„51 Club Leiden" voorkomt infarct zonder vrouwtjes "Hummelhof" eindelijk waardig gehuisvest Kinderdisco voor 6- tot 12-jarigen in Koets-o-Theek Maandag 15 oktober gesloten ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Zo'n drie jaar hebben ze er over gedaan om de zaak op po ten te krijgen maar vandaag is het dan zover. In aanwezigheid van Leidens eerste burger, dr. A.J. Vis. zal de "Fifty-one Club" van Fedde van Haersma Buma van middag in het chique Noordwijk- se Leeuwenhorst officiéél wor den geinstalleerd. Dat betekent dat de Leidse regio naast de Rota ry, Lions en Soroptimisten, weer een besloten eliteclub rijker is. De Fifty-One Club Leiden onder scheidt zich volgens praeses Van Haersma Buma van de andere service-clubs doordat de gemid delde leeftijd niet hoger dan 51 jaar mag zijn. "Op die manier proberen we vergrijzing van de club tegen te gaan", aldus de praeses. "Bovendien waarborg je een stuk levendigheid". Wat die maximale gemiddelde leef tijd betreft zitten ze in Leiden voorlopig goed. Van Haersma Buma: "In onze afdeling is de gemiddeld leeftijd op dit moment 43 jaar. Zelf ben ik met mijn 59 jaar het oudste lid maar we heb ben bijvoorbeeld ook iemand van 24 jaar in ons midden, de eigenaar van een textielzaak in de Haar lemmerstraat" De 51 Club Leiden onderscheidt zich volgens Van Haersma Buma ook nog op een andere i van de reeds bestaande s clubs. "De "Fifty-one" is de enige serviceclub die z'n basis niet in de Verenigde Staten heeft maar op het Europese vasteland, en wel in België" Het fenomeen "Fiftv-one" ont stond daar rond 1966. Enkele le den van van de Ronde Tafel-ser viceclub voelden zich nogal gef rustreerd toen ze, zoals de statu ten bepaalden, op hun veertigste de club dienden te verlaten. Zij besloten een senior Tafel op te richten. Dat werd dus de "Fifty- one". Het bekende sneeuwbalef fect zorgde er vervolgens voor dat de "Fifty-one" uitgroeide tot een internationale organisatie die zich momenteel uitstrekt van Helsinki tot Zuid-Afrika. Leiden is na Rotterdam en Breda de derde gecharterde (zoals dat in "Fifty-one" kringen heet) club in Nederland. De doelstellingen van de club zijn op papier simpel. Er wordt gepoogd een vriend schapsband te kweken tussen mensen van verschillende be roepen en daarnaast proberen de leden zich in clubverband dienstbaar te maken voor de ge meenschap. Van Haersma Buma probeert uit te leggen wat dat in de praktijk in houdt. "De leden proberen elkaar zo veel mogelijk te helpen en te adviseren. Op die manier krijgt die vriendschapsband gestalte. Een vriendschap die overigens internationaal is. Wanneer een "Fifty-one" lid bijvoorbeeld op zakenreis is en hij komt in een plaats waar een afdeling van de club is dan kan hij bij elk wille keurig lid aankloppen voor ad- Fifty-oneleden van het eerste uur met in het midden praeses Fedde van Haersma Buma. Links van hem Frits Muurling en uiterst rechts secretaris Nico van der Hoogt. Verder op ie foto tweede voorzitter Van Steyn uiterst links) en penningmeester Bosman (tweede van rechts) Jongste serviceclub vandaag geïnstalleerd Secretaris Van der Hoogt vult aan. "Wanneer je dan metje speldje op bij zo iemand komt binnenstap pen, nou, dan wordt je wel zo har telijk ontvangen dat is werkelijk onvoorstelbaar" Wat het aspect "dienstbaar voor de gemeenschap" betreft daar is binnen de club erg lang over na gedacht. Er werden aanvankelijk twee plannen naar voren ge bracht. Iets doen voor de ouder wordende mens die vaak vereen zaamt en iets doen aan het jaar lijks terugkerende probleem van gebrek aan pensionruimte voor huisdieren in de zomermaanden. Men kwam er aanvankelijk niet uit tot een van de leden in een helder ogenblik het idee opperde om beide plannen te combineren. Er werd een "Dienst aan de ge meenschap" in het leven geroe pen die onder de bezielende lei ding van dierenarts Frits Muur ling een en ander verder uitwerk te. De club gaat nu