"Weerbericht op de tv is nog te ingewikkeld" VRAGEN FOTOBELEID POLITIE Dr. Wellen benoemd tot Leids lector Zangeres Zonder Naam signeert jubileum-elpee Geparkeerde auto's in Zuid-West beschadigd - MAANDAG 15 OKTOBER 1979 Leidse projectgroep na onderzoek: het moet simpeler LEIDEN - Het KNMI en de NOS werken aan een verbetering van weer berichten in onder an dere het tv-journaal. Zij maken daarbij gebruik van gegevens die de Projectgroep Functie leer van de sub-facul teit psychologie aan de Leidse universiteit heeft verzameld. De projectgroep heeft on der meer onderzocht hoe goed of hoe slecht de mensen het weerbe richt onthouden. 'Dat is niet veel", zeggen dr W.A. Wagenaar en dr. R. Schreuder, die met het on derzoek zijn belast. "Ruim de helft bleek na een uitzending niet in staat te zijn te herhalen wat er tijdens het weerbericht was verteld". Het KNMI vond het tijd worden om eens uit te zoeken hoeveel er nu eigenlijk bij de mensen bleef hangen van het weerbe richt na het journaal. "Wan neer u bent als de meeste mensen, zult u niet meer dan een derde deel er van hebben onthouden; het zou uitzon derlijk zijn wanneer u meer dan de helft van de vragen goed heeft beantwoord; niet omdat u zo dom bent, maar omdat ons geheugen voor zulke mededelingen beperkt is", zegt dr. Wagenaar in het boekje Proeven op de Som waarin het' "geval van het vergeten weerbericht" wordt omschreven. "Wanneer een enqueteur 's avonds langs de huizen gaat met de vraag of men het weerbericht zojuist heeft ge hoord of gezien, antwoordt bijna zeventig procent van de Nederlanders "ja". Ongeveer tachtig procent vindt het weerbericht op radio en tv duidelijk; ongeveer 85 pro cent verneemt het weerbe richt minstens eenmaal per dag en zou het niet willen weet dat een doorsnee weer bericht ruim dertig feiten kan bevatten Het lijkt wel of de informatie het ene oor in gaat en het an dere oor weer uit wanneer men zich weer iets van het weerbericht wil herinneren is alles in eens ie wie waai weg' Zorgen Maar... als men nu vraagt: "Wat zei het weerbericht?" staat men ineens met de mond vol tanden. Spontaan reprodu ceert men ongeveer acht fei ten, wat niet zoveel is als men Het KNMI is zich toen zorgen gaan maken", zegt dr. Wage naar. "Ze vroegen zich af of ze bij wijze van spreken niet be ter een amusementspro gramma konden gaan maken. Als wij doorgaan met wat we nu doen, dan kunnen we be ter een helderziende laten op treden, zeiden ze in De Bilt" Dat kan de bedoeling van het weerbericht natuurlijk niet zijn. "Wij kregen toen de boodschap de zaak te gaan onderzoeken. Nu is er een theorie over het ge heugen dat als alles in een lo gische volgorde staat het voor de doorsnee mens nog wel te onthouden is, maar in een weerbericht zit voor een leek geen logische ontwikkeling. Onthouden worden bijvoor beeld storm, regen, mist, zon neschijn. Vergeten worden termen zoals kans op, mor gen, in het noorden van het land en hier en daar. Onder zocht werd toen hoe de psy chologische vork in de weer kundige steel zat. Met een groep studenten ging de pro jectgroep functieleer aan het werk. "We begonnen met een simpel experiment. Een groep kreeg alleen maar het weerbericht te horen, dus geen beeld. Een andere groep kreeg het weer bericht dat na het journaal wordt verstrekt in zijn geheel te zien en te horen. Het bleek dat de beelden bij het weerbe richt geen enkele invloed hadden op het geheugen van de groep. In beide gevallen waren de resultaten even slecht. Een derde mogelijk heid: een nieuwslezer zonder plaatjes, maakt ook al niets uit. De vierde mogelijkheid was om weer te gaan werken met een weerman. Maar over het algemeen leiden mensen die in het beeld ko men weer de aandacht van de kijkers af van het onderwerp Ze kijken naar de handen of de baard van de weerman. Als bijvoorbeeld Fred Emmer het nieuws voorleest dan weet men vaak wel wat voor strop das hij omhad maar niet wat voor nieuws hij had te vertel len. Gebleken is dat men zonder mensen in beeld het gezegde beter kon onthouden dan met iemand in beeld. Een ander probleem rond het weerbericht is dat de gemid delde Nederlander er geen bal van snapt. "Termen zoals krimpen'en ruimen van de wind zegt zeker tachtig pro cent van de mensen niets. Er is inmiddels al een vereen voudiging toegepast en dat heeft een behoorlijke verbe tering teweeggebracht. De meest vooropstaande conclusie van de onderzoe kers is dat het weerbericht te weinig logische structuur be zit om net zo onthouden te worden als andere teksten. "Men kan daaraan de volgen de consequentie verbinden: óf de berichten moeten korter óf ze moeten logischer, of beide. De berichten kunnen