'Vreemde' haast rond besluitvorming kernwapens We hebben geen dubbele politiek Hua wil in West Europa gunstig klimaat scheppen PLO-man Sartawi in Nederland ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 Vorige week was dr. Issam Sartawi in Nederland om hier de zaak van de PLO bij leden van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken onder de aandacht te brengen. Sartawi is lid van de Palestijnse Nationale Raad (het palesti jnse parlement) en van de Revolutionaire Raad van El Fatah, de grootste deelorganisatie binnen de PLO, waar toe ook" Jasser Arafat behoort. Sartawi, van oorsprong hartchirurg, nam in de beginjaren van de PLO deel aan de gewapende strijd, waarbij hij enkele keren gewond raak te „Dat was niets bijzonders", legt Sartawi uit „want in het begin vocht iedereen. Pas na 1971 werd de organisatie in verschillende takken opgedeeld. Ik ben toen naar de politieke vleugel overge gaan". De laatste jaren heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij het leggen van contacten met Europese politici, onder anderen met Willy Brandt en Bruno Kreisky. Na afloop van zijn bezoek aan Nederland hadden wij bijgaand gesprek met deze vooraanstaande PLO-functionaris. AMSTERDAM - „Dat is niet waar. Wat wij hier in Europa zeggen, is hetzelfde als wat wij in Beiroet of elders ver tellen. Wij spreken niet met twee tongen. Trouwens, alles dat door ons gezegd wordt, is gebaseerd op resoluties van de Palestijnse Nationale Raad. En die zijn overal bin dend voor ons". Een rustig formulerende Palestijns di plomaat dr. Issam Sartawi reageert ondubbelzinnig op deze veelgehoorde opmer king over het Palestijnse di plomatieke offensief naar Eu ropa. Sartawi was hier vorige week om met Nederlandse parlementariërs te spre ken. Toch is dit standpunt niet altijd even ondubbelzinnig, en er lijken nogal wat tegenstrij digheden te zijn. bij voor beeld tussen resoluties van de Palestijnse Nationale Raad (een soort parlement in bal lingschap) en wat er in het Handvest van de PLO staat geschreven. In die laatste „grondwet" wordt gesproken over geheel Palestina als een „ondeelbare eenheid", en over de gewapende strijd als „enige manier" om dat Pale stina te bevrijden. - Hoe is dat te rijmen met resolu ties die nadien zijn aangeno men door de Nationale Raad waarin de PLO zich tevreden stelt met een onafhankelijke staat „in elk deel van Palesti na, dat wordt bevrijd of waaruit Israël zich terug trekt' Sartawi legt uit: „Het handvest van de PLO heeft de algeme ne principes neergelegd, maar geeft niet de middelen voor een duidelijk actie-plan. Het wordt geinterpreteerd door resoluties en verklarin gen die plechtig door de Na tionale Raad worden afge legd, en daarmee operatio neel gemaakt" „Bovendien", vervolgt de PLO- functionaris, „is het gebrui kelijk dat een verklaring die later wordt afgelegd altijd bo ven een eerdere verklaring uitgaat. Als er bijvoorbeeld dit jaar een wet wordt aange nomen dat drinken van alco hol beneden de achttien jaar verboden is, en volgend jaar een wet dat het beneden de éénentwintig jaar verboden is, dan vervalt de eerste van zelf. Dat gaat ook op voor on ze resoluties" Termijn - Is het dan niet gemakkelijker om openlijk te verklaren dat sommige punten van het Handvest niet meer geldig zijn? Of geeft het Handvest dan de politiek voor de lange re termijn weer Sartawi: „Nee. Politici praten niet over een doel voor over honderd jaar, dat doen de fi losofen. Politici praten over een periode van vijf tot tien jaar. Wij zijn alleen verant woordelijk voor onze tijd van leven. Wat toekomstige gene raties besluiten is hun