„Het zingen van ons koor is niet echt cultureel" jH&fffK eidse agenda Snelheid van het verkeer in Oegstgeest moet lager worden ,Voor bewoners Wassenaar- Koord is nn de maat vol' Raadslid stelt straatvernauwingen voor Hervormd Kerkkoor Leiderdorp bestaat 50 jaar Geslaagde uitvoering Syntagma Musicum SCHOOL „KLAVERWEIDE" IN GEBRUIK GENOMEN Burgerlijke stand PAGINA 2- STAD EN RAND VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 OEGSTGEEST - "Verminder de snelheid van auto's met het verkeersbelemmerende maatregelen zoals straatvernauwingen en ver keersdrempels tot zo'n 20 tot 30 km. per uur." Dit stelde het Oegstgeester raadslid Linde Meenhorst (D'66) gisteravond tijdens de bespreking van de reacties van de burgers op het verkeersplan in de raadscommissie voor verkeer. Zij had namelijk uit de brieven van mensen die geen verkeersprobleem zien de conclusie getrokken dat men angst heeft voor de genoemde oplossingen. "Want die scheppen weer nieuwe verkeersproblemen," aldus Linde Meenhorst. Zij meent ook dat het onmogelijk maken voor automobilisten harder dan de voorgestelde 20 of 30 km. per uur te rijden meer veiligheid en minder geluidsoverlast voor fietsers en voetgangers inhoudt. Vergaande verkeersoplossingen zouden volgens haar ook vermeden moe ten worden omdat we nu eenmaal met het huidige verkeer moeten leren leven. "Maar wel strenge beperkingen om overlast te voorkomen," aldus raadslid. PPR-raadslid Karei Beckers uitte zijn teleurstelling over de wijze waafop de binnengekomen reacties van de Oegstgeestenaren op het verkeers plan waren verwerkt. Hij vreest dat de meeste stemmen zullen gelden en dat niet naar de beste suggestie omdat die toevallig van een persoon zou kunnen komen, wordt geluisterd. Ir. De Jager van het bureau dat momenteel de reacties bestudeerd kon hem op dit punt gerust stellen. "Hoewel de reacties details betreffen kijken we wel degelijk naar de praktische waarde ervan," zo zei hij, "en vullen hiermee onze plannen aan." Verkeersd'eskundige Westerduijn haalde enkele, wat hij noemde hoogte punten, uit de reacties en wees erop deze vooral serieus te nemen. Met name de busroutes door de gemeente, zoals door het planbureau voor gesteld, roepen veel vragen op, zo zei hij. Maar ook op de scheiding van bromfietsers en fietsers, waarop veel briefschrijvers wezen, moet gelet worden en de afwikkeling van de moeilijke verkeersproblematiek. CDA-er Kakebeeke tenslotte reageerde op de briefschrijvers die meen den geen verkeersprobleem in Oegstgeest te zien. "Die mening kan ik niet delen," aldus deze woordvoerder over verkeerszaken van het CDA. WASSENAAR - "Na ruim tien jaar plannen maken en pra ten zonder aanwijsbare resul taten is voor de bewoners van Wassenaar-Noord de maat vol". Dit schrijft een viertal bewonersg roepen in een op roep aan alle Wassenaarders om zich te richten tegen de verkeersoverlast in dit deel van de gemeente. De vier groepen "Oost-West-rou- te", Buurtvereniging Duin- rell, Cranenburghlaan en omgeving" en "Rozenweg IRo- zenplein en omgeving" zijn het er gezamenlijk over eens dat er gewerkt moet worden aan een totaaloplossing om de verkeersstroom door Wasse naar in te dammen en om te leiden. "En dan niet van de ene straat of wijk naar de an dere, maar buiten Wassenaar Volgens de briefschrijvers vol staat de gemeente Wassenaar in deze kwestie met de consta tering dat het toenemend aan- tal klachten over het verkeer te wijten is aan de toenemen de bewustwording van de be woners ten aanzien van de nadelige effecten van het ver keer. "Als zoethoudertje wordt dan ook hier en daar een stopbord geplaatst of de Het jubilerende koor bezig in de Dorpskerk "leder voor zich probeert zo goed mogelijk te zingen. Sommigen staan zelfs met het water in hun handen" LEIDERDORP "Ons kerkkoor maakt onderdeel uit van een kerkdienst; je Iaat je geen applaus geven. Net zo