Geef deur een eigen gezicht Wees zuinig op uw aardgas-cv Snijden gaat soms beter dan zagen Speel niet te veel met uw zoomlens WC HAAKJE AAN DEUR VAN VRIESKIST Zelf een zeilplank bouwen ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 PAGINA 27 AI vele jaren vergeten we dat deu ren in huis ook best op een wat appetijtelijke manier afgewerkt mogen zijn. Seriebouw en doel matigheid in de bouw hebben een fantasieloosheid gebracht die sterk afsteekt tegen de sierlijke gedecoreerde deuren van vroe ger. Velen probeerden toch iets per soonlijks aan de vlakke fabrieks- deur toe te voegen. Vandaar dat overal bordjes verschenen met verschillende teksten erop. Wel handig, want een bezoeker kon geen wijs meer worden uit die verzameling van gelijke deuren naar keuken, kelder, wc of woon kamer. Er zijn veel meer andere mogelijkheden om een saaie en fantasieloze deur op te knappen. Nieuw verfje Vlakke deuren kunt u al iets opvro lijken door ze een nieuw verfje te geven. De beste manier hiervoor is de deur uit de scharnieren te halen en plat neer te leggen. Zo voorkomt u "zakkers" tijdens het schilderen. Misschien kunt u er met afplakband bepaalde vlak ken op aanbrengen, die de deur nog levendiger maken. Nadeel daarvan is wel dat stofdeeltjes dan een ideale landingsplaats hebben. Om u deur op een eenvoudige ma nier iets speels en kleurrijks te geven, kunt u hem beplakken met een deurposter. Er zijn in de handel allerlei posters te krijgen. Spiegeltegels Een heel andere oplossing voor een opknapbeurt van een badkamer of wc-deur is het bekleden met spiegeltegels (verschillende af metingen, 15 x 15 cm, 30 x 30 cm enz) Met de bijgeleverde plak- strips zijn ze heel eenvoudig te bevestigen. Voor een spiegelte gel-oppervlak van 60 x 60 cm be taalt u tussen de 75 en 100 gulden Deurlijsten Door het toepassen van decorlij- sten (montures) kunt u gladde, vlakke deuren een heel nieuw ge zicht geven. Deze sierlijsten zijn bij doe-het-zelf-zaken enz in veel uitvoeringen en stijlen te koop. Van romantische napoleontische tot zeer moderne. Deze lijsten doen vlakken ontstaan, die in verschillende kleuren of met be kledingsmaterialen kunnen worden afgewerkt. Zo kunt u een vlak met hetzelfde materiaal als de aansluitende wand afwerken om een eenheid tussen deur en wand te krijgen. Of u kunt een kleur die veel in het interieur voorkomt, nog eens in een vlak herhalen. Een kamer krijgt een bijzonder tintje door de sierlij sten behalve op de deur, ook op andere vlakken toe te passen, bij voorbeeld op de kastenwand in de slaapkamer. (Misschien is de bedbak hier ook bij te betrek ken). Met een verstekbak kunt u de lij sten op maat en onder de vereiste hoek afzagen. U kunt de lijsten op de deuren lijmen met hout- of contactlijm. Wanneer u aan beide zijden van de deur de sierlijsten wilt aanbrengen, moet u dit wel op gelijke hoogte doen Andere deuren Een heel radicale manier om van uw oude deuren af te komen, is ze door andere te vervangen. U zou kunnen denken aan massief ei ken binnendeuren (ongeveer 850 gulden). Of aan duo-deuren, die ook wel onderdeuren worden ge noemd. Deze deuren bestaan uit een "los" onder- en bovendeel. Ze zijn van 600 tot 900 gulden te koop. Naast genoemde deuren zijn ook gehard-glazen deuren in huis heel goed toepasbaar. Het glas is vele malen sterker dan gewoon glas. Een machinaal vervaardig de blank glazen binnendeur koopt u al vanaf ongeveer 380 gulden. Ook jaloeziedeuren kunnen uw huis een luchtige en speelse sfeer geven. De meeste jaloeziedeuren, ook wel louvredeuren genoemd, worden gemaakt van Ameri kaans en Zweeds grenehout. Het voordeel hiervan is dat het geen probleem geeft bij het beitsen of schilderen, ook lauan wordt veel gebruikt. Om de deur een een heid met het interieur te laten zijn, kunt u overwegen dergelijke deurtjes ook op andere plaatsen toe te passen. Zo zijn in plaats van gordijnen raamluiken denkbaar die opzij kunnen worden geklapt Ook oude keukendeur-kastjes kunnen door