probleem, dat recht kunnen we hen niet ontzeggen" Palest ij nen maken gebruik wapens omdat de vijand ons geen andere middelen iaat Heeft uw generatie dan als vast doel gesteld om een soeve reine staat op te richten, naast een staat Israël? .,De resoluties van de Nationale Raad zijn duidelijk daarover, en die zijn bindend voor ons Daarin is langs democrati sche weg ons doel vastge steld, dat wij uit vrije wil heb ben gekozen. Als iemand erop staat dat wij de grenzen rui mer trekken voor een grotere staat, dan zeggen wij, dank u, maar wij zijn heel tevreden op deze manier" Terreur - Een recente enquête heeft uit gewezen dat de Nederlandse bevolking in overgrote meer derheid de Palestijnen het recht op een eigen staat toe kent, maar tegelijk dat de sympathie voor de PLO erg gering blijkt te zijn. Bijna de helft van de Nederlanders ziet de PLO uitsluitend als een terreurorganisatie. Hoe rea geert Sartawi op de beschul diging van terreur „Dat is propaganda. De Pale stijnen maken gebruik van wapens omdat de vijand ons geen andere middelen laat" Dan maakt hij een vergelijking met de militaire acties van Is raël: „Israël voert een groot scheepse campagne van ter reur en vernietiging. Voor el ke Israëlische persoon die door een Palestijnse kogel is getroffen, zijn er ten minste 225 Palestijnen en Libanezen gedood of gewond. Dat zijn de verhoudingen. En dan de per soon van Menachim Begin, een van de meest prominente terroristen. In de strijd voor afgaande aan de oprichting van de staat Israel in 1948 was hij verantwoordelijk voor het bloedbad van Deir Jassin, waarbij 250 burgerslachtof fers vielen. Ook blies hij het King David-hotel een keer op ten koste van honderd do den" Nederland Dr. Sartawi toont zich bijzonder tevreden over de vooruitgang die de PLO diplomatiek heeft bereikt in Europa, een succes waaraan hij persoonlijk veel heeft bijgedragen. „We heb ben de kans gehad om onze standpunten zelf over te brengen. Zo hebben we onze werkelijke stellingname ge bracht, in plaats van wat onze vijanden erover gezegd heb ben. Dat is goed ontvangen in Europa. Dit is een erg con structieve ontwikkeling, een bijdrage aan de vrede. Het dwingt Israel de realiteit te zien dat vrede niet bereikt kan worden zonder de inwil liging van de Palestijnse rech-# ten". .Nederland neemt hierin een speciale positie in. We hopen dat dat zal verbeteren, maar tot nog toe speelde Nederland binnen de Europese Ge meenschap een vertragende en matigende rol. Ik weet ze ker dat Nederland vrede wil. Dicht bij het Israëlische standpunt blijven helpt de vrede niet, maar moedigt de Israëli's aan om te blijven weigeren hun starre houding op te geven" (Door Jaap van Ginneken) PARIJS - De Chinese premier Hua Guofeng vertrekt vandaag naar West-Europa, waar hij bezoeken van een week zal brengen aan achtereenvolgens Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brit- tannie. De ontmoetingen met staatshoofden en regeringslei ders zullen vooral in het teken staan van de uitbreiding van de handel en de wens van Peking om daarin naast civiele ook meer militaire goederen opgenomen te zien. Een moeilijkheid daarbij was tot voor kort dat daarvoor Amerikaanse toestemming nodig was. Maar een rapport van het Pentagon heeft deze week aan bevolen datde Verenigde Staten hun terughoudendheid opgeven en dat het Westen helpt het de- fensiepotentieel van de Volksre publiek tegenover de Sowjet- Unie te versterken. Aan beide zijden van de Oceaan vrezen de verantwoordelijke mi nisters evenwel Russische repre sailles. Het is mede om deze re serves te verzachten dat de Chi nese leiders een grote diploma tieke