Leen de Goey: „Ik ben van de hel naar de hemel gegaan' C2EDB Oud Sparta-voetballer leidt herenleven bij Sheffield United ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 PAGINA23 SHEFFIELD - Het mooiste compli ment krijgt hij in die dagen van zijn veldtrainer. Danny Bergara, ooit jeugdintemational voor Uruquay, komt het ongevraagd vertellen. Na de derbywinst bij Rotherham neemt hij glimmend van genoegen plaats op de leu ning van een stoel in de spelers bus, kijkt even taxerend en vraagt dan "Wat vond je van Len vandaag?" Het antwoord ("Te weinig aan de bal, omdat hij niet genoeg in het spel werd betrok ken") bevalt hem duidelijk niet Hij repliceert scherp: "Len heeft voor het team gespeeld en goed ook. Dat hij zo weinig ballen krijgt, heeft een andere oorzaak Hij is een eerste, divisie-speler'en wij zijn maar een derde divisie- ploeg"'... De in die zinnen verborgen lof ty peert exact de sfeer die rond Leen (Len, zeggen de Britten) de Goey heerst in de Engelse industrie stad Sheffield. Als voetballer van de plaatselijke United, een club die er alles aan is gelegen het roemruchte verleden te laten herleven, hebben ze rh hoog staan. Samen met de kwikzilve- rige Argentijn Alex Sabella, we kelijks dé grote vedette, is de Leidenaar al meermalen uitge roepen tot de beste speler van de formatie. Bijna drie maanden is hij er nu en in die periode heeft hij zichzelf zo danig bewezen dat hij volledig is geaccepteerd. Hij heeft dan ook eindelijk weer plezier in het vak, dat hij voor het eerst ook enigzins als zodanig beschouwt. Het ver baast hem zelf nog het meest, "Want ik had nooif gedacht dat ik alleen voor voetbal zou kunnen leven, zoals hier" Vooral omdat hij bij Telstar en meer nog bij Sparta het buitenbeentje was, met heel andere interessen (an tiek, oude auto's, de natuur) dan de meesten van zijn collega's in het semi-professionele voetbal- gebeuren. Het spel was voor hem slechts een aardige hobby die hij onmiddellijk zou beëindigen als het plezier er voor hem af was Een moment dat kwam, toen Mircea Petescu als trainer op het Rotterdamse Kasteel arriveerde Het klikte niet tussen de saaie tacticus en de 27-jarige levens genieter, die dan ook zijn conse quenties trok. In woorden ("Ik speel nooit meer onder die man. want ik word gek van 'm") en in daden. De Goey legde verbaal de zweep over de toestanden bij Sparta, "niet om na te trappen, maar om te waarschuwen", en vertrok. Pas bij Sheffield United vond hij zichzelf terug. Bij het weerzien al roept hij het en thousiast uit. "Ik zou hier wel al tijd willen blijven. De ploeg draait waanzinnig goed en ikzelf ook. We staan bovenaan en we trekken twintigduizend toe schouwers gemiddeld. Twintig duizend, voor een derde divi sieclub, ongelofelijk toch. Er heerst hier dan ook een enorme sfeer en al die mensen zijn ontzet tend vriendelijk. Ze nemen nog de tijd voor je. Alleen voor wed strijden gaat dat op een andere manier. Geen ellenlang geouwe hoer van de trainer over de taken en de tactiek, nee, de manager komt binnen en die roept "We moeten vandaag de beuk erin gooien. Er is een hoop publiek en dat komt voor jullie, dus pas op. Als ik die bal twee keer terug zie spelen op de keeper, dan krijg je een boete. Good Luck "The Saint" Het is een benadering die De Goey zeer aanspreekt en die hem heeft veranderd. Ingrijpend zelfs, zo lijkt het aanvankelijk wanneer hij komt aanrijden in een Volvo- sport van het type waarmee The Saint vroeger door zijn televisie series placht te racen. Nogal merkwaardig voor iemand als De Goey, die in