Raad van state beslist vrijdag over bouw van studentenflats L eidse agenda Verveling in LAK-theater Jonge toneelgroep Anabasisdraait goed Emotierijke zitting over vergunning flat in Kaiserstraat ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 LEIDEN - Dat de Leidse Schouwburg regelmatig re prises brengt, waardoor de suggestie van een nieuw thea terseizoen naar de achter grond wordt gedrongen, is iets, waarmee we langzamer hand hebben leren leven. Dat het LAK-theater binnen dit kader vaak voor verrassende alternatieven zorgde, leek een verheugend verschijnsel. Deze schaduwfunctie lijkt het LAK-theater echter langza merhand te gaan verliezen. Tenminste wanneer we af moeten gaan op het artistiek niveau van "Pamela Kirk" donderdagavond en de to neelgroep "Sater" uit Am sterdam, dat gisteravond het LAK-theater aandeed met "Het nest" aandeed. De verveling sloeg gisteravond in een zeer redelijk bezet LAK-theater genadeloos toe. Hoewel Yvonne Petit (Mar tha) en Jaap van Donselaar (Jan) pogingen in het werk stelden het dramatisch gege ven van Franz Xaver Kroetz nog enigszins naar niveau te tillen, slaagden zij daarin al lerminst. Er kan natuurlijk wel gerefereerd worden aan de uitwerking van macht op gewone mensen, maar dan dient dit thema toch in ieder geval herkenbaar in het stuk verweven te zijn. Het tegendeel was inmiddels waar. Onder regie van Peter de Baan sleepte ook dit stuk zeer voort naar een roemloos en beslist niet voortijdig ein de. De vader in het stuk (Van Donselaar) blijkt door het lo zen van giftige chemicaliën het leven van zijn zoontje op het spel te zetten, die later in het met chemicaliën besmet te water gaat zwemmen. De man raakt in een gewetens conflict, omdat hij zich indi rect verantwoordelijk voelt voor de crisis, welke zijn zoontje doormaakt. Hij trekt het zich zelfs zo aan, dat hij bij de politie zijn aandeel in de giflozing opbiecht en vervol gens twee zelfmoodpogingen overweegt. Het stuk zit zo opvallend van toevalligheden en geforceer de dramatische ontwikkelin gen aan elkaar, dat het z'n geloofwaardigheid volledig verliest. Het is een wonder, hoe "Sater", die in het verle den met sterk maatschappij kritisch getinte toneelstuk ken velen mateloos boeide, zich zo heeft kunnen blame- BERT KOEKEBAKKER Vete niet uitgevochten OEGSTGEEST - Aan de Lange Voort in Oegstgeest kwamen gisteravond rond acht uur een 120-tal jongeren uit Oegstgeest en Sassenheim bij elkaar om een oude vete uit te vechten. Er zijn bij dit incident geen ge wonden gevallen, wel werden er diverse kleine brandjes ge sticht. Tot opluchting van de politie bleven grote strijdtone len uit. Enkele uren later keer den de Sassenheimers naar hun woonplaats terug. Maandag ZOETERWOUDE - Toneelgroep "Anabasis" heeft het tijdens het debuut op zaterdag 15 september helemaal gemaakt. Die dag voer den de leden van de toneelgroep voor een 170 koppen tellend publiek het toneelstuk "Den Haag vergist zich niet" op. Hier mee werd een groot succes geoogst. Geen gek begin voor een debuut. Zo denken Lianda Teske en An- dries Veloo, respectievelijk op richtster en voorzitter van "Ana basis", er ook over. Met ontzet ting denken ze terug aan de puin hoop die er heerste tijdens de dag voor de eerste voorstelling. Met z'n allen hebben ze toen nog staan zagen, verven, behangen en al lerlei klusjes opgeknapt om de eerste voorstelling voor eigen publiek vlekkeloos te laten ver lopen. Van 's morgens vroeg tot 5 uur in de middag waren ze bezig geweest. Maar het was niet voor niets. Een tevreden glimlach ver- "Dan ziet de stichting af van de bouw en blijft het