activiteit ontplooien. De waarde van de totale produktie in de Volksrepubliek wordt voor 1979 geschat op 600 miljard yuan. Aan het eind van het lopende meerjarenplan in 1985 zou de bui tenlandse handel moeten zijn verveelvoudigd. Inmiddels is echter gebleken dat veel doelen te hoog zijn en moeten worden uitgesteld tot 1990. Het gaat hierbij vooral om bepaalde sectoren. Allereerst die van mi nerale grondstoffen. Enerzijds energie: in ruil voor kolen en olie wil men mijnbouwinstallaties en offshore-technologie hebben. Anderzijds non-ferrometalen: in ruil voor een grote verscheiden heid wil men hulp hebben bij de eerste bewerkingen daarvan. Ten tweede gaat het om lichte in dustrie. met name voedselcon- serven en textiel. In grote lijnen maakt men de machines daar voor zelf, maar men heeft vaak aanvullende apparatuur nodig. Ten derde is er de zware indus trie. Wat dat betreft heeft men belangstelling voor zowel de produkten zelf (kunstmest en bepaalde staalsoorten bijvoor beeld) alsook voor complete fa brieken (petrochemische com plexen en hoogovens). Ten vierde zijn er de uitrustings goederen voor transport en ver bindingen. Aan de ene kant dus beperkte series speciale motoren, trucks, locomotieven, schepen en vliegtuigen. En aan de andere kant satellieten, telecommunica tiesystemen, computers en der gelijke. Op deze laatste gebieden is er ech ter een aanzienlijke mededinging van de Japanners, die vaak goed koper zijn, en de Amerikanen, die vaak beter zijn. Dat geldt echter minder voor de laatste categorie, die van de wapens welke de een nog niet kan en de ander nog niet wil leveren. Vandaar de grote na druk die daarop steeds meer komt te liggen in de Chinese be trekkingen met West-Euro pa. Frankrijk is naar verhouding de grootste wapenhandelaar ter we reld met schijnbaar de meest on afhankelijke buitenlandse poli tiek. maar toch is Giscard bang zijn relatie van Brezjnjev op het spel te zetten. Ten tweede zou de mogelijke op volging van Schmidt door Strauss alles veranderen. Deze laatste is veel anti-russischer en in dat opzicht zeer gezien in Chi na. Hij onderhoudt nauwe be trekkingen met Messerschmidt, een bedrijf dat voor de levering van civiele helikopters en televi- siesatellieten onlangs al voor honderden miljoenen een eerste contract met de Volksrepubliek heeft ondertekend. Maar voorlopig ligt de nadruk nog op overeenkomsten van een an der type: de ruil van grondstoffen tegen kant-en-klare fabrieken. De grootste bereidheid tot levering van desnoods offensieve wapens bestaat nog bij Engeland, dat nog het minste bijzondere banden met Moskou onderhoudt maar wel speciale betrekkingen heeft met Peking; zowel historisch als geografisch (de Britse kroonko lonie Hongkong is nog steeds een van de belangrijkste doorvoer centra voor de Volksrepubliek). Deze bereidheid zou zelfs nog groter kunnen worden nu de so cialist Callaghan is opgevolgd door de conservatieve That cher. Het is opvallend dat na Hua's eer dere rondreis door landen als Joegoslavië, Roemenië en Perzie ook deze tournee door de grote Europese landen in het teken staat van de nieuwe machtspoli tiek. Men heeft niet zoveel be langstelling voor de kleinere Eu ropese landen, waarmee men handelsbetrekkingen onder houdt binnen het kader van de EG. Wel is het volume van de handel met de Negen als geheel opgelopen van 80 miljoen reke- neenheden in 1970 tot 2500 mil joen vorig jaar. Tot 1985 zal dit volume vermoedelijk verder ver drievoudigen. Hoeveel waarde de Commissie hecht aan deze contacten, heeft zij onderstreept door in februari het bezoek van de Brit Jenkins aan de Volksrepubliek gewoon