proberen om oudere mensen in te schakelen bij de verzorging van huisdieren tijdens de vakantieperiodes. Dat kan in het huis van de vakantie vierende huisdiereigenaar ge beuren of in het l^uis van de be jaarde zelf. De kosten die aan de verzorging zijn verbonden krijgt de bejaarde vergoed. De Leidse dierenartsen Muurling, Helderen Roest hebben inmiddels toege zegd dieren die tijdens de vakan tieperiode ziek worden gratis te behandelen. Frits Muurling hierover "We ho pen dat het mes met dit plan aan twee kanten zal snijden. Dat wil zeggen dat aan de ene kant het gebrek aan pensionruimte voor huisdieren behoorlijk wordt ver licht en dat aan de andere kant de oude wordende mens enigzins uit z'n isolement wordt gerukt. Het is namelijk de bedoeling dat het contact tussen de huisdiereige naar en de bejaarde niet eenmalig is maar dat ze elkaar blijven op zoeken" Het aantal leden van de 51 Club Leiden is voorlopig 20. "Maar", zegt Fedde van Haersma Buma. "het is de bedoeling dat dit aantal in de loop van 1980 tot 30 uit groeit. Het ledental mag uitein delijk niet verder oplopen dan 51. Een getal dat overigens voor de hand ligt hè" Volgens de voorzitter kan in prin cipe iedereen lid worden van de "Fifty-one" al mag elk beroep maximaal maar door twee men sen worden vertegenwoordigd. Betekent deze bepaling dat ook "jongens van de gestampte pot", bijvoorbeeld een vrachtwagen chauffeur, lid kunnen worden van de club. Van Haersma Buma: "Eh, ja., in principe wel natuur lijk". Secretaris Nico van der Hoogt "Ik vrees alleen dat die het op den duur niet kunnen be talen want er gaat al met al nogal wat geld inzitten" Hoezoe7 Van Haersma Buma: "Ja hoor eens, we vergaderen twee keer in de maand en dat gebeurt tijdens een diner dat niet in het eerste de bes te restaurant wordt gehouden. Bovendien is het maar de vraag of iemand als een vrachtwagen chauffeur zich bij ons thuis zal voelen. Er is namelijk echt sprake van een vriendenclub waarbij ie der lid z'n eigen inbreng heeft. Een eigen inbreng die bestaat uit het eens in de zoveel tijd houden van een lezing over het eigen be drijf of over de eigen functie" Over dat laatste zegt Frits Muur ling: "Een goeie zaak want zo wordt je eens uit je eigen sfeer getrokken. Het contact met men sen die een ander beroep uitoefe nen werkt geestverruimend, zondermeer. Trouwens, ik vind die hele club een goeie zaak. Waarom? Omdat het lidmaat schap niet alleen geestverrui mend werkt maar bovendien in een aantal gevallen een hartin farct zal voorkomen. Daar ben ik van overtuigd" Hoe zit het eigenlijk met het emaci- patieaspect. Met andere woorden mogen er ook dames lid worden van de Fifty-one? Van Haersma Buma (schaterlachend): "Nee, nee zeg. Dat is onmogelijk. Dat wil niet zeggen dat we niet van de vrouwtjes houden hoor. Integen deel, maar je moet ze niet altijd om je heen hebben" JAAP VISSER SUB LEIDEN - Na een dikke 15 jaar in een houten noodgebouw aan de Jacob van Campenlaan te zijn gehuisvest heeft de openbare kleuterschool "Humpielhofdan eindelijk de beschikking gekre gen over een waardig onderko men, en wel aan het Strausspad in Leiden Zuidwest. Gistermiddag had de officiële ope ning van het nieuwe schoolge bouw plaats. Onderwijswethou der Tesselaar verrichtte de ope ning door gezeten in een karretje en gewapend met een stok een groot stuk papier met het op schrift "Hummelhof' kapot te steken waarna de "hummels" zelf voor een kleurrijk spektakel zorgden door tientallen balonnen het luchtruim in te sturen. Het nieuwe "Hummelhof', twee ruime lokalen die zo'n zeven ton hebben gekost, is pal naast de (la gere) Apolloschool gebouwd. Hoofdleidster R.M. van der Wee- Ie: "Er is al jaren sprake van een doorstroming van "Hummelhof' naar de Apolloschool. Dat komt king tussen beide scholen die in de toekomst nog verder zal wor den uitgebouwd" Voor de 35 kleuters van "Hummel hof' was het vandaag natuurlijk de hele dag feest. Trouwens