FGENM Wolkers' boek goed verfilmd „The Main Eventheeft maar weinig om het lijf iiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NU TWEEDE DEEL 1900 IN CAMERA The Wiz als valt tegen De Spin ''Hlllk 'H||||,k H| V JÊT JÊT a LAK-cinema Joop Admiraal snbliem Kort Amerikaans: herziene jeugdzonde r .jr ..min1" PAGINA 13 Blijvers "Grjjpstra De Gier" - Politie film op z'n Hollands. Lido 1, Leiden. Euro 3. Alphen. "I never promised you a rose- garden" - Vlakke film met knappe hoofdrol van Kathleen Quinlan, Lido 3. Leiden. "The Warriors" - Meeslepende film over jeugdbendes, Euro 4. Alphen. Nachtfilms "Midnight Express" - Camera, Leiden. "Meisjes die de kop laten han gen" - Rex. Leiden. "Klaar...overboord maar" - Eu ro 1 en 2. Alphen. "French Connection 2" - Euro 3. Alphen. "De heuvel van 1001 angsten" - Euro 4. Alphen. Den Haag "Meatballs" - Apollo 1 (460340). al. "King Kong" - Apollo 2, 12 jr. "Kort Amerikaans" - Asta (463500). 16 jr. "Une histoire simple" - Bijou (461177), 16 jr. "Love at first bite" - Calypso (463502), al. "The Warriors" - Camera (467200), 16 jr. "Gnjpstra De Gier" - Cineac 1 (630637). 12 jr. "The love bug" - Cineac 2, al. "Die Ehe der Maria Braun" - Cineac 2. 16 jr. "The Wiz" - Corso (467200), al. Kort Amerikaans" - Du Midi (855770), 16 jr. "Hair" - Euro (667066), al. "Hair" - Metropole 1 (456756). al. "Moonraker" - Metropole 2, 12 jr. "Grijpstra De Gier" - Metro pole 3, 12 jr. "The Deerhunter" - Metropole 4. 12 jr. "In de ban van de ring" - Me tropole 5, al. "The Love bug" - Odeon 1 (462400), al. "Aanval op Mucwa" - Odeon 2, 16 jr. "Prophecy" - Odeon 3,'16 jr. "Frankenstein junior" - Odeon 4. 12 jr. "Zweedse zaligheden" - Le Pa ris 1 (656402). 18 jr. "Ik zal je pakken" - Le Paris 2, 18 jr. "Ontembare driften" - Le Paris 3, 18 jr. 'The main event" - Passage (460977), al. "Kort Amerikaans" - Studio 2000(542288), 16 jr. "The China Syndrome" - De Uitkijk (542288), 12 jr. Amsterdam "Une histoire simple" - Alfa 1 (278805), 16 jr. "Uit elkaar" - Alfa 2, 12 jr. "Die Ehe der Mana Braun" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "In de ban van de ring" - Al hambra 2, al. "Kort Amerikaans" - Bellevue Cinerama (234876), 16 jr. "Kort Amerikaans" - Calypso 1 (266227). 16 jr. "King Kong" - Calypso 2 (234876), 12 jr. "Love at first bite" - Calypso 3 (266227), al. "Inez de pornoprinses" - Cen traal (248933), 18 jr. "The love bug" - Cineac Dam rak 1 (245548), al. "The Warriors" - Cineac Dam rak 2. 16 jr. "Rockers" - Cineac (243639), al. "Préparez vos mouchoirs" - Ci- necenter (236615), 16 jr. "The Crazies" - Cinecenter, 16 jr. "A different story" - Cinecen ter, 16 jr. "De rode vlier" - Cinecenter, 16 jr. "Oorlog in de ruimte" - Cinema International (151243), al. "Hair" - City 1 (234579). al. "La Luna" - City 2, 16 jr. "Rockers" - City 3, al. "La femme aux bottes rouges" - City 4, 16 jr. "Kentucky Fried Movie" - City 5. 16 jr. "Prophecy" - City 6, 16 jr. "Kiss in attack of the phan toms" - City 7, 12 jr. "Moonraker" - Corso (23456l£ 12 jr. "The Sting" - Cine 'D' (2265517, 12 jr. "The way we were" - Desmet (226551), 12 jr. "Kort Amerikaans" - Du Midi (723653), 16 jr. "The love bug" - Flora Disney- theater (230469), al. "The China Syndrome" - Krite- rion (231708), al. "Meatballs" - Leidsepleinthea- ter (235909). al. "Hair" - Nöggerath (230655), al. "Zweedse pornonachten" - Pa- nsien 6248933). 18 jr. 'The main event" - Rem- brandtpleintheater 1 (223542), al. 'The Warriors" - Rembrandt- pleintheater 2, 16 jr. "De doodsbrigade van Shao Lin" - Rex (246132). 