door te laten gaan - ondanks de inval in Vietnam. De Brit Denman ruimde in juli bij de eerste bijeenkomst van de gemengde commissie in Peking het laatste obstakel uit de weg door akkoord te gaan met een verdubbeling van de Chinese textielexport naar de EG tot 4P.000 ton per jaar (waartegen de Fransen inmiddels protest heb ben aangetekend). De rondreis van Hua is dan ook vooral bedoeld om voor al deze groeiende handelsbetrekkingen een gunstig politiek klimaat te scheppen. DEN HAAG - Dagelijks bijna staan de kranten vol over kern- en andere wapens en afgelopen zondag was er weer eens sprake van een specta culair aanbod van de zijde van Brezjnjev om tot verminde ring daarvan te komen. Ook in de nationale politiek begint dit onderwerp in toenemende mate een belangrijke rol te spelen. Immers, in december moet ook onze regering in NAVO-bondgenootschappe- lijk verband mee beslissen over het vraagstuk van de modernisering van de NAVO- middenlange afstand nucleaire wapens in West-Eu ropa. In eerste instantie lijkt het daarbij alleen te gaan om de vraag of er van NAVO-zijde iets terug gedaan moet wor den tegen de invoering aan Sowjet-zijde van nucleaire raketten en vliegtuigen van de typen SS-20 respectieve lijk Backfire, waarmee vanuit de Sowjet-Unie West-Europa onder schot gehouden kan worden. In werkelijkheid ligt het wat gecompliceerder. Immers de SS-20 en Backfire zijn be paald niet de eerste nucleaire systemen waarmee de Sow jet-Unie West-Europa kan be reiken. En evenmin is het zo, dat de Sowjet-Unie op het ge bied van de middenlange af stand-wapensystemen, waar het hier om gaat, het mono polie heeft. Immers, de NAVO heeft ze ook en eveneens sedert jaar en dag. Weliswaar andere en kleiner in aantal, maar ze zijn er en in ruim voldoende aan tal voor de rol waarvoor ze oorspronkelijk bestemd zijn, namelijk de demonstratie van de solidariteit van het bond genootschap ook op het ter rein van de nucleaire strate gie. als er dus alleen door invoering van de SS-20 en de Backfire nog niet een geheel wezenlijk nieuwe situatie is geschapen, welke om militai In re tegenmaatregelen vraagt, wordt dan ook om dat laatste aan te tonen meestal als aan vullend argument aange voerd, dat de afsluiting van het SALT-II-akkoord tot een vermindering van de effecti viteit van de Amerikaanse nucleaire veiligheidsgarantie voor Europa zou kunnen lei den. En voor wie daar dan weer niet door tevreden gesteld wordt, bijvoorbeeld omdat hij zich in dat geval de zin van het bond genootschap niet langer voor kan stellen, wordt de argu mentatie nog verder verfijnd door eraan toe te voegen, dat het ook eigenlijk niet zozeer gaat om het risico van een fei telijk wegvallen van de Ame rikaanse garantie, als wel om te voorkomen dat de Westeu ropeanen dat zouden kunnen gaan denken. En het zou er dan ook eigenlijk alleen om gaan. te voorko men, dat de NAVO-ministers in december ook tot invoe ring van eigen nieuwe mid denlange afstand nucleaire wapensystemen in Europa zouden moeten besluiten. En dat alles uiteraard onder het aanroepen van het onder an dere ip de Nederlandse poli tiek sinds jaar en dag hoog gehuldigde beginsel, dat er geen Europese kermacht zij, en dat West-Duitsland binnen het bondgenootschap geen te grote broek mag worden toe gestaan. Reden waarom dan maar aan de Amerikanen gevraagd om voor de nieuwe gewenste kernbewapening te zorgen en die ook zoveel mogelijk zelf te bemannen, en reden waarom met name ook Nederland'aan dat project mee zou moeten doen om het maar een zo breed mogelijk karakter te geven. Toch werd de zaak er door al deze toevoegingen in de loop van