m Thatcher wil macht vakbond beperken wordt nog steeds verminkt Somalische vrouw Zweden heeft moeilijke jaren in vooruitzicht Meer rechten voor Zweedse minderjarigen NIEUWE POLITIEKE MACHT IN DUITSLAND Boycot Rhodesië wellicht opgeheven mededelingen gemeentebestuur ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 Beweging der Ecologisten HAMBURG - In de Duitse Bonds republiek is een nieuwe politieke macht ontstaan: de beweging der ecologisten. De traditionele Westduitse partijen beschouw den de "Groenen" tot dusver als een eigenaardig randverschijn sel, maar zij zullen er in de toe komst rekening mee moeten houden dat het "de groene jon gens" ernst is met hun politiek. De ware sterkte van deze protest beweging werd iedereen duide lijk toen het de Groenen lukte in het regionale parlement van Bremen een voet aan de grond te krijgen. Daarmee zijn zij op het terrein van de drie gevestigde partijen doorgedrongen: zowel in het nationale parlement als in de parlementen der deelstaten wa ren tot dusver enkel de CDU CSU, de SPD, en de kleinere FDP vertegenwoordigd. Het succes van de Groenen is des te verrassender, omdat zij zo "an ders" zijn: hun partijleiders zijn geen bekende personaliteiten, zij hebben geen strak partijpro gramma, geen vast gestructu reerde organisatie, slechts weinig leden en geen financiële basis. De groenen bestaan uit een groot aantal lokale politieke of halfpoli- tieke groeperingen, meestal le den van de talloze burgerinitia tieven die de Bondsrepubliek rijk is. De Groenen hebben de "grote politiek" op de korrel genomen. Op de eerste plaats staat de politiek van economische en industriële groei, die de Groenen bestrijden omdat zij vroeg of laat regelrecht naar een catastrofe leidt. In plaats daarvan willen de Groenen het behoud van het natuurlijk leef milieu van de mens en de stopzet ting van verdere industrialise ring. Zij wijzen de nucleaire technologie af en eisen een ver bod op alle milieuschadelijke scheikundige stoffen. Voorts hebben zij kritiek op geluidshin der, de aanleg van steeds meer autowegen, en vervuilende be drijven. Tenslotte willen ^ij het onderwijssysteem ("leerfabrie ken") veranderen en verhinderen dat de democratie de weg van een "controlestaat" opgaat. Hun doeleinden zijn: basis-democra tie en levenskwaliteit Tsjechische dissidenten worden berecht WENEN (AP) - Zes leden van het Tsjechoslowaakse comité voor de onrechtmatige vervolgden zullen op 22 oktober in Praag voor de rechter moeten verschij nen op beschuldiging van sub versieve activiteiten te hebben gepleegd tegen de staat. De te berechten dissidenten zijn de vooraanstaande schrijver Vaclav Havel, Peter Uhl, ook wel bekend als de "Trotzkist" Vaclav Benda, een voormalige woordvoerder van de mensenrechtenbeweging "Charta '77" Jiri Dienstbier, een voormalige journalist en ook een van de woordvoerders, Ota Bed- narova, en Dana Nemcova de leidster van een katholieke frac tie binnen de dissidenten be we ging- Zij kunnen alle zes tot maximaal 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. Op 29 mei van dit jaar werden zij gearresteerd, samen met vier anderen leden van het comité, hun proces werd ver scheidene keren uitgesteld. Met deze politieke eisen en doel stellingen - hoe verward en idea listisch ze soms ook zijn - zijn de Groenen zo stilaan de spreekbuis geworden van een steeds groter wordende bevolkingsgroep in de Duitse industriestaat. Het onbe hagen is trouwens niet zo typisch Duits, maar wordt in alle Wester se industrielanden merkbaar. Gijzelaars in Beiroet vrij BEIROET/LIBANON (AP) - Na een verzoek van paus Johannes Paulus II heeft het militaire op perbevel van ex-president Su