terrein jaren lang braak liggen. Weer een rotte kies in Leiden". Maar ook als Van Ricjkevorsel de wijkvereniging niet haar zin geeft, wordt er vol gende week nog geen eerste paal geslagen. Want de Stichting Stu dentenhuisvesting zal -na de wij zigingen in het bouwplan- an dermaal in de slag moeten met in elk geval het ministerie van on derwijs en wetenschappen om subsidie te verkrijgen. Dat er niets zal worden gebouwd aan de Kaiserstraat, is ook niet de wens van de Wijkvereniging Pie- ters- en Academiewijk. Niet al leen is het kaalgeslagen terrein, waar vroeger een wolfabriek stond, lelijk, maar ook komt er een open riool op uit, dat weinig aangename geuren verspreidt. "Er moet iets gebeuren", zei Van Rij. "Laten studentenhuisvesting en de gemeente nog eens om de tafel gaan zitten en een nieuw plan maken. Wij willen ook wel ons steentje bijdragen. Al weten we niet of dat op prijs zal worden gesteld." Woonwagen bewoners In het Leidsch Dagblad van don derdag 11 oktober wordt de laat- ,ste ontwikkeling vermeld over het onderbrengen van 9 woon wagens in Voorschoten. Een goede zaak zo'n berichtgeving. Wat mij daarin stoort is het makke lijke gebruik dat wordt gemaakt van het bepaalde lidwoord "de": "de omwonenden hebben be zwaarschriften ingediend" en "de bewoners van De Hooghka- mer hebben bezwaar tegen de plaatsen Hofweg en Noord-Hof- landbrug" Generaliseren is makkelijk. Je kan alles in hokjes stoppen. Dat denkt makkelijk en schrijft vlot weg. Een bepaalde ochtendkrant is mede daardoor groot gewor den. Maar generaliseren is onjuist als het over rhensen gaat. Bovendien is het gevaarlijk, omdat het een ne gatieve vorm van discriminatie in de hand werkt. Mij lijkt het, in het belang van de lokaties, schadelijk om de weerstand groter te maken dan die in-feite is. Deze brief mag daarvan getuigen. Ik hoop dat u ook de draagwijdte van dit schrijven aanvoelt. F. Glotze. De Hooghkamer 29. 2253 JT Voorschoten. VOORSCHOTEN - Het in aanbouw zijnde nieuwe zwembad van Voor schoten vordert gestaag. Dezer dagen werd het hoogste print bereikt. Naar verwachting zal het overdekte bad in het voorjaar van 1980 wor den geopend. schijnt wanneer Lianda en An- dries het over de gezelligheid en het succes van de avond hebben. Lianda vertelt hoe het allemaal begon: "In 1970 stopte de toneel vereniging "Liefde voor toneel", die hier toen op de Hoge Rijndijk repeteerde en in de "3 Eendjes" haar opvoering had. Er was on voldoende belangstelling. Stoppen Hoewel het nooit de bedoeling van deze vereniging is geweest omi definitief te stoppen zagen Yvonne van Diemen en ik er wei nig heil in. We hadden gewoon zin om wat op te richten. Toen we Piet van der Geer, die al heel wat ervaring had, warm voor ons idee konden krijgen, hadden we al heel snel een enthousiast stel bij elkaar. Schoolhoofd Jan de Vette had al ervaring in Hazerswoude opgedaan en was ook meteen geestdriftig. Van de oude vereni-, ging kwam Wil Omzigt erbij en verder waren een paar vrienden van ons ook gelijk enthousiast" Andries voegde zich iets later bij het gezelschap. Hij verhaalt over de problemen die zich in het be gin hebben voorgedaan. "We zijn met helemaal niets begonnen. We moesten alles zelf opscharrelen. Meubilairbijvoorbeeld hebben we bij de kraak vandaan en we kijken nog steeds uit. Maar ook organisatorisch klopte lang niet alles. Ten eerste is de Eenden kooi, waar we nu werken, hele maal niet geschikt voor toneel uitvoeringen. Er moest voor een podium gezorgd worden. Ook coulissen waren niet aanwezig die hebben we bij de Bavo-uit Noordwijkerhout geleend. Voor het decor hebben