Arnold Niessen wint miljoen met aquarel VAKBOND WIL DUIDELIJKHEID OVER STERFGEVALLEN OP ZEE Hans Uitdefles (AZL) verdedigt "Zilveren Instellingsknoop" Acties van PvdA tegen verhoging van gasprijs NEDERLANDER AT WEER MEER VLEES DINSDAG 16 OKTOBER 1979 PAGINA 17 Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Donderdag 300 ziekenhuiskoks in de strijd hoopt de VKZI een mogelijk heid te hebben geschapen om het vakmanschap in haar kring uit te dragen. Iets dat volgens de VKZI hard nodig is. omdat men er stellig van overtuigd is dat ziekenhuis- en instellingskoks in het culi naire wereldje als underdogs worden beschouwd. Donderdag hopen de zieken huis- en instellingskoks het tegendeel te bewijzen. Hoe groot schat Hans Uitdefles in tussen z'n kans het bezit van de 'Zilveren Instellingsk noop' met nog een jaar te con tinueren? „Tja, het is afwach ten geblazen", luidt zijn nuch ter antwoord. En ach, zou hij de Instellingsk noop naar een collega zien vertrekken, dan niet ge treurd. Er vallen dan immers nog een Zilveren Scepter, Zilveren Vis en Zilveren Kaasmes in de wacht te sle pen en die zouden op de schoorsteen staan, dunkt r Met dit appetijtelijke schaakspel liet AZL-kok Hans Uitdefles vorig jaar zijn concurrenten ruim achter zich. Al ettelijke dagen is de Leidse kok Hans Uit defles in de keuken van het academisch zie kenhuis druk bezig met de voorbereidingen voor de culinaire show van de Vereniging voor Keukenhoofden van Ziekenhuizen en In stellingen (VKZI), die komende donderdag in het Haags Congresge bouw voor de tweede keer in successie wordt gehouden. Vorig jaar werd deze culinaire krachtmeting tussen zieken huis-en instellingskoks voor het eerst gehouden en toen was het prompt Hans Uit defles, die met de hoofdprijs ging strijken. Hij mocht de 'Zilveren Instellingsknoop' in ontvangst nemen, een wissel trofee die hij donderdag met hand en tand zal verdedigen. Een taak die hem wellicht zwaar op de maag zal vallen, aangezien de AZL-kok die dag aanzienlijk meer concur rentie te duchten zal hebben, dan vorig jaar. Dit jaar draagt de culinaire show een lande lijk karakter en dat houdt in dat donderdag ruim driehon derd koks en leerling-koks in de residentie hun beste been tje zullen voorzetten. Schaakspel Leids student kunst geschiedenis exposeert in Rome Beduidend meer deelnemers dus dan vorig jaar, toen Uit defles met een appetijtelijk schaakspel zijn rivalen het nakijken liet. Of hij donder dag opnieuw zo'n huzaren stukje zal afleveren, lijdt ge zien de voorbereiding nau welijks enige twijfel. Maar of de jury het als zodanig zal beoordelen, is een tweede. Wat de originaliteit van z'n in zending betreft, lijkt Uit defles zich in elk geval geen zorgen te hoeven maken. Een zorgvuldig van rundvet ver vaardigd landschap met ge vogelte op de voorgrond, moet daar borg voor staan. Uitdefles althans hoopt er menige opponent de loef mee af te steken. Door middel van deze culinaire strijd om de enige echte 'Zil veren Instellingsknoop' Met een aquarel, voorstellende een Toscaans landschap, is Arnold Niessen onderschei den met een Romeinse kunst prijs. Een prijs die de Leidse student kunstgeschiedenis een miljoen heeft opgeleverd. ,Een miljoen lire hoor .lacht de thans m Den Haag woonach tige Niessen, „omgerekend ongeveer 300 gulden dus Waarmee de 32-jarige ex-te kenleraar maar wil zeggen dat zijn verblijf van een jaar in Rome bepaald vruchtbaar is geweest. In meer dan één opzicht zelfs. Want die prijs even daargelaten, heeft Nies sen er de Italiaanse taal onder de knie kunnen krijgen en minstens zestig aquarellen kunnen vervaardigen. En wat méér is: hij heeft er zijn werk kunnen exposeren. ,Die tentoonstellingen hebben me veel moeite gekost. Zeg nou zelf: in een stad als Rome zit men niet op je te wachten. Het is dat een vriendin mij had uitgenodigd en ik daarom geen verblijfskosten had, an ders zou ik niet zijn gegaan Unieke kans „Dit was uiteraard een unieke kans. Ik had net m'n kandi daats gehaald