Louvredeurtjes worden vervangen. Saloondeur-, tjes kunnen, hoewel het geen echte deuren zijn, toch een luch tige afscherming vormen tussen twee ruimten. De prijs, inclusief draaiende oploopscharnieren, is ongeveer 100 gulden. Als we de kreten van sommige le veranciers van isolatiemateria len helemaal zouden mogen ge loven, is er met isolatie van de woning zoveel energie (en geld) te besparen dat je bij wijze van spreken nog gratis warmte aan de buren zou kunnen leveren en nóg geld terugkrijgen van het energiebedrijf. Dat is dan de reclamekant van de energiezaak; de andere kant is dat het zeker mogelijk is niet onaanzienlijk op energie (zowel gas als elektriciteit) te besparen door verstandige isolatiemaat regelen te nemen. Hier en daar incidenteel isoleren heeft meestal niet zo erg veel zin. Toch kunnen kleine dingen een we zenlijke besparing opleveren. Zoals het isoleren van onnutte leidinggedeelten van de centra le verwarming. Ga eens na hoeveel meters leiding eigenlijk geen functie hebben. Uiteraard staan de cv-pijpen in de kamers, naar de radiatoren hun warmte doelmatig af. Maar op een niet gebruikte zolderver dieping. waar de cv-ketel staat, en elders waar de leidingen als mini-radiatoren werken zonder dat daar behoefte is aan warm- te-afgifte, verspillen ze ener gie. waterboiler, bijv. vanaf de zol der naar de badkamer of van de bijkeuken naar de keuken. Dat hele traject is puur verlies. Iso leren van die leidingen heeft wel degelijk zin. Op het transport traject staan die leidingen vrij veel warmte aan de omringende lucht af. Door er isolatiemate riaal omheen te wikkelen, blijft die warmte (energie is geld) bin nen de leidingen en gaat prak tisch zonder verlies naar het verbruikstoestel, hetzij radia tor, hetzij warmwater kraan. U kunt leidingen isoleren met in smalle repen geknipt glaswol- isolatiemateriaal of met specia le „schalen" voor leidingen. Die zijn te koop in glaswoluitvoe- ring of van schuimplasticmate- riaal. De schalen kunnen, af hankelijk van type en fabrikaat, met een zelfklevende overlap rond de leiding worden geslo ten, dan wel met lijm worden gedicht Nog makkelijker en even efficiënt is het om het materiaal met dun staaldraad of zelfs een dun bind- touwtje (desnoods plakband) vast te maken. De leiding moet geheel omwikkeld zijn en er mo gen geen open naden in het iso latiemateriaal zitten. Het is een „koud kunstje" dat u besparing op uw warmte-rekening geeft. Er bestaan diverse vaak door doe- het-zelvers gebruikte materia len die zich beter laten snijden dan zagen. Een heel goed voor beeld daarvan: gefineerde tri- plex-wandplaten (of printpla ten; ook dun triplex met een op druk van pvc). In de eerste plaats voorkomt de snijmethode het hinderlijk „rafelen" van het materiaal. Ook met een fijnge- tande zaag is er niet aan te ont komen dat aan de „tegenkant" van het materiaal van die rafels ontstaan. Het triplexlaagje is nl. vaak van „waaiboomkwali- teit". Ten tweede is het met een mes heel wat gemakkelijker om precies op maat en langs een zuiver rechte lijn te werken. Behalve genoem de decoratieve wandplaten laten zich ook hardboard, gipskarton- plaat, dunne spaanderplaat (tot 4 mm) enz. veel exacter en gemak kelijker met een mes bewerken dan met de zaag. Het is wel zaak om de juiste spullen te gebruiken en op een vlakke ondergrond te werken. Voor het snijden kan een gewoon vakmes, zoals het Stanleymes, worden gebruikt, of een zgn. afbreekmes. Dat laatste heeft het voordeel dat u altijd over een scherpe punt be schikt. Is de punt ietwat versle ten, dan breekt u eenvoudig een stukje van het mesprofiel af, en er is weer een nieuwe, vlijmscherpe punt beschikbaar. Eigenlijk is verder ook een stalen rij nodig, een soort lineaal van stevig staal, in diverse lengten verkrijgbaar met of zonder cm-verdeling er- Meet de snijlijn op het materiaal se cuur af. Op bepaalde materialen zoals gefineerde wandplaat of printplaat, gaat dat met het al ge noemde mes vaak beter