Stakers zijn ten onrechte vrij gelaten Geen licht in moord SP wil mensen in nood werkelijk helpen TWEE PRIJZEN VOOR VARA Demonstraties tegen beleid minister Pais Meer ziekte, minder werkloosheid in bouw BUITENOM BINNENDOOR ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 ROTTERDAM (GPD)-,.Natuurlijk willen we graag dat meer mensen zich aansluiten bij de Socialistie- se Partij. Dan kunnen we meer voor anderen doen. Maar we zijn echt niet van plan een actieve wervingscampagne te gaan voe ren na alle hulp die we aan de sleepstakers hebben gegeven. Als de mensen zich bij ons willen aansluiten, komen ze bij de ver kiezingen vanzelf wel". Aldus presenteerden zich Daan Monjè en Hans van Hooft, respec tievelijk secretaris en voorzitter van de Socialistiese Partij, die in Rotterdam in de afgelopen we ken tenminste 30.000 gulden heeft uitbetaald en duizenden omvangrijke voedselpakketten heeft uitgereikt om de gezinnen van de stakers in leven te houden. Waarom doet de SP dat? „Om dat te doen wat elke socialistische partij zou moeten doen: mensen helpen die in nood zitten". De Socialistiese Partij is in Rotter dam opgericht in 1972 en is voortgekomen uit een aantal linkse, op dat moment zieltogen de groeperingen: Provo, Rode Jeugd, Het Onderwijzersfront en nog zo wat. „Nee, niet het Kom- munistisch Eenheidsfront Ne derland (KEN), zoals iedereen schijnt te denken. Het is een ver zameling mensen die de PvdA niet socialistisch vinden en de PSP een middenklasse-par tij". In eerste aanleg verschaft de SP vooral medische en juridische hulp, waartoe de SP de beschik king heeft over eigen (aangeslo ten, sympathiserende) medici en juristen. „Mr. Brunia is een van ons. Toen wij hoorden dat Smit de stakers voor de rechter ging halen, hebben wij direct Bunia erop gezet. Gratis. Eigenlijk is daarmee onze hele hulp voor de stakers begonnen. Van het één kwam het ander". Medici van de SP opereren in een aantal plaatsen. Het opvallendst in de twee centra - groepsprak- tijken die de SP zelf heeft inge richt - in Oss en Nijmegen. In middels zijn ook de plannen rond voor een derde medisch centrum. De SP had daarvoor de middelen, de 30.000 gulden kostende huur voor een jaar, in kas op het mo ment dat de staking bij Smit In ternationale een feit werd. Doordat het er vooralsnog niet naar uit ziet dat het betrokken ge meentebestuur een vestigings vergunning afgeeft - daarvoor moet eerst het bestemmingsplan worden gewijzigd - heeft de SP besloten de hiervoor beschikbare 30.000 gulden uit te geven aan wat de* SP op dat moment van het grootste belang leek: de stakers in Rotterdam. Maar het zijn juist deze medici die een aantal zaken in de openbaar heid hebben gebracht waarvan de SP het tot dusver belangrijker heeft gevonden dat zij in de aan dacht kwamen dan erop te wijzen dat het een activiteit van de SP is, geweest. Daan Monjé: „Juist door de manier waarop onze medici patiënten in behandeling plegen te nemen, spoorden zij enkele vanuit mi lieu- en gezondheidsoogpunt ui terst gevaarlijke toestanden op. Het eerste was de vuillozing van uit de suikerfabriek in Sas van Gent in 1976. Later kwam de gif gaswolk in Tiel en vervolgens het hoge loodgehalte in het bloed van de bewoners van de wijken rond om Billiton in Arnhem". „Al deze zaken zijn geanalyseerd door SP-artsen, en vervolgens door het MAN (Milieu Actiecen trum Nederland) in de openbaar heid gebracht of aan de media doorgespeeld". Anderhalf jaar geleden, aldus Monjè, is de SP gestart met zijn SP hulp- en informatiedienst, voor juridische en medische hulp. „Iedereen die ons in Rot terdam belt (010-654352) wordt of direct, of anders binnen 24 uur geholpen of teruggebeld". Het is vanuit deze SP hulp- en in formatiedienst dat de hulp aan de Rotterdamse sleepstakers op gang gekomen is. Eerst met juri dische bijstand van