Zwartkruis kiest in duel imet Polen voor zekerheid Nederland-Polen niet op tv? Mag de tv als tweede scheidsrechter optreden? tekens tegen Oostdnitsers? Uitgangspunt van bondscoach: Niet verliezen Boering in conflict met Ajax-voorzitter Maier traint weer DINSDAG 16 OKTOBER 1979 In de Westduitse voetbalge meenschap is de laatste tijd wat rumoer ontstaan omdat de tuchtcommissie daar straf fen is gaan uitdelen voor over tredingen die aan de hand van tv-beelden werden opge spoord, maar die op het mo ment zelf door de scheidsrech ter niet waren geconstateerd. Zo werd een speler alsnog voor drie maanden geschorst om dat hij een op de grond lig gende tegenstander vol in het lijf schopte en een ander kreeg de rekening gepresenteerd voor het uitdelen van een stomp. Een derde geval is veel curieu zer. Bij Kickers Offenbach- Darmstadt gaf de arbiter vlak voor rust een vrije schop op de rand van het straf schopgebied van de tegen stander. Hij floot drie keer om de bal te laten nemen. Darm stadt dacht dat het om het rustsignaal ging en verroerde zich niet meer. Kicker scoorde en de scheidsrechter gaf doel punt. Darmstadt protesteerde en kreeg van de tuchtcommis sie gelijk nadat deze de tv- beelden had bekeken. Over dit alles is nogal wat te doen geweest. "De scheids rechter beslist in de 90 spelmi- nuten"zo was veler mening, "met alle voor- en nadelen die dat met zich meebrengt". Ook kwam het argument ter tafel dat wekelijks maar een frac tie van het totaal aantal ge speelde wedstrijden op tv wordt uitgezonden en dat als de tuchtcommissie dit me dium als tweede scheidsrech ter gaat accepteren "spelers en arbiters in tv-wedstrijden wel onder zeer zware mentale druk komen te staan" Nou, voor scheidsrechters wil ik dat laatste best geloven.Het is natuurlijk verre van leuk voor het wedstrijdverloop belangrijke beslissingen later weersproken te zien. Maar de spelers? Het enige dat van hen wordt gevraagd is fatsoenlijk te voetballen. Of legt dat soms ook al een "zware mentale druk" op de heren? Ja en nee Blijft natuurlijk de hamvraag, mag de tv als tweede arbiter optreden? (Ik ga hier even voorbij aan het feit dat pro testen in de Nederlandse voet ballerij zijn uitgebannen en dat een nasleep als bij Kickers - Darmstadt hier dus, naar ik aanneem, niet mogelijk is). Ik ben de mening toegedaan dat wat het scoreverloop betreft zoiets maar beter niet kan ge beuren. Je loopt het risico dat de accenten verkeerd komen te liggen. ("We kijken straks op tv wel of je gelijk hebt, scheids"). Het kan niet de be doeling zijn dat de tv het laat ste woord heeft en niet de scheidsrechter. Iets anders is of je voor zeer zware, bijna criminele over tredingen, door de arbiter niet gezien, geen uitzondering moet maken. Daar kan niet krachtig genoeg tegen worden opgetreden. Het is ook iets van een andere orde. Een arbiter heeft, treurig genoeg, slechts één paar ogen (en niet eens eentje op zijn rug). Daar kan hij onmogelijk 22 spelers mee in de gaten houden. Wordt hij nu in zijn autoriteit aange tast als de tuchtcommissie be straffend optreedt voor iets dat hij niet heeft kunnen con stateren? Ik geloof het niet (In Nederland hebben we trou wens de KNVB-rapporteur op wiens aanwijzingen de tuchtcommissie ook tot straf fen kan overgaan, zoals bijv een tijd terug met Aad Mans veld is gebeurd na een rucht- makend incident tijdens FC Twente - Feyenoord). Het lijkt een wat tweeslachtige houding: als het om verkeerde