we ook nog steun gekregen van Toverlei uit Leiderdorp. Maar omdat niet al tijd duidelijk was, wie voor wat zou zorgen, liep het eigenlijk bij na mis. Dat alles de laatste dag nog geregeld moest worden is ze ker niet voor herhaling vatbaar.. We zouden eigenlijk een apart mannetje voor zaken betreffende het decor moeten hebben". In tussen zijn deze week de repeti ties voor een nieuw stuk begon nen. Het belooft een dolkomisch stuk te worden met een Italiaans accent. Half januari kunnen de vele fans die "Anabasis" nu al telt, de eerste opvoering ver wachten. Er zal ook weer een uit voering in Leythenrode in Lei derdorp worden verzorgd. Souffleuse Jacqueline van der Reijden is vervangen door Theo- lieke Smits, maar verder zorgen dezelfde spelers en speelsters voor de rolbezetting. "We kunnen overigens nog best nieuwe leden gebruiken", meldt Andries. "Vooral aan acteurs en actrices boven de twintig hebben we wel behoefte voor stukken die we in de toekomst gaan doen. Ook een klusjesman hebben we hard no dig. De repetities vinden op don derdag plaats in de Bernardus- school. Regisseur Piet van der Geer spreekt tenslotte zijn ver wachtingen voor het nieuwe stuk uit "Er dient nog erg hard ge werkt te worden, maar ik zie het best wel zitten". De eerste repeti tie had Piet dan ook al flink de wind eronder. "Maar het moet ook picobello worden", zegt hij. ROB JANSEN Leiden Stadhuis - Cie ANA, 19 uur. Ontmoetingscentrum, Hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid west, 14.30 uur. ARTSEN Voor spoedgevallen wordt de weekend dienst van zaterdag 10 vm. tot zondag 24, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I (Morswegkwartier-noord-bin- nenstad), H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk), F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371. Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstad en zuid-binnenstad), W. de Bruyne, de L. DeKanterstraat 62, tel. 126866, Wijk 4 (Zuid-west en Haagwegkwartier), tot zondag 8 vm, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. zondag vanaf 8 uur vm: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - za 13 okt. J. van de Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539. Zondag 14 okt. H.B. van Wijk, van der Valk Bouw- manweg 198, tel. 890529. Oegstgeest - E. van Walcheren, Oranje- laan 29, tel. 152130. Voorschoten - Zaterdag 13 okt. W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3969. Zon dag 14 okt. A. Tromp, Leidseweg 328, tel. selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond- nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 12 tot 19 okt. door Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men van de taxi tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum - van de Waalslaan tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg, tel. Kagerplein 307, tel. 02522-10542. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling, Roest/Helder - F. Muurling 23, tel. 125057. Weekendregeling dierenart sen Krol/Van Gool/Vestjens - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. B. Boer. Boshuizerlaan 26, tel. 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Zaterdag Leids Vrijetijdscentrum - Bree- straat 66, Volksdansavond, 19 uur. Augustinus - Rapenburg, "Wilcox Gay", 21.30 uur. Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, Vrouwenfilmfestival vanaf 9 uur. Groenoordhal - BOVAG-occasion- DEN HAAG/LEIDEN - Volgende week vrijdag zal de Raad van State beslissen of de bouwvergunning die het ge meentebestuur van Leiden heeft gegeven aan de Stich ting Studentenhuisvesting voor de bouw van een studen tenflat in de Kaiserstraat, andermaal geschorst moet wor den. Gisteren werd het zoveelste hoofd stuk geschreven van de eindeloos lijkende discussies rond de voor genomen bouw van deze studen tenflat. De waarnemend-voorzit ter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. Van Rijckevorsel, boog zich over een verzoek van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk en het buurtcomite'Vreewijk om de bouwvergunning voorlopig on geldig te maken. Op 18 juli van het vorig jaar was het staatsraad Troostwijk die zich met dezelfde materie bezighield. Hij schorste toen de bouwvergunning, in af wachting van de beslissing die B en W van Leiden nog over het be zwaarschrift moesten nemen. Belangrijkste verschillen tussen toen en nu: er zullen minder stu dentenflats komen, omdat het binnenterrein onbebouwd blijft. Daardoor is er parkeergelegen heid voor dertig auto's. Juridisch gezien zit de Kaïser- straat-affaire inmiddels zo inge wikkeld in elkaar dat zelfs staats raad Van Rijckevorsel sprak van een "erg verwarde zaak", waar van de behandeling gisteren dan ook drie uur vergde. Zo kwam de vraag aan de Orde waarom het gemeentebestuur van Leiden in plaats van wijzigingen in de oude bouwvergunning aan te brengen niet een nieuwe bouwvergun ning had afgegeven. Uit het ant woord van wethouder Waal bleek dat de gemeente de procedure die de Stichting Leidse Studenten huisvesting moet volgen, niet nog ingewikkelder wil maken. Want inmiddels geldt voor de Kaiserstraat een voorbereidings- besluit, waarmee aangegeven wordt dat er een bestemmings plan in de maak is. Bouwplannen die intussen worden ingediend, kunnen in zo'n geval slechts worden uitgevoerd, wanneer het provinciaal bestuur daar toe stemming voor verleent (tegen welke beslissing ook weer be roepsmogelijkheden zijn). Het oude plan van de stichting da teert nog van voor het moment waarop het voorbereidingsbe- sluit van kracht werd. Moties De zitting verliep gisteren niet zon der emoties. Zo riep wethouder Waal, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, op een ge geven moment uit: "Ik voel me beledigd". Dat was nadat hij woordvoerder Van Rij, die sprak namens de Vereniging Pieters- en Academiewijk, meende te ho ren suggereren dat het positieve advies van de welstandscommis sie voor de bouw van de flat min of meer was voorgekookt door B en W. De Leidse advocaat mr. Spreij, op tredend als raadsman van de Stichting Studentenhuisvesting, beschuldigde de wijkvereniging van "muggezifterij" en betwijfel de of de vereniging wel werkelijk namens de buurtbewoners kon optreden. Maar waar het nog steeds om ging en gaat was en is de vraag: is de bouw van een tamelijk omvang rijk flatcomplex aan de Kaiser straat, op grond die door Studen tenhuisvesting in 1970 op aan drang van de gemeente is ge kocht, wel of niet gewenst. De wijkvereniging vindt van niet. Uit de woorden van Van Rij werd duidelijk dat in de Pieters-en Academiewijk nog steeds de me ning heerst dat het flatcomplex te massaal en te hoog (zo'n zestien meter) is. Ook verwerpt de buurtvereniging de mogelijkheid dat juist in dit gedeelte van de stad andermaal zoveel studenten huisvesting wordt geboden, daar waar de bevolking al tamelijk eenzijdig is samengesteld. En verder bestaat nog altijd de vrees dat de parkeergelegenheid on voldoende is en dat er dus over last zal ontstaan voor de omwo nenden. Daar stelde wethouder Waal de woningnood in Leiden, vooral ook onder studenten, tegenover. Hij noemde de "zware pressie" die er door woningzoekenden op het gemeentebestuur wordt uit geoefend "terecht" en