leiman Franjieh's marada-mili- ciens bekendgemaakt dat het 150 tot 180 gijzelaars in vrijheid zal stellen, 's Morgens werden reeds vijftig van hen vrijgelaten. Kerkelijke zegslieden verklaarden dat de pauselijke afgevaardigde monsigneur Carlo Furno namens de paus persoonlijk bij Franjieh voor de gijzelaars had gepleit. Hij bracht tevens een bezoek aan de leider van de andere partij in de bloedige vete die leidde tot de gij zelingsactie. Bashir Gemayel, de commandant van de militaire af deling der Falangisten. PAGINA 9 STOCKHOLM (AP) - De centrum premier Thorbjörn Falldin heeft gisteren bij de presentatie van zijn tweede kabinet in drie jaar gewaarschuwd dat de Zweden moeilijke jaren in het vooruit zicht hebben en dat er een strak economisch bewind gevoerd zal gaan worden. Terwijl hij enerzijds de verbeterin gen prees die in het economische vlak naar zijn mening door de niet-socialistische partijen zijn aangebracht, waarschuwde hij dat Zweden bloot zou kunnen komen te staan aan de scherpe prijsstijgingen van olie vanwege de grote afhankelijkheid van de ze brandstof. Verder zou de tendens van recessie in de wereldeconomie meer problemen kunnen bijdragen aan de positie van het land dat toch al zo afhankelijk is van de wereld markt, zo zei hij. 'Daarom zal de Zweedse economie te maken krijgen met aanzienlij ke problemen, zowel op korte als op lange termijn. De handel en industrie van Zweden heeft nog steeds te kampen met ernstige structurele problemen", aldus Falldin in zijn regeringsverkla ring. De premier onderstreepte de nood zaak van vreedzame collectieve onderhandelingsvoorwaarden, een opmerking die door de so ciaal-democratische oppositie leider Olof Palme betwist werd en die de nieuwe regering inmid dels als "conservatief' gebrand merkt heeft. regering vaart een koers van confrontatie met de ar beiders en de vakbeweging", al dus Palme. 'Ze praten over coëxistentie maar voeren een belastinghervorming in die voor de helft van het Zweedse volk niet aanvaardbaar is. We staan open voor een ge sprek maar het vereist wezenlijke wijzigingen om aan onze eisen tegemoet te komen", zei de oppo sitieleider. Belastingverlaging Falldin beloofde belastingvermin dering voor de laagste inko mensgroepen en verhoging van kindertoelagen te onderzoeken, maar hij heeft geen nieuwe so ciale hervormingen ingevoerd. De leider van de centrum-partij zei dat zijn regering een strak bezui nigingsbeleid zal moeten gaan voeren waaronder belastingver hogingen voor alcoholische dranken, tabaksartikelen, benzi ne. olie en electriciteit. Falldin's 20 leden tellendé kabinet telt zes nieuwe gezichten maar is voor de rest gelijk aan dat van 1976. Eén van de grootste beproevingen waarmee de nieuwe regering te maken zal krijgen, wordt het de bat over de kernenergie dat voor volgend jaar maart op de agenda staat. De centrum-partij is als enige regeringspartij tegen kern energie wat zou kunnen leiden tot de val van het kabinet. (Van onze correspondent) LONDEN - In haar toespraak tot wat zij het „Victory-congres" van de Conservatieven noemde, heeft premier Margaret Thatcher de vakbonden aangezegd dat de regering nog voor het eind van het jaar wetten zal indienen om de macht van de bonden in te perken. CAMBODJA - Een Cambodjaans meisje bij de grens van Thailand houdt haar sjaal op om voedsel op te vangen dat door internationale hulporganisaties en Thaise militai ren wordt verdeeld. Duizenden Cambodjanen zijn de afgelopen dagen naar Thailand gevlucht. De internationale huip aan Cambodja komt langzaam op gang. Dagelijks wordt 600 ton rijst en olie ter be schikking gesteld van de Cambod- Boordwerk tuigkundige Lufthansa aangeklaagd