Top in Londen voor onbepaalde tijd verdaagd NAAST HET NIEUWS Rudolf Bahro vrijgelaten Zeer onzekere toekomst voor Zweedse coalitie Tories willen krachtige maatregelen tegen de immigratie Dajan dreigt met aftreden Arrestatie ETA-leden Opstand in Bolivia bedwongen VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGINA 9 (Van c correspondent) BONN - De DDR heeft in het kader van een amnestie naar aanleiding van haar 30-jarig bestaan twee bekende politieke gevangenen vrijgelaten: Rudolf Bahro (44) en Nico Hubner (23). Verwacht wordt dat zij binnenkort naar de Bondsrepubliek worden „afge schoven". Rudolf Bahro werd op 30 juni 1978, na een besloten proces, veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf. Officieel heette het dat hij „geheime inlichtingen aan vijan dige krachten in de Bondsre publiek had geleverd". Ook werd hem ten laste gelegd dat hij rela ties had met een Westduitse cor respondent. In werkelijkheid was Bahro ver oordeeld omdat hij in augustus 1977 zijn boek (Die Alternative) in West-Du itsland had gepubli ceerd. Hierin veegt de vroegere SED-functionaris en econoom, die zichzelf uitdrukkelijk als marxist beschouwt, de vloer aan met de verroeste bureaucratie in de DDR. Hij pleit voor meer vrij heid, een minderalesomvattende greep van de staat, meer mense lijkheid en minder economische groei. Tegen de veroordeling van Bahro is destijds over de hele wereld ge protesteerd. De Bondsrepubliek sprak van een „ernstige aantas ting van de internationaal gega randeerde mensenrechten". Be gin van dit jaar werd in West- Berlijn een speciaal Bahro-con- gres georganiseerd, waar het „hele linkse spectrum", met uit zondering uiteraard van de op Moskou gerichte Duitse Com munistische Partij (DKP), aan wezig was. Hier werd de vrijla ting van de regime-criticus geëist. In februari, kort na het congres, gaf Bahro via een brief aan het weekblad Der Spiegel de wens te kennen de DDR te willen verla ten om naar de Bondsrepubliek te gaan. Hij hoopte erop dat de Westduitse regering hem vrij zou kunnen kopen, iets wat elk jaar bij zeer veel mensen het geval De 23-jarige Nico Hübner werd in juli 1978 tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij had geweigerd in Oost-Berlijn dienst te nemen. Hübner beriep zich daarbij op de gedemilitariseerde status van geheel Berlijn. De vier mogendheden (Rusland, Ameri ka, Engeland en Frankrijk) heb ben dat destijds besloten. In de praktijk wordt dit alleen nog maar in West-Berlijn nageleefd en niet in Oost-Berlijn, dat al ge ruime tijd „Berlijn - de hoofdstad van de DDR" wordt ge noemd. T Archieffoto van Bahro, die giste ren werd vrijgelaten. BLACKPOOL (UPI/DPA) - De Britse Conservatieve Partij heeft gisteren op haar jaar congres in Blackpool van haar regering geëist dat zij "onmiddellijk krachtige maatregelen neemt ter be perking van de stroom van gekleurde immigranten". De rechtervleugel van de partij had geëist dat onmiddellijk een einde zou worden ge maakt aan immigratie van el ke soort, maar dat ging het congres te ver. Regeringswoordvoerder Timo thy Raison van het ministerie van binnenlandse zaken ver klaarde dat of de regering dat nu leuk vond of niet, krachti ge maatregelen ter beperking van de immigratie nodig wa- Mevrouw Thatcher had de zaal voor het immigratiedebat verlaten, nadat zij het econo mische beleid yan haar rege ring had verdedigd: strenge monetaire controle, hoge ren ten, lagere belastingen en verminderde overheidsuit gaven. Haar en minister van financiën Sir Geoffrey Ho we's economische politiek werd door het congres aan vaard. Met al ruim 2 miljoen "zwarte en bruine" immigranten in Groot-Brittannië, had spre ker na spreker het over "dit reeds overbevolkte eiland". EG-commissaris Christopher Tugendhat, voormalige con servatief Lagerhuislid, klaagde in Blackpool dat Groot-Brittannië het werk van de gemeenschap heeft gehinderd door zijn onwillige houding ten aanzien van het lidmaatschap. Maar er was nu gelegenheid om te veranderen, zei hij. "De combinatie van pogingen om