herinner de aan een demonstratie in dit verband op het Stadhuisplein. Afwegen Mr. Spreij wees staatsraad Van Rijckevorsel enige malen op diens taak: het afwegen van be langen en maakte daarbij duide lijk dat het belang van de wijk vereniging volgens hem nauwe lijks zwaar kan wegen en in ver gelijking met dat van de Stich ting Studentenhuisvesting die al zo'n 800.000 gulden tamelijk vruchteloos in het plan heeft geirivesteerd. Als staatsraad Van Rijckevorsel mocht besluiten om de bouwver gunning, in afwachting van de definiteve behandeling van het beroepschrift van de wijkvereni ging, andermaal te schorsen, staat vast dat er voorlopig niet aan de Kaisterstraat zal worden gebouwd. "Dan kunnen we hel wel vergeten", zei Spreij zelfs tussen actie en muziek Een scène uit "In het witte paard" Goed evenwicht LEIDEN - "In het witte paard", zo noemde heh Leids Operette- en Instrumentaal Muziekgezel schap "Crescendo" het muzikaal blijspel, dat het onder leiding van dirigent W. van Strien gister avond in het Antonius Clubhuis voor het voetlicht bracht. Het was een aaneenschakeling van be kende melodieën die de perike len rond wat gecompliceerde liefdesgeschiedenissen omlijst ten, zoals gebruikelijk in een ope rette. Wat wij als totale indruk hebben behouden, waren de goede stemmen, enkele zelfs heel goed, zoals van Rina Viele en Nel Boe- lee, de kleurige en bijzonder fraaie kostuums, en vooral het vlotte acteertalent, waarmee sommige personages werden ge typeerd. Uiblinkers waren Piet van der Kraan als de min of meer narrige fabrikant, en Ton van Haasteren als Sülzheimer jr. Er waren echter veel meer zangers en zangeressen, allen met veel talent, die wij niet allemaal bij name kunnen noemen. Wel mag gezegd worden, dat, zoals bij amateursgezelschappen vaak het geval is, hier nauwelijks "gaten" vielen in het toneel gebeuren. Er was een goed even wicht tussen muziek en actie. Het instrumentale deel van "Cres cendo" bestaat uit een bonte mengeling van instrumenten, die dirigent W. van Strien tot een aardig geheel heeft weten te bun delen. 'Crescendo" heeft zich een eigen plaats veroverd in het Leidse amateuristische muziekgebeu- BEP RIJNDERS LEIDEN - Bij de Rijnzichtbrug is vannacht een man in het water gesprongen. Eerder werd hij door twee mannen lastig gevallen. Op een bepaald moment voelde hij zich zo bedreigd dat hij het op een lopen zette. Bij de brug aange komen zag hij geen uitweg meer en sprong in het water. Op eigen krachten is hij daar ook weer uit gekomen. De duikersploeg van de Leidse brandweer kwam dus tevergeefs. Leden van de toneelgroep "Anabasis" tijdens een repetitie show, 10-17 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, resi dentieorkest van 20.15-22.30 uur. Schouwburg - "Het belang van Ernst", van Oscar Wilde, 20.15 uur. Sanders - Levendaal/hoek Kore- vaarstraat, Antiekmarkt, 9.30-17 LAK-theater - Levendaal 150, Rut- ger Weemhof, met "De Jongste Dag", 20.30 uur. Leiderdorp - Postzegel- en mun- tenruilbeurs in dorpshuis "Zijl- kwartier", van 10-17 uur. Dorpshuis "Zijlkwartier" - 11 uur Fancy Fair, geor. door "Operation Friendship" Zondag Vrouwenhuis - Niewe Rijn 20a, Vrouwenfilmfestival, vanaf 16 uur, Stadsgehoorzaal - Breestraat, kof fieconcert, van 11.30-13.15 uur Middelweg 19c - Kindervoorstel ling Leids Poppentheater, 14.30 Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Het Groene Kerkje - Haarlemmer straatweg 3, Oegstgeest. Het jeugd- kamerorkest, olv. Hek Briër, mmv Tony Weinder, clavecimbel. Voorschoten - Natuurwandeling, Duivenvoor de om 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2