Ingrijpende restauratie van remonstrantse kerk iseeee „Agrarische heffingen in Hillegom wel terecht" Levendige musical rondom Jos Brink In Oude Wetering Première „Lofzangen" enthousiast ontvangen BEWONERS VAN BANK NAAST „WAPEN VAN FRIESLAND" ANONIEM BEDREIGD VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGINA 23 OUDE WETERING - De eeuwenoude remonstrantse kerk in Oude Wetering, een van de oudste remon strantse kerken in Nederland, zal nog dit jaar wor den aangepakt voor een ingrijpende restauratie. De uitgebreide opknap- en vernieuwingsbeurt die het fraaie oude kerkje moet on dergaan zal een bedrag van driekwart miljoen gulden vergen. De 70 leden en 28 vrienden van de remon strantse broederschap in Ou de Wetering zullen van dat bedrag zelf 130.000 gulden bijeen moeten zien te bren gen. De toestand van het dak, een halfrond, zogenaamd tonge welf van planken, bracht de noodzaak van restauratie op korte termijn aan het licht. Het bedrijf, dat werd uitge nodigd om houtverslindende insecten te komen bestrijden, liet weten dat men het te ge vaarlijk vond om de zolder te betreden. Een toen ingesteld onderzoek leidde tot. het op stellen van een restauratie plan door het architectenbu reau Van der Sterren en Pee toom in Leiderdorp. Bij het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk werd met succes op spoedige uitvoering van de plannen aangedrongen, ook het ministerie zag het spoe deisende restaureren in. Nog dit jaar Dat betekent, dat nog dit jaar moet worden begonnen met het karwei, waarbij de kerk van kop tot teen onder han den zal worden genomen. Het gebouw rust nu nog zonder meer op de veengrond, het geen in de loop der eeuwen tot gevolg heeft gehad dat de kerk wat achterover is komen te staan. Onder de muren zal nu een betonconstructie worden aangebracht. De kerk zal worden voorzien van een nieuwe vloer waarbij tegelij kertijd de verwarming wordt aangepakt. De glas in lood ramen in de kerk zitten nu zonder kozijnen in de muren, maar een foto van omstreeks 1890 maakt, zij het vaag, dui delijk dat de kerk vroeger wel degelijk kozijnen had. Die zullen bij de restauratie weer in hun oude vorm terugkeren. Oude serie Oude glorie die ook weer terug zal keren is het dak van plan ken. Omdat stof en vuil in het niet helemaal goed dichte dak zorgden voor problemen is op zeker moment hardboard te gen het hout dak gespijkerd. Die harboard-platen gaan er voorgoed af, de houten plan ken zullen worden nageke ken en waar nodig worden vervangen. Niet alleen de kerk zelf, ook een huisje erbij en de consistoriekamer, die later werden gebouwd als het kerkgebouw, krijgen een op knapbeurt. Het huisje gaat bijna helemaal tegen de vlak te, zal weliswaar in z'n uiter lijke gedaante vrijwel onver anderd terugkeren, maar van binnen compleet worden ge moderniseerd. Het rijk heeft inmiddels al inge stemd met de restauratie, hetgeen vooral in financieel opzicht van veel belang is, omdat het rijk 50 procent van de kosten die voor subsidië ring in aanmerking komen voor zijn rekening neemt. De gemeentelijke commissie KATWIJK - K O Katwijk zette gisteravond in het volle Tri podia- theater het toneel-seizoen in met een ("try-out") voorstelling door Tekstpierement van de spiks plinternieuwe musical "Maske rade". Jos Brink, Frank Sanders en Lucie de Lange, in drie seizoe nen erg populair geworden, had den voor dat doel met Henny Or- ri, Mary Michon en Simone Kleinsma hun vertrouwde caba ret-trio uitgebreid. De begelei ding verzorgde een vijfhoofdig orkestje, met de pianist Henk Bokkinga als aanvoerder en Eu- gène de Bruyn, Lou Kuyper, Leslie van der Lek en René van der Valk als mede-speellieden. Jos Brink en Frank Sanders broed den het idee uit. Ze noemden hun schepping "Maskerade", omdat de hoofdpersonen in deze klucht zich op de één of andere manier anders voordoen dan ze zijn. Ze hebben namelijk geen "blauw bloed" zoals hun deftige namen willen doen geloven. De auteurs laten het vrolijke geval spelen in het jaar 1910, in