kwesties aan te pakken die voor Engeland moeilijkheden hebben betekend en een posi tieve benadering van de ge meenschap door de nieuwe regering, verschaffen de kans op zowel Brits lidmaatschap van ganser harte als een effec tiever gemeenschap", aldus Tugendhat. (Van c correspondent) LONDEN - De Rhodesië-conferentie is opnieuw, maar nu zonder vastgestelde datum, verdaagd. De Britse minis ter van buitenlandse zaken en voorzitter van de confe rentie Lord Carrington nam deze beslissing omdat het Patriottisch Front naar zijn mening geen duidelijk antwoord had gegeven op het al of niet aanvaarden van de grondwetsvoorstellen, waarvoor hij hen vier dagen de tijd had gegeven. Het antwoord van het Patriottisch Desondanks ziet het er op dit ogenblik niet naar uit dat de con ferentie binnenkort zal opbre ken. Alles wijst erop dat het PF van dit internationale forum ge bruik wil maken om een hoge mate van goede wil te tonen. In middels zal de voormalige blanke premier van Rhodesië Ian Smith, die zich nog steeds in Salisbury bevindt, morgen een toespraak in Pretoria houden waar hij onge twijfeld zal waarschuwen tegen de gevaren voor de blanken in de Britse grondwetsvoorstellen. Front was vervat i ring wekkende verklaring die ter zitting werd voorgelezen door Joshua Nkomo. Toen hij door Lord Carrington om uitleg werd gevraagd, antwoordde hij steeds met het voorlezen van passages uit de verklaring. Carrington schorste de vergadering en had daarna een privé-gesprek van een half uur met zowel Nkomo als ZANU-leider Robert Muga be. De woordvoerder van de Britse delegatie, Nicolas Fenn, zei dat Lord Carrington op grond van dat gesprek tot de conclusie was gekomen dat de verklaring van het PF onaanvaardbaar was, om dat het op een aantal belangrijke punten strijdig was met de grondwetsvoorstellen. Deze pun ten betreffen de kwesties van het grondbezit en de voorwaarden voor onteigening ervan (voor het PF is het grondbezit van de blan ken in strijd met het principe dat alle grond behoort aan de zwarte stammen), en de formatie van de strijdkrachten. Impasse De conferentie heeft nu een ge vaarlijke impasse bereikt. Lord Carrington stelt zich op het standpunt dat het Patriottisch Front nu de eerste stap dient te nemen, maar de woordvoerder van het Front, Eddison Svobgo, zei dat noch Nkomo noch Muga be contact zouden zoeken met de Britse delegatie. Hoe dan ook, het is uiteindelijk Lord Carrington die moet beslissen wanneer de zittingen zullen worden hervat, en volgens mededelingen van zijn woordvoerder zou hij daar niet lang mee willen wach ten. Wat zich achter de schermen van de conferentie afspeelt, is moeilijk te peilen, maar het is" volgens welingelichte bronnen waar schijnlijk dat de verwarrende verklaring van het PF het gevolg is van nu aan de dag tredende meningsverschillen tussen Mu gabe (ZANU) en Nkomo (ZAPU). En Nkomo zou volgens deze bronnen meer concessies willen doen dan waartoe Mugabe bereid is. Dat is ook Londen niet ont gaan en Lord Carrington heeft daar nu op ingespeeld door de conferentie opnieuw te verdagen om te zien of het PF intern een gemeenschappelijke opstelling kan handhaven. MADRID (AFP) - In San Sebastian zijn gisteren zeven mannen aangehou den die ervan worden verdacht dat zij leden zijn van de Baskische onafhankelijkheidsbeweging ETA. De aanhouding had plaats in een kazerne van de Guardia Civil, waar zij 30 kilo springstof hadden willen aanbrengen om het gebouw in de lucht te doen vliegen. Een en ander is op een persconferentie in Madrid meegedeeld door de Spaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Antonio Jbanez Freire. Op het ogenblik van hun aanhouding hadden de zeven mannen drie handmitrailleurs, acht revolvers en 2 granaten bij zich. Ibanez Freire zei dat het vermoeden was gewettigd dat de arrestanten betrokken zijn geweest bij enkele recente terroristenacties. In Guecho, een voorstad van de Baskische stad Bilbao, zijn gisteren twee politiemannen neergeschoten. Een van de twee is er zeer ernstig aan toe. Maandag hadden