16 jr. "Avalanche Express" - Rialto (723488), 12 jr. "Hurricane" - Rivoli (723488), al. "The Wiz" - Roxy (232809), al. "Une histoire simple" - Studio K (281708), 16 jr. "Les enfants du paradis" - The Movies (245790), 16 jr. "Les petites fugues" - The Mo vies, 16 jr. "Grijpstra De Gier" - Tu- schinski 1 (262633), 12 jr. "II Gatto" - Tuschinski 2 16 jr "Die Ehe der Maria Braun" - Tuschinski 3, 16 jr. "In de ban van de ring" - Tu schinski 4. al. "And now for something com pletely different" - Tuschinski 5. 16 jr "La femme qui pleure" - De Uitkgk (237460), 16 jr VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 Wanneer de hoofdrollen niet zou den worden vertolkt door dure acteurs als Streisand en O' Neal, zou er niet zoveel reclame voor zijn gemaakt. Het verhaal heeft namelijk niets om het lijf. Het is wel amusant, maar om er veel tamtam over te maken is wat overdreven. Nu zijn de producenten van deze film mevrouw Streisand zelf en haar vriend Jon Peters. Hieruit valt te verklaren waarom met persvoorstellingen in het land, zelfs in Leiden, dure reclame campagnes en een langspeel plaat, het publiek naar de bio scoop wordt gelokt. En nu maar wachten op de grote klap. Die vermoedelijk ook in Nederland niet komt, want nogmaals het heeft niet veel te betekenen. Al vallen er rake klappen in "The Main event". Tenslotte papt Hil lary Kramer (Streisand) aan met een bokser (O' Neal) om wat geld te verdienen. Haar zakelijk leider heeft haar par- fumfabriek naar de knoppen ge holpen en mevrouw Kramer staat met haar gevoelige neus over de rand van de afgrond te turen. Het enige dat haar nog rest is een duur contract met een tiende- rangs bokser en zij zet alles op alles om hem geld voor haar te laten verdienen. Aanvankelijk ziet hij alle kanten van de boksring, maar de stunte ligheden en blunders van me vrouw Kramer brengen hem tot dermate graden van woede, dat hij tenslotte zijn sterkste tegen standers verslaat. Hillary zou dit moeten toejuichen, immers zij krijgt langzamerhand weer haar schaapjes op het droge. Maar zoetigheid is in deze film troef, dus is ze inmiddels verliefd op de man. En hij ook op haar. Dus is er alle reden om bij elkaar te blijven en niet ieder zijns weegs te gaan. Hetgeen eigenlijk zou moeten gebeuren, wanneer de buit binnen is. k ''iii,. -i| I1'" .,ilP" jAV "The main event"; regie: Howard Zieff; hoofdrol len: Barbra Streisand en Ryan O'Neal; Luxor, Lei den; a.l. IIIIIIIIMIIIIIIMIIIHIIIIIIIIIUul! Maar Hillary steekt daar een stokje voor. En heeft wederom geen geld, maar wel een anti-bokser die haar het grote geluk zal bren gen. Een eerstebest prulverhaal uit de bouquet-reeks dus. Het is zonde dat Streisand haar talenten aan iets dergelijks verspilt. En dat vriend Jon Peters haar daarin nog aanmoedigt ook. ANNEMIEK RUYGROK Streisand en O'Neal in de clinch in de boksring. Later verandert de haat in liefde. The Wiz; regie; Sidney Lumet; hoofdrollen: Diana Ross, Michael Jackson en Richard Pryor; theater: Studio; alle leeftijden. De peperdure film The Wiz leek ei genlijk heel stilletjes zijn rond gang langs de vaderlandse bio scopen te maken. De tamelijk hooggestemde verwachtingen kwamen bij lange na niet uit. Dankzij een nummer één-note ring van een liedje uit de film, A brand new day is daar, althans een beetje, verandering in geko men. Helaas is The Wiz die ver hoogde belangstelling niet waard. Zeker, het ziet er allemaal fraai uit en regisseur Sidney Lu- met (ook niet de eerste de beste) heeft het verouderde verhaaltje van The wizzard of Oz aan de 'dis co-eisen' des tijds (The Wiz heeft ook een geheel zwarte bezetting) aangepast. Maar het blijft niette min een wat bloedeloze verto ning. Het is nergens echt leuk, echt aangrijpend of zelfs maar echt sentimenteel. Dat komt vooral door de merkwaardige keuze van veterane Diana Ross als de truttige kleuterleidster Do rothy. Ross weet duidelijk geen raad met die rol. BART JUNGMAN LEIDEN - Een week na het eerste deel vertoont Camera