min als een dominee dat laat doen na zijn preek. Daarom is het zingen van ons koor niet echt iets cultureels, we werken gewoon méé aan een kerkdienst." Dit zegt mevrouw Pret uit Leiderdorp. Zij is secretaris van het Hervormd Kerkkoor dat deze maand vijftig jaar bestaat. In de eerste jaren na de oprichting in 1929 heette het gezelschap nog Hervormd Zangkoor. Er werd toen veel deelgenomen aan con coursen en het koor gaf jaarlijks één grote uitvoering in de Dorps kerk. Tijdens de oorlogsjaren zong het koor steeds vaker in de kerkdiensten Enerzijds uit saamhorigheid met de gemeente, anderzijds konden door de ver duistering 's avonds geen repeti ties en uitvoeringen meer plaats vinden in de voormalige gemeen teschool aan de Kerklaan. Inmiddels werden alle culturele verenigingen door de Duitse be zetter verplicht zich te laten in schrijven bij de Duitse "Kultur- kammer". De verenigingen ech ter die een kerkelijke binding VOORSCHOTEN - In het "Achter huis" van Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten trad Syntagma Musicum nog eens op, in een ver kleinde samenstelling, (twee in strumentalisten, twee vocalis ten). De veertiende, vijftiende en zestiende eeuw zijn muzikaal ge sproken bij Syntagma in de meest productieve handen. Het ensemble ken ik al van Duiven voord e-1966 en het fungeert nu 16 jaar. Toen telde ik 29 instrumenten, een museumshow. Nu een luit, blokfluiten van meervoudig snit en (als ik het wel heb, de observa tie is niet alledaags) ruispijp en kromme zink. Hoe ouder de ge speelde stukken zijn, hoe meer ze miniatuurkarakter dragen. Mi niaturen kunnen kostelijk zijn. Stijgend in de tijd, was de bezet ting in mededelingskracht nog toereikend voor Fresobaldi, Sweelinck, Jacob van Eyck en John Dowland. Een verrassende expressiviteit on dervond; als blokfluitsolo van Syntagma-leider Kees Otten; de elegische verwerking uit 1648, die onze blinde Utrechtse klok kenist Van Eyck gaf van het toen als Schlagertje door Europa gaande liedje Amarilli mia bella. Die solo klonk aangrijpend, door de teruggehouden adem, om de stilte in het verglijden van de toon; een prachtig getreblimeer- de emotie. Ik ben blij, dat onze zo verwaar loosde Obrecht een beurt had (Tortorella) en ook Petrus de la Rue. Dufay, Agricola, Machaub, Landini, Rologna (aangevuld met anonieme en anderen) zijn van zelfsprekende verschijningen Men weet, dat men destijds, vooral in de huismuziek, instru mentale stemmen door vocale kon vervangen en omgekeerd en op dit beginsel drijft Syntagma. De kwaliteit van die zangstem men is van levensbelang voor het ensemble. Tenor Marius van Al- teno is vrijwel van begin af me dewerker, mezzesopraan Rita Dams ook behoorlijk lang: twee volle, ruime, duidelijk articule rende stemmen, met het vereiste reliëf om tekening in het gezon gene te brengen. Nieuw is de lui- tiste Toyohiko Satoh, die het heel goed doet. KEES VERHOEF Jeugdavond De buurt- en speeltuinvereniging "Zijlkwartier" in Leiderdorp organiseert vanavond weer een jeugdavond in het wijkcentrum aan de Van de Marckstraat. Deze keer is disco KOSMOS uitgeno digd. Ook niet leden zijn van harte welkom. Postzegelruilbeurs In het Leiderdorpse Dorpshuis is morgen van 10.00 uur tot 17.00 uur een postzegel- en munten- ruilbcurs. Dit is de eerste ruil beurs van dit seizoen. Deze acti viteit wordt georganiseerd door de Leiderdorpse postzegelclubs. Uitwisseling De organisatie "Operation Friendship" houdt morgen een grote fancy fair in het Zijlkwar tier in Leiderdorp. Deze instel ling organiseert jaarlijks inter nationale uitwisselingen tussen jongeren in de leeftijd van 15 en 25 jaar. Dit om mensen van ver schillende nationaliteiten met elkaar in contact te brengen en hen kennis te laten maken met het land, zijn cultuur, het ge- zins- en het kerkelijk leven. Volgende zomer wil de organisatie een aantal Amerikaanse jonge ren