ook voor de leerlingen van de eerste klas van de Apolloschool. Zij hoefden zich vandaag eens niet met serieuze zaken bezig te hou den maar op de gezamenlijke speelplaats hebben zij, in afwach ting van de officiële opening, al lerlei spelletjes mogen doen. Wethouder Tesselaa van de 35 kleuters voor zelf is gemaakt. ADVERTENTIE LEIDEN - Koets-o-Theek-direc- teur Leo Kamphues noemt het voorlopig een "unicum voor Ne derland". Hij doelt hiermee op de kinderdisco die vanaf volgende week elke woensdagmiddag van twee lot vijf uur in "De Koets" zal worden gehouden. Het zoveelste uit Amerika overgewaaide feno meen heeft daarmee vaste voet in Europa gekregen. Kamphues: "Het schijnt daar in Amerika een gigantisch succes te zijn. We zullen moeten afwachten of dit initiatief hier in Leiden ook in die mate zal aanslaan. We heb ben in elk geval goede verwach tingen". De kinderdisco is voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De lagere- school-groep dus. Kamphues: "We realiseren ons dat dit wel een heel erg jonge groep is maar we hebben bewust voor deze leeftijd gekozen. Wanneer we ons zouden richten op de oudere jeugd, bij voorbeeld van 12 tot 16, dan kom je in dubio te staan over bijvoor beeld het al of niet toestaan van roken en het schenken van alco hol. Dat is nu absoluut geen punt van overweging". Kamphues vervolgt: "We hebben de hele zaak terdege voorbereid en durven nu rustig te stellen dat we de verantwoording kunnen dragen. De disco zal onder lei ding staan van Hennëtte Kool- oos-Witvoet, ex-hoofd van een kleuterschool. Zij zal elke woensdagmiddag aanwezig zijn samen met een student(e) van de Pedagogische Academie. De kinderen worden dus vakkundig opgevangen" Ook is er gezorgd voor een aantal aanpassingen. Zo zal de volu meknop op de woensdagmiddag aanzienlijk minder ver worden opengedraaid dan gewoonlijk het geval is in "De Koets" en ook de aard van de muziek zal enigzins worden aangepast. Dus behalve "The Police" zal ook Willem ("wat heb je grote handen") Duin aan bod komen. Een enquête op de Voorschotense lager school "Het Kompas" heeft inmiddels uitgewezen dat er'vol- doende animo voor de kinderdis co bestaat. Nog niet onder de 6- 7- en 8-jarigen maar wel in de leeftijdsgroep 9 tot 12. Aanstaande woensdag zal de disco voor de eerste keer draaien. De toegang is dan gratis maar zal in het vervolg twee en een halve gulden bedragen, waarvoor de kinderen twee glazen limonade krijgen. Uw Vleeschmeester is er 'n dagje niet om straks extra feestelijk te kunnen terugkomen. Jawel Mevrouw, ook Uw Vleeschmeester heeft af en toe een dagje nodig om de zaken op een rijtje te zetten. Maandag 15 oktober zijn alle zaken van Vleeschmeester Teekens in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten gesloten. In de afgelopen jaren konden wij, mede dank zij U sterk groeien, maar de tijden van „tast toe 't is van Teekens" worden hernieuwd. De kritische consument, de veranderde eetgewoonten, meer variatie in het dagelijks menu en nieuwe opvattingen over kwalrteit en service betekenen voor ons een voortdurende noodzaak tot modernisering en aanpassing aan Uw wensen. Daarom willen wij ons graag opnieuw en kritisch op U als klant instellen, als de huisvrouw van de jaren '80, want daar heeft U récht op. Waarmee komt Uw Vleeschmeester dan terug? Precies, met de beste kwaliteit vers rund-, kalfs- en varkensvlees en het hele jaar door vers lamsvlees. Verder een uitgelezen selectie soorten vleeswaren en specialiteiten uit eigen worstkeuken en buitenlandse importen. Daarnaast een compleet assortiment vlug-klaar-artikelen en vleesspecialiteiten voor Uvv fondue en gourmet alsmede entrecóte. T-bone, zwezerik, kalfstong en lever enz. enz. Kom dit kijken en keuren in onze modern ingerichte winkels voorzien van gekoelde vitrines waar onze Vleeschmeesterchef met zijn assistenten en kundige verkoopsters U graag van dienst zullen zijn /v*"" Lees maandag