mr. Brunia, later door stortingen in de sta kingskas en door op grote schaal koffie en broodjes te bereiden en te leveren. Vervolgens, toen bleek dat de staking toch wel wat langer ging duren, werden de voedselpakketten samengesteld. Officier in gelijk gesteld ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdamse rechtbank heeft gisteravond beslist dat de vijf stakende havcnslepers maandag ten onrechte uit hun voorlopige hechtenis zijn ontslagen. Dat betekent echter niet dat de vijf opnieuw zullen worden gearresteerd „De situatie is nu aanzienlijk ver anderd sinds maandag", aldus de officier. Officier van justitie mevr. Korvinus, die hoger beroep had aangetekend tegen de vrijla ting, wil de laatste ontwikkelin gen rond de staking niet door kruisen. De uitslag van de schriftelijke stemming onder de Rotterdamse sleepbootbemanningen over het principe-akkoord, dat een einde aan de slepersstaking moet ma ken, zou vanmiddag door notaris Nouwen worden bekend ge maakt. De notaris verwachtte de uitslag tussen 12.00 en 13.00 uur voor zijn huis in Rotterdam openbaar te kunnen maken. Veel stakende havenslepers willen weer aan het werk. Ook leden van het stakingscomitè hebben voor beëindiging van de staking sta kingscomité Volgens een van de elf leden ligt de verhouding bin nen het comité ongeveer fifty-fif- ty. Zorgen De stakende havenslepers maken zich zorgen over wat er na de sta king zal gebeuren. In het princi pe-akkoord is volgens de stakers niet vastgelegd dat er geen ran cunemaatregelen zullen worden genomen tegen de harde kern van de stakers. „Wie er bij Smit uitvliegt, komt in Rotterdam niet meer aan de bak" is een veelge hoorde klacht. Voor een groot deel van het sta kingscomitè stakingscomité de actie met het referendum niet af gelopen. Volgens de stakers weet de Smit-directie nog steeds niet wat er op een sleepboot ge beurt. Smit Internationale bereidt zich in tussen voor op de afloop van de bijna acht weken durende sta king. De nautische dienst van het bedrijf inspecteerde gisteren de 30 sleepboten aan de Willemska de. zonder daarbij lastig te zijn gevallen door de stakers Van Nelle De Industriebond FNV verwacht dat eind volgende week bij Van Nelle in Rotterdam een staking zal uitbreken. De cao-onderhan- de lingen hebben tot nu toe nog geen positief resultaat behaald De belangrijkste breekpunten daaruit zijn: uitbreiding vervroegde uittreding tot 62 jaar, drie roostervrije mensen in de ploegendienst een verhoging van de ploegen- toeslag. Als voor volgend week vrijdag 12.00 uur niet aan de eisen van de bonden wordt voldaan, zullen zij een staking uitroe pen. HILVERSUM (GPD) -"De melkkoe van de luistercijfers wordt in fraaie regelmaat leeggemolken; het kalfje van de kwaliteit het bos steeds verder ingestuurd en het collegakalfje van de herkenbaarheid, dat toch al ietwat kreupe, op poten stond, op transport gesteld naar het slachthuis. Meningen cirkelen door elkaar, feiten zijn er niet, en zo roert iedereen in Hilversum naar hcirtelust of zoals het uitkomt in een onrustig groot reservoir van drijfzand Radiomaker Wim Kayzer liet er gisteren geen gras over groeien tijdens de traditionele uitreiking van de Zil veren Reiss-microfoon en de Zilveren Nipkov-schijf. Deze onderscheidingen voor respectievelijk het beste radio- en respectievelijk televisieprogramma zijn dit jaar toegekend aan "ZI" en de serie "JJ de Bom voorheen De Kindervriend"Twee VARA-program- ma's derhalve, en dat was tijdens dit gebeuren dui delijk merkbaar Niet alleen ZI-opperhoofd Kayzer maar ook De Bom- aanvoerder Frans Boelen maakte uitgebried van de gelegenheid gebruik kritiek op het vaderlandse om roepbestel over de genodigden uit te strooien. Dat gebeurde in een complete radio- en televisieshow waaraan vrijwel alle teamleden van beide onder- scheide programma's