de op timistische tijd van voor de eerste wereldoorlog, toen men dol was van de nieuwe eeuw, die onbe perkte mogelijkheden scheen te beloven. Iedereen, rijk en arm, had gouden dromen, dolde zon der zorgen door het leven heen. "Maskerade" geeft daar een kolde rieke parodie op. Je ziet hoe het was en .misschien zou worden. Met Indië, de vrouwen-emanci patie, de auto, de telefoon en de- zeppelins. ("Kijk 's, daar komt de tweede al over!"). Kolder aan de lopende band, maar toch wel zin nig door de spottend-kritische ondertoon. Deze musical, vol flitsende dialo gen, snelle verkleedpartijen, rap pe liedjes, leeft echter bij de gra tie van de spelkwaliteit. Als die minder zou zijn, dan bleef er niet zo veel van over, geloof ik. Hier ligt de kracht, maar ook de zwak heid van deze uitermate levendi ge show. Men kijkt z'n ogen uit naar de snelle beweeglijkheid, de onophoudelijke verandering van décors, de kleurige lichteffecten. Hét toneel, met trap en galerij, een gebogen dofglazen, de muzi kanten afschermende wand, maakte dat alles mogelijk. De handeling, de luchtige of quasi- ernstige conversaties, verliepen zonder onderbreking, zonder ha peringen en de meeste liedjes ga ven luchtige denkstof. Strikt ge nomen stelt dit spel van liefde, komische misverstanden en zich- anders-voordoen niet zoveel voor, maar de manier-waaróp maakte dat het publiek blééf la chen. De muzikanten achter de schermen hadden een ruim aandeel in het succes, door een minutenlang applaus vertolkt. JOHAN VAN WOLFSWINKEL De remonstrante kerk in Oude Wetering die nog dit jaar in de steigers zal komen te staan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een overdonderend applaus steeg gisteren op uit het publiek dat in de Bonifaciuskerk de première bijwoonde van "Drie Bijbelse Lofzangen" van Adriaan C. Schuurman, toen deze 75-jarige componist na afloop het podium besteeg. Dat applaus was zeer te recht, want de prestatie die met de uitvoering van dit stuk gele verd werd, was zowel van com positorische als praktische kant gezien, niet gering. De première werd verzorgd door het Hosan nakoor (onder leiding van Schuurmans zoon Barend) m.m.v. het Gewestelijk Orkest. Schuurman heeft een gaaf stuk werk afgeleverd en ook al zegt hij zelf dat zijn muziek geen "eeu wigheidspretentie" heeft, toch geloof ik dat hij wat dat betreft tè pessimistisch is. De Lofzangen zijn beslist geen muziek die men, na er even aan geroken te hebben, terug legt in de kast, om daar tot stof te vergaan. Integendeel. Vooral de eenvoudigheid van de constructie, de melodische har monieën en de artistieke inhoud die nergens de indruk van 'ou derwets' of 'kitsch' vestigen, ge ven aan dit stuk een heel eigen charme die voor een groot publiek consumabel moet kun nen zijn, en dat waarschijnlijk ook langere tijd zal blijven. merkelijke prestatie geleverd die respect afdwingt. En dat geldt na tuurlijk niet in de laatste plaats voor het grootste werk van de avond: "Ein Deutsches Re quiem" van Johannes Brahms. Kritiek leveren op de uitvoering van zo'n schitterend romantisch repertoire stuk zou in dit geval muggezifterij zijn.Zowel het koor als de solisten Marinanne Kwek- silber, Hein Meens en Wout Oos terkamp zongen schitterend en ook het Gewestelijk Orkest was honderd procent aanwezig. Jammer alleen, dat bij de wat meer piano gespeelde passages het orkest aanvankelijk enige schroom vertoonde. PETER VAN MUIJEN In een eerste reactie zei Schuurman een gelukkig mens te zijn, en zeer blij dat hij de mogelijkheid heeft gehad dit mee te maken. Toch moest hij ook enkele zelfkritische kanttekeningen kwijt, voorna melijk daar waar het het even wicht tussen koor err orkest be trof: "Je kunt je een bepaalde volumeeenheid pas goed realise ren als je het hoort, en dat is niet overal even duidelijk geweest. Maar het is pas een eerste opvoe ring en dan kun je dat misschien nog wel aanpassen". Verder merkte hij op, dat zo'n "beval ling" voor hem een enorme sti mulans betekende nogmaals