Nederland zo wars was van elke vorm van glamour dat hij enkel oude brikken als vervoermiddel koos. Bert Jansen en Anton Marijt, met wie hij om beurten van Leiden naar Rotter dam reed, kunnen ervan meepra ten. De verdedigers lagen nu eens in karren zonder achterbank, dan weer dienden ze plaats te nemen in een "ding" zonder vering, waardoor hun ingewanden hevig door elkaar werden gemixed. En dan hadden ze nog het geluk dat ze zich tenminste voortbewogen, op weg naar de middagtraining die De Goey vol onbehagen af werkte. Hij bekent het eerlijk. "Ik ben lui en als je de vrijheid krijgt dan pak je die, vooral als je niet achter zo'n trainer staat" In Sheffield is alles anders. Als full prof met een driejarig contract werkt hij de gezamenlijke och tendoefeningen vol ijver af. s Middags rust hij of hij speelt golf, waartoe hij uitstekend de gele genheid heeft in de onmiddellij ke omgeving van het luxueuze hotel aan de rand van de stad. Daar is hij voorlopig nog onder gebracht op kosten van de club In de fraaie parktuin,met visvij ver en wandelpaden, zijn een golfcourt en een "green" (stuk terrein waarin de putjes zijn ge graven) neergelegd. De Goey oe fent er nu het nog kan en dat is niet zo erg lang meer, want juist in die dagen sluit hij een over eenkomst voor de huur van een bungalow. Met zijn medio okto ber overkomende vriendin, die volgend jaar zijn vrouw wordt, gaat hij er binnenkort wonen. Hij krijgt het tussenstation- "Ik wil een huis kopen, omdat je hier voor een lage prijs nog iets heel fraais hebt"- overigens omdat de verhuurder een Sheffield-fan is "The Mouse" Het brengt hem automatisch weer terug op het onderwerp voetbal en zijn nieuwe, verfriste zienswij ze op dat fenomeen. Hoe vers hij er weer tegenover staat, bewijst hij door direct in zijn sportwagen, die veertien jaar oud blijkt.. ..door te rijden van het station naar het stadion. Zoals gebruikelijk in de Engelse industriesteden, is dat gewoon maar ergens in een zij straat geparkeerd. Bramall Lane heet de weg, waarlangs grauwe fabriekjes van stainless steel staan te getuigen van de belang rijkste bedrijvigheid van de stad. De bijnaam van Sheffield United is daaraan ontleend. "The Bla des" (de stalen messen) worden de spelers genoemd, die plegen op te draven in het optrekje dat nog niet zo lang geleden werd ge renoveerd. Achter de oude voor gevel zijn nieuwe tribunes opge trokken, die plaats bieden aan de 45.000 kijkers die tweede kerst dag worden verwacht als thuis de derby tegen Wednesday wordt afgewerkt door "The Blades" Zelfheeft De Goey zich nu al een persoonlijke bijnaam verworven. Zijn collega's noemen hem "The Mouse", ontleend aan een bele gen liedje van Rudi Carrell ("Ik zag een muis"), dat is blijven hangen in Engeland. "The Mouse". Een aanspreekvorm die niet eens zo gek is gekozen. Bij zijn vertrek uit Rotterdam immers, had het muisje nog een lange staart toen De Goey heel openhartig de vloer aanveegde met de misstanden die hij bij Sparta had ontdekt. Zo gezellig als hij er onder Brom speelde, "één van de beste trainers die ik heb meegemaakt", zo chagrijnig werd de sfeer onder Petescu "Het laatste jaar was het gewoon een zooitje. Er waren bepaalde spelers die totaal geen zelfkritiek hadden en er was een trainer die niet met de jeugd om kon gaan en die mijns inziens een volkomen verkeerde trainingsopbouw had. Inplaats van rustig te werken naar een piek om die dan te handhaven, moesten we in het begin als gekken tekeer gaan. Daarna konden we relaxen, maar dan wel zonder een geintje te ma ken. Als we dat wel