in de Leidse regio onder brengen. Daarbij staan diverse excursies en activiteiten op het programma. Om dit financieel mogelijk te maken wordt de fancy fair georganiseerd. Het gebeuren begint om 11.00 uur in het gebouw aan de Van der Marckstraat en het duurt tot 15.30 uur. hadden vielen buiten deze ver plichting zodat in 1943 het Her vormd Zangkoor werd omge doopt in Hervormd Kerkkoor met als thuishaven de Dorps kerk. "En zo is het nu nog steeds" zegt mevrouw Pret die al ruim dertig jaar in het zangkoor actief is. "Het gaat vooreen heel belangrijk deel om de gezelligheid. Dat merk je dan ook meteen als je een repeti tie bijwoont. Echt, zingen is be langrijk, maar er mag best over andere dingen gesproken wor den. Soms kom je dan moe van het praten thuis en dan denk je met plezier aan de repetitie te rug" Inkrijgen "Niet dat we zingen niet serieus zouden nemen hoor. O nee, onze dirigent Gijs Zaalberg zorgt er el ke keer weer voor dat we een be paald muziekstuk er op tijd in krijgen, voordat we het in een dienst gaan zingen. Kijk, en dat is nou het verschil tussen een zang en een kerkkoor. Wij treden heel weinig naar buiten met grote en moeilijke stukken. Onze uitvoe ringen zijn aan de kerk gebon den, ons repertoire is daar ook op afgestemd. We zingen haast over al waar we uitgenodigd worden. Dat was met het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp, maar we komen LEIDEN - Geboren: Mrouan, zoon van T.M. Emrani en A. Acherrat; Anna-Ma- ria Beatrix Theresia, dochter van E.A.T. van der Wolk en J.E. de Meij; Cornelis, zoon van C. van Duijn en M. van Duijn; Johan Gerardus, zoon van H.J. van Zeist en K. de Jong; Jan-Willem, zoon van J.G.R. van Schie en A.H. Sebel; Fong Kin, zoon van L.K. Li en M.C. Prins; Alexander, zoon van C.J.J. van Loon en M.J.J. Lek; Krijn Baptist, zoon van J.B.M.Z. Trimbos en G.C.M. Kemper; Johan Willem, zoon avn J.C. Spies en S.I.C.A. Verver; Leonardus Gerardus, zoon van P.A.H. van Zanten en J. van Straalen; Rachelle, dochter van A.A. Philip en A. van Mourik; Astrid, dochter van T.L. Langemaire en M.A. Weijers; Bob, zoon van J.B. de Graaf en M.J. Ver- straate; Roelof, zoon van R.L. van der Ploeg en C.R. Leugering; Ilse Francisca, dochter van G. van Dijk en B.A. van der Made; Richard, zoon van C. Hartevelt en M. Plokker; A;exander Paul, zoon van J. van den Broek en A.P.C.M. Pouw; Mar- riëlle Jantine, dochter van J. van Ros- ook in Leythenrode of in het be jaardencentrum "De Dillen burg". Het bejaardencentrum vormt de grootste uitzondering voor ons omdat we niet echt in een zondagsdienst zingen. Het is meer de samenzang die we met de mensen doen. Verder werken we veel aan de kerkdiensten in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Al met al hebben we het druk zat dit jaar," meent me vrouw Pret die blij is dat de ver eniging, ondanks het tekort aan mannenstemmen, zo goed en ge zellig draait. Dat gevoel onderschrijft ook me vrouw Eijk, die verantwoordelijk is voor het financiële beheer van de zangvereniging. "Vier jaar te rug zag het er niet zo rooskleurig uit voor de vereniging. Integen deel, we hadden toen echt ons dieptepunt. Niemand kwam er meer bij zodat de plaatsen van vertrekkende leden leeg bleven. Öp het laatst hadden we nog maar negentien leden over. En dan wordt het met het geld beheer moeilijker. Je ontvangt minder contributie terwijl de kosten ge woon door gaan. Het grootste deel van het geld wordt betaald aan de dirigent. Maar ook de nieuwe muziek en de koffie moet betaald worden. Vier jaar geleden dacht ik op een gegeven moment toch wel van ik hou er mee op. Je hebt geen plezier aan het beheer sum en K.C.H. Noorlander; Dennis An- dré, zoon van I.R.J. van Gessel en J.AC. Burgers; Icram, zoon van M. Abdeloua- rith en R. Mourou; Gijsbertus Wilhelm, zoon van G.W. Houwaart en M.A.C. Jo- chems; Tamara, dochter van A. Schou ten en