FRANKFURT (AP) - Een voorma lig boordwerktuigkundige van de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa is door de of ficier van justitie in Frankfort aangeklaagd wegens dood door schuld, in verband met het ver ongelukken van een boeing 747 bij Nairobi in 1974, waarbij 59 passagiers de dood vonden. De 55-jarige Rudi Hahn werd drie maanden na het ongeluk door Lufthansa ontslagen. Ook gezag voerder Christian Krack werd ontslagen, maar tegen hem zijn geen aanklachten ingediend. Het incident was het eerste ongeluk met een boeing 747. Een woordvoerder verklaarde dat uit het onderzoek is komen vast te staan dat de boordwerktuig kundige verzuimd had de ven tielen te openen die de vleu gelkleppen bedienen, waardoor het toestel bij de start slechts 30 meter hoogte kon halen alvorens neer te storten. Vierenvijftig passagiers raakten gewond en 98 passagiers en be manningsleden wisten onge deerd uit het brandende wrak te ontkomen. Het toestel had Jo hannesburg in Zuid-Afrika als bestemming. Het proces tegen de boordwerktuigkundige zal wor den gehouden op grond van de getuigenverklaringen van vijf onderzoekers en de resultaten van vijf onderzoeken. In een korte passage over Rhodesië vermeedt zij het Patriottisch Front te noemen, maar wees er wel op dat premier Muzorewa van Salisbury de grondwetsvoor stellen had geacccepteerd. ,,Ht ogenblik dat de economische boycot zal worden opgeheven is niet ver verwijderd", zei zij. ,Wat is het nut om de guerrilla oorlog voort te zetten", vroeg zij zich af, „wanrieer het om het in voeren van een zwarte meerder heidsregering gaat, dan is deze er al, gaat het om de macht, dan moet die verworven worden door verkiezingen en niet door de loop van een geweer". Na de opmerkingen van Lord Car- rington op de laatste zitting van de Rhodesië-conferentie voordat deze verdaagd werd, kon ook uit de zorgvuldig opgestelde passage van Thatchers toespraak de in druk niet weggenomen worden dat de Britse regering bereid is om alleen met het Salisbury-be- wind in zee te gaan, de boycot op te heffen, en de Rhodesische re gering officieel te erkennen. Margaret Thatcher, die tot haar oogschaduw toe in koninklijk blauw was getooid, werd door het congres als een hogepriesteres binnengehaald. Haar toespraak van vijftig minuten werd her haaldelijk door applaus onder broken, vooral haar opmerkin gen over de vakbonden („de macht van de vakbonden is niet in balans") en over (te groot geachte) Britse bijdrage aan de EEG-begroting („Als een van de landen met het kleinste nationale inkomen laten wij ons niet lenen om de belastingen van rijkere Europese partners te verminde- Bijzonder scherp liet zij zich uit over de groeiende militiare macht van de Sowjet-Unie. „De gevaren voor de vrede zijn nu groter dan ooit sinds 1945 De dreiging van de Sowjet-Unie neemt nog steeds toe. Hun strijd krachten worden opgeleid voor een offensief'. Ze zei begrip te hebben voor NATO-landen die aarzelden om het kernwapenar senaal te moderniseren, maar ADVERTENTIE Deelcommissie personeelszaken Regeling vervroegd uittreden overheidspersoneel Data- en onderwerpenplanning Vergadering van de Commissie voor Maatschap pelijke Aangelegenheden en Volksgezondheid Donderdag 18 oktober a s. in kamer 263 van het stadhuis, aansluitend aan de gezamenlijke verga dering met de commissie R O V - deelneming "De Lakenhal" aan Holland Culture Card project m.i.v. 1980 - vaststelling subsidie 1978 t.b.v. "tafeltje-dek-je" - openstelling douchegelegenheid sportzaal Morssingel als alternatief voor gesloten badhuis Lindestraat - huisvesting Gem Dienst Soc Werkvoorziening - krediet t.b.v. stadskwekerij Gem. Dienst Soc. Werkvoorziening uit de vragen van mw Hes: Evaluatie W.SW.