leden van de separatistische organisatie ETA bij enkele aanslagen in Baskenland een hoge politiefunctionaris doodgeschoten en acht politiemannen en drie burgers gewond. LA PAZ (AFP/DPA) - President Walter Guevara Arze van Bolivia heeft gisteren verklaard dat de opstand van eenheden van het Boliviaanse leger in het noord oosten van het land, is bedwon gen. Gisterochtend hadden troe pen van de zesde divisie, onder leiding van generaal Edmundo Sanabria, de belangrijkste open bare gebouwen in Trinidad bezet, waar de divisie is gelegerd. De opstandelingen eisten de ontbin ding van het parlement en ver vanging van president Guevara, een burger, door een militair. De Boliviaanse regering verklaarde dat Guevara de opstandelingen had weten te overreden terug te keren naar hun kazernes. De pre sident had de volledige steun van de legerleiding. De president heeft disciplinaire maatregelen aangekondigd tegen degenen die voor de actie verantwoordelijk De berichten over de poging tot een staatsgreep hebben onrust in Bolivia teweeg gebracht. Het parlement riep de noodtoestand uit. De mijnwerkersbond besloot uit protest een 24-uurs-staking uit te roepen, die vannacht is be gonnen. Guevara werd, na een militair be wind van 15 jaar, in augustus in terim-president. Na de parle mentsverkiezingen van 1 juli konden de grootste politieke par tijen geen overeenstemming be reiken over een president. Toen geen enkele kandidaat van de partijen de vereiste meerderheid kon behalen, kwam na een groot aantal stemmingen Guevara als interim-president uit de bus. De legerleiding stelde zich toen ach ter hem. VERBODEN HUWELIJK Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar gesel eiden zuster prinses Margaret verboden te hertrouwen met haar vriend Roddy Llewellyn. Dat berichtte gisteren het Londense dagblad ,The Sun'. De koningin zou tegen haar 49-jarige zuster hebben gezegd dat zij als titulair hoofd van de Anglicaanse kerk, die echtscheiding bepaald niet aanmoedigt, geen toestemming kon geven voor een huwelijk met Llewellyn, een 32-jarige playboy die Margarets Chevalier-servant' is sinds haar scheiding van Lord Snowdon, aldus The Sun. Prinses Margaret en Roddy Llewellyn werden dinsdagavond voor het eerst samen in het openbaar gezien. Ze woonden een ballet voorstelling bij ter ere van choreograaf Sir Frederick Ashton. The Sun denkt dat Margaret vastbesloten is het publiek te winnen voor haar romance met Llewellyn. KRITIEK OP COMMENTAAR President Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren kritiek geuit op een televisiecommentator, wegens diens verslag van het Amerikaanse bezoek van paus Johannes Paulus II. Hij zei dat de man de gebeurtenissen had gebagatelliseerd. "Toen zijne heiligheid uit het vliegtuig was gekomen knielde hij om de grond van ons land te kussen, en mijn vrouw Rosalynn be groette hem", aldus de president. „Daarna legde hij een korte maar krachtige en welsprekende ver klaring af over 'America, the beautiful'. Het was een zeldzaam ogenblik in ons leven, een emotioneel ogenblik, een historisch ogenblik". „Maar de televisiecommentator keerde zich naar zijn collega's en zei: "Het was een hoffelijke toespraak, heren, maar iets nieuws heb ik er niet in gehoord. U?" „Ten overstaan van de televisiekijkers werd een prachtig en gela den ogenblik als een bagatel afgedaan", aldus de Amerikaanse president. „HET IS MODE" Het partijblad Prawda schrijft dat het dragen van kruisen en t- shirts met een afbeelding van Jezus in strijd is met de officiële ideologie. Het blad zegt veel brieven van ouderen te hebben ontvangen waarin ongerustheid wordt uitgesproken over deze mode bij de jeugd, die zich over het hele land uitbreidt. Een Moskouse vrouw schreef dat ze er een meisje over had onder houden dat ze een kruis droeg, terwijl ze lid was van de commu nistische jeugdbond en haar ouders in partij organisaties werk zaam zijn. Ze kreeg te horen: "Iedereen draagt er een. Het is de mode". RUKE DRUGS-OOGST Een ware vloedgolf van verdovende middelen, afkomstig van