deelnamen. Op de foto de winnaars van de Zilveren Nipkov-schijf v.l.n.r. Joost Prinsen,Wieteke van Dordt.Aart Staar tjes en regisseur Frans Boelen, van het programma JJ. de Bom voorheen de Kindervriend. ïagen62™; Onderzoek Haagse politie naar Armeniërs gendienst en O X UTRECHT (ANP) - "Van je Paisje Paisje helala" klonk het gister middag in Utrecht uit de kelen van ruim tweeduizend meest vrouwelijke demonstranten, die uit alle delen van het land naar het muziekcentrum in Utrecht waren getogen om daar te de monstreren voor meer werk in het onderwijs. Manifestatie W3 (wij willen werk) heette de happening die was georganiseerd door de Algemene Bond van Onderwijzend Perso neel ABOP. De werkloze jonge onderwijskrachten scandeerden geestdriftig leuzen en zongen lie deren waarvan de teksten zonder uitzondering het onderwijsbeleid van minister Pais kraakten. Tien tallen spandoeken sierden het tot de nok toe gevulde muziekcen trum. Teksten als "wij willen een baan, maar we moeten in het rijtje staan" en "Pais is tevree, wij zit ten in de WW" lieten er geen on duidelijkheid over bestaan waar het de demonstranten om te doen Een enquête die het actiecomité W3 heeft gehouden wees uit dat van de dit jaar afgestudeerden van pedagogische academies en op leidingsscholen voor kleuterleid sters slechts 34 procent een baan in het onderwijs heeft gekregen. Daarvan heeft 27 procent een vas te betrekking en de rest werkt op part-time basis. Elf procent van de afgestudeerden vond een baan buiten het onderwijs. De rest heeft geen werk. De demonstranten togen 's avonds naar de Utrechtse veemarkthal len, waar op de manifestatie "Bouwen aan beter onderwijs", woordvoerders van de Neder landse Federatie van onderwijs vakorganisaties (NFO) en de Ver eniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) geen spaan heel lieten van het beleid van de onderwijs minister. Jan van den Bosch van de NFO verweet de bewindslieden van onderwijs dat ze totaal geen visie hebben op het onderwijs. "Niet eens een verkeerde visie, nee. helemaal geen visie" De onder wijsbegroting voor 1980 vindt Van den Bosch een zoethoudertje waarin geen werkelijk belangrij ke maatregelen worden aange kondigd. Zo wordt er met geen woord gesproken over het op vangen van het verlies van niet minder dan 6.000 arbeidsplaatsen in 1980. Er wordt alleen maar ge zegd dat er bij de begroting voor 1981 een werkgelegenheidsnota komt. Van een echt beleid is geen sprake. Van den Bosch is ook verontrust over het feit dat het aandeel van het onderwijs in de rijksbegro ting blijft dalen. Ook in 1980 is dat het geval. Ogenschijnlijk is er meer geld aan onderwijs uitgege ven maar door de inflatie is die groei maar schijn. "Deze regering praat wel vrijmoe dig over het tegemoet komen aan ondernemerswensen. Zij moeten winst maken, want er moet geïn vesteerd worden tot heil van de natie", aldus Van den Bosch. "Maar het onderwijs investeert ook: namelijk door werkkracht om te zetten in kennis en vaar digheden die gereedschappen vormen waarmee steeds weer el ke volgende generatie het in standhouden van de wenselijke samenleving moet zien te kla- DEN HAAG (GPD) - De dader van de moord op de Turkse ambassa- deurszoon Achmed Benier (28), die gistermorgen om kwart voor tien werd doodgeschoten op het Korte Voorhout in Den Haag, is nog steeds spoorloos. De Haagse politie heeft ruim twintig recher cheurs aan het werk gezet, die onder meer een buurtonderzoek hebben verricht. Daaruit kwam een tip over twee „donkere mannen" die vlak bij de plaats van de moord waren ge zien. Zij werden inderdaad ge vonden, maar bleken niets met de moord uitstaande te hebben. Voorlopig houdt de Haagse poli tie er rekening mee dat de moordaanslag inderdaad het werk is van het zgn. Gerechtig- heidscommando voor de volke renmoord op de Armeniërs. Deze organisatie heeft in telefoontjes aan twee persbureaus de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De Haagse politie gaat daarom haar Franse collega's om informatie vragen over de Armeense ge meenschap in dat land. In Frank rijk leeft de grootste groep Ar meniërs in West-Europa. Overi gens beperkt het onderzoek zich niet alleen tot Armeense kringen. „We sluiten niet uit dat de aanslag uit een andere hoek komt", aldus een Haagse politiewoordvoer der. De Turkse regering heeft inmiddels de Nederlandse regering ge vraagd om opheldering over de moord. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gistermiddag dat de Nederlandse regering de UTRECHT (ANP) - Het aantal ziekmeldingen in de bouw is in 1978 met twaalf procent gestegen tot 476.000. Dat blijkt uit het jaar verslag over 1978 van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, de stij ging is voor een deel het gevolg van de griep-epidemie en van een flinke groei van het aantal verze kerden. Het aantal uitkeringsda- gen steeg slechts 5,5 procent. In totaal is ongeveer 980 miljoen gulden aan ziekengeld uitge keerd, ruim dertien procent meer dan het jaar ervoor. De werkloosheid in de bouw nam vorig jaar verder af. De "hoogste stand" werd in januari bereikt met ruim 19.000 werklozen, de laagste in juli met bijna 4700. Aan het eind van het jaar kregen ruim 18.400 bouwvakkers een werk loosheidsuitkering Het aantal toekenningen gedurende hot hele jaar daalde van 50.400 in 1977 tot 47.800 in 1978 en de gemiddel de uitkeringsduur, in 1976 nog 59 dagen, was in 1977 gezakt tot 54 1 1978 tot 47 dagen. Het aantal i dat gedurende de maxi male termijn van 130 dagen een uitkering kreeg lag in 1978 een kwart lager dan in 1977. Eind 1978 kregen bijna 63.500 bouwvakkers een arbeidsonge schiktheidsuitkering (aaw/wao), 6,5 procent meer dan eind 1977. Het jaarverslag meldt dat de "pre miefraude" in 1978 verder is toe genomen. Het bestuur van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid waarschuwde in een brief aan de ministers van economische za ken, financiën, justitie en sociale zaken dat het fonds daardoor niet alleen veel inkomsten derft, maar dat de fraude ook de concurren tieverhoudingen verstoort. Bo vendien kan het stelsel van so ciale voorzieningen er op de duur door worden aangetast. De mi nisters kondigden maatregelen aan, ondermeer om misbruik van besloten vennootschappen aan banden te leggen. „laffe aanslag" diep betreurt. De regering heeft inmiddels haar condoleances aangeboden aan de Turkse ambassadeur en zijn De moord op de Turkse ambassa- deurszoon in Den Haag was de zevende aanslag waarbij Turkse diplomaten waren betrokken. De serie begon in november 1973, toen de Turkse consul en vice- consul in Los Angeles werden doodgeschoten door een bejaar de Armeniër. De volgende aan slagen zijn alle opgeëist door het waarschijnlijk in Parijs zetelende Comité van Gerechtigheid voor de volkerenmoord op de Arme niërs. Noch in Libanon, noch in Turkije, waar Armeense gemeen schappen wonen, zijn deze aan slagen erg populair. Het lijstje van zeven aanslagen be gon met twee spectaculaire moorden binnen een maand: in oktober 1975 werden kort na el kaar de Turkse ambassadeurs in Wenen en Parijs in hun auto doodgeschoten. In februari 1976 volgde de moord op de secretaris van de ambassade in Beiroet en in juni '77 die op de ambassadeur bij het Vaticaan. Een jaar later kwamen de echtgenote, zwager en chauffeur van de ambassadeur in Madrid om het leven, hijzelf ontsnapte aan de aanslag. Binnen Turkije is het comité veel minder actief. Er wordt van tijd tot tijd, 'vooral bij komende Ar meense gedenkdagen, gewaar schuwd dat Turkije ook voor toe risten onveilig is. De Armeense gemeente m Istanboel, ongeveer 40.000 zielen, keurt elke nieuwe gewelddaad sterk af. Na de aanslag in Madrid