-problematiek problematiek 1 commissie kunstopdrachten brief hr. Thoma betr. bouw bejaardenoord Apotheek Morskwartier Lof De premier had veel lof voor de Britse troepen in Noord-Ierland, beloofde strengere veiligheids maatregelen en een grotere zeg genschap voor de bevolking in het besturen van de provicie. Vooruitlopend op de komende winter, waarin opnieuw stakin gen en arbeidsonrust worden verwacht, zei Thatcher dat de Labourpartij zijn eigen idealen in de steek had gelaten. Zij deed een beroep op de nationale loyaliteit van de Britten om niet de vak- bondsbelangen maar die van het land voor te laten gaan. De vijf duizend afgevaardigden lieten er na afloop geen twijfel over be staan dat het een toespraak was die hen uit het Conservatieve hart gegrepen was. STOCKHOLM (UPI) - Zweedse kinderen krijgen het recht hun ouders uit de ouderlijke macht te laten ontzetten wanneer een door een regeringscommissie inge diend wetsontwerp inzake de rechten van het kind kracht van wet krijgt. Eerder dit jaar werd het slaan van kinderen door hun ouders onwet tig verklaard. De voorzitter van Tor Sverne, zegt dat de wet slechts in bepaalde gevallen van toepassing is. „Het is niet on ze bedoeling dat een zesjarig jon getje die ruzie met zijn ouders gehad heeft hen zo maar uit de ouderlijke macht kan laten ont zetten". ..Maar een driejarig kind in een pleegtehuis kan dat wel wanneer zijn ouders geen enkele belangstelling voor hem tonen". Jverne zei dat zeker niet alle moei lijkheden nu zullen worden op gelost. wel worden scherpe kantjes weggeslepen. De meeste verantwoordelijkheid berust nog steeds bij de ouders, zei hij. Het is niet de bedoeling dat gewone adolescentieproblemen van de huiskamer naar de rechtszaal worden gesleept. De commissie heeft voorts voorge steld een kinderombudsman te benoemen in elke plaats, om problemen tussen ouders en kin deren te behandelen. „VROUWENBESNIJDENIS" VERGALT DE LUST MOGADISJOE (GPD) - Dagelijks oefenen in de Somalische hoofd stad Mogadisjoe honderden vrouwen voor de grote parade, waarmee op 21 oktober de tiende verjaardag van de socialistische revolutie wordt gevierd. Ze zien er feestelijk uit, in hun kleurrijke kleren, met hun prachtige gou den oorbellen. En ze beschouwen dat marcheren duidelijk als een leuke onderbreking van het leven van alledag. Er wordt gezongen en getrommeld, er worden grap jes gemaakt. Voor wie net uit Soedan komt, waar vrouwen in het openbare leven geen enkele rol spelen, zijn het hartverwarmende tafereeltjes. Het kan dus kennelijk ook an ders, ook al is dit een islamitisch land. Dezelfde avond al maakt Titia van Drunen, een antropologe die bij het hoge commissariaat voor vluchtelingen werkt, een einde aan de illusie. De positie van vrouwen in Somalië mag dan be ter lijken dan in Soedan, erg veel scheelt het niet. Het is waar: de regering zet vrouwen op allerlei posten, maar thuis zijn diezelfde vrouwen nog volledig de voet veeg van hun man. En wat te denken van de gruwelijke licha melijke en geestelijke vermin king, waaraan nog vrijwel alle meisjes van Somalië worden blootgesteld: „vrouwen-besnij denis" Tien jaren van revolutie hebben nog niet eens een begin van een einde kunnen maken aan het gebruik om de clitoris, de kleine schaamlippen en delen van de grote schaamlippen weg te snijden en vervolgens de wond zóver dicht te naaien dat er slechts een gaatje ter grootte van de kop van een lucifer overblijft voor het doorlaten van urine en menstruatiebloed. „Operatie" De „operatie" gebeurt als het meisje nog geen tien jaar oud is, en heeft plaats tijdens een ge heimzinnig ritueel, waarbij alle vrouwelijke