L.M. Hazenoot; Christian, zoon van C.T.M. Oudshoorn en A.E.M. Bent velzen; Arjan, zoon van C.T.M. Ouds hoorn en A.E.M. Bentvelzen; Hicham, zoon van M. Batah en L. Nagui; Nynke Karola, dochter van C. de Haas en N.H.L.J. van Wambeke; Johanna Maria, dochter van C.J. Minnee en A. de Ko ning; Alexandra Petronella, dochter van M. van der Plas en D.A. de Mol; Faouzi, zoon van B. Bouthari en M. Amia; Nico- laas Anthonius, zoon van A.N. Stuifber gen en C. Cramer. Ondertrouwd: J.M. Bots en A.M. Roes- sen; E.P. Coutinho en C.T. van Epen; P. Groenendijk en I. Bousie; L.J.M. Haan- raadts en R.J. Rutgers; A.J. Jansen en M.C.A. van Westrienen; J.A. Joppe en M.J.R. van der Heide; J.H. Kiel en M.L. van de centen als je niets meer kan betalen" Kerkeraad "Twee jaar terug hebben we wat geld van de kerkeraad gehad, voor de rest hebben we nooit steun hoeven vragen. We hebben een tijd gespaard voor de receptie die we in "Het Trefpunt" gaan houden. En bij uitzondering, zullen we een - voor ons doen - groot stuk uitvoeren in de her denkingsdienst op 21 oktober. De muziek van Mendelssohn zal dan ten gehore worden gebracht ter wijl wij worden bijgestaan dooi de altsoliste mevrouw E. Moraal- de Lange. Ook zullen er strijkers en een organist aanwezig zijn. Maar dat kunnen we gelukkig nu allemaal betalen", zegt mevrouw Eijk. "Kritisch blijven we in elk geval" meent mevrouw Pret. "In wat voor dienst dan ook, de mensen kijken heel vaak de woorden uit je mond terwijl de anderen zich vervelen". En tenslotte voegt zij er aan toe: "Maar ieder voor zich probeert zo goed mogelijk te zin gen, sommigen staan zelfs met het water in hun handen. En dat geeft toch wel het plezier en de motivatie aan waarmee we onze liederen brengen". ROEL ZAADNOORDIJK Borsboom; F. Kors en C.H.P. Bernsen; F.W.C. Lardee en J.L. Koot; J.J. Louw- rier en E.M. Pino Molina; L.H. Mander- sloot en J. Philippo; R. van Meeteren en J. Westerbeek; H. van santen en A. de Heer; R. Schenk en E. Heijman; A.C. Snoeren en K.E. Meierfrankenfeld; E. de Vos en T.K. Stigter; E.J. VOskuil en I. Fakkel. Gehuwd: A.M.N Molkenboer en N. van Alphen; J. van den Eent en M.E. van Nimwegen; R. van den bent en C.F.J. Schimmel; H. Adali en M. van der Welle; L.P. Poppema en L.T.M. Rother; H.C. de Jongste en I.J. Stuffers. Overleden: A. Bon (1896); C.J. Strijk (1910); T.W.L. van der Horst (1971); M.G.A. van Bree (1946), echtgenote van J.L.A. Nagelkerke; G.L. Menken (1917); A. Ouwerkerk (1921); W.A. van Steen- voorden; A. van Kuyeren (1908); D. Riet veld (1903); J. Venne (1908), echtgenote van Van Seggelen; L. Zwanenburg (1889);J. van Iterson (1905); G, versteeg (1907); P.J. van Ewijk (1913); G.A. Mon- tanus (1911); A-M-N- Molkenboer (1917); M. van der Pompe (1896), gehuwd ge weest met Van Duuren; J.E.A. Langerak (1911), gehuwd geweest met Van den Wijngaard; J. Crama (1916), gehuwd ge weest met Van der Tuin. aanleg van een verkeerslicht installatie overwogen". De bewoners van Wassenaar- Noord vinden deze maatre gelen te beperkt. "Daarom hebben wij de krachten ge bundeld en besloten geza menlijk de gemeente eens en voor altijd duidelijk te maken dat er genoeg gesold is met de belangen van deze bewoners" Zij beloven verder "enige sur- pises" als de gemeente niet binnenkort met maatregelen komt. Zoals reeds eerder gemeld ko men de eisen van de bewoners in het kort hierop neer: aller eerst moet het verkeer dat in feite niet in Wassenaar moet zijn, worden geweerd. Verder moet de verkeersveiligheid worden verbeterd en de ge luidshinder moet worden in geperkt. Een ander punt is het tegengaan van de milieu-ver ontreiniging en met name het vrachtverkeer moet een halt worden toegeroepen. Vrijdag 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, Bingo avond WSV Zuid-west, 19 uur. Groenoordhal - BOVAG-occasionshow, van 16-22 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, Turkse avond van 19.30-23.40, Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden van "ITCH". 