Ruitservice langs de weg Elektronica rukt op in autowereld samengesteld door Koos Post Meeste bezuiniging mogelijk in de stad De zon die ziek was ■Her?sk" Herfst PE )U£PPEM>00i ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 PAGINA 35 I Uil ■s-ow De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Want wie had luttele jaren geleden kunnen geloven dat er een tijd zou komen dat benzinemaatschappijen op de bres zouden gaan staan voor benzinebezuiniging...? Toch leven we nu in die tijd. Ze schreeuwen als het ware van de daken dat we zo min mogelijk van hun produkt moeten afne men. Hoewel er steeds meer vraagtekens worden gezet bij het waarom van hun campagnes, het is en blijft een feit dat we er goed aan doen hun adviezen op te volgen. Al was het alleen maar omdat minder benzineverbruik minder kosten betekent. Nu is Aral weer met een aantal adviezen gekomen. Gebaseerd op de resultaten van een onderzoek dat in Duitsland is gehouden. En hoewel de omstandigheden over de grens niet altijd gelijk zijn aan die bij ons kunnen ook wij er ons voordeel mee doen. Volgens genoemd onderzoek kunnen de grootste besparingen worden bereikt in het stadsverkeer. Het verkeer op de Duitse autosnelwegen verstookt namelijk maar een kwart van het totale benzineverbruik in de Bondsrepubliek. Misschien ligt dat percentage door de kortere afstanden bij ons iets hoger, maar erg veel verschil kan men toch niet verwachten. Zouden de Westduitse automobilisten bereid blijken hun rijstijl vooral in de steden aan te passen dan zou daarmee een enorme landelijke besparing van zo'n dertien procent kunnen worden bereikt. In Duitsland zou bijvoorbeeld meer dan een miljard liter benzine kunnen worden bespaard als men steeds zo vroeg mogelijk in een hogere versnelling schakelt en daarin zo lang mogelijk blijft rijden. Motortechnisch is dit mogelijk. Bij een snelheid van vijftig kilometer per uur verbruikt een middelzware wa gen in de stad in de tweede versnelling één liter benzine op negen kilometer, in de vierde versnelling slechts één liter op ....veertien kilometer. Rustig optrekken en gelijkmatig rijden zou in het stadsverkeer in Duitsland nog eens een miljard liter benzine kunnen uithalen. Trouwens, gelijkmatig rijden doet het ook op de buitenwegen erg goed. De motor afzetten bij wachten langer dan 15 tot 20 seconden loont ook de moeite. Maar alleen dan wanneer de motor daarna droog - dat wil zeggen zonder gas - kan worden gestart. Stationair warm laten lopen van de motor in de winter is uiterst kostbaar, evenals het langdurig met uitgetrokken choke rijden. Zelfs een onbeladen imperiaal zorgt al voor een hoger benzineverbruik. Natuurlijk is een constante snelheid van om en nabij de honderd kilometer per uur op de autosnelwegen ook een goede en goed kope gewoonte, maar het is een bezuiniging die in vergelijking met het stadsverkeer marginaal blijft. In de steden kunnen de grootste besparingen worden bereikt. Dus niet meer de medeweggebruiker overtroeven in snel optrek ken en snel passeren. De nieuwe sport wordt nu om met gelijk matige snelheid het gaspedaal zodanig te bespelen dan zonder remmen het volgende stoplicht kan worden gehaald. Dan ma ken we de benzinemaatschappijen - en onszelf - gelukkig. De elektronica rukt op in de autowereld. De zogenaamde "boord computers" zijn we al bij verscheidene merken tegengekomen. Het zyn kleine elektronische schermpjes waarop tal van gege vens gemakkelijk zijn af te lezen. Maar nergens hebben we nog een zo uitgebreide controle-oenheid gezien als die welke standaard in het nieuwe topmodel van BMW zal worden ingebouwd. Het Beierse merk rondt namelijk de zescilinder modellenreeks volgend voorjaar naar boven af met het type 745i. Hierin is in principe dezelfde motor gemonteerd als in de 732i maar dan voorzien van drukvulling (turbo). Het vermogen neemt daardoor toe van 197 tot 252 pk. In dit model nu komt de uitgebreide boordcomputer, die de vol gende functies kan verrichten: - aangeven van de tijd, - stopwatch, - instellen van schakeling voor bepaalde accessoires (bijv. voor- verwarming), - aangeven van buitentemperatuur en automatische waarschu wing wanneer die beneden de drie graden daalt, - aangeven van de nog tot een ingesteld doel te rijden afstand, - aangeven van de hiervoor benodigde tijd, - gemiddelde snelheid, - maximum toegestane snelheid met waarschuwing bij overschrij den hiervan, - het brandstofverbruik van het moment en het gemiddelde met waarschuwing bij overschrijding van het ingestelde gemiddelde, - afstand die met de resterende inhoud van de benzinetank kan worden overbrugd, - aangeven van de vooringestelde afstand tot het volgende tanksta tion en tijdige waarschuwing voor het