familieleden van het slachtoffer aanwezig zijn. Meestal is de „chirurg" een tante van het meisje, of een oude vrouw (de „banaato"). Alleen in de ste den komt er wel eens een dokter aan te pas. De traditie wil dat er een speciaal mes wordt gebruikt en dat de pa tient niet wordt verdoofd. Hygië nische maatregelen worden niet genomen. De wond wordt eerst met acacia- doornen en vervolgens met dra den van oude kleren gehecht. Daarna wordt er een speciaal hars (malmal) over gesmeerd. Met strak bij elkaar gebonden benen moet het meisje tien tot vijftien dagen blijven liggen. Ze heeft dan geen uiterlijke geslachtsor gaan meer, maar alleen een klein gaatje. Pas op de avond van haar trouwdag wordt met een mes de opening verruimd. Pas de laatste tijd begint de revolu tionaire Somalische regering te beseffen dat er iets moet veran deren. In het nummer van 28 sep tember van „Hecgan", een blad van het ministerie van voorlich ting, staat een artikel onder de kop: „Infibulatie: een verkrach ting van de mensenrechten Geschreven wordt dat enkele vrouwenbewegingen een petitie bij de Verenigde Naties gaan in dienen. „De veroordeling van de ze barbaarse praktijk is van rechtstreeks belang voor onze Somalische vrouwen" Anti-propaganda Via de Organsatie voor Somalische vrouwen maakt de regering de laatste tijd wat anti-propaganda. „De tijd is gekomen, zo voelen we, dat er een einde komt aan dit gruwelijk gebruik, dat is ontstaah uit onwetendheid, vooroordeel, tradities, angst en schaamte. De vrouwen zelf moeten in verga deringen dit probleem gaan be spreken, in de wetenschap dat de weg die ze hebben te gaan moei lijk zal zijn en vol obstakels is. Er zal geen vooruitgang worden gemaakt zolang mannen en vrouwen niet openlijk het af schuwelijke van infibulatie toe geven" Ook Titia van Drunen denkt dat het niet eenvoudig zal zijn. Zelfs de weinige beter-opgeleide Soma- liërs laten hun dochters vermin ken, omdat ze weten dat ze an ders geen schijn van kans hebben om te trouwen. Want die man wil het absolute bewijs van haar kuisheid. Lust vergald Voor die ouders zit er niets anders op dan maar accepteren dat hun dochters slechts „halve mensen" zullen zijn, bij wie moedwillig de lust in seksueel plezier is vergald. De huwelijksnacht is voor de Somalische vrouwen een trau matische ervaring, die allerminst doet verlangen naar meer. En bij bevallingen doen zich vrijwel al tijd complicaties voor. Het is zeker dat verscheidene meisjes de infibulatie niet over leven. Volgens „Heegan" treedt in zeven tot tien procent van de gevallen een ernstige infectie op, niet zelden tetanus. Vrijwel alle meisjes die de operatie hebben ondergaan, krijgen blaasonsteking, die nauwelijks te behandelen is omdat in de vrijwel geheel dichtgenaaide vagina al tijd urine achterblijft. Algemeen is ook onregelmatige menstrua tie. Tijdens de ongesteldheid hebben „geinfi buleerde" vrouwen veel meer last van buikpijn dan ande ren Volgens de schrijver van het artikel in „Heegan" is de oorzaak- voornamelijk psychologisch: de shock van de operatie. Vrouwen, zo schrijft hij, verande ren door dit primitieve gebruik in levende dingen, in koopwaar, zonder kans op plezier in sex, zonder het gevoel dat hun kinde ren zijn geboren als gevolg van een liefdesdaad Van prof. Bartioli, gynaecoloog in Mogadisjoe, kn i g h|j In ant? woord op de vraag hoe je de za ken zou kunnen veranderen te horen dat de enige mogelijkheid massale actie is. „Zusters, strgdt voor het welzijn van uw dochters. Laat de Somalische vrouwen van en zijn Marcheren als oefening voor 21 oktober: een leuke onderbreking van de sleur van alledag.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9