rijke oogsten in Pakistan, Afghanistan en Iran, nadert thans West-Eu ropa, zo heeft Peter Belsinger, hoofd van de Amerikaanse drugs- bestrijdingsbureau, gisteren op een persconferentie in West- Berlijn meegedeeld. Belsinger die in West-Berlijn is voor een internationale conferentie over verdovende middelen, zei dat circa 1.000 ton opium uit het Midden-Oosten in West-Europa wordt verwacht waardoor 80 percent van de zwarte markt zal worden bevoorraad. Belsinger heeft woensdag met de Westduitse minister van binnen landse zaken, Gerhart Baum, gesproken over de gemeenschap pelijke aanpak van het drugsprobleem. Vandaag zou hij met de Italiaanse minister van binnenlandse zaken over hetzelfde on derwerp van gedachten wisselen. Belsinger zei in West-Berlijn dat het Midden-Oosten sinds vorig jaar de voornaamste leverancier van verdovende middelen voor Europa is. Hij wees er voorts op dat het jaarlijkse sterftecijfer in verband met het gebruik van verdovende middelen in de VS daalt, maar in West-Europa stijgt. Veiligheids agent door politie overmeesterd NEW YORK (DPA) - Newyorkse politiemannen overmeesteren een Cubaanse veiligheidsagent, die zijn ge laden pistool richtte op een groepanticommunistische demonstranten voor de Cu baanse missie in New York op het moment dat Castro daar arriveerde. Nadat de man zich had gelegitimeerd als veiligheidsagent in het gevolg van Castro, werd hij door de politie op vrije voeten gesteld. De ontmoeting die president Fi del Castro van Cuba vandaag in New York zou hebben met de ongeveer 100 delegaties van de niet-gebonden landen bij de Verenigde Naties, gaat volgens een woordvoerder van de volkerenorganisatie niet door. Waarom niet werd er niet bijgezegd, maar men vermoedt dut het is vanwege spanningen binnen het kamp van de niet-gebonden staten. Castro's voorzitterschap van de beweging wordt door een aantal neutrale landen met zorg gevolgd, omdat hij haar op Moskou wil richten. Ook zijn instemming met de lege ring van 3.000 Russische sol daten op Cuba heeft bij velen de vraag doen rijzen in hoe verre hierdoor het neutrali teitsbeginsel van de beweging is aangetast. De Cubaanse leider ziet de ver tegenwoordigers van het niet- gebonden blok nu alleen aan de lunch die secretaris-gene raal Waldheim hem aanbiedt. Castro zei dat hem de Ameri kaanse militaire manoeuvres op Guantanamo in het geheel niet stoorden, integendeel. "Zij stimuleren de vechtlust", zei hij. De Cubaanse president zei dat de Amerikanen zijn land al twintig jaar bedreigen en manoeuvres houden op hun basis op de Cubaanse kust. "Ik doe er geen oog minder om dicht", zei hij. (Van c correspondent) STOCKHOLM - Met 174 te gen 170 stemmen is giste ren in het Zweedse parle ment officieel besloten Thorbjörn Falldin, de lei der van de centrumpartij, als premier in de nieuwe drie-partijencoalitie te ac cepteren. Deze coalitie be staat, evenals de vorige, uit de conservatieve partij, de centrumpartij en de volkspartij. Het is eenzelfde combinatie als tus sen september 1976 en oktober 1978. Ook toen was Falldin pre mier. Door de toenemende on enigheid binnen de coalitie was hij vorig jaar oktober echter ge dwongen af te treden. Het grote struikelblok was toen de even tuele uitbreiding van het gebruik van kernenergie in Zweden, iets waar de conservatieven grote voorstanders van zijn. De groeiende tegenstand in de cen trumpartij, waar men geen com promissen meer wenste te accep teren, betekende toen het einde van de positie van Falldin. Na veel manoeuvreren slaagde toen de voorzitter van de liberale volkspartij, Ola Ullstern, erin de premierpost te bezetten en met zijn partij een minderheidsrege ring te vormen. De conservatie ven werden toen op politiek-tac- tische manier naar de achterbank verwezen, waarvoor zij nu weerwraak hebben geno- In plaats van Ullstern als premier te laten aanblijven, wat deze wel wilde, stelde de leider van de conservatieve partij, Bohman, als kabinetsformateur voor Falldin weer in genade aan te nemen als premier. En dat terwijl conserva