de tijd bepaald niet dui delijker door. Dat begint al met de aanduiding van het program, als modernise- nngsprogram, terwijl, zoals ik al zei, er inderdaad in de NA VO reeds bestaande mid denlange afstand nucleaire wapensystemen zijn. Als het er alleen om zou gaan om die reeds aanwezige NA- VO-bewapening, voor zover technisch en-of tactisch niet meer aan zijn taak beant woordend, door een moder nere versie daarvan te ver vangen. echter zonder dat er daarmee aan de huidige NA- VO-nucleaire wapencapaci teit als het ware een nieuwe dimensie zou worden toege voegd, dan vraag ik mij af waar al die heisa over de SS- 20 en over de noodzaak tot collectieve antwoorden daar op eigenlijk voor nodig is. Dat is toch in wezen een dood eenvoudig materieel-vervan- gingsprobleem, waar. naast de VS als de eigenaar van het betreffende materieel, alleen het aan die wapens onderdak verlenende Europese land over te beslissen heeft, en waar, voor wat de rest betreft, met een simpele kennisge ving kan worden vol staan. Laat staan dat je over zo n on derwerp zelfs aan de grond vesten van het bondgenoot schap begint te morrelen, door de hele geloofwaardig heid van de Amerikaanse nucleaire garantie achteloos op de tocht te zetten. Even eens onverklaarbaar als het alleen om de vervanging van bestaande verouderde sys temen zou gaan, is de giganti sche kippedrift, waarmee de hele besluitvorming kenne lijk moet worden voltrok ken. Bij de behandeling van het NAVO-deel van de begrotin gen van buitenlandse zaken en defensie in januari j.l. bleek bijvoorbeeld de Ne derlandse regering nog nau welijks stilgestaan te hebben bij de problematiek van de wederzijdse middenlange af stand nucleaire wapens in Warschau-Pact en NAVO, en wat men daarmee na de slui ting van het SALT-II-ak koord zou moeten aanvan gen. En in het buitenland en in de publieke opinie was het al niet anders. Het was pas in de voorjaarszit ting van de NAVO-minister- raad van dit jaar, minder dan een half jaar geleden, dat het probleem voor het eerst for meel op tafel kwam en inder daad vanaf dat moment, via de afspraak om voor het eind van dit jaar tot daadwerkelij ke beslissingen ten aanzien van de invoering van eigen nieuwe wapens te komen, in een gigantische stroomver snelling terecht kwam. En dat zonder een voorafgaan de ratificatie van SALT-II door de Senaat af te wachten. Door 1 J. P. de Boer, lid CDA-fractie Tweede Kamer terwijl het toch in belangrijke mate zou gaan om een probleem, dat uit de loop van de SALT-II-onder handelin gen naar boven is gekomen en waarvoor de logische oplos sing dan ook duidelijk in het vervolg van die onderhande lingen gevonden zou moeten kunnen worden. Al was het maar omdat aan de betreffen de Russische wapens SS-20 en Backfire door toevoeging van een extra aandrijftrap of door middel van tankvlieg tuigen hetzelfde bereik kan worden gegeven, dat de wel onder SALT-II vallende wa pensystemen hebben. Zat het er dan werkelijk niet in om bijvoorbeeld doodge woon die SALT-II-ratificatie af te wachten om daarmee eerst zicht te kunnen krijgen op de wezenlijke bereidheid, of niet, van de USSR om in voortgezette onderhandelin gen ook tot afspraken over de nog niet onder het dwangla- ken van SALT gevangen nucleaire wapensystemen te komen? Zou dan werkelijk het totale af- schrikkingsevenwicht. door de inmiddels plaats gehad hebbende toevoeging van minder dan 150 Sowjet-mid- denlange afstand apen nkel zijn geworden, dat de NAVO in wezen geen dag meer zou kunnen wachten met te be sluiten tot invoering van nieuwe systen Zou er. zonder voorafgaande principe-besluitvorming van de NAVO-ministers, nu