waarnemingen gaat geen correctief ingrijpen achteraf, als het om forse overtredingen gaat wel. Daarbij moet be dacht worden dat de ploertig heden op de velden ten koste van alles moeten worden be streden omdat zij de grootste bedreiging vormen voor een goede toekomst van de voet ballerij. Het doet in mijn ogen weinig ter zake of de tv wekelijks relatief zeer weinig duels registreert Het zijn in elk geval de be langrijkste en de voortbeeld- werking die daarvan uitgaat is enorm. Als spelers zich in dat verband onder "zware mentale druk" gezet voelen dan gun ik ze die druk van harte Allemaal zitten Teruggekeerd van Everton - Feyenoord overhandigde sportredacteur Paul de Tom be mij een Engels blad waarin werd ingegaan op de geweld dadigheden van supporters rond de velden. Na de gebeur tenissen bij NAC - Feyenoord heb ik het daarover(erj over het geweld binnen d$ lijnen) vorige week vrij uitvoerig ge had. De oplossing die in het Britse artikel wordt aange dragen is: maak van alle staanplaatsen zitplaatsen want mensen die zitten gaan veel minder snel over tot ge vaarlijke agressie. De schrij ver van het stuk gelooft ook niet dat het voor de volle hon derd procent de zaken zal kla ren, maar hij denkt wel dat het helpt. Veel heil verwacht ik niet van zo'n maatregel, zélf denk ik namelijk dat in veruit de meeste gevallen de ware oor zaak IN het veld ligt en niet er BUITEN. (Wel zou ik graag zien dat de staanplaatsen achter de doe len, waar nu eenmaal altijd veel en meestal trouw opko mend volk staat, eindelijk eens overdekt werden. Niet omdat dat de agressie zou te gengaan maar omdat ik vind dat die mensen daar er recht op hebben). Tot slot doet de schrijver van het Engelse stuk een beroep op het publiek om suggesties voor oplossingen te doen. Hij stelt twee prijzen in het vooruit zicht. Eén voor de beste brief van iemand van boven de 18 jaar en één voor die van bene den de 18 jaar. In de laatste categorie zitten ten slotte de grootste herrieschoppers (in Engeland). Ik vrees dat het weinig zal ople- veren. De ervaring leert dat maar weinig mensen naar de pen grijpen. En aar. de jonge heren die de onregelmatighe den veroorzaken gaat dit soort dingen natuurlijk hele maal voorbij.... Lantaarndragers In de krant las ik dat de directie van de Tour de France maat regelen heeft genomen om de strijd rond de laatste plaats in het algemeen klassement Levitan tegen te gaan. Ik had eerlijk gezegd er nog nooit van ge hoord dat het bezit van die plek ook tot de begeerlijkhe den behoorde, maar ik volg dat festijn ook weer niet zó nauwgezet. Directeur Felix Lévitan gaat daar dus wat aan doen. In de komende Tour wordt van de vijfde tot de twintigste etappe elke dag nummer laatst van het klassement uit de strijd genomen. "Het is een verve lende gewoonte geworden dat om het bezit van de zoge naamde Rode Lantaarn wordt gevochten. Een hou ding die tegen alle regels van de sportiviteit indruist", al dus de Tour-paus. Toen ik dat las, dacht ik: ga nou toch gauw fietsen. Alsof Lévi tan zich in het door hem gelei de spektakelstuk ooit om zoiets als sportiviteit heeft be kommerd. Sportiviteit - wat is dat trouwens in de prof wielrennerij? Ook al heb ik er dan nooit van geweten, dat die ere-strijd om het bezit van de Rode Lan taarn verdwijnt, lijkt me een groot verlies. Vooraan het peloton het gevecht tussen Bernard Hinault en de zijnen om het Geel, achteraan de an ti-krachtsinspanning van Piet