dan met een potlood. Stel dat u van een wandplaat, 244x60 cm groot, een stuk van 198x43 moet maken Snij dan eerst het teveel in lengte af. Meet aan beide lange kanten van de plaat de 198 cm af. Leg de stalen rij (eventueel: een zuiver rechte, niet smalle hardhouten lat) op de afgeschreven lijntjes en maak de eerste snede heel op pervlakkig. Haal de snede met wat meer kracht over. Meestal kunt u dan de rij of de lat al weg nemen en in het spoor van de ge maakte snede verder snijden, tot u helemaal (of nagenoeg hele maal) door het materiaal heen bent. Het spreekt vanzelf dat u onder het materiaal een strookje triplex legt, zodat u niet in de vloer snijdt. Het makkelijkst werkt u meestal op de vloer, waar de hele plaat mooi vlak ligt. Op het laatst kunt u de plaat even tueel „breken", altijd met de on derkant benedenwaarts wer kend. En zo nodig haalt u het mes dan nog even over de achterkant, waar de breuklijn zich al duide lijk zichtbaar heeft gemaakt. Meestal is het voldoende om even een stukje schuurpapier of een schuurstaal over de afgesneden kant te halen, om een perfect gladde afwerking te verkrij gen. De snijmethode geeft ook een bete re precisie dan zagen. Het is im mers niet zo gemakkelijk om over lange afstand zuiver langs een rechte lijn te zagen. Met een mes langs de rij is dat heel eenvoudig. Ook het uitzagen van openingen voor schakelaars enz. is meestal erg lastig; met een mes gaat het gemakkelijker en preciezer, mits u natuurlijk eerst heel secuur de plaats voor de opening aftekent. In materiaal dat dikker is dan 4 mm wordt de snijmethode wat minder aantrekkelijk Het windsurfen is in korte tijd erg populair geworden. Een goede zeilplank is alles bij elkaar nog niet zo'n erg goedkoop stukje „speelgoed" en daarom kan voor velen de mogelijkheid om er zelf een te bouwen misschien een manier zijn om het surfplezier op wat goedkopere wijze te ver wezenlijken. Voor dit doel brengt een bekende leverancier van kunststofmate riaal een bouwpakket in de han del. Daarin zit alles wat voor het maken van de plank nodig is. Mast, zeil, giek en gewricht moet dan nog gekocht worden; dat is allemaal los in de sporthandel verkrijgbaar. De kern van de zeilplank is een li chaam van polyurethaan schuimplaten, die gemakkelijk in de juiste vorm gezaagd kunnen worden. Met polyesterhars en glasvezel wordt die vorm be kleed; het hardt uit tot een zeer sterke huid. Moeilijk is het werken met vloeiba re kunststoffen zeker niet. Het verdient wel aanbeveling om het buiten of in een goed geventi leerde ruimte te doen, want het geurtje van polyesterhars is nogal irritant. Bij het werk is het ook zaak om een stofmaskertje op te zetten; dat zit trouwens in het bouwpakket, dat bovendien hulpmiddelen als papieren sjablonen, kwasten, tot zelfs schuurlinnen bevat. Zo'n pakket kost 545. Voor een goede 400 kunnen dan zeil enz. worden aangeschaft, zodat de hele zeilplank nog net onder de duizend gulden blijft. Het zeil plank-bouwpakket is niet in de winkel te koop, maar regelrecht bij de fabrikant te bestellen: Po- ly-Service, Arkel, tel. 01831-17fiQ Filmers hebben, als hun voorzien van een zoomlens, een grote voorsprong op vele fotogra fen. Zij kunnen elk onderwerp precies uitgekaderd, in de juiste grootte, in beeld brengen. Som mige filmers zie je dan ook veel vuldig van deze lens gebruik ma ken. De ene filmer gebruikt hem echter goed en de andere ge bruikt hem „omdat het zo leuk is". Zo maar wat spelen met die zoomlens heeft echter geen zin. Meestal gaat het plezier er trou- snel af, als je het niet goed Allereerst gebruik die zoom vooral spaarzaam! Een overmatig ge bruik ervan (en zo'n lens is vooral voor een beginnend filmer na tuurlijk een fijn „speeltje") maakt uw film voor de toeschouwer vaak erg vermoeiend. Iedere fil mer wil met zijn film een zeker verhaal vertellen, ook al maakt hij wellicht helemaal geen draai boek en monteert hij geen meter. In een aantal bewegende beelden probeert hij de