onze feestelijke heropeningsadvertentie boordevol aanbiedingen waaronder 2 sterprijzen, die voortaan elke week zullen terugkomen, wat voor Uw budget een belangrijke besparing zal betekenen. Zoveel nieuws, daar kunt U toch wel een dagje op wachten? Tot ziens op 16 oktober. VLEESCHMEESTER TEEKENS Opengraven De Leidse raad besliste deze week in meerderheid dat de Stille en Lange Mare, eens samen de gracht vormend tus sen Stille Rijn en Oude Vest, te zijner tijd weer opengegraven zullen worden. In het kader van de stadsvernieuwing Het besluit betekent een voort zetting van de "graafkoorts", die al enige tijd geleden bezit nam van de Leidse bestuurde- ren. Want ook in het gebied tussen Herengracht en Zijl singel zijn er al draglines in actie gekomen om eerder dichtgegooide grachten weer op diepte te brengen. En dan ligt er nog altijd het plan om de zandwoestijn langs de Rijn- en Schiekade ooit weer eensom te toveren in een brede glinsterende waterstroom. Nu is aan de demping van de Stille en Lange Mare een inte ressante geschiedenis ver bonden. Het besluit om tot demping van deze Leidse gracht over te gaan werd in het begin van de jaren vijftig genomen door de Leidse raad met een kleine meerderheid van stemmen. Tot groot ver driet van de toenmalige bur gemeester Van Kinschot, die het allemaal met lede ogen aanzag De eerste Leidse burger van toen -dezer dagen hoopt hij de leef tijd van 80 jaar te bereiken - wekte de woede op van diver se raadsleden met de dreigen de aankondigingdat hij het besluit om de gracht te dem pen ter vernietiging zou voor dragen aan de Kroon. Een dergelijke stap namen ver schillende raadsleden hem zeer kwalijk. In de eerste plaats omdat hij daarmee zijn positie als on partijdig voorzitter, staand boven de raad, zou hebben verloochend. In de tweede plaats omdat hij raadsleden op dit op c irdbare druk zette. Hoe het ook zij: burgemeester Van Kinschot aarzelde niet. klopte bij de provincie en de Kroon aan, maar delfde uit eindelijk toch het onderspit. De Mare werd gedempt. Dat optreden van de toenmalige Leidse burgmeester bezorgde de Mare in die dagen een bij zondere bijnaam: die van Kinschoterdiep. Mocht het rijk in het kader van de stadsvernieuwing ooit geld beschikbaar stellen om de Ma re weer open te graven, dan vind ik, dat toch maar eens overwogen moet worden of de Mare niet kan worden omge doopt in Kinschoterdiep. En lukt dat niet, dan kunnen we het altijd nog eens proberen wanneer iemand op het idee komt om het Levendaal weer open te graven. Reisbureaufl) Ergens gelezen reclame-slogan. "Nu voor half geld niet naar Indonesië" Daklozencentrum Geregeld keren in Leiden de signalen terug dat er drin gend behoefte is aan een dak lozencentrum. Ondanks de al jaren oude plannen bestaat zo'n centrum nog steeds niet Tot voor kort kon de gemeente urgente daklozen nog tijdelijk aan onderdak helpen in Hui ze De Wekker aan de Heren gracht. Maar dat hotel is in middels opgedoekt. Het probleem rond de oprich ting ran een daklozencentr- tun niet de i van de betrokkenen. Ook niet de plek, en zelfs met het geld. De gemeenteraad heeft al een slordige 600.000 gulden voor het centrum beschikbaar ge steld. Nee, het probleem ligt bij de bron: de organisatie. Daar lijkt de verwezenlijking van zo'n centrum op stuk te lopen Een stukje geschiedenis. Al ja ren werd op de noodzaak van een daklozencentrum getam boerd door de raad, hulpver leningsinstellingen en indi viduele burgers. Toen de ge meenteraad dat in november ukte. kwe i de t lige wethou- let de belofte het der Oosterman voor 1 juli 1978 me rond voorstel te ki was de bedoeling een plan of te stellen in overleg met Leger des Heils en anden trokken hulpverlenende De termijn verstreek maar de plannen bleven achterwege. Opwekkender berichten kwamen er in januari van dit jaar, toen wethouder Schoute hij nam de plaats van Oos terman in) meedeelde dat in de voorbereidende "Werk groep