Kruk en Co. voor het Rood. Lijkt me ontzettend leuk. Maar ja, wat leuk is in de Tour moet er meteen uit. Kan die Lévitan niet eens tij dens een bergetappe in een ravijn rijden? Hi-Ha Vorige week zond de NCRV het programma "Koning Voetbal Hi-ha honderd jaar" uit naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van der Koninklijke Haarlemsche Football Club (KHFC) Het was een soort jo lijt, waar ik niet van houd, maar alla. Zoals ik al eerder in deze ru briek heb gemeld, ben ik Haarlemmer van geboorte en heb ik in die stad ook mijn jeugd doorgebracht. Voet ballen deed ik in de club Haarlem. Weliswaar woonde ik veel dichter bij het HFC- veld in de Haarlemmerhout, maar in die vereniging speel den de zonen van de élite, al thans toen. in de jaren vlak na de oorlog. Als gewone jongen (en dat was ik) haalde je het niet in je hoofd om je bij zo'n club aan te melden. Wie dat toch deed (ik ken een paar voorbeelden) kreeg te maken met een vrij scherpe ballotage. Ze keken of je "in de sfeer" paste, wat dat ook precies te betekenen had.Overigens was men daarbij wel tactvol en discreet. Als het niet goed zat, sprak de ballotage-commissie even met de ouders om te kij ken welke andere club het meest geschikt was. Twee keer per jaar speelde ik met de Haarlem-adspiranten tegen HFC, tegen de keurige, welopgevoede zonen van de welgestelden. Oh, hoe irri teerden die jongens me, met hun maniertjes. Zelfs vloeken deden ze nog beschaafd, als zoiets tenminste kan. In de week voorafgaand aan zo'n duel was ik nooit te genie ten. Dan vloeide er kokende lava door de aderen. Dat je van EDO of RCH verloor, vooruit, maar niet van die rotjongetjes van HFC. Ik werkte altijd als een os in zo'n wedstrijd, ik jende ze ook waar het maar kon. Een on aangenaam mens in de Haarlemmerhout was ik, ie mand die zeker niet "in de sfeer" paste. En de voldoening om dan te winnen. Het is later nooit meer overtroffen. Nu even terug naar de tv-uit- zending "Koning Voetbal,Hi, ha". Aan het eind daarvan kwamen zo'n twintig HFC- ertjes in clubtenue het toneel op. Ik keek er naar en ik voel de me op slag dertig jaar jon ger. Ik hoorde me zelfs even knarsetanden. De tijden zijn drastisch veran derd. Ongetwijfeld waren het erg aardige ventjes die daar rondliepen. Maar die broek, dat shirt en vooral die kou sen.... Lava vervluchtigt niet. ZEIST - Johan Neeskens moet Oranje weer eens naar de eind ronde loodsen van de Europese kampioenschappen voetbal in Italië. Na samenspraak met Zwartkruis heeft de KNVB via Jack van Zanten een beroep op hem gedaan om zich op woens dag 21 november beschikbaar te stellen voor de loodzware uit beurt tegen de Oostduitsers. Elftalleider Jack van Zanten heeft goede hoop dat de truc met Neeskens lukt: „Momenteel maakt New York Cosmos een toernee door Azië. De leiders van de Cosmos zelf zien niets liever dan dat Nees in Leipzig aantreedt voor Oranje. Conditioneel heb ik geen enkele angst voor hem. Voor de zekerheid zullen we het zo regelen dat Nees veertien da gen met zijn familie in Nederland blijft. In die veertien dagen kun nen we heel wat doen" Een andere voormalige Ajacied zal de 21e november vrijwel zeker niet van de partij zijn. Van Zan ten: „Op diezelfde dag zullen we Rep moeten missen. In verband met een interland van het Franse team is de competitie daar een paar dagen naar voren gehaald. Op 21 november prijkt de wed strijd St. Etienne-Nimes op het programma. Gelet op de EG-be- palingen