vorig jaar schreef het Engelstalige weekblad „Briefing", dat in An kara uitkomt, in een commen taar „De extremisten die deze aanslag claimen, hebben weinig reden tot voldoening, afgezien van publiciteit voor hun zaak. De ironie wil dat er geen „zaak" is. Ondanks de aanspraken op een groter Armenië, waaraan de2£ ex tremisten in lijn met een deel van de Armeense publieke opinie lippendienst bewijzen, is het ui terst onwaarschijnlijk dat een meerderheid van de Armeniërs in het Midden-Oosten, de Verenig de Staten en elders terug willen naar het barre steppenland van Oost-Turkije en Sowjet-Armenie, waar ze vandaan kwamen". Beurs (1) In de Amsterdamse RAI werd deze week een beurs gehou den, gewijd aan de nieuwste technische ontwikkelingen in de krantenwereld. Wie zijn belangstelling voor het vak niet definitief in de marinade heeft gezet, moet daar na tuurlijk naar toe. En aldus ge schiedde. Beurzen spelen zich af in een schijnwereld van snelle pak ken, badges op het revers, dames met de Martini Bian- co-blik en een altijd aanwezi ge walm van reuzel of paarde- vet die zich van het restaurant uit verspreidt. Het zijn onge twijfeld allemaal zeer serieu- toch ontkom ik bij dergelijke evenementen zelden aan een gevoel van ranzige lichtzin nigheid. De waan van de dag verpakt in een prachtig ver koopverhaal. Misschien wordt dat idee van lichtzinnigheid nog wel bevorderd door allerhande kleine activiteiten die zich onder de paraplu van het ei genlijke gebeuren (kijken, keuren, kopen) afspelen. De frivoliteit van het schuim rubber, van de plastic- en schootjescultuur. Dat wel. Er wordt slechts zelden een edele flessen wijn ontkurkt. Wanneer dat toch gebeurt, vertel ik in het volgende- stukje. Het is meestentijds bier. Het komt uit blikjes en het wordt in van die plastic bekertjes die naar muf zwoerd smaken, genuttigd. Beurs (2) Een heel bijzonder aspect aan zo n beurs is de op het eerste gezicht grote onderlinge in wisselbaarheid van de deel nemers. Zowel de mensen die op de stands staan, als de be zoekers. Het lijkt net of we allemaal gelijk zijn. Ik zeg heel nadrukkelijk "op het eerste gezicht". Dat is ook wel te begrijpen. Het uniform van de modale bezoeker is be kend. Hij behoort tot het midden- dan wel het hogere kader van het bedrijf dat hij vertegenwoordigt. Aan het grijze pak en de stropdas met het bescheiden gehouden streepje zal het dus niet ont breken. Een samsonite be hoort uiteraard ook tot de out fit en al naar de hiërarchie in de onderneming zijn bij het hengsel dan ook nog de ini tialen van de man aange bracht. Maar let op: pas het ontbreken van die initialen verraadt de echte status. Het koffertje van de hoofddirec teur voert geen in chroom ge graveerde getuigenissen. Be halve dan hoogstens een label aan het hengsel dat aan een verre intercontinentale vlieg reis herinnert en dan alleen nog maar indien die indus triële coryfee getiteld door het leven gaan. Beurs (3) In Den Haag werd de Ik zei al: het is een lied van schijn en zonder wezen. Want pas aan de onrust die het naamkaartje aanricht bij de stand waar men zijn anker uitgooit, ziet men pas dat het wereldje dat ter beurze heerst beantwoordt aan de woorden van George Orwell dat alle mensen gelijk zijn, maar sommigen gelijker. Een hoofdredacteur van een leuk krantje uit de regio mag best op een blikje bier met een cashewnootje rekenen. Maar als de directeur van de Frankfurter Allgemeine komt. raast weldra de gelan ceerde champagnckurk als een mini-SS 20 door de ten toonstellingsruimte. Ik spreek uit ervaring en zonder rancune wat die champagne betreft trouwens, want ik moest nog rijden. Gijzelaars (1) tot de presentatie van het werk, ergens op een hoge eta ge in Nieuwspoort. Uitgeverij Sijthoff uit Alphen aan den Rijn had vier nog le vende gijzelaars uit Sint Mi chielsgestel