deden, dacht Petescu altijd dat het over hem ging. Daar kon ik niet tegen. Hij ontnam me alle plezier in het voetbal. En als ik nou nog de eni ge was geweest die niet met hem kon opschieten, had ik me wel aangepast. Maar als er van de zes tien spelers veertien zijn die 'm niet zien zitten, dan moet hij toch gaan.. Dat gebeurde niet. Daarom ging ik en daar heb ik heel erg goed aan gedaan. Ik ben van de hel naar de hemel gegaan, want hier in Sheffield voel ik me weer terug in de tijd dat ik onder Brom trainde. Hij was hard, maar goed. Hij zei bijvoorbeeld rustig: "De Goey het was weer kloten met je", maar dat was tenminste eer lijk. Dat klinkt heel wat beter dan "je hebt het goed gedaan", als je van jezelf weet dat je slecht hebt gespeeld. Zo was Petescu. Die praatte met twee tongen, want tegen andere spelers riep hij weer wel datje slecht was geweest. Ui terst lullig, zoals ik het voor de spelers ook heel erg vind dat het nu zo slecht gaat met Sparta. Vooral omdat ik het nu zelf zo goed heb "The Ripper" Hij geniet er volop van in een schit terende omgeving. Sheffield zelf mag dan grauw zijn, en grijs, de heuvelachtige omgeving (Yorks hire) is één uitgebreid schilder achtig plaatje, waarop geiten en schapen figureren. Logisch dat de mensen uit dat gebied ont spannen de tijd nemen (De Goey: "ze zijn hier altijd te laat bij af spraken"). al is er tenminste één voor wie dat niet meer geldt. Een hoge politiefunctionaris is on langs compleet overspannen ge raakt in de jacht op de Yorkshire- ripper, die de streek onveilig maakt. Vier jaar vermoordt hij al vrouwen, waarbij hij er de mor bide gewoonte op na houdt de politie vooraf te verwittigen van de plaats waarin hij zal toeslaan. "Sheffield is de tweede Engelse club, na Liverpool, die met shir treclame speelt" Door PAUL DE TOMBE Uitgerekend in die tijd heeft een nabijgelegen regio aangewezen, hetgeen een massale concentra tie van politiemannen en een zeer scherpe controle tot gevolg heeft. Op een avond heeft dat geleid tot een nauwkeurig onderzoek van de spelersbus, waarmee de spe lers van Sheffield United terug kwamen uit Blackpool. De gezochte ripper zat er niet in, wél een supporter wiens auto had geweigerd. Speciaal voor hem bleef de spelersbus een half uur wachten, zodat hij de tijd zou hebben een garage te zoeken en mee terug te rijden uit Blackpool. Gewoon, als service.. Voor 7000 meegereisde fans, jawel, had Sheffield daar overigens gezege vierd. Onder meer dankzij een goal van De Goey, zijn derde in totaal. Mede daardoor zit hij ge ramd bij de aanhangers, die zeer betrokken zijn bij hun ploeg. De klantenbinding staat bij de En gelse voetballers dan ook hoog in het vaandel geschreven. Via spe ciale "social evenings" (vertaling: samen een neut pakken in een pub) voor spelers en supporters wordt het persoonlijke contact gelegd en via een apart bonussys teem krijgen de voetballers meer betaald naarmate het begrote toeschouwersgemiddelde verder wordt overschreden. "Dus als je negatief speelt scheelt dat in je eigen portemonnee", zegt De Goey, die bij Sheffield "ongeveer het salaris van een Twente-spe- ler" verdient en er om en nabij de 300 gulden premie per punt vangt. "Dat kan aardig oplopen over de 46 wedstrijden die we in de competitie spelen en de duels die we daarnaast nog in allerlei bekertoernooien afwerken. En als we bij de eerste drie eindigen en promoveren, krijgen we hele maal ongelofelijke bedragen. Die kunnen alleen worden betaald als de club goed draait. Daarom wordt er vóór alles steeds op ge hamerd dat we