toeschouwers iets te laten zien van wat hem als fil mer op een bepaald moment inte resseert. Wanneer u er zoveel mogelijk voor zorgt dat in ieder geval de techniek van uw film in orde is, dan wordt de aandacht van de kijker zo weinig mogelijk afgeleid van het onderwerp. En „techniek" betekent dan: een goede belichting, een goede scherpte en het vermijden van opnamefouten. Meestal wordt er gezoomd vanuit de groothoekstand naar de tele- stand. En heel vaak blijkt dan, dat wanneer die telestand bereikt is, het beeld volstrekt onscherp is geworden. Dat betekent eenvou dig dat er niet goed is scherpge steld. Die fout kunt u vermijden door de camera eerst in de tele- weer recht zetten. U houdt dan gewoon de belichting aan zoals die was toen u aan het zoomshot begon (vanuit de groothoek stand). Het filmen met de zoomlens hoeft geen probleem te zijn; de beste resultaten boekt u echter wan neer u een paar kleinigheden in de gate n houdt. Decoratieve schakelaars en stopcontacten De O.'s hebben altijd een diep- vrieskist gehad. Maar als er een nieuwe moet komen omdat die versleten is, lijkt hen een staande diepvrieskast toch handiger. Ze nemen er eentje van het merk Es- ta, omdat ze denken dat dit een Nederlands fabrikaat is. Hij kost 1200 gulden. Er zitten zeven la den in. Bij ontvangst van de kast hebben ze meteen al een beetje pech. Me neer O. is zelf een kleine zelfstan dige stoffeerder, dus heeft hij ge dacht „Van supermarkten en dat soort grote zaken moet ik niets hebben. Ik koop bij de vakhan delaar, die moet ik steunen". Maar ja, deze vakhandelaar laat de vrieskast in planken en papier gepakt bij hen in de gang neerzet ten. Verder moeten ze gauw even tekenen voor goede ontvangst. Dat valt na het uitpakken tegen. De deur van de kast staat scheef en er is een stukje af. Kennelijk een opduvel gehad bij het ver voer. Ze gaan bij de vakhandelaar vragen of dat kwaad kan. Die zegt: „Welnee". Dus nemen ze de vrieskast in ge bruik. Hij blijkt wel heel anders te werken dan hun vroegere vrieskist. Om de haverklap slaat de vriesmachine binnen in het ding aan, en gek genoeg komt er ook een hele rand sneeuw langs de deur. De O.'s zijn beleefde mensen, die niet gauw tegen hun winkelier gaan zeggen dat de kast toch niet deugt. Ze behelpen zich ander half jaar met die kast die zo raar doet. Trouwens, hun voorraad diepvries zit erin en als zo'n kast voor reparatie weg moet, krijg je daar allemaal ellende mee. Afge lopen zomer besluiten zij einde lijk eens te gaan reclameren. Ei van Columbus De winkelier belooft dat hij tijdens hun vakantie de deur na zal kij ken. Als ze terugkomen heeft hij persoonlijk het Ei van Columbus hij heeft, net als bij een haakje en een oogje aan de vrieskist gemaakt. Nu kan de deur prima dicht. Helaas, kort na deze mirakelse in greep slaat geheel onverhoeds een nieuw mankement toe. De invriezer doet het niet meer. De leverancier er weer bij gehaald, maar ook deze vindingrijke man weet niet hoe hij dit defect moet verhelpen. Er komt een monteur van Esta. Die bekijkt het probleem en verklaart opgewekt „Die kast kan op de schroothoop. Hij is doorgeroest en daarom zit er ergens een lek. Maar dat lek kan ik niet vinden, want zulke kasten zijn helemaal bekleed met piepschuim". Hij legt uit dat er in deze kast nog aluminium buisjes zitten, waarvan Esta inmiddels allang had begrepen dat ze niet deugen. Vandaar dat ze in de nieuwere Esta-vrieskasten kope ren buisjes zijn gaan gebrui ken. „Dat is dan 54 gulden" ..Er zit niets anders op", zegt de monteur. „U moet een nieuwe kast kopen" .Maar zou Esta ons na deze slechte kast dan geen tegemoetkoming bij een nieuwe willen geven?" vragen de O.'s hoopvol. .,Nee mevrouw, nee meneer", wijst de monteur vriendelijk doch be slist van de hand, „bij Esta zijn ze bikkelhard. En mag ik nu al stublieft even met u afrekenen? Dat is dan 54 gulden voor het voorrijden en het nakijken". De O.'s betalen de 54 gulden en schrijven hun bijna ongelooflijke verhaal