worden ingekort door ze meer op een bepaalde regio te richten. De meeste plaatsbepalingen kunnen dan achterwege blij ven. Daarnaast kan men ook wat bereiken door te refere ren aan de bestaande weers- toestand: zuidoosten wind met windkracht 2, minimum temperatuur van 12 graden en maximum temperatuur van 21 graden kan misschien worden samengevat als volgt iets minder wind, dezelfde temperaturen als vandaag. De luisteraar weet dan niet in getallen hoeveel wind er zal zijn en hoe warm het wordt, maar hij weet wel of hij een extra borstrok moet aantrek ken. Tenslotte kan men het weerbe richt inkorten door gewoon bepaalde informatie weg te laten; de positieve kant daar van is dat de beoordeling van wat hoofdzaken zijn niet aan de luisteraar wordt overgela ten. Sommigen hebben zich sterk tegen deze versimpeling van het weerbericht verzet. "Maar", zegt dr.Wagenaar, "alle termen die niet worden begrepen moeten eruit. Hele stukken over de wind zijn al uit het weerbericht gelaten. Dat is al een enorme verbete ring". De projectgroep heeft inmid dels bij het ministerie van We tenschapsbeleid een subsidie aangevraagd om onderzoek in te stellen hoe het weerbe richt nu wel precies zal moe ten worden uitgezonden. "Wij denken hierbij onder andere aan de Amerikaanse manier. Die maken er een hele show bij. Ook de manier waarop men in België het weerbe richt op de tv verzorgt heeft onze aandacht". THIJS JANSEN LEIDEN - De heer dr. V. J. Weiten, directeur van het Hoogveldinsti tuut te Nijmegen, is bij konink lijk besluit aan de Leidse Univer siteit tot gewoon lector in de so ciale pedagogiek. Dr. Weiten, die op 4 juni 1931 in Breda werd geboren en in 1949 aan het Gymnasium Augustinia- num te Eindhoven slaagde voor het eindexamen bèta, studeerde psychologie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen, waar hij in 1958 het doctoraal examen behaalde. In 1969 promoveerde dr. Weiten aan de Groninger Uni versiteit bij professor dr. J. Th. Snijders tot doctor in de sociale wetenschappen op een proef- Gewonde bij steekpartij in café LEIDEN-Bij een steekpartij ineen café op het Noordeinde heeft een 26-jarige Leidenaar vannacht drie steekwonden in borst en bo venarm opgelopen. Hij is opge nomen in het Academisch Zie kenhuis. Nadere bijzonderheden kon de politie vanochtend nog niet verstrekken. LEIDEN - "Het is ontoelaatbaar dat mensen die legaal van hun recht op vrije meningsuiting ge bruik maken, worden gefotogra feerd en in een foto-archief van de Leidse politie terecht komen". Dat zegt het CPN-raadslid D. Hoeven, die het college van B en W schriftelijke vragen heeft ge steld naar aanleiding van een ar tikel in het Leidse universiteits blad "Mare". In het bewuste artikel staat dat de inlichtingendienst van de Leidse politie heeft geprobeerd om fo to's te krijgen van fotografen, die onder meer werden gemaakt tij dens de protestdemonstratie bij het begin van de bouw van het Witte Singel-Doelenproject. Raadslid Hoeven vraagt of de burgemeester, als hoofd van de politie, op de hoogte is dat politie functionarissen dergelijke me thoden hanteren. Verder wil hij weten wat er met het fotomate riaal gebeurt dat bij verschillende gebeurtenissen gemaakt wordt. nen geregistreerd kunnen wor den op het vermoeden dat zij ooit nog eens een misdrijf zouden kunnen plegen. "Nog erger maakt het Leidse po litieapparaat het als zij foto's ve- zamelt van mensen, van wie niet het vermoeden bestaat dat zij ooit een misdrijf zullen plegen", aldus het CPN-radslid. In het artikel van "Mare" staat dat een fotograaf in dienst van de universiteit is benaderd door de Leidse rechercheur Gravenkamp om foto's te verstrekken die wa ren gemaakt tijdens de demon stratie bij het bezoek van minis ter Pais aan Leiden en van de demonstratie tegen prof. dr. W. Buikhuizen. Overigens heeft de politie de bewuste foto's niet ge kregen. In een commentaar in het artikel zegt commissaris Cornelisse dat de bewuste politieman "mis schien inderdaad wel een beetje overijverig is geweest" PSP-avond De afdeling Leiden van de PSP organiseert morgenavond een informatie- en discussie avond, waarop de achter gronden van de problematiek Vietnam-Cambodja meer aandacht krijgen. De avond, die wordt gehouden in het An- toniusclUbhuis aan de Lange Mare, heeft op het programma een diaserie, een historische inleiding van dr.Jan Pluvier, forum en discussie. Aanvang 20.15 uur. PSP-Leiden organiseert een dergelijke avond omdat vol gens haar in pers, radio en tv wel veel aandacht wordt be steed aan de menselijke kan ten van het vluchtelingen probleem, maar dat daarbij te vaak wordt voorbijgegaan aan het waarom en de achter gronden die tot het probleem leidden. Hengelsport "De Gulden Voorn" viste het af gelopen weekeinde een wed strijd in de Amstel bij Nieuw- veen. Het weer en de vangst waren slecht. In totaal wer den er slechts 12 visjes gevan gen. De uitslag was: 1. M. Hoogkamer 940 gram (9 stuks), 2. H. Schouten 110 (1), 3. W. Lardee 100 (1), 4. H. v. Alphen sr. 70 1 schrift, getiteld "Constructie en scoringssysteem vam de I.S.I.