uitgenodigd om met enig ceremonieel de eer ste exemplaren van het boekje in ontvangst te nemen. Men moet dan weten dat Sint Michielsgestel, of "Gestel" zoals het door de intiemsten der intimi werd genoemd in die jaren de bloem van het politieke, kerkelijke, cultu rele en intellectuele wereldje herbergde. Heel toepasselijk luidt de ondertitel dan ook "Een éliteberaad in oorlogs tijd." Achter de tafel in Nieuwspoort zaten woensdag een viertal u itermate vitale heren op leef tijd. Van links naar rechts: Anton Constandse, de mes scherpe commentator voor vele media, anarchist al in een tijd dat hele volksdelen bij het vernemen van het woord al leen al een schietgebedje zei den en hun ramen sloten; Ma rin us van der Goes van Na- ters, de eerste fractievoorzit ter van de PvdA in de Tweede Kamer; Hendrik Algra en Jan Donner (vader van Jan-Hein), respectievelijk jongste en oudste erelid van de antire volutionaire partij. "En dan heeft u ze allemaal in huis, want meer ereleden zyn er niet", zei Algra olijk. Het boeiende van "Gestel", zo bleek uit de smakelijke ver halen van de heren, is dat in dat gijzelaarskamp weliswaar een gezamenlijk gevoelde en soms beleden afkeer van de Duitsers bestond, maar dat verder ieder segment uit de vooroorlogse Nederlandse samenleving, politiek of ker kelijk, zorgvuldig gekoesterd werd. De gereformeerden hadden hun eigen gebeds- en zangdiensten. Algra vertelde dat ze eens uit de officiële ge zangenbundel het Wilhelmus zongen, hetgeen de aandacht trok van een passerende Duitse bewaker. Een voor de barak gezeten gijzelaar, een arts uit Limburg, kon de bar se Teutoon met de volgende opmerking de wei insturen: "Ach, wissen Sie, ich weiss ja nicht, wass die Leute dort singen. Ich bin katholisch und sie sind evangelisch." Gijzelaars (2) "Ach. we hadden natuurlijk een redelijk leven daar", vond Donner, volgend jaar 89, "als je wilde kon je zo het kamp uitlopen". Maar dat deed men niet, uit vrees vervolgens hiermee de achterblijvers met harde represailles op te sche pen. Als men voor de één of andere medische controle of onderzoek naar hetzieken- huis van Den Bosch moest, dan reden chauffeuren Duit se bewaker tot voor de hoofdingang, lieten daar de gijzelaar binnentreden. Die zorgde dan ervoor - met me deweten van het ziekenhuis personeel - dat hij via een achterdeur snel in een nabij gelegen hotel kwam, waar dan de zijnen voor een kort stondig samenzijn reeds wachtten. Vervolgens ging het besmuikt de omgekeerde weg: een zorgvuldig in ver band gewikkeld hoofd of been moest dan nog eens ex tra aan de authenticiteit bij dragen. boek gelan ceerd van de hand van de jon ge historica Madeion de Kei zer, gewijd aan de gijzelaars m Sint Michielsgestel ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Op het bock kom ik graag la ter wat uitgebreider terug - het lijkt het bij het eerste vluchtige doorbladeren alles- ik bepaal Waarschijnlijk is in de Neder landse geschiedenis nooit meer zo lang, zo veel talent geconcentreeid geweest. Al gra vertelde dat de lezingen niet van de lucht waren. Soms van een wat melig karakter. Zo was er een Rotterdamse advokaat in Gestel die ook vreselijk veel van hondenras sen wist en die gaf onder grote bijval een kynologisch colle ge, waarvan de conclusies waren dat de Duitse herder de meest valse onder de honden was, daarentegen de Engelse bulldog de dapperste en vast- houdendste. ondanks dat lobbcsachtige uiterlijk. in veel, heel veel, bleef nog lang. heel lang bij het oude. nadat de Moffen hun hielen hadden gelicht en het elitebe raad niet meer op de slaapzaal van di- bank, maar weet ge woon achter de vertrouwde schotten en sluisdeuren van de verzuilde samenleving werd gevoerd. Maar dat is weer een heel ander verhaal. op deze plaats voorlopig HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7