Daklozencentrum" een principe-overeenkomst was bereikt over de organisatie van zo'n centrum. De optimis tische wethouder zei bij die gelegenheid ook nog dat het daklozencentrum met ingang van l april zou moeten draai en. Tijdeljjk zou de Mors- poort-kazerne daarvoor dienst kunnen doen. Daarna ging het weer snel bergafwaarts met het opti misme. De PvdA-fracüe liet weten de "bestuurlijke rege ling" te mager te vinden. De fractie was wat huiverig voor al te veel bemoeienissen van het Leger des Heils. De con trole van de gemeente zou te beperkt zijn. Toen werd het stil rond de werkgroep. Ze stierf tenslotte een zachte dood, mede door de uitspraak van de PvdA-fractie Maar zie wat er nu gebeurt. Het hele zaakje gaat weer van vo ren af aan beginnen. Er zal opnieuw een werkgroep wor den opgericht die zich nog niet eens gaat buigen over de plaats of de financieringNee, de werkgroep moet weer gaan praten over het principe en de beheersvorm ervan, los van het Leger des Heils. Het is de bedoeling dat de kersverse werkgroep voor het eind van het jaar meteen voorstel komt. Gewoon weer terug naar "Af", dus. Straatschilder Naast verschillende straatzan gers heeft Leiden sinds kort ook een eigen straatschilder. Onlangs deed hij al van zich spreken doordat hij met "slijtproof' betonverf een tiental reuze-voetstappen op het wegdek van de Donker- steeg aanbracht. Daarmee wilde hij aangeven dat die steeg de drukke verbinding tussen Haarlemmerstraat en Aalmarkter voor de voet gangers is en niet voor andere weggebruikers. In de bewuste nacht werd hem niets in de weg gelegd door patrouillerende politie. De toen nog natte voetstappen werden keurig ontzien door de inzittenden van een sur veillanceauto. Al met al is het Caret, want zo heet de nieuwbakken Leidse straatschilder, zo goed beval len dat hij van plan is druk overleg met de gemeente te gaan voeren om elders in de stad ook versieringen aan te brengen. We zullen dus waar schijnlijk nog wel van hem horen, of liever: zien. Reisbureau (2) Soms krijg je de indruk dat er reisbureaus zijn, die door het ministerie van Andnessen worden gesubsidieerd om de viezen in ons land te houden. Nota's Samenstellers van nota's en rapporten schijnen er steeds meer van uit te gaan dat je zo'n boekwerkje "enig ge wicht" kunt geren door de za kelijke feiten op te sieren met series gemeenplaatsen, het in trappen van open deuren en verkondigen van waarheden als een koe. Kortom veel bla, bla, bla. De nota die de Leidse PvdA- fractie deze week publiceerde over de economische aspecten van de stadsvernieuwing draagt daar ook duidelijke sporen van. Wat dacht u bij- voorbeeld van deze passage? "Bij de beslissing inzake voortzettingverplaatsing dan wel beëindiging van een bedrijf moeten de diverse be langen zorgvuldig tegen el kaar worden afgewogen. Hiertoe moeten zo objectief mogelijke criteria worden ontwikkeld" Niemand bezwaren'' Dan ga ik verder Hierbij zal gebruik gemaakt worden van terzake kundige instanties Dat weten we dan ook weer. En dan deze: "Dit is de reden waarom de nota ook bedoeld is als een stuk aan de hand met de belanghebbenden het beleid kan worden ontwik keld en uitgebouwd." Mochten de samenstellers ook nog eens aan een venolgrap- port denken dan heb ik alvast een passage, die op elke ge wenste plaats kan worden in- "Het zal een ieder duidelijk zijn dat bij deze kwestie de vinger aan de pols gehouden dient te worden, odat we niet voor verrassingen ivorden ge plaatst. Alert reageren op de geboden mogelijkheden en een kritische benadering van het verzamelde feitenmateriaal kan ertoe bijdragen dat de boot niet wordt gemist, maar dat adequaat kan worden in gespeeld op de ontwikkelin gen die zich zullen voordoen." Ik dank u Inspraak Telefonisch antwoordapparaat van het Stadsbouwkantoor aan dé Langeffracht Vijf tien seconden nadat het plan is vastgesteld kunt u inspre-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3