kan St. Etienne moeilijk weigeren. Aan de andere kant is het zo dat we misschien in Leip zig niet zitten te springen om Rep. Waarom zou je dan de goede relatie die we hebben met St. Etienne, kapot maken" AMSTERDAM - Vice-voorzitter Dick Boering van Ajax is in conflict geraakt met zijn voorzit ter Ton Harmsen en heeft de le denraad (een uit 27 man bestaand controlerend lichaam in de Am sterdamse vereniging) verzocht een oplossing aan te dragen voor deze moeilijkheden. Boering, die al zes jaar deel uitmaakt van het bestuur van Ajax, voelt zich ge griefd door uitlatingen van Harmsen in een interview in Vrij Nederland van de afgelopen week. Boering: „Harmsen heeft daarin onder meer gezegd dat Brand- steder (penningmeester van Ajax) en ik niet duidelijk kunnen maken waarom trainer Ivic is ver trokken, en dat ik de zaak-Svilar op eigen houtje heb behandeld. Dat is pertinent niet waar. Ik vind het vreemd dat Harmsen uitla tingen over mij heeft gedaan zonder mij daarover in te lichten. De afgelopen dagen heeft hij over die zaken ook met geen woord gerept. Dat irriteert mij zodanig, dat ik de kwestie heb doorge speeld naar de ledenraad" De eerstvolgende vergadering van de ledenraad staat gepland op 15 november. Vice-voorzitter Fi scher van de ledenraad: „Een ex tra vergadering kan deze week niet plaatsvinden, omdat een aantal leden afwezig is". En Boe- ring: „Als er niet naar mij wordt geluisterd, dan zal ik zelf mijn conclusies trekken" ZEIST (GPD) - Het mes komt morgenavond in het Olym pisch Stadion op tafel. Dat staat, volgens Jan Zwartkruis, in elk geval vast. Maar de vraag is nog wie dat wapen in het duel met de Polen gaan hanteren en ook op welke wijze dat zal moeten gebeuren. In het kader van de internationaal weer volledig in zwang zijnde koude oorlog wenst de Neder landse bondscoach pas op het laatste moment duidelijkheid te verschaffen over de samenstel ling van zijn strijdmacht en over zijn strijdplan. Uiteraard heeft hij de grote lijnen al wel in zijn hoofd („Die blijken ook al uit mijn se lectie"), maar de detailpunten dienen nog te worden uitge werkt. Het kernpunt bij de studie van Zwartkruis is de vraag of hij voor de confrontatie met Polen kiest voor krachtvoetbal of dat hij de nadruk op het speelse element van het spel gaat leggen. Wie de technische kopman van de KNVB wat langer kent, zal onge twijfeld verwachten dat hij mor gen met een mixture op de prop pen komt, waarbij hij - noodge dwongen - het krachtsbestand deel als basis zal hebben geno men. De thuiswedstrijd van vorig jaar november tegen de DDR, die met 3-0 werd gewonnen, dient daarbij als lichtend voor beeld. De 2-0-nederlaag, die Oranje begin mei in Chorzow moest incasse ren, verontrust Zwartkruis niet „Dat was geen kwestie van ver schil in kwaliteit. Die nederlaag was, en dat neem ik mijn spelers nog steeds een beetje kwalijk, een gevolg van concentratiever lies en het daardoor verloren gaan van de teamdiscipline." Die fout kan het Nederlands elftal zich niet meer permitteren. Zo wel tegen Polen als volgende maand tegen de Oostduitsers staat de toekomst van het Ne derlandse voetbal nadrukkelijk op het spel. Deze wetenschap zal er niet toe lei den dat Krol en de zijnen ae laat ste twee kwalificatieklussen met een defensieve instelling zullen gaan benaderen. „Zeker", geeft de Soesterbergse oefenmeester toe, „er is voor morgen maar één uitgangspunt en dat is niet verlie- Tegen deze achtergrond