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, openweekendcafé, 21.30 uur. Jongeren advies- en begeleidingscentr. (JAL)-Lange Gracht 26a, hulpverlening van jongeren (kosteloos) ma, woe en vrij van 16-22 uur. tel. 143762 ged. openings- Schouwburg - "Pracht Hotel", blijspel met Luc Lutz en Simone Rooskens, 20.15 uur. LAK-theater - Levendaal 150, Toneel groep "Sater" met "Het Nest", 20.30 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, Waarheen zijn wij op weg? - Komt er een betere wereld? door J.G. Fijnvandraat, 19 uur. Zaterdag Dorpshuis "Zijlkwartier" - 11 uur Fancy Fair, geor. door "Operation Friendship" ARTSEN Voor spoedgevallen wordt de weekend dienstvan zaterdag 10 vm. tot zondag 24, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I (Morswegkwartier-noord-bin- nenstad), H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk), F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371. Wijk 3 (Waard, Professoren wijk, Tuinstad en zuid-binnenstad), W. de Bruyne, de L. DeKanterstraat 62, tel. 126866, Wijk 4 (Zuid-west en Haagwegkwartier), tot zondag 8 vm, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. zondag vanaf 8 uur vm: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - za 13 okt. J. van de Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539. Zondag 14 okt. H.B. van Wijk, van der Valk Bouw- manweg 198, tel. 890529. Oegstgeest - E. van Walcheren, Oranje laan 29, tel. 152130. Voorschoten - Zaterdag 13 okt. W. van Dam, Palestrinalaan 20, tel. 3969. Zon dag 14 okt. A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond- nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 12 tot 19 okt. door Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb. tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men van de taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum - van de Waalslaan tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg, tel. 154500. Warmond - Zr. T. Miedema-de Jong, Kagerplein 307, tel. 02522-10542. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling, Roest/Helder - F. Muurling 23, tel. 125057. Weekendregeling dierenart sen Krol/Van Gool/Vestjens - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. B. Boer. Boshuizerlaan 26, tel. 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. ZOETERWOUDE - De nieuwe R. K. basisschool "Klaverweide" is giste ren - vlak voor de herfstvakantie - in gebruik genomen. In een luidruch tige optocht met toeters, ratels, deksels en veel gejuich, trokken de leerlingen naar hun nieuwe school in het Westeinde. De kleuters en lagere schoolkinderen waren uit alle richtingen gekomen. Zolang het nieuwe schoolgebouw nog niet klaar was. hadden de kinde ren namelijk gebruik gemaakt van lokalen van verscheidene scholen uit de omtrek. Zo waren twee klassen gedurende de eerste twee paar schoolweken op de Aloysiusschool te gast geweest. Door de vijfde klas was gebruik gemaakt van de kantine van SJZ en ook het oude Hummel hof en de twee noodlokalen bij de Sjaloomschool waren als voorlopig onderdak nodig. De eerste kennismaking met het prachtige gebouw door kinderen, leraren en ouders was meteen al zo gezellig dat een goede sfeer in de toekomst verzekerd lijkt. Het gebouw zelf biedt daar ook alle mogelijkheden voor door haar open opzet. Van de kleuterklassen naar de eerste en tweede klas is bijvoor beeld maar een "wipje". Ook de werkruimte tussen de lokalen zal zeker vaak gebruikt worden door de kinderen. De officiële opening zal over enige maanden plaatsvinden. Dan zal ook de nieuwe kleuterschool Hummelhof, bij de Sjaloomschool, officiéél wor- dem geopend. Dit gebouw is nog niet helemaal gereed. Wel hebben de kleuters er een maand geleden al hun intrek genomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2