nu Nove- cento II. In dit tweede deel van 1900 blijft Bertolucci hoofdrol spelers Alfredo en Olmo op de voet volgen. Het fascisme is nu aan de macht. Alfredo neemt een wat halfslachtige houding aan en dat wordt hem door de zich fel verzettende Olmo hoogst kwalijk genomen. Wie de komende week graag een film op de buis wil zien, kan het niet zonder kabelte levisie stellen. Alleen België en met name de twee Duitse zenders hebben speelfilms op het programma staan. Zaterdavond bijvoorbeeld zendt Duitsland 1 de Austra lische speelfilm The last wave uit. Een van twee jaar geleden daterende film, die kort gele den in Nederland in première ging. Richard Chamberlain (Dr. Kildare) speelt een jonge advocaat, die de verdediging op zich neemt van een aantal, aborginees die een stamge noot hebben gedood. Lang zamerhand raakt hij in de ban van hun riten en mythen. Een dag later vertoont het tweede Duitse net één van de beste films van Jean-Pierre Melville, Le samourai. De be roepsmoordenaar Jeff Costello (uitstekende rol van Alain Delon) schiet een nachtclubeigenaar dood en wordt vervolgens een gevaar voor zijn opdrachtgever. Een zaam moet hij zowel voor de politie als voor de gangsters op de vlucht. Aan het eind van de week (vrij dag) is het weer Duitsland 1 dat de aandacht verdient met de in 1975 gerealiseerde film The Sunshine Boys. Een door Herbert Ross geregisseerde komedie waarin naast George Burns één van Amerikaans beste komieken Walter Mat- thau schittert. Het programma: ZATERDAG: De vogelhande laar; 14.45 uur; Dtsl. 1 (regie: Atrhur Maria Rabenalt). De terugkeer van Don Camillo; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Julien Duvivier met Fernandel). A special kind of love; 21.25 uur; Bel. 1 (regie: Lee Philips The last wave; 22.20 uur; Dtsl. 1. ZONDAG Le samourai; 21.30 uur; Dtsl. 2. MAANDAG: The sea wolfe; 21.15 uur; Dtsl.3 (regie: Mi chael Curtiz met Edward G. Robinson). Des enfants ga- tés; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Bernard Tavernier met Mi chel Piccoli). DINSDAG: Thunder in the sun; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Russell Rouse met Susan Hayward). De terugkeer van de zeeman; 21.05 uur; Bel. 2 (regie; Jack Gold). WOENSDAG: De mooie Anto nio; 21.05 uur; Bel. 2 (regie: Mauro Bolognini met Mar cello Mastroianni). Emma Mae; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Jamaa Fananka). DONDERDAG: The ghost goes west; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: René Clair) VRIJDAG Antonius en Cleo patra; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: Charlton Heston met Charl- ton Hastotl). The Sunshine Boys; 20.15 uur; Dtsl. 1. Bad Company; 23.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Robert Benton met Jef£#B ridges). LEIDEN - Al enkele jaren verzorgt LAK-cinema in Luxor en het LAK-theater filmvoorstellingen. Ook voor het komende seizoen zijn interessante films, die com mercieel niet zo best in de markt liggen, geprogrameerd. Voor 32,50 is men lid en kunnen de 25 voorstellingen gratis worden be zocht. In het LAK-theater kun nen ook niet-leden a raison van 4,- terecht. Het lidmaatschap staat overigens ook open voor niet-studenten. Zeventien okto ber draait in het LAK-theater The roaring twenties van Raoul Walsh. Aanvang 8 uur en half elf. Dinsdag 23 oktober in Luxor Que la fete commence van de Frans man Bernard Tavernier (half twaalf) F.W. Murnau besluit de maand oktober met de bekende film Nosferatu (31 oktober, 8 uur en half elf in het LAK). Erik met zijn obsessie: de gipsen vrouwentors. '"Kort Amerikaans" is dus verfilmd. Een 'jeugdzonde' van Jan Wolkers, zoals hij het zelf noemde. Een reden voor de auteur om zijn boek te herschrijven. Stilistisch heeft hij het meer kracht meegegeven, de