-interessetest". Sinds 1958 is dr. Weiten verbonden aan het Hoogvelds Instituut in Nijmegen, dat zich bezig houdt met het verrichten van sociaal wetenschappelijk onderzoek Vakantiebezighe- den( 1 Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 organi seert morgen in het kader van de herstvakantiebezigheden een fietsreparatieochtend on der leiding van de wijkagent en een fietsenmaker. De fiets kan worden opgeknapt en schoongemaakt. Verder is er voor de kinderen zonder fiets een andere activiteit. Kosten één gulden. Vakantiebezighe- den(2) Buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 or ganiseert morgen een bus tocht naar de dierentuin "Ar- tis" in Amsterdam. De bus vertrekt om half tien vanaf het buurthuis. Vakantiebezighe- den(3) In de Tamboerijn aan de Vale- riusstraat 73 worden mor- vooral ten aanzien van jeugd problematiek en onderwij s- vraagstellingen, en waar hij in 1961 tot directeur werd benoemd. Van de hand van dr. Weiten, die verscheidene bestuurlijke func ties vervulde in onderwijs en jeugdwerk, voorzitter is van de door de minister van onderwijs en wetenschappen ingestelde verkenningscommissie onder wijsresearch en bovendien redactielid van het maandblad Jeugd en Samenleving en lid van de raad voor de Jeugdvorming is, zijn een groot aantal publicaties, waarvan een aantal in samen werking van anderen, versche- genmiddag van twee tot kwart over drie herfststukjes gemaakt. Daarna worden de stukjes gebracht naar mensen die verpleegd worden in Zuijdtwijck. De kosten van deze middag bedragen f 0.60 Vakantiebezighe- den(4) x Op het programma van het clubhuis "In de Vrolijke Ark" aan de Pieterskerkchoorsteeg 15 staat voor morgen op het programma: het maken van gebruiksvoorwerpen uit vroeger dagen. Er wordt om twee uur begonnen en de kos ten bedragen één gulden Vakantiebezighe- den(5 In "Klein Matilo" aan de Zaan- straat 126 bestaat morgen middag gelegenheid om zelf toneelstukjes te maken. Bo vendien is er de mogelijkheid voor de kinderen om zich te verkleden. Er wordt om twee uur begonnen en de kosten zijn vijftig cent. LEIDEN - Een zeer grote belangstelling genoot zaterdagmiddag Maarten Biesheuvel, terwijl hij zijn laatst verschenen boek 'De Verpletterende Werkelijkheid" signeerde in bockhandel De Kier. "De Verpletterende Werkelijkheid", een verhalenbundel, is het vijfde boek van Biesheuvel. Bovendien informeert hij welke maatregelen de burgemeester denkt te treffen om in de toe komst herhaling daarvan te voorkomen. Hoeven wijst erop dat niet alleen in Leiden, maar ook landelijk grote ongerustheid bestaat over de registratie van persoonsgegevens. Met name uit hij kritiek op het feit dat perso LEI DEN - Het afgelopen weekeinde zijn in Zuid-West diverse geparkeer de auto's beschadigd. In de nacht van vrijdag op zaterdag gebeurde dat met een drietal auto's op het Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein. De linnen daken van de auto's werden aan repen gesneden. De schade bedroeg per geval rond drie honderd gulden. In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden een aantal auto's beschadigd, dat gepar keerd stond op het parkeerterrein van een flat aan de Apollolaan. Hoeven (CPN) vindt opvragen foto's ontoelaatbaar LEIDEN - Grote drukte zaterdag bij de platenzaak Swaak op de Haarlemmerstraat. De Zangeres Zonder Naam, afkomstig uit Lei den en al 45 jaar vertolkster van het Nederlandse levenslied, sig neerde daar haar jubileum-elpee. Veel van haar bewonderaars waren naar de Haarlemmerstraat geto gen De kans om de zangeres in levende lijve te kunnen zien wil den zij zich niet laten ontgaan. Niet alleen de elpees kwamen za terdag overigens voor signering in aanmerking; één bewonde raar, die beweerde de Zangeres Zonder Naam een "moord- vrouw" te vinden, had een in goudkleurige lijst gevat portret van zijn idole meegenomen. Op dit portret wenste hij de zo fel be geerde handtekening. "De plaat heb ik namelijk direct toen hij in de winkels lag al gekocht", ver klaarde hij. Gezien de grote belangstelling en de meerdere boeketten bloemen die ze aangeboden kreeg, bleek wel dat de Zangeres Zonder Naam in Leiden een grote popu lariteit geniet.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3