tieven en centrumpartij over veel onderwerpen en in het bijzonder de kernenergie, volkomen tegen strijdige opvattingen hebben. De samenstelling van het kabinet is ook in het voordeel van de con servatieven uitgevallen. Ze heb ben bijna alle zogenaamd „zwa re" portefeuilles weten te be machtigen: justitie, financiën et cetera. Ex-premier Ullstern werd in elk geval nog beloond met die van buitenlandse zaken. Olof Palme, oppositieleider en voorzitter van de sociaal-demo cratische partij: „Het is een ho peloze situatie, die weinig kans op succes biedt. Vrijwel uit zichtloos". Palme voorspelde grote veranderingen in Zwedens binnen- en buitenlandse beleid, die de duidelijke rechtse politiek van deze regering zouden beves tigen. Gedacht kan hierbij wor den aan een vermindering of stopzetting van de economische hulp aan enkele Derde-Wereld landen, zoals Cuba en Viet- Op binnenlands gebied zullen voornamelijk economische conflicten naar voren komen. De bond van werkgevers SAF heeft het overkoepelend orgaan van de vakbonden al de wacht aange zegd: de buikriem dient strakker te worden aangehaald, is de niet mis te verstane boodschap. De vakbonden hebben op hun beurt laten weten dat ze bij moeilijkhe den rond de nieuwe cao-onder- handeligen meteen met stakin gen zullen uitpakken. En dat ter wijl Zweden nationaal-econo- misch al genoeg problemen kent. Eén ding staat vast deze coalitie, die slechts een meerdheid heeft van één zetel in het 349 zetels tel lende parlement, gaat een uiterst onzekere toekomst tegemoet. De op 16 maart volgend jaar te hou- TEL AVIV (AFP/DPA) - Israëls minister van buitenlandse zaken, Mosje D^jan, heeft gis teravond met aftreden gedreigd als de rege ring-Begin land, dat particulier bezit van Arabieren is, mocht laten onteigenen voor de uitbreiding van joodse nederzettingen. Ik ben niet bereid op dit principiële punt toe te geven", aldus Dajan na zijn terugkeer uit Straatsburg en Zurich. „Als het voor Israëls defensie nodig is hier en daar een hectare grond te onteigenen, dan kan ik daarmee wel instemmen. Maar ik kan niet akkoord gaan met het vorderen van land voor de uitbreiding van nederzettingen". Dajan zei voorts zich zorgen te maken over het geringe begrip van de regeringen in West- Europa voor de politiek van Israël. „De rege ringen en de publieke opinie in West-Europa keren zich steeds meer van Israël afen hellen over naar het standpunt van de Arabieren. De Europeanen zijn, ondanks ons verzet, be reid de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) te erkennen". En dit komt voor een deel door onze nederzettingspolitiek, aldus Dajan. den volksstemming over het al of niet uitbreiden van de kernener gie zal beslissend worden. Stemt men vóór uitbreiding van kern energie, dan kan Falldin als pre mier aanblijven; een afwijzende uitslag zou hem echter dwingen opnieuw het premierschap op te geven. Of deze coalitie ouder zal worden dan vijf maanden, hangt dus af van dit referendum. Dacko vraagt Ivoorkust uitlevering van Bokassa BANGUI (AFP) - Het staatshoofd van de Centra alafrikaanse Re publiek, David Dacko, heeft meegedeeld dat hij Ivoorkust heeft verzocht om uitlevering van ex-keizer Bokassa, opdat deze kan worden berecht. Onderin een put bij de gevangenis waar ex-keizer Jean-Bedel Bo kassa zijn tegenstanders opsloot, is een aantal lijken gevonden, zo is gisteren uit welingelichte krin gen gemeld. Nog onbekend is om hoeveel lijken het gaat. Ze zouden vier tot vijf maanden oud zijn. Functionarissen van het nieuwe bewind in Bangui, dat met het verdwijnen van Bokassa van het keizerrijk Centraal-Afrika een naamsverandering onderging en nu (weer) Centraalafrikaanse Re publiek heet, meldden eerder dat vorige maand ongeveer honderd lijken zijn gevonden bij de be ruchte Ngaragba-gevangenis Met Franse steun maakte een groep Centraalafrikanen op 20 septem ber een eind aan het keizerrijk van Bokassa. Sindsdien is David Dacko presi dent van de arme staat in Cen traal-Afrika.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9