zinsbouw is directer ge worden en daardoor beter aan te voelen voor de lezer. Voor de film werd van de nieuwe versie een scenario samengesteld door Guido Pieters zelf en zijn vriendin Karin Looman. Probleem daarbij was om de vele gedachten van de hoofdpersoon, Erik van Poelgeest, voor.de kij ker vertaalbaar te maken. Pieters is daar uitstekend in ge slaagd. Door extra dialogen en handelingen in te voeren wordt men zich bewust van de proble men waarmee Erik in dat laatste oorlogsjaar te kampen heeft: een zaamheid, een geïsoleerd be staan, wantrouwen en contact armoede. Om het verhaal voor de verstaan baarheid even kort samen te vat ten: Erik van Poelgeest is een wat recalcitrante jongeman die ge bukt gaat onder het feit dat hij een lelijk litteken op zijn hoofd heeft. Om tewerkstelling in Duitsland te ontkomen is hij on dergedoken. In die periode werkt hij voor een verloederde jonk heer D'Ailleurs, voor wie hij lam- pekappen beschildert, 's Mid dags maakt hij zich de schilder kunst meester in de Leidse te kenacademie Ars Aemula. Erik is van zijn calvinistische ouders vervreemd en vindt ook nauwe lijks aansluiting bij andere men sen. Zijn vriendinnetje is zo puri teins dat hij ook met haar niet tot een goede relatie komt en de rela tie met een ondergedoken joods meisje is ook slechts oppervlak kig. Hij komt steeds geïsoleerder te staan en tenslotte verschanst hij zich in de academie, waar zijn enige gezelschap een vrouwen- Wolkers, dat op de meeste mo menten ook zeer beklemmend is weergegeven door Pieters en zijn acteurs. Niet op alle momenten overigens. Om de openingsscène van het boek naar een verder ge legen moment te verschuiven, is niet zo'n sterke zet geweest. Het schept onnodig verwarring in een verhaal, dat het toch al niet moet hebben van een overdosis klaar heid. Overigens is de openingsscène, waarbij de titels over het doek rollen, wèl heel direct. Het jon getje dat door zijn vader wordt kortgeknipt, kort Amerikaans, waarbij dat afschuwelijke litte ken weer te voorschijn komt. Een handeling die het kind huilend ondergaat en telkens weer zal moeten ondergaan. Een directe verklaring van Eriks trauma. Maar verreweg de beste scène van deze film zijn die, waarin Erik De Spin ontmoet: in diens huis, in zijn eigen 'web*. Vooral de scène, waarin Erik De Spin confronteert met het ster ven van zijn hondje, is weerga loos fascinerend. Niet alleen door het perfecte décor, maar meer nog door de weergaloze vertol king van Joop Admiraal als De Spin. Deze en de scène, waarin Erik De Spin levenloos aantreft, maken "Kort Amerikaans" tot de aangrijpende vertolking van een, nu het is herschreven, des te aan grijpender boek. Derek de Lint als Erik van Poel geest speelt een stabiel spel. Maar de korte scènes met Joop Admi raal brengen de film tot zijn klas se. Afgezien van enkele schoon heidsfoutjes en de wel heel schools gespeelde scènes met Cristel Braak als het truttige vriendinnetje, is "Kort Ameri kaans" derhalve tot een film ge maakt die gelukkig weer eens boven de middelmaat van het Nederlandse en buitenlandse aanbod uitsteekt. Jan Wolkers hoeft zich er tenminste niet (meer) voor te schamen. ANNEMIEK RUYGROK ^iii, "Kort Amerikaans"; regie: Guido Pieters; hoofdrol len: Derek de Lint, Tingue Dongelmans en Joop Ad miraal; Trianon, Leiden, Euro 1 en 2, Alphen; 16 jr. tors van gips is. Wanneer zijn broer overlijdt, en later een zon derlinge medeleerling, De Spin, zelfmoord pleegt, is de chaos in Eriks geestelijke leven compleet. De tors wordt een obsessie voor hem. En Ellie, het joodse onder- duikstertje, gooit die obsessie op een gegeven ogenblik aan gruze lementen. Dan stort Eriks wereld compleet in. Een beklemmend gegeven van

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13