iets dergelijks te componeren. C.O. V. Hosanna heeft onder leiding van Barend Schuurman een op- Expositie in Abbenes als KATWIJK- Kleinere verpleeg-afdelingen en uitbreiding van het dagverblijf. Die wens spuide geneesheer-di recteur Ringelberg van het psychiatrisch centrum voor bejaarden Overduin in Katwijk gisteren tijdens de viering van het koperen (12'/2 jaar) jubileum. Volgens Ringelberg zijn de afdelingen waar de bejaarden nu worden verpleegd aan de vrij grote kant. De geneesheer-directeur kreeg tijdens de receptie van het personeel vier etsen. Van zeventien personeelsleden, die vanaf het begin bij Overduin werken, kreeg hij een vaas voor de kerk. Volgens dokter Ringelberg stond de medische- en verpleegkundige opvang vroeger centraal. "In de toekomst", aldus de geneesheer-directeur, "zal het accent steeds meer worden gelegd op een tehuis-functie met voldoende sociale- en culturele mogelijkheden." Overduin werd in 1967 in gebruik genomen, de officiële opening vond hei jaar daarop plaats door mr. Klaassesz, oud-commissaris van de koningin in Zuid-Holland. voor financiën zal zich van avond moeten uitspreken over een subsidie van 30 pro cent, de provincie draagt 10 procent bij. De remonstrantse gemeente moet zelf ook 10 procent en alle niet voor sub sidie in aanmerking komende kosten, in totaal ongeveer 130.000 gulden bijeen zien te brengen. Een heel bedrag voor zo'n kleine gemeente, maar de secretaris van de kerkeraad en restauratie commissie H.H.A.B. Berg man is optimistisch gestemd over de mogelijkheden om dat geld bijeen te kunnen krijgen. "We hebben ongeveer zeven tigduizend gulden eigen geld. Onder vrienden, leden en mensen in Oude Wetering die de kerk kennen het gebouw weten te waarderen willen we obligaties tegen een lage ren te uitzetten. Onze kerk is ver der erg bekend in de remom- strantse broederschap, omdat nogal wat dominees in hun studententijd bij ons hun spreekbeurten vervulden, omdat de studie in Leiden is. We gaan dus die dominees benaderen. We hopen op een gift van het Prins Bernhard- fonds, dat ons steunde bij de restauratie van het orgel. Van het landelijk bureau krijgen we een meer dan symbolische bijdrage en tenslotte moeten we misschien nog wat geld lenen. Maar hoe beter het loopt met de obligaties, hoe minder dat laatste het geval zal hoeven zij." Over de ouderdom van de kerk zijn overigens allerlei gissin gen in omloop. Rond 1720 zal de kerk echter naar alle waar schijnlijkheid zijn gebouwd ter vervanging van een hou ten schuurkerk, die even ver derop langs de wetering zal hebben gestaan. Die houten kerk stond er in elk geval al in 1613 en was daarmee een van de oudste remonstrantse ker ken in Nederland. Dat heeft Oude Wetering te danken aan de tolerantie van de katholie ken en de onverdraagzaam heid van de protestanten in Leimuiden in de jaren van het twaalfjarig bestand in de tachtigjarige oorlog. en in het begin van de acht tiende eeuw de bouw van de finitief kerkgebouw stuitte niet op bezwaren. Dat ook thans de remonstrantse broe derschap gezien is in Oude Wetering bewijst de opstel ling van de Hervormde Kerk. Die staat voor de duur van de restauratie, eén jaar is de ver wachting, het eigen kerkge bouw belangeloos ter be schikking van de remon stranten. In het sterk op het protestan tisme gerichte Leimuiden verdreven de aanhangers van Gomarus de aanhangers van Arminius. De remonstranten zochten de wijk in de venen aan de overzijde van de Oude Wetering. De katholieken al daar hadden niet zo'n moeite met de remonstranten, omdat ze dachten dat die remon stranten zeer verwant aan de katholieken waren. Ook de vestiging van een schuurkerk idee-prikkel over toekomst ABBENES - Al geruime tijd is in Abbenes een werkgroep actief die de mogelijkheden onderzoekt om de leefbaarheid van dit dorp te verbeteren. Eén van de belangrijkste wensen van deze werkgroep is het bou wen van woningen voor de eigen woningbehoefte van Abbenes. Daarnaast is het gewenst dat het aantal voorzieningen