en ik zat te hunkeren om m'n artistieke mogelijkheden te ontplooien Daarom dus.'' Amper in Italié aangekomen, hoorde Niessen van de aqua rellenwedstrijd van de Ro mein Ghi. een welgestelde Italiaan die de onderge waardeerde aquarel een duw in de goede richting wil geven en vooral jonge kunstenaars tracht te stimuleren deze schilderijen van waterverf te vervaardigen. Deelnemers aan de wedstrijd mogen daarom niet ouder zijn dan 35 jaar. Niessen bedacht zich geen mo ment en zond het Toscaanse landschap in. Vorige week maandag, ruim een maand terug in ons land, werd een expressebnef bezorgd. Een hele verrassing. Volgende maand ga ik de prijs opha len." Handig Niessen zegt zich in de aquarel .erg happy te voelen. Vooral vanwege de speebe. heldere en verrassende techniek. Je bent er niet zo lang mee bezig, je hoeft niks overhoop te halen. En de praktische voordelen. Die spreken me ook erg aan. Je hebt in plaats van doek met vellen papier te maken. Han dig dus voor wanneer je op reis gaat. Zoals ik dus." ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse zeeliedenbonden hebben de Rotterdamse Nedlloyd Groep gevraagd een onderzoek in te stellen naar een aantal sterftegevallen aan boord van haar schepen. De bond heeft het vermoeden, dat een aantal zeelieden verkeerd behandeld is door de medische dienst van de rederij in het Zuidafrikaanse Durban. Aanleiding van het verzoek is de ongerustheid op de Nedl- loydvloot, zo meldt het blad 'Journaal' van de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ). De bond kon gistermiddag nog geen toelich ting geven op de vraag hoeveel mensen door een verkeerde be handeling zijn overleden. 'Jour naal' spreekt van 'enkele' geval len. Volgens het blad is er alle aanlei ding voor een onderzoek, omdat artsen in andere havens dan Dur ban de indruk hebben bevestigd dat er zeelieden niet goed waren ADVERTENTIE De Nedlloyd ontkent, dat er zeelie den gestorven zijn door verkeer de medische adviezen. De me disch 'adviseur van de maat schappij zegt. dat het in het blad 'Journaal' gaat om twee sterfge vallen in het afgelopen jaar. Bei de zeelieden hebben in Durban een verschillende arts geconsul teerd en er is volgens Nedlloyd geen enkele aanwijzing dat die verkeerde adviezen hebben ge geven. De artsen zijn overigens niet in vas te dienst bij Nedlloyd. De maat schappij zegt dat ze werkt met doktoren die ter plaatse een prak tijk hebben. 'Het zijn artsen die te goeder naam en faam bekend staan', aldus de medisch adviseur van Nedlloyd. Op de schepen zelf is de eerste stuurman verantwoordelijk voor de medische dienst aan boord Ook de stuurlieden hebben vol gens Nedlloyd in beide gevallen geen onjuiste instructies gehad van de artsen op de wal. 'Gouden Harp' voor Duys en Toon Hermans AMSTERDAM (ANP) - De Gouden Harp, de prijs van de stichting Conamus die zich beijvert voor het Nederland se lied, is voor dit jaar toege kend aan Toon Hermans en Willem Duys. Hermans krijgt de prijs vooral als componist van „veel, soms onsterfelijk geworden Ne derlandse liedjes", aldus de Stichting. Duys is onder scheiden als journalist, pre sentator en als promotor van Nederlands talent. De winnaars zullen de Gouden Harp op 22 oktober ontvan gen uit handen van mihister Gardeniers van CRM. Import ei distributie DÉLOWÉ Telefoon 015-569324* DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van de PvdA heeft in een brief haar afdelingen en gemeente raadsfracties opgeroepen acties te ondernemen tegen de voorge nomen prijsverhoging van het aardgas met in totaal 9,5 cent per kubieke meter. De PvdA wijst de prijsverhoging af omdat zij niet is gedaan in het kader van een sa menhangend energiebespa- ringsbeleid en zij verhoudings gewijs grotere lasten legt op de lagere dan op de hogere inko- Als actiemogelijkheid voor de ge meenteraadsfracties wordt ge noemd het tegenwerken van een gemeenteraadsbesluit om de prijsverhoging door te voeren. Een nadeel van zo'n besluit zou echter zijn, dat de