 oktober van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 20 oktober van 9.00 tot 17.00 uur. Rustige sfeer De totale oppervlakte van de markt is iets groter dan vorig jaar. De organi satie wil de sfeer rustig houden. "Wij zijn niet van plan om er een kermistoestand van te maken. Er komen klanten van heel ver om bloembollen te kopen. Ze zijn erg geïnteresseerd en willen daarom niet afgeleid worden door lawaai." Het enige wat niets met bloembollen te maken heeft, is een kraampje van de Welfare afdeling Lisse. Er worden artikelen die door zieken zijn gemaakt verkocht ten bate van een goed doel. De Nationale Bloembollenmarkt zal plaats vinden in het CNB-veilingge- bouw op de hoek van de Tulpenstraat en de Hyacintenstraat. De hal is verwarmd en er is een grote kantine. Op alle uitvalswegen zullen borden geplaatst worden, zodat de weg makkelijk te vinden is. Er is voldoende parkeergelegenheid. ALPHEN AAN DEN RIJN - Gebouw Nabij telde gistermiddag zo'n vierhonderd kinderen. Met drie bussen vol waren ze er, vanuit vijf Alphense buurthuizen, heengevoerd. En dat alles ter gelegenheid van de "dag van het buitenlandse kind", 's Morgens hadden de vijf buurthuizen in Alphen-west, Gouwsluis en Ridderveld hun eigen programma afgewerkt. Vooral in Ridderveld was de belangstelling van buitenlandse kinderen om wie het toch allemaal te doen was. groot. Het kindertheater "Cactusbestaande uit Tony Cactus en zijn knecht Bloem, schotelde de samengekomen kinderen in Nabij een aantrekkelijk programma voor. Na de pauze werd er gevolksdanst. In eerste instantie door een aantal Turkse en Marokkaanse leerlingen van de Bisschop Bekkersschool onder leiding van volks- dansleidster Ellen Dekker. Ze waren gestoken in grotendeels eigengemaakte kledij en hadden van thuis originele instrumenten meegenomen. Aan het slot moest erdoor alle vierhonderd kinderen gedanst worden. Waarmee een daverend eind kwam aan een herfstvakantieactiviteit, die tot doel had de figuurlijke drempel van de buurthuizen voor de in Alphen woon achtige buitenlandse kinderen te verlagen. KATWIJK - Drie bestuurs leden van het christelijke vormings- en opleidings centrum De Hoop in Kat wijk hebben de pijp aan Maarten gegeven. Zij heb ben hun aftreden bekend gemaakt op de laatstge houden vergadering van de stichting ter bevorde ring van protestants- christelijk vormingswerk voor Katwijk, Leiden en omstreken, waaronder De Hóóp valt De afgetredenen zijn voorzitter E. Noordhuis (Katwijk) en de be stuursleden W. de Wit (Noord- wijk) en J van der Stoep (Lei den). Het vertrek van het drietal houdt verband met de terugkeer van de vormingsleiders S.C Bax en mej. J. Sterk, wier ontslag on langs door een geschillencom missie is vernietigd. Voorzitter Noordhuis wilde niet in gaan op de vraag of zijn vertrek verband houdt met de uitspraak rond de twee destijds ontslagen vormingsleiders. Hij zei dat hij al lang van plan was zijn functie neer te leggen. Als reden gaf hij daarvoor op: familieomstandig heden en gezondheidsredenen Voor verder commentaar ver wees hij naar penningmeester M. van der Meij (36). in het dagelijks leven directeur algemene zaken van de dr. W van den Berg Stich ting. Hij is de contactpersoon van het De Hoop-bestuur. Van der Meij: 'De mensen die op gestapt zijn, zien onvoldoende mogelijkheden om tot een vruchtbare samenwerking te komen met degenen die ontsla gen zijn en nu weer terugkomen. Van der Stoep en Noordhuis wa ren misschien ook opgestapt als Bax en Sterk waren ontslagen". Hij zei dat het bestuur het niet eens is met de beslissing van de com missie, waardoor het ontslag van Bax en Sterk nu ongedaan is ge maakt. "Wij vonden het beter dat er ontslag was gevolgd omdat de moeilijkheden niet te overbrug gen waren". Het bestuur legt zich echter neer by het vonnis van de geschillencommissie (officieel Commissie van Beroep voor het Voortgezet Onderwijs geheten). Vacatures Over de vacatures die nu in het schoolbestuur zijn ontstaan zei Van der Mey: "Wij hopen bin nenkort te voorzien in de vacatu re die ontstaan is door het vertrek van voorzitter Noordhuis". Wat betreft de opvolging van de ande re twee opgestapte bestuursle den liet hij weten dat het bestuur uitziet naar twee mensen met be stuurlijke kwaliteiten. "Ik heb zelf contact met iemand". Behalve de vraag hoe het bestuur weer op volle sterkte moet ko men speelt ook de kwestie: Hoe moet de arbeidsverhouding met Bax en Sterk weer in goede ba nen worden geleid? "Dat hangt mede van de bereidheid van de betrokken ontslagen leei krach ten af aldus Van der Mey "Wy gaan er vanuit dat die bereidheid er is. Het bestuur is bereid met hen verder te gaan". Deze week nog v i ndt er een gesprek plaats tussen het bestuur en Bax en mej Sterk Hierbij zal gezocht worden naar een basis waarop beide partijen weer met elkaar zerken. RIJNSTREEK - De ge meentelijke politiekorp sen van Alphen aan den Rijn, Leiden, Voorburg en Noordwijk willen hun misdadigers en misdaden gaan opslaan in de compu ter van de Haagse politie. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een plan. dat in de loop van het volgend jaar zal worden voorge legd aan de rijksoverheid. De gemeentelijke politiekorpsen hopen met deze samenwerking te bereiken, dat een aantal werk zaamheden niet meer dubbelop worden gedaan. HAZERSWOUDE - De orga nist Feike Asma en de pia nist Marinus Flipse blijken weinig trek te hebben om in Hazcrswoude op te treden. De reden: beide musici vin den de hen in Hazerswoude ter beschikking staande in strumenten niet goed genoeg om er hun vingers aan te wa gen. Asma heeft laten weten dat hij niet zo gek veel voelt voor een concert in de gerefor meerde kerk. omdat er enke le belangrijke registers op het orgel ontbreken zodat het instrument voor hem minder interessant is. Dit tot verbazing van leden van de culturele raad, die Asma voor april had willen inhu ren. Asma speelde namelijk al eens eerder op het instru ment en was toen vol lof. Zijn Hazerswoudse concert op het nu door hem bekriti seerde orgel was zelfs goed genoeg om via de NCRV-ra- dio te worden uitgezonden. Marinus Flipse heeft laten we ten, dat de vleugel in het wijkgebouw het Anker niet goed genoeg is om er een re cital op te geven. Er moet maar een ander instrument worden gehuurd, meent de pianist. Naar de mening van de voor- iztter van de culturele raad J. Dekker zal dat echter vreemd overkomen bij de bevolking. Die tastte name lijk bij de „Vliegensvlugge Vleugel-actie" diep in de beurs om het instrument te kunnen kopen. Toch heeft Flipse waarschijn lijk niet helemaal ongelijk in zijn bezwaren tegen de An ker-vleugel. Volgens de se cretaris van de culturele raad N. Blokker laten beheer en onderhoud van het in strument te wensen over. Of Flipse z'n zin krijgt, en dus een andere vleugel voor zijn concert, is nog niet uitge maakt. Vooral Dekker is nog niet overtuigd. Dezelfde zaken Volgens de korps-chef van de Al phense politie, commissaris J Volwerk heeft men elkaar ge- vonden op basis van het principe: "We werken met gemeenschaps geld, dus is het zaak geld en be schikbare mensen zo goed mo gelijk te besteden". Dit verder uitleggend Op het moment zyn we allemaal bezig met misschien wel dezelfde zaken Dat kost een hoop mensen, dat kost een hoop geld. Zo zetten we hier byvoor- beeld dezelfde misdadigers en dezelfde soort van misdaden op kaart als onze collega's in Leiden. Voorburg, enzovoorts. En wordt er weer een misd rijf gepleegd dan zoeken we met handkracht die gegevens weer door". Volgens Volwerk speelt verder on dermeer mee de constatering van de toename van het aantal inbra ken "Dat zie je ieder voor zich. En dan kun je je gaan afvragen of het alleen maar plaatselijk is ot regionaal Als je nu de gegev ens in een computer stopt, dus de ge gevens \an de bekende inbre kers, de door hen gevolgde werkwijze enzovoorts, dan ben je doublures kwijt en krijg je moge luk ook zicht op misdrijven in de regio die mogelijk door een en dezelfde dader of een groep van daders zijn gepleegd. Dat soort plaatjes op elkaar leggen is nu nog tijdrovend handwerk, met de computer gaat dat nauurlijk veel sneller". Waarbij Volwerk met ontkent, dat het in Alphen nu nog te overzien is. "Maar de gemeente gioeit. deciLminaliteit ook en we moeten trachten ontwikkelingen voor te zyn" Privacy Dat het rijk uiteindelijk zal moeten instemmen met de Rynstreekse plannen heeft twee redenen een financiële en de zogeheten be scherming van de persoonlijke levenssfeer (wet op de privacy). Financieel, omdat de gemeenten het politiewerk voor de justitie zoude lgra i door het i •n bet aid. De be scherming van de persoonlyke levenssfeer, omdat nog niet he lemaal duidelijk is hoe die wette Üjk geregeld gaat worden bolwerk is een groot voorstander van een "zeer behoedzaam om gaan met persoonsgegevens" Hij vindt ook. dat niet iedereen bin nen het politickorps de eventueel in de computer opgeslagen gege vens moet kunnen bereiken. In het huidige onderzoek wordt aan die privacy dan ook de nodige aandacht besteed. )vengens gaat het bij alle samen werkingsvormen waarby de \1- phense politie betrokken is ook om het vinden van meer tyd. Zo als bekend moeten politiemen sen steeds meer tyd steken in administratief werk en dergelij ke, waardoor het eigenlijke poli tiewerk meer en meer in de knel komt. Mede om die reden wordt er dan ook door de gemeentelijke politiekorpsen van Alphen aan den Ryn. Katwijk, Noordwijk, Leiden. Woerden. Gouda, Ca- pelle aan de IJssel. Zoetermeer en Leidschendam samengewerkt op het gebied van verdere oplei ding van politiemensen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23