moeten spelen voor het publiek. De supporters zijn ontzettend belangrijk. Die organiseren zelf ook van alles voor een speler. Een heel jaar lang. De uitgezochte voetballer, met speciale verdiensten voor de club, krijgt dan de opbrengst van die avonden of activiteiten" Dat het daarbij om fikse bedragen gaat, vertelt Mick Speight. B-in- ternational en aanvoerder van The Blades die hij al dertien jaar dient. Dit seizoen staat in het te ken van hem; hij verwacht er 30.000 pond, oftewel zon 135.000 gulden aan over te houden. "En over twee jaar gaan ze het weer voor me doen". Speight ook, be nadrukt nog even de talenten van De Goev. die "over een tijdje heel veel geld waard zal zijn in Enge land". De vriend van Frank Kra mer denkt niet zover vooruit en zeker niet in geld, maar wel heeft hij zo zijn eigen gedachten over de wisselwerking tussen voet ballers en fans die hij overzee nooit meemaakte. "In Nederland wordt altijd gezeurd over priva cy, hier voelt niet één speler zich boven die jongens verheven". Als tegenprestatie laten "die jon gens" hun favorieten nooit in de steek. Zelfs niet na een degrada tie, zelfs niet als een club als Shef field United voor het eerst in de 90-jarige rijke historie, met 4 FA Cups en een landstitel, is afgezakt naar de derde divisie. "Walk alone" "Je mag hier fouten maken, als je maar wa|(t is de simpele ver klaring die De Goey daarvoor heeft gevonden. De arbeidsvita minen worden aangedragen door de fans die overal het in dit ver band veelbetekenende "You ne ver walk alone over de velden slingeren. De Goey, wat dat be treft een bijna onbeschreven blad bij Telstar en Sparta, krijgt er wekelijks een kick van. "Wan neer dat publiek zo tekeer gaat, krimpt mn huid gewoon in. En ik heb ook op andere manieren al pijn in mijn hart gehad van de spanning. Eenvoudig door de manier van voetballen die ze er hier op na houden". Waar het spelletje in Nederland tot weten schap is verheven, is in Engeland de simpelheid nog troef, zo is hem gebleken. "Een bespreking vooraf is er nooit en wat er fout is gegaan hoor je doordeweeks wel. Er wordt ook nooit gepraat over spelers van de tegenpartij. Die zijn niet belangrijk. We passen ons toch nooit aan; de enige boodschap is dat wij meer goals moeten maken dan die ander en aangezien ook die ander die op dracht heeft meegekregen, krijg je dat aanvallende voetbal en die wurgend spannende situaties Trouwens het héle voetbalgebeu- ren wordt vanuit de club anders benaderd. Bij trainingen bij voorbeeld moeten we officieel om kwart voor tien aanwezig zijn Ik ben er meestal op die tijd en als ik dan aangekleed ben, komen ook die anderen eens binnen druppelen. Tenslotte beginnen we om half elf en daar wordt niks van gezegd. In Nederland zou je gelijk een boete krijgen, hier is het normaal. Met een wedstrijd gaat het precies hetzelfde.Ik heb het een keer meegemaakt dat een speler om tien over half drie arri veerde. Hij had zijn vrouw naar de kapper gebracht en omdat ze ook wilde gaan kijken, had hij op haar gewacht...Het was helemaal geen punt en hij speelde nog een berepartij oók. Gewoon, zonder warming-up, met een paar oefe ningetjes in de kleedkamer. Voorbereiden, daar doen ze niet aan. masseren ook niet. Als je stijve spieren hebt en je wilt be handeld worden, zegt de fysio therapeut: maak maar een paar kniebuigingen, dan gaat het ook "Happy Harry" Op een andere manier is er echter wel degelijk sprake van een pro fessionele benadering binnen de club. Manager Harrv Haslam, alias Happy Harry omdat hij al tijd lacht, kocht heel