gemeenten over minder inkomsten kunnen beschikken. Een andere mogelijkheid is volgens het partijbestuur dat de fracties de tarieven en de vastrechtrege- lingen zo proberen te veranderen dat grootverbruikers meer gaan betalen dan huisgezinnen. Het PvdA-bestuur heeft het actie programma gepubliceerd in het partijblad Roos in de Vuist. Zij berekent daarin ook de voorde len van collectieve isolatiepro gramma's voor gemeenten. Deze zouden per woning tot een huur prijsverhoging van bijna zeven gulden leiden. Maar rekening houdend met de lagere gasreke- ning wegens een besparing van 20 procent, zou de huurder er (bij de huidige gasprijzen) bijna f 3,50 per maand aan overhouden. Het is de eerste keer dat het lande lijk PvdA-bestuur een gericht ac tieprogramma voorlegt aan haar afdelingen. Volgens een woord voerder zullen dit soort acties echter vaker gevoerd worden „zolang deze regering er zit en er aanleiding toe is UTRECHT (ANP) - In Nederland is dit jaar weer meer vlees gegeten dan het vorig jaar. Het is echter geen spectaculaire stijging: in 1978 verorberde de gemiddelde Nederlander 69,1 kilo vlees, voor d it jaar komen daar enkele onsjes bij, waarbij het nog maar de vraag is of de zeventig kilo wordt ge haald. Dit blijkt uit cijfers die gisteren bij de opening van de internationale slagersvaktentoonstelling Sla- vakto bekend zijn-gemaakt. Vooral varkensvlees blijkt aardig in trek bij de Nederlander. Dit jaar wordt op zo'n veertig kilo de man gerekend, enkele kilo's meer dan vorig jaar. De varkens zijn dan ook veruit het sterkst vertegen woordigd in de Nederlandse veestapel. Er lopen in ons land ruim negen miljoen varkens rond, waarmee wij in Europa na de Denen de meeste varkens om ons heen weten. Daarnaast zijn er in Nederland vijf miljoen koeien en ruim 800-duizend schapen. De export van Nederlands vlees is ook weer gestegen: zij bedroeg in 1978 4.6 miljard gulden, driehon derd miljoen meer dan het jaar daarvoor. Bijna al dit vlees ging naar onze EG-partners. waarbij West-Duitsland de eerste plaats inneemt met 35 procent van de Nederlandse export. NEURENBERG - De 20-jariqe Ren,hard Bauer uit het Westduit.se Ne renberg demonstreert hier zijn micro motorfiets Het voertuig is 26 cen timeter lang en kan een topsnelheid bereiken van 30 kilometer per uur Hij hoopt vanzelfsprekend met zijn vinding in het befaamde Guiness-record boek te komen. Fel verzet j van ANWB tegen opheffing Rijkswegenfonds DEN HAAG (ANP) - De ANWB dringt er in een brief aan de Tweede Kamer op aan de door de regering voorgestelde opheffing van het Rijkswegenfonds niet te aanvaarden. De ANWB acht de door het wetsvoorstel opgeroe pen handelwijze „uitermate in correct". Deze houdt in dat het Rijkswegenfonds feitelyk op houdt te functioneren, terwijl de voor dit fonds door de wegge bruikers opgebrachte gelden - voor 1980 geschat op 950 miljoen gulden - naar de algemen? mid delen toevloeien. De ANWB herinnert eraan dat de weggebruikers de opcenten op de wegenbelasting voor het fonds immers ten behoeve van de aan leg en onderhoud van rijkswegen betalen, en niet zonder meer aan de rijksschatkist. De omstandigheid die destijds tot de opcentenregeling heeft geleid is nog steeds van kracht, aldus de ANWB. Het tekort in de capaci teit van het wegennet is nog zeer groot en het lijkt steeds moeilij ker hiervoor middelen uit de rijksbegroting te krijgen. De koppeling ..opcenten aan ver keersinfrastructuur verdwijnt „louter en alleen" omdat de mi nister van financien directe fondsvorming niet nodig acht, constateert de ANWB De voor genomen heffingen in het kader van het milieubeleid hebben wel duidelijke bestemmingen: bij voorbeeld de bouw van zuive ringsinstallaties Uitstel van de voorgestelde beslis sing met een jaar en het voeren van een uitgebreide parlementai re discussie over de financiële en budgettaire aanpak van het mo biliteitsbeleid in ons land acht de ANWB dringend gewenst.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17