heeft Zwartkruis vrijwel alleen inter nationaal geroutineerde spelers naar Zeist gehaald. Hij begrijpt ook niet waarom PSV-trainer Rijvers kritiek heeft op zijn keus Kritiek, die zich toespitst op het passeren van Michel Valke voor de A-selectie. Volgens de bonds coach is het ongenoegen van Rij vers vooral het gevolg van het feit dat PSV steeds de meeste spelers aan Oranje moet afstaan. Het passeren van Valke, die ook door de bondscoach de opvolger van Wim van Hanegem is ge noemd, is volgens Zwartkruis een logisch gevolg van zijn uit gangspunt dat zijn elftal op een zo groot mogelijke inbreng van rou tine moet rusten. „Deze wedstrijd is zo verschrikkelijk belangrijk, dat ik moet kiezen voor zeker heid. In vrienschappelijke wed strijden, zoals laatst tegen België kan en mag je experimenteren Aan de hand van het betoog van Zwartkruis valt met een hoge ma te van zekerheid toch al wel een opstelling van morgenavond te geven. Zij het met de aanteke ning, dat twee basisspelers, Jan sen en Peters, gistermiddag we gens lichte blessures niet hebben deelgenomen aan de baltraining. Mocht iedereen fit blijken te zijn, dan zal Oranje morgenavond hoogstwaarschijnlijk in de vol gende opstelling aantreden: Schrijvers; Wijnstekers, Stevens, Krol en Hovenkamp; Willy van de Kerkhof, Peters en Jansen, Rep, Kist en Tahamata. Zwartkruis instrueert Saint Etienne-vedette Johnny Rep tijdens een training op het sportcomplex in Zeist. ZEIST (ANP) - De televisie-uitzen ding van de voetbalwedstrijd Nederland-Polen morgenavond is in gevaar gekomen door een telegram van de Belgische voe- t>albond. Morgenavond speelt België tegen Portugal en voor die wedstrijd zijn pas 10.000 kaarten verkocht. De Belgische voetbalbond (KBVB) meent, dat de geringe belangstelling te wijten is aan een tv-uitzending door de NOS van Nederland-Polen. De Belgische bond wil nu de Nederlandse tv- uitzending (heel België kan de Nederlandse zenders ontvangen) verbieden op grond van de con ventie van Marbella. In 1974 kwamen Westeuropese voetbal bonden bij elkaar en maakten de afspraak dat ze elkaar niet in de wielen zouden rijden. België doet nu een beroep op die conventie. De KNVB is zeer verbolgen over deze daad en heeft contact ge zocht met Hans Bangerter van de UEFA. Het is echter zeer de vraag of de tv-uitzending nog kan door gaan, ondanks een volledig ak koord tussen KNVB en.NOS. MÜNCHEN (SID) - Sepp Maier heeft gisteren de training bij Bayern München hervat. Drie maanden geleden had Maier een ernstig auto-on geluk. Er werd gevreesd dat Maier zijn voetballoopbaan niet meer zou kunnen voortzetten. De afgelopen weken heeft Maier wel aan looptrai ning gedaan. Aan het einde van deze week zal hij opnieuw worden onderzocht. Afhankelijk van deze uitslag wordt over de voetbaltoe- komst van oud-doelman van het nationale elftal beslist Konstan tin Beskov, sinds augustus irauu-i v.m de Russische nationale voetbalploeg, is uit zijn functie ontheven. Na de teleurstellende 1-0 nederlaag tegen Griekenland in het toernooi om de Europese beker voor landenteams een nederlaag die de Russen uitschakelde voor het eind- toernooi in Italië heeft het ministerie van sport ogenblikkelijk ingegre- pen Volgens een woordvoerder van het ministerie is er nog geen beslissing genomen wie Beskov zal moeten opvolgen. In 25 jaar is Beskov de zestiende coach die te licht werd bevonden voor zijn taak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13