aan de krant. Wij denken dat wij voor deze pechvogels nog wel iets gedaan zullen krijgen, en schrijven over de kwestie een brief aan Van Swaay Amersfoort BV, die te boek staat als impor teur van de Esta-produkten, en wiens adres luidt Nijverheids- weg Noord 98, Amersfoort. Als antwoord ontvangen wij een week later een brief van een Ser vice-Centrale voor Koeltechniek BV, gevestigd te Amersfoort, adres Nijverheids weg Noord „Moeten wij helaas meedelen..." In deze brief staat: ..Betreffende de klacht van me vrouw O. moeten wij helaas mee delen dat Van Swaay Amersfoort BV als gevolg van de zeer grote verliezen welke in West-Europa zijn geleden, haar bedrijfsactivi teiten heeft gestaakt" Er is, zo vertelt de brief verder, al leen nog een reservegeldpot voor garanties van 1 jaar op vriezers Dus daar vallen de O.'s buiten. Verder wordt er nog service-te gen-betaling verleend door de Service Centrale voor Koeltech niek BV, totdat de onderdelen op zijn. Enfin, die servicedienst hebben de O.'s dus al aan de deur gehad. Niet voor de O's „Wij betreuren het", zo besluit de brief, „dat wij aan mevrouw O. geen positiever bericht kunnen sturen". Dat Van Swaay zich via deze Servi ce Centrale tijdelijk nog iets aan trekt van garanties en reparaties, dat is nog een heel ding. Je hoort ook nog wel eens dat merken en leveranciers van de aardbodem verdwijnen zonder zich aan de afhandeling van beloofde service iets gelegen te laten liggen. Maar de O.'s, die zo n mooi ver trouwen hadden gehad in „een stand te zetten en dan scherp te stellen; daarna gaat u terug naar de groothoekstand en dan pas maakt u uw zoomopname. Denk bij het maken van zo n „zoomshot" ook even aan het volgende: begin eerst met een paar seconden te filmen uit de groothoekstand, dan zoomt u „in" en wanneer de uiterste tele stand is bereikt, gaat u ook nog een paar seconden door met fil men. Zonder die paar seconden rust aan het begin en het eind van uw shot wordt het beeld weer erg onrustig, terwijl het bovendien uiterst lastig is bij een latere mon tage. Iets anders: stel u wilt inzoomen' op een kerktoren. Halverwege uw shot dreigt die kerktoren uit het beeld te verdwijnen. Al zoomend gaat u dat corrigeren en uiteinde lijk komt die toren al bibberend en dansend toch in het midden van het beeld. Belichting Nederlands merk", hen te leve ren door „de vakhandelaar", die hebben daar niets aan. Hun leve rancier heeft hen maar laten tob ben toen er nog wat aan te doen was geweest. De garantietijd is nu al lang en breed om. Hun vrieskast heeft verkeerde buisjes waar niets meer aan te repareren valt. Voor hen zit de reserve geldpot van Van Swaay op slot. Wanneer u op zo'n kerktoren in zoomt, zult u heel vaak zien dat er tijdens het zoomen iets m de be lichting verandert. Dat komt om dat meestal de verhouding tussen de lichte lucht en de kerktoren anders wordt; de lichtmeter meet dan in de telestand meer licht dan aan het begin van het shot. in de groothoekstand. Het gevolg is dat de lensopening wat kleiner wordt en daardoor wordt de toren zelf vaak een tikkeltje onderbelicht. Wanneer uw camera de moge lijkheid heeft de behchtingsre- geling met de hand te corrigeren, kunt u de zaken gemakkelijk Het overkomt menigeen: na het verfraaien van een wand. bij voorbeeld met schroten, wand- panelen, wandtextiel, enz. steken ineens de opnieuw gemonteerde schakelaars en stopcontacten wat „klinisch" af. Een leverancier van schakelmateriaal heeft daar een leuk systeem voor bedacht direct op de bestaande „doos" van schakelaar of stopcontact kan een nieuwe afdekplaat wor den gemonteerd. In plaats van de oude witte knopjes komen dan moderne „wippers" met „omlij sting" in fraaie metallische af werking. Niet duur en echt een verbetering van het aanzien van een fraai afgewerkte wand. Onder de naam Berker Modul kunt u dit „renovatie-schakelmate riaal bij de elektrohandel, bouwmarkten, enz. kopen. ivf. <5 s

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27