afslaan, - diefstalbeveiliging met ingestelde code. Het model 745i wordt voorts standaard uitgerust met een anti- blokkeersysteem op de remmen en een hydro-pneumatische hoogteregeling op de achteras. Maar dat laatste heeft natuurlijk niets met de boordcomputer te maken. Men ziet het: een model van alle gemakken voorzien. We weten nog niet wat men ervoor zal moeten betalen. Maar het zal niet niks zijn. Want wat rekenen betreft zit het schaamrood niet snel op de Münchense kaken. Elk jaar sneuvelen er in ons land tussen de 150.000 en 200.000 auto ruiten. Dat kapitale aantal maakt een gespecialiseerd mobiel servicebedrijf rendabel. De au tomobilist met een gebroken ruit wordt langs de weg uit de problemen geholpen Ook 's nachts of in het weekeinde Op zichzelf is zo'n service niet nieuw. In Amerika en Engeland bestaat hij al jaren. Uit Engeland is het verschijnsel nu ook naar ons komen overwaaien. Daar heeft "Windshields Ltd" dag en nacht zo'n 250 wagens op de weg om waar dan ook autoruiten te ver vangen Het Nederlandse bedrijf "Rout-O- Glas" onderhoudt relaties met Windshields. Het is een dik jaar geleden in Amsterdam begonnen maar biedt inmiddels al service in een groot deel van ons land. Zeker in de hele Randstad. Het heeft thans vestigingen in Am sterdam, Rotterdam, Limmen Baarn en Eindhoven Natuurlijk heeft het mobiele sys teem vele voordelen. Zelfs als men met een gebroken ruit kan door rijden is het verre van aange naam en lang niet ongevaarlijk Zeker bij koud of regenachtig weer Het lijkt gemakkelijker Rout-O-Glas te bellen. Die ga randeert binnen een uur bij de auto te zijn. Waar die ook staat Alle servicewagens zijn namelijk met mobilofoon uitgerust en dus gemakkelijk te dirigeren Men kan het wellicht zelfs zo plooien dat de ruit er in een verloren uur tje op een parkeerterrein of bij de eigen garage wordt ingezet. Het bedrijf zelf noemt als mooiste voorbeeld een van de instructeurs van Veilig Verkeer Nederland die tijdens zijn vakantie op een kam peerterrein in Rockanje aan een nieuwe ruit werd geholpen Volgens Rout-O-Glas zouden ook de garagehouders enthousiast zijn. Hoewel zij een korting van maar dertig procent krijgen behoeven zij nu geen voorraad meer te hou den. Zij lopen geen breukrisico meer. En ze behoeven een profes sioneel geschoolde automonteur niet meer aan dit wel gespeciali seerde, maar niet motor-techni sche werk te zetten Er zijn de laatste tijd nogal wat verhalen in de publiciteitsmedia verschenen over de piraterij waaraan sommige hulpdiensten zich langs de wegen zouden schuldig maken. De gestrande automobilisten worden tegen woekerwinsten als het ware ge dwongen van deze diensten ge bruik te maken. Om te voorkomen dat het bedrijf ook in deze maal stroom van kwalijke reclame te recht zou komen heeft Rout-O- Glas van meet af aan zich veel moeite gegeven om goed samen te werken met Wegenwacht en poli tie, de verzekeringsmaatschap pijen en de hulpdiensten die deze erop na houden Tenslotte: het bedrijf houdt er vaste prijzen op, zowel voor de ruiten als voor de montage, ongeacht de plaats van handelingDe prijzen variëren natuurlijk naar gelang het type auto. Johan Hulsebosch (5 jaar) Piet Heinstraat 27, Noordwijk Sabine de Graaf, zes jaar Hoge Morsweg 35 Leiden "Dit is holli hobbi...' Marcellina Schepers (7 jaar) Azaleaduin 15 Leiden Er was eens een gure winterdag. Het was donker en toch was het al negen uur. Wat was er aan de hand? Was de zon ziek? Dat kon toch niet? Of was het waar? Zo spraken de mensen tegen elkaar. Maar niemand wist er een antwoord op te vinden. Sommige mensen moestem de straat op, en namen dan een lantaarn of een olielamp mee. Wat was er toch aan de hand? De kinderen konden niet naar school en bleven thuis. Het was verschrikkelijk naar. Want het was heel koud, en donker. Het duurde wel een week!!!!! Het nieuws kwam overal en ook in fantasieland. Een fee zei: "Ach, wat zielig. Weet je wat ik ga doen? Ik ga de zon lek ker beter maken". En zo ging ze heen en maakte de zon beter. En zo werd de zon weer beter. Nu schijnt de zon alsof er niets gebeurd was. Bianca de Graaf (9 jaar) Hoge Morsweg 35 Leiden Hallo allemaal, Drie weken geleden (21 september) is de herfst begonnen. Jekunthetalmerkenaandehardewind.de vele regen en aan de dode bladeren op de grond. André Plug uit Noordwijk heeft hierover een tekening gemaakt. Het zou leuk zijn, wanneer jullie allemaal iets maken over de herfst. Verhalen, gedichten of tekeningen daarover zijn van harte welkom. Vertel eens wat jullie op school aan de Herfstdoen! De groeten maar weer_ Henk en Anneloes. André Plug (7 jaar), Julianastraat 6, Noordwijk. Redactie: Anneloes Bronsgeest en Henk .de Kat

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 35