wer kelijk geen stap meer gezet kunnen worden op het gebied van de research, de ontwik keling en het produktierijp maken in Amerika van de voor het op peil houden van de NAVO-afschrikkingsstra- tegie vereiste nieuwe syste- aarom eigenlijk dat hele drammerige gedoe, waartoe in Nederland zelfs de direc teur van een instituut voor vredesvraagstuk ken de kar van deze bewapeningsin spanning gespannen moest worden. Zelfs de angst, waarop wel eens gezinspeeld wordt, dat men door uitstel van de besluit vorming de indruk zou kun nen vestigen toch gezwicht te zijn voor de druk die van Sowjet-zijde op de NAVO wordt uitgeoefend om niet tot de invoering van nieuwe nucleaire wapensystemen te besluiten, kan voor deze haast nauwelijks een verklaring zijn. Dat is immers een kuil die de NAVO-ministers dan eerst toch voor zichzelf gegraven hebben, door in dit voorjaar af te spreken de besluitvorming nog dit jaar af te ronden. En ook nu zou uitstel van defini tieve besluitvorming nog best mogelijk zijn en heus niet tot verlies van de geloofwaardig heid van de eigen collectieve verdedigingswil van het bondgenootschap behoeven te leiden, als men dat echt zou willen.s Werkelijke aantasting van de geloofwaardigheid van het bondgenootschap na zo n uit stel zou pas dreigen, als som mige hoge ambtenaren in dienst van het bondgenoot schap, net als in het geval van het neutronenwapen, na af loop van de daken gaan roe pen, dat het de Sowjet-Unie is geweest, die langs slinkse wegen deze besluitvorming heeft bewerkstelligd Maar daar zijn de NAVO-ministers dan toch zelf bij om in zo'ro geval daar wat aan te doen Nu terug naar de zaak zelf. Alle hiervoren genoemde argu menten, tot voor kort de eni ge, bleven in wezen geen af doende verklaring verschaf fen voor het feit, dat er nu plotsklaps liefst maar 572, dat wil zeggen een veelvoud van de bestaande aantallen, nieuwe middenlange afstand nucleaire wapensystemen zouden moeten worden inge voerd. Hoe men het ook wendde of keerde, er was er gens in de argumentatie een missing link, maar de vraag was welke. En wij zouden met zyn allen nog steeds wat dat betreft in het duister zijn blijven tasten, ware het niet dat de heer Neuman die vrijdag j.l. in een vergadering vah de Atlanti sche Commissie over dit on derwerp mocht inleiden, bij die gelegenheid de ontbre kende schakel uit de hoed toverde. En dit sluitstuk van de redene ring is dan, datde VS dat ge deelte van hun strategische nucleaire afschrikkingssys temen. dat tot nog toe een tweeledige functie heeft, na melijk dat het behalve MD onderdeel te vormen van de massale vergeldingsmacht ook gebruikt kan worden voor de zogenaamde „selecti ve employment options", aan die laatste bestemming weer willen onttrekken om ze weer uitsluitend voor de massale vergelding te kunnen be stemmen. Dat betekent, dat er behoefte is aan nieuwe systemen waar mee die „selective employ ment options ook in de toe komst mogelijk blijven, en dat betekent, dat er in de orde van 400 tot 500 nieuwe syste men bij moeten komen, die geselecteerde doelen in de Sowjet-Unie moeten kunnen treffen. Opstelling van die systemen in de VS is uitgesloten, omdat dat een schending van de SALT li-afspraak .-"ii bete kenen. Middenlange afstand je bijvoorbeeld wel vanuit Europa maar niet vanuit de VS de Sowjet-Unie kunt be reiken. vallen nog niet onder SALT-II. maar komen onher roepelijk wel in SALT-III op tafel, en vandaar de behoefte tot plaatsing in Europa en liefst zo gauw mogelijk, voor dat de voortgang van SALT- III er tussen komt Trekt u zelf uw conclusies.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31