wat nieuwe spelers in het eerste jaar dat hij bij Sheffield werkte. Drie van hen De Goey voor wie 200.000 gulden werd betaald, Barry Butlin en Jeff Bourne van de Amerikaanse Atlanta Chiefs) treden op in het eerste team nu de manager zijn tweede seizoen is ingegaan. Een bekende man overigens, die Haslam. Hij boekte knappe resul taten met Luton Town en legde als eerste de contacten met Ar gentijnse spelers. Na een afgewe zen bod op de gehele familie Ma- radonna, hield hij er zelf Alex Sa bella aan over. Een oud-speler van River Plate, die het "maakte" in Engeland. Overgenomen voor zon zeven ton, kon Sheffield eind vorig seizoen bijna drie miljoen voor de man vangen. Sunderland was bereid dat te betalen, maar Sabella's zwangere vrouw wilde niet verhuizen, zei nee en de transfer ging niet door. Tot ge noegen van alle fans, die het ta lent op handen dragen. Ook die zaterdag wordt hij luid be jubeld, in de derby bij Rother ham, waar de toppositie in de derde divisie op het spel staat. Elke bal wordt ingeleverd bij de Argentijn, die allesoverhad en heeft voor zijn vak. Heel anders dan De Goey, die tot 23 jarige leeftijd "maar raak leefde", zoals hij zelf zegt, en die pas na een lan ge amateurperiode t i ASC au Ter Leede bij Telstar "een gere geld en gezond" bestaan ging lei den. Dankzij het profvoetbal. Op het veld zijn de rollen omge draaid. Daar heeft Sabella het nu gemakkelijk en moet De Goey zich veel moeite getroosten om in balbezit te komen. Sheffield mag dan doorgaan voor een van de "moderner" spelende teams, on der pressie blijkt toch steeds weer de ware aard van de Engelse voetballer, die dan het midden veld het liefst overslaat. De Goey krijgt na een sterke eerste helft, dan ook steeds minder ballen na de pauze, is /elf bepaald niet te vreden, maar oogst niettemin lof. Fanatisme In tegenstelling tot de 15.000 Uni ted-supporters, die zich dit keer van een héél negatieve kant laten zien. De betrokkenheid slaat on danks de winst om in fanatisme en de fans gaan tijdens en na de partij teken al bee tam i Ie schade: dertig gewonden. De Goey bekijkt het hoofdschud dend, maar laat zijn algemene mening door het incident niet beïnvloeden. "Dit zijn excessen, maar ik blijf erbij dat ik een goede keus heb gemaakt. In'Nederland zeiden ze: wat een afgang om voor een derde divisieclub te moeten gaan voetballen, maar ik wilde het zelf ondervinden. Zo eigenwijs ben ik wel. Daardoor krijg ik echt wel eens de deksel op m n hersens, maar dat is dan niet erg. Dan heb ik het tenminste zelf ondervonden. Dat is in dit geval ook zo. Ik zie het hier ge woon zitten, voor mij blijkt het een hele goede stap te z(jn ge weest. Ik kan iedere Nederlandse speler aanraden hier te komen voetballen. Je hebt hier een schit terend leven. Een herenleven. Nooit kritiek, omdat de journalis ten met de spelersbus meerijden, je ziet veel. je kunt doen wat je wilt, kortom je leidt een bevoor recht bestaan. Dat is het voordeel van beroepsvoetbal, wat ik overi gens nog steeds niet als "echt" werken beschouw Dat ga ik later doen. want ik maak me niet druk over wat er volgt. Net zoals ik twee voeten heb. zo heb ik ook twee handen aan mijn lyf die ik kan gebruiken. Als het zou moe ten zou ik hier in dit hotel schoonmaker worden. Die jaren van ruimer leven heb ik dan toch maar gehad, die kunnen ze me Leen de Goey (r) in het stadion van Sheffield United reserve Pedro Verde en de Leidenaar de Argentijn Alex Sabella midden) cricket-onderricht krijgt van zijn landgenoot

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23