in Abbenes behouden blijft. De werkgroep heeft inmiddels een aantal ideeën ontwikkeld over wat en hoe er iets te verbeteren valt in het dorp. Om aan deze ideeën gestalte te ge ven heeft de werkgroep een ten toonstelling in voorbereiding die morgen wordt gehouden van 16 tot 20 uur. Deze tentoonstelling gaat over "Abbenes vroeger, nu en in de toekomst". De bezoekers zullen ondermeer kenhis kunnen maken met het bruisende vereni gingsleven van Abbenes. Ook is er een expositie van tekeningen gemaakt door de schooljeugd, waaraan prijzen zullen worden toegekend. HILLEGOM - Het is niet uitgesloten dat agrariërs die het afgelopen jaar in Hillegom hun bedrijf hebben uitgebreid of op hun grond een woning hebben laten bouwen, daarvoor vergoedingen aan de gemeente hebben betaald die nergens op stoelen. Bij uitbreidingsplannen vraagt de gemeente een vergoeding van de betrokkene voor onder meer aanleg van riolering en wegen. Die vergoeding is vastgelegd in een zogenaamde exploitatieverorde ning. Die verordening heeft de gemeenteraad eind vorig jaar vastgesteld, maar daarin zijn nog geen normen opgenomen; de verordening is nog niet ingevuld. Eén en ander blijkt uitvragen van het CDA-raadslid J. G. H. Draijer aan het college van burgemeester en wethouders, die hij gister avond stelde, daarin gesteund door alle politieke partijen. Draijer wil van het gemeentebestuur weten of het juist is dat in de verordening geen bedragen zijn ingevuld die een agrariër moet betalen ter vergoeding van gemeentelijke activiteiten. En als dat inderdaad het geval is, dan wil hij weten op welke basis het gemeentebestuur dan wel de agrariërs heeft laten betalen. HILLEGOM - "Jullie moeten spoedig uit de woning, an ders gaat het huis dezelfde weg als het uitgebrande ho tel-restaurant "Het Wapen van Friesland". Deze bedreiging is de afgelopen tijd herhaalde malen geuit aan het adres van de bewo ners van een voormalig bank gebouw aan de Hoofdstraat in Hillegom. De bewoners wo nen in een woning die on langs is aangekocht door Teekens beheer b.v. in ver band met de bouw van 14 nieuwe winkels. De woning grenst pal aan het voormalige hotel restaurant dat in de nacht van 20 op 21 september onder mysterieuze omstan digheden tot de grond toe af brandde. Er is sprake van terreur, zo viel te concluderen uit de woor den van het CDA-raadslid P. de Lijster tijdens de gister avond gehouden gemeente raadsvergadering. "Het gaat hier om personen die nergens voor terug deinzen", zo zei het raadslid. De brand in "Het Wapen van Friesland" roept in Hillegom nog steeds grote vraagtekens op. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, maar ze wil volgens burgemeester Her mans van de bollenstreekge meente nog geen mededelin gen doen over de geboekte re sultaten. Die vraagtekens bestaan in de kenniskring van wethouder ing. C. Smits overigens niet. "Ik hoor altijd dat de mensen blij zi jn dat die troep nu is op geruimd", aldus de CDA- wethouder. ^aar aanleiding van vragen van A. C. v. d. Reep (PvdA PPR) antwoordde de CDA-wet houder dat de uitgebrande resten van het voormalige ho tel op initiatief van ing. Spoelman van de afdeling openbare werken van de ge meente zijn gesloopt, maar dat Smits die activiteit volle dig steunde. De directeur van openbare werken, de heer Spoelman, verklaarde enkele weken geleden in dit dagblad dat de opruimingswerk zaamheden waren gestart in overleg met de toen als loco burgemeester functioneren de C. Smits. Jet raadslid A. C. v. d. Reep verbaasde zich gisteravond over het vlak voor de brand weghalen van een aantal an tieke kolommen. "Die /i.m door een sloper uit Heemste de uit het gebouw gehaald. Volgens de sloper in opdracht van Teekens. maar Teekens Beheer ontkent dat in alle toonaarden", aldus de wet houder. De antieke kolom men zijn door de politie ach terhaald en tegen de sloper is proces verbaal opgemaakt. De officier van justitie in Haarlem zal bepalen of de sloper wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23